en Nynke en n Afke n en en Harmke Nynke Sjoukje Afke fan Wergea Ir J :o Raad Bolsward El id leent f400.000 1 4 O kW! fan Hichtum I Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel* p- J. KALMA t W f LC r1. Ml 108e JAARGANG No. 4 DINSDAG 14 JANUARI 1969 Twadda printings Gaaf Na 1870 34% „NET FORTSJINNE! Flink mensen Een laat portret (uit 1935, enkele jaren voor haar dood) van mevr. Troelstra Uiltje. nieuwe r, Tj. de J. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De skrluweter Sj. Troelstra-Bokma de Boer <1860-1939) en „Afke's Tiental" Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) vele talen vertaald worden, het laatst (pas in 1959...) in het Fries. Na haar echtscheiding, in 1907, ging Nynke van Hichtum van haar pen le ven. Het is Raima wijst daarop merk waardig, dat de relatie met het geloofs- noch 5.34.983 boeren en arbeiders foar ten levere ha? Yn 1947 hiene wy der nedich. Dat wie 19.9 persint fan üs bi- ropsbifolking. Mar yn 1960 koene wy in produksje fan 20 persint mear dwaen mei 389.043 boeren en arbeiders. Of om it oars to sizzen, yn 1947 moast ien op de fiif foar it iten soargje, mar yn 1960 wie dat noch mar ien op de acht. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een van de oude platen van de ver maarde C. Jetses uit de eerste druk van „Afke’s Tiental”: Boukje en Syt- ske passen op de kleine Wibe. (IIlus- straties ontleend aan het besproken boek) En hwa dogge dat dan? Dogge dat de- selde minsken Dan soe it al in skoan ding wêze. Dogge hja dat mei ïnear lan miskien? Né, de oerflakte kultuerlan is sünt 1945 fan 2.314.687 ha tobek roun ta yn 1966 noch 2.247.153 ha dat is 67.529 ha minder. Bols wards Nieuwsblad van het Friese leven duidelijk. Daarom wensen wij, dat dit boekje spoedig in het Nederlands wordt vertaald. Zeer velen zouden er vreugde aan kunnen beleven. Harmke Tuinstra en haar man Sjoerd Feenstra, die model stonden voor „Afke” en „Marten”, het echtpaar-uit -het boek Nederlan hat yn syn iverige en bikwa- me boere- en tündersstan in weardefol bislt. It is ek hjoed de dei noch ien fan de stevige fundaminten fan har folksbistean en dêrom fortsjinje hja in reedlike bihanneling en oprjochte wear- dearring. Der hawwe hja rjocht op. De schrijver, die onder meer hervormd predikant in Warga geweest is, heeft als een der beste historici van Friesland met grote ijver en precisie alles ver zameld, dat te vinden was over de schrijfster en over het gezin van Feen stra, en hij heeft dat geplaatst in het kader van het godsdienstige, politieke en sociale leven in Friesland, rondom de eeuwwisseling' tot in de jaren der tig. En hoe stiet it mei de minsken dy’t dit sterk gr oei jende kwantum p óduk- Soe der net in bytsje mear weardear- ring wêze moatte foar in groep dy’t op it heden allinnich likefolle of mear pres- teart as eartiids trije, fjouwer man? De boerestan hat problemen genóch, hoe hja har ek ynspanne, hja steane foar in wrald, dy’t sa sterk oan it for- oarjen is, dat it de béste fakentiida noch to slim is, mar men soe dochs hwat mear bigryp forwachtsje meije foar in groep, dy’t sa posityf meiwur- ket oan de ekonomyske krêft fan Ne derlan. It plan Mansholt festiget de forkear- de en ünbillike yndruk as soe it yn de lanbou, stipe troch hege subsydzjes, mar hwat op sokken gean. It tsjin- oerstelde is wier, dat wize de feiten üt. Mar dat wol net sizze, dat der gjin earnstich birie noadich is foar de ta- komst. En noch minder, dat de agra riërs net alle seilen bysette moatte om boer to bliuwen. Dat er oan it plan Mansholt goede kan ten sitte, omt hjirtroch de lanbou-pro- blemen op spektakulaire wize finder de oandacht fan it greate publyk brocht binne, sadat elk him opnij biriede moat op de situaesje, kin ik wol meistimme. Mar der sitte ek tige kweade kanten oan syn optreden, dy’t jit lang de „ima ge fan de boerestan skea dwaen sille. Men hoecht de kommentaren fan greate parse mar tolêzen om dit yn to sjen. Mansholt hat de yndruk jown, dat it mei dy boeren winlik mar in hopeleaze en alderwetske boel is, dat hja gjin bigryp hawwe fan rationeel buorkjen en mo dem bidriuwsbihear en dat de greate biezem der mar ris troch moat om 5 miljoen fan dizze kneukelhouwers op to romjen. Hwant nationael en ynternationael stean hja finder swiere druk. Har oan- tal sil alle jierren noch minder wurde en dus moatte har prestaysjes noch tanimme. It bliuwt dus: mei minder minsken mear produseare. Mar as de boeren har mei hert en siel op dizze taek talizze, dan meije hja, tinkt my, twa dingen forwachtsje. It earste is, dat har wurk troch it folk op in bil- like wize waerdeard wurdt, der hawwe hja rjocht op. En it twadde is, dat de oerheit harren taek mooglik makket. Yn it foarste plak troch harren yn steat to stellen har ark, dus groun en gebou wen, aloan oan to passen oan de mo derne easken. Net allinnich troch ruil- forkaveling, mar ek derbfiten. Yn it tredde plak troch de bilêstingen sa to meitsjen, dat de needsaeklike ynfestea- ringen mooglik bliuwe. Hoe finbillik dit soarte fan biskuldigin- gen is, hoe oars de realiteit is, soe ik dizkear graech ris mei feiten biwi- ze. Hwant dat de boerestan de kom- mende jierren jit hiel hwat forwurkje moat, liket my wol wis, mar dêrom hawwe hja net fotsjinne, dat harren in kroan op ’e kop setten wurdt. Mar lit ik earst de feiten ris sprekke litte. De agrariërs soargje op it foarste plak, dat in bifolking fan 12% miljoen mins ken alle dagen brea, bfiter, tsiis, mol- ke, sfiker, griente, fruit, blommen en hündert oare artikels yn alderhande soarten en kwaliteiten krije kinne. Dy bifolking is sfint de oarloch mei 3 mil joen tanaem, mar elk fan har yt der hjoed better fan dan eartiids en nim- men hoecht op syn diel to wachtsjen. Boppedat kin üs lan noch foar 6.000 miljoen góune oan agraryske produkten ütfiere, dat is 25 persint fan üs totale eksport. Wy sjogge dus, dat dizze agra riërs bilangryk mear presteare, sawol foar it eigen folk as foar de needsaek like eksport. De agraryske biropsbifolking wie yn 1960 noch mar 12.1 persint. De léste sifers binne fan 1967 en hwat jowe dy to sjen? De produksje fan de agrari ërs roun noch mei 10 persint op, mar !it tal koe al wer lytser. It wie yn dat jier 291.034, dat is wer 20 persint min der as yn 1960. Har persintaesje sakke oant 9.1 persint fan de biropsbifol king, dus ien op de alve wie mar agra riër. Wol men in wiere yndruk hawwe fan hwat de boerestan yn dizze 20 jier presteard hat, dan kin men sizze, dat hja mei de helt fan de minsken 25 per sint mear produsearden. Hokfoar birop docht har dat nei? Hoeveel Nederlanders kennen Afke’s Tiental van Nynke van Hichtum niet? Misschien moet men 40 jaar of ouder zijn om er mee te hebben kennis gemaakt. Maar wie dat heeft, zal de levensechte beelden van het grote gezin in het Friese dorp voor de geest krijgen, en het sobere verhaal van kleine gebeurtenissen, wijze moederlijkheid van Afke, de armoede en de fierheid van leven. Nu is er onlangs een boekje verschenen voor Hollanders: helaas in het Fries geschreven door ds. J. J. Halma, die een boeiend verslag doet van de schrijf ster Sjoukje Bokina de Boer, geboren in de hervormde pastorie van Nes (West- Dongeradeel), en van „Afke”, die in werkelijkheid Harmke Tuinstra (1847-1922) heette, vrouw van de kaasmakersknecht Sjoerd Feenstra; zij en Sjoerd hebben hun 12 kinderen opgevoed in het kleine huisje aan de Hillebuurt te Warga. Titel: „Nynke fan Hichtum en Afke fan Wergea” (uitg. Osinga Boalsert, is Bolsward). In „Hervormd Nederland” van 4 jan. schrijft L. H. Ruitenberg hierover het Volgende, dat we met toestemming van de redaktie ovememen: Het jonge gezin komt in Leeuwarden te wonen; kan in al zijn armoede een dienstbode hebben, de oudste doch ter van Harmke Tuinstra uit Warga, Hiltje. De verhalen van Hiltje over haar moeder, over haar gezin, het blijvend In een spoedeisende zitting heeft gis teravond de raad van Bolsward zijn fiat gegeven aan een lening groot f 400.000 (bijna een half miljoen) ten behoeve van de bouw van een brug, die via het Plantsoen over de Hartwerdervaart de verbinding tot stand zal brengen met het plan Eekwert. Een tweede punt was het intrekken van het raadsbesluit, waarbij des tijds een boerderij te Kubaard was gekocht voor het Weeshuis, dit om als ruilobject te dienen voor de aan koop van de boerderij op het Oordje. Deze aankoop was niet meer nodig, nu inmiddels het Weeshuis zelf deze boerderij aangekocht heeft en het vrijkomende terrein overdraagt als industrieterrein. De gemeente blijft dus thans buiten de transactie, die nu rechtstreeks door het Weeshuis tot stand wordt gebracht. De vergadering stond onder leiding van loco-burgemeester E. Oldenziel, wegens vacantie van burgemeester J. M. A. Mulder. Afwezig waren wegens zeer drukke werkzaamheden de leden Drs. K.*A. Duran en S. Siegersma. Aan het begin van de vergadering wenste de voorzitter de raad een voorspoedig nieuwjaar. contact later, als Leeuwarden voor Nieu- weramstel, en Utrecht daarna voor Den Haag, verwisseld worden (Troel stra is dan kamerlid)dit alles vormt de grondslag van het boek, waarmee mevrouw Troelstra, onder haar naam als schrijfster Nynke van Hichtum we reldnaam zou maken. Het boek speelt in Warga. Rond 1890 een dorp van 1000 zielen. Veehouderij, boterfabriek, een en kele smid die schaatsen fabriceerde, en scheepshelling. Een school toen nog; voor de hervormde, roomse en menno- nistenkinderen. Van het gezin van Sjoerd en Harmke is, afgezien van wat Afke’s Tiental geeft, nogal wat bekend, doordat zoon Wierd Feenstra (geb. 1876) in 1942 uitvoerig zijn jeugdherinneringen op schreef. En dan klopt het aardig: het rustige dorp, veel armoede, een gezin (niet van 10, maar van 12 kinderen), waarvoor het hard werken was, en al len deden zo gauw mogelijk mee. Ze gingen braafjes naar de kerk bij ds. Vredenburg, die berusting predikte. Een van de stimulansen voor deze kerkgang was de mogelijkheid, dat er bij de dia- konie moest worden aangeklopt in don kere dagen. Moeder Harmke met haar eergevoel en haar sterk zedelijk be sef droeg dat alles, streng en mild te gelijk, veeleisend en liefdevol. Raima gaat ook na, wat er van de kinderen Feenstra geworden is: flinke mensen, politiek op de SDAP ge oriënteerd, praktisch allen als ik goed begrijp buitenkerkelijk. Daarover heeft Sjoukje Troelstra ge schreven. Zij heeft als hét ware van zich af geschreven. Toen Harmke in 1921 overleed, schreef ze: ,,Ik moet beken nen, dat mij dikwijls haast een gevoel van jaloezie bekroop als ik zag hoe veel de arme, eenvoudige vrouw voor haar kinderen was. Ik had mijn eigen kleintje zo innig lief, maar dikwijls kwam de gedachte bij mij op: kon ik haar maar evenveel geven als Afke aan haar kinderen geeft! Zou men zo arm moeten zijn, om zo alles en alles te kunnen zijn voor je kinderen om zo absoluut jezelf te kunnen verloochenen met zo’n opgeruimd gezicht, en je kin deren juist datgene te geven, wat ze nodig hebben, zonder ze te verwennen enzonder zichzelf weg te cijferen Het boek kwam in 1903 uit. Het zou in leven niet zichtbaar wordt. Ze had geen enkele reden om anti-godsdienstig te worden. Haar herinneringen aan de pas torie van Nes zijn gaaf en vreugde vol. Het is, of dit geloofsleven opgaat in de hoge zedelijke benadering van mens en ding. Maar het is evenzeer merkwaardig, dat deze vrouw in een tijd, dat ook zij volop in de jonge, fel le socialistische beweging stond, en dat met sterke overtuiging, een boek kon schrijven, als Afke’s Tiental, waarin geen woord propaganda of sociale bit terheid voorkomt, alleen menselijke waardigheid en waarheid. Dit boekje behandelt schijnbaar kleine geschiedenissen. Maar dat is gezichts bedrog. Achter de schijnbare kleine ge beurtenissen van gewone mensen leeft een grote werkelijkheid van menselijk zoeken. Raima maakt dit door zijn grote kennis Eerst: het godsdienstig klimaat; tijd van crisis na 1870, opkomst van het modernisme. Vader Bosma de Boer was geen scherpslijper. Hij was lid van de Dokkumer predikantenkring „Onze Krans”, waar de gedachte van de Pro testantenbond geboren werd, als reactie op het werk van de jonge Confessionele Vereniging (1864), die in Friesland wor tel schoot. Nes, toen nog vissersdorp, had ds. Bokma de Boer getrouwd met een Doopsgezinde vrouw van 1856 tot 1882 als predikant; hij was gematigd vrijzinnig in een vrijwel rechtzinnige gemeente, waar hij zich kon handhaven door de zaak niet op scherp te stellen. In dat gezin groeide als jongste de ten gere Sjoukje op. zij zoog de sfeer en de waarden van dit geordend leven in. Aan het eind van deze periode maakt Zij kennis met de jonge Leeuwarder advokaat mr. Pieter Jelles Troelstra, vurig literair hoogst begaafd, maar vooral strijder en met ontzaglijke persoonlijke offers leider van de jonge SDAP. Zij trouwden, maar Raima beschrijft dit met groot invoelingsvermogen het huwelijk was niet ideaal. Er was een geestelijke band, maar er kwam klaarblijkelijk vervreemding, doordat Sjoukje niet kon geven, wat Troelstra, de gespannene, de nerveuze, vroeg. Zij leefden bovendien in twee werelden, die van strijd en die van poëzie. Het hu welijk zou ook later ontbonden worden. Wat èn Troelstra èn zijn vrouw er la ter over schreven is sober en nobel. 7

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1