Embargo op Franse GabeSkroar wapens voor Israël Geruzie bij PVDA nu Forüntrêsting yn de lanbou? „Algemeen misverstand Zweden erkent Noord-Vietnam Ir. L. Eringa op de C.B.T,B.-gear komste oer it plan Mansholt R.O.N.O. III De foto van de week Hwat hat üs hjoed to sizzen III Bolsward zoals u het niet kent STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 108e JAARGANG No. 5 VRIJDAG 17 JANUARI 1969 WymbritseradeeL Russisch plan Geen vredesverdrag Zweden erkent Hanoi Smrkovsky verdwijnt lanboupolityk Democraten. M sil dat hjir i Us kans komt soms op üs óf yn de mantel fan in ünoplosber probleem Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (by vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In Tsjecho-Slowakije is het dan geko men tot de vervanging van parlements voorzitter Smrkovsky, hetgeen veelal wordt opgevat als de toenemende macht van de leider van de Slowaakse afde ling van de partij, Husak, die niet, zo als Smrkovsky behoort tot de toonaan gevende vernieuwers in het land. Lang zaam maar zeker vermindert de greep van de hervormers op de ontwikkelin gen. Zij zijn vorig jaar niet met kracht door de Russen verwijderd, maar zij slijten af, zodat tenslotte hun verdwij ning weemoed, maar geen verzet meer opwekt. Van een staking ten gunste van Smrkovsky is niets gekomen, Bolswards Nieuwsblad Eind vorig jaar heeft Moskou enkele hoofdsteden in de Westelijke wereld ge polst over een regeling van de kwestie in het Midden-Oosten, maar niet na dat Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, Nasser had geraad pleegd of op de hoogte had gesteld. In Het Midden-Oosten blijft de voornaamste aandacht vragen, en niet alleen wegens Ruslands nog niet officieel bekend gemaakte voorstellen voor een regeling van het konflikt tussen Israël en de Arabische landen, maar ook omdat president De Gaulle als reaktie op de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet besloten heeft het verbod van uitvoer van wapenen naar Israël volledig te maken. De Party van de Arbeid is na veel geharrewar tijdelijk uit de moeilijkheden ge raakt. Alle ruzies, die de laatste weken zjjn ontstaan over de vorming van een nieuw partijbestuur, zjjn voorlopig uitgelegd als een „algemeen misverstand'’. De groeperingen binnen de PvdA zoeken nu wederzijds naar een definitieve oplossing. Indien men deze politieke (begrippen vertaald in woorden, die iedereen verstaat betekent het, dat binnen de elkaar bevechtende groepen in de PvdA mensen naar voren zijn gekomen, die elkaar voor de keus hebben gesteld: doorgaan met knokken en zorgen voor een snel einde van de partij, of z.oeken naar een kompromis en de PvdA daarmee redden. daad, dan is hem dat gelukt, al vervaagt de herinnering eraan snel. Wil hij in sterke mate toenadering tot de Arabi sche landen zoeken, in de hoop wellicht, dat zij hem als vriend en beschutter zul len zien, zodat zij Moskou niet zo in de armen behoeven te vallen? Indien, zoals Rusland nastreeft, de gro te vier zich op de een of andere ma nier in het conflict zullen mengen, dan staat Frankrijk met Rusland meer ach ter de Arabische landen, terwijl Ameri ka met Engeland op de achtergrond de Israëlische belangen verdedigt. Want ook al zal Nixon, die op 20 januari de last van het presidentschap van John son zal overnemen, terwille van de Ame rikaanse belangen een toenadering tot de Arabische landen ondernemen, men kan niet verwachten, dat hij Israël in de steek zal laten. Dit klinkt allemaal heel redelijk, maar dat ene element, dat Israël centraal stelt, n.l. een vredesverdrag en daarmee of ficiële erkenning, ontbreekt. Indien de grote vier een zekere stuwende rol bij een regeling willen spelen, dan moeten zij de Arabische landen overtuigen het zinloze verzet tegen een werkelijke vre de te staken. In Israël zelf bestaat in ruime kring ook bezwaar tegen de ont ruiming van alle bezette gebied. Men wil grenzen, die veiliger zijn, waarbij stra tegische overwegingen soms merkwaar dig samengaan met het verlangen naar de inlijving van bepaalde gebieden. Dat verlangen zal Israël moeten opgeven. Het blijft natuurlijk de vraag, of alle diplomatieke activiteit tot het gewenste resultaat zal leiden, maar daarom was het niet ondienstig eens na te gaan, hoe de kaarten liggen. slacht der elk jier 5 persint oerhinne. Nederlan leveret sahwat 10 persint fan de molke. De helte fan de Nederlanske produksje is der dus, sjoen yn it EEG- forban, elk jier oer en tofolle. Dat is ’noch al hwat. It twadde hwat der yn d|it plan Mansholt sit, is dat der net allinne hwat barre moat oan de struk- tuer fan de lanbou (de bidriuwen for- greatsje mar ek oan de produksje (dy’t minder wurde moat). It tredde punt is de priispolityk. Om mei it léste to bigjinnen wie sprek- ker it persoanlik op dit gebiet en yn se- kere sin ek op dat fan de produksje it net hielendal mei de visy fan dr. Mansholt iens. Mei de priis is ommers as sadwaende neat yn it geding. It is net sa, dat de boargers de büter, de tfeiis en it fleis net ha wolle. Mar dit is fansels wol oan in bipaelde hichte ta. Der boppe is in grins. Gjinien keapet boppe sêd. En perskotten kweke, dy’t ünforkeapber binne, hat gjinien hwat oan. Der is dan ek gjin inkelde reden de nasjonale produksje of dy fan de EEG omheech to bringen, individueel Hierboven een foto van de oude graanmolen van het filiaal CAF te Bolsward, gelegen aan de Franekerstraat en er achter de Leeuwarder trekweg. De foto is genomen vanaf de Bagijnestraat-Plantsoen Bloei. De vestiging van deze molen dateert van 1786 en lag net buiten de stadsgrachten. Hij is verschillende keren verhandeld en verbouwd Zo zjjn in lftj9 de molenkop en de wieken er af gebrand. Deze zijn er nadien niet weer aan bevestigd. Voortaan werd de kracht door stoommachines verkregen. Later werd de molen meer gebruikt voor opslag van veevoeders en als mengerij en waren er verschillende machines, maar dit ver ouderde ook en voldeed niet meer aan de eisen des tijds. Zo werd in augustus 1968 besloten tot afbraak en hij is nu helemaal verdwenen. VVjj belonen deze foto met de toegezegde f 10.-. Het is ontzettend leuk, dat op deze wijze een verdwenen hoekje is vastgelegd, al stellen we uitdrukkelijk, dat het niet de bedoeling van deze serie is „historische” foto’s te geven, maar foto’s van hedendaags Bolsward, graag zó gezien, dat de lezer eerst even moet nadenken en zuchten: „Hè, nu ken ik Bolsward zo goed en waar is dit nou?” Wij hebben deze foto genomen om de aardige lichtval en de leuke weerspiegeling ih het water. Een beetje weemoedig stemt de foto wel, wat moet het vroeger een mooi gezicht zijn geweest, toen de wieken nog draaiden. Dan pas lééft een molen. Het tientje gaat met de retourzending naar de heer J. U. Agricola, Franekerstraat, Bolsward. Meer foto’s, zo mogelijk 18 cm. breed, eventueel 12 (maar niet kleiner) opzenden aan; fotoredaktie Bolswards Nieuwsblad. Uit de ingezonden foto’s maken we dan voor de volgende week een nieuwe keus. Reeds eerder genomen foto’s dingen mee, tot het moment dat u ze als minder geschikt terug ontvangt. Veel sukses! Foto-redakteur Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Als eerste niet-commrmistische land is Zweden ertoe overgegaan Noord-Viet nam diplomatiek te erkennen, wat ern stige ontevredenheid in Amerika heeft gewekt. Men is toch al niet zo te spre ken over de Zweedse houding, sinds vo rig jaar Palme, de minister van onder wijs, in een anti-Amerikaanse betoging naast Noordvietnamese vertegenwoordi gers had gemarcheerd. Dit Zweedse be sluit lijkt niet door materiële belan gen ingegeven, maar moet men vermoe delijk zien als een antwoord van de re gering op een vooral onder de radicale jongeren zeer sterk levende sympathie voor Noord-Vietnam, dat zo getroffen is door Amerikaanse bombardementen. Het psychologische effect is echter gro ter dan het praktische. Dinsdag 21 jan. 18.30—19.30 Fryske Ut stjüring. Frysk nijs yn koart bistek. Sadwaende, in program yn oparbeidzjen mei de opbouwurkers yn Fryslan. Diz- kear: eat oer doarpshuzen en mienskips- sintra. It lyk op ’e Lemmer, it twadde avontür fan rechercheur Thomas Tak- tyk yn 8 ófleveringen, skreaun troch Piter Terpstra. Diel I: „De redding- boat fart üt”. Frysk en Akademysk, in program fan en oer de Fryske Akade- my. Nijsco, in traktaesje fan nijs, nijs- gjirrichheden en kommintaer. Woensdag 22 jan.: 19.4520.00 basis- kursus Fries. Samenstelling mevrouw A. Bosma-Banning. Eindredaktie drs. Dou- we van Dam. Schriftelijke begeleiding voor f 12,50 te bestellen bij het Insti tuut „Fryslan”, van Swietenstraat 10, Leeuwarden. Vandaag de 10de les voor Friezen en niet-Friezen. Presentatie: Mevr. A. Bosma-Banning, Jetske Zijl- stra en Heinze Bakker. Donderdag 23 jan.: 18.3019.30 Frys ke Utstjüring. Frysk nijs yn koart bi stek. Klokkespullen yn Fryslan. It fjir- de fan in rige koarte lüdbylden oer Fryske karriljons. Letterlape, in pro gram dêr’t Tiny Mulder yn trochbor- diuert op hwat der de léste tiid yn it litteraire wreaun en skreaun is. Kul- turele aginda. Nijsco, in traktaesje fan nijs, nijsgjirrichheden en kommintaer. Vrijdag 24 jan.: 18.30—19.30 uur: Frys ke Utstjüring. Frysk nijs yn koart bi stek. Berneprogram, mei in óflevering fan It SirkUsjonkje, in forhael fan Jel- tsje Reinalda; in lietsje en foardrachten troch skoalbem üt de gemeente Kollu- merlan. Sport by üs, in twawykliks sportprogram under redaksje fan Lieu- we Pietersen. Mienskiplik sjongen mei meiwurking fan Roel Slofstra as solist en Willy Weits, oargel. Produksje en re- gy Piter Dirk de Jong. Nijsco, in trak taesje fan nijs, nijsgjirrichheden en kom- mintaer. Na de oorlog van juni 1967 had Frank rijk al de levering van 50 bestelde Mi- rage-gevechtsvliegtuigen opgeschort, hoewel Israël deze al volledig betaald had. Maar nu heeft De Gaulle het wa penembargo volledig gemaakt. Munitie en onderdelen voor vele vliegtuigen van de Israëlische luchtmacht en voor de tanks van het leger mogen niet meer worden geleverd. Een belangrijk deel van Israëls bewapening is van Franse oor sprong. Israël beschikt uiteraard over belang rijke voorraden, terwijl het zich ook heeft toegelegd op de vervaardiging in eigen fabrieken, zodat er geen direct gevaar dreigt voor de bevoorrading van het Israëlische leger. Behalve in Israël heeft De Gaulles besluit ook in Fran se kringen ernstige kritiek ontmoet zelfs bij de gaullisten. Enkele gaullistische kamerleden noemden het ontoelaatbaar een volk in de steek te laten, dat Frank rijk had vertrouwd. Zoekt men naar de redenen, die De Gaulle hiertoe bewogen kunnen heb ben op het ogenblik, dat de verwach ting groeit, dat het op de een of andere manier tot overleg zal komen, kan men slechts in het duister tasten. Wil De Gaulle opvallen door een opmerkelijke It giet om algemiene rjochtlinen, dy’t de hear Mansholt nou ütstippele hat en dy’t op har wearde hifke wurde moat- te. Der binne 4.000.000 boeren en boer- kes yn EEG-forban, yn Fryslan binne dat allinne ai sa'n 15000. Op dy 4 mil joen is der mar 1 op de 50 dy’t mear as 20 kij hat. Tsjin dizze eftergroun sjoen, komme de plannen fan de hear Mansholt net samar üt 'e loft fallen. Hjir moast wol op de iene of oare ma- near saneard wurde. Syn boer wêzen yn de Wieringermar spilet by dr. Mans holt noch altyd mei. Hy hat sjoen, dat dêrre mei help fan de oerheit in man- nich greate bidriuwen opset binne, dy’t it goed dogge en har ek goed hanthaven- je kinne. Syn doel is it aide lan intsje to litten troch it nije systeem yn de polders, dat fan de greatere pleatsen. Mear as de helt fan de 4 miljoen „boeren” hat min der as 5 kij. It binne binammen dy koumelkerkes dêr’t er tsjin praet en by hwa’t de oast sit. Op it gebiet fan de suvel, binammen op dat fan de bü- ter is der allang in lykwicht. De büter Het is het laatste geworden. Op een wat ingewikkelde manier. De belde twis tende figuren waren althans voor de bui tenwacht, de heren Vondeling en Van Dam geworden. Oud-minister Vondeling was voorgesteld als de nieuwe voorzit ter van de Partij van de Arbeid. Drs. Van Dam, niet onbekend door een aan tal t.v.-uitzendingen waarin hij als socio loog optrad, zou secretaris worden. De heer Van Dam is een vertegenwoordiger van Nieuw Links. Dat ging de kandidaat- voorzitter te ver. Al kon deze natuur lijk niet rechtstreeks protesteren te gen een stijgende invloed van Nieuw Links. De heer Vondeling verklaar de dus, dat hij grote persoonlijke bezwa- ;ren had tegen de heer Van Dam. Hij zou als voorzitter nooit met zo’n sec retaris kunnen samenwerken. Dat klonk erg hard. En ieder vroeg zich af hoe de PvdA hier uit zou komen. Het is toch gelukt. Wat blijkt nu plotseling? De heer Van Dam heeft nooit Algemeen Secretaris willen worden. Neen, het gaat om een heel nieuwe funktie, te omschrijven als „bijzonder secretaris”. Een man, die niets te maken heeft met het tellen' van partijleden, de zorg voor een partij bureau, geldzaken en correspondentie, maar alles met vaag omschreven za ken als „communicatie” en „activering”. Daarmee verviel het bezwaar van de heer Vondeling, die nu opnieuw alle kans maakt om te worden gekozen als de nieuwe voorzitter van de Partij van de Arbeid. Het was gewoon een „Alge meen misverstand”, dat iedereen dacht, dat de heer Van Dam algemeen secre taris wenste te worden. Dat wordt nu de heer C. Baan, een uitstekend admi nistrateur, die voor alle groeperingen aanvaardbaar is. Het zittend bestuur van de Partij van de Arbeid heeft nu een voordracht ge daan voor het nieuwe bestuur. Volledig is die opgaaf echter niet. Wel zijn de oude voorstellen gehandhaafd. Deze luiden: de heer Vondeling, voorzitter; de heer Van der Louw (Nieuw Links), le ondervoorzitter; de heer Eysink, 2e ondervoorzitter; de heer Baan, secreta ris en de heer Dankert, secretaris bui tenland, legd op volledig dat het De nadruk wordt echter ge bet feit, dat deze opgave niet is. De achtergrond hiervan is, bestuur eigenlijk ook de heer v. Dam moet voorstellen voor de (nieu we) funktie van „bijzonder secretaris”. En al zou de heer Vondeling hiermee akkoord gaan, een deel van het zittend partijbestuur doet dat (nog) niet. Wat er op wijst, dat nog niet alle problemen zijn opgelost. een van de Egyptische kranten is nu een overzicht van dat nieuwe Russische plan verschenen, maar dat overzicht wijkt wat af van de geruchten, die in New York en Washington de ronde deden. Volgens de Egyptische versie zou Mos kou voorstellen een schema, waarbij Is raël de na 5 juni 1967 bezette Ara bische gebieden zou ontruimen, de Ara bische landen het einde van de staat van oorlog zouden uitroepen, terwijl hierna pas Jarring, de bemiddelaar van de Ver. Naties, plannen zou moeten ont werpen voor de oplossing van de kwestie van de Arabische vluchtelingen en de vrije vaart door het Suezkanaal en de golf van Akaba. De grenzen van alle landen zouden door de Veiligheidsraad moeten worden gegarandeerd. In deze versie wijkt het Russische plan heel weinig af van de oude Arabische interpretatie van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november, die inderdaad deze problemen noemde, maar niet in een na elkaar, maar in een naast elkaar. De geest van de re solutie is een volledige regeling van de problemen, die daarna volgens een over eengekomen tijdsschema moet worden uitgevoerd. Uit de berichten uit Ame rika krijgt men de indruk, dat Rusland al veel verder is met de oplossing van de problemen, dan uit het Egyptische artikel blijkt. Zo noemt men een re geling voor de Palestijnse vluchtelin gen van 1947, waarvan Israël er een symbolisch aantal zou moeten opnemen, terwijl de anderen schadeloosstelling zouden krijgen, een schadeloosstelling waarvan de grote mogendheden de groot ste last zouden dragen. Op de woansde.ltomoam yn it Gerf. Sintrum halden gearkomste fan de ófdieling Wünsaradiel Süd fan de CBTB spriek de ir. L. Eringa oer it ünderwerp „Forünt rêsting oer it plan Mansholf yn de lanbou”. It giet sprekker hjir binammen om dit earste wurd: forüntrêsting. Hy wie by de bistudearring fan de stikken ta de konklüzje kommen, dat dy wol hwat tafalt, binammen hwat de sitewaesje hjirre oanlbilanget yn eigen lan en kontrei. De hear Mansholt wie seis, Grinzer fan komóf, destiids boer yn de Wieringermar en mei 39 jier sosialist warden, al minister fan Lanbou. Doch it him mar ris nei! Nou sit er yn de EEG as adviseur. As sadanich 1iat er yn Brussel seis neat yn to bringen. Hy hat oars net to dwaen as te advisear- jen, de regearingen seis ha de forantn urdelikheit en moatte nei eigen ynsjoch, sij it dan yn it greate forban. hannelje. Dit bilied moat dus wizige wurde. Op de lytse bidriuwen yn it bütenlan knypt it lang safolle net as hjirre. By de lyt se boerkes yn Itaelje komt de kostpriis wol op f 0,60 mar sa rekkent dy boer net. Hy seit: Ik bin der dochs, de frou en de bem binne der ek. Dizze mins- ken binne fakentiids tofreden mei it meitsjen fan in dübeld tal üren en in totael ynkommen fan 80 persint fan dat fan in fabryksarbeider, dus yn wê zen mei 40 persint. Yn Fryslan hat bli- ken dien, dat in pleats fan 70 pounsmiet de kostpriis fan de molke in stür goed- keaper as by ien fan 30 pounsmiet. Dit jildt net allinne foar it fean, de klaei en it san, mar rounom. Dit wiist der dan op dat men mei de bidriuwsfor- greating trochgean moat. Yn de ruil- forkavelingen fan de jierren 1950 woer den der spullen set fan 30 pounsmiet. Nou wurde de pleatsen al minstens twa kear sa great. Yn Fryslan leit it sa: As 15 persint fan de lytsere ophalde, binne de oaren ge middeld mei 5 persint forgreate wurde. As 45 persint fan de lytste bidriuwen ophalde kinne de oaren forgreate wur de mei 45 persint, dit is in goed 6e part. As de helte fan de bidriuwen der üt- gean soe, dan noch krije de oaren de noch mar in 16 persint groun by. As Mansholt yn dizze rjochting wol, moat te der yn Jeropa fan de 4 miljoen bidriuwen, better sein bidriuwkes mear as 3 miljoen ophÉtlde. De lünbou hellet al yn, mar de yndustry leit hwat de pro- duktiviteit oanbilanget noch einen foar. Dit jildt net allinne foar de féhalderij. Minder as 10 persint fan bargehalders hat de greatste helte fan alle bargen. It sil dr. Mansholt skatten kostje moat te om de lytse bidriuwen der allegear- re üt to krijen. Elk lan sil him der dêrom op bisinne moatte, dat der nije regels komme ynsake it groungebrük. Sprekker soe yn dit stik fan saken wol fierder gean wolle, as de wet nou oan- jowt. Hy soe net allinne it kontinentaes- jerjocht mei 65 jier ophalde litte wolle, mar ek bifoarderje, dat 65-jierrige boe ren der mei ophalde. As men seis gjin avensaesjes makket mei it tsjinhalden fan de produksje kinne de boeren de kous wolris op ’e kop krije net fan dr. Mansholt mar fan de eigen regearing. It giet hjirre net om in liberale poli- tyk, mar it skaeit earder nei in soa- sialistyske hoewoi, hjir leit ek in kans foar kristiike polityk. De kristlike par tijen en organisaesjes sille dit foar- stean moatte, it giet en moat hjir net gean yn it foarste plak om it eigen foardiel, mar binammen om it wolwê- zen fan de netste. Foar dizze gearkomste, dy’t st’e ünder leiding fan de hear W. Schakel fan Tsjerkwert bistle greate bilangstelling, de seal wie oant yn alle hoeken biset. De hear Eringa, dy’t foar de füst wel mei greate kennis fan saken spriek, hie in goed, tankber en ek kritysk gehoar, iyk as bliken die üt in fruchtber nei- petear. dus ek net, of it moast al wêze, dat men dan seis in totale mearopbringst forwachtet en tsjin elkoar op bigjint to melken. Dit yn wider forbên ófrimjen fan de produksje is in soun stanpunt, hwat de merkposysje oanbilanget. Dr. Mansholt is hjir ta kommen troch syn visy op de produksje yn de EEG- lannen as totaliteit. Troch de prizen- polityk wol hy de produksje minder meitsje. Oan elk lên, provinsje, fabryk en boer moast eins trochjown wurde, hoe fol ie „djüre” molke der levere wurde kin. Hwat der mear komt bringt in bytsje 0>, siz mar it earste 40 sinten, it lés te in dübeltsje. De fluchste methoade om ta fonninde- ring fan minder molke of melkkij to kommen is it ófslachtsjen. Men soe lyk- twols ek de keallen by de kij rinne lit te kinne, guon kij net foar de bolle bringe of earder droechsette. Yn Frys lan sil it neffens sprekker tamoatte nei in kontigintearing fan de to lever- jen molke. Oars wurdt it in tsjin el- koar op melken. Dit kostet gans jild, wurk en ynspanning en men bidijd der neat mei. It soe b.g. sa wol ris wêze kinne, dat it der hinne moat, tone! lan to forkeapjen mei of sünder rjocht der molke op to produsearjen. Nou wurdt de léste molke der mei foar ütjage. As de molke fan de léste kij net mear opbringt as in dübeltsje de mingel, kin men better weidzje. Wy sille hjir in lyts stikje eigen lanboupolityk fiere moatte. As der miljoenen boeren binne mei minder as 5 kij, is it sünder mear düdlik dat dit ekonomysk net forant- wurde is. By kontigintearring wurdt lykwols in fiks tal kij foründersteld. Foar it hiele EEG-gebiet kin dit sy steem dus net en sil der oars hwat op foun wurde moatte. De struktuerpolityk hinget alles fan óf. Dr. Mansholt wol dêrom tusken 1970 en 1980 in great tal bidriuwen opheffe en desneeds lan üt kultuer nimme en in oare bistimming jaen. Nou sil dat hjir wol hwat tafalle. It is ommers sa dat Nederlan elk jier al persint fan de kultuergroun for- liest, oan wegen en ütwreiding fan stêd- den en doarpen, wylst it tal minsken him oan de oare kant ütwreidet. Psychologysk seach sprekker ek grea te biswieren. De riddenearing komt hjir op del: As jim hast allegearre ophal de fan buorkjen, kriget elk dy’t oer- bliuwt in pleats as yn de nije polders. Mar as elk nou seit: As myn buorman it nou mar docht, hear ik leaver ta de oerbliuwers, komt der neat fan to- lanne. Der sille dus maetregels komme moatte om to bifoarderjen, dat boeren ophalde. Der komt trouwens al hwat yn dy geast. It Kontiniaesjerjocht wol men nou mei 65 jier ophalde litte. Yn 1956 is dit al troch de CBTB foarsteld. Oars soe it ommers sa wêze, dat de jongereln troch syn bydrage oan de AOW soarget foar de alderein, wylst dy ek noch profitearje soe fan it bi- driuw. Nou komt der noch in motyf by: de mobiliteit fan ’e groun. Dit moat lyk wols gjin draeimole-effekt wurde. It sil allinne yn de rjochting gean fan sa- nearing as der minder pleatsen komme en de lytsere gearfolge wurde, lyk as dit ek al bart yn de sanearing. De sa- nearing is foar in part stomproun op it feit dat der safolle ’itkeard wurde moast oan minsken, dy’t al 65 binne. Akkoord De Partij van de Arbeid zal deelne men aan het overleg over een progres sieve samenwerking tussen PvdA, PSP en Radikalen. Dit overleg krijgt de naam Progressief Akkoord (PAK), wat tege lijk de benaming lijkt te zijn voor de dan nieuw te formeren partij. Een werk- groep-Pak zal nu proberen om onder linge afspraken te maken voor tie ver kiezingen van 1970 en 1971. Overigens gaat nog lang niet iedereen akkoord met het Progressief Akkoord. De radikalen binnen de Anti-Revolutionaire Partij zou den nog deze week beslissen over de vraag of zij mee moeten doen. Verwacht werd, dat zij zich niet als groep bij Pak zouden aanmelden, maar wel individueel zullen gaan meewerken. De belangrijk ste partner, D’66, houdt nog steeds de boot af. Zowel PSP, PvdA als Radikalen houden al geruime tijd de deur wa genwijd open voor de Maar D’66 voelt er nog steeds weinig voor om nu duidelijk een keuze te doen. Verkeer Minister Bakker (Verkeer) zal al vrij snel voorstellen om op de Nederlandse autowegen een minimumsnelheid in te stellen. Binnen een of twee maanden zal hij bij de Tweede Kamer een wets ontwerp indienen, dat voorlopig nog be doeld zal zijn om proeven te nemen met minimum-snelheden. Pas na deze expe rimenten wil de minister beslissen of de minimum-snelheid permanent moeten worden. Op vragen van het Eerste Ka merlid, de heer Meester (PvdA) zegt de bewindsman, dat niet te hoge snel heden, maar te grote snelheidsverschil- len de grootste risico’s vormen voor het verkeer op de autosnelweg. Te hard rij den is, aldus de minister, net zo ge vaarlijk als te langzaam rijden. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid werkt nog aan een advies om eventueel voor de autosnel weg ook algemeen geldende maximum snelheden in te voeren. Met deze ma xima worden nu proeven genomen op sommige wegen. De minister van Verkeer zal in de nabije toekomst geen inhaalverbod op leggen aan vrachtauto’s op de autowe gen. Hij meent, dat hierdoor het vracht verkeer zich zou moeten richten op de langzaamste vrachtauto wat economisch grote verliezen zou opleveren. Een mo derne vrachtauto kan volgens de mi nister met een redelijke snelheid rijden- en inhaalmanoeuvres uitvoeren. Boven dien blijkt het aandeel van vrachtwa gens op de linkerrijstrook (de inhaal strook) slechts twee tot d ie procent te zijn. j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1