Nog napraat over AW=objekten en werken in GSW=verband Gate SKroar Gouden jubileum I r J- chr, bond werknemers in hout- en bouwnijverheid afd. Bolsward Waarom het westen van de provincie de dupe van regeringspolitiek 4IB /o Fan de Martinytoer I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ml b ai •x B 108e JAARGANG No. 6 DINSDAG 21 JANUARI 1969 WymbritseradeeL kleding het alt yd goed Hwat hat (Zie vervolg pag. 2) Bij 3 Burgemeester A. Oosterhoff „Operatie Japinga” •i Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tanef Contractprijs op aanvraag o o o o o o o G Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) staten thuis hoort. Tot slot nog een en kel woord over de besteding van de Plangelden. Hierover is een bespreking geweest met de minister van CRM. Nu er toevallig een dag na deze bespreking een Statenzitting is, lijkt het mij als Gedeputeerde in overleg met de voor zitter zo, dat de Staten er recht op heb ben, hier als eersten een kort verslag van deze bespreking te krijgen. Het ging in deze bespreking wat ons betreft over vijf punten. Het belangrijk ste punt was wel, hoeveel geld we krij gen voor de komende periode. Hierover kon de minister nog geen mededelingen doen. Men is nog bezig dit te bereke- Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Loonsverhoging van 1 a 2 ct. per uur. is 1 Bolswards Nieuwsblad üs hjoed to sizzen is, dat hy folie mear forgoeding foar dy arbeid krije kin. Dit hat twa gefol- gen hawn. Alderearst is de arbeids- üre fjouwer, fiif kear sa djür wurden, yn sommige fakken tsien kear. Mar der by is as twadde gefolch kommen in üt- wreiding fan de soasiale wetten en rege lingen, dy’t oan dat lean nochris 30 oant 40 persint kosten tafoegje. Dizze situaesje is rounom yn Amearika en it Westen fan Jerope to sjen. Dat hawwe de regearingen net dien of de politike partijen, dat binne de natuerlike gefol- gen fan in technyske en ekonomyske Ont wikkeling, dy’t yn al dy lannen prinsipi- eel krekt gelyk forrint. Dy’t in man in wike brüke wol, moat der hyltyd mear foar bitelje, oars kin hy him net krije of hélde. Dizze algemiene ekonomyske wet is mei dübele krêft delkomd op it boerebidriuw en wol om twa redens. Foarst wie de bileanning fan de agrariër yn it forline bilangryk lytser as yn oare fakken. Ut- sein yn tiden fan oarloch waerd yn it boerefak it minste fortsjinne. De twad de reden wie, dat de soasiale wetten jier- renlang net tapast waerden op it boere bidriuw omt it ekonomysk sa swak stie. East nei de twadde wraldkriich hat men dizze soasiale forsjenningen ek op de agrariërs tapast, sadat yn gjin inkeld fak de forskillen tusken de hichte fan it bruto-lean foar en nei de oarloch sa great west hawwe as krekt by de boer. Hwa’t nou in bytsje ynsjoch hat yn de wikselwurking tusken de leanhichte en it rendabel wurden fan masines, kin sa mar bigripe, dat de oanskaf fan masi nes yn it agrarysk bidriuw ünsachlik Onlangs hebben we stilgestaan op een facet van de statendiskussies, waarbij tot uiting kwam dat gemeenten met veel werkloosheid profiteren van de sociale maatregelen als de AW-objekten (aanvullende werken) enz. Ter sprake kwam toen ook een voorgestelde meerdere spreiding van de werken die worden uitge voerd met de zg. plangelden, die misschien enige hoop zouden kunnen geven ten aanzien van het realiseren van een zwembad. We hebben bij deze gelegenheid gewezen op de schrikbarende „verborgen werkloosheid”, waarvan met name de gemeente Wonseradeel (en ook de andere omliggende gemeenten) de dupe wor den. Wie hier in het westen van de provincie geen werk vindt, heeft (gelukkig) veelal het initiatief dit elders te zoeken. De zeer grote vertrekoverschotten tonen dit duidelijk aan. In het oosten van de provincie is de mentaliteit anders en blijven de werklozen in hun status eerder berusten, met als gevolg dat er voor hen ter plaatse (in eigen omgeving) werkobjekten worden gezocht. tanaem is. Dat rint yn de hünderten mil joenen gounen. Dêrtroch binne fan de minsken, dy’t foar de oarloch boerewurk dienen, likernöch de helt net mear noa- dich. Hja hawwe in oar plak foun. Fier- wei de measte boeren wurkje op it he den sünder frjemde arbeidskrêften, it gesinsbidriuw oerhearsket yn Nederlan. It ünderhêld fan dat boeregesin is lyk- wols krekt as dat fan oare gesinnen ek folie djürder wurden en it is nou sa düdlik as glês, dat allinnich dy bidriu- wen it ünderhald fan in hüshalding dra- ge kinne, dêr’t genöch produktyf wurk oerbliuwt foar minstens ien man. De bi- driuwen, dêr’t sok produktyf wurk net foldwaende mear is, reitsje yn de knipe. Sommigen kinne it foar inoar halde troch by tiden by in oar to wurkjen of in molkrit oan to nimmen, mar yn dy hoeken dêr’t folie lytse boeren byinoar wenje, slagget dat de measten net. As nou it regear dit ekonomysk pro ses stil gewurde liet, sa as eartiids mei modderskippers, hoefsmidden, fearskip- pers en frachtriders, dan soene de meas ten sizze: Ja, it is foar dy lju in minne boel, mar is is de tiid, dy’t dat docht en dy kin nimmen keare. Mar tsjintwur- dich hat men mear soasiale en minslike opfettings en sadwaende wurde oan dy lytse selsstannigen de gelegenheit jown om op in bipaelde leeftiid har spul to forkeapjen tsjin in knappe priis en in ütkearing to krijen oant har 65 jierri- ge jierdei ta. Dan kornme hja krekt as elk automatysk yn de AOW. Nou set men de saken mei sin op 'e kop troch to sizzen, dat de regearing, de lytse boer opromje wol en dat se loof toch te moeten zeggen, dat de lo nen die mevr. Dijkstra noemde uitzon deringen waren. Ik zou haar adviseren, indien zij zulke lage GSW-lonen tegen komt, zich te wenden tot de betrokken gemeente of tot de gemeentelijke com missie, en wat de AW betreft, dit is een kwestie van de vakorganisaties en de opdrachtgever. Ik heb kort geleden nog een telefoontje gehad over een be paald project, waar moeilijkheden wa ren. In dat geval heeft de betrokken vakbondbestuurders zich verstaan met de opdrachtgever, in dit geval een ge meente. Dit is dus enkel een zaak tus sen de betrokkene of zijn vakbondbe- stuurder met de opdrachtgever. Het be treft hier geen aangelegenheid, die in de Het huidige afdelingsbestuur bestaande irit: voor v.I.n.r. F. L. v. d. Veer (P"”'i.) en J. de Vries (voorz.). Staande v.I.n.r. B. v. d. Eems (prop.), S. v. d. Tj. de J. j Bijl kr en K. Kuipers (alg. adj.) (foto L. Spijksma) waar men niet bij de pakken gaat neer zitten en er op uit trekt om elders werk te zoeken, wordt hiervoor „ge straft” met het hoe langer hoe meer onleefbaar worden. Eens lag het eco nomisch zwaartepunt van Friesland in de Zuidwesthoek (denk aan het feit, dat juist hier de meeste „steden” zijn ge vestigd) en sprak men van de „arme Friese wouden”. Nu zijn de rollen omgekeerd. Dit probleem is in de win- terzitting van de Prov. Staten aan de orde geweest en het lijkt ons juist de medelevende lezer op de hoogte te stel len van wat er in dlit verband precies is gezegd, met name in het debat Oos- terhoff-mevr. Dijkstra en Gedeputeerde De Wilde. In zijn antwoord op de al gemene beschouwingen van de heer A. Oosterhoff (chu) burgemeester van Wonseradeel, zei de heer De Wilde: De heer Oosterhoff heeft de moeilijkhe den geschetst die ontstaan doordat de werken in AW-verband en de PCW wer ken hoofdzakelijk in de oostkant van de provincie vallen. Hij heeft hiervoor begrip gevraagd bij het college van Ged. Staten. „Dit is er volkomen”, aldus het antwoord van Ged. De Wilde, die ver der zeide: De heer Oosterhoff heeft ook wel gemerkt, dat wij als Ged. Staten rekening houdend met ’t feit, dat wij in de eerste plaats adviesorgaan zijn en wij de mensen niet onnodig willen la ten reizen toch proberen de werken zoveel mogelijk over de provincie te spreiden. Als wij als provinciaal be stuurscollege kans zien ook in andere delen van de provincie werken uit te voeren, dan proberen wij dit serieus. Wat dat betreft is er bij ons alle be grip. Mevr. Dijkstra (cpn) heeft gezegd, dat ik ten aanzien van de lonen in de GSW en de AW niet geheel juist ben ge weest. aldus verder de heer De Wilde. Ik wil nog eens duidelijk vooropstel- Een groot deel van de avond werd in beslag genomen door de klucht in drie bedrijven van Abe Brouwer getiteld „Operatie Japinga”. Op het allerlaatste moment, donderdagavond j.l. had men nog een groep gevonden, die met dit stuk wilden invallen voor de Chr. to- neelver. uit Bolsward. Door ziekte van de hoofdrolspeelster kon deze ver. niet ten tonele verschijnen. Gelukkig bleek er een oplossing door tussenkomst van de secr. die met buurt genoten van de Blauwpoortsbrug bezig waren een toneelstuk in te studeren. Ondanks dat ook hier al een invaller mee moest doen, is deze „operatie” goed gelukt. Een woord van dank aan alle speler» (sters) uit deze buurtver. om zo spon taan dit aanbod aan te nemen is wel op zijn plaats. Ruim half twaalf kon de voorzitter al len die aan het slagen (in welke vorm dan ook) van deze avond hadden mee gewerkt dank zeggen. Na het zingen van gezang 108 vs. 1 werd deze bijeenkomst met dankgebed gesloten. de onderhandelingen met de plaat selijke patroons werd vergaderd in de „Hof van Holland” en het ging dan meestal om een loonsverhoging van 1 A 2 cent per uur. Woordvoerder voor de arbeiders was Pieter van der Wal (in die tijd tevens raadslid voor de ARP), want ze zeiden de overige leden „Dou suupst niet”. Al gaat het nu met de landelijke CAO’s wel even anders, dan de moeilijke situ- aites waarin men toen verkeerde, om de manier van vertellen door de heer Stel lingwerf kon men niet anders dan la chen. Vorig jaar op 7 december was het vijf tig jaar geleden, dat in Bolsward een afdeling werd opgericht van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de hout en bouwnijverheid. Om dit feit te vie ren kwamen leden en genodigden bij een tijdens een feestelijke avond die onder leiding stond van voorzitter J. de Vries. Deze kon een welkom toeroepen aan een aantal leden met hun dames of verloofden, afgevaardigden van de NKBB en verschillende zusterorganisa ties van de Chr. Besturenbond. De voorzitter wees naar aanleiding van ’t gelezen schriftgedeelte uit 1 Cor. 3 vs. 1020 „Fundament en gebouw” op de grondslag van deze bond, die de bijbel als fundament van het leven ziet en daar ook telkens op terug kan grij pen. Van 10 tot 64 leden Hoofdbestuurder van de NCB de heer H. Under in rek fan reid sit it feiliger as finder in kroan fan goud Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en de Bloeme sprak over „de Chr. vakbe weging in de wereld van morgen Spreker zei onder andere, dat de chr. vakbeweging een eigen plaats heeft in Nederland en hoewel de samenwerking goed is onder de vakcentrales is er nog geen sprake van één vakbeweging in Nederland. Er was ook dankbaarheid dat deze af deling begonnen met 10 leden geklom men is tot 64. Slechts één van de le den, welke de oprichting heeft meege maakt is nog in leven, n.l. de heer G. Stellingwerf. Als bijzonderheid mogen we misschien vermelden, dat de heer Stellingwerf op 7 december j.l. tegelijk met de oprichting der afdeling 50 jaar lid was geweest. Vanwege dit feit spelde hoofdbestuur der H. de Bloeme „het gouden lid” de gouden insigne met lauwertak op de borst, en reikte voorts de bijbehorende oorkonde uit. Naast een kist sigaren van het hoofdbestuur, bood de voorzit ter van de jubilerende vereniging hem eveneens sigaren aan en zijn vrouw kreeg een bos bloemen overhandigd. De heer G. Stellingwerf haalde nog wat oude herinneringen op uit „die oude tijd” en zei dat er nog wel leden uit de beginperiode waren, n.l. J. Yntema, P. W. Feenstra, P. Kuiper, L. van Dijk, al len nog in Bolsward woonachtig. Het toch wel wat onrechtvaardige in deze overigens goedbedoelde maatregel is, dat het oosten van onze provincie door middel van deze werken ruim schoots wordt voorzien van allerlei voorzieningen, waardoor de leefbaarheid wordt verhoogd, terwijl er in het wes ten van de provincie, zoals o.a. de heer Oosterhoff betoogde er niets van de grond komt. Anders gezegd: in het oos ten is het de zorg: wat kunnen we in vredesnaam nog meer aan voorzienin gen bedenken, teneinde onze werklozen aan het werk te houden, en in het wes ten: Hoe kunnen we hoogstnoodzake lijke werken (als b.v. het zwembad te Bolsward) nu eindelijk eens gaan re aliseren. Trieste conclusie: Het westen, aksje meitsje moatte om via ien of oare politike partij dizze lytse boer to bi- halden. Dit is boerebidroch en it is to hoopjen, dat de minsken dit ynsjogge. Hwant it stiet lang net fêst, dat de kansen, dy’t hja op it heden hawwe, om reedlik üt har bidriuwke to stap pen, sa bliuwe sille. Der binne hiel hwat oanwizings, dat de regearing, mei troch de oandrang fan de EEG-partners, suni- ger wurdt. Sawol mei de ruilforkave- lingsfoarskriften as mei oare dingen. En elk wit wol, dat it mei de prizen ek in hurd gefjocht wurde sil om de tiid san bytsje by to halden. De lytse boer dy’t him troch dizze minsken de kop rüch meitsje lit en false hoop ynblieze lit, sil to let gewaer wurde, dat hy seis al linnich de dupe is. Foar aksje is it yn boereformiddens nou wol de tiid, mar net foar mislie- dende propaganda fan minsken, dy’t de lytse man brüke om der seis in goed baentsje oan oer to halden. Der haw ik gjin goed wurd foar oer, ünforskillich mei hokfoar namme hja har demago- gysk gedöch forsiere. En it slimste is, dat sokke lju de ear- 'like striid fan de boer foar in reedlik plak yn dizze maetskippij tsjinwurkje, omt hja de net-agrariër in totael for- keard byld jowe fan de greate mearder- heit fan de boeren, dy’t skoan witte, dat jo de ekonomy net mei greate wur den brekke kinne, allinnich op forant- wurde wize yn goede banen liede kin ne. En dat sil slim genöch wurde. FOLKSMISLIEDING It is my tige tsjin ’t sin, dat wy noch ris wize moatte op in forskynsel, hwer- fan wy hopen, dat it in sêfte dea stjerre soe. Wy doele hjir op it eksploi- tearjen fan de ünrêst en de takomstfre- ze fan de lytse selsstannige. Dit kin in bakker wêze, in smid, in krudenier, in slachter of in lytse boer, dat makket net folie forskil. Hja alle- gearre ünderfine de gefolgen fan in Ont wikkeling, dy’t nei de oarloch oer de wrald kommen is en dy’t ek net in ein nimt. De primaire oarsaek sit yn de ünsaeklike Ontwikkeling fan de tech- nyk, hwertroch de minske mei dy tech nyske middels sa produktyf wurden len, dat wij over de lonen, noch op die in de GSW, noch op die in de AW, ook maar iets hebben te zeggen. De GSW is zuiver een gemeentelijke zaak en het is dus niet juist in de Staten over de ze lonen te spreken. Als mevr. Dijkstra zegt dat ze laag zijn, erken ik dat graag. Ik ben met haar van mening dat dit zo is, maar dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat ze beneden de lonen in het vrije bedrijf moeten blijven. Dit is een moeilijke zaak. Men doet het ech ter, omdat men de idee heeft, dat een aantal van deze mensen weer door moet stromen naar het vrije bedrijf en dat daarbij de daar betaalde lonen geen moeilijkheden moeten leveren, in die zin, dat men zich met goede lonen in de beschutte omgeving zo op zijn plaats gaat voelen, dat men alle neigingen om naar het vrije bedrijf terug te gaan gaat verliezen. Persoonlijk geloof ik, al dus nog steeds Ged. De Wilde, daar niet zo erg aan, omdat het aantal mensen, dat op de werkplaatsen zit, wat nog een plaats zou kunnen vinden in het vrije bedrijf zo gering is en de doorstro ming zo minimaal, dat dit argument in feite geen opgeld meer doet, maar het wordt nog steeds alszodanig gehanteerd Verder wil ik nog even concreet in gaan op de gestelde vragen. Niet over de gevallen, die mevr. Dijkstra heeft genoemd, maar over de lonen zelf. Er zijn verschillende soorten aanvullende werken. In de eerste plaats zijn dit de cultuur-technische werken, projecten zoals de aanleg van rioolwaterzuive ringsinstallaties, wegenaanleg enz. Hier op is van toepassing de CAO voor Cul tuurtechnische werken, dus de CAO die bij alle cultuur-technische werken wordt gebruikt. Als mevr. Dijkstra nu lonen noemt, die er uit lopen, zullen dit bij zondere gevallen zijn, die er ook in de normale gevallen uitlopen. Ik heb hier nog eens laten berekenen, waar nu het gemiddelde op komt van een man, die op die werken zit en geplaatst is in de gemiddelde loongroep. Dit komt ge middeld bruto op f 161.per week, netto f 124,96 per week, waarbij dan nog komen de afstandsvergoeding en alle andere vergoedingen, en een vakan tiebon van f 24,30 per week. Als er dus gevallen zijn, die lager liggen, is daar wat bijzonders mee. Wat de WSW, dus de andere werken betreft, is van toepassing de bouw-CAO met een bru to van f 154,en netto van f 120, De GSW geeft bruto f 140,87 en netto f 115,per week. Ik geef direct toe, dat dit lage lonen zijn, maar ik ge- m 1 w J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1