Presidentschap van Amerika aan Nixon overgedragen Ook in Bolsward staat de tijd niet stil I •I s,? Bakker Dijkstra doofde 't ovenvuur I Forum geeft operavoorstelling Verschil van mening uitpraten op Afsluit- dijk Gevolg: kettingbotsing Uitslag tekenwedstrijd op STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND a VRIJDAG 24 JANUARI 1969 108e JAARGANG No. 7 Wymbritseradeel. - Het Operagezelschap Forum uit Ensche- de zal begin februari een voorstelling Sociaal beleid waar- Rond of vierkant Midden-Oosten Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tanef Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Op maandag 20 januari heeft Lyndon Johnson, de Amerikaanse president, zijn taak overgedragen aan Richard Nixon, de Republikein, die begin november met een geringe voorsprong op de Democratische kandidaat vice-president Humphrey gekozen is om de komende vier jaar de leiding van het land op zich te nemen. Nixons taak is zwaar en dat ligt niet alleen aan de veelheid en ingewikkeldheid van de problemen, maar ook aan de omstandigheid, dat deze nieuwe Republikeinse president niet op een Republikeinse meerderheid in de. beide volksvertegenwoor digingen, Senaat en Huis van Afgevaardigden, tan rekenen. De tans bestaat weliswaar, dat de conservatiever gezinde Republikeinen de steun zullen krjjgen van rechtse Democraten, die vooral de zuidelijke staten vertegenwoordigen en dat er zo een meerderheid uit de bus komt waarop Nixon wat vertrouwen tan, maar de voorzitterschappen van alle belangrijke kommissies zijn in handen van De mocraten, die onttrokken zijn aan de zware druk van het Republikeinse gezag. Men verwacht in het algemeen ,dat Nixons beleid aan de behoudende kant zal zijn en dat er weinig nieuwe initiatieven van uit zuilen gaan ,maar het is natuurlek ook mogelijk, dat de problemen en omstandigheden tot handelen zullen dwingen. het gebied van de buitenlandse be trekkingen zal Johnson op het lijstje van de historische waardering vrij laag genoteerd staan, maar overweegt men wat hij in het binnenland heeft gedaan om de kwaliteit van het leven voor gro te groepen misdeelde Amerikanen te ver beteren, dan valt de waardering geheel anders uit. Hij heeft voortgebouwd op het werk van voorgangers, vooral van Roosevelt en op de initiatieven van Ken nedy. maar dat neemt niet weg, dat hij zich met veel energie gewijd heeft aan de strijd voor gelijke rechten voor ne gers. Het moet teleurstellend voor hem zijn, dat dit zo weinig waardering heeft gevonden en dat zijn op evolutie gerich te denken achterhaald leek te worden door radicalere ontwikkelingen onder de voorhoede van de negerbevolking. An dere aspecten van de sociale wetgeving en vooral ook de ontwikkeling van het onderwijs door het ter beschikking stel len van overheidsgelden kregen ook Johnsons volle aandacht. En dat alles levert een score op, die hem aanzien lijk hoger in de waardering laten stij gen. Buitenlands beeld Om even terug te keren tot de schei dende president, het beeld, dat wij van hem hebben, wordt voornamelijk be paald door zijn ongelukkige Vietname se politiek en de daaruit voortvloeien de verminderde belangstelling voor an dere delen van de wereld, waar het Amerikaanse prestige wel gedaald is. In Europa heeft de NAVO zwaar gele den en heeft Rusland haar door de be zetting van Tsjecho-Slowakije weer wat leven kunnen inblazen. Maar dat is niet alleen de schuld van Johnson geweest, de Europese ontwikkeling met een man als De Gaulle heeft tot de vermindering van ’t Amerikaanse gezag geleid en dat wel doelbewust. Pogingen van Johnson om met Rusland tot overeenstemming te komen over be perking van de bewapeningswedloop heb ben niet tot resultaat geleld, al hangen conferenties hierover in de lucht sinds Gromiko vorig jaar juni er bereidheid toe toonde. Naar het zich laat aan zien, is op dit punt de nieuwe minister van defensie, Melvin Laird, terughouden der dan zijn voorgangers. Het laatste jaar van zijn bewind heeft Naar verluidt, heeft Amerika geant woord op de Russische voorstellen voor het Midden-Oosten en de eerste Egyp tische reacties zijn bepaald ongunstig. Wat de nota behelst, is overigens al leen uit Egyptische bron bekend. Ame rika zou geen volledige terugtocht van de Israëlische troepen wensen, het zou een demilitarisatie van de Sinai beplei ten en een vestiging van Israëlische troepen bij de ingang van de golf van Akaba. Dat alles acht Egypte geen ba sis voor een gesprek. Maar dat wil nog niet zeggen, dat de grote mogendheden hun overleg niet voortzetten. van La Forza del Destino (De macht van het noodlot) van G. Verdi in Ami- citia te Sneek geven. Medewerkenden zijn: Anton Eldering, Anneke v. d. Graaf, Antoon Huijsman, Jacob Roden, Maria von Nemessani, Gerard Groot, Gerard Rückert, Joke Knaap, Max van Weegberg, Johan van Haagcn, Otto v. d. Leest. Decor en costuums zijn ont worpen door Walter Gondolf. De regie is van Reinhard Lehmann. Dirigent is: Hans van den Hombergh. Marie Claude Faulard (14 jaar) stuur de deze uitstekende foto in voor de der de Europese Jeugd Foto- en Fllmwed- strijd, die in 1967 werd gehouden met als thema: Europa, door de ogen der jeugd. Deze bekroonde foto vormt een goede illustratie bij de thans gelan ceerde Europese Foto-, Dia- en Film- wedstrijd: EUROPA GISTEREN EN MORGEN. Dat twee autobestuurders een verschil van mening wilden uitpraten op de drukke Afsluitdijk, was de aan leidende oorzaak, dat er zondagavond rond 6 uur tussen de sluizen van Korn- werderzand en de Kop een kettingbot sing ontstond, waarbij 12 auto’s betrok ken raakten. Twee inzittenden moesten naar het ziekenhuis Oranjeoord in Har lingen worden overgebracht, terwijl vier auto's onherstelbaar beschadigd moesten worden weggesleept. Dat kwam zo. De 37-jai tge E. de V. uit Harlingen, die aan kop reed, onder vond hinder, zoals hij later aan de po litie verklaarde, van de verblindende verlichting van een achter hem rijdende auto. Toen deze hem wilde voorbij rij den, uitte de Harlinger hierover zijn mis noegen, door links op de weg te rijden en zo het passeren onmogelijk te ma ken. Uiteindelijk lukte het toch, en toen auto nr. één, nr. twee was gewor den, stopte nr. één, waarvan de bestuur der de 31-jarige J. M. D. uit Drachten bleek te zijn. Deze kwam naar de Har linger automobilist achter hem, die toen eveneens moest stoppen, om deze op z’n beurt te vertellen hoe hij dacht over diens pogingen om passeren onmogelijk te maken door links op de weg te gaan rijden. Maar het leven ging door en ook het autoverkeer op de dijk. Een 3e, 4e, 5e en 6e automobilist kon achter hen tijdig afremmen, maar de 7e, 8e, 9e en 10e, die te laat beseften dat de file vóór hen was gestopt, reden er op in. Er ont stond een verschrikkelijke ravage, waar bij de 18-jarige mej. A. M. uit Droge- ham een hersenschudding en de 47-ja- rige A. A. S. uit Haren (Gr.) een ge broken pols opliepen. Beiden moesten in het streekziekenhuis Oranjeoord in Har lingen worden opgenomen. Tevens moes ten 4 auto’s worden weggesleept, die kunnen worden afgeschreven, terwijl an dere werden beschadigd, maar toch de reis nog konden vervolgen. Een en ander betekende voor de politie handen vol werk, voordat het verkeer weer normaal zijn gang kon gaan. het gevoel van Saigon het tweeledige karakter van de vergadering niet vol doende geaccentueerd. Men heeft de oplossing gevonden door aan twee kanten van de ronde tafel vier kante tafeltjes voor secretarissen te plaatsen. Saigon wenste, dat die tafel tjes tegen de ronde tafel aan zöuden staan, zodat men toch nog de deling in tweeën zou krijgen, maar men heeft ge noegen genomen met de plaatsing op een afstand van 45 cm. van de grote tafel: de ronde rand van de tafel wordt niet onderbroken, maar aangezien 45 cm niet voldoende is voor een stoel, komt er een leeg plaatsje, dat Saigon als een scheiding mag uitleggen. Indien men over de rangschikking, die in feite een waardering van de partijen inhoudt, overeenstemming heeft bereikt, dan kan het eigenlijke werk pas begin nen. Gezien het feit, dat Nixon voor Vietnam zijn medewerkers vooral ge haald heeft uit diegenen, die als aan hangers van de harde lijn bekend staan, kan men een bijzonder stugge stijl van onderhandelen tegemoet zien. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en pen waren nodig om de autentieke vorm te herstellen. Zo werd de bakke rij aan de voorkant een oud-HolIands monument. Maar ook binnen in de bak kerij en in de winkel was die sfeer aanwezig, die we kennen van Anton Pieck’s tekeningen van oud-hollandse bakkerijen. Tot op de laatste dag woog „vrouw Diekstra” de koekjes af op een prachtige ouderwetse weegschaal met koperen gewichten. De bakkerij is nu opgeheven en het pand is verkocht aan de heer Posthumus, die twee jaar geleden de naastgelegen zaak van De Haan overnam. Niet alleen de bakkerij heeft geschie denis gemaakt in de oorlogsjaren was het de centrale bakkerij voor Bolsward, Tjerkwerd en Schettens maar ook de bakker is geen onbekende in de on geschreven historie van Bolsward. Ou dere Bolswarders weten sterke verha len te vertellen over ’s mans fabelach tige kracht en onverschrokkenheid in zijn jeugdjaren. Als spil bij BVC (la ter CAB) kreeg hij al spoedig de bij naam: „De Locomotief van Bolsward”. Men moest van goede huize komen om deze betonvoetballer te passeren. Ook als worstelaar maakte Gerrit Dijkstra indertijd furore. De oudere lezers zul len zich nog de befaamde wedstrijden herinneren tussen de Duitser Hans Sieg fried en onze plaatselijke Hercules. In ons gesprek met bakker Dijkstra blijkt hij aanvankelijk weinig behoefte te hebben al die verhalen weer eens op te diepen. Maar zodra hij eenmaal op gang is, kan hij urenlang vertellen. Hij verraadt een sterke voorliefde voor cir cus, variëté en zigeuners. Dat laatste was ook een zwak van zijn vader, getui ge het verhaal van Jan Elexis’ paard. „Jan Elexis trok froeger altlid ran in een huufkar met twee honnen d’r an der en Jan self trok er foor. Toen sei mien ouwe man: dat ken su niet, Jan Elexis mut een peerd hewwe! Ype Anema hat toen een peerd te koop foor 1000 gulden. Nou, Jan ging naar Ype Anema toe en sien frouw Jutske ston met drie kiendes bij ons op de stoep aan ’t wachten. Jan kwam werom met ut peerd foor proefdraaien op ’e Bargefen- he. Toen mien vader sag dat ut een goed peerd was, het die ut kocht foor Jan Elexis. Su kwam die an sien eer ste peerd”. Als Jan Elexis, jaren later nog, bij Dijk stra kwam, kreeg hij steevast eten en tien gulden. Zijn voorliefde voor va riëté blijkt uit het feit» dat bakker Dijk- Ter gelegenheid van de kinderboeken week 1968 werd door de Openbare Bi bliotheek voor Bolsward en Wonsera deel een tekenwedstrijd georganiseerd voor de lagere schooljeugd in Wonsera deel. Meer dan 3000 kinderen hebben hieraan deelgenomen. Een jury bestaande uit mevrouw Van der Meer-van der Klei, tekenlerares, te Bolsward, mevrouw Veenstra, huis vrouw, te Witmarsum, mejuffrouw A. A. Moll, bibliotheekassistente, te Leeu warden en dhr K. F. Rahmann, kunst schilder te Hichtum, had een moeilijke taak om hieruit de prijswinnaars te kie zen. Tenslotte kwamen als winnaars uit de bus: le p. Marchjen Kampen Wons; Piet Ypey, Witmarsum; Klaas Bouwhuysen, Pingjum; Henk Bijma, Pingjum: Jil- douw Elgersma, Schraard; Tineke van der Woude, Schraard. 2e prijs: Teake Brunia Kimswerd; Nel lie Pars, Arum; Mirjam Wallig, Ping jum; Klaas van Kalsbeek, Gaast; Jan de Boer, Schraard; Thijs de Haan, Par- rega; Maaike Heer es, Schraard; Elly van Zuiden, Tjerkwerd. 3e prijs: Jennie de Groot, Burgwerd; Japke Ypma, Pingjum; Anja Elgersma, Schraard; Johan de Boer, Schraard; Af- ke Barda, Burgwerd. Christine Miede- ma, Zurich. De tekeningen kunnen worden bezich tigd in de christelijke lagere school te Tjerkwerd op 30 januari van 3.305.00 uur. Openbare lagere school te Pingjum op 6 februari van 3.305.00 uur. Chris telijke lagere school te Schraard op 13 februari van 3.505.00 uur. Het lijkt een zinloos probleem, de keu ze van een vierkante of een ronde ta fel of welke vorm daartussen dan ook, maar de tafel is slechts het symbool voor een ingewikkelder probleem, de kwestie n.l. wie van de aanwezigen de ander erkent. Amerika en Zuid-Vietnam zien de conferentie als een gesprek tus sen twee partijen. Hierdoor vermijdt men, dat het Zuidvietnamese Be vrij- dingsfront de beweging van de commu nistische opstandelingen, erkent behoeft te worden. Het vormt dan een onder deel van „de andere zijde”. Maar het Be- vrijdingsfront heeft niet alleen op er kenning gestaan, het wenste ook te worden erkend als de enige vertegen woordiger van het Zuidvietnamese volk. Het ziet zichzelf als gelijke van de re gering van Saigon. De communisten spreken daarom van een conferentie van vier en zagen bij voorkeur een vierkan te tafel, terwijl Amerika en Saigon uit gingen van een langwerpige met twee partijen tegenover elkaar. Een ronde ta fel was al beter, maar daarbij was voor Johnson ook de ernstige monetaire cri sis te verwerken gekregen, die de ge hele internationale kredietverlening en daarmee de wereldhandel in gevaar bracht. Een van de oorzaken van deze crisis is de Amerikaanse inflatie en vooral Frankrijk drong erop aan de waarde van de dollar te verlagen door een verhoging van de goudprijs. Johnson heeft steeds vierkant geweigerd hieraan iets te doen. Of Nixon meer initiatief zal tonen, moet men uiteraard afwach ten, hoewel men aanwijzingen meent te bespeuren, dat de vaste goudprijs min der heilig begint te worden. stra nog steeds in staat is om woor delijk de aankondigingen van varieté- gezelschappen, die Bolsward aandeden, te reproduceren. Het is een belevenis om hem een waarzegster te horen aankon digen met de stemverheffing van een opperstalmeester: „Professoren, dokto ren staan voor een raadsel. Sonja spreekt: Zijt gij gelukkig? Het moede hoofd maakt een schuddende beweging.” Er zou een boek te vullen zijn met de vele verhalen, die rondom bakker Dijk stra spelen. We nemen er één uit, die karakteristiek is voor de man en zijn wijze van vertellen: „Ik mag su graag een palinkje snippe, je! In de oorlog was ik es bij Keizer in Nijlan. Na ’t eten brune bonen met spek snap te ik nog even seuven pon warme pa ling. Toen he’k nog een paar pontsies metnomen naar huus foor bij ’t brood. Onderweg bij Bram snipte ik nog wat kwattarepen en een stuk of zes kugel- flesjes, je, en tuus weer een paar pa linkjes op brood.” Aan het eind van het gesprek, bij de deur zijn z’n laatste woorden: „Wat een verstand, buur Op de foto gemaakt door overbuur kap per Wijma) zien we bakker Dijkstra nog een keer voor zijn deur. Zo even apart genomen is de antieke gevel in derdaad een pronkjuweel. De gevelsteen met paard is nu wel prachtig syme- trisch geplaatst, maar zit toch niet op de originele plaats. Vóór de restauratie zat deze, als we ons goed herinneren, links boven de deur van de steeg. Men vertelde ons, dat de steen een aanwij zing was, dat door deze deur het paard naar binnen moest. Om de molen te malen, misschien? We houden het daar maar op. Wie het daar niet mee eens „mut ut mar segge Van de buitenlandse problemen, die Nixon wachten, moeten wij in de eer ste plaats de kwestie-Vietnam noemen, het probleem waar Johnsons presiden tiële ambities op stukgestoten zijn, het probleem, dat Johnson er bijna een jaar geleden toe gebracht heeft de stopzetting van de bombardementen op een groot deel van Noord-Vietnam te koppelen aan zijn besluit zich niet herkiesbaar te stellen. Vele maanden sindsdien hebben Noord-Vietnam en Amerika in Parijs onderhandeld en in de laatste da gen van Johnsons bewind heeft men dan 'n resultaat bereikt, maar over niet meer dan de vorm van de tafel aan men zal vergaderen. Met de jaarwisseling zijn bijna onopge merkt weer een paar bekende Bolswar- der zaken in andere handen overgegaan. Het betreft hier o.a. een zaak op de Dijkstraat, waar, vooral in de laatste jaren, intussen al vele bekende namen en gezichten zijn verdwenen. Een kleine advertentie in het Bolswards I Nieuwsblad meldde, dat bakker Dijk stra met ingang van 28 december j.l. zijn oven niet meer zou laten branden. In zijn gezellige huis in de Titardus- straat vertelde de warme bakker, dat de hele zaak hem letterlijk en figuur lijk koud laat: „We han ut smoordruk en je wudde ouwer, nou. De oven was trouwens ok niet su best meer”. De bakkerij heeft ongeveer honderd jaar bestaan. Voordien was er in het pand Dijkstraat 23 een grutterij geves tigd. In die tijd werd er gebruik ge maakt van een grote molen, die vlak achter het huis stond. Van deze molen staan nog steeds resten overeind in het achterste deel van de bakkerij, het „zoethok”. Nadat W. Propstra al aan het eind van de vorige eeuw in dit pand een bakkerij was begonnen, nam in 1902 een boeren zoon uit Tjerkwerd de zaak over. Dit was Klaas Dijkstra, die de bakkerij tot grote bloei wist te brengen, met mede werking van drie knechten. In 1903 werd Gerrit Dijkstra geboren. Op zijn veertiende jaar kwam hij bij zijn vader in dienst. Toen Klaas Dijk stra in 1923 overleed, begon de zoon Gerrit voor zichzelf. Hij trouwde een dochter van Harmen Welbedacht, die de oudere Bolswarders kennen als een hu moristische opkoper en krantenbezor ger. (Wanneer Welbedacht te horen kreeg, dat hij vergeten had de krant te bezorgen, placht hij te antwoorden: „Volgende week dubbel!”). Het echt paar Dijkstra heeft bijna 45 jaar lang een goed beklante zaak gedreven. Tot ver in de omtrek vonden de produkten aftrek. De laatste dertien jaar heeft Dijkstra niet meer gevent. De aandacht werd sterker gericht op de winkelver- koop en speciaal de vervaardiging van banket. Twintig jaar geleden werd met name de voorgevel bouwvallig en was restaura tie dringend nodig. Bakker Dijkstra schakelde monumentenzorg in, zodat de voorgevel onder deskundige leiding werd gerestaureerd tot één der fraaiste ge vels van onze stad. De grote winkel ramen maakten plaats voor kleine ruit jes, en nog meer van dergelijke ingr®-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1