3 Spanningen in Tsjecho Gade Mar Slowakije nemen toe De heer Koekoek ,haldt seis de leije’ Over het werk op kleuterdagverblijven te Rr Aanslag in Moskou PTT O X» WW MM 108e JAARGANG No. 9 VRIJDAG 31 JANUARI 1969 Hwat nat üs hjoed to sizzen O’Neill onder druk Aanslag in Moskou Gerstenmaler exit Bewijs? 't Tarief der PTT. Piet over Uitzonderingstoestand in Spanje te I De Gaulles opvolging er nog *3 - IG Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Bij de feestelijke intocht van de Rus sische kosmonauten, die in de ruimte de Sojoez 4 en 5 aan elkaar hebben gekoppeld, is een aanslag gepleegd, die enkele vragen heeft opgeworpen. In de eerste plaats is men niet gewend, dat er in Rusland vanuit het publiek wordt geschoten. In de tweede plaats is niet goed duidelijk wat het doelwit van de schutter was. Aanvankelijk meende men, dat hij op de kosmonauten had gescho ten, maar in de open auto waarin zij reden is geen bloed gevloeid. Er werd, naar waarnemers berichtten, duidelijk op een van de gesloten volgende auto’s gemikt. In die auto zaten kosmonau ten van een vorige ruimtevaart. Maar alleen de chauffeur werd zo ernstig ge wond, dat hij later overleed. Het is mo gelijk, dat men te doen heeft met een waanzinnige, die de aandacht op zich wil de vestigen. Maar het is ook mogelijk, dat de aanslag een diepere politieke be tekenis heeft gehad. Want de Russische leiders reden in net zulke gesloten au to’s in de stoet mee en men acht het niet uitgesloten, dat de dader zich ver gist heeft in auto. Maar niemand weet op het ogenblik iets naders van deze gebeurtenis. beurtenissen rond het rjjksasiel in Gro ningen. Men vroeg zich af hoe de direc teur van dit asiel, dr. Van Berkum, te gelijkertijd de hoge positie van advi seur van het departement kon innemen. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwurtaai (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bitink altyd, dat jo mar foar in diel gelyk hawwe Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 55 Op vrijdagavond hield de oudervereniging „Helpt Elkander” afd. Sneek e.o. haar jaarlijkse kontaktavond, tevens jaarvergadering. Ieder jaar kan de voorzitter weer meer mensen welkom heten, hetgeen zeer verheugend is. Het huishoudelijke gedeelte, dat toch nog iets langer duurde dan er gepland was, gaf een mooi overzicht van de aktiviteiten, zoals bijv, het vakantiewerk voor de gehandikapten en de bustocht voor de leden naar Oldeberkoop. Met bijzonder grote waardigheid heeft de Tsjechoslowaakse bevolking uiting gegeven aan haar gevoelens door de ingetogen bevvyzen van eerbied, die zjj hebben gebracht aan de nagedachtenis van de student Jan Palach. Palach had zich met benzine overgoten en in brand gestoken om volk en leiding wakker te schud den en een verder afwijken van de vorig jaar ingevoerde liberale politiek te verhinderen. Een aktie zoals van Palach (van enkele andere gevallen van ver branding staan de politieke motieven minder op de voorgrond) is voornamelijk gericht tegen de Russische bezetter en men vreesde in regeringskringen ook ten zeerste, dat een al te felle demonstratie bij Palachs begrafenis een Russische reaktie zou kunnen uitlokken. De staat profiteert indirect ook mee van de loonsverhogingen, die dit jaar en in 1970 moeten komen. Het tarief op de loon- en inkomstenbelasting is sterk progressief. Dat wil zeggen, dat naar mate het inkomen stijgt de belasting nog veel sterker toeneemt. De inflatie - met als uiterlijk beeld o.m. sterk ge stegen lonen heeft daardoor de staat een extra grote belastingopbrengst be zorgd. Een van de motieven voor het kabinet om de inkomstenbelasting te verlagen is het wegiemen van dit in- flatie-effect. Minister Witteveen toonde zich hoogst verbaasd over wat hij noemde „de BTW- psychose”. Volgens hem zouden de prij zen met niet meer dan anderhalf pro cent stijgen. De minister heeft niet dui delijk gemaakt wat hij hiermee bedoel de. Elke consumentenorganisatie kan hem vertellen, dat de normale levens- kosten voor een gewoon gezin met heel wat meer dan die anderhalf procent om hoog zijn gegaan. Volgens de bewinds man wordt de schatkist ook geen cent wijzer van de BTW. Dat is in tegen spraak met wat hij eind vorig jaar de Tweede Kamer vertelde. Hij merkte des tijds op, dat de staat een voordeel heeft van zo’n zevenhonderd miljoen gulden. dacht om vervelende opmerkingen maken. Pruikje Ook Kamerleden mogen, gezien het al gemene streven om het gezicht van het parlement te verbeteren, best wat aan hun uiterlijk doen. Dit moet dr. Schu ring (CHU) hebben gedacht tijdens het Kerstreces. Vorige week, op de eerste vergadering van de Tweede Kamer na het reces, werd hij door niemand her kend. Wel fluisterden enkelen wie die jonge man wel mocht zijn die plotse ling in de Tweede Kamer was opgedo ken. Men kende dr. Schuring als een man, die al enige jaren met een sterk minderende haardos door het leven moest gaan. Hij heeft nu een keurige zwarte pruik, kompleet met scheiding. Waardoor hij er prompt anders uitziet. Terwille van de standing en de eerlijk heid zijn in de pruik zowaar ook eni ge grijze haren verwerkt. Verhoging van de prijzen, aan de orde van de dag. Men zou er ons op wijzen, het opperste gezag, stelt, in dit verband, grenzen de regering beweert, door ons wordt zeer intens en sekuur gekontroleerd. Heus, kan het er niet meer op door dan draaien wij het stopsein voor. Stil makkers, niet wild razen, komt overal iets bij. Wij zijn de grootste baas en hebben dus zelf meer vrij. De begroting moet sluiten, nog eens vijftig miljoen, wij kunnen er niet buiten Zeg weet je wat wij doen? ’t Kan met de PTT gewaagd Tarieven fors omhoog gejaagd. Verantwoording afleggen? welnéé het parlement mag straks een woordje zeggen, er vooraf in gekend? Wij achten ’t overbodig. Een zeer handige zet. De grote baas heeft ’t nodig en Bakkers wil is wet. Kom op met honderdvijftig man niemand die ’t ons beletten kan. Goed voorbeeld doet goed volgen De baas lapt ’t aan zijn laars. Stil makkers niet verbolgen Kritiek is steeds iets naars. Goed voorbeeld? Woord en daad Is twee! Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Justitie Langzamerhand lijkt een meerderheid van de Tweede Kamer toch iets te gaan voelen voor de oprichting van casino’s in Nederland. Bij de behandeling van de begroting van justitie, vorige week, kreeg minister Polak (Justitie) van ver schillende kanten te horen, dat de hui dige wettelijke regelingen ten aanzien van de kansspelen niet meer voldoet. Vooral de KVP, de liberalen en de so ln Noord-Ierland hebben twee ministers ontslag genomen uit de regering van O’Neill, omdat zij het niet eens zijn met diens beleid dat erop gericht is te gemoet te komen aan de eisen van het rooms-katholieke volksdeel om gelijke burgerrechten. Hiermee gaat de aanval van de rechtervleugel van de Unionis tische partij op O’Neill in verhevigde mate voort. O’Neill kan nog wel re kenen op een meerderheid in de frac tie, maar de kans groeit toch, dat men onder nieuwe leiding meent de split sing in de gelederen te kunnen over winnen. zowel de activiteiten Boeren De Boerenpartij blijft onder leiding staan van de heer Koekoek. Dit is vo rige week beslist op de ledenvergade ring van de Boerenpartij in het Gelder se Barneveld. Op de vergadering was nauwelijks sprake van enig verzet. De enkeling, die de moed had om enige kritische opmerkingen te maken werd snel het zwijgen opgelegd. Zoveel ver zet was er trouwens niet, want de ex- leden van de Boerenpartij, die nog iets te klaren hebben met de heer Koekoek, vergaderden tegelijkertijd in een ande re plaats. De heer Koekoek, die nog iets vergadering met de mededeling, dat hij inmiddels, in de plaats van de heer Harmsen, een nieuwe secretaris heeft, ene Van Marion. Helaas was de man ziek en kon hij niet op de vergadering zijn. Het moet een aardige man zijn. Hij had al een eerste verslag gemaakt, dat zowaar helemaal op rijm was ge schreven. Zoiets kom je niet elke dag tegen in de vaderlandse politiek. De heer Koekoek werd tenslotte herkozen met een totaal van 1016 stemmen, al wist na derhand eigenlijk niemand hoe de stem ming precies in zijn werk was gegaan. Toen over de orde ter vergadering eni ge opmerkingen kwamen werd prompt via de luidsprekers het Wilhelmus ge speeld. Waarna niemand er meer aan Cialisten lieten merken, dat zij Neder land op dit punt eigenlijk wat ouder wets beginnen te vinden. Dat een meer derheid in de Kamer voor casino’s is wil echter nog niet zeggen, dat dit soort speelgelegenheden er ook binnenkort zal komen. De ARP en de CHU, twee regeringspartijen, zijn principieel erg te gen. Waarschijnlijk zo sterk, dat zij el ke samenwerking met een kabinet zul len opzeggen, dat het waagt om kans spelen in deze vorm in Nederland toe te staan. Bij de behandeling van de justitiebegroting bleek overduidelijk, dat de houding tegenover de zgn. homofie len aanmerkelijk toeschietelijker is ge worden. Met uitzondering van de Boe renpartij, de Groep Harmsen en de SFP, pleitte de gehele Kamer bij minister Po lak voor Koninklijke Goedkeuring van het Cultureel Ontmoetings Centrum (COC), een vereniging voor homofielen en voor wijziging van art. 248 bis van het Wetboek van Strafrecht. Dit arti kel beschouwt omgang tussen meerder jarigen en minderjarigen van eenzelfde geslacht als ontucht. De Kamerleden zien dit als discriminatie en wensen eenzelfde regeling als voor de omgang tussen mensen van verschillend ge slacht. „Niemand heeft het recht een ander te veroordelen omdat hij van het gebruikelijke patroon afwijkt,” zei mej. mr. Haars (CHU). De Kamer dacht ook wat ruimer over pornografie. De socialis tische afgevaardigde mevr. Singer-Dek- ker pleitte voor een vrijlaten van por nografie in boeken, omdat bij boeken volgens haar nooit sprake kan zijn van een ongewild opdringen. Minister Polak kreeg nog al wat kri tiek op de organisatie bij zijn departe ment. Dit naar aanleiding van de ge- Na toenemende onrust onder de studen ten in Spanje, die hebben geleid tot de sluiting van de universiteit van Barce lona en van Madrid, heeft de Spaanse regering de uitzonderingstoestand voor drie maanden voor het gehele land af- gekondigd. Voor Baskenland bestond de ze uitzonderingstoestand al sinds au gustus van het vorige jaar, toen sepa ratistische activiteiten daar onrust brachten. De regeringsmaatregelen be tekenen een verdere beperking van de vrijheid van meningsuiting, de mogelijk heid iemand verplichte verblijfsge- bied aan te wijzen, de bevoegdheid voor de politie zonder machtiging woningen binnen te komen en de opheffing van de verplichting gevangenen niet langer dan 72 uren vast te houden zonder hen in staat van beschuldiging te stellen. Velen menen dat de onrust onder de stu denten niet van zodanige aard is, dat de staatsorde erdoor in gevaar komt, en dat de motieven voor deze nieuwe maat regelen dus ergens anders moeten wor den gezocht. Het is mogelijk, dat de opvolging van de 76-jarige Franco de achtergrond voor deze maatregelen vormt, die dan bedoeld zouden zijn bij eventualiteiten de zaak in de hand te houden. Is Franco op de leeftijd gekomen, dat men aan zijn opvolging gaat denken, ook bij president De Gaulle speelt de ze opvolging al door veler hoofd, en ze ker wanneer men bedenkt, dat De Gaul les ambtsperiode loopt tot 1972. Zal hij zich dan herkiesbaar laten stellen of niet? Pompidou, de premier, die in juli van het vorige jaar vervangen is door Couve de Murville, toont duidelijke te kenen de opvolging te wensen, in 1972, maar eventueel ook eerder. Door uitla tingen in deze richting heeft Pompidou speculaties op gang- gebracht óver de mogelijkheid dat De Gaulle voor 1972 er het bijltje bij zou neerleggen. Maar De Gaulle heeft deze speculaties de kop ingedrukt door nadrukkelijk te verkla ren de plicht te hebben zijn mandaat te vervullen tot het einde. De groten der aarde voelen er weinig voor Opvolgers aan te wijzen: Stalin, Nehroe, Salazar, Franco en nu ook De Gaulle hebben dat nooit gedaan. Dat is al een gedeeltelij ke overdracht van de macht. Maar des ondanks heeft Pompidou, populair bij de conservatieve krachten in Frankrijk nu zijn kandidatuur gesteld. Er is een einde gekomen aan de poli tieke loopbaan van Gerstenmaier, de voorzitter van de Westduitse Bondsdag. Deze 62-jarige, volgens het officiële pro tocol de tweede man in de staat, is al tijd anti-nazi geweest. In 1938 werd hem daarom een professoraat In de theolo gie ontzegd, in januari 1945 werd hij tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeeld omdat hij betrokken was bij de aan slag op Hitler in 1944. Hoewel sommi gen betogen, dat zijn verzet niet veel om het lijf had, hij was in elk geval niet fout. Zijn fout heeft hij begaan door een zeer hoog bedrag als schadevergoe ding voor het gemiste professoraat te aanvaarden, n.l. een kwart miljoen gul den plus nog een goede 2000 gulden per maand als professoraatspensioen. Dat is wel wat veel vergeleken met de ver goeding aan de echte slachtoffers. Hij heeft bovendien gebruik gemaakt van een amendement in de wet op de scha deloosstellingen welke onder zijn voor zitterschap er bij de Bondsdag is door gejaagd. Onder de zware druk van de openbare mening, die hem hier moreel te kort heeft zien schieten, is hij toen af getreden. en Wymbritseradeel* Biafra Volgende maand zal opnieuw een Ne derlands Kamerlid een bezoek brengen aan Biafra. Het is de heer Westerterp, lid van de Tweede Kamerfractie van de KVP. Hij vertrekt op uitnodiging van een humanitaire organisatie. Al eerder zijn de heren Dankert (PvdA) en Im- kamp (D’66) in Biafra geweest. De heer Imkamp was daarbij nog enige tijd zoek. Binnenkort zal waarschijnlijk ook de heer Mommertsteeg, voorzitter der commissie voor buitenlandse zaken van de KVP-fractie, naar Biafra gaan ter persoonlijke oriëntatie. Minister Witteveen (financiën) blijft van plan om per 1 januari 1970 de inkom stenbelasting te verlagen. Hij heeft er kennelijk alle vertrouwen in, dat tegen die tijd het verzet van met name de Anti-Revoiutionairen geluwd zal zijn. De liberale bewindsman heeft tegenover verslaggevers verzekerd, dat dit kabinet blijft vasthouden aan de plannen om de inkomstenbelasting te verlagen. De verlaging zou, meende hjj, hooguit om conjuncturele redenen nog wat kunnen worden uitgesteld. De minister stelde, dat na het rampjaar 1969, waarin voor de consument alles duurder wordt, een verlichting hoognodig is. De belastingverla ging gaat de schatkist 900 miljoen gulden kosten. Als men de minister mag geloven een wissewasje, want kwalijke gevolgen voor het huishoudboekje van de staat zijn er volgens hem niet aan verbonden. Tenslotte wacht de staat nog een voordeeltje van zo’n vijfhonderd miljoen gulden als gevolg van de extra verhoging van accijnzen en de wegenbelasting en een verdere verhoging van de omzet belasting. f Een dezer dagen maakte onze fotograaf dit plaatje van de heer van Wijnen in de broeikas van het Julianapark. De heer J. van Wijnen, hoofd van de plant soenendienst in Bolsward, is reeds druk bezig met het verspenen van de kleine plantjes. Dit verspenen gebeurt onder toezicht van zijn hond Frija, zoals u op de foto kunt zien. Bij de heer van Wijnen in de broeikas is het nu volop voorjaar. De duizenden kleine plantjes zullen straks, over enige maanden, de stad en het Julianapark weer een vrolijk aanzien geven. Dit verspenen is een sekuur werkje. De plantjes zijn nog zo klein dat je ze niet met de vingers kunt beetpakken, vandaar dat daarbij 2 pennen gebruikt worden. De heer Zuidenhof zit ook vaak in de broeikas om te helpen bij het verspenen van de plantjes. En nu maar wachten op het echte voorjaar. Na de pauze sprak mej. A. Wolfing uit Wateringen (bij Den Haag) over haar werk op de kleuterdagverblijven. In en kele jaren tijds zijn er drie van deze dagverblijven ingericht en is er alweer een lijst met aanvragen. Geestelijk ge handicapte kleuters en dubbelgehandl- capte kleuters (b.v. spastische) worden in zo’n dagverblijf niet alleen bezig ge houden, maar ook wordt er een begin gemaakt met het zindelijk maken. Ook als een kleuter van 3 of 4 jaar nog niet lopen kan, wordt hier alle zorg en aandacht aan besteed. Met behulp van massage, baden en oefeningen wor den de spieren zodanig geactiveerd dat men na b.v. een jaar werkelijk een zicht baar resultaat ziet. De kinderen leren lopen, of leren béter lopen, traplopen en andere hindernissen nemen. Ook voor het gebruik van de handjes en de armen zijn allerlei vernuftige spelletjes uitgedacht, waardoor de spie ren zich kunnen ontwikkelen. Hoe vroe ger men hiermee begint, des te beter zal het resultaat zijn. Een gehandicapt kindje wordt thuis veelal verwend en ontzien, er wordt soms teveel voor zo’n kindje gedaan. In zo’n kleuterdagverblijf wordt er zeer deskundig met de kleuters omgegaan en probeert men ieder kind persoonlijk te benaderen, voor leder geval apart geldt de vraag: Wat zou dit kindje kunnen leren? Alle mogelijkheden, èn die zijn er vele, worden nagegaan en toegepast. Persoonlijk contact met de leidster, in de eerste tijd, is beslist noodzakelijk. Even tijd nemen om de kleuter op schoot te nemen, even een klein spelle tje en zelfs een klein knuffeltje! Dat alles heeft zo’n kleuter nodig om daar na tot een contact te komen met één of meer van de andere kinderen. Wat dat aangaat zijn de z.g. mongool tjes meestal het gemakkelijkst. Zij zijn al gauw bereid om vriéndelijk te zijn, maar de grootste problemen bieden die kinderen, die beslist iedere toenadering van welke kant dan ook, afwijzen. Aan de hand van een prachtige kleu renfilm heeft mej. Wol ting dagverblijven dan wel de kunnen tonen. De film was zeer duidelijk van opzet, alle details werden getoond. De busjes die de kinderen halen en brengen, de inrichting van de tehuizen, de oefenin gen, de massage, het spelen, zowel bin nen als buiten, het eten, het rusten en het enorme geduld waarmee de leidsters gezegend moeten zijn! Toch heeft men nog nooit gebrek gehad aan personeel, een teken dat dit werk wel aanspreekt. De film en het praatje van mej. Wol- ting heeft dan ook menigeen geroerd. Het leven van de gehandicapten is geen zinloos leven meer, maar wordt voor hen en de betrokkenen werkelijk zin vol. Zij kunnen méér Ieren dan er tot nu toe ooit voor mogelijk werd gehou den. Tot slot van de avond moest er nog gezellig gekiend worden om vele aar dige prijzen en al met al werd het een latertje. Vandaar dat o.a. president Svoboda de bevolking had toegesproken er voor al op toe te zien, dat anarchie er niet zou leiden, dat anderen de macht in handen zouden moeten nemen. De be grafenis zelf is zonder incidenten ver lopen, de politie hield zich bescheiden op de achtergrond, maar zondag liet zij toch merken, dat er een einde aan de demonstraties moest komen. Een aan tal jongeren is gearresteerd, toen zij bloemen wilden neerleggen op het Wen- ceslausplein waar een chapelle ardente was ingericht. De Praagse regering verkeert in een moeilijk parket. Aan de ene kant wil len de hervormlngsgezinden in regering en partij het vorig jaar tot stand geko men contact met de bevolking hand haven, aan de andere kant moeten zij er nauwkeurig op toezien, dat er niets gebeurt wat Rusland als een bedreiging van zijn positie zou kunnen opvatten. Zo hebben de Tsjechoslowaakse leiders wel telegrammen van deelneming aan Palachs nabestaanden gestuurd, maar nu willen zij deze episode liever naar de achtergrond schuiven. Dubcek en de zijnen beschikken twee troeven: de sympathie van de be volking, waardoor Rusland kan hopen, dat hun invloed de rust ten goede zal komen, en Ruslands onwil al te snel wederom in actie te komen, wat in ternationaal onplezierig voor Rusland zou kunnen uitpakken. 77 .7

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1