Bolswards gemeenteraad voor moeilijk alternatief geplaatst Gabe Skroar Plan xen oer m weze suvelforiening jier klear Ook dit maal een sluitende begroting Beetstra: „Bouma hellet grapke üt ililllllllllillllliillillillllllliliiiiiiiillillll’ Fan de Mar tiny toer Februari Agrarische toekomst van Z.W.-Friesland F" Hwat hal ós hjoed to sizzen E s, t f II ifl 108e JAARGANG No. 10 DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 Wymbritseradeel. Lekke klompen giet Grapke J.S. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag i I I HWAT BART DER MEI DE PACHTWET? Ir. G. J. A. Bouma, foarsitter fan de Friese Maatschappij van Landbouw yn Fryslan mient dat der oer in jier in plan wêze moat om to kommen ta ien su velforiening yn Fryslan. De trije lan- bou-organisaesjes yn Fryslan hawwe har ren hjiroer ek rjochte yn in brief oan de CCF. Frico en it Boun. Oant nou ta is der noch gjin andert op kommen. Dan komt de sneeuwklok Omhoog gerezen. De eerste voorjaarsboden Zijn geprezen. Maar laat ’t ons troosten. Hoe guur het zij. Die tijd gaat om. Straks keert het tij. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De swierst biladen tüken büge har it djipst Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Af en toe een beetje sneeuw. Met wat buligheid en wind. Daar is deze tijd Ons mee gezind. het plan uit in verband met de toe komst van Bolsward. Tenslotte antwoordde burgemeester Mul der de heer Borggreve dat deze ver geten had bij de berekening van de huurprijzen de langere afschrijfperiode van de grondprijs en de rijkspremie er in te verdisconteren, als hij dit wel deed kreeg hij een aanmerkelijk lagere huurprijs. Voorts gaf het naar zijn me ning geen problemen alles tegelijk te moeten lenen. Het teveel kan voorlopig anders worden belegd. Hierna wenste niemand meer het woord. De heer Til- stra verlangde hoofdelijke stemming het geen inhield dat hij geacht moest wor den tegen te hebben gestemd. Het twee de punt was de formele aanbieding der begroting 1969. De behandeling hier van werd vastgesteld op 25 febr. Mee gedeeld werd dat de begroting ook dit jaar weer sluitend is. Na de data voor de sectie vergaderin gen over de begroting te hebben vastge steld sloot de burgemeester de verga dering. nuttig zijn een flitslamp te gebruiken, als aanvullend licht, om de schaduwen op te helderen. Het verschil tussen een geslaagde of een minder goed belichte foto wordt door een extra flitsje be paald fan lAnhierders en hypteekboeren hie op syn ledegearkomste al warsköge tsjin in oanslach op de Pachtwet, mar hoe en hwat bleau noch in riedsel. Dêr is nou okkerwyks opheldering komd. De mi nister fan l&nbou hat oan organisaesjes en ynstansjes adfys frege oer in wizi- ging fan de Pachtwet. En dizze binne nou drok dwaende om harren dêryn to fordjipjen en alhiel torjochte. Hwant, it stiet as in peal boppe wetter, dat nimmen, dy’t it goed mient mei de hier- deboer, tobek wol nei eardere tiden en dat in minister, dy’t it bistean fan de hierdeboer wer op losse skroeven sette woe, alle agrariërs yn it harnas jeije soe. En dat kin men winlik fan gjin minister forwachtsje. Sa sit it dan ek net. As de tsjintwurdige minister Lar- dlnois mei in wiziging komme sil, dan giet it net oer de haedsaek. Dy bliuwt yn elts gefal gelyk. Mar hy wol ris hifkje, hoe’t men tinkt oer in bipael- de kwestje en dy is nijgjirrich genóch. Minister Lardinois freget, hoe’t men yn agraryske formiddens tinkt oer de hier deboer, dy’t op jierren komd is. Moat it sa bliuwe, dat hy ta syn dea ta hierder bliuwe kin as hy dat wol, of moat hjir op in bipaelde leeftiid in ein oan komme De minister sjocht dizze saek üt in al- gemien bilang en hat derfoar inkelde ar- guminten. Alderearst mient hy, dat it fan bilang is dat de jongere generaesje op tiid oan bod komme kin. De fraech nei in pleats of in stik lan is noch great. As de alderein to lang sitten bliuwt, blokkeart hja de jonge boeren. Yn it twadde plak is hy fan miening, dat it Wat brengt de maand Van 't Sprokkelhout ’t Is meestal hier Dan guur en koud. „Wy hawwe de tiid wol yn Fryslên sei de hear Bouma gekjeijend yn it Doarpshüs fan Weidum. De leden fan de trije stênorganisaesjes yn Baerdera- diel wiene hjir om to hearren hoe’t in forum tochten oer: ien suvelforiening en ien molkpriis. Underwurp wie fan- sels it blauwe boekje, sa forfeit it Fr. Deiblêd. Der wie ek immen dy’t biswier hie tsjin de gearstalling fan it forum, dat alhiel üt minsken üt it Fricokamp bistie. Hwat ündogensk sei de hear Bouma dat hy net by it Frico-kamp heart, omt syn molke nei Warkurn giet en dus net by de Frico toianne komt. Dat wie him mal yn ’e wel. Efkes letter kaem in fraech oer Warkurn. „Hoe krije wy War- kum by de Frico?” It andert fan Bou ma: „dat is in kwestje fan de leden bi- wurkje.” Doe wiene de rapen gear. Direkteur Beetstra fan de fabryk to Warkurn sprong op en sei dat hy fan in foar sitter fan de Friese Mij van Land bouw in bettere ófhanneling fan sa’n fraech forwachte hie. Doe’t Wommels by Warkurn kaem wie ien fan de foar- stemmers de hear Bouma fan Kimsert, omdat hy yn Warkurn in bettere molk priis forwachtte as yn Wommels, dy’t by de Frico wie. „Ik nim it jo kwea óf dat jo hjir sokke grapkes fortoane”. De seal wie der stil fan. Bouma wie net fan it hynder sleln. „Ik moat de fra- gen bianderje, dy’t hjir steld wurde en it muoit my dat ik molke leverje oan in fabryk dy’t it net trochjowt oan ’e Frico”. hwertroch de hierder, as hy syn plicht die, rjocht hie om to bliuwen. Dat rjocht wie net alhiel ünbiperkt as de eigner of syn soan seis buorkje woe, mar yn de measte gefallen wie it dat wol. As hy op tiid syn hier bitelle en net al to mal mei it lan omsloech, koe hy wis wêze fan bliuwe to kinnen. De kearen. dat in hierder it lan öf- nomd waerd, omt hy net goed op syn plak wie, binne op de fingers fan ien han to tellen. Yn it twadde plak kamen de hieren under kontróle fan de groun- keamers, dy’t fan de minister de noar- men krige foar de heechst tastiene hier. Dêrtroch binne de hierdeboeren, sawol yn as nei de oarloch, biwarre bleaun foar ünreedlike hieropdriuwing en haw we hja jierren lang oan de goede kant sitten. De earste tsien jier nei de oar loch wiene hja bifoarrjochte by de eig- ners, al wie de greate profiteur it hie- le Nederlanske folk, dat mei hjirtroch syn iten en drinken foar in licht prys- ke krige. De grounslach fan it ekono- mysk herstel nei de oarloch wie, de kos ten fan it libbensünderhald leech to hal- den, om dêrmei it Nederlanske bi- driuwslibben sa hurd mooglik op to bou wen. Dat is wünderbaerlik goed slagge en hat foar miljoenen in greate seine west, mar it skaed fan in fierst to lege forgoeding foar de eigendom bliuwt der lizzen. Hawar, dat is al in skoft his- toarje. Mar fêst stiet de greate bitsjut- ting fan de pachtwet, dy’t de fêste groun slach is foar it libben fan de hierde boer. De léste tiid wiene der al praetsjes, dat der foroaring op komst wie. It boun Donderdag j.l. kwam de gemeenteraad van Bolsward in een spoedeisende zit ting bijeen. De leden hadden zich maar kort kunnen voorbereiden op het eni ge te behandelen agendapunt, n.l. dat tot het aangaan van een geldlening ten behoeve van de bouw van een flat in de n.o. hoek van het Parkplan, dicht bij de Hartwerdervaart, aangezien het b. en w. zeer kort daarvoor pas gelukt was hiervoor een geldlening te krijgen aan geboden. De burgemeester M. J. A. Mulder open de de zitting, heette allen hartelijk wel kom en maakte zijn excuses voor de spoedeisende zitting. Een dergelijke zitting behoort nu eenmaal niet tot de normale gang van zaken. Hij zette hier na in het kort uiteen waar het om ging. In verband met de voortschrijdende in dustrialisatie bestaat er in Bolsward een tekort aan huizen. Ook het aantal dat er in 1969 bijkomt, n.l. plm. 50 is niet toereikend om de gezinnen, die zich hier komen vestigen in het kader van de industrialisatie, te herbergen. Alle mogelijkheden waren door b. en w. overwogen om alsnog bouwrijpe grond te vinden. Het zoeken ten spijt werd geen andere mogelijkheid gevonden dan ertoe over te gaan een 8-verdiepingflat te bouwen. Hiervoor moest een geld- ning gesloten worden waarvoor ’t gelukt was een aanbieding te krijgen in de vorm van een z.g. burgerzinlening. Er moest snel besloten worden door de raad of de lening doorgang zou krijgen. Hier mee werd de raad voor een dilemma ge plaatst: géén flat, géén industrie óf wèl industrie maar dan ook ’n flat van 8 ver diepingen. Een hele reeks sprekers vroeg hierop het woord. De heer E. S. de Jong (chu) komplimenteerde b. en w. voor de snelheid waarmee deze zaak voor de raadsvergadering behandeld was maar vroeg zich toch af, wat de huur prijs van de woningen zou worden en in welk stadium men verkeerde bij het bepalen van de huurprijs. Hij vroeg verder of de bouw van dat extra contin gent wel doorgang zou vinden, als de raad het voorstel zou goedkeuren. De heer E. Tilstra (ar) verklaarde zich tegen flatwoningen, hetgeen vrijwel ie dereen met hem mee kon voelen. Hij vond de vorige 4 flats mooi en dacht dat deze toch zo mooi niet kon wor den. Hij achtte aan dit plan verschil lende nadelen verbonden: de mensen willen tegenwoordig niet graag in flats. Bovendien hadden zij, volgens de heer Tilstra, een huurprijs in het vooruit zicht die in verband met de verhoging van de kosten in de woningbouw, ze ker f 10,hoger zou liggen dan die der huidige huurprijzen. Hij vond dit kapi tale woningen, die niet te betalen zou zijn voor die arbeiders, waarvan de lo- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Nel it skoft baemden de fragen los. Der kamen praktyske dingen om ’e hoeke sjen sa as: hoe komt it mei de ynves- tearringen fan de ünderskate fabriken. De ien hat wol jild yn fornijingen stut- sen en in oar net. Soe it net ünearlik wêze om dan de lapen gear to smiten? It andert wie: dêr moat sa gau moog lik in plan komme om de lésten to for- parten. Der wie seis in hiel konkrete fraech: hoefolle sinten skeelt it üs de liter mol ke? In hegere molkpriis seach de hear H. de Boer fan de Maetskip fuortda- liks net sitten yn ien suvelforiening en „hwerom de goede klompen fuortsmite en yn in pear lekke to stappen”? It skaedbistjürslld de hear Anema, wie ien suvel- S I s I I De gearkomste waerd laet troch de hear Tj. Bottema fan Mantgum. It forum waerd foarme troch de heren: H. de Boer, direkteur fan De Maetskip to De Ryp; J. de Boer, direkteur fan De Ter pen to Wommels; B. D. Schat fan „Weideum” to Weidum; O. Adema, lid fan it skaedbistjür fan Weidum; P. Bak ker, féhalder to Boazum en D. B. Schoustra, kommissaris fan de Frico to Easterwieruum. It petear fan ir. Bouma koe mar nei ien kant ütlein wurde: Boeren, sjoch sa gau mooglik ien suvelforiening to krijen. As foarbyld helle de sprekker oan de gearwurking yn de sükeryndus- trie. „Dêr kin men sjen hoe’t it moat”, neffens de hear Bouma. Ek de oan- keapforienings (Grins, Meppel, Ljou- wert) wie foar him sa’n foarbyld. Hy koe him bigripe dat de frije Fri- codlrekteuren bisiweren hawwe tsjin in konsintraesje, hwant dan binne it net mear „keninkjes op eigen fabryks- hiem”. Dochs wie de hear Bouma fan bitinken dat it der komme sil. It stüket likernóch noch omdat der yn de suvel gjin wilsoerienheit is, Iykas by de oan- keapforieningen. Ien fan de meast yngripende dingen yn it libben fan de hierdeboer hat wol west de dei fan de 25ste april 1938, doe’t oe ministers de nije Pachtwet, yn nam- me fan de Keninginne, yn it steats- blêd forskine lieten. Al to lang hie dochs de hierdeboer, mei syn maet de boere- arbeider, yn in minne posysje west en hiene hja de folie lést droegen fan de ünbiskerme wrotters. De Pachtwet joech har twa bilangrike wissischeden. Yn it foarste plak it kontinueasjerjocht. buorkjen sa hurd modemisearre is, dat de Dreesmannen ünder de boeren, yn it algemien, net mear of muoilik meikom- me kinne. Foar in moderne bidriuws- fiering binne it mei namme de jonge re boeren, dy’t der moed en ambysje foar hawwe. De minister fynt, dat hja dan ek de kans krije moatte. In trêdde oerweging is de ynfiering fan de algemiene AOW. Dizze stipe foar de aide dei makket it party boeren folie makliker om op har 65ste jier to rinte- nierjen. Der komt noch by, dat sawol yn it ambtlike libben as yn it bidriuws- libben 65 jier as in ófskied ynboargere is. Dat is dan de iene kant fan de medalje. De oare kant is der fansels ek. In echte boer hat der hertsear fan as hy de pleats forlitte moat. Dat docht him mear sear as by de measte oare birop- pen. Twad binne der gefallen dat ien fan de jongere bern as opfolger omearre is, omt de alderen in oar birop nomd haw we of omt de boer finansieel noch net by steat is om stil to libjen, troch hok- for oarsaek dan ek. Dan wurdt it ek in swier stik fan it spul óf to sjen. En sa binne der wol mear dingen to nea- men. Dochs leau ik, dat men der wol op rekkenje kin, dat hjir ien en oar foroar- je sil. Hoe krekt, dat is noch to ier, hwant it ütstel is noch net by de kea- mers yntsjinne. Ek witte wy jit net hok- foar oergongsbipalingen der makke wurde sille. Sa mar staf en af sil nim men der óf moatte, mar oan de oare kant leau ik net, dat dizze buoi oer- driuwe sil. Sykje de paraplu mar fêst op. Tj. de J. I van deze zaak, zal er meer kans zijn op welslagen. „Verder bestaat er natuurlijk kans dat er woningen leeg blijven staan, maar de kans dat de industrie wegloopt wan neer er geen woningen zijn is beslist gro ter”, aldus burgemeester Mulder. Maar toch had hij met deze beantwoording niet iedereen overtuigd. De heer Borg greve (vvd) had uitgerekend, dat de wo ningen f 39000 per stuk zouden gaan kosten en kwam daardoor op een huur prijs van boven de f 200. Verder vroeg hij of de lening in één termijn terug betaald moest worden en hoe dit moge lijk was. De heer Tilstra bleef als voor naamste nadeel zien, dat de lonen waar schijnlijk niet evenredig met de huur prijzen stegen en dat er dan woningen zouden leeg blijven, omdat hier de toe komstige bewoners arbeiders zullen zijn, die niet al te veel verdienen. De heer Van Dalen spoorde aan zo snel mogelijk te beginnen met plan Eek- werd. Ook hij was bang, dat de lonen niet evenredig zouden stijgen met de huur prijzen. Verder vroeg hij terloops hoe het met de doorstroming ging. Mevr. Hilgers-Jacobs (kvp): „Waarom wordt er nu zo getobd over de huur van een flat de huur van de huizen in Zuid II vond men immers destijds ook te hoog? Bovendien in vergelijking met het westen van het land is er van hoge huren geen sprake. De heer Rooda vond de huur van woningen in een stadje als Bolsward niet te verge lijken met die in het westen van het land en vroeg verder of er geen andere plaats was, om b.v. eensgezinswonin- gen te bouwen. De heer S. Palstra meende dat „de gok” beslist genomen moest worden, ondanks het feit dat hij de tegenargumenten van de heer Til stra kon begrijpen. De heer E. S. de Jong sprak zich voor nen niet hoog liggen en ook niet even redig stijgen met de stijging der huur prijs. Als er hiervoor geen subsidie komt dan blijven er woningen leegstaan. Als laatste punt vroeg hij, of deze hui zen niet konden vallen onder de cate gorie woningwetwoningen in plaats van in die der premiewoningsector. De heer S. Palstra (kvp) achtte het binnen ha len van de industrie toch te belangrijk om afwijzend te staan tegen de bouw van de flat, alhoewel hij ook niet be paald de voorkeur aan een flat gaf. De heer Rooda (pvda) vroeg eveneens naar de kwestie van de huur, een knel punt dat toch al bij de meeste sprekers vragen opwierp. De heer B. P. van Dalen (pvda) vroeg waarom het persé een flat moest wor den. Was er elders geen plaats? Voorts: „Lopen wij niet de kans dat de flat voor leeg blijft staan? Tot slot vroeg de heer Van Daalen of het mogelijk was geld uit te lenen aan een stichting in oprichting, zoals voorgesteld. Na dit rijkelijk groot aantal vragen, was het de taak van burgemeester Mulder hier zo volledig mogelijk op te antwoorden. Wat betreft de plaats was er geen kans, aangezien plan Eekwerd te laat was en er verder geen mogelijkheden waren. Hij legde er opnieuw de nadruk op, dat het hier ging om een alternatief. „Als wij niet méér bouwen dan de toe gezegde 30 woningwetwoningen en 10 premiewoningen en verder niets, dan ra ken wij achter op en hebben wij te wei nig woningen, wanneer de industrie hier komt. Omtrent de huur was nog niets concreets bekend. Maar men mocht ge rust aannemen dat de huur inderdaad plm. f 13,duurder zou zijn in ver band met de verplichte huurverhoging door het rijk, maar voor die prijs heeft men dan ook extra gemakken zo als een lift, een centraal antennesy- steem en een behoorlijk ruime woning. Volgens de burgemeester Mulder was het verder niet waar dat in flats al leen mensen kwamen met dikkere beur zen, men zou alleen rekening moeten houden met de gezinsgrootte. Uit cij fers van ’68 bleek dat 60 mensen be reid waren een huur te betalen die bo ven de f 30 per week lag. Op de vraag of de lening overgespeeld moest wor den aan de stichting in oprichting ant woordde burgemeester Mulder dat b. en w. hierover nog met de stichting zouden praten en dat bij mislukking van het gesprek het geld alsnog over gedragen kon worden aan een andere bestaande stichting. Ook hij kon geen garantie geven was voor het welslagen van de onderneming, het was immers niet zeker, of de minister toestemming zou geven. Maar naarmate men meer snelheid betracht met de behandeling foar ien molkpriis en foriening en wol sa gau mooglik. De üntjowing fan it bidriuwslibben nou ienris yn dy rjochting. Gjin mins kin it tsjinhAlde. De forkeapdirekteur fan de Condens, de hear Veldhuysen, is seis neffens de hear Anema fan bitin ken dat as it dit jier net komt, it der nea fan komt. Is ’t geen vriezend weer, Dan mist of regen, Kom je in februari Meestal tegen Op donderdag 6 februari zal in de gro te zaal van Gemeenschapshuis „De Treemter” te Balk een voorlichtingsdag voor veehouders worden gehouden. Op deze bijeenkomst zal de burgemees ter van Gaasterland, de heer H. L. Six- ma Baron van Heemstra spreken over „Het Gaasterland van de toekomst”, terwijl daarna het woord zal worden ge voerd door de adj.-directeur v. d. Prov. Cultuurtechnische Dienst ir. W. van Berghem, die spreekt over „Cultuurtech nische plannen in Zuid-West Fries land” en tenslotte zal ir. G. Brilman, Rijkslandbouwconsulent voor Zuid-West Friesland vertellen van „De toekomst mogelijkheden van het agrarische be drijf” zijn. Na een gezamenlijke broodmaaltijd zal een forum, waarin naast de genoemde sprekers, de heer R. R. de Jong, hoofd landbouwkundige van UTD zitting heeft en dat onder voorzitterschap van ir. M. G. Wagenaar Hummelinck, adj.-di- recteur van NV Mengvoeder UT-Del- fia staat, vragen uit de zaal beant woorden. Om precies 3 uur ’s middags wordt de bijeenkomst gesloten. De bijeenkomst wordt georganiseerd door NV Mengvoeder UT-Delfia, terwijl er tevens door deze onderneming een broodmaaltijd aan de bezoekers zal wor den aangeboden. De bijeenkomst is voor iedere belangstellende vrij toegankelijk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1