n Gahe Skroar Rika Zarai aktie Theodorus Niemeyer 150 jaar n.v Niet generaliseren betreffende politionele M Mf 108e JAARGANG No. 11 7 FEBRUARI 1969 3 -3 i IIIH III I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i iw Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Hwat hal V erontwaar diging üs hjoed to sizzen over DRIE DOLLE DAGEN Nixon N on-proliferatie Midden-Oosten Pensioenvoorstellen Beperking bewapeningswedloop Frans referendum r terechtstellingen Het voorjaar naakt, de natuur ontwaakt. Nog niet overal zo vruchtbaar als hier, maar toch zorgen in de wei de lammetjes al weer voor plezier. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 3335 (05157) een gelijke kracht, een pariteit, met de Russen. Nu weer enkele landen het zg. non- proliferatieverdrag hebben ondertekend en nu de tijd gaat dringen, dat de Ame rikaanse Senaat het verdrag goed gaat keuren, krijgt het debat erover in West- Duitsland een nieuwe impuls. Dit ver drag is indertijd door de ontwapenings commissie van de Ver. Naties opgesteld en het verbiedt, dat landen, die nog niet over kernwapens beschikken, deze kern wapens zullen krijgen. De Duitse socia listen bepleiten ondertekening, omdat Bonn anders in een moeilijk isolement zou komen, maar bij de chr.-Democraten en vooral bij de Beierse chr. socialen van minister Strauss, zijn de bezwaren groot. Zij baseren, dat vooral op Rus- lands interpretatie van enkele artike len in het Handvest van de Ver. Naties, waaraan Rusland het recht ontleent on der bepaalde omstandigheden in West- Duitsland in te grijpen. Strauss en de zijnen zijn nu bang voor nucleaire chan tage, maar dat lijkt ver gezocht. Waar schijnlijker is, dat Strauss bang is, dat het non-proliferatieverdrag ook op een eventueel verenigd Europa zou slaan. Brandt, de minister van buitenlandse zaken, meent daarentegen, dat aan al le Duitse voorwaarden is voldaan, voor al ook, dat een onbelemmerd gebruik van kernenergie voor vreedzame doelein den is gewaarborgd. Als uw echtgenoot opeens „voor za ken” drie dagen naar Limburg of Bra bant moet mevrouw, weest op uw hoe de. Want het kon wel eens zijn dat me neer alleen maar uit „toeristische mo tieven” de reis naar het zuiden wil aan vangen. Ligt er een feestneus in zijn koffer, iets wat elke huisvrouw gemak kelijk kan controleren, wees dan wijs en zeg: „Ik ga mee”. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In great man is in tiidgenoat fan de takomst Bols wards Nieuwsblad Als om alle economische narigheid van beperking en hogere prijzen te verge ten en om de kiezers toch iets aantrek kelijks vqor te schotelen heeft de En gelse regering plannen gepubliceerd voor een staatspensioen, dat niet zoals nu gebaseerd is op gelijke uitkeringen voor iedereen, (een aanvullende AOW), maar op een waardevast aan het inko men gekoppeld staatspensioen. Datum van ingang zou april 1972 moeten zijn. Voor de lagere arbeidersinkomens zal de premie omlaag gaan en de uitkering 60 pct. van het inkomen bedragen, voor de hogere bezoldiging zal dit, bij een hogere premie, maar 40 pet. zijn. De bovengrens van het voorgestelde sche ma zal anderhalf maal het nationaal gemiddelde van 22 pond per week, dus 33 pond per week bedragen. Hierover bedraagt het pensioen dan ruim 12 pond per week. Goedhart De groep „Democratisch Appel” keerde zich tegen uitspraken als zou de PvdA nooit meer mogen samenwerken met de KVP. „Dat zijn stellingen waartegen wij in opstand komen,” aldus de heer Goed hart. De woordvoerder van deze groe pering, prof. A. Heertje, keerde zich vooral tegen Nieuw Links. De voordracht van het nieuwe partijbestuur houdt in, dat zo’n zevental leden van Nieuw Links in de leiding van de PvdA zou worden opgenomen. De groep Democratisch Ap pel vindt dit sterk overdreven. Zij schat de aanhang binnen de socialisten van Nieuw Links op niet meer dan tien, hooguit twintig procent. Op basis daar van zou Nieuw Links niet meer dan Nixon nu, heeft beide termen laten val len en daar het woord voldoende sterk te voor in de plaats gesteld, hetgeen overigens een zeer vaag begrip is, maar dat in elk geval de gesprekspartner niet kwetst. Een andere kwestie is, dat Nixon de beperkingen van de raketbe- wapening, waarin Moskou zo kennelijk geïnteresseerd is, wil koppelen aan an dere zaken van politieke aard. Wil hij, dat Moskou de Arabische landen onder zwaardere druk zet om een oplossing van het geschil in het Midden-Oosten mogelijk te maken? Daarnaast noemde Nixon alleen andere hangende proble men zonder de aard aan te duiden. Hierop heeft de Prawda, het blad van de Russische communistische partij weer gereageerd met de opmerking, dat de tijd dringt, zonder iets over Nixons kop peling te zeggen. De openbare terechtstelling door ophanging van veertien mensen, die in Irak wegens spionage voor Israël veroordeeld waren, heeft in een groot deel van de wereld bijzondere verontwaardiging gewekt. Van deze veertien waren er negen Jood, behorend tot de nog kleine gemeenschap van Joden in Irak. De meeste Joden waren in de afgelopen jaren al naar Israël getrokken. Spionage in oorlogstijd (en dat is het in het Midden-Oosten nog steeds) wordt streng gestraft, maar er be staat de nodige twijfel aan de juistheid van het vonnis. Men ziet er veeleer een politieke daad van de altijd wankele, op geweld getrasseerde Iraakse regering in, die door een monsterproces tegen aller vijand, Israël, de aandacht van haar bin nenlandse moeilijkheden probeert af te wenden. PvdA verbrokkelt. Binnen de Partij van de Arbeid lijkt men hoewel de socialisten het hef tig ontkennen toch wel regelrecht aan te sturen op de vorming van meerdere groeperingen. Tijdens het afgelopen weekeinde vergaderde in Utrecht het zgn. „Democratisch Appel”, een groep, die met weinig fantasie kan worden om schreven als de rechtervleugel binnen de Partij van de Arbeid. Tijdens deze bijeenkomst verzette zich het socialis tische Kamerlid, de heer Goedhart, te gen de volgens hem plotseling ontstane „Indië-hetze”. Hij zei, dat er natuurlijk misdaden zijn begaan, maar dat dit bij de Nederlanders terug was te voeren tot excessen, terwijl het bij de (nazi-) Duitsers en de Sovjets een deel uit maakte van het (politieke) systeem. Zelfs de Arabische landen waren niet geestdriftig over het Iraakse optreden, dat de actie van Israël tegen het vlieg veld van Beiroet eind vorig jaar nu snel naar de achtergrond heeft gedrongen. Irak heeft al geklaagd over gebrek aan solidariteit, die vooral gebleken is uit Egyptische kritiek op tijd en wijze van de executie. Overigens leven wij wat het Midden- Oosten betreft nog in afwachting van de politieke lijn, die de nieuwe Ame rikaanse regering zal gaan volgen. Hier over is uitvoerig beraadslaagd, maar het beraad is nog niet afgelopen. Op zijn eerste persconferentie heeft pre sident Nixon nieuwe Amerikaanse ini tiatieven en nieuwe leiding aangekon- digd om dit zeer explosieve kruitvat on schadelijk te maken. Bejaardentehuizen Het ministerie heeft, na de Invoering van de BTW, inmiddels enige duizen den klachten over te sterke prijsverho gingen binnen gekregen. Vooral ernsti ge klachten zijn binnengekomen over de tarieven voor bejaardentehuizen. In di verse provincies wordt hiernaar nu een onderzoek ingesteld. Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, heeft er zijn bezorgdheid over uitgesproken, dat de weerslag op deze ongelukkige ontwikkelingen waar schijnlijk de pogingen zullen belemme ren om tot een vreedzame regeling van het conflict in het Midden-Oosten te komen. Hij doelde daarbij op de moge lijkheid, dat Israël vergeldingsmaatre gelen zou nemen. Premier Esjkol had fel gereageerd met o.a. de opmerking, dat de kracht van Israël er borg voor staat, dat de Israëliërs niet massaal zullen worden uitgemoord. Van een actie tegen Irak is evenwel geen sprake geweest, al opperden sommige de mogelijkheid aanvallen uit te voeren op Iraakse le gerkampen in Jordan!. twee tot vier kandidaten binnen het nieuwe bestuur mogen hebben. Zo meent althans Democratisch Appel. De groepering is eveneens sterk gekant tegen de gesprekken, die nu plaatsheb ben tussen PvdA, PSP en PPR. Ge sprekken met de Politieke Partij Radi- kalen zijn nog wel mogelijk, maar de Pacifisten zijn in principiële tegen spraak met de doelstellingen van de PvdA, zo meent Democratisch Appel. Dat is ook nauwelijks een verrassing. De Nederlandse militairen hadden, vlak na de Tweede Wereldoorlog, in Indone sië te maken met een geheel nieuwe strijdwijze, de guerilla. Gewelddaden vor men een essentieel onderdeel van deze manier van oorlogvoering. Het is niet zo vreemd als in dergelijke omstandig heden geweld met geweld wordt beant woord. Over eventuele misdaden van Ne derlandse zijde zijn in opdracht^an de Nederlandse regering een tweetal rapporten samengesteld. Eén rapport gaat over de handelingen van de veel omstreden legercommandant Wester ling op Zuid-Celebes. Een ander rapport is samengesteld door de heren Stam en Van Rij. Beide verslagen liggen (ter ver trouwelijke kennisname) op de griffie van de Tweede Kamer, zoals de heer Den Uyl (PvdA) vorige week ontdek te. De Zaak Westerling is al eens eerder ter politieke behandeling geweest. Nie mand behoeft er' aan te twijfelen, dat bij deze akties op Zuid-Celebes de Neder landse soldaten inderdaad in sommige gevallen beestachtig zijn opgetreden. Dat staat ook met zo veel woorden in het verslag. De vraag is echter of men aan de hand van deze voorbeelden mag ge neraliseren. Dat is ook de reden waar om de socialistische oppositie nu heeft gevraagd niet alleen naar gedetailleerde inlichtingen over de incidenten, die inderdaad zijn voorgekomen, maar ook naar de orders, die destijds van hoger hand aan Nederlandse militairen (voor het merendeel dienstplichtigen) zjjn ge geven. Theodorus Niemeyer NV, een der oud ste en grootste bedrijven in de stad Groningen, bestaat binnenkort 150 jaar. Op 1 mei 1819 namelijk kocht Mein dert Niemeyer een winkel, annex gros- sierderij in de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen. Het was een zaak in kolo niale waren en tabak, die de naam „Het Wapen van Rotterdam” droeg. Het jubileum zal in juni worden her dacht met o.a. op 20 juni een officiële receptie en de opening van een taba- cologische tentoonstelling in het Muse um voor Stad en Ommelanden te Gro ningen. Er zullen diverse evenementen plaatsvinden voor relaties en personeel. Theodorus Niemeyer NV, die naast een sterke positie op de binnenlandse President De Gaulle heeft een bezoek gebracht aan Bretagne, waar ernstige bezwaren bestaan tegen de verwaarlo zing van dit achtergebleven gebied door het centrale bestuur in Parijs. Aange zien de Bretonnen met eigen cultuur en eigen taal een zekere uitzonderings positie innemen en aangezien de extre me Bretonnen geporteerd zijn voor een afscheiding van Frankrijk, of in elk ge val voor een veel sterker eigen bestuur, was men benieuwd naar de reacties van de bevolking op De Gaulles bezoek. Er zijn betogingen gehouden, er waren veel minder mensen dan bij bezoeken van De Gaulle gebruikelijk is, maar dat Prijzen Minister De Block (Economische za ken) heeft toch ingegrepen tegen een aantal, naar het oordeel van de rege ring ongemotiveerde, prijsverhogingen. De bewindsman heeft prijsmaatregelen afgekondigd tegen de horeca-sector, de rijscholen en de wasserettes. Vooral zijn maatregel tegen de horecabedrijven schijnt nog al wat moeilijkheden op te leveren. Het is de derde maal, dat een minister in deze sector ingrijpt. Tot groot ongenoegen van de eigenaren van horecabedrijven. Zij hebben de laatste jaren danige tegenvallers moeten incas seren. Het uitgaansleven in Nederland loopt terug, op de drankjes komen steeds meer belastingen en accijnzen. Kosten stijgingen zjjn, volgens de horecabran che, de laatste jaren steeds voorgeko men zonder dat ergens kompensatie kon worden gevonden. De BTW heeft de prij zen opnieuw opgeschroefd. De vraag bij dit alles is in hoeverre het ministerie controle kan uitoefenen op al dan niet gerechtvaardigde prijsvei^ogingen. In dien een restauranteigenaar vorig jaar een biefstuk verkocht voor f 7,50 kan h(j nu diezelfde biefstuk verkopen voor f 12,50. mits hij er wat champignons bij doet en er een andere naam aan geeft. markt ook in ruim 100 landen een goe de reputatie voor haar artikelen geniet, produceert, behalve in Groningen, ook in .eigen fabrieken in Louisville-Ken- tucky-USA en in Brantford-Ontario- Canada. Daarnaast zal de bereiding van koffie, thee en levensmiddelen in nieuwe ba nen worden geleid door de recente fu sie met Van der Plaats NV te Bolswa en de samenwerking met Catz Interna onal NV te Rotterdam. Als resultaat van deze ontwikkeling zoals bekend opgericht de Verenig Levensmiddelen Fabrieken NV (VLF, In Bolsward zal door de VLF een nieu we fabriek (investering ca. 10 miljoen gulden) worden gebouwd. heeft toch niet verhinderd, dat De Gaul le aangekondigd heeft, dat vermoede lijk in maart een referendum zal wor den gehouden over de positie van de Franse Senaat en over het beginsel van decentralisatie in het sinds eeuwen steeds sterker gecentraliseerde Frank rijk. De plannen voor deze decentrali satie zijn nog niet eens volledig uitge werkt, maar het zal ongetwijfeld een nieuwe poging van de regering zijn de economische ontwikkeling niet alleen in Bretagne, maar in talrijke departemen ten, die door ongunstige ligging e.d. eco nomisch zijn achtergebleven tot nieuw leven te wekken. Maar het woord in dustrialiseren is gemakkelijker uitge sproken dan dat de fabrieken voor nieu we welvaart zorgen. Defensiepolitiek vormde evenwel de kern van Nixons mededelingen. Eind ju ni vorig jaar had Gromiko, de Russi sche minister van buitenlandse zaken, voor onderhandelingen te openen ter be teugeling van een nieuwe bewapenings wedloop, die dreigde door de ontwikke ling van de z.g. afweerraketsystemen. Johnsons regering had hierover een ge sprek voorbereid, dat evenwel verhin derd werd door de Russische inval in Tsjecho-Slowakije. Maar de plannen lig gen klaar en op de dag van Nixons ambtsaanvaarding kondigde Moskou aan nog steeds belangstelling voor onderhan delingen hierover te hebben. Laird Nicons minister van defensie, had zich eerst terughoudend getoond. Hij moest alles nog eens zorgvuldig bestu deren en zeker zou hij alleen vanuit een positie van sterkte willen onderhan delen. Dat klonk niet bemoedigend, vooral omdat Laird het woord overwicht nadrukkelijk hanteerde, terwijl zijn De mocratische voorgangers op het laatst van hun loopbaan genoegen namen met Ifl» Ms Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De regering voelt voorlopig niets voor het vrijgeven van de (geheime) gegevens over het optreden van Nederlandse soldaten in Indonesië. De regering meent, dat nu, zoveel jaren na het gebeurde, de in de rapporten vastgelegde gegevens ver keerde indrukken zouden kunnen geven en daarom maar beter In de kast kunnen bljjven liggen. Premier De Jong heeft dit de Tweede Kamer medegedeeld. De regering twijfelt - na bijna twintig jaren - bovendien aan de juistheid van enkele rapporten, die al geruime tijd geleden zijn samengesteld. De rapporten z|jn destijds volgens de regering samengesteld zonder voldoende hoor en wederhoor van de desbetreffende militairen. Bovendien bevatten de rapporten zodanig gedetail leerde beschrijvingen van gewelddaden, dat nu, na twintig jaren, de bevolking extra geschokt zou raken. De regering geeft in dit antwoord aan de Tweede Kamer min of meer toe, dat tijdens de politionele akties in Indonesië excessen z|jn voorgekomen. Ongeveer een jaar geleden werd een single uitgebracht bij Philips, waarop de op dat ogenblik in Nederland nog vrijwel onbekende Franse zangeres Ri ka Zaraï het lied „Yerushala’im shel zahav” zong. De single bleek na een paar weken redelijk aan te slaan bij het publiek doch beschikte zo te zien niet over enige hit-kwaliteiten. Het was een oud, melodieus, Joods liedje dat door Rika Zaraï opnieuw was opgeno men. Enkele maanden geleden ontstond, me de dankzij enkele televisie-shows van Rika, plotseling een grote vraag naar „Yerushala’im” en tot ieders verbazing, niet in het minst tot die van Rika Za raï, verscheen het nummer op de va derlandse hitparade. Wie is FÏka Zaraï, de frêle jonge vrouw van Joodse afkomst die al enkele jaren in Parijs woont en werkt? Zij werd op 19 februari 1939 in Jeruzalem geboren waar zij na haar schoolopleiding, aan het Conservatorium piano ging studeren. Haar muzikale carrière begon ze ech ter als zangeres door liederen te zin gen van o.a. Brecht, Haïm Hefer en Nathan Alterman. In 1960 vertrok ze naar Parijs om daar, naar aanleiding van (misleidende) verhalen van een Israëlische impressa- rio, een grootse toekomst te beginnen bij de Olympia”, de wereldberoemde Parijs musichall. Helaas bleek van al le optimistische voorspellingen niets te kloppen, zodat Rika een tijd lang on der moeilijke omstandigheden in de Franse hoofdstad leefde. Uiteindelijk gelukte het haar om bij een platen maatschappij een plaatje te maken dat aansloeg bij het publiek. Via radio en televisie gelukte het haar in 1962 op de planken van de Olympia te komen en in de daarop volgende jaren trad ze vele malen op in de belangrijke thea ters van Frankrijk. Buitenlandse tour nees volgden en in 1965 kreeg zij een exclusief contract bij Philips. De uit gave van haar nieuwe elpee, die van zelfsprekend de titel „Yerushala’im” meekreeg, onderstreept duidelijk de grote populariteit die zij zich zowel in Frankrijk als daarbuiten heeft verwor ven. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1