Nog een en ander over de gemeentebegroting Sneller ijs door zacht water i Fan de Martinytoer llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Piek-uur” voor Bolsward STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 11 FEBRUARI 1969 108e JAARGANG No. 12 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Kleuterdagverblijf Uitkering financiële verhouding. worden meegeno- Vermakelijkheidsbelasting Huur gymnastieklokalen f Culligan Duplex wateronthardingsin- stallatie op de Kunstijsbaan Deventer voor de wereldkampioenschappen hard rijden op de schaats. De kosten voor de exploitanten van ver makelijkheden in de zin van de veror dening zijn de laatste jaren belangrijk toegenomen. Deze exploitanten (vereni gingen, caféhouders) hebben hun entree gelden wel verhoogd, maar deze verho- Voor het nieuwe gymnastieklokaal aan het Stadsstreng is een exploitatie-opzet gemaakt, waarbij voor het gebruik door verenigingen een bedrag van f 2,50 per uur gerekend is. Voor de zaal in de Kerkstraat is even eens een opzet gemaakt, waarbij voor de vereniging f 1,-^- per uur wordt be rekend. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vttg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2385 (05157) '1 I s gens werd hetzelfde aan de 2e kandi daat gevraagd, etc. De prijs was ook nu voor degene die na de laatste ronde het hoogst aantal punten had en niet „in de put” zat. Burgemeester J. M. A. Mulder gaf met een sympathiek toespraakje het start sein voor dit „Piek-uur”. Winnaar werd uiteindelijk de heer Boekema, die zie de foto de piekjes krijgt uitbe taald. Helaas had de belangstelling gro ter kunnen zijn. De uitzending is woens dag a.s. te beluisteren. „Altenburg”, eens toonlbeeld van landelijkheid, wordt zo niet opgeslokt door groeiend Bolsward. toch wel dicht genaderd door de stadsuitbreiding van plan Eekwerd als de. plannen van b. en w. doorgang vinden. Op de foto de heren Ziengs, Kuipers, Boekema (winnaar) en Hugo van Gel der en (spelleider) (foto L. K. Mol) Bij kennisneming van de reeds summier besproken begroting 1969 van Bolsward blijkt dat het batig saldo (post onvoorziene uitgaven) is geraamd op f 93.362.39. Het is verheugend, dat de begroting 1969 op royale wijze sluitend kon worden gemaakt, nadat in de gewone dienst reeds enkele uitgaven zijn -verhoogd, aan gepast aan de behoefte voor 1969. In dit saldo is begrepen f 1.50 voor eenmalige onvoorziene uitgaven, welke in de loop van het dienstjaar nodig blijken te zijn of wel f 13.800, zodat resteert f 79.562.39. Dit bedrag geeft nog geen reden tot juichen als men rekening houdt met de investeringslasten, welke nog bij be grotingswijziging moeten worden geraamd, waarover de raad zich in de loop van het dienstjaar nog een oordeel moet vellen. De uitkomst van een begroting voor een bepaald jaar kan niet maatstaf gevend zijn voor de financiële positie van de gemeente, omdat men dan gemakkelijk de draagkracht overschat of ondersehat. Een juister beeld krijgt men wanneer men de uitkomsten in een cyclus beoordeelt. De berekening van deze uitkering heeft een wijziging ondergaan ten opzichte van die bij de vorige begroting. In de eerste plaats is de doeluitkering vóór het onderwijs lager, omdat de kosten van het voortgezet onderwijs (mavo)" nu rechtstreeks door het rijk worden ver goed. In de tweede plaats is de berekening van de algemene uitkering gewijzigd. Werden voorheen de kosten sociale zorg voor de berekening genomen op het ge middelde over de laatst voorafgaande 3 jaren, door de in werking treding van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) op 1 april 1968 moet voor 1969 het op de begroting voor dit dienst jaar voor sociale zotg geraamde bedrag voor de berekening men tegen 100 pet. Door de AWBZ is nu een belangrijk be drag aan verpleegkosten in inrichtingen niet meer voor rekening van de gemeen te, waardoor de kosten sociale zorg in dat opzicht zijn verminderd; werd vo rig jaar geraamd voor nettoverpleegkós- ten f 665.330,thans is dit f 252.850. Door de stijging van andere uitgaven in deze sector is de totale uitgaaf voor de berekening van de financiële verhou ding thans f530.799,74 (vorig jaar f583.526,52). Daar evenwel het uitke ringspercentage is verhoogd van 195 pet. tot 208 pet. en het aantal inwo ners 100 hoger is gesteld dan vorig jaar is het bedrag van de uitkering geste gen. De verdamping aan het oppervlak ver oorzaakt nog een extra concentratie van hardheidsmineralen. IJs daarente gen geproduceerd uit onthard water is uniform van hardheid en heeft een ega lere oppervlakte. De schaatsen glijden er met minder weerstand over. In verband hiermee heeft ten behoeve van de wereldkampioenschappen op 15 en 16 februari in Deventer de NV v.h. Nierstrasz te Amsterdam twee Culli gan automatische waterontharders ge ïnstalleerd. Door middel van ionenwisseling nemen deze apparaten de hardheidsmineralen uit het water. Met het aldus behandel de water worden de z.g. dweilwagens gevuld. Elk kwartier kan ongeveer 800 liter Culligan water met behulp van de ze dweilwagens op het ijs gebracht wor den. Een bijkomend maar belangrijk voor deel van onthard water is, dat de sproei ers van dweilwagens niet door kalk- afzetting verstopt kunnen raken. Uitgaven Bij de uitgaven is nog geen rekening gehouden met de voor dit jaar vast te stellen salarisverhoging. Evenmin is nog rekening gehouden met de invoe ring van de BTW. Verwacht mag wor den, dat deze kostenstijgingen, die zijn gekomen na de vaststelling van het uit keringspercentage van de financiële ver houding, een verhoging van dit percen tage ten gevolge zullen hebben, waar door de hogere kosten kunnen worden opgevangen. (Vervolg elders in dit blad) De Russen waren de eersten, die op de kunstijsbaan in het hooggelegen Al ma Ata vaststelden, dat bij het schaat sen op ijs, dat geproduceerd was uit zacht water, de persoonlijke tijden be ter waren en de schaatsbladen langer scherp bleven. In feite werd dat ook vastgesteld tij dens de kampioenschappen van 1967 i.i Deventer. De enige persoonlijke records die toen werden gebroken, lagen in de 1000 m en 1500 m series, die werden verre nen tijdens een lichte regen. Regenwa ter bevat n.l. weinig of geen hardheids mineralen. Op basis van deze ervaringen werden vergelijkende proeven genomen. Er werd ijs geproduceerd uit hard leidingwater en uit onthard water. Bij het bevrie zen van gewoon leidingwater scheiden de hardheidsmineralen zich af en vor men aan het ijsoppervlak een melkach- t g' bovenlaag, waardoor het ijs onge lijk wordt, qua hardheid en structuur. Buurtver.) Blaawpoort en Boekema (Andante). Zij zetten zich achter de wedstrijdtafel in een volgorde die door trekken van het hoogste cijfer werd be paald. Dit omdat de eerste (vanuit de zaal gezien, meest linkse) de gunstig ste plaats heeft. De quizleider had een lijst met 50 vra gen en vraagt de le kandidaat een nummer van 1-50 te noemen, die ver volgens de vraag gesteld krijgt die op die lijst onder het door de kandidaat ge noemde nummer staat vermeld. Vervol- Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. GJIN HARMONY YN DE „HARMONIE”! De greate gearkomste yn de Harmonie to Ljouwert oer it forneamde plan: Mansholt hat net folie foldiene lju mak ke. Dêrfoar wiene de koarte ynliedin- gen to fragmentarysk en ek to persoan- lik, de fragen wiene safolle, dat er gjin oprêdden oan wie en boppedat wie der ek noch in inkele figuer, dy’t de wielde fan it wurd net oan koe. Der skynt gjin krüd foar woechsen to wêzen. Al mei al in skoandere opset, mar net folie ris- seltaet. Nou stiet it sa, dat it plan Mansholt de frucht is fan in langjierrige ünder- fining en stüdzje troch in team fan foar- oansteande minsken yn de Jeropeeske lanbou, dy’t yn kennis en eachweid fier boppe de gewoane minsken ütstekke. Dy’t der in hap en in snap fan heard hat en faken noch forbügd en forwron- gen, dy moat wol ta frjemde konklüzjes komme. Dat is jammer, mar dr Mansholt seis is der ek in bytsje skuld mei oan, de earste kearen, dat hy hjiroer spriek, brükte hy ek to felle kleuren en praet- te oer greidebidriuwen fan in pearhün- dert kij en boubidriuwen fan rakelde hünderten ha. Dat hat hy letter hwat forsêfte en nou neamt hy 4060 kij en 50 ha. It hie better west as hy dat daliks dien hie. Lykwols ik biwünderje de moed fan dr. Mansholt wol om sa radikael fan we gen to kommen, mei de wissichheit, dat er in hiel great diel fan de Jeropeeske boerestan yn it harnas jaget. Men kin it allinnich bitreure, dat hy sa lang wachte hat mei it mes dêryn to set- ten. Hwant de opset fan de EEG-lan- nen om de lanbouprodukten foar de boe- restan op in reedlik peil to halden, los fan de frage nei de ófset, moast ommers fêst rinne. Dy boerestan yn it EEG-gebiet bistiet üt inkelde miljoenen boeren en boer- kes, fan de lésten it measte. De gemid delde bidriuwsgreatte yn dizze seis lan- nen meimekoar is mar krekt mear as 10 ha. As der op sa’n gemiddeld bi- driuw in reedlik bistean wêze sil, dan is dat op 20 ha al in rom bistean en op 30 en 40 ha brea mei spek. Mei hinnen en bargen is it noch gefaerli- ker, omt dan hjir de oantallen ünbi- perkt omheech gean kinne. Dêrom stie it as in peal boppe wetter, dat men op dizze. wize al mar mear agraryske pro- diikten krije soe en dus mei de ófset Bij de dit jaar te verwachten aan vragen om financiële medewerking zal gerekend moeten worden op enkele aan vragen voor het lager onderwijs, hoe wel de hiervoor te besteden uitgaven vermoedelijk lager zullen zijn dan vori ge jaren. Voorts heeft het bestuur van de stich ting kleuterdagverblijf meegedeeld, dat in de loop van dit jaar de exploitatie begroting, inclusief de investeringslas ten voor huisvesting, gereed zal zijn, en bij zal worden ingediend voor een ge meentelijke subsidie naast dat van het rijk. De omvang van deze kosten zijn nog niet te becijferen, maar b. en w. ach ten het juist, zonder nog een stand punt te bepalen, thans mee te delen, dat hierover een beslissing zal wor den gevraagd. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tanef Contractprijs op aanvraag gingen hebben een critische grens ten opzichte van het aantal bezoekers. Van iedere verhoging moet tevens weer vermakelijkheidsbelasting worden be taald waarom b. en w. in overweging hebben genomen deze belasting te ver lagen (tarieven van 35 pet. tot 20 pet. en die van 20 pet. tot 10 pet.) om de exploitanten niet te zwaar te belasten. Hiervoor is te meer aanleiding nu in het wetsontwerp tot herziening van het gemeentelijk belastingsgebied wordt voorgesteld de belasting van door bios coopondernemers gegeven filmvoorstel lingen te doen vervallen. Indien deze wet tijdig was behandeld en in werking getreden, zou deze vrij stelling reeds 1 januari 1969 zijn inge gaan. In de begroting is met een la gere opbrengst reeds rekening gehouden. yn it tizen reitsje moast. En dat is des- tominder omt de prizen fan de agrarys ke produkten yn it EEG-gebiet fier bop pe de merk lizze yn oare lannen. De oerskotten kin men allinnich kwyt troch se foar folie minder to forkeap- jen. Us büter bringt buten de EEG mar in goune de kilo op en de stiker noch gjin trije stüren. Mansholt hat ge- lyk, dat de agraryske produksje yn it EEG-gebiet to great is ek tobek moat, sille reedlike prizen bitelle wurde kin ne, mar der is hiel hwat mieningsfor- skil oer de wize hwerop. Syn sjenswi- ze, dat der in foars sanearingsplan kom me moat foar de lytse bidriuwen, lok- ket frijhat krityk üt en nei myn mie- ning ek torjucht. Hjir komt de men taliteit fan immen üt in forneamd laech fan greate Grinzer bouboeren, dy’t yn de tweintiger jierren al ien of twa grea te pleatsen bibuorken, fan togearre mear as 100 ha ek om de hoeke. Ik wenne doe fuort by harren en haw der mannich woansdeitomiddei trochbrocht omt hjir in bulte to learen foei. De Mansholts wiene doe al biwitten- skippe lju, dy’t net oars as „Minhear” oansprutsen waerden en hwerfan ien fan de bikendste kolleezjes joech oan de Grinzer universiteit. Hja experimen- tearden mei nije siedrassen en kweken dy op wittenskiplike wize yn in tild, dat de moderne lanbou noch yn de ber- neskuon stie. Dy origine tekent de lju, dêr’t se letter ek bidarje. Ek dr. Sip- ke Mansholt komt üt dit forneamde laech en hat, via in greate pleats yn de polder, de wei nel de heechste bi- stjürsfunksjes foun. Wy meije bliid wêze mei sokke boeren, hja presteare hiel hwat, mar it nimt lykwols net wei, dat de saek fan de lyt se boer him net bysünder leit. Derby is hy yn tinken en hanneljen in soaslallst, dy’t neffens oaren, to min bitrouwen hat yn de eigen krêft fan in libbene maetskippij en to folie for- wachtet fan plannen fan boppenóf. Bei de faktoazen hawwe by syn herfoar- mingsplan in rol spile. Dêrtroch haldt hy nei myn miening to min rekken mei de minsklike faktoaren, dy’t yn dizze hiele matery meispylje. Hy fynt it slim dat der noch safolle boerkes binne, dy’t mar in pear kij ha en stil hwat trochbuorkje, wylst hja seis of in pear fan de bern nei it fabryk gean. Yn som mige streken is dat noch sa. De man melkt syn fjouwer kij moarns en giet dan nei it fabryk, de frou tinkt sa lang om it spul. Joims komt hy op syn brom- merke wer op tild thus om to melken en to fuorjen. Dy manlju fine hjir in libbenswize, dy’t hja net misse wolle. Deis sitte hja tusken it geraes fan de masines en om fiif üre binne se bliid dat hja wer nei har spultsje gean kin ne. Dat is echter molke en büter fan har eigen, in kéaltsje foar de itenspanne en in frijetiidsbisteging, dy’t hja folie lea ver hawwe as yn de stêd op in flat to koekeloeren of nei in film mei nea- kene fammen to sjen. Is dat sa slim? Ik soe sizze, lit dy minsken dochs, hja binne op dizze wize lokkiger as man nich oare. Boppedat, as yn pleats fa' tsien fan dizze lytse bidriuwkes ie' greate komt, soe dan de produksje lyt ser wurde? Ik tink oarsom! Der kon by, dat de jonge generaesje yn de meas te gefallen dochs dizze wei net wer op giet omt hja net sa fêst boun wêze wol le. Bln dan lost it him fanseis op. Elke zaterdagmorgen om de veertien da gen (aanvang 11 uur ’s morgens) houdt de Tros ergens in Nederland een „Piek uur”. Alle plaatselijke verenigingen kun nen voor deze quiz inschrijven. Op de vastgestelde zaterdagmorgen begeeft men zich dan met zoveel mogelijk le den, supporters én de portemonnaie goed gevuld met „piekjes”, naar de zaal. ■Eerst worden dan van alle ingeschre ven verenigingen er drie uitgeloot die daar de strijd zullen gaan aanbïnden om de inhoud van „TR.UUS”, het enorme Tros-spaarvarken. De Tros heeft 500 lootjes bij zich a f 1,(1 piek) per stuk (vandaar Piek-uur). Elk lootje dat door iemand in de zaal wordt gekocht, legt de Tros één gulden bij. De totaal- opbrengst aan lotenverkoop wordt dus door de Tros verdubbeld. Of de win nende vereniging f 1000,in kas krijgt, hangt alleen maar af van de kooplust van leden en supporters. In Bolsward is het net tot het maximum bedrag ge komen. De drie afgevaardigden die werden uit geloot waren te Bolsward de heren W. Ziengs (Jeugd en vreugd), Kuiper

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1