GabeSkroar machtstrijd Geruchten over het Kremlin m Ds, De Bruin te Oosterend vierde zijn veertig jarig ambtsjubileum a bH w 3JF B.T.W. Quo-Vadis Wagners Der ring des Nibe- lungen in ‘n cassette 211 s IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ik I w I *1 ^#4 O I VRIJDAG 14 FEBRUARI 1969 108e JAARGANG No. 13 Wymbritseradeel. Hwat haf Europese reis van ós hjoed to sizzen Doch wol en sjoch omheech president Nixon nog in deze maand J.S. WEU Spanning in coalitie te Geruchten Onrust foto L. Spijksma. I’ Druk verwacht Bondspresident r Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Volgende maand wordt de nieuwe West- duitse president gekozen en het was nog het besluit van de afgetreden voorzit ter van de Bondsdag Gerstenmaier om de Bondsvergadering (Bondsdag plus de men met gelukwensen, de grote belang stelling op deze receptie, u moet u een dankbaar mens voelen”. Dit zei één van de sprekers maandag, tijdens de receptie in „Us Gebou” te Oosterend, waar de hervormde predi kant, ds. De Bruin een receptie werd aangeboden ter gelegenheid van zijn 40- In het door Israël bezette gebied van Jordanië en in de strook van Gaza is het enkele malen tot ongeregeldheden gekomen. Betogene schoolmeisjes zijn door politie en leger uiteengedreven, pro- testbetogingen volgden, winkeliers en an deren staakten en het geheel geeft een voorproefje van wat de Israëliërs bij het voortduren van de huidige situatie te wachten zal staan. Israël heeft het overigens niet erg op prijs gesteld, dat Nixon heel voorzich tig akkoord is gegaan met het Franse en Russische plan om de Grote Vier in welke samenstelling dan ook zich over de problemen van het Midden-Oosten te laten buigen. De ambassadeurs van de vier landen in Washington zullen bila terale gesprekken gaan voeren. Waar gaan wij heen Met de BTW? Vaart die wel goed Op de Hollandse zee Soms hoor je geruchten Straks wordt het fataal Zondier Duitse toeristen Verdien je geen straal. Voor ’t rijk geen winst Maar wel een verlies Het lacht straks als een boer Met pijn in zijn kies. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 En de Hollandse toerist Die gaat verdwijnen Voor hem gaat de zon In het buitenland schijnen. De koopkracht wordt Voor de massa hier klein Want de BTW Bepaalt nu hun lijn. Als de neiging komt Te kopen op de lat Dan gaat de middenstand Als een dubbeltje plat. Er wordt nog steeds hard gewerkt in de toekomstige jeugdsociëteit aan de Hoogstraat. Helemaal op zolder zijn de dames aan de schoonmaak (zie foto) Een teken dat het al voorjaar wordt. Beneden wordt intussen een flink stuk modder afgegraven. Deze modder en stenen zitten zo vast, dat de houweel erbij te pas moet komen. Ondanks dat al deze jongeren al het werk pro deo verzetten, is er geld te kort. Naar wij vernemen is er donderdagavond 20 febr. een lijstcollecte voor de jeugdsociëteit. (Foto L. K. Mol) I Bolswards Nieuwsblad In de Europese wereld is de economi sche unie van de EEG een uiterst be langrijk element, hoe men er ook over denkt. Voor velen kleeft er de fout aan, dat Engeland er niet toe behoort en dat de politieke gemeenschapsgedachte 'zo weinig vorm heeft gekregen. Naast de EEG bestaat evenwel nog de West- europese Unie, een bondgenootschap, waarvan behalve de Zes van de EEG ook Engeland lid is. In het kader van deze WEU nu hebben de leden, op Frankrijk na, besloten verplichte consultaties over politieke problemen in te stellen. Dat lijkt al een hele vooruitgang, maar men moet wel beseffen, dat oorspronkelijke plannen van de Belgische minister van buitenlandse zaken, Harmel, verder gin- te hebben wegens zijn lang niet door alle leiders gewaardeerde optreden tegen Tsjecho-Slowakije. Maar daar is nu een einde aan gekomen door het weer in de openbaarheid komen van beiden. Nu is dat nog steeds niet voldoende argu ment, maar het is tenminste iets. Wat komt Nixon doen? Alleen maar raadplegen, zoals de bondgenoten dat het liefste zien, of komt hij ook duidelijk de spelregels voorlezen, die hij opgesteld heeft, en zo ja, wat zijn dan die spel regels? Dit zijn meer vragen dan voor lopig te beantwoorden zijn. Uit veel van wat Nixon tot nu toe heeft gezegd, kan men de indruk krijgen, dat hij vooral ook tot een betere verstandhouding met Rusland wil komen. Hij heeft zich uit gesproken voor een snelle ratificatie van het verdrag waarbij verdere spreiding van kernwapenen wordt verboden en men neemt aan, dat Amerika de uiter ste traagheid zal betrachten bij de ver dere plannen voor een beveiliging met afweerraketten om eerst met Rusland in onderhandeling over ontwapening te komen. Men kan zich dus voorstellen, dat Nixon er veel aan gelegen zal zijn, dat zijn bondgenoten in de eerste plaats begrip zullen hebben voor de door hem gewenste ontspanning en dat zij in de tweede plaats beseffen, dat de beste ma nier om ontspanning te bereiken is, de hechtheid van het bondgenootschap te bevorderen en daarmee de kans op es capades van afzonderlijke bondgenoten te voorkomen. In Bonn, waar het debat over het ver drag tegen spreiding van kernwapens nog niet ten einde is, ziet men met eni ge zorg tegemoet, dat Nixon de bondsre gering onder druk zal zetten om het verdrag te tekenen en misschien ook wel om zich wat meer in te spannen om de „realiteiten” in Europa te erkennen, waar men in Rusland een feitelijke er kenning van de scheidingslijn tussen de Westelijke wereld en de communisti sche wereld verstaat. Dat zou een erken ning van Oost-Duitsland inhouden. Maar volledig kan mén Ruslands „realitei ten” toch niet maken, omdat daartoe ook behoort, dat West-Berlijn geheel wordt losgemaakt van West-Duitsland, hetgeen geen enkele Amerikaanse pre sident zich nog kan permiteren. direkteur van een vereniging dit kan doen. Het meest dankbare, omdat een predikant steeds mag heenwijzen naar Christus en zo velen (vaak onuitge sproken) tot grote zegen mag zijn. U hebt mogen ontdekken, zeker in deze dagen, dat er mensen zijn, voor wie u veel hebt betekend. Brieven, telegram- er. Zijn meerderheid was maar klein, hetgeen te wijten was aan het feit, dat hij de stem van de sociaal-democraten niet had gelfregen, de coalitiegenoten van de chr.-democraten. Niet dat zij zo bijzonder gekant zijn tegen Von Hassel, maar zij wilden hun ontevredenheid lucht geven, dat bondskanselier Kiezin- ger indirect kritiek had geoefend op de socialist Brandt, de minister van bui tenlandse zaken, die gepleit had voor ondertekening van het verdrag op de spreiding van kernwapens, nadat diens ministerie twee ambassadeurs, die zich tegen het verdrag hadden geuit verzocht had hun mond te houden. vertegenwoordigers van de deelstaten) voor die verkiezing naar Berlijn te la ten komen, zoals dat bij vorige presi dentsverkiezingen ook is gebeurd. Tegen deze vergaderplaats hebben Oostduit- sers en Russen al duchtig geprotesteerd, maar men moet afwachten of zij maat regelen zullen nemen, die het econo mische leven van West-Berlijn ernstig zullen bedreigen. Ds. C. de Bruin, herv. predikant Oosterend vierde de afgelopen week rijn 40-jarig ambtsjubileum. We maak ten van de familie De Bruin bijgaan de opname. Twee van de kinderen, die in Afrika verblijven, ontbreken op de ze foto. Ondertussen heeft de Bondsdag een nieuwe voorzitter gekozen, de chr.-demo- cratische minister voor het vluchtelin genwezen, als opvolger van Gerstenmai- gen en naast politieke consultaties ook technologische, monetaire en militaire consultaties betroffen. Maar waar het de samenwerking met Engeland betreft, is men al snel met weinig tevreden. „Het werk van een predikant is tege lijk het meest ondankbare en het meest dankbare dat er bestaat. Het meest on dankbare, omdat een dominee na een 40-jarige loopbaan moeilijk kan spre ken van behaalde successen of maat schappelijke vooruitgang, zoals een fa brikant of een onderwijsman of een Intensieve geruchten hebben de ronde gedaan over een machtsstrijd in het Kremlin. Lange tijd had men premier Kosigin niet gezien en ook partijleider Brezjnjew heette aan invloed verloren Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en jarig ambtsjubileum. De jubilaris wil de aanvankelijk nauwelijks weten van deze feestelijke herdenking, maar ach teraf zou het worden tot een „heerlijke ervaring”, zoals hij het zelf noemde. Hij en zijn vrouw en zijn kinderen (waar van er twee in Zuid-Afrika wonen en niet aanwezig konden zijn) vierden het feest spontaan mee met vele bekenden en temidden van de gemeente die zij de laatste 19 jaren diende. Het ambt vervult hij met liefde, on danks het feit, dat hij aanvankelijk geen predikant wilde worden. Zijn toekomst plannen gingen veel meer in de rich ting van zending of ziekenzorg. Het werd uiteindelijk een andere „zorg”, namelijk de zorg voor een gemeente. „U had een open oog in ’t bijzonder voor zieken, voor plotseling verdriet, voor onrecht,” merkte één van de sprekers op. „U vocht tegen het onrecht, u hielp zo veel mogelijk.” In de herdenkingspreek, zondagmorgen, koos ds. De Bruin als tekst Deutero- nomium 8 vers 2: „Gedenk dan heel de weg, waarop de Here uw God u deze veertig jaar in de woestijn heeft ge leid Ondanks de zorg en de moei lijkheden soms is de weg geen woestijn geweest, ook in de gemeente van Oos terend niet. Zoals het volk Israël juist in de woestijn God nodig had, zo had ook uw predikant God extra nodig. Het gevaar is wellicht, dat hij in zijn eme ritaat denkt, minder op God aangewe zen te zijn .zoals de Israëlieten in het Beloofde Land zichzelf wel meenden te kunnen redden Voor de receptie, zowel ’s maandags- middags als ’s avonds, bestond een gro te belangstelling. De leiding was in han den van ouderling W. K. de Jager, die o.a. opmerkts, dat deze dag voor da. en Het hoofddoel van de reis, zoals Nixon op zijn tweede persconferentie zei, was nadruk te leggen op de verbondenheid tussen Amerika en zijn vrienden in West- Europa. Hij zag er een eerste stap in naar versterking en herleving van de Amerikaans-Europese gemeenschap. Niet zonder reden is Brussel als eerste pleisterplaats gekozen, want daar is het hoofdkwartier van de NAVO gevestigd. Aanvankelijk verluidde, dat Nixon eerst naar Parijs zou gaan als teken, dat hij de betrekkingen met Frankrijk, die eni ge jaren vrij slecht zijn, gezonder te maken. Vooral in de Franse hoofdstad had men hier al de conclusie getrok ken, dat Nixon zich meer dan zijn voor ganger zou richten naar de politieke in zichten van president De Gaulle. Omdat dit van de kant van Nixon erop zou gaan lijken, dat hij zich bij De Gaulles denkbeelden over het bondgenootschap zou neerleggen, is de route in allerijl veranderd. De Amerikaanse trouw aan het bondgenootschap heeft de voorrang op de wens tot betere verhoudingen met De Gaulle, zo luidde een van de richt lijnen van zijn raadgevers, die Nixon tot de zijne heeft gemaakt. Ruim tien jaar geleden, in de herf van 1958, weerklanken in de Sofienz te Wenen de eerste maten muziek v een produktie die tenslotte uitmon< in een der grootste ondernemingen t de geschiedenis van de grammofoonplaat mevrouw eigenlijk ook een afscheid be tekende, al moet de afscheidsdienst nog volgen. Verschillende sprekers boden hierna hun gelukwensen aan. Burge meester Alta feliciteerde namens de burgerlijke gemeente Hennaarderadeel. Ds. Loor uit Oosterbierum vertegen woordigde met ds. Lekkerkerker van Minnertsga de classis Franeker. Na mens de Ring sprak ds. Geerling van Spannum. Naast alle ringpredikanten (vaak met echtgenotes) waren verschil lende kollega’s aanwezig: ds. Speelman (Longerhou), ds. Van Ginkel (Oosthem; ds. Baart (Suawoude), ds. Hulstra (Me- naldum) en ds. Molenaar (Groningen), ’s Avonds was het vooral de gemeen te, die haar dominee kwam gelukwen sen. Eerst sprak kerkvoogd K. O. de Jager, die o.a. memoreerde, hoe ds. D Bruin langzamerhand de gemeente ha' weten te bewegen tot ’t offeren voor d kerk (b.v. interieur-verbetering). Ee wandbord met de kerk van Oosteren en voorzien van de spreuk „Waar Go een deur sluit, laat hij een venste topen” bood hij de jubilaris aan. Namens de herv. gemeente van Ooster end spraken vervolgens de beide vrou welijke kerkeraadsleden, mevr. Abm en mevr. Veenstra. Zij overhandigde ook het geschenk van de gemeent een stoel („U hebt hier al 19 jaar g< st AAn, nu mag u eens rustig zitten’ en een fraaie Italiaanse kandelaar. De heer Y. Joustra roemde o.a. he positieve werk, dat de jubilaris had g< daan voor het jeugdhonk „De Tsjeme Namens de jeugd was er een fra bloemstuk. Ds. Den Hartogh uit Bedum, vroeg te Wommels, sprak als vriend en ou consulent. Ook de consulent van stral ds. Weernekers uit Wommels, bood z felicitaties aan en hij wees er op, f Oosterend in ds. De Bruin een gc theoloog verliest. In zijn preken gi' franje, maar het volle Evangelie. 1 wenste Oosterend ook voor de toekor zulk een predikant toe. Tenslotte kwam nog de jubilerende minee zelf aan het woord. Hij dan voor de grote belangstelling in deze fe 'teslijke tijd. Hij en zijn gezin zoud speciaal voor deze 10e februari alt erg dankbaar blijven. „Ik heb u ste gepreekt niet de verloren zoon, m vooral de zoekende, genadige Vader, het leven van mensen gelukkig wil n ken. Heel veel verschillen, op polif en kerkelijk terrein, blijken in dit li< geen wezenlijke verschillen. Ik hoi dat u dit van mij hebt willen Ier ook voor straks, als ik weg ben.” Op zondag 9 maart a.s. zal ds. Bruin afscheid nemen van de hervoi de gemeente van Oosterend. Hij zal gt wonen in Franeker. Intussen is het beroepingswerk op gr gekomen, en men hoopt spoedig een p dikant te kunnen beroepen. In de a kante periode zal ds. Weernekers v Wommels consulent zijn. Officieel is nu medegedeeld, dat president Nixon nog deze maand een bezoek aan Europa zal brengen, d.w.z. aan Brussel, Londen, Bonn, Berljjn, Rome en Parijs. Van de landen van de EEG (en dat is het kader van Nixons reis) vallen alleen Den Haag en Luxemburg buiten de route. Met Nederland wordt een van Amerika’s trouwste bondgenoten gepasseerd, doch wij zullen ons maar niet door prestige-overwegingen laten beïnvloeden. pk j i-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1