Steenhouwer Cuperus overleden I I I I i o■- Fan de Martinytoer f hv. „x: f i liit STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND "O j - x W 108e JAARGANG No. 16 DINSDAG 25 FEBRUARI 1969 Wymbritseradeel. Raadsleden van Bolsward bladerden in het jaarlijkse huishoudboekje IT it steeds het bedrijf Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Woningbouw Aan de hand van de prognose blijkt, dat de woningbouw nog steeds achter blijft Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2835 (05157) bij de reële mogelijkheden tot bevol kingstoename. De commissie zal gaarne worden ingelicht of nog bouwterreinen voor particuliere bouw beschikbaar zijn of dat met uitgifte hiervan moet wor den gewacht tot plan Eekwerd zo ver gevorderd is. Tuinbouw Onder de vrijetijdsbesteding wordt in de begroting niet genoemd de activitei ten van de volkstuinders. Zij zelf zien dit wel als vrijetijdsbesteding. Door stadsuitbreiding, nu weer door de Parkeerprobleem Bewoners van plan Zuid ondervinden, vooral op zaterdag- of zondagavond, veel hinder van het lawaai bij het star ten en wegrijden van het groot aantal aldaar geparkeerde auto’s en van het publiek dat daarmee vertrekt. Gevraagd wordt of hiertegen niet van overheids wege kan worden opgetreden. Tennisbanen De commissie heeft veel belangstelling voor een goede aanleg van de tennis banen en voor de firma aan wie de op dracht voor de aanleg zal worden ver leend. Vervanging Hooghoutsbrug Een lid zal gaarne vernemen of het college de aanleg van een eenvoudige voetgangersbrug op de plaats van de Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Subsidie sport In de begroting is, evenals vorige ja- ren, een subsidie geraamd voor gym nastiekverenigingen ten behoeve van hun jeugdleden. De commissie zal gaar ne vernemen of het college kan over- JEUGDSOCIETEIT STRAKS „DE POMP”? In de onmiddellijke nabijheid van „de pomp” van Bolsward, waarvan de heer Wyma bovenstaande foto maakte, verrijst de interkerkelyke jeugdsoeiëteit, een hele mondvol, die vraagt om een korte krachtige naam. Nu werd er bovendien bij de restauratie van het gebouw een oude koperen pomp gevonden, die zou kunnen worden opgepoetst en als gevelversiering dienen. Een en ander liet plotseling het idee geboren worden de sociëteit maar gewoon „de pomp” te noemen. Gaarne horen we van de jeugd, wat ze er van vindt. De pomp is in Bolsward een begrip. Als straks een vader of moeder zijn tiener toeroept: ,,Loop naar de pomp!” zou htf of zij naar de jeugdsoeiëteit kunnen gaan. In de sociëteit kan de energie weer worden „opgepompt”. Als we moesten kiezen tussen „pompen of (yer) zuipen” zouden we zeker het eerste voor lief nemen. De pomp! W(j vinden het nog «o gek niet, al moet die naam er eerst wel worden „ingepompt” natuurlek. Onder tussen is de jeugd al weer zeer aktief geweest. Er werfl een kollekte gehouden, waaraan zeker een 40 jongeren deelnamen. De opbrengst was f 2500. Sommigen werden niet thuis getroffen. Hun bijdragen zijn welkom op giro 801117 van Kingma’s Bank n.v. Algemeen De commissie spreekt haar waardering uit over de wijze van samenstelling van de begroting, de daarop gegeven toe lichting en voorlichting, waarom zij het college van b. en w. haar dank betuigt en verzoekt ook dank te brengen aan alle medewerkers voor hun aandeel in dit werk. Vuilverwijdering Men is verheugd over het deskundig on derzoek voor de vuilverwijdering, maar dringt met het oog op de bestaande si tuatie wel op een spoedig rapport aan. Zwembad De commissie heeft waardering voor het geraamde hogere subsidie in het ex ploitatietekort van het zwembad (thans f40.000 per jaar). Zij hoopt, dat nu ook spoedig het rijkssubsidie zal wor den verleend. Tennisbanen De vraag is gerezen of de sportcom- missie t.z.t. de tennisvelden in beheer krijgt. Voetpad Enkele leden zullen gaarne worden ge ïnformeerd of het aan het college be kend is dat het openbaar voetbad zui delijk van het terrein van Bloemkamp zonder aankondiging voor het openbaar verkeer is afgesloten. De vraag rijst of dit pad binnen niet te lange tijd zijn oorspronkelijke be stemming terug krijgt. wegen een subsidie voor te stellen voor jeugdleden van andere verenigingen voor lichamelijke sporten. Onderhoud monumenten Gaarne wordt vernomen wanneer het definitieve Gysbert Japicxbeeld zal wor den geplaatst en of reeds een definitie ve plaats is gevonden voor het monu ment Mamezijl, dat t.z.t. zal moeten worden verplaatst. vroegere Hooghoutsbrug overweegt in ’t belang van de bewoners buiten de Blauw poort en die van Noord II. Hiervoor is geen post opgenomen. Grachten Een lid zal gaarne de mening van het college vernemen over de mogelijkheid tot demping van de gracht langs Broere- straat, eventueel tot aan de Kapelpost, in aansluiting op de demping van de gracht langs de Grote Kampen, om te voorkomen, dat eerst genoemde gracht geheel vervuilt door demping van de Grote Kampen. Bruggen Voor verbreding Snekerpoortsbrug zal Industrieterrein De commissie wil, mogelijk ten over vloede, de noodzaak van het bouwrijp maken van nieuw industrieterrein on der de aandacht van uw college bren gen. De raad van Bolsward heeft ver deeld in twee sekties, de gemeentebe groting 1969 aan een onderzoek onder worpen. Als rapporteurs van deze commissie voor onderzoek van de begroting’ 1969 hebben de heren S. Siegersma en E. Tilstra als uitslag van dit onderzoek het volgende aan b. en w. meegedeeld. naar de mening van de commissie, eerst de Gasthulsbrug moeten worden ver breed, waarbij zij geen bezwaar heel tegen een vaste oevervoorziening. Begroting sportcommissle „Het Bolwerk” Sommige leden hebben vernomen dr het onderhoud van het sportveldiencon plex niet geheel voldoende zal zijn, te wijl ook de dienst verlening aan het pu bliek nog te wensen overlaat. Zo mogelijk zullen hierover gaarne na dere inlichtingen worden vernomen. Over de service in de kantine van hei clubgebouw heeft men over het alge meen veel lof. Woningverbetering Nu het college van b. en w. zich naar aanleiding van de mededelingen van de minister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening, zorgen maakt over het afnemend aantal te bouwen gesub sidieerde woningen door ©verheids- of semi-overheidsorganen, vraagt de com missie zich af of het mogelijk zal zijn de gemeentelijke premieregeling te ver hogen om te bereiken, dat de accommo datie closetinrichting en douche cel) van een aantal bestaande wonin gen wordt verbeterd in het belang van handhaving van de woningvoorraad. Speelterreinen Enkele leden achten het aanleggen van speelterreinen voor de jeugd wenselijk, zo niet noodzakelijk. Zij zullen gaarne vernemen of hiermee bij het bestem mingsplan Eekwerd rekening is gehou den of alsnog rekening zal kunnen wor den gehouden. Eveneens zullen zij gaar ne vernemen of het college van b. én w. nog mogelijkheden ziet in de reeds ontwikkelde stadsdelen nog terreinen vrij te maken. vervangen. De vaardige hand van de kunstenaar, kweet zich volkomen van de opdracht, tot zeer grote tevreden heid, zodat hem buiten overeengekomen honorarium, als dank een aardige at tentie werd aangeboden. In de etalage van de zaak aan de Snekerpoort 14 staat nog steeds de oude leeuwenkop ter vergelijking. Kort geleden vertelde de heer Cuperus nog als bijzonderheid dat hij tijdens het inmetselen, een lo den plaatje had aangebracht, waarin hij verschillende redenen vermeld die tot de vervanging hadden geleid enz. Natuurlijk heeft de heer Cuperus heel wat in zijn lange leven vervaardigd, dat zoals dat in een zaak gewoonte is, „zijns weegs” gaat. Zo mocht hij voor een re liëf van de regerende vorstin, toen prin ses op 18-jarige leeftijd de waardering en dank van de koninklijke familie ont vangen. Nog altijd versieren beeldhouw werken, voorstellende zijn kinderen, het huis van de familie Cuperus, en aldus een waardig aandenken vormen aan het vakmanschap van de overledene. Nog op hoge leeftijd bleef zijn liefde en toewijding voor het vak bestaan. Toen hij enige tijd geleden een stukje waar deloos materiaal afkomstig van de res tauratie der St. Martinikerk kreeg, to verde zijn bekwame hand daaruit een beeldhouwwerkje, voorstellende een zee paardje. Wijlen de heer Cuperus, was eerst hout- beeldhouwer, maar legde zich later toe op marmer en alle andere steensooorten. Behalve het onderricht, en de opleiding die hij van zijn vader ontving, genoot hij geen onderwijs. Hij was dus met recht autodidact, maar met een grote liefde en toewijding voor het vak, waar van zijn werk blijk geeft, en daardoor zeker een spoor na zal laten in de zand- zoom van de tijd. De opvolgers van wijlen de heer Cupe rus, zijn de beide zoons, waarvan de oudste bekendheidgeniet als muziek- dirigent, voornamelijk van zangkoren, terwijl de jongste ook het beeldhou wen bij tijd en wijle, beoefent. De fa. Wed. P. Cuperus geassocieerd met een Friese Steenhouwerij te Leeuwarden, wordt op dezelfde wijze voortgezet. De foto hierboven toont een van zijn werkstukken. In stilte, zonder dat er enige bekend heid aan was gegeven, zulks als laat ste wens van de overledene werd wijlen de heer Wijbe Cuperus op het kerkhof te Hartwerd ter aarde besteld. De over ledene, was een integer, eenvoudig en ingetogen mens, maar met een zeer veel zijdige bekwaamheid, die niet alleen als steenhouwer, maar ook als beeldhouwer zowel in hout en steen, grote verdien sten had, en daarnaast als amateur ook het kunstschilderen beoefende. Hij was verder verzamelaar van antiek en cu riosa. Omstreeks het jaar 1911, stichtte hij met zijn broer Folkert, de steenhouwe rij, bekend onder de naam fa. de wed. P. Cuperus en Zn. aan de Snekerpoort 14, in welk pand nog wordt uitgeoefend. Een werk dat zeker de eeuwen zal trot seren, is de bekende waterspuwer wel ke op de hoek van het stadhuis is aangebracht, in de vorm van een renais sance leeuwenkop. Deze werd in de dertiger jaren, door een vrachtauto ge deeltelijk verwoest. De toenmalige bur gemeester van Bolsward, had tevoren enig fraai uitgevoerd beeldhouwwerk van de heer Cuperus gezien en gaf hem de opdracht de leeuwenkop door een an dere, geheel identiek, aan de oude te Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Vermakelijkheidsbelasting Met het voorstel tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting kan de com missie zich in principe verenigen. In het belang van de verbetering van de infrastructuur zal zij gaarne van het college vernemen of hierdoor weer re gelmatig bioscoopvoorstellingen in de gemeente kunnen worden gegeven. ge. Minister Verschuur soe hjir in op lossing foar jaen. Hy wie wol gjin lan- boukenner, mar dat hoegde doe net, de l&nbou wie in diel fan „Binnenlandse Zaken” en hy hie syn riedjowers em mers wol. Dy hiene him sein, dat der fierst to folie molke wie omdat der to- folle kij halden waerden. Hja rieden him oan in premy to jaen op it slachtsjen fan kij, dan soe it wol gau better wur- de. De slimste fan dy riedjowers hie de minister ynflüstere, dat hy dy pre my jaen moast foar it slachtsjen fan drachtige kij, dan holp it dübel. De lju fan de „dierenbescherming” hawwe der doe wol tige tsjin protesteard, mar it feest gyng troch. De kij kosten doe mar foech hündert goune it stik, sa- dat mei in premy fan in pear tientsjes wol gong yn de saek kaem. Tüzenen fan drachtige kij waerden de regearing oanbean en it like dus in great sukses. Mar hwat seach de minis ter raer op syn noas, doe’t de oare maitiid ütwiisde, dat der net minder mar mear kij h&lden waerden. De boeren hiene fan de gelegenheit ge- brük makke om har aide en minderwaer- dige kij nei de bolle to lieden en dan yn to leverjen. Dy kij wiene oars gust forkoft, mar nou grypten hja de kAns om hwat mean to barren. It wetter rint ommers altyd nei it leech- ste plak, dat wol sizze, dat de bidriur wen altyd de kant ütgean, dêr’t it foar- diel leit. Dat rüke se al foardat de mi nisters har plannen klear hawwe. As it measte keallefleis in béste prlis op- bringt, komme der gjin nofteren keallen mear oan 'e merk en as de bargen djür binne, sitte wy yn in omsjoch mei fierst to folie bargen. De minsken dogge net, hwat yn it algemien it béste wêze soe. Dan wie it regearen maklik genöch, mar hja dogge, hwat foar harsels it maklikst en foardielichst is. En dan bin ne se goed ütsliept. Hja hawwe al fan alles prebearre. Net mear kij halde as safolle, net mear mol ke leverje as safolle, it oare bringt mar in heale priis op. Amearika hat al jierren in premy jow oan boeren, dy’t har lan braek lizze lie ten, alles om dy produksje mar lytsc to krijen. Mar likegoed sitte de pak huzen en silo’s oan de nok ta fol. In boerebidriuw is gjin fêste produk sje-ienheit. Dér sit rek yn. Soe nr dat regelje wolle, dan mocht der w in korps fan tüzenen kontroleurs kc me om der op ta to sjen en dan wa den se noch forrifele. Dêrom is it lênboufraechstlk sa nuodl eln sa min oars to krijen. De iennic ste wel is in middel to finen, dat de pr duksje formindert, sadanich dat it fc d|e boer ek it foardielichst is en wei to gean. Mar hwa wit dy wei c to jaen Yn it plan Mansholt wurdt folie h forwachte fan forgreate bidrluwen, <J lytsen wol hy mei ütkearingen opron je. Der binne wy yn üs lin al jierre mei dwaende. Mar de produksje is n lytser, mar wol greater wurden. Dérc is der gjin bitrouwen yn de operaer Mansholt, de sike sil it wol fan moaije waer ha moatte, hwant oan en komt it net ta. Tj. de f •i Straatverlichting Verschillende automobilisten klagen over de minder goede verlichting van de afrit van rijksweg 43 uit de rich ting Sneek bij het viaduct zuidelijk van Bolsward en van het viaduct zelf. Dit leidt soms tot verwarring dat gevaar lijk kan zijn. De vraag is of het college kan onderzoeken of hierin verbetering kan worden gebracht. Schilderijententoonstelling Het wil de commissie voorkomen, dat sommige culturele evenementen enigs- zins in het gedrang komen, waaronder de zomertentoonstelling. Zij zal gaarne van het college vernemen of dit het wen selijk acht regelmatig contact op te ne men met de culturele commissie en of hieruit naar hun mening adviezen kun- nen ontstaan, die leiden tot een tijdig besluit over verschillende culturele eve nementen. WETTER RINT ALTYD NEI IT LEECHSTE PLAK It liket nou wol fêst to stean, dat plan Mansholt fan de Jeropeeske Kom- misje gjin kans makket om yntegrael ütfierd to wurden. Nettsjinsteande it öfwaeide praet fan de fémerkskriuwer fan de Ljouwerter Krante, dy’t nocht oan ünnocht hat en mei syn forwron- gen mentaliteit fenyn sücht, dêr’t it net to finen is, bliuwe yn brede kring twa biswieren bistean. It earste, mar net it wichtischste is, dat de wei, dy t dit rap port wiist, tige kostber is. Der gean miljarden mei hinne, dêr’t yn it bysün- der de ministers fan finansjes maklik oer stroffelje. It twadde biswier is lyk- wols fan folie mear bilang. Dat is de miening, dat it mei dit plan net slagje sil om de lanbouproduksje yn de EEG- lannen op it peil to bringen en to hal den, hwerfoar hjir in leanende ófset is. Oer it earste biswier soe men hinne stappe kinne mar oer it twadde net. As men de kostbere operaesje oangiet, dan moat it ek wis wêze, dat men syn doel birikt, oars is it foar in bilangryk diel weismiten jild. Nou is it fraechstik fan de oerprodiuk- sje yn de lanbou sa aid as de lanbou seis. Foar de earste wraldoarloch wie it in normael forskynsel, dat de prizen op en del gyngen mei de ófsetmooglik- heden. Men makke goede en minne jier ren en yn de lésten waerden dan, for- skate boeren boeröf, sakken de hieren en keapprizen oant it wer hwat better waerd. Earst yn it djiptepunt fan de krisis fan de tritiger jierren is hjir yn üs lan foar it earst de oerheit komd om ynfloed op de produksje üt to oe fenjen. Minister Ruys de Beerenbroeck kaem mei syn „Tarwewet” hwerby de weet in pear goune taslach krige. De weet wie namlik ien fan de produkten, dêr’t wy- sels to min fan forbouden. It gefolch wie, dat net allinnich de bouboeren, mar ek de greidboeren weet bigounen to bou wen. Rounom dêr’t it mar in lytse kans hie, waerd weet forboud. Dit joech by de sanboeren great fortriet en ünfré, hwant It wiene yn har eagen de greate rike klaeiboeren, dy’t troch de regea ring holpen waerden. En sa wreide de „steun” him üt nei rogge en hjouwer en sieten de greidboeren yn de lytse loe- Subsidie VVV Gaarne wordt vernomen of de plaat selijke VW er reeds in geslaagd is een bezoldigde kracht aan te trekken voor het vele werk van deze vereni ging. Voorzover het aan het college bekend is, zal de commissie gaarne vernemen of het VW-bestuur c.q. de secretaris, nog kans heeft gezien het omvangrij ke voorjaarswerk uit te voeren en de evenementslijst tijdig te doen opnemen in diverse folders(o.a. landelijke VW). aanleg van tennisbanen worden de volks tuinen steeds verdrongen. Is het moge lijk, dat het college van b. en w. naar een definitieve plaats zoekt voor de volkstuinen Financieringsmiddelen Het wordt betreurd, dat de regering, hoe noodzakelijk dit nationaal bezien ook mag zijn, een vorm van investerings- beperking heeft ingevoerd via de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Voor de gemeente Bolsward is het opvoeren van de leefbaarheid nu meer dan ooit van groot belang. De bezorgdheid van het college, die spreekt uit de aanbiedingsbrief, wil de commissie delen. Gaarne zal worden vernomen of hierdoor de bouw van 104 woningen zal worden afgeremd en of werken voor verbetering van de infra structuur, mogelijk hierdoor niet of met vertraging tot stand zullen komen. t f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1