Gabe Skroar Panta Rei: ook Bolsward beweging m van V ogelvangersbelang Ledenvergadering Fries I w is ir ra al 108e JAARGANG No. 17 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 Workum T)e storm STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - wd Stalwedstrijd chr. landbouwschool a O A WW F V. «r Hwat hat Zakenlieden üs hjoed to sizzen komen en gaan ke mensen kent. IEPENLOFTSPUL JORWERT ber, A. <L J. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Is de storm dan weer voorbij, dan is men opgelucht en blij. En ieder heeft daarna weer praat: Wat was het weer een weer op straat. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Printflater falie faek mear op as tin kflaters Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. de. Ook de bakkerij van de heer Schuil (vroeger warm, later koud) op de stra tegische hoek Turfkade-Wltherenstraat, ademde nog iets van de sfeer, die men aantreft op de onovertroffen prenten van Anton Piek. Ook hij heeft een werk zaam leven gehad als bakker en de laatste jarén als broodventer voor de Hanze. In Leeuwarden gaat hij zich een geheel nieuw bestaan opwerken. Wij wensen het gezin Schuil alle goeds. ’t Laag in de Witherenstraat. Ai zal het dus zo druk niet meer zijn als in zijn welbeklante zaak naast het Postkantoor de heer Faber blijft voorlopig nog in de textiel. Mevr. B. Faber-de Jong, die eigenlijk ook op de foto had moeten staan, maar zich bescheiden in de keu ken terugtrok, toen de fotograaf kwam, zal het intussen wèl minder druk krij gen. Naarmate de nu definitief geslo ten zaak meer en meer het zwaarte punt verlegde van de woninginrichting naar de confectie, nam zij van het win- kelwerk het leeuwendeel voor haar re kening. En ook zij wil juist graag veel tijd aan gemeente en gemeenschap ge ven, b.v. als presidente van de Herv. vrouwenvereniging en door het afleg gen van ziekenbezoeken. De zaak van de heer Faber, voorheen H. Faber, daarna wed. Faber heeft ruim 66 jaar bestaan en dus de AOW-leef- tijd nog net bereikt. In maart 1902 werd een zaak in manufacturen aan de Broe- restraat (nu showroom Pheiffer) opge richt door de heer Hielke Faber. De storm raast over het veld met sneeuw en veel geweld. Voor velen een zware last, maar voor kinderen wel gepast. Naast de handel in groente kwam spoedig die in pudding. In 1938 was de uitbreiding van assor timent uitgegroeid tot een complete kruideniersbranche. Tot op hoge ouder dom stond moeder Beswerda zelf nog achter de toonbank en deed zij op meer dan 80-jarige leeftijd de administratie. Zij overleed op 14 jan. 1966 toen zij na een werkzaam leven het 90e levens jaar had bereikt. Vandaag gaat het win keltje, dat nog de intimiteit ademde van de stopfles met zuurtjes en al die an dere dingen die ons uit onze jeugd zijn bijgebleven, dicht. Het zal voor broer en zuster wel een vreemde gewaarwor ding zijn straks zelf de boodschappen bij een ander te moeten halen. De heer Otto Beswerda heeft nog niet, zoals zijn zuster, de AOW-leeftijd bereikt. Hem is al weer werk aangeboden, sjouwers- werk, maar hij vindt (terecht vinden we) dat hij nu wel genoeg heeft ge sjouwd. Zijn zaak is gesaneerd. Een stuk je gezelligheid is straks verdwenen, want er zou een boek te schrijven zijn over de verhalen die over de toonbank zijn verteld. In de kamer staat een kleuren- t.v. Met hard werken verdiend. En als het straks voorjaar gaat worden, stapt Otto op zijn brommer, hij vindt het heerlijk van de natuur en de omgeving te genieten. Pechvogel onder de vertrekkers is wel bakker Schuil. Toen we een praatje zouden maken stond de verhuiswagen al voor de deur. Het is er niet meer van gekomen. En dan te bedenken dat zijn auto, die hij juist nu zo nodig had, juist óp het laatste moment uitbrand- D. de De storm giert over de zee met huizenhoge golven. De vissersvrouw roept wee o wee: Spaar hem, dat hij niet wordt bedol ven. De storm raast over het land en niemand heeft hem in de hand. Sleurt schoorsteen en dakpannen mee Zijn spoor loopt door dorpen en door stee, Yn it iepenlofttheater to Jorwert sil fan ’t simmer opfierd wurde in oar- spronklik stik en wol ,,De laits jende spegel” fan Abe Brouwer. Dit stik is skreaun yn opdracht fan de iepenloft- spulkommisje ta gelegenheit fan it tredde lustrum yn de rige fan opfierin- gen yn de notaristón to Jorwert. Der wurde forskillende doarpsproblemen aan de oarder steld, problemen dy’t op in tige koartswilige wize ütwurke wurde, alhlel yn de trant sa’t men dat yn Jorwert went is. Spyldata binne 27, 29 en 30 augustus. Vries kon men beluisteren hoe het le dental vrij stabiel was, terwijl het sal do van het vorige jaar, ongeveer ruim f 80,— kon worden gehandhaafd. Met nadruk worden de leden gewaar schuwd in geen enkel geval stellen van kieiviten (veren) te bezigen, ook al zouden die van oude datum zijn. Over een bepaald punt werd nog van gedach ten gewisseld, namelijk de medede ling over een op 1 februari j.l. gehou den rede van de heer J. A. Eygenraam, de man van het Itbon te Wageningen. Daarin zou onder meer zijn betoogd dat na diepgaand onderzoek over meerde re jaren gebleken was hoe weinig scha de aan de vogelstand op zich werd be rokkend als dit geschiedde in de trek- tijd ver genoeg voor de broedtijd omdat door allerlei oorzaken, natuurlijk o.a. ouderdomssterfte, van de 100 vogels ze ker 70 verloren gaan. Gevaar voor de vogelstand kan wel bestaan indien van die 30 pet. terugke rende vogels gedood werden. Ter vergadering werd door het lid Een- huistra gevraagd voor medewerking der leden, hij is n.l. bezig met een boek over deze vogelvangerij in Friesland dit in samenwerking met de Fryske Aca demie, waarbjj de benaming van alle onderdelen die lang niet altijd in al le streken gelijk zijn. Dat over wilster- flappers daartoe zullen medewerken is wel te verwachten menen wjj. En zo werd het met een behoorlijk percentage van de leden weer een uiterst gezelli ge vergadering, men was minder mis moedig dan wij wel eens meemaakten. Wij hebben in de eerste na-oorlogse ja ren deze zaak onder het antieke geveltje nog gekend. Het ademde toen nog de sfeer van vóór de oorlog, d.w.z. die van een knusse gezelligheid, waarbij klan ten van buiten het normaal vonden in de huiskamer te worden onthaald op een kopje koffie. De heer H. Faber sr. die eerst per hondenkar de omgeving had afgereisd en een klantenkring had opgebouwd, was toen reeds jarenlang overleden. Hij werd in 1918 op 43-ja- rige leeftijd een slachtoffer van de Spaanse griep. Drie zoons liet hij na, waarvan de oudste Feerk 15 jaar was. de jongste Tjitte 9. Geen van de twee zou in de zaak gaan. Dit werd nu wed. H. Faber en het was de middelste, Rients. toen 12 jaar, die de opvolger Vrijdagmiddag 21 febr. werd de uitslag van de jaarlijkse stalwedstrijd bekend gemaakt. Een tiental leerlingen had de strijd aangedurfd om in het bezit te komen van het diploma. Een jury be staande uit leerkrachten en enkele vee houders moest aan de hand van bedrijfs bezoek uitmaken waar het vee en de stal en het melkgereedschap het best verzorgd waren. De Zuivelindustrie te Workum stimuleert dit werk door voor enkele waardevolle prijzen te zorgen. De heer Kooistra maakte aan alle span ning een eind door op een vlotte en in- struktieve manier de uitslag bekend te maken. De uitslag: F. de Jong, Molkwerum 285 pnt. 1 pr.; J. Stellingwerff, Workum 279 pnt. 2e pr.; F. Bakker, Heidenschap 277 pnt. 3e pr.; J. Bakker, Heidenschap 276 pnt. 4e pr.; D. van Kalsbeek, Gaast 266 pnt. 5e pr.; J. Miedema, Workum 263 eer volle vermelding; F. Semplonius, Molk werum 258 pnt.; A. Bajema, Ferwoude 258 pnt.; P. J. de Jong, Ferwoude 245 pnt.; A. Brandsma, Heidenschap 244 pnt. Stilstand is achteruitgang. Meer dan voorheen leven we in een veranderende wereld, ook in een veranderend Bolsward. Het oude gezegde van Heraklitus „Panta rei” (d.i. alles vloeit, alles is in beweging) geldt ook hier. Zaken komen en gaan. Zaken die komen worden vaak bejubeld. Terecht. Alles is er fris en fleurig. Groot is vaak de belangstelling, kernachtig de openingsspeech, vol hoop het hart. Maar er ztfn ook zaken die gain. Die worden gesaneerd, opgeslokt door de buurman, waarvan de panden pakhuis worden of garage, ofwel soms ruimte bieden aan een geheel andere branche. Maar met die zaak gaat dan een stukje lokale geschiedenis heen. Vaak met stille trom, veelal niet zonder weemoed. Na jaren resten later nog slechts wat vergeelde foto’s en diep in het hart de her innering aan veel lief en leed Wij leven in een veranderende wereld. En midden in die wereld meet het maar na ligt Bolsward. Het wordt door de tijd niet onberoerd gelaten. Pan ta rei: Ook Bolsward is in beweging. Verleden jaar werd een serie zaken ver bouwd. Maar het nieuwe jaar is nog geen twee maanden oud, of er dienen zich reeds weer nieuwe veranderingen aan. Wéér zijn er zaken die uitbouwen, mo derniseren of plannen in die richting hebben. Maar er zijn er ook zaken, die verdwijnen of een andere bestemming krijgen. Voorbeelden hiervan zijn de textielzaak van fa. Faber, de groente zaak van Beswerda, de bakkerij van Schuil. Als eerste hebben we een praatje ge maakt met de heer R. Faber in zijn nieuwe woning aan de Nanne Reijn- straat, waar hij op zijn pelgrimstocht door dit leven nu dacht te genieten van het uitzicht op Elim, al is dat in dit geval geen oase met 12 waterfontei- nen en 70 palmbomen, zoals in het Bij bels verhaal, waaraan de naam zal zijn ontleend. Terwijl wij deze regels schrij ven penseelt de vaardige hand van een schilder de woorden DEI GRATIA op een naambordje, dat aan de gevel van huize Faber komt. Deï gratia door Gods gunst, want zo ervaart de fami lie Faber deze nieuwe levensfase, al wordt eerlijk toegegeven, dat het toch wel moeilijk wennen is. Heeft de heer Faber zo niet de lier aan de wilgen gehangen, hij heeft wel de ellestokken aan de muur gespijkerd, sprekend sym bool voor iemand dat het hem nu wel letjes is in de textielbranche. Maar zinvol hangt er in de sfeervol ingerich te kamer een wandbord met: „Van het concert des levens, krijgt niemand een program”. Ook voor de heer Faber geldt dit. Hij dacht van de rust te zullen ge nieten en zich nog meer te kunnen wij den aan zaken van kerk, politiek en maatschappij als hij dit nu reeds deed, maar vóórdat hij goed en wel tot rust was gekomen was daar zijn benoeming tot bedrijfsleider van Tapijthuis Muize- laar, dat woensdag a.s. wordt geopend en wordt gevestigd ten weerzijden van o.a. een verantwoordelijke functie be kleedt in de, commissie openbare wer ken. Vooral met zijn nieuwe functie in het vooruitzicht, zal verveling voorlo pig in zijn overigens zo gastvrije „Dei Gratia” wel geen geziene gast zijn, maar het lied dat eens werd gezongen op de wijze van Tjingelbel „To Boalsert gong ’t omraek By Faber yn ’e saek Tekstyl yn alle snit en kleur En deis mei frisse fleur met als refrein: „Klanten kom, de waer is rom, keap- jen jowt sukses. Kom en pas earste klas Faber it adres”, is in het „Con cert des levens” uitgezongen. Een kor te pauze en woensdag wordt een nieuw lied ingezet. Wat het programma van het concert des levens verder zal zijn? Misschien ook maar gelukkig, dat dit ons niet wordt gegeven. Vandaag sluit ook de kruidenier- en groentezaak van Beswerda. Alweer een stukje geschiedenis, dat verdwijnt. Er zijn overeenkomsten met het levensver haal van de heer Faber. Ook hier stond lange tijd het woordje „Wed.” voor de firmanaam. Maar er is ook verschil. Liet de heer H. Faber sr. een door hem gestichte zaak achter, de zaak van fa milie Beswerda is uit nood geboren. On willekeurig zullen de gedachten van Ot to en Griet (eigenlijk is het Atte, maar iedereen zegt Otto en nu noemt hij zich zelf ook maar zo) hier voor het laatst „in functie” op de foto, vandaag nog wel eens teruggaan naar de droeve ja ren tussen 1908 en het eerste oorlogs jaar; toen hun vader, de heer K. Bes werda, wegens een destijds ongeneeslijke ziekte het bed moest houden. Sociale voorzieningen, zoals wij die thans ken nen, waren er nog niet, zodat moeder Beswerda voor de opgave stond, behal ve voor de opgroeiende kinderen en het huishouden, ook te moeten zorgen voor het wekelijks inkomen. Ze nam haar toe vlucht tot de handel en werd in de zo mer 1908 groenteverkoopster. Als zoda nig ging zij met „het korfke” langs de huizen, een voorbeeld dat Otto tot op heden heeft gevolgd. Het gezin woonde toen nog op de Vossepölle, thans Boterstraat geheten. Spoedig verhuisde het naar de Heeremastraat, naar het pand waarin thans slagerij Harmen Ane- ma is gevestigd. Na ruim 20 jaar ging het naar de Hoogstraat, waar men de Beswerda’s nu reeds een veertig jaar als ijverige, behulpzame en vriendelij- :-. .vx: zou worden. Moeilijke jaren zullen zeker zijn gevolgd, maar met veel Godsver trouwen, ijver en doorzettingsvermo gen groeide de zaak steeds. Toen de heer R. Faber, inmiddels getrouwd en zelf vader van opgroeiende kinderen zich na de oorlog meer ging toeleggen op de woninginrichting, puilde het winkeltje aan de Broerestraat al spoedig uit. In nov. 1949 werd de latere zaak naast het Postkantoor (toen nog woonhuis) ge opend. Burgemeester J. G. S. Bruinsma schreef in het gastenboek: Moge het u in alle opzichten goed gaan, een wens die op velerlei gebied in vervulling is gegaan. Wed. Faber heeft nog jaren in deze woning bij haar zoon en schoon dochter ingewoond en in goede gezond heid in 1952 het gouden jubileum mee gevierd. Op 27 sept. 1961 volgde de her opening van de geheel verbouwde zaak, die wat de vloeroppervlakte betreft door aantrekking van het belendend per ceel was verdubbeld. Nu heerst er de slopershamer. De heer Faber had n.l. geen opvolger. Wel heeft zijn oudste zoon zijn voet stappen getreden, maar deze heeft in Joure een zeer goede zaak. De jongste zoon zoekt het in andere richting, zo als ook de schoonzoons. Het moet je wel even aan het hart gaan, iets wat men vanaf het 12e jaar mee heeft op gebouwd te zien verdwijnen, maar ook hier geldt het woord van Heraklitus: Panta rei: mevr. Faber heeft haar nieu we woning smaakvol ingericht, niet zonder een vleugje romantiek en met een bijzondere voorliefde voor antiek, voornamelijk tegels. Op de foto staat de heer Faber naast zijn ellestokken voor een antieke kast. Hij moet wel gepo seerd hebben, want stilstaan ligt niet in zijn aard. Er zullen in Bolsward wei nig mensen zijn, die ondanks hun druk ke werkzaamheden zoveel uren hun ga ven van hoofd en hart hebben gegeven aan de gemeenschap, als de heer Fa al wenst hij er geen roem van. Het wil toch wat zeggen ongeveer 30 jaar medewerker en leider geweest te zijn van de zondagsschool (soms met een 300 leerlingen) en 30 jaar kerke- werk te hebben gedaan, o.a. als lid van de kerkeraad, jarenlang mee te heb ben gezongen in de Martini-Cantorij om maar enkele zaken te noemen. Daar naast was (en is) de heer Faber een overtuigd drankbestrijder en maakt hij sedert een 7-tal jaren deel uit van de gemeenteraad van Bolsward, waarin hij De tijden zijn verandert, ook de men sen. Hetgeen vroeger algemeen als de gewoonste zaak ter wereld aanvaard werd, wordt nu door velen gezien als ontoelaatbaar, als vogelmoord. In deze tijd is de vogelvanger en de vogelvangst geworden tot een uitster vend bedrijf, de regering heeft haar rechten zo zeer beknauwd dat er maar zeer weinig kans is om zich te handha ven. Het kleine groepje dat nog het voorvaderlijke bedrijf kan uitoefenen zal niet meer de doelstelling hebben als 50 jaar geleden het geval was, maar toch vinden zij het vreemd dat juist deze tak van de jacht zozeer in de knel komt. En dan hoort men al spoedig de verzuchting dat de grote man, bedoelt worden in dit geval dan de „herenja ger”, veel meer mag als de kleine man. Dat ook nu voorz. Louwsma ter zake van gevoerde acties n.l. een paar weken verlengt te krijgen, weinig opwekkends wist te zeggen, bleek al spoedig ge noeg. O.a. was de heer Arendsen van Am sterdam aanwezig die een verzameling aanlegt van alle mogelijke voorwer pen gebruikelijk bij de jacht enz. als lokmiddel. Van hem hoorden de leden ook hoe er momenteel in Italië lokvo gels plastieken zijn te verkrijgen, die zeer natuurgetrouw zijn en automa tisch in bepaalde gevallen, tot pikken en fladderen toe. In de pauze konden belangstellenden daarover bij hem terecht voor nadere inlichtingen. Uit de verslagen van secretaris Posthumus en penningmeester 8.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1