Gabe Sluw In naam der wet naamloos van bij uitkeringen Meer service AOW-AWW De openbare bibliotheek organiseert een avond met Sipke van der Land I I I I I te# 1 I B De bijeenkomst wordt gehouden in de bibliotheek ie Bolsward rf Schrijversbal Maitiidsgreatheit Fan de Martinytoer Hwat hat ós hjoed to sizzen I VM. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2336 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND feï I f 1 DINSDAG 4 MAART 1969 108e JAARGANG No. 18 Wymbritseradeel. De burger verdachte dient beschermd Piet Wettelijke bescherming J.S. service MELKERIJ CS Toelichting Tj. de J. Sipke van der Land is geboren en getogen in Friesland, en woont nu in Wassenaar. Als spreker en schrijver op het gebied van jeugdwerk, evangelisatie en literatuur kreeg hij bekendheid. Ter gelegenheid van de Boekenweek, die gehouden wordt van 1 t.m. 8 maart, komt Sipke van der Land naar Bolsward om te spreken over „Moderne jeugd en moderne literatuur”. De bijeenkomst wordt gehouden in de openbare bibliotheek, Kerkstraat 1 te Bolsward en begint om 8 uur. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Art. 7 van de Grondwet luidt: Niemand heeft voorafgaand verlof nodig om door mee begonnen kan worden. Een inleiding daarop, door ouders, docenten, jeugdlei ders e.a. is dan ook van groot belang. Opvoeders zullen mèt de jongeren een antwoord moeten trachten te vinden op de vragen en problemen die deze tijd ons stelt. Sipke van der Land zal o.a. de volgen de schrijvers aan de orde stellen: M. Diekmann, A. Rutgers van der Loeff- Basenau, J. Wolkers, G. K. van het Reve H. Mulisch e.a. Verwacht mag worden dat voor deze avond grote belangstel ling bestaat, zowel bij ouderen als bij de opgroeiende jeugd. Wyt bin har klokjes. Hoe kin it ek oars. Hwa soe nou forwachtsje It read fan ’e roas. Great is it tinken It wezen noch mear. Forwündering sprekt By it sjen eltse kear. Men sjocht, dat it libben It wint fan ’e dea. As it winterse kleed Harren fait fan ’e lea. Tear binn’ de klanken. Sêft is har lüd. Earste yn wêzen Leaflik har groet. Né, elts is tofreden Mei it greate bistjür. Fan 't wikseljend bistean Yn 'e frije natür. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adre»; Marktstraat 13 (05157) Het schrijversbal werd vast weer knal Wie kwam ’t versieren? Paul Brandt riep: Nou ik doe het, zo zijn onze manieren, ’k bleef actueel, al kwamen veel boze protesten. Belediging Och kom ik zing mijn eigen liedje en ergernis wekt ieder wis, och daarvoor bied je ’t eens extra mal op ’t schrijversbal. Bols wards Nieuwsblad Bij de berechting van de jongeman die in februari te L’trec.ht verdacht van een aantal moorden heeft terechtgestaan, is sprake geweest van een merkwaardig verloop by de berichtgeving. Des te merkwaardiger omdat het een bepaalde uode in de rechtbankverslaggeverjj ten nauwste raakt. Yn in wrald fol tsjinstellingen is it net maklik in krekte koers oan to jaen. Oan de iene kant groeit de wraldbifol- king sa hurd, dat de ekonomen bang binne, dat de iteraesje dat net byhêlde kin en oan de oare kant klaget men stien en bien oer de oerproduksje fan dyselde produkten. Dy’t se tige noadich hawwe, kinne se net keapje en dy’t se wol keapje kin, hat it liif al fol. Frys- Iê.n as it gewest mei de measte kij en ek de measte molke, hat by de gong fan saken yn de suvel it aldergreatste bilang en itjis dan ek gjin wünder, dat De leef- en denkwereld van de moderne jeugd is geheel verschillend van die der mensen die opgegroeid zijn vóór de tweede wereldoorlog. Veel ouders van opgroeiende jeugd zitten dan ook met een „literatuurprobleem”. Dit is nl. niet alleen een kwestie die de school betreft. Het gezin is er ten nauwste bij betrok ken. Van groot belang is dan ook de verhouding en vooral het kontakt tussen het gezin en de school. De bijdrage van de ouders in dezen blijkt al dadelijk, als we bedenken, dat het echte literatuur onderricht dan wel pas begint in de 4e klas van een middelbare school, maar tevens, dat daar toch niet onvoorbereid Zo’n schrijversbal. in geen geval een stijve bedoening vreugd stijgt ten top wij drinken op de sier-verzoening. Er mag gedanst en licht gesjansd (tegen betaling?) wat zou het zijn neem dan eens fijn een in de maling. Elke auteur één avond fleur ’t werd echt geen sarren. Wij stellen saam ons komisch aan moderne narren. Spuw dus geen gal op ’t schrijversbal. de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoor delijkheid volgens de wet. Uitzonderin gen op dit artikel beschermen de bur gerij wel tegen bijv, de verspreiding van papier dat volgens de wetgever is bedrukt met taal of afbeelding, „aan stotelijk” voor de eerbaarheid”, maar er is geen uitzonderingsartikel dat de bur ger die in het openbaar terecht staat beschermt tegen verspreiding van diens naam. Die burger is vogelvrij verklaard. Weliswaar betrof het in dit geval een hoogst uitzonderlijke zaak, maar wie bepaalt de grens tussen wel en niet uit zonderlijk? Als daaromtrent geen richt lijnen worden aangegeven is de eerste stap op het hellend vlak van de wille keur gedaan. Over de verspreiding van de naam van een getuige-familielid is in dit verband niet gesproken, maar in feite kan men zich ook afvragen of vermelding van die naam voluit nood zakelijk is. In de eerste plaats kan men er in veel gevallen de naam van de ver dachte uit afleiden, maar in de tweede plaats kan ook de getuige zelf maat schappelijk worden geschaad door ver melding van zijn of haar naam. It snieklokje stiet Hast, op ’e sprong Syn iere melodije, De maeitiid syn song. dat er dan op sokke bidriuwen tük buor- ke wurde moat en der folie frege wurdt fan it fakmanskip en de wurklust fan dc boer. Mei de tomme efter it festje kom. soks net klear. De produksje per kou is yn Nederlén gemiddeld 4233 kilo mei 3.87 persint fet. Yn Fryslan wie dat 4313 kilo met 4.11 persint fet. Mar op dit punt llzze wy lang net oan ’e kop. It tal liters molke is yn de measte provinsjes heger. Grins komt op 4482 kilo, Drinte op 4374 kilo, Oerisel op 4279, Gelderlan op 4326, Utert op 4356, mar dan komt Noard-Hollan mei net minder as 4753 kilo, wylst Sé lan seis op 4788 kilo komt. Dat léste seit it measte net, hwant yn Sélan bir ne mar in bytsje kij en dy sitte mea by de bouboeren, hwert se troch eig: foer hwat foar hawwe, mar Noard-Ho lan set üs foargoed in pyk. Dêrom i. tsjintwurdich de bilangstelling foar de fokkerij yn Noard-Hollan ek by uzes groeijende. Neffens ir. Scheer, de nije féteeltkonsulint hjirre, sil der folie mear tocht wurde moatte om it erflik pro- duksjeformogen fan de bollen, dy’t troch de KI brükt wurde. Der is men dan ek dlrok mei dwaende en wy sllle hoopje, dat Fryslan net allinnich yn it fetgehalte mar ek yn it tal kilo’s meidertiid hwat better üt de hoeke komt. Mar dan moatte dy meardere kilo’s molke net wour wurde troch in kroadfol koartfoer, mar troch har bettere erflike oanliz. Allin nich fan de léste kin de boer better wurde, it earste is in djüre pronk mei it kontroleboekje De omschakeling op deze nieuwe beta lingsmethode komt tot stand in nauwe samenwerking met de Postcheque- en Girodienst en de Posterijen. Aangezien het een wijziging betreft van niet min der dan 650.000 betaalbaarstellingen, waarvoor thans over het volledige juis te adressenmateriaal moet worden be- Net folie dingen binne sa min. mei mjitte to brüken as in maklike stoel. ge- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en stik boppe, wylst GerderlAn ek op 41 persint komt. It fêste molkjild is foar de sanboer li- kegoed in oantreklik ding, nou’t de agra- ryske ynfrastruktuer troch ruilforka- velingen en streekforbetteringen har ren mear mooglikheden biede. Boppedat binne de féprizen jit altyd heech en kin der sa nou en dan in bist foar in read bankje of mear, forkoft wurde. De yn- druk bistiet wol, dat yn dizze hoeken mear oan koartfoer bistege wurdt en dat sil ek wol sa bliuwe, sa lang in kilo koeken of moal mar in bytsje mear kostet as in kilo molke opbringt. Fan 1951 óf oant 1967 ta is troch dizze üntwikkeling it gemiddelde tal kij per bidriuw oproun fan 10.7 oant 16.5. Dat is mear as 50 persint. Dêrüt blykt, dat hiel hwat bidriuwkes fordwoun binne en algemien wurdt forwachte, dat dizze sa- nearing yn de fean- en sanstreken noch hurder gean sil. De léste ütkomsten fan de LEI-bidriuwen toane oan, dat er op de feangrounen foar de groep under de 15 ha gjin reedlik bistean mear is. Op de klaei wie dat better, der sit noch altyd wol in stik brea yn. Ynteressant wie by dy bidriuwen de ütkomst foar de klaeibidriuwen fan sa’n sawntich pounsmiet. Dy stiene, hwat it ynkommen foar de boer oangiet, boppe- oan, tominsten hwannear it ienmans- bidriuwen wiene, mei hwat tydlike hulp of leanwurk. Dr. Mansholt fynt dy ien- mansbidriuwen neat mei neat, mar de üntwikkeling hjirre lit sjen, dat it krekt dy iengesinsbldriuwen binne fan 25 ha dy’t trochstrings in ynkommen boppe de 20.000 goune opleverje. It is düdlik, j W schikt, zal het duidelijk zijn, dat hier aan zeer veel voorbereidende werkzaam heden vooraf moeten gaan en dat de invoering van de nieuwe methode dan ook niet voor het gehele land gelijk tijdig kan plaats vinden. De bedoeling is, dat dit geleidelijk geschiedt en wel over een periode, die loopt tot eind 1970. Men gaat daarbij in het algemeen te werk volgens alfabetische volgorde der hoofdpostkantoren. Een van de voorbereidende maatregelen bestaat hierin, dat tevoren aan elke be langhebbende bij de uitbetaling van zijn of haar uitkering op het postkantoor -jin ip-ioai .Sunqoqaoi wui japnuuoj uaa gereikt met onder meer hét verzoek, daarop voorkeur voor een bepaalde be talingsmethode kenbaar te maken. Men kan namelijk kiezen tussen betaling via een bank- of girorekening en betaling per postcheque. Zoals vanzelf spreekt blijft de moge lijkheid bestaan om iemand anders (b.v. een zoon of dochter) doorlopend mach tigen, de uitkering te incasseren zodat de rechthebbende dan niet genoodzaakt is, dit zelf te doen. Voorlopig kan men rustig afwachten tot men op het post kantoor het invulformulier met de toe lichting ontvangt. Dit formulier be hoeft pas bij de volgende uitbetaling weer op het postkantoor te worden in geleverd zodat iedereen het thuis kan invullen. Zijn er moeilijkheden bij de invulling dan zal de postambtenaar daarbij gaarne behulpzaam zijn. Men ontvangt later een nadere mededeling over het tijdstip waarop de uitkering voor het eerst op de nieuwe manier wordt betaalbaar gesteld. Opgemerkt zij nog, dat bij nieuwe toekenningen en wijzigingen in lopende betalingen reeds eerder tot uitbetaling per cheque zal worden overgegaan. Geen onderzoek Voor zover ons bekend, is er nooit een wetenschappelijk onderzoek ingesteld naar de al of niet aanwezige preventie ve werking die zou uitgaan van het be kend maken van de naam van een ver dachte, hetzij mét initialen, hetzij vol uit. Zou overtuigend kunnen worden aangetoond dat gegevens over de naam, in welke vorm ook. mensen zou weer houden van het plegen van een misdrijf, dan zou de behoefte aan handhaving van het gebruik van initialen nog verklaar baar kunnen zijn. Maar zolang in dit opzicht niets is bewezen, is er veel voor te zeggen de naam van een verdachte niet te vermelden. Zijn resocialisatie zou er mee zijn gediend en de samenleving zou er niets aan missen. Bij de beoor deling van de criminaliteit in een be paald land doet het er niets toe hoe de justitiabelen heten. De aard en de ernst van het misdrijf, de oorzaken en de ach tergronden zijn belangrijk, de leeftijd en het geslacht kunnen belangrijk zijn, ,maar de naam is te enen male onbe langrijk. Het is in Nederland gebruikelijk dat de verdachte in rechtbankverslagen wordt aangeduid met zijn initialen, beroep en woonplaats (bij hoge uitzondering blijft het noemen van beroep en/of woon plaats achterwege). Over dit algemeen gebruik bestaat onder de hoofdredac teuren van de dagbladen geen afspraak. Iedere hoofdredacteur zou voor zijn krant een andere regel kunnen voor schrijven, bijv, het voluit vermelden van verdaehte’s naam, het weglaten van de initialen, maar wel het noemen van be roep en woonplaats of het volstaan met de mededeling „een man verdacht van misdrijf X. heeft voor de rechtbank te Y terechtgestaan”. Wij laten in het midden of het thans geldende gebruik vervangen zou moe ten worden door een ander, maar stel ten vast, dat er tot op heden wat be treft de dagbladen, in het algemeen niet van is af geweken. Wel rijst de vraag: hoe lang zal het nog duren voordat dit gebeurt? Ek is tijdens het proces te Utrecht na melijk het volgende geschied: radiover slaggevers hebben voor hun microfoons de naam van de verdachte voluit ge noemd. Aangezien iedere uitzending mi nimaal door enige duizenden bezitters van radiotoestellen wordt beluisterd, heb ben toen voor het eerst mensen buiten de directe kring van het proces de naam van de verdachte vernomen. Zij zullen dfe in hun hoofd hebben geprent en 's avonds of ’s morgens bij het lezen van het krantenverslag, de initialen in hun gedachten hebben vervangen door de volledige naam. Nog groter werd de groep kenners van deze naam toen hij ook in uitzendingen voor de televisie werd gebruikt. Van één geval is ons bekend dat de te- levisieverslaggever in zijn redactionele Binnen afzienbare tijd zullen de Socia le Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid overgaan tot het invoeren van een nieuwe betalingsmethode voor uit keringen, die op het postkantoor in ont vangst worden genomen. Dit betreft uitkeringen krachtens de Algemene Ou derdomswet (AOW), de Algemene We duwen- en Wezenwet (AWW), de Vrij willige Ouder domsver zekering (VOV) alsmede ongevals- en ouderdomsrenten. In het nieuwe systeem zal ernaar wor den gestreefd zoveel mogelijk rechtheb benden ertoe te bewegen hun uitkering op een giro-rekening te laten overschrij ven. Dat kan hun eigen rekening zijn maar ook een rekening van een machtigde b.v. een zoon of dochter. Overigens zal het giraal betalen be paald niet worden opgedrongen. Dege nen. die hun uitkering toch maar lie ver niet via een giro-rekening ontvan gen, krijgen zelfs een betere dan tot heden het geval is. In het kader van het huidige systeem moeten degenen, die de uitkering niet per giro laten overmaken, het bedrag op een vaste datum bij een daartoe aan gewezen postkantoor in ontvangst ne men. In de toekomst krijgen deze recht hebbenden een cheque thuisgestuurd, die zij gedurende de maand van uitgifte of de maand daarna, op elke gewenste dag en bij elk willekeurig postkantoor kun nen gaan verzilveren. Conclusie Er is dus alles voor te zeggen het ge bruik van initialen in rechtbankversla gen af te schaffen en dit als uitzonde ring op art. 7 van de Grondwet bij de wet te regelen, tenzij onderzoek heeft aangetoond dat het tegendeel in het al gemeen belang noodzakelijk is. tekst de initialen had vermeld. Dat be wijst dat het oorspronkelijk niet de be doeling was de volle naam prijs te ge ven. Maar wat bleek? De mensen die hij ondervroeg (rechtbankverslagge vers) gebruikten verdaehte’s naam vol uit. Het zou van te grote hypocrisie heb ben getuigd in eigen gesproken woord de initialen te gebruiken en in dezelfde uitzending anderen de naam te laten zeggen. De televisieverslaggever gebruik te dus ook de naam voluit. Ware de verantwoordelijke hoofdredac teur van de televisierubriek werkelijk van zins geweest om de verdachte al thans enigszins te beschermen, dan zou hij de naam uit de opnamen hebben kunnen laten knippen of indien dit niet mogelijk was geweest, de hele uitzen ding niet door hebben kunnen laten gaan. Hoe het ook zij, radio en televisie heb ben een precedent geschapen dat voor de Nederlandse justitiabelen kwalijke gevolgen kan hebben. Wanneer deze me dia zich regelmatiger met rechtbankver- slaggeverij zouden gaan bezig houden en wat het gebruik van de naam van de verdachten betreft, in hun berichtge ving vollediger zouden zijn dan de dag bladen, dan zou het gebruik van initia len bij rechtbankverslaggeving wel eens in de knel kunnen raken. Overigens is over dit gebruik in de loop van de jaren al heel wat gesproken en geschreven. Terecht, want alle be trokkenen vinden het een onbevredigen de zaak. Het zal helaas bij praten blij ven zolang bij de wet hieromtrent niets is geregeld. de boer hjirre bysünder bilang stelt yn de üntwikkeling, hwert hy mei syn hüs- halding fan ófhinget. Sünt 1948, dat is dus tweintich jier lyn, is it tal melkekij mei 35 persint ta- naem. De bettere mooglikheden op alle ünderdielen fan it bidriuw waarden bi- nut en it soe net goed wêze as de boe ren dat net dien hiene. Opmerkelik is, dat it Westen: Noard- en Süd-Hollan en Sélan yn dizzen in apart plak ynnimme. Dér is blykber sa- folle groun oan wegen en wenten op- offere, dat it iene it oare yn it lyk- wicht halden hat, hwant hja binne op itselde peil stean bleaun. De greatste ta- name is komd yn dy streken, dêr’t in bulte lytse bidriuwen binne. Dér is de traditionele bidriuwsfiiering fan in pear kij, in pear hoekjes bou, hwat hinnen en hwat bargen, fierhinne fordwoun. De measte bou is ta greide makke, hin nen en bargen nei aparte greate ien- heden gearbrocht en rounom forgrea- ting fan de oerbleaune bidriuwen, al as net yn ruilforkavelingsforbên, troch- fierd. Dêrby binne yn de Noardeastpolder en Flevolan ek de noadige kij bykomd, sa- dat de provinsje Oerisel, dy’t der it measte fan profiteard hat, op in tana- me komd is fan mear as 100.000 melke kij, dat is 60 persint fan har- eardere tal. Mar ek Noard-Braban jowt in great akkrés. Mei 90.000 kij mear, dat is 58 persint spilet dy provinsje ek net swak by. Fryslan is de trêdde mei 73.000 kij. mar dat is net mear as 34 persint fan har bislach. Dér stiet Drinte mei 52 persint en Grins mei 49 persint in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1