Gabe SKroar I Tzum Groeiende Plattelandsvrouwen Us gasten c" gymnastiekvereen. D.E.S. in Makkum in Friesland Ned. Bond van I Hwat hal lil Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 108e JAARGANG No. 19 VRIJDAG 7 MAART 1969 Dr. Heineman won de strijd om het Duitse presidentschap Speldeprikken in Berlin Parijs ós hjoed to sizzen Aantal prijsmaatregelen In Bonn in voorbereiding J.S. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Dat grote gewicht aan het Atlantische bondgenootschap klonk de Engelsen aan genaam in de orgen. In Bonn is men ook erg op het Atlantisch bondgenootschap gesteld, maar daar liggen de accenten toch weer wat anders. Kiesinger vertel de Nixon in het openbaar, dat het pri maire doel van de Westduitse politiek de hereniging van Duitsland blijft. Ni xon steunt uiteraard als elke Weste lijke bondgenoot dat Westduitse streven, maar het kan niet missen, dat hij ook actuelere problemen aan de orde heeft gesteld, zoals de ondertekening van het verdrag waarbij de spreiding van kern- President Nixon is Ver. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) De Ijippen dy binne al wer yn it fjild. As yn ’e nei-nacht de dage wer tild. Syn wjukslach dy gong op ’e kadans fan syn tinzen Foar de oermoed fan him wiene hast gjin grinzen. Heech skalt syn lüd. Nei in passend petür Dan rint er parmantich de ekers hwat oer. voorstanders van de Nato, maar dan een Nato zonder Griekenland en Por tugal, waar het bewind nu niet bepaald democratisch kan worden genoemd. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 (foto L. Spijksma) Bolswards Nieuwsblad Op 11 maart houdt de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Friesland Kring I, waartoe ook de afd. Bolsward e.o. behoort, een Kringmiddag en -avond in Hotel Hanenburg te Sneek. Onder het 'motto „Door de leden voor de leden” is er een tentoonstelling van zelfge maakte handwerken, poppen, tekenin gen enz. ’s Avonds is er een modeshow waarin zelfgemaakte kleding zal wor den geshowd. In het middagprogramma, wat om 2 uur begint, is er een demon stratie en toelichting in het maken van tapijten van schapewol door mevrouw R. Veenland-Mebius uit Haren (Gr.). Dan is er nog een demonstratie in bloemschikken Ikabana, door mevrouw T. Duyt-de Boer uit Appelscha. Het middagprogramma is ook toegan kelijk voor niet-leden. Opnieuw de prijzen. Daar raken wij voorlopig nog niet over uitgepraat, Het ziet er naar uit, dat minister De Block (economische zaken) al heel snel gelijk krjjgt met zijn voorspelling, dat de prijzen dit jaar met vjjf en een half procent zullen stijgen. Begin deze week berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat ten opzichte van half december het prijzenindexcijfer is toegenomen met 4.4 procent. Dit geldt tot half februari. Tussen half januari en half februari zjjn opnieuw een aantal prijzen gestegen. Deels doordat het uitverkoopeffékt verdween deels doordat met name textiel en schoeisel nog verder omhoog is gegaan. Het indexcijfer voor voeding bleef tussen half januari en half februari gelijk. Groenten aardappelen en fruit werden iets duurder, eieren werden wat goedkoper. Wat elkaar in evenwicht schijnt te houden. Buitenlands beleid De Tweede Kamer heeft vorige week uitgebreid gepraat over het beleid van minister Luns (Buitenlandse zaken). Op nieuw zondier enige verrassingen. Of het moest zijn, dat minister Luns, gewaar schuwd door een stijgend aantal klach ten uit het parlement over zijn beleid, regelmatig probeerde serieus op een aantal zaken in te gaan, waar hij zich in het verleden met een grapje van af maakte. Erg veel inlichtingen kon de minister echter niet geven. Een groot deel van de Tweede Kamer vroeg of Nederland nog iets kan doen om vrije verkiezingen op Nieuw Guinea te garan deren. Niet veel, viel uit het antwoord van minister Luns op te maken. Het is in de eerste plaats een zaak van Ver enigde Naties. Al heeft Nederland In donesië wel latenweten „nauwlettend de ontwikkelingen te volgen”. staan losse afspraken, geen verdragen. Men krijgt de indruk, dat de Oostduit- sers het gesprek niet helemaal zonder vreugde hebben laten mislukken, hoe wel men mag aannemen, dat de Russen geïnteresseerd leken in wat toenade ring. Of was het alleen maar om te la ten zien, dat Berlijn meer een object is om over te praten dan om over te vechten.Na de mislukking van het gesprek volgden de onvermijdelijke spel deprikken. Enkele malen werden de ver bindingen over land van en naar Ber lijn verbroken in verband met grote manoeuvres van het Russische leger in het gebied tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Maar hiervan raakt op het ogenblik niemand meer overstuur. Van Berlijn vertrok Nixon naar Rome. Waren tot nu toe de incidenten van anti-Amerikaanse aard te verwaarlozen geweest en kon men zelfs spreken van een hartelijke ontvangst van de Ame rikaanse president, in Rome kwam het tot bloedige incidenten. Er werden vijf tig gewonden geteld. In Parijs, dat daar op werd aangedaan, was het rustig, op enkele ingegooide ruiten na. Esjkol overleden In Israël is vrij plotseling premier Esjkol overleden, van wie alleen inge wijden wisten hoe ziek hij was. Esj kol, die even voor de eerste wereldoor log als jongeman naar Palestina was gekomen, behoorde tot de oude, nu steeds slinkende kern van pioniers. Hij heeft zich nooit sterk op de voorgrond gedrongen, maar steeds gepoogd een bemiddelende rol te spelen bij de te- genstellen die ook in Israël heersen. Als zodanig zal hij zeer worden gemist. De strijd om de opvolging kan nu losbranden, was feitelijk al losgebrand. De populairste kandidaat is ongetwij feld Mosje Dajan, de minister van de fensie, maar de leiders van de grote arbeiderspartij zien meer in Allon, de vice-premier. Hierachter schuilen ook tegenstellingen over de te volgen koers. Dajan spreekt zich niet zo duidelijk uit, maar probeert door de integratie van de Arabische bevolking van bezet ge bied in het economische stelsel van Is raël voldongen feiten te scheppen, ter wijl Allon meer van mening is, dat Israël een zo grote Arabische bevolking niet kan verwerken, zodat het de be zette gebieden wel grotendeels zal moeten teruggeven. Van Allon is de ge dachte, dat Israël wel langs de Jordaan een strook gebied uit veiligheidsover wegingen zal moeten houden. Dit zijn de twee voornaamste tegenstanders bij de strijd om de macht, wat helemaal nog niet wil zeggen, dat er niet een compro misfiguur uit de bus zal komen. Als zodanig wordt de reeds bejaarde me vrouw Mëïr genoemd. CHU Binnen de Christelijk Historische Unie is wat verdeeldheid ontstaan over de ontwerpen voor een nieuw beginselpro gramma en een nieuw politiek program ma voor de CHU. Deze verdeeldheid kwam aan het licht tijdens een in het afgelopen weekeinde gehouden bijeen komst van de unieraad en de lande lijke bestuursraad van de CHU-jonge- ren. Een aantal CHU-leden vindt de ontwerpen veel te progressief. Drs. Schouten uit Waalwijk, een bekend man in de CHU en voorstander van een meer behoudende lijn, diende een tegen- rapport in, waarin hij protesteerde te gen de invloeden van al die rode rak kers binnen de CHU. De CHU-jonge- ren willen daarentegen op sommige pun ten best wat verder gaan. Vooral bij de buitenlandse politiek. Zij zijn weliswaar lijke tegenstelling tot de liberalen, die zeer principieel een prijsstop veroor deelden. Minister De Block vertelde tijdens het debat, dat de Economische Controle dienst tot nu toe tachtig maal een pro cesverbaal heeft opgemaakt tegen ge vallen waar sprake was van waar schijnlijk ongemotiveerde prijsopdrij ving. Een prijsstop zou hij nu niet op zijn plaats vinden. De bewindsman meent, dat op het ogenblik de eerste faktor voor het prijsbeleid het vertrou wen moet zijn in de medewerking van werkgevers, middenstand, groothandel en grootbedrijf. Hja binne oer séen en lannen al gien. Har lüd en har rop is rounom forstien. Sliep, rykdoni en sounens binne allinne folslein to genietsjen, as se nou en dan ünderbnitsen wurde. Deze cijfers kwamen na het grote prijs- debat van vorige week. Een debat, dat in •de Tweede Kamer weinig verrassing op leverde. De regering bleef onverkort op de oude standpunten staan. De huurver hoging wordt niet uitgesteld en er komt geen algemene prijsstop. Wel zijn een groot aantal prijsmaatregelen in voor bereiding. Wel gaan met terugwerken de kracht tot 1 januari een aantal so ciale uitkeringen (waarbij ook de kin derbijslag) omhoog. Alle pogingen van de oppositie om het prijsbeleid van de regering aan de kaak te stellen zijn afgestuit op het eensge zinde verzet van de regeringspartij. Een motie van de socialistische afge vaardigde mevrouw Brautigam, waarin de regering wordt uitgenodigd een al gemene prijsstop af te kondigen werd met alle regeringspartijen tegen, ver worpen. Eenzelfde lot wachtte het voor- De nieuwe (derde) president van de Westduitse Bondsrepubliek is de 69-jarige socialist Gustav Heinemann, minister van justitie en lid van de SPD. Zijn rivaal was Gerliard Schröder, eerst lang minister van buitenlandse zaken en nu van defensie en lid van de CDU. Aangezien beide grote partijen niet over de absolute meerderheid in de Bondsvergadering beschikken, hing de keuze af van de stemmen van de kleine liberale partij en als die verdeeld zou stemmen, misschien van de stemmen van de neonazistische NPD. Deze partij is niet in de Bondsdag ver tegenwoordigd, maar wel in diverse landsparlementen, die een afvaardiging naar de Bondsvergadering zenden. Het werd een dramatische wedloop. Tenslotte won in derde stemming Heinemann met 512-506 stemmen. Hij zal op 1 juni dr. Hein rich Lübke opvolgen. Omroepen Een commissie uit de Tweede Kamer heeft deze week in een „hearing" de klachten aangehoord van een aantal om roepmedewerkers over de omroepwet, die 1 mei in werking moet treden. Zo’n hearing is een nog betrekkelijk jong verschijnsel voor ons parlement. Het be tekent, dat de Kamerleden zich wat in tensiever op de hoogte kunnen stellen van bepaalde zaken, terwijl aan de an dere kant betrokkenen de gelegenheid krijgen hun klachten naar voren te brengen. In dit geval maken de omroep medewerkers zich ongerust over wat zij ervaren als commerciële invloed pp de Hilversumse gang van zaken. Zij be doelen daarmee, dat de band die ook de nieuwe omroepwet legt tussen de om vang van een omroep en het aantal abonnees op een omroepgids de omroe pen ertoe verleidt als zeer commerciële uitgevers op te treden. Zij kunnen daar bij zelfs, zoals de AVRO, zich nauw verbinden met een grote commerciële uitgever. Eten aantal omroepmedewer kers is bang, dat dit een verkeerde in vloed zal hebben op de programma’s. De medewerkers willen overigens in meerderheid het huidige omroepsy steem, dat een aantal belangrijke groe pen de gelegenheid biedt aan het woord (en beeld) te komen, wel handhaven. Zij stellen echter een andere werkwij ze voor om de grootte van die omroe pen te bepalen. Gedacht wordt aan een vorm van „omroepverkiezingen”. Maar hoe dat in de praktijk in zijn werk moet gaan weet nog niemand. Van Bonn vloog Nixon voor een blik sembezoek naar Berlijn, waar hij de be volking verzekerde, dat de Ver. Staten naast de Berlijners zullen staan bij de verdediging van de vrijheid. Nixon kwam op een actueel ogenblik in Ber lijn. Zoals wij vorige week al meldden, hebben Rusland en Oost-Duitsland ge tracht door middel van een pasjesover eenkomst voor Westberlijns bezoek aan Oost-Berlijn gedurende de paasdagen de verkiezing van de Westduitse presi dent in Berlijn af te kopen. Zeer ver standig heeft men van Westduitse zijde geen prestigekwestie van de verkiezing in Berlijn willen maken en belangstel lend het gesprek met de Oostberlijners geopend. Maar na één ontmoting was het al afgelopen, voor het tweede ge sprek kwamen de Oostduitsers niet eens opdagen. Men neemt aan, dat de West- berlijners, die het gesprek aan Weste lijke kant hebben gevoerd, meer vroe gen. Men meent te weten, dat zij aan een pasjesregeling van tenminste een jaar dachten, terwijl er ook stemmen opgingen om ook de kwestie van de ci viele verbindingen van West-Berlijn met West-Duitsland te regelen. Hierover be- De sinne dy kaem wer stadich omheech Doe’t dêr de ê.ld hij skearde oer 't leech. Succesvolle reis van president Nixon stel van de radikaal de heer Janssen om de huurverhoging uit te stellen. Ook so cialistische) moties om het minimum loon te verhogen naar aanleiding van de gestegen prijzen en om de sociale uitkeringen nog verder te verbeteren maakten geen kans. De christelijke regeringspartijen zijn in hun verzet tegen een prijsstop niet zo obsoluut geweest als de liberalen. Zij houden kennelijk een slag om de arm voor het geval, dat de prijzen in de loop van dit jaar nog sterker zullen stijgen. Een aantal afgevaardigden voorspelde al een toename van zeven procent voor het gehele jaar. Indien dat inderdaad «het geval zou zjjn lijkt het aanneme lijk, dat ook de christelijke regerings partijen een prijsstop niet van de hand zullen wijzen. Zij hebben immers vrij wel alleen praktische bezwaren voor dit moment naar voren gebracht. In duide- De gymnastiekvereniging „Door Een dracht Sterk” (DES) te Makkum schrijft in een huis aan huis bezorgde circulai re, gymnastiek is goed voor de mens, je wordt er lenig van en je blijft er fit door. Gymnastiek is een sport waar bij het lichaam de all-round vorming krijgt die het zo nodig heeft. Bij gym nastiek krijgt elke spier de kans zich te ontwikkelen. En bij de gymsport moet je het helemaal zelf doen en van een eenzijdig gerichte lichaamsontwikke- ling is geen sprake. Gymnastiek komt de geestelijke ontwikkeling van het op groeiende kind ten goede! De gymnastiekver. DES, die op 1 ok tober 1955 is opgericht, werd in 1957 lid van de KNGV, en in 1966 heeft zij de Kon. goedkeuring gekregen. Op dit moment telt de vereniging ruim 200 leden, en in totaal hebben de leidsters/ leiders zo’n 6000 lesuren verzorgd. DES, beschikt thans over een gemoderniseerde gymzaal, met een keur aan eigen toe stellen, knotsen en hoepels, ballen en ander klein gereedschap alsmede een enthousiaste leidersteam staat vandaag de dag onze leden en toekomstige gym nasten ter beschikking, zo zegt het be stuur. Getracht wordt leden deel te la ten nemen aan extra-cursussen, ra- yon-wedstrijden, uitvoeringen en demon straties in rayon- en kring- of gemeen- teverband. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de wandelsport. Voorop staat echter de wekelijkse gymles. Vanaf 4 jaar kan men meedoen aan de gymnastiek, terwijl men verder niet aan een leeftijdsgrens gebonden is. De gymnastiekver. telt momenteel 2 kleu tergroepen, een jongensgroep vanaf zes jaar, daarnaast 4 meisjesgroepen in de leeftijd van zes tot 16 jaar. Verder een A, B en C-dames senioren/huisvrou- wengroepen, en sinds enkele weken ook een herengroep. I.v.m. een verheugen de toeloop van jongens is een tweede groep hiervan in voorbereiding. Blijft langer gezond en kwiek, wordt lid van DES en ga naar gymnastiek, zo besluit de huis aan huis verspreide cir culaire, men kan het aanmeldingsfor mulier invullen om ook lid van DES te worden. Want het is duidelijk met de opvoering van het ledental en een bijdrage wordt geleverd aan het vergro te van de leefbaarheid en het sportief- kultureel klimaat in Makkum en om geving, aldus het bestuur. wapenen verboden wordt. Hiertegen heeft Bonn nog altijd wat bezwaren waar voor het Amerikaanse begrip niet zo groot is. Werd op donderdag 20 februari de boerderij van de heer Greijdanus te Hichtum een prooi der vlammen, maan dagmiddag j.l. brandde in Tzum de boer derij van de heer P. Teijema aan de Nieuwbuursterweg tot de grond toe af, zoals blijkt uit bovenstaande foto. De hoffelijkheid voerde de boventoon in Parijs. Nixon heeft zeer lovende woorden over Frankrijk en De Gaulle ge sproken. De Gaulle van zijn kant heeft de uitnodiging om een bezoek aan de Ver. Staten te brengen aangenomen, wat als een teken van toenadering wordt opgevat. Overigens kan men nau welijks geloven, dat de standpunten dich ter bij elkaar zijn gekomen. Van Fran se kant wordt erop gewezen, dat bin nenkort de grote vier bijeen zullen ko men om over het Midden-Oosten te spre ken. Dat wordt als een concessi van Nixon gezien, die Frankrijk daarmee een plaatsje onder de groten zou gun nen. Aan de andere kant zijn er ook berichten, dat Washington en Moskou rechtstreeks overleg over het Midden- Oosten zou gaan plegen. weer terug in de Staten na een reis waar hij, zo oppervlakkig gezien, met voldoening op terug kan zien. In elk van de bezochte hoofdsteden toonde men zich bijzonder ingenomen met de gesprekken, die de regeringsleiders met de Amerikaanse president hebben gevoerd. Gezien de te genstellingen die in Europa heersen, ■vooral ook ten aanzien van de bond genootschappelijke politiek, is het de vraag, of er spijkers met koppen gesla gen kunnen zijn, wanneer iedereen zich tevreden toont. Het zal nog wel een poosje duren, voordat wij betrouwbare aanwijzingen krijgen over de werke lijke gang van zaken. Laten wij ons hier even met de oppervlakte bezig houden. De belangrijkste mededelingen deed Nixon in Brussel, waar hij het woord voerde in de ministerraad van de NAVO. De volle nadruk lag enerzijds op versterking van het bondgenootschap op allerlei gebieden waar samenwerking mogelijk is, anderzijds op de noodzaak, dat op een aantal terreinen onderhan- delingen met Rusland moeten worden gevoerd. Men denkt aan beperking van de bewapeningswedloop, het Midden- Oosten en Vietnam. Nixon wekte sterk de indruk, dat het al geregeld is, dat Moskou en Washington met elkaar gaan praten. Hij verzekerde de bondgenoten evenwel, dat hij voor en gedurende de onderhandelingen de bondgenoten zou raadplegen. De toon was zo vast, dat men sterk de indruk kreeg, dat Nixon in alle gesprekken met de Europese staatslieden de noodzaak van de door hem ten aanzien van Rusland uitgezet te koers veel nadruk zal hebben gege ven.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1