Gabe Skroar dag voor Geen eerste kievitsei’ de meer voor Koningin HOE’T WY US EARSTE LJIPAEI FOUNEN Koninginnedag de jeugd i ggr Sipke van der Land in Openbare Leeszaal I a!' I f WO Decoratie beleid Jongetje in Makkum van verdrinkings- dood gered Hwat hat üs hjoed to sizzen Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND R DINSDAG 11 MAART 1969 108e JAARGANG No. 20 Moderne jeugd en mo De bitide fügel pakt de wjirm. derne literatuur AXXXXWAXXXVAXXWrtW Besluit gegrond op losse gronden Piet Moai Ijipke” Sipke Buma, 10 jier, Westhim Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verse hflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 (05157) de de Het Oranje-Comité maakt er een traditie van om jaarlijks de Koninginnedag tot een feestdag voor de gehele jeugd te maken. Om 1700 kinderen een dag met sport en spel of andere attraktles bezig te houden, vraagt heel wat voorbereiding! Wij mogen als Bolswarder gemeenschap erkentelijk zijn voor dat sympathiek stre ven van ons Oranje-Comité. Kan er nog méér van ons worden verwacht? Deze feestdag voor onze eigen jeugd vraagt immers naast voor bereiding ook geld, veel geld. Mag ik daarom een beroep doen op alle Bolswarder ingezetenen om de lijstkollekte voor dit doel royaal te steunen. Het gaat voor onze kinderen en ter ere van ons vorsten huis. Daarom, geeft gul en steekt allen 30 april de vlag uit. Zo wordt het een feestdag van saamhorigheid in Bolsward, precies zoals h.m. de koningin het bedoelt en zoals wij het onze kinderen graag gunnen. het feit, dat niet ieder deskundig is op dit terrein nog al eens toe geleid, dat vele vogelnesten werden verstoord. Het was n.l. niet zö, dat de jongens ein deloos liepen te zoeken en toen toevallig tegen dit fopei aanliepen. Integendeel zij hadden haast leest u het zelf maar omdat de kievit zo mooi rustig was, dreef als het ware 't eierzoekersinstinct de jonge natuurvrienden naar het plek je waar ze geluk hadden. Hoe dan ook, nu dit feit eenmaal is ge noemd, zal het, dunkt ons, nader on derzocht moeten worden. Wij plaatsen het reisverhaal naar de koningin op de plaats waar u anders onze rubriek Fan de Martinytoer vindt. Door ziekte was onze medewerker Tj. de Jong ditmaal niet in staat zijn rubriek te leveren. De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder. Het decoratie-beleid, past niet meer in onze tijd, heeft premier De Jong gezegd. Volgens allen, zeer terecht. Er werd gediscrimineerd, zoiets moet haast afgeleerd, trek daarom één rechte lijn. Laat er meer gelijkheid zijn. Iemand met een hoge rang wist het reeds van overlang als ik ooit eens jubileer, krijg ik ook de hoogste eer. Men noemt mij een steunpilaar, (ook al is ’t meestal niet waar) ’k heb het echter wel verstaan er zit een ridderlint aan. Iemand iets lager geplaatst bleek er echter ook niet naast hij stond met veel zoete taal op een zekere dag centraal. Hoorde dan het compliment een bestuurder met talent kan als een rots op gebouwd Een medaille in het goud. Iemand op iets lager tree, nou die telde ook nog mee. Jij hebt braaf je best gedaan neem de zilveren plak driest aan. Kwam men net boven de lijn, ’t mocht toch een prestatie zijn Veertig jaar bij 't ziekenfonds Een médaille in het brons. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 met de armpjes op het ijs moeizaam het hoofdje boven houden. Kees Kooistra wierp touw toe, dat hij na enkele pogingen, stevig vastgreep. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Het i* een loffelijk streven van de Openbare leeszaal en Bibliotheek de Neder land»»-, Friese- en Kinderboekenweek met aktiviteiten als exposities, wedstrijden en informatieve samenkomsten te begeleiden. Verleden week was dit het geval met een „lezing” van de van afkomst Friese schrijver Sipke van der Land over moderne jeugd en moderne literatuur. kleun. Doe’t wy wer yn Aldegea ka men, stie üs heit al to wachtsjen. Hy frege noch, oft ik wol in büsdoek hie en ik moast goed fatsoenlik wêze, mei twa wurden sprekke en sa en foaral net forjitte om de pet óf to dwaen. Nou, om dat net to forjitten, haw ik dy foar de wissichheit mar by Abma bliuwe lit- ten. It waerd foar üs in wiere feestdei. Hwat kin sa’n auto hurd ride. Boargemas- ter Tjaberings en de hear Eisma wie- ne mei. It gyng sa hurd, dat mei in pear ure wiene wy al op Soestdyk. Dér stiene al in hiele rige fotografen en for- slachjowers ré om üs op to heinen, mar hja mochten üs neat freegje, wy moas- ten earst nei de Keninginne. Hwat in moaije tün hie dy, mei al dy blom men. Wy waerden hertlik üntfongen troch Jonkfrou Repelaer van Driel. Wy moasten in pear minuten wachtsje en dér kaem de Keninginne de tün troch kuijerjen, de trep op en troch in oare doar by üs yn ’e keamer. De boargemaster en de hear Eisma stie ten allebeide yn in greate stoel en Broer en ik togearre op in moaije bank. Wy ha in hiel skoft och sa sellich en aer- dich mei de Keninginne praet. Krekt as wie it in muoike fan üs. Wy founen har allebeide in leaf minske. En hwat hie hja in moaije jurk oan, in readen ien. Doe’t wy der foech trije kertier sitten hiene, naem de Keninginne ófskie. Wy moasten op skoalle allebeide mar fiks üs bést dwaen, sei se, en goed leare. Nei ófrin hat de Boargemaster üs yn hotel „De Witte Berg” to Laren trak- tearre op in dübele ütsmiter mei skin- ke. Nou, dat foei der wol yn. Letter ünderweis ried üs noch in motor mei twa polysjes der op foarby mei yn it sydspan in boef. Sa gyng it nei Den Oever, hjir ha wy noch efkes oanstut- sen. De Boargemaster sei, dat it soe ek wol foar de radio west hawwe. Dat woe- ne wy graech witte en dêrom fregen wy it oan de frou. Ja, sei se, twa jonges üt Aldegea hawwe it foun. Jimme hie ne dat gesicht ris sjen moatten, doe’t wy tortelden, dat wy dy jonges wiene! Doe’t wy de jouns oer Boalsert en Wol- sum wer op ’e Kat kamen, wie der gjin- ien thüs. Hja wiene allgear nei Alde gea set. It wie dér allegearre drokte en flagen. Krekt as wiene wy de Kenin- schaal dan voorheen en soms ondes kundig naar kievitseieren wordt ge zocht, waardoor de stand van de wei devogels in het algemeen wordt bedreigd Van de zijde van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk werd hierover nog het volgende medegedeeld: De laatste jaren wordt in steeds toenemende mate naar kievits eieren gezocht met de bedoeling een eerstgevonden ei van deze fraaie en voor ons land zo karakteristieke wei de vogels aan landelijke, regionale en plaatselijke autoriteiten aan te bieden. Dit heeft er mede als gevolg van ginne seis! Boargemaster fortelde fan üs bisite oan it paleis en wy bitanken him en de hear Eisma foar de prachtige reis. Mar doe wie it foar üs noch net ófroun. Wy moas ten wer mei nei Abma, dy’t de krante- mannen yn ’e hüs op üs sieten to wacht sjen. Nou, hwat wy har forteld ha, hat allgearre wol yn ’e krante stien. Wy hiene fan de Keninginne in greate doas mei sükelaedtsjes meikrigen om op skoalle fan roun to parten. Dus, de oa re deis wie it ek noch in bytsje feest foar üs. De woansdeis ha wy noch foar de radio west (wraldomrop) en dan net to forjitten al dy kaerten, kaertsjes en brieven dy’t de post üs brocht, soms ek fan sike jonges üt sikenhuzen en fan oare aeisikers. Fan de KFFB krigen wy elk en moai boekje „Wiger en it finkje” en ek wie der in brief fan it Fryske studintesel- skip üt Grins. geladen en gekleurd, zoals bij de pu blicaties van Harry Mulisch over Cu ba, maar biedt ook de kans voor liet christelijke engagement, waardoor spre ker zich persoonlijk gegrepen voelde. Een boek wil weer een boodschap bren gen. Dit is niet nieuw. Een Multatuli deed dit en een Adema van Scheltema. Die booschap kan ook een christelijke boodschap zijn. Theologische boeken werden nimmer zo gevraagd als thans. Ook God is „in”. In een welvaartspe- riode dreigt het gevaar, dat de cultuur verzadigd wordt. Een Multatuli heeft veel in elkaar geschopt, maar het is heilzaam geweest. „De negerhut van Oom Tom” was geruchtmakend, maar droeg juist daardoor bij tot het afschaf fen van de slavernij. Bewogen kritiek kan zeer positief zijn. Daarom is het misschien fijn dat de moderne litera tuur in opspraak is. Het maakt iets los. En dit kan heilzaam zijn voor schrij vers en lezers. Na dè pauze werd van velerlei kant op dit betoog ingehaakt. Niet alle opmerkin gen waren voltreffers, niet alle vragen kregen een antwoord. Maar tot naden ken stemde de avond wel. En dat was juist de bedoeling. foun it en ik moast it yn ’e pet dwaen. Wy doarsten net wer oer de sleat to springen, bang dat it aeike brekke soe. Doe’t wy yn Abbegea kamen, gyngen wy earst nei Pake Hendrik om it dy sjen to litten. Pake sei, dat wy der mar mei nei Abma, de kantoarhalder, gean moasten. Abma tocht, dit koe wolris it earste aei fan Fryslan wêze, faeks wol fan üs hiele lan. Hy telefoneare earst mei de Boar gemaster fan üs gemeente (Wymbritse- radielj en dêr wie it al sa. Net iens it earste fan Fryslan, mar fan hiel it lan! Us fynst waerd fierder trochjoun oan de Kommissaris en doe fierder oan il Paleis fan de Keninginne. Us Ke ninginne hie der wakker niget oan, dat twa jonges it earste aei foun hiene en dêrom mochten wy it seis bringe. Ab ma kaem by üs, hwant wy wiene ge- woan nei skoalle gien. Hy sei, dat wy gau nei hüs moasten om de sneinske klean oan. Us Goaitske, myn suster fan 13 jier, mocht mei nei hüs, hwant üs mem is moandeis altyd nei üs Pake en Beppe yn Warkum. Doe’t ik klear wie, bin ik nei Broer fytst en mei help fan üs Goaitske wie dy ek gau yn 'e van het botsen der generaties. Is moderne jeugd in opspraak, zo is moderne literatuur dat ook. Men moet echter niet vergeten, dat dit een ver schijnsel is van de laatste paar jaar. Reeds in 1948 schreef Van het Reve zijn De avonden. In bepaald opzicht was het geniaal. Zijn boek kende schijn baar geen compositie. Zijn hoofdpersoon gaat eindeloos, zinloos kletsen. Dit vond men toen ongehoord. Maar dit zo knap „ouhoeren” getuigde van een talent, al werd het niet direct zo herkend. Het getuigde ook van een profetische blik. „Hij had het al, vóórdat wij het had den.” Een soortgelijk verschijnsel constateer de spreker bij Jan Wolkers. Zijn schrij ven is vaak grof van taal, maar ge tuigt van vakmanschap. In wezen spreekt er een grote tederheid uit. Is van het Reve geniaal in zijn geklets, Wolkers is dit in zijn ironie, al moet Br was voor deze avond een goede be langstelling, al was deze eerlijk is eerlijk toch niet geheel evenredig aan de publiciteit die aan deze avond via affiches, pers en zelfs radio was gege ven. Ja, er is veel te doen, er is TV, er zijn tal van „forlechjes”. De ene helft van de huisvrouwen was waarschijnlijk moe van de schoonmaak, de andere helft zat in de Doele waar een bak- en braad- (en vooral proef-) avond werd gehou den. Dit alles neemt niet weg, dat het een uitermate gezellige en boeiende avond werd, waaraan de reeds welhaast spreek woordelijk geworden gastvrijheid van het Leeszaalbestuur niet weinig bijdroeg. Het welslagen van de avond was echter vooral te danken aan de spreker. Zijn foto bleek geen jeugdportret te zijn, zo als bij dergelijke gelegenheden maar al te vaak voorkomt. Integendeel éénmaal vol enthousiastme breed gebarend beto gend, leek hij zelfs jonger, jongensach tiger vooral. Het prettige was, dat de heer Van der Land geen statisch en star verhaal hield, maar in* een weliswaar gemoede lijk, maar dan toch van grote deskun digheid betuigend praatje, het publiek, jong zowel als odu, in het onderwerp trachtte te betrekken, hetgeen bijzonder goed gelukte. Na een woord van wel kom, gesproken door de Voorzitter van het bestuur, dhr. K. J. Swierstra, begon dhr. Van der Land met de opmerking het vervelend te vinden als voorlichter te moeten fungeren. Immers licht men vóór, dan veronderstelt dit meteen ie mand die achter licht. Hij wilde dan slechts ook wat ideeën lanceren en een gedachtenwisseling op gang brengen. Met tal van anecdotes en soms ook met citaten doorspekt, getuigde het opzettelijk wat onsamenhangend betoog toch van grote deskundigheid. Het pret tige was hierbij vooral, dat hij zich niet op deze deskundigheid liet vóórstaan, en dat deze niet eenzijdig was gericht. Sipke van der Land is zélf schrijver, hij heeft ook in ander verband te ma ken met het uitgeven van boeken. Hij kent de markt, weet wat er wordt ge vraagd. Zonder zich met hen te vereen zelvigen, zonder ook alle aspecten van hun werk te bejubelen, stond hij erg po sitief tegenover de moderne literatuur. Zoals zovaak in de historie van onze letteren zijn ook nu veelbesproken ver schijnselen terug te voeren tot uitingen Dêr lei al sa’n moai bünt aeike! Broer Deze argumentatie slaat natuurlijk ner gens op. Uit de aard der zaak wordt ieder nest, waaruit eieren worden ge raapt verstoord. De koningin moet to taal verkeerd zijn voorgelicht. Het is immers zo dat juist de meest „bitüfte” eierzoekers, ook de meest ijverige, vogelwachters zijn. In dit blad staat zelfs een verslag uit Parrega waaruit blijkt, dat men zelfs in het reservaat in het belang van de vogelstand de eer ste eieren wil rapen. Met deze maatre gel n.l. het aangeboden eerste ei te weigeren wordt niet alleen een tra ditie, maar ook een stuk folklore ge doemd tot verdwijnen. In een gesprek met de waarnemend commissaris der koningin in Friesland Gedeputeerde H. M. Gerbrandy is gezegd, dat er wel licht nog een andere reden tot het ne men van dit besluit zou zijn, n.l. het feit dat de koningin wel eens een over jarig ei gekregen zou hebben. Hij noem de als voorbeeld het ei dat Broer Ade ma en Sipke Buma in 1957 vonden. Dit zou ook een ondeugdelijk ei geweest zijn, een feit, dat men lang zou heb ben stilgehouden. Als dat zo is, is het wel een bijzonder misselijke streek ge weest. Wij vonden in het boek „Yn it Span” een „opstel” van een der vin ders Sipke Buma, toen 10 jaar oud. Uit dit verslag krijgen we helemaal niet de indruk, dat ze het ei „zomaar” vonden. It wie moandeitomoarn, de 11e maert 1957, de moarns in üre of acht, dat ik üs mem frege oft ik in pear nije klom pen keapje mocht to aeisykjen. De aide wiene lek en krige ik wiete fuotten yn. It wie üs mem goed, dat ik op ’e fyts nei Blauhüs. It hie al 9 üre west, doe’t ik werom kaem (wy wenje op ’e Kat, yn Westhim tusken Blauhüs en Alde gea en ik gean yn Aldegea op skoalle) en üs mem sei ik moast oanmeitsje, oars kaem ik noch to let. Op ’e hoeke seach ik Broer Adema fyt- sen. Ik frege, oft hy efkes op my wachtsje woe. Doe’t ik him ynhelle hie, sei er, dat syn heit tocht, der koene hast wol aeijen komme. Wylst wy oer de aei- sikerij praetten, seagen wy in pear fü- gels. It Ijipke siet küs op ’e groun en de aid hij fleach der mar hwat omhinne. „Sille wy efkes sjen, Sipke?” frege Broer, mar ik tocht, dat wy dan to let yn skoalle kamen. Broer woe dochs graech efkes sjen, mar dan togearre. „As wy dan hwat fine, is dat ek foar üs togearre,” sei er. Sa sprongen wy oer de sleat en bigou- nen to aeisykjen. It wie net om ’e nocht. men dit soms tussen de regels weten te lezen. Moderne schrijvers zijn vaak wars van het traditionele, zoeken in het absurde, verzetten zich tegen de geves tigde orde. Het gebruiken van straat- en schuttingtaal demonstreert een de mocratisering van de literatuur. Het „mooie” heeft afgedaan. Inplaats van de kuituur te dienen, zoekt men de un derground, de subcultuur. Ook andere vormen van „gekke kunst” wijzen in die richting. Schrijven omdat men zo nodig schrijven moet? Onzin, het gaat voor de show of a la Jan Cremer slechts voor de poen. Niet het zinvolle, maar het zinloze doet opgeld. Het moderne le vensgevoel van veel jonge mensen vindt zich er in terug. Of toch niet helemaal? Ondanks de leegte, of misschien juist door het zich bewustworden van die leeg te, is er een hunkering naar geluk, liefde, leven, het wachten op iets groots. Op God misschien? Een Simon Vin kenoog was een der eersten die tot de conclusie kwam, dat de subcultuur geen uitzicht biedt. Hij werd de profeet van wat spreker noemde de supracultuur, in zijn geval gelanceerd door bewustzijns verruimende middelen. Inplaats van het koele kelderbestaan, is er thans in de jongste literatuur weer bewogenheid. Het gaat weer om de leefbaarheid van het leven. De jongste moderne schrij vers hebben weer hun ideaal. Ze wil len het bestaan ontstijgen. Woorden als „paradijs”, „hemel”, „zalig” komen in de veelvuldige filosofische beschouwin gen weer naar voren. De jongste lite ratuur is die van het engagement, het bezeten zijn van een ideaal. De supracul tuur heeft behoefte noch aan mooie ver halen, noch aan vieze boeken met men- selijke dierkunde. Het beschouwelijke, het journalistieke is momenteel „in”. Het engagement is soms sterk politiek Zo kwam dan zaterdag het trieste be richt: Koningin Juliana zal voortaan niet meer het eerste kievitsei in ontvangst ne men. Hoewel de koningin grote waarde ring heeft voor de gevoelens van sym pathie die uit het aanbieden van het eerste kievitsei spreken, heeft zij uit bezorgdheid over de bedreiging waaraan de natuur is blootgesteld besloten deze sinds ruim een halve eeuw bestaande ge woonte te beëindigen, aldus dit bericht. Gebleken is namelijk dat dit gebruik steeds meer wordt nagevolgd en dat in het vroege voorjaar op veel groter P.S. Dit opstel sil wol to lang wêze, mar ik ha ek noch net sa faek in op stel makke. Donderdagnamiddag om 5 uur is de 7- jarige Anne de Boer uit de C. Lenige- straat in Makkum van een verdrin kingsdood gered. Hij had zich op het (nog) aanwezige sneeuwijs gewaagd op het „nieuwe kanaal” even ten noor den van de brug bij Laanzicht. Anne was in gezelschap van enkele vriend jes toen hij zich als enige op het ijs begaf, te midden van het kanaal zak te hij door de dunne ijsvloer. Twee be jaarde wandelaars de heren P. Helling- werf en Sj. Salverda hoorden het hulp geroep. Zij spoedden zich in allerijl naar de ongeveer tweehonderd meter verder gelegen boerderij van de heer J. Kooi stra. Diens zoon, de 21-jarige Kees, be gaf zich onmiddellijk met een touw naar de aangegeven plaats. De heren Hel ling en Salverda volgden met een lad der. Anne wist zich, gedurende ca. tien minuten, steunend, water te hem het mislukte Over het afbrokkelende ijs werd de jon gen naar de kant getrokken. Het knaap je heeft geen nadelige gevolgen van zijn avonturen overgehouden. Wel zijn zjjn laarsjes in het water achtergebleven. jHet was de tweede keer dat hij bijna verdronk, vorig jaar werd hij door zijn vader gered uit het water langs de Turfmarkt. Ditmaal heeft hij zijn le ven te danken aan het kordate optre den van de bejaarde heren Hellingwerf en Salverda, en de hulpvaardige Kees Kooistra. <■-. - W -m. v. s#

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1