Mevr. Meïr volgt Esjkol op De foto de week van Hoe zal de KVP reageren op het blauwtje bij de PvdA s tl gi -.z. Bwl eéw' -I I 1 I Ki K- -J Grote nederlaag voor meneer d’n Uil STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND /I - VRIJDAG 14 MAART 1S( 108e JAARGANG No. 21 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Een stijgende onrust in Frankrijk Heinemann president Staking Koarnwert yn 1888 De stompe toer waerd letter forfongen troeh in nymoadderige spits ondanks het succes gevaar l Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Zonder een stap nader tot elkaar te ko men is men uiteen gegaan. Dinsdag was het toen de dag, waarop op bevel van de Verschijrft DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Huize „Egelantier” Egelantier.--t nat 124 Hilversum Sinds jaar en dag leven in Ouwehands Dierenpark twee oehoe’s in pais en vree. In de vogelwereld gaat het vaak net als in de mensenwereld, de kruik gaat zo lang te water, tot ze barst. Dat is ook gebeurd met de twee wijze uilen. Op zekere dag ontstond er een zodani ge ruzie, dat de beide oehoe’s elkaar de tent uitvochten en wie moest het onder spit delven? Natuurlijk, meneer d’n Uil. Ma had kennelijk wat scherpere nagels om over haar tong nog maar niet te spreken en Pa moest zwaar ge wond door de oppassers worden gered. Meneer d’n Uil is nu apart gezet. Hij zag rood van het bloed en was totaal van de kaart. Dankbaar accepteert hij nu de lekkere hapjes en hij knapt weer zienderogen op. Een geluk bij een on geluk is, dat meneer d’n Uil van Ouwe- hand niet behoeft op te treden voor de televisie, want dan zag het er voor de kindertjes allerberoerdst uit! welijks een neutrale worden genoemd. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Mevrouw Meïr volgt Esjkol op. In Israël is voor de opvolging van pre mier Esjkol de keuze gevallen op de ze ventigjarige mevrouw Golda Meïr, gebo ren in het Russische Kiew, opgegroeid in het Amerikaanse Milwaukee en sinds 1921 wonend in Palestina en Israël, welke zij een aantal jaren gediend heeft als minister van buitenlandse zaken. Ge zien haar leeftijd en vrij delicate gezond heid mag men aannemen, dat haar rol is als overgangsfiguur te dienen tot na de verkiezingen van september een definitieve oplossing zal kunnen wor den gevonden. De strijd zal niet alleen tussen perso nen, maar ook tussen opvattingen gaan, n.l. tussen die stroming, die Israël niet gediend acht met uitbreiding en grote Arabische minderheid en die andere stroming, die alle nu bezet gebied maar liefst wil annexeren. Nadrukkelijk heeft Dajan, de minister van defensie, vorige week verklaard toch het meeste voor de ze laatste oplossing te vóelen. Dajan is een zeer populaire figuur en zijn me ning kan zeker gewicht in de schaal leg gen bij de komende verkiezingen. trilt door deze foto. Wellicht in kran tendruk niet afleesbaar, maar op d boom zijn dit zeker niet ter na volging namen gegrift. Evenzovele herinneringen aan verloren jeugd of de romantiek van een zachte zomeravond in de maneschijn. Technisch een zeer geslaagde foto, waarbij de horizontale tak boven en vooral de schaduw aan de voet van de dikke stam de diepte sug gereert. Zo deed het ook Ruysdael op zijn schilderijen. Zo deed het hier de heer J. J. Wijnia met zijn camera. Het tientje is voor hem. In Frankrijk Is de laatste tjjd het onbehagen weer gestegen en het vertrouwen In de economische toekomst en de munt weer gedaald. Dat is vooral tot uit drukking gekomen in de snel stijgende goudprijs en de daling van de frank op de buitenlandse markt. Alom hoort men ook weer de verwachting, dat bij de dreigende ontwikkeling op het loonfront de prijzen zodanig zullen stijgen, dat aan een devaluatie niet te ontkomen valt. Komend weekeinde komt de partijraad van de Katholieke Volkspartij bijeen. De fraktievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer, wordt daar verwacht om nu eens uit de doeken te doen hoe de KVP wil reageren op de besliste afwijzing, die het congres van de Partij van de Arbeid het afgelopen weekeinde uitsprak aan het adres van de KVP. Geen wonder, dat deze KVP-partijraad met enige nieuws gierigheid tegemoet wordt gezien. Och wie ik in boer mei fjirtich kij, Ja tweintich wie my ek genóch Dan kaem ek iten yn ’e tröch. Hwat libbe ik dan frij en blij. En maitiid’s by de Ijipkes yn it Ikn Om healwei tsienen in kop kofje yn ’e han In kertierke mei de fuotten yn ’e ünderwal Mei rymkes en teltsjes, dan earnst, dan mal En dan wer arbeidzje to midden fan it fé Mei in prümke of pypke en üs herte fol fré En jouns en moarns melke yn it lan sa wiid By it Ijocht fan üs doarpke sa froed sa swiet Sjoch as dit „juster” op Ijochtet mei kwea en goed Dan krijt de aid man, hy kin it net helpe, in trien yn ’t gemoed. 'Ondanks de sombere voorspellingen van de zomer van vorig jaar, toen de ar beiders met hun massale stakingen een forse loonsverhoging afdwongen, is het de meeste Franse bedrijven niet slecht gegaan. De hogere loonkosten heeft men voor een belangrijk deel kunnen opvan gen door een verbetering van de pro- duktiviteit en een gebruiken van onge bruikte capaciteit. Van de bijna 15 pet. loonsverhoging is nog geen 6 pet. in de verhoogde prijzen terecht gekomen. De stijging van de koopkracht heeft te vens geleid tot een grotere vraag naar buitenlandse produkten. Aan de ene kant heeft dat het Franse prijspeil gedrukt, aan de andere kant is daardoor de in voer sterker gestegen dan de uitvoer, wat in te sterke mate aan Frankrijks deviezen- en goudvoorraad knabbelt. Regering, werkgevers en werknemers zijn bijeen geweest om de toestand op loongebied te bespreken. Regering en werkgevers hebben uitgerekend, dat de stijging van de koopkracht van januari 1968 tot januari 1969 ongeveer overeen komt met wat vorig jaar mei en juni als minimum uit de bus was gekomen, zodat er geen aanleiding tot correcties is. De regering heeft de lonen in de overheidsdiensten met 2 pet. verhoogd en in het najaar nog 2 pet. in het voor uitzicht gesteld. Dat is volgens haar het maximum, dat de economie kan verdra gen. De vakbonden rekenen anders. De verhoogde lonen van vorig voorjaar die nen hun als uitgangspunt, zodat er om te beginnen een correctie van ongeveer 6 pet. moet worden toegepast om er ver geleken met zomer 1968 niet op achter uit te gaan. Bovendien verwacht men nog dergelijke prijsstijgingen, dat nog eens 6 pet. de zaak voor de bonden rond zou maken. D. Yntema beme op 5 maert 1883 to Koarnwert te breiden. Inmiddels zijn allerlei theorieën ontstaan over de vraag waarom eigenlijk de ver zamelde socialisten zich zo fervent uit spraken tegen de mogelijkheid, dat de PvdA rond 1971 (bij de nieuwe verkie zingen) nog eens gaat denken aan her stel van de vermaarde rooms-rode coali tie. Een interessante stelling is. dat en kele slimme rode broeders welbewust de KVP in de armen willen drijven van de VVD om de kiezers duidelijk te ma ken hoe conservatief de KVP-leiding eigenlijk is. Men hoopt op die manier het wat meer progressieve deel van de KVP los te weken en binnen de rijen van de PvdA of de te verwachten pro gressieve concentratie te kunnen verwel komen. Vraag is of zoiets kan lukken. De kans van slagen zou nog aardig zijn als de PvdA een aantrekkelijk alterna tief zou zijn voor de mogelijk ontevre den KVP-ers. Maar dat moet men, al thans voorlopig, toch sterk betwijfelen. De gang van zaken vorige week op het congres van de PvdA geeft nu niet be paald aanleiding om juichend van de KVP naar de PvdA te hollen. Het congres van de PvdA is er niet in geslaagd de eenheid binnen de partij te herstellen. Al kan men het aan de an dere kant een succes noemen, dat men tenminste heeft voorkomen, dat de PvdA uiteenvalt in elkaar fel bestrijdende par tijen. Dat is bereikt door de diverse groeperingen beurtelings over de haren te strijken en vervolgens af te kammen. Zowel de gevestigde partijleiding als Nieuw Links kregen forse opdoffers, maar konden zich aan de andere kant te vreden stellen met enige succesjes. bonden een algemene staking is gehou den, 24 uren volgens de opzet, maar het werd al niet uitgesloten geacht, dat bij succes enkele acties zouden worden ver lengd. Het is voor de vakbonden ook een gokje of de arbeiders al bereid zijn een nieuwe strijd te beginnen. Op het ogenblik van schrijven tasten wij over het verloop van de staking nog in het duister. Sommigen verklaren het weinig toeschie telijke optreden van de regering, die niet eens aan hej beginsel van collec tieve onderhandeling wil, uit berekening van De Gaulle. Eind april zal er wor den gestemd in een referendum, waarbij administratieve decentralisatie en de wij ziging van de Senaat van een politiek vertegenwoordigend lichaam in een raad gevend orgaan wordt voorgesteld onder werpen, die op zichzelf de Fransman weinig aanspreken. De uitslag zou men dan ook meer moeten zien als een voor of tegen De Gaulle. Naar verluidt, zou den velen van plan zijn niet de moei te te nemen te gaan stemmen. De Gaul le zou daarom wat sociale onrust wil len uitlokken om als vorig jaar weer als het onmisbare bolwerk van de bur gerij en de kleine man te kunnen op treden. Het kan zijn, dat dit mede door zijn hoofd speelt van de eerste orde is bij hem toch het gevaar, dat de munt van een te hoog prijspeil dreigt. tegendeel dat er zoveel schilderach tigs verloren gaan. Dwars door het Plantsoen komt straks een riante weg naar het nieuwe uitbreidingsplan Eek- wert. De romantiek van het houten bruggetje moet wijken voor de harde za kelijkheid van beton en bakstenen. Mis schien kan de boom op de voorgrond gehandhaafd blijven, maar het is nog zeer de vraag. Wij kozen deze foto, op een mooie frisse maartmorgen, toen weliswaar het ijs nog in de grachten lag, maar het voorjaar zich onmiskenbaar aankondigde. Iets van dit voorjaar te verstaan gegeven toen hij zich in een gesprek met een krant had uitgela ten in een geest, die geheel tegen de buitenlandse politiek van de regering in druist. Hij kwam terug op zijn al oude stokpaardje, dat een opheffing van de NAVO en van het Pact van Warschau het overwegen waard zou zijn, indien daarmee de Duitse hereniging zou wor den verkregen. Vooral Strauss, de mi nister van financiën (CSU) oefende fel le kritiek en zei te verwachten, dat Heinemann zich van elke politieke in vloed zal onthouden. Dat Heinemann gekozen is, is terug te voeren op de houding van de liberale FDP, die zich nagenoeg eensgezind voor Heinemann heeft uitgesproken met waarschijnlijk de bijbedoeling om aan te geven, dat de FDP na de verkie zingen voor de Bondsdag aan bod is voor onderhandelingen met de SPD voor de vorming van een coalitie. Of de SPD dat wenst, is een andere zaak, maar het kan voor haar van belang zijn dit te weten bij onderhandelingen over de voortzetting van de coalitie met de christelijke partijen, de CDU en de Bei erse CSU. Een foto ditmaal, die weinig commen taar behoeft. Het zijn de prille ochtend gloren, die scherpe contouren tekent aan een knoestige stam en ranke bomen. In de verte het pitoreske bruggetje over de stadsgracht naar de volkstuintjes. Bolswarders die van wandelen houden, zo het Hoog Bolwerk langs, kennen dit plekje wel: Het Plantsoen, romantische naam voor wat we ook Af gegraven Hoog Bolwerk” zouden kunnen noe men. Hoe zeer ons ook de groei van Bolsward na aan het hart ligt, ter har te gaat het ons wel en dat is het De Kamerfractie van de PvdA kreeg te horen, dat het beleid in de Tweede Ka mer best wat forser mag worden ge voerd. Zelfs werd (met 1444 tegen 1186 stemmen) een motie aangenomen waar in het beleid van de fractie ten aan zien van de 225 miljoen extra guldens, die de regering voor de NAto wil uit trekken, werd veroordeeld. Deze motie was afkomstig van Nieuw Links. Frac tievoorzitter Den Uyl had tevoren ver klaard, dat hij zich niet zo zenuwachtig maakte omdat men eerst maar eens moest aangeven wat de fractie dan wel moet doen. Dat is gebeurd. De Kamer fractie van de PvdA moet een hardere oppositie voeren, De heer Den Uyl zoeken hoe. Nieuw Links had, van deze motie, nog geen reden om in luid gejuich uit te barsten (al deed men dat demonstratief wel). Bij de verkie zingen van het nieuwe PvdA-bestuur leed Nieuw Links een duidelijke neder laag. Drs. Van Dam, door Nieuw Links nadrukkelijk naar voren geschoven, werd niet geaccepteerd als secretaris. In het dagelijks bestuur van zes man blijft de heer Van der Louw de enige vertegenwoordiger van Nieuw Links. Ge talsmatig had Nieuw Links na een zeer verwarrende gang van zaken toch nog het succes, dat in het voltallig be stuur van eenentwintig personen liefst negen vertegenwoordigers van Nieuw Links zijn gekozen. Een andere tegen valler (voor Nieuw Links) was, dat het voorstel om partijfunkties en kamerfunk- ties van elkaar te scheiden met grote Bij de derde stemming, waarbij niet meer de absolute, maar een enkelvou dige meerderheid voldoende was, heeft vorige week de Bondsvergadering in Ber lijn de sociaal-democratische kandidaat Heinemann, minister van justitie in het huidige kabinet, tot nieuwe bondspresi dent gekozen. Heinemann kreeg slechts zes stemmen meer dan zijn chr.-demo- cratische tegenkandidaat Schröder, die nu minister van defensie blijft. De func tie zelf is van geringe betekenis, dat is Heinemann kort na zijn benoeming al r V aldus het congres, zal nu moeten uit- meerderheid werd verworpen. De nieu we voorzitter, de heer Vondeling, blijft Kamerlid, evenals secretaris-buitenland Dankert. Voor de nederlagen van Nieuw Links was wel een directe verklaring. Op de eerste dag van het congres onstond wre vel over een redevoering van de voor naamste vertegenwoordiger van Nieuw Links, de heer Van der Louw. Hij ver weet het partijbestuur gemis aan open heid en een te geringe eigen visie op de buitenlandse politiek. Bovendien vroeg hij nog eens extra steun voor de mo tie, die de afwijzing van de KVP moest veroorzaken. Daarmee ging hij heel wat verder dan de gemaakte afspraak. Hij zou zich aanvankelijk beperken tot het onderstreken van de solidariteit tussen Nieuw Links en Partij van de Arbeid. Het bestuur van de KVP heeft geen bezwaar indien openbaar wordt ge maakt wat de Kamerleden van de KVP nog meer doen dan Kamerlid zijn. (Al zegt het KVP-bestuur niet wie die ne- venfunkties dan openbaar moet maken). Het bestuur meent, dat het vervullen van nevenfunkties op zich nuttig is voor Kamerleden omdat zij daardoor een levend contakt houden met de al ledaagse realiteit van het maatschap- schappelijk leven. Zoals bekend is het inkomen van de leden van de Tweede Kamer verhoogd met het doel hen ertoe te brengen mis schien financieel noodzakelijke neven funkties prijs te geven. Er is vanzelf sprekend veel te zeggen voor de stel ling, dat een Kamerlid in de eerste plaats lid is van het parlement en niet bur gemeester, voorzitter van een landelijke organisatie of fabrikant. In zo’n situa tie zal één van de twee funkties het onderspit delven. In het verleden was dat meestal het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Het argument van het KVP-bestuur, dat nevenfunkties grote waarde hebben voor het kontakt met de maatschappij, lijkt minder sterk. Een Kamerlid heeft zeker vandaag de dag mogelijkheden te over om zich op de hoogte te stellen van wat zich binnen de maatschappij voordoet. Het van nevenfunkties is juist dat hij dat doet vanuit één gezichtspunt en dan nau- waarnemer mag Gevecht Gedurende ’t weekeinde hebben Egypte- naren en Israëliërs elkaar met artille rievuur bestookt langs de bestandslijn langs het Suezkanaal. Egyptische olie- opslagplaatsen zijn in vlammen opge gaan en de Egyptische opperbevelheb ber is door een granaatscherf gedood. Waarnemers van de Ver. Naties heb ben gemeld, dat de Egyptenaren met de beschieting zijn begonnen en men veron dersteld, dat Nasser enige indruk wilde maken op de in Kaïro vergaderende mi nisters van Arabische landen, waarvan er een aantal hem subsidies geven om het verlies van de sluiting van het Suez kanaal goed te maken. Er zijn berich ten, dat Nasser meer geld van hen wil hebben om zijn militaire apparaat uit i n l-> r» n j r 1 n n h.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1