west-Berlijnse voor en fiabe Sluw Ook in Bolsward pleegouders gevraagd kinderen met vakantie Botsingen tussen de PvdA en de KVP in ons land t I K I 1 #1 j wCX Pact van Warschau Cw Is i V r Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - X. fe.. 108e JAARGANG No. 23 VRIJDAG 21 MAART 1969 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeek Bondskanselier Kiesinger bracht een bezoek aan Parijs Anti-raket Bonn terughoudend vakantie in een Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Schermutselingen In het Midden-Oosten wordt herhaalde lijk in de buurt van het Suezkanaal een vuurgevecht gehouden. Aan de andere kant van Israël, in Jordanië, heeft de Israëlische luchtmacht aanvallen uitge voerd op kampen van El Fatah de ver zetsorganisatie van de Palestijnse Ara bieren. Van Arabische kant wordt be toogd, dat de spanning voortdurend toe neemt, mede omdat men wel wat ver wacht van een regeling, die wordt uit gewerkt door de Grote Vier. Israël van zijn kant, niet zo gelukkig met een op gelegde regeling, meent, dat het met die spanning wel zal los lopen. Men sjocht immen wol foar de kop. mar net yn it krop. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad De laatste tijd begon Parijs evenwel wat bezwaren tegen Bonn te ontwikke len. Het heeft het vooral als een ern stige slag gevoeld, dat het zich bij de crisis van de Franse frank in de herfst van het vorige jaar door Bonn in de steek gelaten voelde. En al zegt men er geen bezwaar tegen te hebben, Pa rijs kan de samenwerking van Enge land, West-Duitsland en Nederland bij de nieuwe wijze van uraniumverrijking niet prettig vinden. Het maakt er ook bezwaar tegen, dat in de Westeuropese unie, bestaande uit de Zes van de EEG en Engeland politiek overleg wordt ge pleegd op een manier, die doet vermoe den, dat hier en Europes politiek over legorgaan aan het groeien is. Vandaar, dat Parijs niet meer aan die bijeen komsten deelneemt, terwijl Bonn wel van de partij blijft. Bondskanselier Kiesinger is vorige week enkele dagen in Parijs geweest voor een van die gesprekken met president De Gaulle, die volgens het Frans-Duitse ver drag van 1963 tweemaal per jaar moeten plaatsvinden. De betrekkingen tussen Frankrijk en West-Duitsland zijn vooral sinds Kiesinger Erhard is opgevolgd, zeer hartelijk en Kiesinger laat ook nauwelijks een gelegenheid voorbijgaan om te vertellen, dat de Frans-Duitse vriendschap de hoeksteen van de West-Dultse politiek is. Er zijn natuurlijk verschillen in opvatting, o.a. over de toelating van Engeland tot de EEG, maar Bonn heeft zich er nooit toe willen lenen Frankrijk onder druk te zetten om van mening te veranderen. Ook wanneer je zó jong bent wil je makkelijke en modieuze kleding. Dat kan met deze overgooier uit rode katoenen gabardine. De grote geappli- queerde zak ig afgezet met ecru canvas, hetzelfde materiaal waaruit ook de brede schouderbanden zijn gemaakt. Er wordt een roodjeoru truitje bij gedragen (Zweden). De twee grootste partijen van Nederland, KVP en PvdA, zjjn aardig met elkaar slaags geraakt. Het is allemaal zo hoog opgelopen, dat de fractieleider ran de PvdA in de Tweede Kamer, de heer Den Uyl, zijn collega van de KVP, de heer Schmelzer in een tv-debat toeriep: „De heer Schmelzer kan me gestolen worden”. Voor Nederlandse politieke be grippen woorden, waaraan men even moet wennen, maar tenslotte had de heer Den Uyl een week eerder van het PvdA-congres opdracht gekregen wat feller In de oppositie te gaan. De door het PvdA-congres aangenomen motie, dat de PvdA bij de verkiezingen van 1971 niet met deze KVP wil samenwerken, is de oorzaak geweest van deze ruzie. President Nixon heeft nu een nieuwe draai gegeven aan het Sentinel-systeem het systeem van de z.g. anti-raket, de raket, die een aanvullende raket op vei lige hoogte al moet vernietigen. Eind 1967 had de toenmalige minister van defensie McNamara dit systeem voor gesteld, hoewel hij niet geloofde, dat er een afdoende afweersysteem te ont werpen, was. De angst om bij Russi sche ontwikkelingen achter te blijven dreef de Amerikanen naar voren. Er werd echter betoogd, dat de verdediging met de anti-raket niet gericht was op Russische raketten, maar op Chinese, die zo door hun geringere vervolma king nog wel af te weren zouden zijn. Voor de rest wilde McNamara de gor dels anti-raketten om een aantal steden leggen. Hier is nu sterk bezwaar te gen gegroeid, omdat men vreest, dat af weer aanval opwekt, terwijl van weten schappelijke kant betoogd wordt, dat zo’n verdediging helemaal geen afdoen de veiligheid biedt en dus zinloos en duur is. Nixon heeft nu een middenweggetje ge kozen door het systeem te veranderen. Aan de ene kant wordt -het nu ook ge zien als een verdediging tegen Russi sche raketten, aan de andere kant wor- Beide staatslieden hebben ook gespro ken over de ideeën, die De Gaulle te genover de Engelse ambassadeur Soa- mee ontvouwd had en die de Engel se regering het nodig oordeelde aan haar bondgenoten over te brengen, aangezien ook hun belangen erbij betrokken wa ren. De Gaulle had gezegd met Enge land wel een gesprek te willen begin nen over ’n nieuwe organisatie in Eu ropa. waarbij de EEG zou vervagen tot een vrij handelsgebied. Volgens de Engelsen had De Gaulle ook gesproken van een politiek directorium van En geland, Frankrijk, Duitsland en Italië. Tegenover Kiesinger heeft De Gaulle deze plannen herhaald. Hij wil er nu wel met de Duitsers over spreken. Het Europese Europa heeft, volgens De Gaulle thans meer kans dan ooit, omdat Rusland zijn veroveringsplannen in Eu ropa heeft opgegeven. Bovendien heb ben de Ver. Staten ervan afgezien de Sowjet-Unie in Europa terug te drin gen. In deze situatie ziet De Gaulle blijk baar geen aanleiding meer tot de nieu we banden met Amerika. Een zo grote Eurpese organisatie kan niet worden bereikt door uitbouw van de EEG. Het gehele karakter zou moe ten veranderen, waarbij De Gaulle voor al denkt aan het wegwerken van alle supranationale trekjes. Kiesinger noem de zich een voorstander van het door De Gaulle geschetste Europa, maar hij vond, dat de EEG er de hoeksteen van moest blijven. Bonn wil dus geen ver watering. Terwijl in Belgrado het congres van de Joegoslavische communistische partij wordt gehouden buiten de aanwezig heid van een vertegenwoordiging van Rusland en zijn Europese satellieten, is in Boedapest een topconferentie ge houden van het pact van Warschau. Van Russische zijde waren zowel Brezjnjew als Kosigin aanwezig. De agenda is niet helemaal duidelijk. Ver- moedelijk is er gesproken over het ont wapeningsgesprek met Amerika, dat wordt verwacht, misschien is een hech tere commandovorm aan de orde ge weest, zeker is het groeiende aantal In cidenten aan de grens tussen Rusland en China in het Verre Oosten ter spra ke gekomen. Het is ook niet uitgeslo ten, dat nader overleg is gepleegd over de communistische topconferentie, die voor mei beraamd is. ós hjoed to sizzen I worden over de geestdrift waarmee Van der Douw Nieuw Links successen bege leidde. Op de bestuursvergadering be loofden alle leden van het bestuur zich eensgezind voor de partij in te zetten. Nog in hetzelfde weekeinde bezocht de heer Vondiling ook een bijeenkomst van de „middengroepen” van de PvdA, de gewestelijke bestuurdrs. Ook hier wer den de gelederen gesloten onder het motto „op naar de komende verkiezin gen”. Direct hierna verscheen Vonde ling in het hol van de leeuw, een ver gadering van Nieuw Links. Hij stelde zich zo handig op, dat hij zowaar een applaus ontlokte aan de anders zo fer vente Nieuw linksers. Op deze verga dering van Nieuw Links kwam de vraag aan de orde of Nieuw Links zich nu moet opheffen. Tenslotte is hat doel vernieuwing in bestuur en partij be reikt. Het resultaat van het soms felle beraad was, dat de groep zich niet zal opheffen, maar zich wel in haar op treden zal matigen. Ook voorzitter Von deling had daar vrede mee, mits Nieuw Links zich alleen zal bezig houden met „het aanmoedigen van het normale af- delingswerk” en „de bevordering van de onderlinge gedachtenwisseling”. Omschrijvingen waarmee Nieuw Links voorlopig nog alle kanten op kan. Voor lopig was het doel eensgezind echter bereikt. Terug naar de KVP. Ook daar eensge zindheid. En wel, tot grote tevreden heid van fractievoorzitter Schmelzer, met de ARP en de OHU, de twee an dere grote christelijke partijen. De KVP hoopt, dat vóór de komende verkie zingen een gezamenlijk programma kan worden opgesteld, waarmee de drie sa men de verkiezingen kunnen ingaan. De KVP-partijraad had daar alle vertrou- wesn in en legde in een resolutie vast, dat men nog dit najaar enkele belang rijke politieke punten gezamenlijk zal formuleren. Daarin moet dan ook het „konsekwent vooruitstrevend karakter” van de KVP tot uitdrukking komen. Een van de KVP-afgevaardigden merk te op, dat het beleid van de KVP wel konsekwent doch maar heel zelden „vooruitstrevend” is. Partijvoorzitter Van der Stee antwoordde, dat de KVP bezig is om een rapport samen te stel len teneinde tot grotere duidelijkheid in de Nederlandse verhoudingen te ko men. In Berlijn leven 2,2 miljoen mensen op een oppervlakte van 480 vierkante kilo meter. Op elke km.2 leven ongeveer 4800 mensen. Zij zijn omgeven door het Oostduitse communisme. Opeenge pakt op een betrekkelijk klein gebied. Uitwijkmogelijkheden voor recreatie zijn er nauwelijks, slechts een enkeling zal de kans krijgen om, 170 kilometer ver der, in West-Duitsland recreatie te zoe ken. Een groot percentage van de ou ders is financieel niet in staat om z’n kinderen daar hun vakantie te laten doorbrengen. Gelukkig is er voor hen een mógelijkheid om in Nederland bij tijdelijke pleegouders te worden „ver wend” en op verhaal te komen. Veel gezinnen leven in enge, benauw de en sombere woonkazernes. Talrijk zijn de grote gezinnen met een véél te kleine behuizing. Er is, evenals in ie dere andere willekeurige miljoenenstad, veel leed, armoede en ellende. Maar in Berlijn is geen mogelijïkheid de dreigen de verstikking door uitlaatgassen in de straten te ontvluchten. Een muur, prik keldraad en een niet overdadig gevul de portemonnee houdt de mensen tegen. Er zijn ongeveer een kwart miljoen kinderen. Ze zijn voor het merendeel hard toe aan een volkomen ontspannen totaal verschillende sfeer. De „Senat für Jugend Familie onderdeel van het stadsbestuur, trekt jaarlijks anderhalf miljoen DM uit voor uitzending van kinderen naar de Bondsrepubliek, Ne derland, Zweden, Noorwegen, Oosten rijk en enkele andere Europese lan den. Ongeveer 1500 A 2000 kinderen komen jaarlijks naar ons land. Het transport en de begeleiding in Ne derland tijdens de vakantieperiode wordt georganiseerd door de katholie ke vredesbeweging Pax Christi, afdeling de Achterhoek. Maar de aktie is uit gegroeid tot een landelijke manifestatie en een belangrijk deel van de medewer kers is thans niet-katholiek. Via akties op de scholen en publika- ties in dag- en nieuwsbladen komen de adressen van de nieuwe tijdelijke pleeg ouders bij de plaatselijke hoofdkontak ten binnen. Er vinden per jaar twee kin dertransporten plaats, één in de zomer en één tijdens de Kerst. Voor de kin deren, die reeds eerder in Nederland waren en voor de Kerst worden uitgeno digd, moeten de pleegouders een gedeel te van de reiskosten dragen. Meestal hebben de pleegouders er dat graag voor over'. Voor de zomervakantie worden al le kosten door Berlijn gedragen. Gedu rende beide vakanties zijn de kinderen all-risk verzekerd. In het algemeen zijn de reakties van de pleegouders na een vakantiebezoek van het pleegkind erg enthousiast. De pleegouders blijven in de regel ook ge regeld kontakt met de kinderen onder houden, zodra deze terug zijn in West- Berlijn. Het kan natuurlijk 'voorkomen, dat pleegouders minder prettige ervarin gen hebben met hun tijdelijke pleegkind. Hiervoor zijn allerlei oorzaken aan te wijzen. Het is uiteraard altijd een moei lijke zaak om het juiste kind bij het juiste gezin te plaatsen. Daarom wordt elk pleeggezin, dat zich opgeeft voor de ze aktie, van tevoren bezocht. De ouders kunnen dan alle gewenste inlichtingen krijgen, ze maken kennis met de kon- taktpersoon uit hun omgeving, terwijl de desbetreffende medewerker het gezin leert kennen en kan beoordelen. Hij zal dan zoveel mogelijk .proberen de kinde ren in een passend gezin te plaatsen. Het is bepaald niet zo, dat de kinde ren, zodra ze door de pleegouders zijn afgehaald, verder door de organisatie aan hun lot worden overgelaten tot dat ze weer terug moeten naar West- Berlijn! Mocht u belangstelling hebben voor een Berlijns pleegkind tijdens de zomer vakantie, dan is de medewerker in uw omgeving gaarne bereid er met u over te praten. Denk er eens rustig over na. In Friesland wordt de aktie dit jaar georganiseerd in Sneek, Ulst, Bols ward, Workum en evenals vorig jaar in Heeg, terwijl in Bakhuizen de pleeg ouders, die vorig jaar een kind hebben opgenomen, dit kind weer kunnen uit nodigen. Voor Bolsward treden als plaatselijke medewerksters op mevr. G. M. van der Linde-Smit, Gasthuissingel 31, tel. 2555; mevr. A. M. Roelants-van der Werf, Wipstraat 5, tel. 2381; mevr. L. Kreb-de Groot, Groot Kerkhof 2, tel. 2470. Voor de omgeving van Bolsward: mevr. T. van Halsema-Punt, Van Osingaweg 19a, Schettens, tel. 05175-395. Bij hen kunt u zich opgeven en nadere infor maties krijgen. In Workum is het voorlopig kontakt- adres alwaar men zich schriftelijk kan opgeven: Aktie West-Berlijnse kinde ren, p.a. W. Westendorp, Brouwersdijk 6, Workum. Tenslotte kunt u, zowel voor Bolsward en omgeving, als voor Workum alle gewenste informaties krij gen bij dhr. en mevr. M. B. Knüvers Worp Tjaardastraat 168, Sneek, te’ 05150-3602, die als kontaktpersonen voor de Organisatie in Friesland funge ren. Nadere gegevens: De vakantieperiode is: van dinsdag 8 juli (aankomst) tot vrijdag 15 augus tus (vertrek). De leeftijd van de kinderen is 512 jaar. Men kan zijn voorkeur opgeven voor een jongen of meisje in deze leef tijdsgroep. De Berlijnse muur, ongeveer 45 km lang, is sinds 1961 een toonbeeld van onvrijheid. Voor ons in het wijde Frie se land met zijn meren en andere prach tige recreatiemogelijkheden moet het wel een heel onaangename gedachte zijn daar te wonen, achter prikkeldraad. Zon der er eens uit te kunnen vluchten den niet meer steeds beschermd, maar lanceerbases van intercontinentale ra ketten. Men hoopt hierdoor, dat Ame rika niet met één verrassende klap kan worden uitgeschakeld. De tegenstanders van de anti-raket zien hier ook geen zinvolle taak voor de anti- raket weggelegd en vrezen, dat e r slechts 'n bewapeningswedloop op gang wordt gebracht. Nixon van zijn kant schijnt te hopen, dat hij door de nu gekozen oplossing het ontwapeningsge sprek met Rusland beter op gang kan krijgen. Hij hoopt bovendien, dat Rus land zal inzien, dat zo’n gesprek nog beter zal gaan, indien enkele politieke geschilpunten, zoals Vietnam en het Midden-Oosten, worden geregeld. und Sport”, een Eind vorige week heeft fractieleider Schmelzer op de in Arnhem bijeen ge komen partijraad van de KVP de hand schoen opgenomen, die de PvdA hem zo eensgezind had toegeworpen. „De uit spraak van de Partij van de Arbeid, die de samenwerking met de KVP voor de volgende verkiezingen afwijst, is ge doemd geen enkel positif resultaat op te leveren, noch voor de PvdA zelf, noch voor het creëren van meer duidelijkheid voor de kiezers. Het is niets anders geweest dan een zo forse slag in de lucht, dat de Partij van de Arbeid zelf met een doffe dreun in de diepte van het isolement is getuimeld”, meende de heer Schmelzer. Zijn felle aanval op de PvdA is de so cialisten niet onwelkom. Integendeel. De heer Schmelzer lijkt met zijn tirade de PvdA aardig in de kaart te hebben ge speeld. Het komt de socialisten goed uit indien de KVP zich duidelijk anti- PvdA opstelt en zich daannee even duidelijk plaatst in het kamp van de wat conservatieve VVD. Niet voor niets wil de de heer Schmelzer afgelopen week geen antwoord geven op de vraag of het niet juist de heer Toxopeus (frac tievoorzitter van de VVD) is. die het imeeste zijde spint bij de nu ontstane moeilijkheden. De KVP-voorman stelde, dat de forse uitspraak van de PvdA de duidelijk heid in de Nederlandse politiek niet groter maakt. Hij bedoelde daarmee, dat de PvdA waar op dat moment een aantal groepen nog rumoerig wor stelde zelf nog geen duidelijk gezicht ikon tonen. Hij achtte het op dat mo ment dan ook niet uitgesloten, dat Nieuw Links uit de PvdA zou worden gezet. Hij riep zelfs de „constructieve socialisten” op hun partij „te saneren”. Wat dit betreft werd de heer Schmel zer het afgelopen weekeinde teleurge steld. Na de rumoerige partijvergade- ring hebben de socialisten in het afge lopen weekeinde alles op alles gezet om de eenheid te herstellen. Dat isge lukt, tot verbazing van velen. Niet in het minst is dat te danken geweest aan het taktische optreden van de nieuwe par tijvoorzitter, de heer Vondeling. Eerst leidde hij een vergadering van het nieu we bestuur, waar hij de vrede her stelde tussen zfjn vice-voorzitter Van der Louw (Nieuw Links) en wat be stuursleden, die nogal boos waren ge- fel z 7 z/z - A b. i^.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1