Gate Skroar De huurverhoging ingaande 1 april niet te voorkomen ffJk Jfi 1 J IF. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i ri f Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 j in ■9f M W 108e JAARGANG No. 24 DINSDAG 25 MAART 1969 Wymbritseradeel* De muziekschool moet drastisch Verkoop grond Huurverhoging per 1 april 1969 Handenarbeid CVO lagere school Verkoop Sociëteit Reholitas Voorbereidingsbesluit Parkplan 3 6 7 8 Aangaan van een geldlening 9 (Zie vervolg op pag. 2) 10 Hwat hat 11 Verbouw muziekschool Begrafenisrechten moeten omhoog 12 13 üs hjoed to sizzen it moal yn ’e worden verbouwd I Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag RAADSAGENDA Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) 1 2 4 5 Het bestuur van de CVO lagere school voor gewoon lager onderwijs verzoekt die raad medewerking te willen verlenen voor die aanschaffing van enige leer middelen voor het vak handenarbeid. Het vak handenarbeid kan als niet-ver- plicht leervak op de lagere scholen wor den onderwezen naast de verplichte vak ken. Op diverse scholen is het vak op de lesrooster geplaatst, ook de CVO- school heeft dat gedaan. B. en w. zijn van mening, dat de toe nemende belangstelling voor handenar beid moet worden toegejuicht. Daar er wettelijk geen bezwaren tegen inwilliging van het verzoek bestaan, ad viseren b. en w. de aanvraag om mede werking in te willigen. In 1967 werd de raad een voorstel ge daan een krediet beschikbaar te stellen voor verbouw van het pand Kerkstraat no. 30 (z.g. oude muziekschool). In sep tember 1968 werd dit krediet gevoteerd. Destijds werd er aan gedacht met ge ringe middelen het bedoelde pand dienst- Abonnementsprije f 3,75 p. kwartaal bij vooruitbetaling) Giro 887926 on- moe- Begroting muziekschool Bolsward c.a. In de raadsvergadering van hedenavond komt een 15-tal punten aan de orde. Van de meest belangrijke voorstellen volgt hier een kort resumee. Voor het aantrekken van financierings middelen kan de gemeente voorlopig geen beroep op de kapitaalmarkt doen, maar is daarvoor aangewezen op de centrale financiemg van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Onlangs is echter door de betreffende minister besloten de gemeentebesturen in de gelegenheid te stellen leningen aan te gaan onder voorwaarde, dat het ren dement van de te sluiten lening 1/4 pet. ligt beneden het rendement van de le ningen, die op dat moment door de Bank voor Nederlandse Gemeenten wor den aangeboden. De geldgever van een De laatste jaren zijn een aantal plaat selijke belastingen aangepast aan de ontwikkeling van de lonen en prijzen. De begrafenisrechten zijn voor het laatst in 1965 vastgesteld. Bij de vaststelling van de verordening op de heffing van begrafenisrechten in Hier een dorpsgezicht op het dorpje Lutkewierum, met op de achtergrond de hervormde kerk, die vrijdag a.s. zal wor den geopend na een restauratiebeurt te hebben ondergaan door bouwbedrijf Y. Schakel van Exmorra. (foto L. Spijksma) Ingevolge de bepalingen van de gemeen schappelijke regeling inzake de oprich ting en instandhouding van een muziek school, aangegaan tussen de gemeenten Bolsward, Hennaarderadeel en Wonsera- deel, dient het bestuur van de muziek school jaarlijks de begroting aan de ra den der drie samenwerkende gemeenten toe te zenden. De gemeenteraden kunnen eventuele be zwaren tegen deze begroting aan het be stuur kenbaar maken. Het bestuur van de muziekschool heeft bij schrijven van 13 maart 1969 de be groting toegezonden, alsmede een ont- werp-besluit tot wijziging van de begro ting. Ons college van b. en w. kan zich aan de hand van de toelichting met de be groting en de ontwerp-wijziging, alsme de met de in het schrijven aangegeven beleidslijn verenigen. Ook naar hun mening is het instituut niet meer weg te denken uit het levens patroon van Bolsward en wijde omge ving. Met belangstelling wachten zij het on derzoek van het bestuur naar de tarie ven voor de lesgelden af. Naar hun mening kan het bestuur wor den meegedeeld, dat tégen de begroting geen bezwaren bestaan. zine aan de Barber Yntjesstraat, Sne- kerstraat en Tecla Hesselsstraat. Bovendien waren er toen nog geen plan nen voor de bouw van een flat, zoals onlangs in de raad is behandeld, in de noordoostelijke hoek van het plan. Om deze voorzieningen te kunnen reali seren is overgegaan tot de herziening van ’t bestemmingsplan Parkplan, welk plan is vastgesteld op 28 mei 1968. Dit laatste plan is echter nog niet goed gekeurd door gedeputeerde staten dezer provincie. Dit betekent dat het goedgekeurde be stemmingsplan van 27 juni 1965 moet worden toegepast, wanneer de aanvra gen om een bouwvergunning voor be doelde projecten worden ingediend. Beide aanvragen zullen moeten worden geweigerd, omdat de verlening van de bouwvergunningen in strijd met ’t goed gekeurde bestemmingsplan zou zijn. Het bestemmingsplan moet derhalve eerst worden gewijzigd voordat de ver gunningen kunnen worden verleend. Het is bekend dat een wijziging nogal eni ge tijd vraagt voor dat zij is tot stand gekomen. De wet ruimtelijke ordening geeft daar om een mogelijkheid om een bouwver gunning te verlenen na voorafgaand ver klaring van geen, bezwaar door gedepu teerde staten. Er moet dan door de raad verklaard zijn dat het bestemmingsplan, of een herziening daarvan, wordt voor bereid, welke verklaring een jaar geldig is. Binnen dat jaar moet het bestem mingsplan zijn aangepast. B. en w. stellen daarom voor te verkla ren, dat de herziening van het bestem mingsplan „Parkplan” wordt voorbereid. eventueel door de gemeente in dit ka der te sluiten lening zal ’n zekere band met de gemeenschap, waarvoor de le ning is bedoeld, moeten hebben, waarom de leningen dan ook ,,burgerzin-lenin- gen” worden genoemd. Het bestuur van „De Spaarbank” Bols ward is bereid een geldlening aan de gemeente te verstrekken, uit de op brengst waarvan de kosten van verbouw van de muziekschool zullen kunnen wor den gefinancierd. De aangeboden lening voldoet aan de daarvoor gestelde eisen. B. en w. zijn het bestuur van genoemde bank dankbaar, dat ’t bereid is dit aan bod te doen in het belang van de ge meenschap. De uitvoering van de ver bouw zal nu niet afhankelijk zijn van de centrale financiering en daarom doorgang kunnen vinden, waarmede een zeer urgente voorziening tot stand kan komen. B. en w. stellen dan ook onder dank zegging aan het bestuur van de Spaar bank, voor, te besluiten tot het aangaan van de bedoelde geldlening. Op 1 maart 1966 besloot de raad tot aankoop van een aantal percelen van de fa. Haagsma. De meeste van deze per celen zijn intussen weer verkocht. Het pand Kleine Dij lakker 13 is nog steeds eigendom van de gemeente. Het is bij uw besluit van 30 oktober 1967 verhuurd aan de vereniging „Reholitas”. Deze vereniging heeft, uiteraard met toestemming van de gemeente, aanmer kelijke verbeteringen aan het pand doen aanbrengen om het als sociëteitsgebouw bruikbaar te doen zijn. Nu terzake van deze verhuur een huur contract is opgemaakt heeft het bestuur van Reholitas zich afgevraagd of het' wellicht wenselijk zou zijn het pand in eigendom van de gemeente over te ne men. De verbeteringen en verandering zijn immers aangebracht in een aan een ander toebehorend pand en hieruit zou den bij beëindiging van de huur moei lijkheden kunnen voortvloeien. De meest voorkomende kwesties zijn het gehuurde in zijn oorspronkelijke staat terugbrengen zonder het aanrich ten van beschadiging wat veelal niet mogelijk is of het bepalen van de waarde van de aangebrachte verbeterin gen indien eigenaar of opvolgend huur der bereid zijn tot overname. Genoemd bestuur heeft zich daarom tot b. en w. gericht met een verzoek om tot verkoop van gemeentewege over te gaan. Van de zijde van b. en w. bestaat te gen verkoop van het pand geen bezwaar vooral nu het pand aanmerkelijk is op geknapt en het niet is te verwachten, dat het pand een storend element in de bebouwing in dit stadsdeel in de toe komst zal worden. Het door Reholitas geboden bedrag ach ten b. en w. als koopsom alleszins ge rechtvaardigd. baar te maken ten behoeve van de mu ziekschool Bolsward c.a. Er was terzake een globaal plan opge zet. Bij de uitwerking van de summier ver zamelde gegevens en bij nadere bestu dering van de eisen aan een muziek school te stellen, zijn b. en w. met het bestuur van de muziekschool tot de con clusie gekomen, dat het noodzakelijk is, een meer ingrijpende verbouwing toe te passen om dit pand aan zijn bestem ming te doen beantwoorden. De muziekschool toont een gestadige groei en b. en w. zijn van mening, dat dit instituut niet meer valt weg te den ken in onze gemeenschap, daar het een belangrijke taak heeft ten behoeve van de leefbaarhed van Bolsward en omge ving. In overleg met het bestuur van de mu ziekschool hebben b. en w. een verbou- wingsplan laten uitwerken. Hierin zijn een viertal les-boxen opge nomen, als mede een ruimte voor de di recteur, welke kamer bij noodzaak, ook nog als leslokaal zal kunnen worden gebruikt. Voorts zijn een tweetal loka- liteten geprojecteerd voor het klassi kale onderwijs, terwijl tevens een ruim te is geschapen waar de balletlessen kunnen worden gegeven. De grootste zaal, waar de opleidng van de leden van de muziekkorpsen zal plaats heb ben, is zodanig geprojecteerd, dat deze ook is te gebruiken als podium, zodat in de naaste toekomst de door de leer lingen te geven uitvoeringen in school kunnen worden gehouden. Tevens zou het mogelijk zijn dat de plaatselijke mu ziekkorpsen, die hieraan behoefte heb ben, met het bestuur een regeling kun nen treffen om wekelijks repetities in de muziekschool te houden. Zoals reeds eerder medegedeeld wor den de lessen momenteel gegeven in een drietal gebouwen. Het gebouw Wipstraat 3 verkeert in zeer slechte toestand en zal bovendien worden afgebroken, ter wijl het niet onmogelijk is, dat op kor te termijn voor het geven van de ballet lessen een ander onderkomen zal moe ten worden gezocht nu „Ons Gebouw” zal worden verkocht en er nog geen zekerheid bestaat omtrent de toekom stige bestemming hervan. Om in Bolsward efficiënt te kunnen werken is het steeds als een bezwaar gevoeld, dat de lessen in een drietal gebouwen dienden te worden gegeven. Het bestuur van de muziekschool ziet daarom de verbouwing gaarne zo spoe dig mogelijk gerealiseerd, opdat bij de aanvang van het nieuwe cursusjaar in dit gebouw kan worden gewerkt. B. en w. zijn verheugd, dat een belang rijke instelling in Bolsward in deze mee wil helpen in het algemeen belang door het verstrekken van de nodige financie ringsmiddelen voor de kosten van ver bouw. B. en w. stellen voor een krediet be schikbaar te stellen voor de te treffen voorzieningen en het pand te verhuren aan het bestuur van de muziekschool voor een tijd van 25 jaren. Bols wards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Onlangs werden voorschriften ontvangen met betrekking tot de huurverhoging ingaande 1 april. Tot voor kort wer den de huurverhogingen bij de wet gere geld. De wetgever heeft echter, ondanks bezwaren van vele gemeentebesturen, waaronder dan van Bolsward, besloten tot liberalisatie van het huurbeleid. Zo gelden momenteel afzonderlijke voor schriften voor wel en niet geliberali seerde gebieden. Op enkele uitzonderingen na behoren als Friese gemeenten tot de gebieden waar de huren zijn geliberaliseerd. Dit houdt eigenlijk in dat de huren in die gemeenten en dus ook in Bolsward die nen te worden overeengekomen tussen huurder en verhuurder. In feite zou de kwestie van vraag en aanbod van woonruimte dus mede het huurbeleid moeten bepalen. Helaas is de woningsituatie nog zodanig dat er nog geen uitzicht is op een vrij toewijzingsbeleid en daarmede vrij huur beleid. De woonruimtewet is in deze si tuatie nog van toepassing. De wet jaarlijkse huurverhogingen, die de jaarlijkse huurverhogingen van 6 pet. regelt, is zonder meer van toepassing op woningwetwoningen waarvoor nog een bijdrage uit ’s Rijks kas wordt ont vangen. Aan deze verhoging valt niet te ontkomen en dit zal ongetwijfeld tot ge volg hebben, dat met het oog op een evenwichtig huurpatroon in een gemeen te de huiseigenaren besluiten tot huur verhoging van overige woningen. De huiseigenaar zal echter voor de laat ste bedoelde woningen over de huurprijs overleg moeten plegen met de huurders en voor de huur overeenstemming berei ken. De bewoners van de woningen van de gemeente zijn dan ook, voorzover de huurverhoging niet wettelijk verplicht dient te worden toegepast, door b. en w. in kennis gesteld met hun voornemen de raad voor te stellen de huren met 6 pot. te verhogen ingaande 1 april 1969. Tevens is door ons aan de plaatselijke woningbouwverenigingen geadviseerd eenzelfde gedragslijn te volgen. Alvorens te besluiten voor te stellen tot huurverhoging over te gaan hebben b. en w. uitvoerig georiënteerd omtrent de huurprijzen van het bestand woningen in beheer bij zowel de gemeente als de woningbouwcorporaties. Zij zijn daarbij tot de conclusie gekomen dat het niet verantwoord is enige complex van wo ningen van het gemeentelijke woning bedrijf, in vergelijking met de huren van woningen die verplicht worden verhoogd, niet te verhogen in huur. De bewoners van een twaalftal wonin gen in beheer bij het gemeentelijk wo llen kin net pftste en mftle hélde. Hedenavond om 7.00 uur wordt ten stad- huize een openbare raadsvergadering gehouden. De agenda luidt als volgt: Notulen. Ingekomen stukken, mededelingen, enz. Voorstel van burgemeester en wet houders tot verkoop van een strook grond aan het PEB. Idem aan de heer H. Horjus. Idem tot verkoop pand Kleine Dijl- akker 13. Idem tot wijziging van de verorde ning op de heffing van begrafenis rechten. Idem tot het nemen van een voor bereidingsbesluit op grond van de wet ruimtelijke ordening. Idem tot het verlenen van mede werking aan ’t bestuur van de CVO school voor handenarbeid. Idem tot behandeling begroting van de muziekschool, krachtens de be palingen van de gemeenschappelije regeling. Idem tot verbouw van perceel Kerk straat no. 30 voor muziekschool en verhuur daarvan. Idem tot het aangaan van een bur- gerzinslening. Idem tot verhoging van de huren van gemeentewoningen. Idem tot .het geven van straatna men. 14 Aanbeveling benoeming reiniger. 15 Begrotingswijziging. Het Goedgekeurde bestemmingsplan Parkplan van 27/6/67 houdt nog geen rekening met de bouw van een horeca bedrijf met een service punt voor motor rijtuigen en een verkooppunt van ben- 1953 is er van uitgegaan 50 pct. van de ten laste van de gemeente komende kos ten te dekken uit de opbrengst van de ze rechten. Gezien de stijging van de kasten van onderhoud e.d. van de alge mene begraafplaats is de opbrengst van de begrafenisrechten bij de thans gel dende tarieven bij lange na niet voldoen de voor de dekking van de helft van deze kosten. In de begroting 1969 zijn wegens kas ten van de algemene begraafplaats ge raamd: Kosten onderhoud e.d. f42.436; Investeringskosten f 4.219,39; totaal f 46.655,39. In de kosten was voorheen ook begre pen het onderhoud van de R.K. begraaf plaats, waarvoor een terugontvangst plaats had. Nu de R.K. begraafplaats aan de alge mene begraafplaats is toegevoegd zal dit niet meer het geval zijn maar voor begravingen op dat deel van de begraaf plaats te betalen rechten zullen ten goe de aan de gemeente komen. Bij de thans geldende tarieven zal naar raming voor 1969 een bedrag van plm. f 8.500,kun nen worden ontvangen. Teneinde te voorkomen dat de begrafe nisrechten zouden worden verhoogd tot zodanige bedragen, dat betaling daar van voor velen onoverkomelijke bezwa ren zouden opleveren, is er in 1965 van afgezien 50 pet. van de kosten te verhalen. B. en w. menen dat het ook thans niet mogelijk is de rechten zoda nig te verhogen dat dit resultaat weer wordt bereikt. Toch menen zij, dat, ge zien de stijging van lonen en prijzen sinds 1965, het verantwoord is de ta rieven met 50 pet. te verhogen. De op brengst zal daardoor naar hun mening kunnen stijgen tot f 12.000. Voor de verzekering van een goede stroomvoorziening van het zuidelijk stadsdeel is het nodig dat in de omge ving van de secretaris Haitsmalaan een transformatorstation wordt gebouwd. Het PEB heeft hiervoor het oog laten vallen op de grond achter de zgn. „du plex-woningen” aan de Secretaris Hait smalaan. Deze grond wondt voor een deel als tuingrond gebruikt, doch het te verko pen gedeelte is niet als zodanig in ge bruik. Achter de erven van de percelen Stoom- bootkade 24 en 25 ligt een strookje grond dat eigendom van de gemeente is. De heer H. Horjus, Stoombootkade 25 heeft verzocht dit perceeltje grond aan hem te verkopen. Hij wil het bij zijn erf voegen, waarmede een goed onder houd tevens is verzekerd. Tegen verkoop bestaat volgens b. en w. geen bezwaar, doch er zal door de ko per moeten worden gedoogd dat van ge meentewege de grond steeds mag wor den -betreden voor het eventueel ver richten van werkzaamheden aan de in de steeg naast perceel no. 26 gelegen rio lering. ningbedirijf heeft gemeend bezwaar te moeten maken tegen de voorgestelde huurverhoging. De adressanten maken bezwaren tegen de voorgestelde huurverhoging en bren gen hierbij het onderhoudsbeleid in ge ding. Er wordt echter niet aangevoerd, dat de huur zoals deze na verhoging zal gelden naar hun mening te hoog is voor bedoelde woningen. Deze bewoners hebben dan ook naar de mening van b. en w. juist gedaan hier op niet te attenderen, omdat het naar hun mening ten volle verantwoord is, deze woningen te verhogen in huur als de stand, kwaliteit, woongerief en lig ging wordt vergeleken met andere wo ningen met een huur, die gelijk is of zelfs hoger en waarvan de huur auto matisch dient te worden verhoogd. Zij menen dan ook dat het bezwaar dat te gen de huurverhoging is gemaakt, moet worden afgewezen en dat ook voor de ze woning de voorgestelde huurverho ging moet warden toegepast. Aangaan de de kritiek, die geuit wordt op het derhoudsbeleid menen b. en w. te ten stellen, dat door de diénst gemeen tewerken, in overleg met b. en w., alles wordt gedaan om de woningen zo goed mogelijk te onderhouden. Er mag niet uit het oog worden ver loren, dat het sociale woningbouw be treft, waarvan de voor onderhoud te be steden bedragen aan stingente normen zijn gebonden. Voor het binnen-onderhoud zijn zelfs zodanige voorschriften dat vanwege de eigenaar praktisch of geen onder houd mag worden uitgevoerd, wel wordt getracht bij ontruiming een woning in redelijke staat te brengen voor een op volgend bewoner. Indien de bewoners hogere eisen stel len aan de bewoonbaarheid dan is het helaas nodig, dat zij zelf hiervoor uit gaven doen. De toegestane normbedra gen laten, hoe dit ook valt te betreu ren, het uitvoeren van meer onderhoud niet toe. Door toepassing van de huurverhoging zullen er wellicht in de nabije toekomst middelen beschikbaar komen die ’t mo gelijk zullen maken bepaalde werkzaam heden, als b.v. de door de bedoelde be woners gewraakte afwatering van de er ven te doen uitvoeren. B. en w. twijfelen er niet aan of na uiteenzetting van onze motieven tot huurverhoging zullen de bewoners de redelijkheid hiervan ten opzichte van de huren van vergelijkbare woningen inzien en bereid zijn de verhoogde huur te be talen. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn dan zal de door de minister aangegeven procedure worden gevolgd en zal tot opzegging van de huur wor den overgegaan, in welk geval de kan tonrechter een billijke huurvergoeding zal vaststellen voor de periode die er ligt tussen de opzegging van de huur J M i ■x'''Lrnuiik -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1