DE FOTO VAN DE WEEK fiabe Skroar Het hoofd van Gysbert Japiks geconserveerd SOMMIGE BEWONERS BRENGEN VER NIELINGEN AAN I 9 fel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I k' vL X 1 108e JAARGANG No. 25 VRIJDAG 28 MAART 1969 Wymbritseradeel. Beter onderhoud van de gemeentewoningen vergt meer huur Begrafenisrechten Ingekomen stukken Parkplan Uitstapje. Muziekschool Benoeming Verdere agenda Hwat haf Huur gemeentewoningen ós hjoed to sizzen op In jurk wurdt in fodde, mar in keal wurdt in kou. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) dit niet betegeld worden? Geantwoord werd, dat dit moeilijk ging, daar het hier een partikulier terrein betrof. Bolswards Nieuwsblad De notulen waren nog niet gereed. Bij de ingekomen stukken werden twee za ken ter tafel gebracht. Het ging eerst over een voor de pers en de publieke tribune (die ook nu weer met enkele be langstellenden was bezet) wat myste rieuze punt a, waaruit bleek, dat voor de bouw van noodlokalen en nog geen financiering was, hoewel anderzijds de rente en aflossing wel was goedgekeurd. De voorzitter, burgemeester J. M. A. Mulder, legde de voltallige raad uit, dat het hier een formele zaak betrof. De financiering is inderdaad nog niet rond, maar dit wil niet zeggen, dat de aan nemer zijn geld niet krijgt. Hij kan ook met kasgeldmiddelen worden be taald. B. en w. bleken enigermate ont stemd te zijn over de verslaggeving van de raad in een provinciaal dag blad. Hier stond o.a. in dat de drank bestrijders op de publieke tribune de he le avond ,,op een droogje” hadden moe ten zitten. In werkelijkheid hebben ze tweemaal koffie, tweemaal frisdrank, kaas en worst gehad, een overvloedige tractatie (niet altijd is het zo uitge breid toekomstige tribunebevolkers, het betrof een begrotingsvergadering met iets extra’s, bij een gewone vergade ring wordt enkel koffie maar dan ook heerlijke geschonken). Hoe dan ook, de opmerking in het dagblad vonden b. en w. niet in overeenstemming met hun gastvrijheid. Bij navraag bij journalis ten van het betrokken dagblad bleek ons, dat men het waarschijnlijk (men wist het ook niet precies meer) als een grap je had bedoeld. „Op een droogje” kan ook betekenen ,geen drank gebruiken’. Hoe dan ook dit grapje viel dan in slech te aarde en zo was het ook met enkele andere punten die onjuist waren weer gegeven. Zelfs viel het woord „pertinen te leugens”. Enkele heren namen het De voorzitter zeide dat b. en w. ook wel bezorgd zijn wat bepaalde ontwik kelingen betreft. Toch zijn zij bepaald niet bang belangrijke subsidies te ge ven aan zaken die het voorzieningspeil te Bolsward ten goede komen. Provin ciaal ligt dit met het Frysk Orkest in hetzelfde vlak. De leefbaarheid zou ver minderen als het verdween, al is de belangstelling voor ’n uitvoering te Bols ward nooit overweldigend. Zou men ech- ter alle gewenste en op zichzelf nood- zakelijkd voorzieningen te Bolsward aan brengen, dan zal door Bolsward jaarlijks enkele tonnen gelds aan belasting méér moeten worden opgekracht, dan er nu binnen komt. En dit is voor een bevol- Alles wordt duurder, zelfs het begra ven. De heer S. Galema vroeg zich af, of bepaalde families wel op de hoogte zijn van het feit, dat een „eigen” graf na bepaalde tijd opnieuw gebruikt kan worden, indien men dit wenst. Het klok luiden vond hij het laatste eerbewijs aan de overledene. Daarom verbaasde hij zich over het feit, dat het luiden van die ene klok duurder was dan dat van de andere. Vroeger toen dit met hand- kracht gebeurde was hier wellicht iets voor te zeggen, nu met electrische be diening speelt het geen rol meer. Hij stelde een uniform tarief voor. B. en w. zegden toe dit nader te zullen be kijken. Het indienen van een amende ment, dat de heer Galema in petto had, kon hij toen achterwege laten. De heer E. S. de Jong vroeg waarom het oude Joodse kerkhof was voorzien van een bordje Verboden toegang en dit van ’n hekwerk was voorzien. Ook stel de hij periodieke herziening van de graf- registers voor. Het eerste bleek te zijn gebeurd op verzoek van de Israëlische gemeenschap te Amsterdam, die eigen dom is van het kerkhof en de voorzit ter deelde mee, dat een periodieke her ziening van de grafregisters reeds plaats vindt. Mevr. Hilgers (kvp) informeerde naar het verschil tussen een grafkelder en een betonnen graf. Onder het eerste wordt een familiegraf verstaan, geschikt voor méér begravingen, aldus deelde de voorzitter mee. Op grond van de wet ruimtelijke orde ning werd een voorbereidingsbesluit ge nomen tot wijziging van het Parkplan, het bleek, dat Ged. St. aanvankelijk be zwaren hadden omdat de afsluiting van het plan aan de Noordzijde er van uit gaat dat deze afsluiting definitief is, ter wijl Ged. Staten rekening wensten te houden met nogmaals een uitbreiding. Daar nu het plan Bekwerd in voorbe reiding is en ook de riolering bij ver dere uitbouw van het Parkplan moei lijkheden zou geven, meende de voorzit ter dit ook in antwoord op een vraag van de heer E. S. de Jong dat de af ronding van het plan nu wel defini tief is. Enerzijds zou het voor de gemeente vei liger zijn een waarborgsom te eisen van f 500 en dit bedrag bij het verlaten van de woning te verrekenen met de even tuele herstelwerkzaamheden, maar dit is niet mogelijk omdat juist bij het be trekken van een woning er al veel kos ten zijn. Een idee van de heer E. S. de Jong een waarborgsom te doen be talen van f 10,en verder zolang de bewoning duurt van f 0,50 per week zal worden overwogen. Bewoners, die hun woning na een 10-tal jaren ongeschon den zouden verlaten kregen dan een „potje” uitgekeerd van bijna f300, De heer G. Eekma kreeg met algeme ne stemmen een vaste aanstelling bij de gemeente. voor de journalisten op, zoals b.v. S. Siegersma (pvda) en S. Palstra (kvp). Zij vonden het ook geen gemakkelijke taak een woordenstroom in enkele zin nen samen te vatten. De heer S. Gale ma (kvp) was iets minder mild. Hij vond dat met een onjuiste berichtgeving de lezers bij de neus worden genomen. Ook mevr. Hilgers zei aan zulk nieuws geen behoefte te hebben. Zij voer de ook nog de berichtgeving rond het gipsen beeld van Gysbert Japicx ten to nele. In de landelijke pers verscheen de mededeling dat het eens door H. M. de Koningin onthulde beeld op de vuil stortplaats was begraven en nu eindelijk vervangen door een nieuw beeld. De voorzitter zeide zich hier ook over ver baasd te hebben. Het hoofd van Gysbert Japiks is n.l. niet naar de „pölle” ge gaan, maar overgedragen aan het Gys bert Japiks comité, die het weer heeft geschonken aan het Fries Museum. (Het bericht dat Gysbert Japiks voor het werd verwijderd werd onthoofd had ons blad reeds bereikt, maar uit kiesheids- overwegingen werd het niet geplaatst. Red). Het werd wat een onverkwikke lijk debat, waarbij de heer E. S. de Jong (chu) ook wees op het vele be langrijke werk, dat de schrijvende, spre kende en de beeldpers (t.v.) voor Bols ward doet, al was hij het eens met de conclusie, dat dit daarom geen recht geeft onjuiste berichten te lanceren. Tenslotte werd besloten het betreffende dagblad in kennis te stellen met de be sprekingen betreffende dit punt in de raad gehouden. De afwatering van de tuinen in de Joh. Prooststraat baart moeilijkheden. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de be woners van de Gysbert Japiksstraat hun erven particulier hebben laten ophogen. B. en w. zijn bereid ophogings- en rio- leringswerkzaamheden te overwegen in dien de bewoners bereid zijn de koster in de vorm van een huurverhoging mee te betalen. Het beschikbare gele voor onderhoud is per woning plm. f 170 Zal men de woningen beter onderhou den, dan zal de huur inderdaad omhoog moeten. De raad zag dit ook wel in en nam het voorstel tenslotte z.h.st. aan. Aan de inspectie van de woningen zal meer aandacht worden besteed. Bij het punt 4 (verkoop strook grond aan de heer Horjus) maakte de heer S. Palstra een uitstapje naar de hoek Stoombootkade-Grootzand. Na de hotel brand is het hier een wildernis. Kan werden ook veel detailkwesties betrok ken, die het geheel niet overzichtelijker maakte. We kunnen een en ander sa menvatten als volgt: Aanvankelijk za gen niet alle raadsleden de noodzaak van huurverhoging in. Het tijdstip vond men bovendien psychologisch onjuist (Pal stra). Algemeen waren de klachten over het onderhoud. De voorzitter deelde mee, dat elk complex woningen een onider- houdsfonds heeft. De meeste fondsen staan negatief. Hij noemde het feit dat sommigen de gehuurde woningen keurig onderhouden. Zij krijgen hun gestorte waarborgsom volledig terug. Helaas wor den er ook beschadigingen en vernie lingen aangebracht en beloopt de scha de honderden guldens per woning. Niet zelden moet dit bedrag gerechtelijk wor den ingevorderd. Een onderzoek in de pas gebouwde woningen in plan Noord wees uit dat in 10 a 11 gevallen en reeds door de bewoners vernielingen wa ren aangericht, door wegbreken van kasten enz. Zij zullen echter allen de woning bij verlaten weer moeten opleve ren, zoals zij hem hebben betrokken. De hier niet genoemde punten werden alle conform het voorstel van b. en w. aangenomen. Dit was ook het geval met de voorgestelde begrotingswijzigingen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en king van 9000 zielen een grote opgaaf. Men zegt vaak maar al te gauw: Daar moet de gemeente maar voor zorgen, maar die gemeente is de bevolking zelf. Moet de gemeente geld op tafel leggen, dan moet de bevolking dit opbrengen. De heer Duran: Een paar ton per jaar is omgerekend per gezinshoofd f 66, per jaar extra dat is toch niet zoveel. De voorz.: Maar er zijn nog veel meer verlangens: een sporthal, centrale riole ring, asfaltvemieuwing, het eerste kost al een 6 a 7 miljoen. Kom daar maar eens om. De heer Galema vroeg nog naar de ga rantie dat het gebouw ook werkelijk ge bruikt wordt voor het doel en de be stemming die men er nu aan geeft. De heer Van Dalen zei, dat zijn fractie zeer verheugd is over dit plan. De voorzit ter zegt, dat in geval de muziekschool het gebouw wil kopen, nadat er dure in vesteringen in zijn gedaan, de bestem ming wel moet worden vastgelegd. Op een verzoek van de heer Van Dalen nu de oude (thans in gebruik zijnde mu ziekschool) af te breken antwoordde de voorzitter: Wij kunnen geen oude schoe nen wegwerpen, voor we nieuwe heb ben. B. en w. en de raad bij monde van het oudste raadslid, de heer E. S. de Jong spraken hierna hun waardering uit aan het adres van de geldschieter, die een burger lening mogelijk maakte. lijsten vormen de contrapartij in deze compositie. De hoogte van de toren is tot op de milimeter nauwkeurig. Hij staat er precies op en reikt er zijn stoer heid tot aan de bovenrand. Een schier onoverkomelijke moeilijkheid bood de huizenrij rechts, de wat wonderlijke en uit de toon vallende topversiering van het vierde huis van rechts. Maa alweer tot op de milimeter nauwkeurig heeft de fotograaf dit wat wildvreemd geval geplaatst naast de z.g. galmgaten Als u niet beter wist zou u er vie tellen (aan de zonnige zuidzijde), maa: het zijn er maar 3. De lantaarnpaal (bo ven de witgejaste kleuter) lost zich op in de foto omdat hij alweer tot op nu een fractie van een milimeter nauwkeu rig op de scheidslijn van twee huizen staat. En al kijkend vertelt de foto maar verder: het heeft geregend. Kijk maar het plasje aan de voet van de knoestige bomen, waarin heel even de dunnere col lega weerspiegelt. Misschien zegt de heer Bootsma: Dat alles heb ik zo niet overwogen. U ziet er veel meer in dan ik zelf. Het zij zo. Wij hebben van deze foto genoten en kunnen alleen maar zeg gen: als dit allemaal maar zo „van zelf” is gegaan, dan moet u wel een goe de feeling hebben. En alleen dat is al een tientje waard. Intussen nodigen we graag oud-Bolswarders uit eens hun vertelling aan ons te doen. Niet over de foto-technisch kant, maar over de men sen, die vroeger achter deze gevels woon den, over het lief en leed daar doorge maakt. En wie zijn de twee kinderen? Aks we het mogen weten, komen hun namen in Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Lezen is moeilijker dan u denkt, in ie der geval moeilijker dan wij dachten. Plaatsten we de vorige maal tweemaal de Martinikerk eenmaal als foto van de week vanuit de klokketoren van het stadlhuis en eenmaal van een ansicht kaart prompt kwamen er protesten, dat het toch niet aangaat het fototientje toe te kennen aan beroepsfotografen die een ansichtkaart maken. Lieve fotokij- kers, dit was ook niet het geval. De ene foto kreeg de prijs, de andere stond er bij ter vergelijking. Toch bleek ook die gewone ansichtkaart vooral bij vele oud- Botewarders het hart warmer doen klop pen. Elk huis heeft zijn kruis, zijn lief en leed, zijn anexdotes en herinneringen. In Holland staat een huis, maar in Bols ward staan veel huizen. Huizen, die tot winkel werden, helaas soms ook tot garage. Hoewel in strikte zin geen foto van „Bolsward zoals u het niet kent”, ditmaal uit reverentie aan de vele oud-Bolswarders als foto van de week een stokje Dijlakker. Gewoon, zegt u misschien. Maar eenvoud is het ken merk van het ware en bij nadere be schouwing zit hier veel meer in deze fo- tot, dan u zo oppervlakkig vermoedt. Een van twee, de fotograaf is tegelijk een knap regisseur of hij heeft het ge luk meegehad. Ziet u ooit de Dijlak ker zo stil De klok wijst tien voor tien. Er staan wat auto’s tegen de stoep en tegen de walmuur, allemaal keurig rechts. Maar verkeer is er niet. Geen brommer verscheurt de stilte van deze rustige morgen. Zelfs ging fietsbel belt. Des te meer komt het tweetal kinde ren uit, nauwelijks de Veensbrug gepas seerd op weg naar de Driepostenbrug. Heeft de fotograaf gevraagd de kleine peuter zo parmantig te stappen en is hem op zijn verzoek een wit jasje aangetrokken, scherp afstekend tegen het donker van de walkant En hoe prachtig valt het zonlicht op het jack, zelfs de benen van het oudere meisje. Zo wordt deze foto er een van tegen stellingen: juist onder de eeuwenoude Martinitoren dit jonge leven, dat cen traal op de foto alle aandacht vraagt. Jong en oud, groot en klein. Het jonge op de voorgrond, het oude als backgrond. Meer van die tegenstellingen: De Klei ne Dijlakker is hier groot en de Grote is klein. Velen menen dat de Dijlakker „een lang recht stuk” is. Niets van dit alles. Hoe sierlijk slingert zich het water door de stad en hoe schikken de huizen zich in dit ritme. Dit is niet door planologen ontworpen, hier is geen stedebouwkundige aan te pas geweest, hier heeft niemand een rooilijn gete kend. Het groeide als vanzelf en het bleef alzo. De Dijlakker is vermoedelijk vroeger een uitloper, een slenk of geul geweest van de oude Middelzee, die tot aan Bolsward liep. Het is puur natuur. Zelfs toen de geul werd uitgediept, be- schoeid en er later aan gebouwd bleven de natuurlijk ontstane bochten bewaard. Wij zijn de heer Bootsma (Marwertflat 6) dankbaar, dat hij ons dit liet zien. Verder boeit het spel der vertikalen (de toren, ramen, gevels, deuren, knoesti ge lindebomen, de ijle lantaarnpaal en tussen de spijlen van de brug en zelfs de kinderen) omdat ze een bepaald rit me aan de foto geven. De brede dak- Er zijn plannen oin te Pingjum een jeugdsoos op te richten. Deze jeugdploeg de foto vent met closet-papier om de kas te verstevigen. (Foto Boersma, Pingjum) Ais men stelt, dat een normale preek een twintig minuten duurt, mag worden aangenomen dat de raadsleden van Bolsward zeer gesticht naar huis zjjn gegaan. Van zeven tot bijna elf - meer dan tien preken lang - zijn vele goede woorden (en ook minder goede) gesproken in de jl. raadsvergadering. In ons blad is er bij wijze van voorbeschouwing reeds meer dan een pagina aan gewijd en dit geeft ons de vrijmoedigheid hier te volstaan met enige notities betreffende de ge houden besprekingen. Over de verhoging van de huur van een groot aantal gemeentewoningen, in gaande 1 april en wel met 6 pet. werd zeer uitvoerig gesproken. In het debat De heer Van Dalen (pvda) hoopte dat het bestuur er in zal slagen de lesgel den niet verder te verhogen. De heer E. Tilstra (ar) vreesde dat instellingen als de muziekschool hoe nuttig ook door het steeds oplopen van subsidies op den duur bij een onverhoopte niet sluitende begroting wel eens een ramp zouden kun nen betekenen. De heer Drs. K. A. Duran (kvp) vond culturele subsidies, die de zelfwerkzaam heid bevorderen, zoals in het onderha vige geval belangrijken, dan die aan b.v. het Frysk Orkest. Men moet de mens de l kans geven te leren spelen, dit ook met het oog op de in de toekomst nog meer vrijkomende vrije tijd. P-' K, L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1