direkteur van Makkum G. J. Reijns, Minister zal naamplaat onthullen Grote belangstelling afscheid J K F I Hk d I I Eisenhower r Ir o lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! V' Op chr. scholen gemeenschap niet enkel meermeisjes FFFF i I I Mi STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i F ”1 L w» 1 1 j 108e JAARGANG No. 26 DINSDAG 1 APRIL 1969 Wymbritseradeel. (Foto L. Spyksma) Hedenmiddag officiële opening van brug bij Tjerkwert W. Amels sprak Organisatie DE VLAGGEN UIT Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De nieuwe brug bij Tjerkwerd, die hedenmiddag zal worden geopend. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) van zal nog Een leven rijp en afgerond, dat men weemoedig na blijft staren. Niemand zou ’t als een schok ervaren ’t bericht, gesloten is zijn mond. Reeds bijgezet in de historie het nageslacht dat eens verklaart deze naam blijft voor ons bewaard als aureool van de Victorie. Hij stond in volle wapenrusting maar nimmer verwaten of hoofds Hij wist, mij dekt ’t schild des geloofs Waardoor hij steeds de weg bewust ging. De weg ook naar het eeuwig huis. En toen het moede oog verdofte hield hij zich vast aan de belofte De palm na ’t zwaard, de kroon na ’t kruis. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De visafslag zoals die vroeger was. Bols wards Nieuwsblad Kleine oorzaken kunnen soms grote gevolgen hebben en het langzaam draaien van de ambteljjke molens blijkt in bepaalde situaties soms plotseling te kunnen worden versneld. Zo hebben wij - in het belang van de zaak - ons hoofdartikel over de groeiende samenwerking in de Zuidwesthoek - vanmorgen vroeg nog moeten schrappen, in verband met onderstaande nieuws, dat heet van de naald is en waarvan ons blad de primeur heeft. Het gele urde gisteravond, toen een team van Tweede Kamerleden uit de fraktie van de Partij van de Arbeid op bezoek was in Wommels. Deze door het gewestelijk bestuur voorbereide bezoek vak kamer- en statenleden leidde na een officiële ontvangst in het gemeentehuis en bezoeken aan enkele bedrijven naar Makkum, waar in hotel De Zwaan een openbare bijeenkomst werd gehouden. het nieuws, vooral voor de bewoners van Tjerkwerd en Parrega, maar ook voor Bolsward en Workum te lanceren. Vandaag gaat de directeur van het ge meentelijk visafslagbedrijf te Makkum, de heer G. J. Reijns wegens het berei ken van de pensioen gerechtigde leef tijd met pensioen. Ter gelegenheid hier van werd hem zaterdagmiddag in het hotel De Prins in Makkum, door het ge meentebestuur een afscheidsreceptie aan geboden. Temidden van een grote bloemenpracht, en de vele cadeaus en een 200 vrien den en belangstellenden is het een kleur rijk en fleurig afscheid geworden, waar in meermalen waarderende woorden tot de heer Reijns zijn gericht. Seremonie- meester was niemand minder dan Won- seradeels eerste burger, burgemeester A. Oosterhoff van Witmarsum, die zich op bijzonder humoristische manier kweet van zijn taak. Een vorstelijk geschenk, zonder speech en toespraak werd aangeboden aan de scheidende direkteur door de visserij ver- eniging „Makkum”. Een grote doos naar het leek geheel gevuld met houtwol, maar daar onderin vond de heer Reijns een klein speelgoedautootje. Toen hij het portier opende kwam er tot zijn gro te verbazing een bankbiljet van f 1000 te voorschijn. Een hele rij van sprekers voerden het woord, burgemeester A. Oosterhoff deed dit namens ’t gemeentebestuur van Won- seradeel, u was de heer Reijns de eer ste direkteur van het afslagbedrijf. U was ook de eerste die het waagde om met de afslag in „zee” te gaan, mede door uw persoonlijke eigenschappen is dit geslaagd. En ook hebt u uw taak met veel toewijding vervuld, waarvoor wij bijzonder dankbaar zijn. De heer Reijns kreeg van het gemeentebestuur een schaal van Makkumer aardewerk aangeboden met het wapen van Wonse- radeel er in. Hij overzag als groot strateeg de militaire situatie. Werd de gevierde held der natie die de hoogste positie kreeg. Mocht aller sympathie verwerven heeft bescheiden zijn taak volbracht wordt als integer mens herdacht, oprecht gemeend, nu bij zijn sterven. „Dames, ik heb een mededeling voor u.” Over verloop van tijd zal mej. J. Eerdmans, directrice van de Chr. Scho lengemeenschap Nijenhove dit niet meer kunnen zeggen. Het zal na zoveel ja- ren eerst wel moeten wennen, dat „Da mes en heren” Och, misschien zegt ze ook wel gewoon „Jongelui” en is dit probleempje van de baan. Hoe dan ook, ingaande het komende schooljaar ver wacht men op Nijenhove niet meer en kel meisjes. Het is niet zo, dat nu elke jongen van zessen klaar maar naar de huishoudschool kan stappen. De infa- sie van jongeheren zal zich n.l. niet voltrekken in de lagere school en slechts in een gedeelte van de opleiding. Zoals bekend zijn aan de scholengemeenschap twee opleidingen verbonden, de NXIX en de NXXI opleiding. Zoals men ver leden vrijdag in de advertentie van Nij enhove heeft künnen zien betreft het alleen de laatste opleiding, die de poor ten opent voor de heren der schepping. Kortheidshalve wordt de opleiding nog vaak genoemd de „Tuinbouwafdeling.” Deze naam is in feite onjuist, enkel al omdat ze door de geschiedenis is achterhaald. De nadruk ligt bij de op leiding tot leraar (es) NXXI al lang nie meer op het onderdeel tuinbouw. Er zijl heel wat andere vakken als biologie, scheikunde, sierbloemteelt en bloem- sierkunst, die de aandacht vragen. Dat nu ook jongemannen de opleiding kun nen volgen is een van de voortvloeisels uit de mammoetwet. Als vooropleiding wordt n.l. niet meer de z.g. vormings klas gesteld, maar een havo-opleiding. Met (m)ulo (thans mavo) kan men he laas op deze opleiding niet terecht. Ver schillende jongelui die enthousiast met hun ulodiploma naar Nijenhove stapten moesten dan ook worden teleurgesteld. Mej. Eerdmans, de directrice van de school is gaarne bereid jongens, die vooi deze opleiding voelen, nader informe ren. Natuurlijk de meisjes ook. Hoe dar onk, het zal in de school nog gezelliger worden, dan het «r nu al is. Een voorman van de oude garde, Het wereldbelang toegewijd, Streed stil de allerlaatste strijd. Ook hij wist het allang, de harde dood, die uiteindelijk overwint, aan wie elk zich moet overgeven om op de tijd, gesteld door God in volle vrede in te gaan tot het hoogste en het rijkste leven. Na afloop van deze vergadering waar van vrijdag a.s. verslag werd de pers gevraagd met enkele kamerleden en bur gemeester Oosterhoff nog wat te blij ven napraten. In een minder officiële sfeer, maar meer in een gezellig on deronsje (de meeste dagbladjournalisten die hun verslag nog moesten maken, waren reeds huiswaarts gekeerd) liet een der kamerleden zich ontvallen, dat hij nog nimmer iets had gelezen over de opening van de nieuwe brug over het Van Panhuyskanaal bij Tjerkwerd. Het was slechts een losse opmerking, waar aan niet veel aandacht werd geschon ken. In de loop van het gesprek bleek uit een andere informatie dat de vol gende dag, dus vandaag, de minister van Wegenbouw en Openbare Werken) in verband met de trage gang van de aan leg van de vierbaansweg rond Bolsward zich persoonlijk op de hoogte zou stel len van de stand van zaken. Het was niet de bedoeling aan dit als oriëntatie- en werkbezoek bedoelde komen naar Bolsward enig officieel vertoon te ge ven. Op het late avonduur werd echter lijke bijzonderheid, dat de man, naar wie de brug zal worden genoemd en waarvan een reliëfbeeld zal worden aan gebracht, juist op de dag van de ont hulling en van (dit argument gaf bij de minister de doorslag, aldus vertrouwde burgemeester Oosterhof ons toe) pre cies 50 jaar in dienst van de gemeente Wonseradeel was geweest. We hebben geen vrijheid zijn naam te noemen, maar verklappen wel, dat Wonseradeel veel aan hem heeft te danken en Wonsera deel niet alleen. Als voorzitter van een provinciaal Frysk Selskip is hij ook de man die een steunpilaar vormt voor de Friese kuituur, een kuituur die hij trouwens ook dient door het houden Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en van talrijke lezingen, alom in den lan de, waarbij zijn rethorisch talent spreek woordelijk is geworden. Het bestuur in alle stilte voorbereid, wordt nu, door een zeer gelukkige omstandigheid, wel zeer versneld uitgevoerd, zo snel, dat men voorlopig zal moeten volstaan met een gepatineerd gipsen of gietsel van het reliëfbeeld. Dit doet aan het feestelijk karakter van de opening en onthulling echter niets af. De beeldhouwer kon onmogelijk zo snel zijn produkt afle veren. Wij verwachten vanmiddag op veel belangstelling, óók vanuit Workum en Bolsward. De weerberichten zijn ge lukkig niet slecht. J- ij I zal niet alleen door een druk op de knop de brug neerlaten en daarmee de ze voor geopend verklaren (waarna de burgemeesters van Workum en Wonse radeel met de minister als eersten over de officieel geopende brug zulllen schrij den en elkaar halverwege de hand zul len drukken) maar ook de naamplaat onthullen. Intern hadden b. en w. van Wonsera deel zich reeds lang over de naamgeving beraden. In het diepste geheim was reeds een principe besluit genomen, dat (om begrijpelijke redenen, een goede ver staander is maar een half woord no dig) voor de secretaris de heer D. Dei- num geheim gehouden was. Toen gis teravond ook de naamgeving ter sprake kwam, onthulde burgemeester Ooster hoff, dat de Friese beeldhouwer G. Ade- ma te Leeuwarden (vervaardiger o.a. van Us Mem en het Beeldje van Titus Brandsma te Bolsward) inmiddels ge werkt had aan het vervaardigen van een reliëfbeeld van een wijd en zijd beken de figuur in Wonseradeel, wiens naam en faam juist deze dagen op aller lip pen is. Het was n.l. wel een opmerke- In allerijl is nog het een en ander ge lanceerd. Het tijdstip van opening is ge steld op hedenmiddag half vier. De scho len te Tjerkwerd en Parrega worden verzocht de kinderen een half uur eer der vrij te laten, zodat zij getuige van het gebeuren kunnen zijn. Het bleek na enkele toen inmiddels bijna nachte lijke telefoontjes niet meer mogelijk het muziekkorps Eensgezindheid van Tjerkwerd in te schakelen. Wel werd één der Bolswardse korpsen, zij het dan met wat gedunde gelederen, bereid ge vonden, de nodige luister bij te zetten. Vanaf drie uur zal alle verkeer worden stilgelegd. Wie persé van Parrega naar Bolsward wil, zal vanaf dat uur via Dedgum, Blauwhuis en Wolsum moe ten rijden. Precies kwart over drie ver trekt vanaf Workum burgemeester Mr. B. van Haersma Buma met gevolg en precies zo over drie vanuit het stad huis te Bolward de b. en w.’s van Bols ward en Wonseradeel.alsmedë de minis ter, die hier zijn opwachting gaat ma- De hoofdinspecteur van de AID van het distrikt Friesland-Groningen en Drente, de heer R. J. Krouwel, uit Zuidlaren zei: „We spraken nooit over Makkum, maar altijd over Reijns, en dit getuigt wel van een goede verstandhouding.” Als vertegenwoordiger van de Vereniging van IJsselmeervissers, sprak de heer J. Faddegon uit Arnhem, hij dankte de heer Reijns voor de stimulans in de or ganisatie voor de gezamenlijke IJssel- meervisserij gedaan te hebben. De nieuwe direkteur, tot op heden assi stent, de heer W. Hogendorp: „26 jaar heb ik met u mogen samenwerken, we hebben lief en leed, vreugde en smart, aan de afslag en als familie samen be leefd. De afslag is ons eigen geworden, zodat we het als ons eigen bedrijf be schouwen. De unieke verhouding, me neer Reijns met de vissers en anderen, is voor ons allen een lichtend voorbeeld geweest. De scheepsbouwer namens de industrie van het dorp: als scheepsbouwer hebben we veel met el kaar te maken gehad, ik dank u harte lijk voor alle medewerking, het is al tijd goed geweest. Verder werd nog het woord gevoerd door adjudant P. v. Doorn uit Witmarsum na mens de rijkspolitie in Wonseradeel. De heer D. Zwart deed dit in dichtvorm uit naam van het VW. De heer F. Bouma als vertegenwoordiger van het „Vallaat”, en nog enige andere spre kers toonden veel waardering voor het werk van de scheidende direkteur. Op zijn beurt bracht de heer Reijns, dank aan allen voor de warme en har telijke woorden op deze receptie gespro ken. De tijd gaat snel, zo zei de heer Reijns, zodat ik nu het eindpunt van mijn loopbaan heb bereikt, waar zowel weemoed als vreugde hebben mogen do mineren. Het was voor mij een functie met veel afwisseling ik zal de eerste tijd dan ook nog wel onwennig zijn van mijn werk, maar ik heb tien kinderen, en die hebben voor pa nog wel wat te doen! De heer Reijns werd op 14 maart 1904 in Enkhuizen geboren en hij is 35 jaar direkteur van de visafslag in Mak kum geweest, de familie Reijns blijft in Makkum wonen. De Inwoners van Tjerkwerd en Parrega worden vriendelijk ver zocht hedenmiddag te vlaggen. Dit geldt ook voor de bewoners de route die z.e. de minister volgen. Nader vernemen we dat die als volgt zal zijn: Bolsward (stadhuis), Tjerkwerd, Parrega, Dedzjum, Tjerkwerd en Bolsward, waarna receptie is in hotel De Wijnberg. plotseling de gedachte geopperd of het werkbezoek van de minister niet gecom bineerd zou kunnen worden met de of ficiële opening van de brug. Burgemees ter Oosterhoff steeds spontaan tot da- d|en bereid liet er geen gras over groeien en belde vanuit Hotel De Zwaan rechtstreeks naar de minister, die zich spontaan bereid toonde de openings plechtigheid te verrichten. Toen de hoorn weer op de haak lag, besefte men pas goed, welke consequenties een der gelijke snelle beslissing gaf. Ons blad werd dan ook ingeschakeld om ken. Het Bolswardse muziekkorps is dan intussen per ZWH-bus tot aan de Harmonie te Tjerkwerd gebracht en zal eveneens om 20 over drie van daar starten voor een mars naar de brug. Burgwachter Van ’t Zet wordt ver zocht de brug vanaf kwart over drie een hoogstandje te geven. De minister ■zol „iot- ollzul— Ho WWP --V. i dWMM*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1