Europa, gisteren morgen Oud-president Eisenhower was naast militair een goed politicus Beernink wil gemeenten bundelen -- A - I II Lente SWy'-' fA J VRIJDAG 4 APRIL 1969 108e JAARGANG No. 27 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, H onnaarder adeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND x Y - - i Nasser: toestand in het midden oosten nog explosief Midden-Oosten Spanje KVP moppert nog na De VVD staat op een Pakistaanse leger grijpt in belastingverlaging zal ontwikkelen. Vietnam Gemeenten 'i. »Y’ï Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag welk probleem presi- weer wat intensiever wat de diepere zin van de afkondiging ervan geweest is. Met de Ver. Staten is op het laatste nippertje de overeenkomst inzake de Amerikaanse militaire bases in Spanje verlengd. Spanningen in Engeland Terwijl de Engelse premier Wilson in ïïgeria was voor besprekingen (geen De winter is nu toch voorbij, de bloemen en de planten komen uit hun winterslaap, weer blij te voorschijn om hun pracht te tonen Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 (05157) Bolswartls Nieuwsblad Of men nu in een stad, stadje, dorp of ergens anders woont, geen twee men sen zien hun omgeving op dezelfde wij ze. Twee amateurfotografen zagen „De stad waarin wij wonen” dus iéder op zijn eigen manier. De amateur Kersber gen uit Delft laat ons iets zien wat een driehonderd jaar geleden modem was, zijn collega-kieker H. Tant uit Amster dam brengt in beeld wat wij nu bouwen en groeperen tot steden van morgen. Sterker dan ooit in alleen maar woor- werd nadrukkelijk gezegd zonder dat dat behoeft te overtuigen), moest bij tussentijdse verkiezingen de Labourpar- tij weer een forse teruggang incasseren. Men kan nu spreken van een verschui ving van ongeveer 15 pct. ten gunste van de conservatieven, hetgeen de huidige op positiepartij een overweldigende over winning zou bezorgen, indien nu verkie zingen werden gehouden. Bovendien zijn er in het kabinet enkele scheurtjes waar neembaar, nu Callaghan, de minister van binnenlandse zaken, op een ver gadering van het partijbestuur gestemd heeft tegen een plan om de vakbonden wat meer in het gareel te brengen. Cal laghan, zo vermoedt men, probeert zijn poasitie in de partij te versterken door meer aansluiting bij de machtige vak- bondsvleugel te zoeken. Dat zou hem dan geen windeieren opleveren, indien La bour na een verkiezingsnederlaag een nieuwe leider zou zoeken. Vlaanderen drastisch opnieuw in te de len is op belangrijke punten gewijzigd. In plaats van vijf grote komen er nu acht gemeenten. Sas van Gent en Axel blijven, hetgeen de minister eigenlijk niet wilde, zelfstandig bestaan. ,„Als de Kamer dit doet is het allerbelang rijkste doel van de wet, één grote ge meente in de kanaalstreek, niet be reikt,” zei de minister. De Kamer deed het toch. Met grote meerderheid werd het amendement (afkomstig van de KVP) aangenomen. De madeliefjes klein en teer met hartjes als goud zo geel, Men ziet de pinksterbloemen weer, zacht wiegend op hun steel. deren als hinderpaal op de weg naar de vrede. Het heeft echter niet ronduit neen gezegd en dat zou erop kunnen wijzen, dat het een hogere prijs wil bedingen. Nog steeds zijn de vier grote mogend heden het niet eens geworden over een samenkomst ter bespreking van de kwes tie in het Midden-Oosten. Er is een Rus sisch plan en er is nu ook een Ameri kaans plan, dat zou neerkomen op een Israëlische aftocht uit de bezette ge bieden op het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem na. Jarring, de bemiddelaar van de Ver. Naties, is ook weer actief. Hij heeft de desbetreffende regeringen een aantal vragen voorgelegd, die er in feite op neerkomen, of zij de diverse punten aanvaarden. Voor de Arabische landen zijn hierbij de beëindiging van de oorlogstoestand en de vrije vaart van Israël door het Suezkanaal de kernpun ten, voor Israël de aftocht uit de bezet te gebieden. President Nasser van Egypte noemt de toestand nog steeds explosief. Hij waar schuwde in een grote rede eind vorige week Israël, dat Egypte ook aanvallen op burgerdoelen kan ondernemen, in dien de Israëlische aanvallen op Egyp tische steden langs het Suezkanaal blij ven voortduren. Nasser Was nog steeds niet bereid met Israël rechtstreeks te onderhandelen, aangezien dat al een op gave zou zijn. Vrede wil Nasser ook niet, bemiddeling in het geschil met Biafra maar in het antwoord op de vragen van Jarring wordt wel gesproken van een Egyptische bereidheid de oorlogstoestand te beëindigen, hetgeen dan niet formeel, maar toch feitelijk vrede is. Nasser was in zijn rede weer vol kri tiek op de Ver. St., aangezien dat land zich geheel op het Israëlische standpunt stelt. Bovendien liet Nasser duidelijk we ten niet gediend te zijn van een opge legde regeling van het geschil. Veel voortgang zit er niet in de kwes tie, tenzij veel van dit alles de dekman tel is van overleg achter de schermen, waarvan evenwel niets in de openbaar heid is doorgedrongen. In Spanje is de toestand weer wat ge normaliseerd. De sinds 24 januari be staande noodtoestand is opgeheven, zon der dat helemaal duidelijk is geworden Minister Beernink (Binnenlandse zaken; die aankondigde, dat op bestuurlijk ge bied in Nederland veel moet verande ren, heeft bij zijn eerste grote poging daartoe wat forse klappen gekregen van de Tweede Kamer. Het ministeriële voorstel om de gemeenten op Zeeuws AI is de winter nog zo sterk, al is de storm druk aan ’t werk. Wat kan het de lente deren, de bloemen kunnen ’t wel trotseren. De aarde ontwaakt, maar hoe! Ze breekt en worstelt uit de boeien. De bloemen lachen de hemel toe, en gaan weer vol liefde bloeien. A. d. J. i den is uit te drukken springt uit deze twee samengebrachte foto’s de welhaast dramatische ontwikkeling in de steden bouw naar voren. Het contrast is nu overal te zien, gisteren was het er nog niet, morgen (wat later op de dag) is het er niet meer .In het ene beeld spreekt de bedachtzame rust tegen woordig noemen we dat romantiek - van eeuwen zander technologische dictatuur; in het andere beeld staan de strakke lij nen van doelmatig wooncomfort in standaardmaten. In het oude Delft de knusheid van huis jes die zich om de mens voegden als een oude overjas, in ’t nieuwe Amster dam de door computers berekende ruim telijke ordening waarmee ons „morgen” muurvast staat, nuchter, zakelijk, func tioneel en efficient. Het is niet toevallig dat de Voorlich tingsdienst van de Europese Gemeen schappen in Brussel dit jaar als thema voor hun internationale foto-, dia- en filmwedstrijd de titel koos Europa, gis teren en morgen. Het is een onderwerp dat elke eigen tijdse mens wel móet aanspreken, het gegeven biedt ’n oneindige rijkdom aan fotomotieven. Inlichtingen over deze bij zonder interessante wedstrijd, waarvoor grote prijzen beschikbaar zijn gesteld, word op aanvraag gratis verstrekt door de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie, Singel 32 te Am sterdam. In Vietnam, met dent Nixon zich heeft bezig gehouden, heeft Thieu, de Vietnamese president, opmerkelijke din gen gezegd. Hij verklaarde zich bereid geheime besprekingen te voeren met het Bevrijdingsfront, welke organisatie hij kort tevoren nog geen aparte plaats aan de onderhandelingstafel in Parijs wilde toekennen. Maar Thieu schetste ook hoe hij de toekomst van Zuid-Vietnam zag. Er zou geen plaats zijn voor een com munistische partij en het Bevrijdings front zou als zodanig niet aan de ver kiezingen kunnen deelnemen. Het is te begrijpen, dat het Bevrijdingsfront hier op niet geestdriftig heeft gereageerd. Het noemde Thieus voorstel een manoeu vre om de wereldopinie op Saigons hand te krijgen en de communisten af te schil- aangenomen. Ondanks de opmerking van congresvoorzitter ir. Van der Pols, dat dit „een onreglementair initiatief” was. De liberalen zijn kennelijk geschrok ken van de stevige politieke worstelpar tijen op de bijeenkomsten van PvdA en KVP en willen nu ook wat rimpelsver oorzaken. Niet iedere liberaal kon daar aan wennen. Kamerlid en propagandist Vonhoff bulderde enige opmerkingen de zaal in, waarop oude liberalen reageer den met ..zachter, a.u.b.” Op de algemene vergadering werd voor en Wymbritseradeel. het eerst een vrouw gekozen als voor zitter van een grote politieke partij in Nederland. Mevrouw Van Someren werd met algemene stemmen benoemd tot de nieuwe partijvoorzitster. Zij kreeg een staande ovatie. „Ik wil niet de baas spe len binnen de partij”, beloofde ze. „Als een man dat doet vind ik het al irri tant, maar een vrouw, die dat doet vind ik afzichtelijk”. Mevrouw Van So meren gaat als de nieuwe voorzitster het laiid door om bij de VVD-afdelin- gen nieuwe ideeën te verzamelen. In haar rede waagde mevrouw Van So meren zich ook prompt aan een aantal forse politieke uitspraken. Zij keerde zich tegen de „schijnprogressiviteit”, die volgens haar hoogtij viert in sommige kringen. „Ik vind dat net een instant pudding. Alle ingrediënten liggen klaar, je behoeft er alleen maar wat water op te gooien.” Die ingrediënten zijn, vol gens mevrouw Van Someren: „Een anti- Amerikaanse houding, goedpraten wat in de communistische landen ten opzich te van de vrijheid wordt gedaan, anti- koningshuis zijn en anti-Israël en nog wat anti’s meer”. Zij noemde geen na men, maar het was duidelijk wie me vrouw Van Someren bedoelde. Voor de Partij van de Arbeid had de liberale partijvoorzitster evenals een dag eer der haar fractievoorzitter, de heer Toxo- In de binnenlandse politiek kenmerkte Eisenhowers bewindsperiode (zelf bleef hij meestal op de achtergrond) zich door een tamelijk conservatief economisch en sociaal beleid, zoals dat in Amerika van een regering van zakenlieden te ver wachten is. Teruggang van de economi sche bedrijvigheid vergrootte de werk loosheid. De grote revolutie van deze periode was evenwel niet een regeringsbesluit, maar een uitspraak van het hooggerechtshof, waarbij in 1954 diverse vormen van rassendiscriminatie, o.a. gescheiden fa ciliteiten bij openbaar vervoer en bij onderwijs in strijd met de grondwet werd genoemd. Dat was in 1954, en in de periode van Eisenhower begon de vreed zame strijd van de negers voor hun ge lijke rechten langzaam op gang te ko men. De uitbarsting volgde pas onder zijn opvolgers, de Democraten Kenne dy en Johnson, zoals ook onder hun bewind de sudderende strijd in Vietnam pas fel opgelaaid is. Eisenhower was militair en had in de tweede wereldoorlog de geallieerde lan dingen in Noord-Afrlka en West-Euro- pa geleid, een taak waarvoor hij door zijn gave mensen samen te laten wer ken uitermate geschikt was. Een aan tal jaren is hij ook opperbevelhebber van de NAVO in Europa geweest. ■i j WW Oud-president Eisenhower, Amerikaans staatshoofd van 1953 tot 1961, is zoals reeds gemeld, na een langdurig verblijf in het ziekenhuis vorige week vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. De laatste jaren heeft de populaire Ike herhaal delijk hartaanvallen te verduren gehad, maar vrijdag weigerde het hart toch definitief zyn dienst. Populair was Eisenhower, zonder dat hij in de geschiedenis aanspraak zal kunnen maken op een vooraanstaande plaats. De heftige onvrede van het Amerikaanse volk met de voortslepende oorlog in Korea en met de niet zo geheel zuivere regeringspraktijken van de Demorraten van die periode bracht generaal Eisenhower bij de verkiezingen van 1952 het hoogste ambt in de staat. In vrij korte tijd maakte hij een einde aan de oorlog in Korea en zijn eerste ambtsperiode werd op buitenlands gebied gekenmerkt door betrekkeUjke rust. Zijn minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, beijverde zich ten zeerste alle landen om Rusland heen in diverse bondgenootschappen onder te brengen en dat beloofde de nodige garanties. Ook de heer Schmelzer, fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, mopperde afgelopen weekeinde nog over de PvdA. De KVP heeft het aanbod van de PvdA afgewezen om op regionale bijeenkom sten in debat te gaan. „Het konstruc- tieve werk dat wij onder handen hebben is belangrijker dan een dergelijke dis cussie,” meende de heer Schmelzer. De PvdA had juist verondersteld, dat de KVP mogelijk bij het konstruktieve werk (bedoeld wordt het opstellen van een konsekwent vooruitstrevend program voor de KVP) nog wat zou kunnen le ren van sommige (niet alle) PvdA-ge- dachten. De heer Schmelzer zei, dat de PvdA nu eerst maar eens orde op eigen zaken moet stellen. „Een eigen gezicht tonen en een eigen beleidslijn ontwik kelen”, vond hij. De KVP-voorman wilde toch even boos reageren op een uitspraak van de heer Toxopeus op het VVD-congres als zou den de christelijke partijen niet zo’n erg duidelijke politiek hebben. „Hij ook al?” Leek de heer Schmelzer te verwij ten. „Zowel de liberalen als de socia listen zijn onze concurrenten. Indien de drie christelijke partijen er in slagen tot samenwerking te komen, zullen er heel wat Nederlanders zijn, ook in de PvdA en de VVD, die besluiten op één van de drie christelijke partijen te stemmen. Daarom verwijt men ons onduidelijk heid en conservatisme”, aldus de KVP- fractievoorzitter. Hij vertelde, dat KVP, ARP en CHU aan „nieuwe hoofdlijnen” werken, dat spanningen binnen de KVP normaal zijn, maar ook zeer vruchtbaar. De heer Schmelzer sprak op het zgn. Overijssels Appèl van de KVP. De toenemende onrust in Pakistan en met name in Oost-Pakistan heeft dan toch, wat sneller dan verwacht, het leger in het spel gebracht. President Ajoeb die zich al eerder niet herkiesbaar ge steld had als president, kondigde aan af te treden en de macht over te dragen aan generaal Yahya, de opperbevelheb ber van het leger. Deze kondigde de staat van beleg af en stelde speciale mi litaire gerechtshoven in. Tot nu toe lijkt het leger er goed in geslaagd de bevolking te dben afzien van de relle tjes waarvan Pakistan de laatste we ken te lijden had. Generaal Yahya heeft ook nog nieuwe verkiezingen in het voor uitzicht gesteld, maar men moet afwach ten hoe dit zich Probleem is, dat de VVD deze verla ging ziet als een afspraak, die destijds bij de formatie van het kabinet De Jong is gemaakt. Het was een van de voor waarden waarop de liberalen met chris telijke partijen in zee wilden gaan. Met name de ARP ontkent, dat hierover een kabinetsafspraak is gemaakt. Afpsraak of geen afspraak de VVD wil nu gewoon belastingverlaging. Op een voor de libe ralen ongewoon scherpe toon eiste het congres een belastingmaatregel. Een mo tie daartoe werd met algemene stemmen peus weinig goede woorden over. „De heer Vondeling staat voor de onmoge lijke taak om fundamenteel verschil lende opvattingen binnen de PvdA on der één noemer te brengen. Het lijkt me reëel om voorlopig de PvdA als serieuze regeringspartij af te schrijven.” De VVD wil onverkort vasthouden aan de liberale eis om op 1 januari 1970 de inkomstenbelasting te verlagen. Deze uitspraak kwam afgelopen weekeinde op de algemene vergadering van de VVD in Groningen. Het gaat om een belasting verlaging van rond negenhonderd miljoen gulden, zei de liberale belastingdes kundige in de Tweede Kamer, de heer Portheine. De verlaging is bedoeld als correctie op de invloed van de inflatie. De belastingtarieven stijgen sterker naar mate de lonen omhoog gaan. Dat heeft voor de belastingbetaler een ongunstig effect. AI eerder heeft de VVD aangedrongen op belastingverlaging. Het was toen (vorig jaar), dat vooral de ARP zich sterk verzetten. Ook binnen de KVP is geen overeenstemming te vinden over de verlaging. Dat de VVD nu onverkort aan haar eis vasthoudt kan tot enige moeilijkheden binnen de regeringscoalitie leiden. Ytle; Y V-,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1