DE FOTO VAN DE WEEK Bolsward zoals het niet u kent meer I dl II 4 1 SCHERPER CENSUUR IN TSJECHO-SLOWAKIJE l A Ik Ni "O 7/ I -1 w - 1 i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I WA* l F 7;Y O 108e JAARGANG No. 28 VRIJDAG 11 APRIL 1969 Wymbritseradeel. Verhoudingen tussen Israël en Jordanië nog zeer gespannen Het Midden-Oosten. Normalisatie. >y.- Advertentieprijs: 16 et per nu» Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Dubcek waarschuwde, dat de tijd, die Tsjecho-Slowakije gekregen heeft voor het herstel van de normale, socialisti sche toestand niet onbeperkt is. Het woord normalisatie, dat stelselma tig als Russische eis naar voren is ge bracht, wordt hiermee centraal gesteld en men mag aannemen, dat Moskou zijn uitleg van het woord normaal verlangt. In die uitleg is normaal een straffere dictatuur van de partij en van de hoog ste partijorganen, waarin slechts dis cussie achter gesloten deuren mogelijk is. Het gehele functioneren van de partij in Tsjecho-Slowakije moet dus ook ver anderen. Moskou heeft al aangegeven op welke wijze het zich de normalisatie denkt door een scherpe aanval op het liberale lid van het Tsjechoslowaakse presidium Smrkovsky, een aanval die het Tsjechoslowaakse presidium zelf als om de bliksem wat af te leiden heeft overgenomen in de vorm van een beris ping aan het adres van Smrkovsky, die in afwijking van de partijlijn zou heb ben gesproken1. Dubcek betoogde, dat het land door de schuld van extremistische elementen een van de ernstigste dagen sinds vorig jaar augustus heeft beleefd. Wijzen de beris ping en deze opmerking er op, dat het dan toch nog tot een zuivering van de partij van liberale elementen zal ko men? Behalve de invoering van de verscherpte censuur zijn maatregelen genomen om de politie beter te bewapenen en te ver sterken met eenheden van het volks leger om ordeverstoringen beter ’t hoofd te bieden of te voorkomen. De oplossing van actuele en dringende problemen zal moeten worden uitgesteld, aldus Dubcek. Het is mogelijk, dat hij hiermee doelt op de hervormingen in de vorm van decentralisatie bij de industrie, waar mee de Tsjechoslowaakse hervormers, ter verbetering van het economische stelsel hadden willen beginnen. Het Chinees-Russische geschil. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uftg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 9044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bols wards Nieuwsblad De maatregelen, die de Tsjechoslowaken hebben moeten nemen, betreffen in de eerste plaats de vrijheid van menings uiting, die ondanks wat scherper toe zicht dan voorheen, nog groot was. De censuur, een jaar geleden met de Praag se lente afgeschaft, wordt hersteld voor kwesties betreffende de partijpolitiek, de defensie, de binnenlandse veiligheid en de grondbeginselen van het Nationale Front, de organisatie waarin behalve de communistische partij ook enkele ande re politieke organisaties vertegenwoor digd zijn. Dat komt er op neer, dat er van de inmiddels in Tsjecho-Slowakije gegroeide discussie over politieke en an dere kwesties tussen publiek en over heid geen sprake meer zal zijn. Men kian slechts veronderstellen, dat de censoren meer toelaatbaar zullen achten dan in de strenge periode van Novotny het ge val is geweest en dat zij ook hun bij drage zullen leveren aan het behoud van een zo groot mogelijke vrijheid. Wij moeten een hoge politieke prijs betalen, zo deelde de Tsjechoslowaakse partij leider Dubcek de bevolking mede aan het einde van een week, waarin maar schalk Gretsjko, de Russische minister van defensie, en Semjonow, de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Praag onder zware druk hadden gezet. De aanleiding hiertoe waren de uitbarstingen van anti-Russisehe gezindheid in Praag en enkele andere steden als gevolg van de overwinningen van de Tsjecho slowaakse (jshockeyploeg op Rusland. van een broedje in een, nest. Weinigen hebben ooit dit rijtje woningen zo apart gezien. Dit kon n.l. alleen vanuit het grasveldje dat na afbraak van een hele reeks krotten ontstond tussen de Grote Kampen en het Hoog Bolwerk. En wie komt daar ooit? Kinderen en. een fotograaf die eigen wegen durft te be wandelen. Vanaf de Grote Kampen zelf ziet men altijd méér en vanaf het Hoog Bolwerk heeft men de hele stad op de achtergrond. En dan te bedenken, dat deze woningen de vorm laat het reeds zien lang niet de oudste waren Na een reeks incidenten aan de Russi sche grens met China in het Verre Oos ten heeft Rusland China voorgesteld langs de weg van onderhandelingen de geschillen op te lossen, waarbij het er evenwel van uitgaat, dat de huidige grenzen, die in de vorige eeuw zijn vastgesteld, onveranderd geldig zijn. Maar niettemin werden, ondanks de ver der zeer gematigde toon van de nota, waarin het Russische voorstel vervat was, de schuld van de incidenten van vorige maand geheel op China gescho ven. Men neemt aan dat Rusland niet alleen verdere incidenten wil vermijden, maar dat het zich door een breed gebaar van zijn goede kant wil laten zien, mede in verband mét de grote internationale communistische conferentie, die op 5 juni in Moskou zal worden geopend. Misschien kan men uit de woorden van de Prawda opmaken, wat de diepere zin van alles is. Peking, zo schrijft de Prawda, valt in de Sowjetunie de voor- Israël is door de Veiligheidsraad ver oordeeld wegens vergeldingsaanvallen op Jordaans gebied. Engeland en Ame rika onthielden zich van stemmen, om dat in de resolutie niet tevens de aan leiding van de vergelding, n.l. de terro ristische acties van Jordaans gebied af, werd veroordeeld. In de Veiligheidsraad stelde Rusland zich geheel op het Arabische standpunt van de gerechtvaardigde Palastijnse guerilla-activiteit. Men was even bang dat dat verschil van opvatting tussen de grote mogendheden hun overleg over de kwestie van het Midden-Oosten zou dwarsbomen, maar dat is niet het ge val geweest, want vorige week donder dag is de eerste vergadering van de Grote Vier gehouden. Er is niets nadc.s over medegedeeld. „Rails in de stad, slipgevaar!” Het bordje kan straks verhangen, want momenteel is men druk bezig de rails te verwijderen. Hier zien we dit gebeu ren op de Dükstraat-Bargefenne. Foto J. J. Wijma. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en U kunt het geloven of niet, maar bij gaande foto hadden we klaar liggen om als foto van de week te plaatsen. De fotograaf moet wel een vooruitzien de blik hebben gehad, want het huis is niet meer. Dezer dagen ging het in rook op. Branweerlieden hebben eerst nog blussingswerkzaamheden verricht, maar die spoedig bepaald tot wat men dan noemt de belendende percelen. Het huis (eigenlijk waren het drie wo ningen) is intussen met de grond ge lijk gemaakt. Het was reeds onbewoon baar verklaard en werd niet meer be woond. Dergeliike huizen zijn veelal ’n speelplaats voor kinderen, met alle ge varen van dien. De foto is dus ineens hoogst actueel, maat het is niet daarom dat we hem voor deze week kozen. Immers, zoals gezegd, de keuze wAs reeds door ons gemaakt. „Bolsward in zijn hemd” had den we deze foto willen noemen. Dat ’t nu helemaal striptease is geworden, is puur toeval. We kozen de foto noch om zijn schoon heid, noch om zijn technische kwalitei ten, noch omdat het een fotografisch hoogstandje is, maar alleen omdat maar weinigen die we deze foto voorlegden, deze direct thuis konden brengen. Dit heeft waarschijnlijk twee oorzaken. In eerste plaats krijgt iets, losge maakt uit het geheel, ineens een eigen «anzien en leven. Eén kievitsei in een eierdopje is heel wat anders dan één naamste kracht aan, die zich tegen het imperialisme verzet. M. a. w. Moskou wil Peking als een imperialistische mo gendheid afschilderen. Maar uit de te rughoudende nota kan men tevens op maken, dat Moskou de zaak niet op de spits wil drijven, vermoedelijk omdat Breznjew kortgeleden in Boedapest te horen heeft gekregen van zijn Oost- europese bondgenoten, dat zij nog niet zo onder de indruk zijn van het Chinese gevaar. Op een al te fel standpunt kan Moskou geen eensgezindheid bereiken. China heeft het Russische voorstel ech te zonder meer van de hand gewezen. Het noemde de nota lasterlijk en leu genachtig. China ging enkele dagen la ter tot het offensief over door bekend te maken, dat de Poolse regering, een telegram naar Peking had gezonden, waarin het. Ruslands agressie en impe rialisme veroordeelde. Het klinkt on waarschijnlijk, dat de Poolse regering zo trouw aan Moskou en zo afhankelijk van Moskou, op deze manier eventuele geheime gevoelens zou verraden. Men moet dus voorlopig wel aannemen, dat Peking aan het fantaseren is geslagen in de verwachting dat ontkenningen toch niet helemaal afdoende zullen zijn. Op die manier is de appel van de twee dracht dan in het Russische kamp ge bracht. Moskou zorgt ook voor wat meer vuile was door het Chinese regime ervan te beschuldiging, in de Afro-Aziatische lan den zelf naar de macht te streven, wat dan leidt tot anti-communistische staatsgrepen in die landen. en lang niet de slechtste op de Kam pen. Het tegendeel is waar. Dit drietal vormde eens een welhaast deftig element in het buurtje met steeg jes en slopjes. De kameers keken welis waar uit tegen de .hoge bolwerkrand, maar het verhaal gaat, dat er bewoners waren, die prompt heimwee kregen, als ze in een huis kwamen met vrij zicht. Dat Bolwerk, eens vestingwal, later kuierpaadje voor bejaarden die een om metje maakten of voor vrijende paartjes kende eigenlijk maar eens per week een invasie wanneer de klokken van de Martinitoren hun zware bim-bam lieten horen en in het zondagse pak vaders en moeders met hun kroost naar de kerk togen. Het Bolwerk, dat in zijn goede dagen vol romantiek was, is nu het er zo kaal wordt, ook niet meer je dat. Eens maakte de heer L. J. de Haan er een leuk liedje op: Se lang er bankjes op ut Bol werk staan, Blieft te Boalsert ut f rij en wel bestaan een liedje, dat later weer inspireerde tot het schrijven van de humoristische roman „It bigoun op Bolletongersdei”, een roman over een „suvel” die dit liedje telkens door het hoofd speelde. De Grote Kampen is saneringsgebied. Veel is al weggebroken. Nieuwe gebou wen verrezen, zoals de brandweerkazer ne. Wat er mee gaat gebeuren is nog niet bekend. In de raad is het woord bejaardenwo ninkjes wel eens gevallen. Hoe dan ook, zó kan het niet blijven. De Kampen is langzamerhand ontmanteld. Telkens werd weer een jasje uitgetrokken, tot dat dit huis in zijn hemd bleef staan. Maar ook dat is nu voorbij. Striptease. Niets meer. Maar wat bleef zijn de oude verhalen. Er woonden op de Kampen vroeger bekende persoonlijkheden, apar te mensen. Er werden sterke stukken uitgehaald, nog sterker stukken ver teld. Verhalen, haast te mooi om waar te zijn. Wie kent ze nog? En wie durft ze eens op papier te zetten? Verhalen van lief en leed. Er is veel geleden op de Kampen, veel gebeden, misschien ook wel veel gevloekt. De foto was het plaatsen waard. Een toonbeeld van triestheid. Een hagelwit geitje op de voorgrond of een paar spe lende kinderen en ineens was er een romantisch en fleurig accent geweest. De fotograaf heeft het niet gedaan. Zo in al zijn kaalheid, zijn somberheid, zeg maar zijn eenzaamheid, stemt deze foto tot nadenken. Dat dit nog kon be staan, 25 jaar na de oorlog. In een tijd van welvaart en hoogconjunctuur. Leegstaande woningen, die je aankijken met open holle ogen als vanuit 'n doods hoofd. Het is alsof de fotograaf heeft willen zeggen: U kunt het nu wel altijd lief en romantisch maken, maar ook dit is Bolsward. Een foto, die tot nadenken stemde. Daarom is het foto tientje ditmaal voor de heer Negerman, P. Tanjéstraat, die de foto maakte. Op de andere foto zien we hoe de rook uit deze woningen naar buiten kringelt en de brandweer in actie is. Brandmees ter Franzen staat toe te kijken hoe de heer Schukken met een stuk hout (wij dachten altijd dat de brandweerman in zo’n geval over een bijl beschikte) een raam wil openbreken. Dit raam was gedicht met. een oud schoolbord. Ook dat is vergane glorie. Hoeveel mooie tekeningen zijn er eens op ge maakt, hoeveel wijze lessen op geschre ven. Hoe vaak is het schoon geveegd en ópgepoetst. Wel niemand had ooit kun nen denken, dat het nog ooit eens in vlammen zou opgaan. ■- w --

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1