nieuwe I Gabe Sbroar Haasje kreeg moeder I Ik Mg llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll "üll'llllüllï. 188 •r-1- w i Door rukwind te water De Urker kotter lx; Motel Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Langstme bij de Rijksweg w o i üs hjoed to sizzen I - - IS® om 88 888.' DINSDAG 15 AP RU. 1969 108e JAARGANG No. 29 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Instemming met plannen openlucht museum Piaam '■’Öan ’e greate streep yn ’t read. Burgemeester A Enthou- een Naar huis af naar de gronden. Omdat zij op God vertrouwden. mee J.S Advertentieprijs: 16 ct per Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 25-JARIG PRIESTERFEEST VAN PASTOOR A. J. ROS OFM Oosterhoff siaste gangmaker voor het plan Piaam. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Weer stoomden vele kotters op Het Hollands driekleur in de top Het zware weer begon te tarten De laatste boot die speelde 't parten Geen redden op dit laatste stee Zij werd een offer aan de zee. Hierbij een foto van de show van land bouwwerktuigen van de heer S. Terp- stra te Parrega, die het helaas met het weer bar slecht getroffen heeft. (foto L. Spijksma) Vijfjarig kind jammerlijk verdronken Zaterdagmiddag stak er plotseling een snel aanwakkerende storm op. die over al in den lande veel onheil stichtte en ook te Bolsward verschillende vernie lingen en ravages Aanrichtte. De storm die vanuit het zuidwesten kwam aan razen en omstreeks vijf uur op het he vigst was, ging gepaard met hevige rukwinden. Een van deze rukwinden is vermoedelijk het vijfjarig zoontje Pe trus van fam. P. v. d. Werff noodlottig geworden. Men heeft hem het laatst op zijn fietsje gezien. Op een gegeven mo ment zag de heer K. v. d. Schaaf het ventje in de gracht langs de Turfkade bij de Blauwpoort te water. Hij heeft onmiddellijk getracht in een roeibootje het jongetje te redden, maar voor hij het bereikte, verdween het naar de diep te. Helaas was er op dat moment nie mand aanwezig, die de zwemkunst vol doende machtig was om het knaapje te redden. Pas na ongeveer een half uur gelukte het zijn stoffelijk overschot te bergen. Het kind bleek toen namelijk reeds verdronken te zijn. Het medeleven met de zo zwaar gètroffcn familie is groot. Aide lju, mei fiere bem Witte tusken wralddieien De problemen fan elkoar Faeks Mel aerdich oan to fielen. Dan wurdt der skreaun Oan it alderpear Jim moatte mar ris komme Foar üs is it in ear. Wy fiele it sa oan De tiid dy giet mar troch. En as jimme it wolle, Kin ’t nou ommers noch. Sa ütfanhüzje hja om fierrens. It giet suver dei oan dei Dat hjir aide lju Reizgje üt ’t aldlan wei. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Bij de familie de Lange in de Sam. v. Haringhouckstraat 25 te Bolsward heeft men sinds vorige week een niet alledaags huisdier. Zoon Eelco vond dinsdag in de buurt van Hichtom een jong haasje dat hij meebracht naar huis, om het diertje „een kans van leven te gunnen”. Met een zuigfles wordt het dier gevoed en toen wij zaterdagmiddag een foto kwamen maken was het springlevend. De poes van de familie, die net vorige week jongen kreeg, behandelt het haasje als haar eigen jong, maar deze wil toch nog maar niet bij de poes drinken. Een naam heeft het huisdiertje ook al; begrijpelijk dat men hem naar de vinder heeft genoemd. Een haas als huisdier dus. Overigens is hat zo, dat wij niet hopen dat ieder „gevonden” haasje mee naar huis wordt genomen. Ook in het weiland was het wel blijven leven. Het léék misschien wel verlaten, maar was het niet, De moeder-haas had het heus wel weer opgezocht tenzij deze door bijv, overrijding was gedood. verkeer en toerisme als met een grote injectienaald Friesland als het ware wordt ingespoten. Wij wensen het initia tiefvolle gemeentebestuur veel succes met de verdere uitwerking van de plan nen. Schepen komen, schepen gaan Het is al jaren hun bestaan. En steeds wordt weer de weg gevon den Vissersboten voeren uit Het was steeds het vast besluit Geen weer kon hen haast tegenhou den Het Ijsselmeer zijn ruwe golven. Die hebben het scheepje daar bedol ven De halfstok is op Urk gehesen Daar men treurt om zoveel leven. Families zijn in rouw gedompeld. Hun geluk is weer verschrompeld. Langstme hinget faeks der tusken En wurdt jimmeroan wer great >Oant, dat de pylk bigjint to wizen Fier hjir fandinne Leit it emigraesjelan Mar troch brieve-skriuwen Bliuwt de Onderlinge ban. De heer Wijbenga van Galamadammen heeft van het weeshuis te Bolsward op tie gevraagd en verkregen om op een stuk' grond in de hoek rijksweg 43 en Kloosterlaan (achter de bomengroep rond het voormalige benzinestation van de heer E. S. van Dijk) een modern motel te stichten. Gedacht wordt aan een motel met voorlopig een 15-tal kamers restaurant-akkomodatie, zalenverhuur, enz. Ook zal er een service- en smeer- station worden ingericht. Het motel zal vanaf de rijksweg in beide - richtingen :-x< gemakkelijk bereikbaar zijn. Er is ter plaatse nl. zowel een op- als een afrit. In het huidige uitbreidingskomplex van l Bolsward is aan de overzijde van de Kloosterlaan geen bebouwing gepland, i zodat dit momenteel dus niet in de i mogelijkheid tot een dergelijke vesti- ging voorziet. i Zal het plan doorgang kunnen vinden, i dan zal de raad het uitbreidingsplan i dan eerst ook dienen te wijzigen. Zoals s men weet bestaat er ook het plan het flatgebouw aan de Snekerweg om te bouwen tot motel. In hoeverre het nieu- 1 we plan het bestaande jorkruist is op i dit moment nog niet bekend. die nu in het seizoen dienst doen als re creatiewoning en er is het „buiten be- elk met eigen In een vrijdagmiddag in Leeuwarden gehouden vergadering van de afdeling Friesland van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zijn de plannen van de gemeente Wonseradeel om te komen tot een „Stichting Behoud Land schapswaarden” met (bijvoorbeeld) Pi aam als centrum, gunstig ontvangen. Over het algemeen waren de vertegen woordigers van de gemeenten voor een bundeling op dit gebied. Zij vroegen Wonseradeel eens een nadere uitwer king op papier te maken, burgemees ter A. Oosterhoff van deze gemeente zegde dat graag toe. Over niet al te lan ge tijd kunnen de gemeentebesturen dus een schrijven verwachten, waarop een concreet antwoord mogelijk wordt, al dus de Leeuwarder Courant. Piaam heeft, zo legde burgemeester Oos terhoff uit, een gerestaureerd twaalfde- eeuws kerkje, een in bedrijf zijnde boer derij en een boerderij die op instorten staat, maar die de gemeente tracht aan te kopen om voor het nageslacht te be waren. Verder is er een aantal onbe woonbaar verklaarde arbeidershuisjes, Mei in party lju kin men Lzj en s.;, we, mar mei har rekkenje is wol ris in toer. waardigheden in Friesland in één keer presenteren en daarvoor lijkt een nau we samenwerking tussen de betrokken gemeentebesturen nodig. Om zich deskundig te laten voorlich ten had de VNG dr. A. J. Bernet Kam pers, directeur van het openluchtmuse um Arnhem, uitgenodigd. Met dia’s liet hij zien hoe in binnen- en buiten land is geprobeerd de mensen een in druk te geven van wonen en werken in vroeger tijden. Oude gebouwen, werk tuigen, gebruiksvoorwerpen etc. zijn steeds zoveel mogelijk in hun oorspron kelijke omgeving geplaatst. De drie-een- heid van omgeving-gebouw-inrichting werkt daarbij het meest suggestief. Dr. Bernet Kempers hield de aanwezige ge meentebestuurders voor, dat een open luchtmuseum daardoor een erg kost baar maar ook attractief bedrijf wordt. Na dit eerste inleidende gesprek, waar bij ook een filmpje werd getoond over het oude Friese boerenleven, volgt bin nenkort, weer op initiatief van Wonse radeel, een vergadering, waarbij getracht zal worden tot een definitieve samen werkingsvorm te komen. Piaam, zoals men zich het openluchtmu seum voorstelt heeft veel aantrekkelijks. Het is in de eerste plaats weer eens wat anders dan bos en hei. Hier het vlakke Friese land met zijn ruime ver ten. J>an: het blijft een levend museum. De mensen blijven er gewoon leven en werken. Er moet ook geen lawaaieri ge begeleiding komen. De rust is hier I juist het pluspunt. Land en zee. En in de onmiddellijke nabijheid is er Mak- kum met zijn aardewerkfabriek, zijn ho tels en de Holle Poarte. Waar vindt men in Friesland zoveel aspecten bij elkaar? In de iets verdere omgeving de mooie kerkjes van Exmorra, Wons enz. Nog weer even verder de krans van steden, schoonheid: Bolsward, drijf” staande gereformeerde kerkje, i Workum, Hindeloopen. En dan niet te geen monument, maar toch een gebouw j vergeten: Dit openluchtmuseum ligt waar zich geschiedenis heeft afgespeeld. slechts enkele kilometers verwijderd van Vlak buiten Piaam ligt de oude Zui- I de kop Afsluitdijk, de plaats waar het derzeedijk, de gemeente hoopt dat het waterschap Westergo’s IJsselmeerdijken daar weer een paalwering wil oprich ten. De burgemeester sprak over de sfeer van Piaam en over de sfeer van de eendekooien: één zal in oude glo rie voor het publiek worden opengesteld, de andere is nog in bedrijf. In het Fries Genootschap is destijds een studie ge maakt over de plaats van een eventu eel openluchtmuseum; de aandacht viel daarbij op Piaam en de keus werd Pi aam. Nu kan er in Piaam „van alles” uit heel Friesland worden geplaatst, maar dat is de bedoeling niet. Wat in Fries land bewaard moet en kan blijven, kan het beste op de plaats, waar het altijd gestaan heeft. Toch staat de gemeente Wonseradeel een bundeling voor ogen. De stichting, waar aan wordt gedacht, laat de mogelijkheid van deelneming van andere gemeenten duidelijk open. Ook die van organisaties en instellin gen trouwens, waarbij onder meer ge dacht wordt aan de landbouworganisa ties. De gedachte om zoveel mogelijk Friese oudheden naar Piaam te halen en er een compleet Fries openluchtmuseum van te maken, heeft men dus laten va ren. Liever laat men oude huisjes, mo lens e.d. in de oorspronkelijke omge ving staan. Toch wil men alle beziens- Tot Zeeland® kusten leeft men Met deze rampen op de zee: U worde s’ toebedeeld Voor v, storm gaf. Op zondag 20 april viert de St. Fran- ciscus parochie het feest, dat reeds op 19 maart door de pastoor A. J. Ros o.f.m. in de kring van zijn familie her dacht is. Het hoogtepunt van het feest is de plechtige Eucharistieviering, die begint om kwart voor tien, dus een kwar tier eerder dan normaal. Het parochiekoor zal bij die gelegen heid een nieuwe Nederlandse mis voor koor en volk ten doop houden. Drie kwartier na de mis, om 12 uur, is er receptie in „De Doele”. Pastoor Ros zou graag zien, dat iedere parochiaan en ook iedere verdere belangstellende in de gelegenheid gesteld werd hem per soonlijk geluk te wensen. Daarom is er een „lopende” ontvangst, waarbij ieder komt, staat en gaat, tot ongeveer 2 uur. De toespraken namens allerlei vereni gingen en instanties komen te vervallen. In plaats daarvan kan ieder, die iets openlijks kenbaar wil maken, dit doen door zijn gedachten in woord, tekenin- gen, collages, enz. mee te brengen en op een daartoe opgesteld bord te prik ken Voor de pastoor kan dit nader hand een leuke herinnering zijn; vooruit dus, dichter, tekenaars en schilders. Aan het begin van de receptie wordt Het z.g. Noormannenpoortje in de kerk aan de pastoor het feestgeschenk van te Piaam. i de parochie aangeboden mm (foto L. Spijksma) 8' -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1