Gade Sluw De foto de week van i s Ministerraad van de NA VO bijeen Kijkers moeten meer voor sport overhebben /lts Piaem Inbraak in kiosk b Bromfiets gestolen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennnarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en lepenloft museum 1/ i i w i I BW .7 7 Ster fc 108e JAARGANG No. 30 VRIJDAG 18 APRIL 1969 Wymbritseradeel. Hwat hat Kamer schonk regering üs hjoed to sizzen In swiete müle is in djippe küle. opnieuw vertrouwen Sport. op benzine, accijns Daarmee Lonen. De Gaulle: Referendum winnen of aftreden van de NAVO, ditmaal in Washington F Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag In de sigarenkiosk van de heer Th. Dal- stra aan de Snekerweg is in de nacht van 4 op 5 april ingebroken. De buit bedroeg een f 1000,Van de daders is nog geen spoor. Een in Bolsward gevonden bromfiets, bleek in Sneek te zijn gestolen. Ook hier is de dader nog niet ingerekend. een snelle oplossing. De raad zal in Brussel een lijst op stellen van dergelijke problemen. Bij een aantal ministers was deze terug houdendheid te verklaren uit de achter docht die zij koesteren, dat Rusland met zijn conferentie weinig anders wil be reiken dan de stilzwijgende erkenning van zjjn heerschappij in Oost-Europa. Toch is dat een feit, waar men zich bij zal moeten neerleggen, wil men in de Europese internationale verhoudingen de rust behouden. Bilateraal. Debré, de Franse minister van buiten landse zaken, maakte duidelijk, dat hij een grote conferentie niet actueel vond, Riis omheech, o leaflik doarpke As tafriel fan fierrens wei Bliuw dy seis yn al dyn wezen Sa op ’e joun as iere dei. Leist dér tichte oan it wetter Hast tsjin ’e aide Süd-sédyk Der de weagen aenst fortelle Sjoch hjir leit Piaem syn ryk. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Te). 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ryk mei aldbou om dy hinne En hwat dêr yn ’e buorren stiet Minsken binne aenst neisgjirrich Hwant nimmen wol historary kwyt. J.S. centrale maatregel af. die voor alle be drijven gelijk is. Ondernemingen, die ’t nu al moeilijk hebben kunnen die twee procent niet meer aan. De werkgevers stellen bovendien, dat twee procent extra loonkosten prijsverhogend zullen werken en daarmee het prijsbeleid van de regering doorkruisen. De vakbewe ging heeft gewaarschuwd, dat deze af wijzing van de kant van de werkgevers kan leiden tot sociale onrust in Neder land. De werknemers zullen nu per be drijfstak proberen hun zin te krijgen. Stakingen zijn daarbij het laatste mid del, maar niet onmogelijk. De werkge vers hebben verteld zich er van bewust te zijn, dat hun weigering tot gevolg kan hebben dat in de bedrijven onbeha gen ontstaat. NAVO om, dat is n.l. het te verwach ten gesprek tussen Moskou en Washing ton over kernwapenen, waarvoor de raad van de NAVO Washington een be moedigend knikje heeft gegeven. Ditmaal alweer een mooi en originele foto, maar verder is alles anders. In de eerste plaats weten we niet wie de fotograaf is. Het zou ons niet verbazen, dat het dezelfde is als degene die de foto maakte van het viadukt bij de Marnezijl, u weet wel met de Hollandiafabriek op de achtergrond. Dit zou dan de heer Bangma van het Klaverflat zijn. Als we op hem gokken, dan is dat zuiver uit stijlovereenkomst. Hem zij het tientje van harte gegund maar dan wel even een berichtje. Of natuurlijk van de maker van deze foto als we verkeerd hebben gegokt. En nu het andere. Waar is dit en wat vindt u er van? Wij hebben nu al zo vaak een lyrische ontboezeming gegeven en een foto van a tot z besproken, dat we ditmaal het woord graag eens aan de lezers geven. Waar zou dit zijn? En hoe vindt u dit plaatje? Welke gedachten roept het by u op? Wat vindt u er in geslaagd en wat niet? Wat had u anders gewild? Wie dit het best onder woorden kan brengen, ziet een volgende keer zijn epistel in ons blad. Opzenden aan foto-redaktie, Bolswards Nieuwsblad. De vergadering van de ministerraad gehouden, had een bijzonder tintje, want het Atlantische bondgenootschap is 20 jaar geworden. Bij de officiële viering waren vier van de oorspronkelijke onder tekenaars aanwezig, de Amerikaan Acheson, de Noor lange, de Belg Spaak en onze landgenoot Stikker. Anders dan men wellicht gedacht zou hebben, stond deze bijeenkomst niet in het teken van de militaire paraatheid, maar veeleer in dat van de ontspanning die zich in Europa aftekent (ondanks de Tsjechoslowaakse crisis van augustus van het vorige jaar) en die men toch voor een goed deel kan toeschrijven aan het bestaan van het bondgenootschap, dat zich van traditio nele bondgenootschappen onderscheidt, doordat het al in vredestijd een gemeen schappelijk bevelscentriim heeft. Dat Frankrijk de medewerking in dat gemeen schappelijke opperbevel de laatste jaren in strijd acht met zijn nationale waar digheid, is een tegenvaller, waarover men zich overigens aardig heen heeft weten te zetten. De aankondiging van de accijnsverho gingen was niet de enige verrassing, die de regering vorige week in petto had. Minister Klompé (Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk) heeft in een nota aan de Tweede Kamer laten weten, dat de sportbeoefenaars en toe schouwers in Nederland mëer voor hun liefhebberij over moeten hebben. De en- tree-gelden moeten worden verhoogd en de verenigingen moeten hogere contri buties gaan vragen. De regering wil niet alle sportsubsidies laten vallen, maar meent, dat de sportbeoefenaars en de kijkers zelf een groter deel van de kosten voor hun rekening moeten ne men. In 1966 gaf de overheid 167 mil joen uit aan lichamelijke vorming en sport, precies 1 procent van de totale uitgaven. Het allergrootste deel (98 kwam voor rekening van de gemeenten. Tink oan al dat greate tsjügjen Fan hwat ienkear wie dyn wrald Mei dyn beide eine-koaijen Dat noch under ’t doarpke fait. Frans referendum. Indien het Franse volk zich bijhet; referendum van 27 april niet voor de voorstellen van president De Gaulle uit spreekt, zal hij aftreden. Met dit drei gement heeft De Gaulle zich in de po litieke strijd om ’t referendum gewor pen, waarbij het volk zich moet uit spreken over zo uiteenlopende zaken ala de verandering van de Senaat in een soort corporatief raadgevend lichaam waarin sociale en economische groepe ringen er niet langer de burger verte genwoordigd zullen zijn, en wat een regionale hervorming heet. Hierbij wordt aan diverse nieuw te vornien re gionen een zeker zelfbestuur gegeven. Enige belangstelling voor het referen dum bestaat er niet. Meer dan de helft van de ondervraagden bij een menings- peiling was niet van plan te gaan stem men, terwijl 25 pet. ja wilde stemmen en 23 pet. neen Door nu met zijn af treden te dreigen heeft De Gaulle het kamp van de ja-stemmers willen ver sterken met die lauwen die toch terug schrikken voor de gevolgen van zijn af treden, Een nederlaag of zelfs een al te kleine overwinning zou men wel kun nen zien als een aantasting van het gezag van de president en het is lo gisch, dat hij dat vermijden wil. Voor de oppositie zou dat een mooie kans zijn met ere van De Gaulle af te komen, maar het vervelende is, dat de verdeelde oppositie geen deugdelijk al ternatief kan bieden. Op de werkbijeenkomsten van de raad was het voornaamste onderwerp wel de verhouding tussen Oost en West en in het bijzonder het communistische voor stel van vorige maand (de oproep van Boedapest genaamd) om een grote Eu ropese conferentie te beleggen ter bevor dering van de Europese veiligheid. Hoe wel niemand iets tegen Europese vei ligheid kan hebben, heerste er in de raad een voorzichtigheid, die ook in het slotcommuniqué tot uitdrukking is ge komen. De bondgenoten stellen voor met elkaar in nauw overleg blijvend, met de Sowjetunie en de andere Oost- europese landen te onderzoeken welke concrete problemen zich het beste lenen voor vruchtbare onderhandelingen en dat hij liever niet een gesprek van de NAVO met het pact van Warschau ziet, maar dat hij de voorkeur geeft aan bilaterale gesprekken. Frankrijk wil een zo onafhankelijke positie innemen en ■alles vermijden, dat de indruk zou kun nen wekken, dat het tot een blok be hoort. Brandt de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, staat veel minder af wijzend tegenover een dergelijke con ferentie en zulke contacten hoewel hij toch beseffen moet, dat met een beves tiging van de bestaande toestand de Duitse deling bestendigd wordt. Het is de vraag, of men op de rechter vleugel van de CDU wel zo geestdriftig zal zijn over het optreden van deze so- sialistische minster. Er zijn enkele af delingen van de Westduitse socialisti sche partij, die een erkenning van de Oostduitse republiek bepleiten en dat stemt de stugge herenigers tot naden ken, al kan men niet zeggen, dat die stugge politiek tot nu toe de hereniging een stap dichterbij heeft gebracht. Wanneer er met Oost-Europa zal wor den gesproken, zal het onderwerp niet een nieuwe politieke regeling in Europa kunnen zijn, maar zal men zich moeten beperken tot maatregelen, die de rust bevorderen. De NAVO herinnert er aan dat zij vorig jaar al opgeroepen heeft het bewapeningspeil aan beide zijden te verminderen. Daarnaast'zou men aan economische en commerciële agenda punten kunnen denken. Maar dat zal ook alles zijn. Het grote militaire ge sprek gaat min of m~er buiten de Verwarrend Midden-Oosten. De uitlatingen over het Midden-Oosten blijven verwarrend, waarbij men het ge voel heeft, dat de activiteiten toch nog veel groter zijn dan aan het daglicht komt. Koning Hoessein van Jordanië is op bezoek geweest bij de Ver. Sta ten en heeft daar een vredesplan ont vouwd, dat geheel gebaseerd is op de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. Nadrukkelijk noemde Hoessein de vrije doorvaart voor Israëli sche schepen door het Suezkanaal en de golf van Akaba, terwijl hij ook zei, dat zijn plan de instemming van Nas ser had. Israël zou zich uit bezet ge bied moeten terugtrekken, er werd ge sproken van veilige en erkende gren zen, al bleef het woord vrede achter wege gedemilitariseerde zones werden aanvaard en voor de Palestijnse vluch telingen zou een rechtvaardige oplos sing moeten worden gevonden. Hoessein gaf Israël nog een ander sein van zijn positieve instelling door te ver klaren, dat diegenen, die de stad Eilath aan de golf van Akaba hadden bescho ten, gearresteerd waren. Toch heeft Hoessein de zaken nog niet veel verder gebracht, want een Egypti sche woordvoerder heeft, hoewel niet of ficieel, tegengesproken, dat Hoessein ook namens Nasser had gesproken. Bo vendien eist Nasser eerst recht voor de Palestijnse vluchtelingen, voordat het Suezkanaal voor Israël kan opengaan. Israël heeft Hoesseins plan ook ver worpen, maar Eban, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, heeft Hoessein uitgenodigd aan de conferen- tietafél te komen, maar het zal wel lang duren, voordat Hoessein zo’n stap alleen zal doen. Als om te onderstrepen dat de oude wijze van overleg aan het doodlopen is, heeft Jarring, de bemid delaar van de Ver, Naties, zijn activi teit voorlopig gestaakt. Bolswards Nieuwsblad De werknemers, georganiseerd in de vakbonden, zijn al helemaal niet te spre ken over de maatregelen van het ka binet De Jong. De vakbonden geloven niet in een werkelijk succes van de prijs- stop en eisen een verhoging van de lonen. Het eerste idee was om twee procent van de sociale premies extra te laten betalen door de werkgevers. De werk gevers hebben dit idee eind vorige week van de hand gewezen. Zij Wijzen elke De regering heeft dan toch maar een prijsstop afgekondigd. De regerings-partijen die aanvankelijk wat huiverig zo’n maatregel tegemoet zagen, hebben braaf .akkoord” gezegd. Minister De Block (Economische Zaken) mag, ondanks hevige aanvallen van de oppositie, blijven. Vorige week weigerde de Tweede Kamer een motie van de socialistische fractievoorzitter Den Uyl, waarin het aftreden van «ie minister werd gevraagd. Den Uyl meende, dat „toepassing en uitvoering van «ie prijsmaatregel bij deze bewindsman niet in vertrouwde handen zou zijn”. Voor deze motie stemden alleen de PvdA, D’66, PPR, PSP, CPN en de groep- Koekoek. Nog in dezelfde week dat de rege- die de prijzen moest bevriezen, kwam de bekendmaking, dat pér 1 juli de bier en alcohol met 11 procent zal worden verhoogd, duidelijk makend, dat hij zich weinig aantrekt van de opmerkin gen uit de Tweede Kamer als zou de regering de belangrijkste prijsopdrijver zijn en niet het bedrijfsleven. Gevolg van de accijnsverhogingen zal zijn, dat per 1 juli de benzine vier cent per liter duurder wordt, het bier twee en een halve cent en de jenever ruim zes dub beltjes per liter. Volgens minister Wit teveen zal het totale effect op de kos ten van levensonderhoud 0,1 procent zijn. De accijnsverhoging, die anders per ja nuari 1970 zou worden ingevoerd is met een half jaar vervroegd. Dit bete kent over dit jaar een extra opbrengst van rond negentig miljoen gulden. Het geld is volgens minister Witteveen no dig om de extra defensie-uitgaven te financieren. Hoewel hy eerder verklaar de, dat de staat zoveel meevallers heeft (hogere belastingopbrengsten) dat ex tra compensatie eventueel niet noodza- k el ijk is. Het ziet er naar uit, dat mi nister Witteveen op dit moment zoveel mogelijk geld wil binnenhalen om even tueel aan het begin van het volgend jaar de liberale hartewens een ver jaging van de loon- en inkomstenbelas ting te kunnen uitvoeren. In dit ver band is zijn argument dat de accijns verhoging ook dient om het inflatie- effect al vast voor 1970 op te vangen niet zo merkwaardig als niet name het wegvervoer denkt. Minister Witteveen die in feite bin nen het kabinet het sociaal-economiseh beleid bepaalt schijnt niet zo bang te zijn, dat het kabinet met deze nieu we lastenverzwaringen zich zelf onpopu lair maakt. Daar is wel reden voor. Opinie-onderzoekingen hebben duidelijk gemaakt, dat de regering De Jong in de ogen van het publiek opnieuw ge zichtsverlies heeft geleden. Zelfs een meerderheid van de KVP-kiezers meent Iepen leit de loft to wachtsjen Op doarpke Onder him Frij fan ünnatürlik libben En mei séftens yn ’e stim. nu, dat de regering De Jong best door een ander kabinet kan worden vervan gen. De trouwste aanhangers van deze regering zijn te vinden in de kringen der VVD en de OHU. Het kabinet schijnt er op te rekenen, dat de voorge nomen verlaging van de loon- en in komstenbelasting weer veel goed kan maken, althans bij de groeperingen op wiens steun de regering De Jong moet rekenen wil Zij de komende verkiezin gen heelhuids overleven. Vooral het wegvervoer is bijzonder boos over de nieuwe lastenverzwaring voor het wegverkeer. Weliswaar heeft minis ter Witteveen de dieselolie vrijgesteld om het zware wegvervoer te sparen, maar nog altijd rijdt bijna de helft van de zware vrachtwagens op benzine. Samen met alle andere organisaties in de verkeers- en vervoerssector zal het NOB-wegtransport sterk protesteren tegen de voorgenomen accijnsverhoging, al verwacht niemand dat het veel zal uithalen. Op 1 januari van dit jaar ging de ben zineprijs al met vijf cent per liter om hoog. Vanaf 1 juli zal driekwart van de benzineprijs uit belasting bestaan. „Een onaanvaardbare last voor het vrachtvervoer,” menen de vervoersor ganisaties. De benzineprijs is na 1 juli nog wel lager dan in landen als Frank rijk en Italië, maar de vervoersorgani saties menen, dat de overige lasten op het wegverkeer in Nederland veel en veel zwaarder zijn dan elders in Europa. De toren van Lutkewierum blakerend in het voorjaarszonnetje. Zoals I» lid on ïc. „ing deze typische dorpskerk onlangs een restauratie. (cliché Fr. Dagbl.) F w,7

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1