Eeuwfeest in een intieme sfeer gevierd IA ■fk- 1 ■81 I r plui F ff Vastenaktie in Bols ward bracht llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het zebrapad f 15.000 op STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - O - ifl 13 2; DINSDAG 22 APRIL 1969 708e JAARGANG No. 31 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritteradeeh Firma Lunter 100 jaar in Bolsward Hendrik Antonins Lunter (18701939) Petrus Johannes Lunter (18441906) Blauwverver^ Het Texel Hoe het begon Manufacturen Confectie Bolsward Consolidering „Hannekemaaier” De vleugels uitgeslagen De Groot en Eerdmans Niet meer weg te denken Links: een vrolijk mouwloos jurkje van katoenen cretonne, bedrukt «MNMN Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De heren Lunter vertelden ons zater dagmorgen in een gesprek over het ver- huiswaarts, om zoals alle „poepen” dat destijds deden de Weihnachten (kerst mis) thuis te vieren. Er volgde een tijd van consolidering enerzijds en gestadige uitbouw ander zijds. Tot aan de oorlogsjaren werd voor al de grossierderij verder uitgebreid. De oorlog betekende distributie met al de ellende van dien. Het betekende ook stil stand in zaken. Wil men rustig oversteken Dan is nu toch gebleken Er is een loopvlak op de straat Waar dit steeds het beste gaat. Het zijn de witte zebrastrepen Een uitkomst om er mee te dwepen Toch moet men voorzichtigheid be trachten Steeds er bij zijn met gedachten. Zorg, dat u tijdig daar passeert Zodat u niets er mee forceert Dan bent in het rijverkeer U op en top een heer. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrem Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2835 (05157) In 1896 werd de zaak overgenomen door de zoon, de heer Hendrik Antonius Lun ter (15 juli 1870—8 febr. 1939). Een grote verandering had er plaats in 1920, Bolswards Nieuwsblad Zijn zoon, de heer Petrus Johannes Lun ter, (4 febr. 184417 juli 1906) vertrok in 1869, dus nu precies honderd jaar geleden, naar Bolsward, waar hij op 21 april de huidige zaak P. Lunter NV als een éénmanszaak begon aan de Ap pelmarkt. Al spoedig werd de zaak door het aantrekken van een reiziger uitge breid en tot verdere bloei gebracht. Hoe het begon” Och. eigenlijk net zo als het met zoveel grote zaken is ge gaan. die zich in het begin van de vo rig» eeuw, of nog daarvóór reeds aan dienden in ons Friese land. Vanuit Iben- buren en Mettingen in Duitsland, de ba kermat van wat nu in ons land voor aanstaande zaken zijn, kwamen, voor heen de „lapkepoepen” met hun „pak” (vaak op hun rug en soms reisden ze te voet) naar onze meer agrarisch inge- stelde contreijen om hier de produkten van hun huisindustrie en aanverwante zaken aan de man te brengen. In de stadsherberg van Mettingen vindt men nog veel foto's en tekeningen, van de Brenninkmeijers, de Wolke’s, de Lam- pe’s enz. Ook de Lunters komen daar vandaan. Tot nog niet zo heel lang ge leden werden zelfs met verre familie leden in Ibenburen nog wel contacten onderhouden. Nadat Jan Willem Lunter dit een 5-tal jaren had gedaan vestigde hij zich in Harlingen, waar hij ’n z.g. blauwververij begon. Onder „blauwverven” verstond men vroeger ook met name het zwart verven van kleding, ingeval er familie leden waren overleden en met „in de rouw" ging. Tot in onze eeuw heeft het gebruik zich gehandhaafd, dat bij het overlijden van een huisgenoot prompt alle kleding in de verfpot werd gedom peld en men voortaan in het zwart ge kleed ging. Een nieuwe stap volgde in 1929, toen het confectie-atelier aan de Witheren straat werd geopend, n.l. in de voor malige Gereformeerde kerk. Het volgend jaar vormde opnieuw een mijlpaal in de geschiedenis van de firma. In 1930 trok de heer H. A. Lunter zich n.l. uit de zaak terug en ging deze over in han den van zijn zoons Petrus Johannes, Hen drik Jacobus en Sible Eugenius, die te zamen de directie gingen vormen. In 1810 verhuisde de jonge zakenman naar Franeker, waar hij een winkel in manufacturen begon. Dertig jaar later, in 1840 ging zijn zoon H. A. Lunter naar Harlingen terug om daar even eens een winkel te openen. Dat hij een ondernemend man was, blijkt wel uit het feit, dat hij naast zijn winkel een kalkbranderij ging exploiteren in Al- menum. ter geregeld tegen, maar het is niet hier de plaats daar nader over uit te wijden. De zaak van de fa. Lunter is een ge zond bedrijf, dat zich harmonisch en gestaag heeft ontwikkeld, veelzijdig is en zijn anker diep in Bolsward heeft uit geworpen. Het anker van de Hoop. Een hoop die niet beschaamde. Wij wen sen de firma veel goeds. leden, dat reeds in 1795 Jan Willem Lunter als „hannekemaaier” voor het eerst naar Friesland kwam. De hanne- kemaaiers waren echter seizoenarbei ders, die met de zeis voor de boeren gingen maaien. Uit die tijd dateren be namingen als „poepestok” (stok met gaffel, die tijdens het scherpen of „har- jen” van de „seine” werd gebruikt om de zeis te stutten en „poepemiel”, de maaltijd bestaande uit spek met brui ne bonen of postrou. die op het land werd gebruikt. Uit die tijd dateert ook het „heamiel” dat na afloop van de „üngetiid” in de vorm van rijst met ro zijnen werd opgediend. Een nabloeier- tje van deze oosterburen vormden tot voor een 10 k 15 tal jaren nog de sei zoenarbeiders uit Beerta en Bellingwol- de, die hier de zomer doorbrachten met hard werken bij de boeren en ’s zon dags in „Ons gebouw" werden opgevan gen. Het is echter .zeer de vraag of het de Duitse haimekemaaiers geweest zijn, die de grondslag hebben gelegd voor zo vele grote textielzaken en warenhuizen in ons land. Het kan natuurlijk zijn dat zij meteen wat handel meebrach ten, maar waarschijnlijker lijkt het ons, dat het niet de maaiers, maar de rei zende marktkramers zijn geweest. Hoe dan ook, vast staat, dat reeds aan het einde van de 18e eeuw genoemde Jan Willem (het zal wel Wilhelm geweest zijn) naar ons gewest kwam. Na af loop van het seizoen vertrok hij weer De verleden jaar geopende en geheel vernieuwde zaak van fa. Lunter N.V. aan- de Appelmarkt Door het uitgeven van stalencollecties werden overal nieuwe relaties ge kweekt, niet alleen in Friesland, maar ook in Noord-Holland en zelfs op de Zuid-Hollandse eilanden, welke relaties vanaf die tijd geregeld door vertegen woordigers werden bezocht. De winkel- verkoop werd eveneens uitgebreid en dit leidde tot een vestiging op het eiland Texel, waar thans ook een eigen win kel is gevestigd. 4XX toen het naastgelegen pand van de fir ma Kramer, bij de zaak werd aange trokkén en deze op dubbele breedte kwam. Vanaf die datum werd niet al leen slechts detailverkoop gedreven, maar werden ook winkeliers bezocht. M.a.w. in 1910 werd de grondslag ge legd voor de huidige grossierderij. w,:WÉMIÈrv ïs- - Tte Hoop, zo heet de zaak van de fa. Lunter in Bolsward. Nu al 100 jaar lang, want toen deze in 1869 op 21 april te Bolsward aan de Appelmarkt het anker liet vallen, werd meteen - naar goed gebruik van die dagen - een wat allegorische naam gekozen. Het is moeilik na te gaan, waaraan men precies heeft gedacht. Was het een beetje avontuurlijk, op hoop van zegen? of was het: hoop doet leven? In elk geval werd deze Hoop niet beschaamd en wanneer wij weten, dat dit eeuwfeest niet ia gevierd met veel show en veel fanfare, maar intiem als familie feest (maar dan een familiefeest, waarbij ook de medewerkers tot de familie werden gerekend) en de juMleumdag werd begonnen met een Eucharistieviering in <te St. Fransiscuskerk, ia het niet te gedurfd te veronderstellen, dat de bijbelse drieklank'. Geloof, Hoop en liefde, dezo drie er in heeft doorgespeeld. tn paarse, groene en witte bloemen op een gele achtergrond. Dit model v- Witmond in Venlo heeft een grote openvallende plooi met een sierstr. Rechts: Van Vilenzo in Tilburg is dit luchtige zomerjurkje uit een stevig< katoenen poplin met kantgarnering. De grote gestyleerde bloemen zijn in paars gedrukt op een olijfgroen fond. Het jurkje heeft op de rug een halve ceintuur. Kweek steeds beleefdheid aan op straat Daar is een ieder mee gebaat Wil ongelukken steeds vermijden Bestrijd zo effectief veel lijden. Pas was de oorlog voorbij, of er volg de een nieuw initiatief, n.l. de over name van de wollen garenhandel van de firma De Groot en Eerdmans, een bran- che-verwante zaak, die goed in het ge heel paste. Het was ook de tijd, dat de al eerder genoemde vestiging op Texel onder leiding van de heer S. Visser plaats vond. Twee zoons van de heer P. J. Lunter. n.l. de heren Harry Lunter (De Groot en Eerdmans) en Caspar Lunter (bui tendienst grossierderij) zijn reeds in de zaak opgenomen, terwijl ook nog niet gehuwde kinderen van de heren Lunter in dit familiebedrijf meewerken. De kroon op het werk vormde wel de op 9 nov. van het vorig jaar gereedgekomen algehele modernisering en verbouwing van de winkel aan de Appelmarkt en de inrichting van de grossierderij in het naastgelegen (aan de Nieuwmarkt) ge bouw, waarin voorheen de fa. Hengst een schoenengrossierderij had gevestigd. De afdeling garenhandel De Groot en Eerdmans werd reeds eerder overge plaatst naar het Grootzand. De naam Lunter is uit het Bolsward van thans niet meer weg te denken en heeft er een uitstekende naam. Niet al leen op het zakelijk terrein, ook op dat van het gemeenschapsleven in zijn taJ van vormen, komt men de naam Lm- dekenaat Sneek heeft tijdens de vasten in de verschillende parochies, in totaal acht, de zogenaamde vastenactie gehouden. In totaal bracht dit op f 51.000,Men had gerekend op f 39.000. Voor deze vastenactie had het dekenaat een aantal werken geadopteerd in ont wikkelinglanden. De projekten waren Ni cargua (landrover), Bazilië (gemeen schapshuizen) Brazilië (ontwikkelings centrum in krotbuurten), en Australisch Nieuw Guinea (generator voor zieken huis). Het enorme bedrag heeft men dankzij deze goed en doelgerichte actie weten te bereiken. Verdeeld over de parochies zijn de opbrengsten: Sneek f 13.500,— Roodhuis f 1.450,Mak- kum f 750,Blauwhuis f 3.450, Bolsward f15.000 (en niet f5000, zoals een drukfout in het interview met pas toor Ros o.f.m. wilde doen geloven!), Joure f 11.000,Witmarsum f 900,— en Workum f 4.850,De opbrengsten in alle acht parochies waren ver boven het bedrag waarvoor men was aange sproken. De vastenactie richt zich op kleine doeltreffende algemene projek ten. 7 '.O L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1