De foto de week van Zilveren priesterfeest pastoor A. J. Ros I WEER EEN INCIDENT BIJ KOREA ai ■g llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ra Tel. X44 Na 18.30 uur 2660 of 2336 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - I 108e JAARGANG No. 32 VRIJDAG 25 APRIL 1969 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Voorzichtige begroting Rustig Crisis in party Incident bij Korea samen ver- I t Dubcek werd vervangen door Husak Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De crisis waar de Engelsen op het ogen blik vooral van spreken, is overigens die in de Labourparty zelf, waar de lin- Abonnementsprjjs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adre*: Marktstraat 13 (06157) Bols wards Nieuwsblad Zondag werd door de Parochie het zil veren priesterfeest van pastoor Ros ge vierd. Door de jubilaris werd de plech tige Hoogmis, met assistentie, opgedra gen uit dankbaarheid. Het parochiële zangkoor, dat voor deze gelegenheid een nieuwe Nederlandse mis ten gehore zou brengen, is hierin maar gedeeltelijk geslaagd, daar de muziek te laat arri veerde en de tijd voor repetities te kort was. Toch is er verdienstelijk gezongen en wel uit de St. Bavo Mis van Jan Valkestijn het „Eer aan God” en „Hei lig”, en uit de Petrus en Paulus Mis het „Heer ontferm u” en „Lam Gods”. Bijzonder mooi was het aloude St. Fran- ciscus mannenkoor weer eens te horen met „Tollite Hostias” van Saint Saens. Dubcek, de populaire vooruitstrevende leider van Tsjecho-SIowakjJe, is onder I tuig, waarvan alle 31 inzittenden om het zware druk van Rusland en de conservatieve krachten, in de partij nu vervangen als secretaris-generaal vaïi de communistische party. Vermoedeljjk zal hij voor zitter van het federale parlement worden. Hij is opgevolgd door de Slowaak Husak. Dubcek heeft nog wel zitting in het presidium van het centrale comité, hetgeen niet het geval is met de meest liberale onder de communistische voor mannen, Smrkovsky, wiens rol in de voorste gelederen wel uitgespeeld lijkt. Op onze foto van de week, gemaakt door de heer Negerman op de Grote Kampen hebben we véél reacties ge had, die door ons zeer zijn gewaar deerd. Het waren er mondelinge, maar ook schriftelijke, waarvan we er enke le plaatsten in ons blad, die op hun beurt weer aanleiding gaven tot gesprek en commentaar. Zelfs tot daden, want de heer J. J. Wijma vond het als het kerzijde en de vakbonden ernstige be zwaren maken tegen de door Wilson noodzakelijk geachte maatregelen om de schade van stakingen aan de economie te beperken. Wilson zal een wetsont werp op de hervorming van de positie van de vakbonden indienen, waarbij vooral maatregelen worden beraamd te gen z.g. wilde stakingen, die het recht op werk in andere bedrijven aantasten. Een kleine staking in de bekledings- industrie b.v. van de produktie van au tomobielen geheel stopzetten. Een van de maatregelen is de invoering van ver plichte stemming voor de uitroeping van een staking. Staakt men toch tegen de regels in, dan worden strafmaatrege len genomen. Het aantal tegenstemmers in de frac tie wordt op het ogenblik op 60 a 70 geschat, maar Wilson heeft al aange- kondigd bij een eventuele verwerping door het Lagerhuis te zullen aftreden. Dat zal een aantal parlementsleden, die een verkiezing in de huidige moeilijke periode van Labour niet zouden overle ven, vermoedelrjk tot Inkeer brengen. selijk convent van voorgangers. Hij her innerde er aan ook zelf een zilveren ambtsjubileum te hebben „ondergaan”. Is het enerzijds zo, dat een dergelijk jubileum vanzelf komt, als men gezor blijft en zich niet misdraagt, anderzlj stemt het slechts dankbaar aan de H< der kerk, dit te hebben mogen dc Men bedenke wel, dat hèt geestell, ambt, waarover zo verheven kan wo. den gesproken, ook een „job”, vaak zelfs een karwei is. 25 jaar vormt een mijl paal. Een heel stuk weg is afgelegd. Veertien maanden nadat de Noordkore- anen de Pueblo, een Amerikaanse spio nage vaartuig, hadden opgebracht, waar van de manschappen nog niet zo lang in vrijheid zijn gesteld, heeft de Noord- koreaanse luchtmacht nu een Ameri kaanse spionagevliegtuig boven de open zee neergeschoten. Er dreigde een ern stige situatie te ontstaan, want ieder een herinnerde zich plotseling, dat pre sident Nixon bij de verkiezingscampag ne Johnson had verweten bij het inci dent met de Pueblo niet krachtig genoeg te zijn opgetreden. Verrassend was der halve Nixons rustige reaktie, geheel in lijn met de woorden van zijn minister van buitenlandse zaken Rogers, dat zwakke landen driftig kunnen reageren, maar dat de machtige meer zelfbeheer sing moeten tonen. Het blijft bij een protest bij de Noordkoreanen. Opmerkelijk was overigens de houding van Rusland, dat bij de kwestie van de Pueblo vierkant achter Noord-Korea stond. Het heeft Noord-Korea niet ver oordeeld, maar sprekend was, dat Rus sische schepen geholpen hebben met het zoeken naar de resten van het vlieg- rijen. Te minder voelde het voor derge lijke ontwikkelingen, omdat het bang is, dat een verminderde communistische greep op Tsjecho-Slowakije Ruslands strategische positie in Europa nadelig zou kunnen beïnvloeden. leven zijn gekomen. Ongetwijfeld zal Nixon dat opgevat hebben als een aan wijzing, dat Rusland in het huidige sta dium streeft naar een zo goed moge lijke verstandhouding met Amerika, zo als hij zelf zo vriendelijk mogelijk te gen Moskou wil doen. Hij wil per slot van rekening een uitvoerig gesprek met de Russische leiders over kwesties als ontwapening en wederzijds leven en le ven laten. Tijdens de. verbouwing van hotel De Posthoorn van de heer R. v. d. Veen, aan het Marktplein vonden werklieden achter de lambrisering een muurschil dering. De schildering, waarvan op bo venstaande foto een gedeelte (het meest rechtse gedeelte staat er niet op) is vermoedelijk in de 30-er jaren gemaakt, gezien de schilderstrant waarschijnlijk door de heer Dechesne, die ook in de Doele wel coulissen heeft geschilderd. Het schilderij vertoont op enkele plek ken beschadigingen (de witte plekken op de foto), veroorzaakt door spijker gaten. Welke oud-Bolswarder zal ons eens iets van „het Skilwyk van toen” vertellen? Doopsgezind Rusthuis en Raiffeisenbank, die nu voor een groot gedeelte het aanzien bepalen, waren er nog niet. Evenmin de Gysbert Japiks- brug. In de plaats daarvan was er aan het einde een plantsoentje, op de foto nog vaag te zien. Mocht de afdruk van de foto in de krant niet erg duidelijk zijn, dan willen we aan degenen, die ons uit eigen herinnering wil vertellen, wie er wél allemaal woonden in groot- vaderstijd, de foto graag ter beschik king stellen. (foto J. J. Wijma) De bevolking heeft zich tot nu toe rus tig gehouden, zich vermoedelijk schik kend in het onvermijdelijke. Zelfs de vakbonden, die een bolwerk van progres- sieven waren geworden en die enkele maanden geleden overwogen te gaan staken, indien de invloed van Smrkov sky beknot zou worden, kijken de kat uit de boom. Husak heeft in zijn eerste rede aan- gekondigd de hervormingspolitiek te zullen verdedigen, maar hij legde er toch veel nadruk op, dat de interpretatie van hervormingspolitiek tot moeilijkhe den had geleid. Men kan dus een nieu we „Russische” interpretatie verwach ten en interpretatie staat in dit geval gelijk met uitvoering. De censuur zal on getwijfeld streng gehandhaafd blijven maar een terugkeer naar de terreur van Novotny (waarvan Husak zelf een slachtoffer is geweest) behoeft men niet te verwachten. Het leven zal voor de Tsjechoslowaken weer veel van zijn kleur verliezen. Achter deze persoonswisselingen zitten politieke veranderingen. Het is al ge ruime tijd duidelijk, dat Moskou bijzon der ontevreden was met de wijze, waar op in Tsjecho-Slowakije, nog wel bezet door Russische troepen, de „normalisa tie” werd uitgevoerd. Hieronder ver stond Moskou het aan banden leggen van de vrije meningsuiting, het staken van kritiek op daden en besluiten van de communistische partij in Tsjecho-Slo wakije en in de andere communistische landen en vooral ook de vastberaden heid, waarmee de leidende rol in staat en maatschappij door de communisti sche partij zou moeten worden uitge voerd. De armslag van de vooruitstrevenden was te groot, hun slapheid bij de hand having van de discipline in partij en staat werd als een gevaar gevoeld. Voor Dubceks argument, dat partij en staat juist gediend waren door openbaar de bat toonde Moskou weinig begrip, voor al omdat er een anti-Russische gezind heid was ontstaan, zoals bleek uit de betogingen na de overwinning van de Tsjecho-Slowaakse ijshockeyspelers op de Russische. Moskou vreesde het sa menvloeien van deze anti-Russische ge zindheid met een naar liberalisme af glijdende vorm van leven, gebaseerd op meer dan één partij en dergelijke kette- ware een uitdaging van het gezellig stuk van mevr. Osinga-Molenaar, toen die vroeg nog zo graag het bruggetje naar de Boterstaat te willen vereeuwigd zien.- Hij dook in zijn rijk voorzien foto-ar- chief en dook een foto op uit het jaar 1957. Nog geen volle 12 jaar geleden werd deze foto dus gemakt en bij wijze van uitzondering plaatsten we hem als foto van de week, n.l. omdat de foto zo goed aansluit bij wat werd geschreven over de Kampen en omdat het een zeer goede foto is, waarvan het gedeelte op de voorgrond nog intact is. Verder is alles anders, want de huisjes, die zo pittoresk tegen elkaar leunen, zijn alle maal verdwenen, om plaats te maken voor een tweetal nieuwe bungalows. Het moet nog vrij vroeg in de morgen zijn geweest, dat deze foto werd genomen. Het was mooi weer, een prachtige herfstdag. Om precies te zijn de 8e oktober. Nauwelijks lijken de nevels op getrokken, gezien de ietwat wazige ach tergrond (het huis vroeger bewoond door burgemeester S. J. Praamsma, thans accountants- en assurantiekan toor van resp. de heren De Boer en Alkema). Het witte huisje, meest links op de foto is dat van Steenhouwer Cou perus. Het is nog het enige dat intakt is. De Boterstraat (wel Vossepólle ge noemd In de volksmond) is inderdaad slechts te bereiken via het loopbrugge tje. Voor fietsen, brommers en kinder wagens geeft het drietreeds trapje, hoe leuk overigens ook, veel narigheid. Geen wonder, dat een bezoeker de fiets maar even heeft achtergelaten. De foto ademt rust. Toch had de foto een pluspuntje meer gekregen, als de vrouw met kind (wie weet nog wie?) iets eerder was genomen, b.v. tegen de boompjes. Ook de poes had iets mooiere plaats kunnen hebben. Hoe dan ook, wij doen hopen mevr. Osinga er een plezier mee deze foto als foto van de week te kiezen. Voor de niet ingewijden: Dit is nu „De Kleine Kampen”, d.i. de Kampen aan de overzijde van het grachtje. Geen snel vlietende beek, maar veelal stilstaand water, dat in de zomermaanden soms niet bepaald welriekend is. Het ligt dan ook wel in de bedoeling dit grachtje te offeren aan het moderne verkeer. Dan zullen ook de „kinderhoofdjes” (tussen de bestrating en de beschoeiing) op de voorgrond wel ’t loodje leggen. De scha duwen, links op de voorgrond, laten zien, dat de Grote Kampen in 1957 no; een gesloten straatwand vormden. Oo dit is reeds verleden tijd. Met veel dank aan al de (meestal oudere) schrijvers die ons iets meedeelden over de Gro te Kampen van voorheen (u moest eens weten, hoe gretig dergelijke stukken, zelfs tot over zee worden gelezen!) wil len wij dit epistel sluiten. Nog één ding moeten we echter vermelden. Onze vo rige „foto van de week” (doorkijkje bij brug), waarvan wij de naam van d maker vroegen en een passend bijschr.’ heeft geen enkele reactie uitgelakt. N mand heeft zich er aan gewaagd. V> dagen u nogmaals uit, u heeft nog een week de tijd. In zijn dankwoord toonde pastoor Ros zijn verrassing over deze onverwachte felicitatie namens de parochie door één uit hun midden. Hij verklaarde zijn priesterleven ernstig en blij op te vatten en zeide te hopen, dat hij aan de vele verwachtingen beantwoorden. Dankbaar aanvaardde hij het geschenk, een bedrag onder couvert, en beloofde, dat ook anderen daarvan zouden pro fiteren. Hierna voerde nog het woord: burge meester J. M. A. Mulder namens col lege van b. en w. Hij toonde zich dankbaar gestemd je gens het R.K. kerkbestuur en de Pa rochieraad, in de gelegenheid te zijn gesteld, op deze plaats het woord te voeren. Hij zag hierin een bewijs van goede samenwerking tussen de kerken en gemeentebestuur in onze stad. Spreker z 'de opdracht van het geeentebestuur te hebben welgemeende gelukwensen aan te bieden. U bent nog slechts kort in Bolsward, al dus spr. Toch hebt u ons In de gele genheid gesteld u al te leren kennen als een man van oecumene, zakelijk in gesteld en met begrip voor deze, zich snel veranderde tijd. In de 25 jaar, dat u de taak van be dienaar van het Woord en van de Sac ramenten hebt vervuld in dienst van God en van Zijn Kerk, is er veel veranderd in de wereld van de mensen, in de wereld van de Kerken en in de wereld van de burgerlijke overheid. Wij leven in een overgangstijd met gro te perspectieven voor het mensdom, maar ook met grote gevaren voor het individu. In deze tijd van spanningen en tegenstellingen in kerk en maatschap pij bent u 25 jaar ambtsdrager geweest en loopt iedere ambtsdrager het gevaar heen en weer geslingerd te worden door die tegenstellingen. Voor zover wij u menen te hebben le ren kennen, hebt u geen behoefte ge had als progressief genoteerd te wor den, omdat het zo modern en stoer staat. In trouw aan uw opdracht vaart u de koers van uw kerk, maar staande in de ze moderne tijd en met begrip voor de huidige noden. Elk onverantwoord con servatisme is u vanuit uw eigen natuur en karakter vreemd. Wij hebben mogen ervaren dat u oecu menisch bent in de praktijk van uw handelen en zijn dankbaar voor de ge meenschapszin, die daardoor een ieder ten goede komt. Moge deze gerrieen- schapszin zegenrijk werken voor uw èn de andere kerken en voor alle mensen in onze stad Bolsward. Op zakelijk gebied hebt u bij ons een basis van vertrouwen gewekt, waarop wij kunnen voortbouwen. Moge de vie ring van deze mijlpaal in uw levens vervulling eb de sympathie voor u, die wij hier gaarne uitspreken u stimule ren door te gaan in trouw aan uw kerk eensgezindheid te bevorderen en te pre diken in onze gemeenschap Bolsward. Moge God u zijn onmisbare zegen en genade daarbij schenken, dat wenst het gemeentebestuur van Bolsward u bijzon der op deze feestdag toe. Tenslotte sprak nog ds. H. Kreb, Herv. I predikant ter plaatse, namens het plaat- De nieuwe begroting in Engeland heeft de consument niet direct hard getrof fen. Inkomstenbelasting noch accijnzen zijn omhoog gegaan, behalve van wat de meeste Engelsen niet raken zal. Mi nister Jenkins heeft echter bij het be drijfsleven de gelden bezocht, die hij aan de economie wil onttrekken. De vennootschapsbelasting gaat omhoog, wat op veel indirecter wijze in de prij zen zal doordringen. Op deze manier hoopt Jenkins de interne vraag toch niet te veel te beknotten, want al zegt nagenoeg iedereen, dat de Engelse over- besteding om een consumptiebeperking vraagt, Jenkins weet ook, dat dat snel kan omslaan in een economische terug gang. Verminderde vraag leidt dan ook tot verminderde investeringen en dan schiet men zijn doel voorbij. Er zijn overigens aanwijzingen, dat de vraag van het publiek wat rustiger wordt. In dat geval behoeft Jenkins niet in te grij pen. De feestpredikatie werd gehouden door de Guardiaan van Drachten, die dank bracht aan pastoor Ros van de tijd in Drachten, waar veel goeds tot stand werd gebracht. Ook in Bolsward, in hoog aanzien bij de Franciscaners, zou dat volgens hem zeker ook wel gaan. Zeer bijzonder ging spreker in op de betekenis van het Priesterschap, in de ze woelige tijd, met de talrijke veran deringen op kerkelijk en maatschappe lijk gebied. Hij hoopte dat pastoor Ros dit mooie pastorale ambt nog tot in lengte van jaren zou vervullen. Na afloop van de dienst sprak de voor zitter van de Parochieraad, de heer W. H. Polman. Hij sprak ongeveer als volgt: We hebben in deze feestelijke viering het woord van God aangehoord en on der de tekenen van brood en wijn de maaltijd des Heren gevierd met bisschop Hettinga, uw familiele den, uw collega’s, de gasten van buiten, onze broeders uit de reformatische ker ken en de gehele parochiegemeenschap. Voor u ons de zegen geeft, wil ik na mens de parochie u van harte geluk wensen met uw 25-jarig priesterfeest. Dit doe ik ook bijzonder namens het kerkbestuur en de parochieraad, die met u meewerken in het pastoraat. Het is opvallend, dat u ons uw vrienden noemt, dat u erop staat onze gelijke te zijn in het gezamenlijk zoeken naar de vorm van kerk-zijn, die voor deze tijd nodig is. Wij weten, dat uw belangstelling der bijzonder uitgaat naar de mensen, die persoonlijke aandacht en hulp be hoeven: de bejaarden, de zieken en de mensen die het op een of andere wijze moeilijk gekregen hebben. Voeg daar nog bij uw aandeel in de ve le vergaderingen op dekenaal en dioce saan vlak, van belang voor de toekomst en de onderlinge verhouding tussen de kerken, dan kunt u begrijpen, hoe wel gemeend onze gelukwensen zijn. Om hieraan uitdrukking te geven, heeft de parochie een geschenk bijeenge bracht, dat ik u nu zou willen aanbie den. Wij hopen dat dit ertoe moge bij dragen. dat u tussen uw vele werk zaamheden door letterlijk en figuurlijk op verhaal kunt komen. -««Mr' •.■r. WBg Os?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1