Gabe Skroar ’69 Programma Koninginnedag PPR toonde wat onduidelijk gezicht f I I 0 Friesland aan de overleden De Gaulle: in nieuwe De maan Israël opgeblazen collecte-top Oranje show-uniform Oud-burgem. van Franekeradeel na val Drumband van Zomerzegels Gysbert Japicx meest gewaar deerde emissie gaande man A Z STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 5? - 108e JAARGANG No. 33 DINSDAG 29 APRIL 1969 Wymbritseradeel. -tb. Hwat hat EEG=commissie vreest üs hjoed to sizzen oververhitting van de conjunctuur i- - Belasting Klokluiden. 8.00 uur: 8.30 uur: 8.45 uur: 9.00 uur: 10.00 uur: Straatkaatsen op Plein 1455. 10.00 uur: 10.30 uur: 12.00 uur: Prijsuitreiking spel- en sportfestijn. 13.30 uur: 14.30 uur: 14.45 uur: Idem van de 10 km afstand. 15.00 uur: Idem van de 7 km afstand. 16.30 uur: Radikalen 17.30 uur: Ontbinding van de optocht. 18.00 uur: Prijsuitreiking sporttoernooien. 20.00 uur: Wandeltocht sen I den”. Volgens PPR-voorzitter Jurgens J.S. Massale optocht van de lagere schooljeugd vanaf de scholen via Jongemastraat, Snekerpoort naar het sport- veldencomplex. Poppenkastvoorstelling voor de kleuters van de St. Jozefschool. Aubade door de kleuters voor het Stadhuis (vertrek om plm. 9.45 uur vanaf de St. Jozefschool, via Skilwyk en Marktstraat; terug dezelfde route naar de St. Jozef school). Start van het basketbaltoernooi op de binnenplaats van de Nijenhove en van de trefbal, volleybal en voet baltoernooien op het sportveldencomplex. Deelnemers zijn de leerlingen van het voortgezet onderwijs. Poppenkastvoorstelling voor de kleuters van de Hum- melhof en Paddestoel in de St. Jozefschool. Men kin as boer better ünder in Ijou sitte as ünder de notaris. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Opening van het sport- en spelfestijn door de burge meester op het sportveldencomplex, waarna de vlaggen worden gehesen en de divers toernooien en spelen kun nen beginnen. Voor de leerlingen van de klassen 1 t/m 4 zijn er kinderspelen, voor de leerlingen van de klassen 5 en 6 korfbal, trefbal en voetbaltoernooien. Geen knipoog van boven ’t Is er niet meer bij Zij staat op de lijst Van „de eersten zijn wij”. Het gaat om de macht En zonder veel schroom Wordt een einde gemaakt Aan een romantische droom. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adre»: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Nationale Reclasseringscollecte 1968 heeft een bedrag van f 602.686,78 opge leverd. Dit is helaas ruim f 35.000, minder dan het jaar daarvoor. In Friesland werd het hoogste bedrag opgehaald, gezien per inwoner, en wel 8,2 cent. In Groningen en Dimburg was de opbrengst het laagst (2,8 cent per inwoner). Het landelijke gemiddelde per inwoner kwam op 4,8 cent. Bols wards Nieuwsblad De Amerikaanse firma Hammond maakt opblaasbare globes, die in onopgebla zen toestand worden verzonden. Een gro te order uit de Verenigde Arabische Republiek, zo lezen wij in Het Beste van april, werd daar vastgehouden door douanebeambten, die met de schaar hun vijand in het oosten te lijf gingen: ze knipten hem er radicaal uit. Daarna ga ven ze de partij weer vrij. Toen de men sen later de globes kochten en probeer den ze op te blazen, lukte dat niet. Alle lucht die ze erin bliezen, kwam er via Israël weer uit. Van de 57 emissies, die de afgelopen tien jaar zijn uitgegeven, zijn de zomer- zegels die in 1966 in omloop werden gebracht en het feit herdachten dat 300 jaar geleden de Friese dichter Gysbert Japicx overleed, het meest in de smaak gevallen. Dit blijkt uit een enquête, die werd gehouden tijdens de NVPH-show Nederlandsche vereniging van Postze- gelhandelaren) op 8 en 9 maart in het Kurhaus in Scheveningen en waarvan de uitslag inhet aprilnummer van het maandblad voor de philatelie voorkomt. De Gysbert Japicx-zomerzegels behaal den in totaal 638 stemmen op de twee de plaats eindigden eveneens zomerze- gels en wel de bruggenserie van het vo rig jaar met 459 stemmen. Derde werd de zomerserie 1963 (molens) met 328 stemmen. Opvallend is, dat de tien meest geslaagde series niet minder dan zeven zomerseries zijn, terwijl de eerste kin derserie pas op de zevende plaats komt. Twee emissies kregen geen enkele stem: Bijbelgenootschap 1964 en Euro pa 1965. De Tweede Kamer doktert opnieuw aan een verandering van haar werkwijze. De helft van het totale parlementaire werk wordt in beslag genomen door de behandeling van de begrotingen, die de diverse bewindslieden tegen eind septem ber indienen. Dat is verschrikkelijk belangrijk werk. Tenslotte is zo’n begroting niets anders dan een plan op jaarbasis waarin een minister uitvoerig uit de doeken doet wat hij allemaal van plan is en wat dat alles gaat kosten. Het is tegelijk een politieke geloofsbekentenis van een bewindsman, want niet alleen vertelt h,j wat hij wil gaan doen, ook waaróm. Als parlementariër met de strikte opdracht om namens de bevolking toezicht te houden op ministeriële aktiviteiten, moet je erg veel aandacht besteden aan zo’n begroting. Binnenkomst van de wandelaars vanaf het Industrie park aan de Twibaksdyk, waarna optocht begeleid door alle plaatselijke muziekcorpsen en drumbands via Gys bert Japicxlaan, Laag Bolwerk, Bargefenne, Dijk- straat, Marktstraat, Jongemastraat, Snekerstraat naar het sportveldencomplex. Start van de Koningin Julianawandelstocht over 15 km, vanaf het parkeerterrein van het sportveldencomplex. Dat is in het verleden beslist niet op de meest ideale manier gebeurd. Het is altijd langdurig werk geweest. Vaak vroeg de behandeling van een begroting zo veel tijd, dat de Tweede en Eerste Kamer pas toestemming gaven als het jaar al vrijwel voorbij was en de in de begroting aangegeven plannen al werden uitgevoerd. Dat lag vooral aan de pro cedure. Een aantal deskundige kamer leden, verzameld in een commissie, be sprak zo’n begroting en stelde een groot aantal vragen op. Ook vanuit de eigen partijen werden na ettelijke fractie vergaderingen opmerkingen verza meld. Het geheel ging dan in een uit voerig schrijven naar de minister, die de antwoorden alleen maar kon vinden door ai zijn ambtenaren in te schake- Minister Witteveen, de liberale bewinds man op Financiën, heeft een waarschu wing gekregen van de EEG-commissie te gen zijn streven om de loon- en in komstenbelasting te verlagen. De com missie vraagt zich af of dit plan wel in overeenstemming kan zijn met de eis tot beheersing van de conjunctuur en stabilisering van de prijzen. De com missie vreest, dat de belastingverlich ting zal leiden tot een stijgende vraag haar consumptie-artikelen en daardoor tot een druk op de prijzen en een over verhitting van de conjunctuur. De EEG- commissie, het bestuurscollege van de Euromarkt, geeft de Nederlandse rege ring nu het advies de plannen nog eens te bestuderen. Zoals bekend bestaat ook in eigen land ook binnen de rege ringspartijen, verzet tegen de belasting plannen. Deelname staat open voor iedereen, zowel jong als oud, vorig jaar liep men mee van 4 tot 67 jaar. Eventuele leidsters en leiders nog van harte welkom. S.v.p. melden bij de geluidsinstallatie op het terrein. Het Oranje-comité hoopt samen met de jeugd en iedereen op een mooie zonnige Koninginnedag, ter ere van de 60-ste verjaardag van H. M. Koningin Juliana! Voorheen was haar schijf Met sprookjes omlijst. Nu wordt zjj bewust Door macht opgeëist. zijn de politieke vrienden van de PPR te vinden bij de Partij van de Arbeid, de PSP en bij sommige groeperingen binnen D’66 en de ARP. Hij meende, dat deelname van althans een deel van D’66 onmisbaar is voor de totstandko ming van het PAK, het Progressief Ak koord. Voor wat betreft de buitenlandse poli tiek verwierp een meerderheid van de aanwezige Radikalen het zonder meer erkennen van de DDR. Ook wilde men niet zondermeer zeggen, dat Neder land uit de Nato moet treden. Wél wil de PPR de Nato kritisch blijven vol gen en streven naar een vervanging van de verdedigingsorganisatie door een an der Europees veiligheidssysteem, waar bij ook de Oosteuropese landen wor den betrokken. En wie, zijn die wij ,,’t Zijn de graten der aard”. Zij hebben al lang Naar dit steunpunt gestaard. door de neen-stem- Het werd tenslotte voor De Gaul- 47,2. voor huis voor steeds ver- In de voor De Gaulle dramatische nacht van zondag op maandag moet het hem steeds meer duidelijk zijn geworden: Ik heb afgedaan. Schommelde aanvan kelijk de stemverhouding rond 5050, langzaam maar zeker sloeg die naar het voordeel van mers. Ie een nederlaag van 52,8 tegen Geen overweldigende meerderheid degenen, die de president naar stuurden, maar toch erg oneervol de Grote staatsman, die nog meent, dat Frankrijk zonder hem loren is. Couve de Murville voorspelde een moeilijke periode voor Frankrijk en vreesde zelfs ordeverstorintgen (de eer ste symptomen hiervan zijn er reeds). Binnen uiterlijk 30 dagen moeten pre sidentsverkiezingen plaatsvinden. Oud premier Georges Pompidou wordt ge doodverfd als een kansmaker. De belangrijkste reden voor de verwer ping van het referendum wordt wel de beslissing van De Gaulle geacht, er zijn eigen politieke lot aan te verbinden. Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Vorig jaar is door „Oranje” een vijftien tal nieuwe uniformen en voor alle mu zikanten nieuwe petten aangeschaft, het geen gefinancierd kon worden door een renteloos voorschot van onze gemeente. Aangezien de uniformen van de drum band ook tot op de draad waren versle ten moest hierin ook verandering wor den gebracht. Met het oog op het voor de muziekkorpsen steeds belangrijker wordende showelement bij het optreden naar buiten, werd besloten voor de drumband geheel nieuwe en andere show- uniformen te laten maken. Zoals ge woonlijk was het moeilijkste punt de fi nanciën. Verschillende leden boden ech ter spontaan bedragen van f 50,tot f 100,aan en twee leden gaven zelfs een kompleet uniform'. Dit was een mooi begin en de rest zou uit de papieraktie moeten komen. Het resultaat van al de ze inspanningen en giften zal morgen met trots kunnen worden getoond, om dat de drumband dan voor het eerst in hun prachtige uniformen zullen optre den. De drumband-instrukteur M. Wy- om drie uur nog een extra show in de nia zal met z’n drumband ’s middags stad geven. Het vervult bestuur en le den van „Oranje” met trots nu ook met hun uniformen uitstekend voor de dag te kunnen komen. Hoe, dat kunt u morgen zien! Groot Oranjebal in De Doele, georganiseerd in samen werking met de gezamenlijke jeugd, aangesloten bij K.P.J., K.F.P.J. en Jongerein. Medewerking verleend het ensemble „Surf Group Check”. /S3 Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag In het verzorgingscentrum Aldlanstate te Leeuwarden is de oud-burgemeester van Franekeradeel, de heer F. W. Steen huizen, van een trap gevallen en daarbij met zijn hoofd op de stenen vloer te recht gekomen. De heer Steenhuizen was slecht ter been en moet zijn ge struikeld of uit zijn evenwicht geraakt. Hij liep bij de val een schedelbasisfrak- tuur, een gebroken enkel en een gebro ken arm op en is korte tijd later over leden. De oud-burgemeester was 75 jaar. Hij was van 1 juli 1952 tot eind decem ber 1953 hoofd van de gemeente Frane keradeel, waar hij 20 februari 1918 zijn ambtelijke taak ook was begonnen als chef van de secretarie. 1 mei 1922 werd hij door de raad benoemd tot gemeente secretaris. Na zijn pensionering was de heer Steenhuizen in Franekeradeel blijven wonen. Ongeveer een half jaar geleden vestigde hij zich, in verband met zijn gezondheidstoestand in het bejaarden centrum Aldlanstate te Leeuwarden. len. Vervolgens werden die antwoorde,n na veel hoofdbrekens op papier gezet en in een „memorie van antwoord” aan de Tweede Kamer (later in tweede ron de naar de Senaat) gestuurd. De afge vaardigden konden hierop weer nadere schriftelijke vragen stellen. Als dit al les achter de rug was kon de definitie ve bijeenkomst worden gepland waarop de begroting mondeling zou worden be handeld. Zo’n jaar of vijf geleden heeft de Twee de Kamer dit systeem veranderd. Het werd toen al te duidelijk, dat de gang bare procedure veel te veel tijd en moei te kostte, zonder het nodige rendement op te leveren. De oplossing was, dacht men, om de ontelbare kleine proble men bij elke begroting vooraf in het openbaar in een commissie van deskun digen met de ministers door te nemen. Daardoor zou de papiermolen van de schriftelijke voorbereiding kunnen ver vallen en veel tijd worden gewonnen. He laas. Die openbare commissievergaderin gen blijken ook geen oplossing te bie den. In deze bijeenkomsten komen niet alleen de detailzaken aan de orde, maar ook het algemene beleid (en het oordeel daarover van de Tweede Kamer) van een bepaalde minister. Later, bij de al gemene behandeling in de Tweede Ka mer, komen al die zaken opnieuw aan de orde, waarbij èn bewindslieden èn afgevaardigden weer precies hetzelfde zeggen. De heer Franssen (PvdA) heeft nu voorgesteld om deze onoverzichte lijke begrotingsdebatten opnieuw te be korten en te vereenvoudigen. Hij stelt voor eerst een algemene vergadering van de Tweede Kamer te houden, waar op het algemene beleid van een minis ter aan de orde komt en zijn begroting in grote lijnen wordt goed- (of af-)ge keurd. Pas daarna komen de commis sies bijeen om de details te behande len. Mocht als gevolg van, een besluit in de commissie een onderdeeltje ver anderen dan kan de minister altijd nog een wijzigingsvoorstel op zijn eenmaal goedgekeurde begroting indienen. Dit voorstel is door de Tweede Kamer bijzon der welwillend ontvangen. Het grote pro bleem is echter, dat in het verleden de Kamerleden het nooit eens konden wor den over wat kleine en wat grote zaken zijn. Met andere woorden, wat in de commissies en wat in de voltallige Ka- merbijeenkomst aan de orde moet ko men. Vraag is of deze moeilijkheid door een verandering van de procedure kan worden opgelost. Al is het altijd het pro beren waard. Morgen viert h.m. de koningin haar 60e verjaardag. Hier een archieffoto van haar bezoek aan Bolsward in 1955 De Politieke Partij Radikalen heeft af gelopen weekeinde op haar eerste gro te bijeenkomst over het partijprogram ma voornamelijk over het buitenland ge praat. Dat stond als een van de eer ste punten op de agenda. Er werd zo lang over gesproken, dat aktuele bin nenlandse aangelegenheden als partij- hervorming en prijspolitiek niet aan de orde kwamen. Tot grote spijt van de nieuw gekozen partijvoorzitter, de heer E. C. M. Jurgens. In zijn rede zei mr. Jurgens wel, dat zijn partij in de eer ste plaats wil opkomen voor de achter hoede. „In het buitenland zijn dat de ontwikkelingslanden. In Nederland is dat niet zo simpel aan te geven. Men kan niet meer zeggen de arbeidersklas- blijven achter. Binnen die klassen zijn er groepen, die niet meer tot de achterhoede behoren. Wie wel achter liggen. dat zijn bijvoorbeeld de bejaar-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1