de week De foto van 1 i Gade Shroar p 1l Tentoonstelling en werkstukken vertellen veel bijzonderheden 1 f. WR i Wymbritseradeel. Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 3335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en 2 M 11 I VRIJDAG 2 MEI 1969 108e JAARGANG No. 34 een viertal Het verloop van de strijd Het monumentje bij de Marnezjjl Het verzet in Bolsward e.o. Hwat hal b .11.. Sche veilingen, <-'5ie vvrvolg pag 2> Advertentieprijs: 16 ct per Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag ge- be- Hy hat fel foar de kop as in de knibbel». Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) Bols wards Nieuwsblad Hoe Bolsward de oorlog beleefde Het verzetswerk in Bolsward begon met het vormen van een groep die sabota ge daden wilde uitvoeren en verzet wil de plegen tegen de bezetters. Dit was in augustus 1940. In het begin werden alleen illegale bla den verspreid. Iedere maand zo’n 100 bladen van Vrij Nederland. Het aan tal illegale bladen nam steeds meer toe. Ondertussen kwamen ook de eerste on derduikers. De groepen die gevormd wa ren, kregen de opdracht de mensen op te vangen die wilden onderduiken en adressen op te geven waar onderdui kers zaten, opdat zij bonkaarten kon- ós hjoed to sizzen 1 M- Veel mensen, die niet veel vertrouwen in de toekomst hadden, sloegen aan het hamsteren. Vooral levensmiddelen en verduisteringspapier waren veel gevraag de artikelen. De eerste dagen trokken veel troepen richting afsluitdijk, waar zwaar werd gevochten, 's. Nachts reden veel vrachtauto’s weer richting Sneek en men dacht, dat ze de Duitse soldaten, die bij de Afsluitdijk gesneuveld wa ren, terugbrachten naar Duitsland. In ’t begin waren de Duitsers in Bols ward nog erg fatsoenlijk, ze liepen ge woon over straat en deden inkopen. De mensen maakten grapjes over sol daten die kousen kochten, waarschijnlijk voor hun meisjes in Duitsland. Zo gin gen de eerste vijf dagen van zenuw achtige spanning en verontrusting in Bolsward voorbij. Er zouden echter nog vijf moeilijke, zware jaren komen. Kleef en tenslotte naar Dachau bracht, waar hij op 26 juli 1942 zweek. Op 22 december 1943 werd er flink ge schoten boven Bolsward. Een Duits gevechtsvliegtuig was in gevecht ge wikkeld met een Amerikaanse bommen werper. Om drie uur ’s namiddags werd de bommenwerper getroffen en stortte neer in een weiland bij de oude zwem school. Het was een Amerikaanse bom menwerper genummerd: USA 27-75-43. Alle bemanningsleden waren op slag dood. Veel mensen zijn toen aan een ramp ontkomen, waaronder burgemees ter De Jong. Een grote menigte nieuws gierigen was naar het vliegtuig komen kijken. Burgemeester De Jong sloeg dapper met zijn wandelstok in de wrak stukken, niet op de gedachte komen de dat het vliegtuig misschien zou kun nen ontploffen. Om 18.30 ontplofte het vliegtuig. Gelukkig waren er toen geen mensen in de buurt van het wrakstuk. De bemanningsleden werden uit het vliegtuig geslingerd. De bemanning be stond uit zeven koppen. Slechts vier be manningsleden konden worden geïden tificeerd. Van de overige leden heeft men hier en daar hun identiteitsplaatjes gevon den. Van één bemanningslid heeft men het identiteitsplaatje niet terug kunnen vinden. De stoffelijke overschotten werden naar het lijkenhuisje op de plaatselij ke begraafplaats gebracht. Koster De Way heeft de vliegeniers in de kisten gedaan. Terwijl hij de iden titeitsplaatjes op de kisten spijkerde, stond er plotseling een Duitse militair met getrokken revolver voor hem. De ze eiste de twee nog niet opgespijkerde deren geplaatst. Men weet dus wat de bezoeker na het betreden van dit hek te wachten staat. Memento Mori stond er vroeger wel op dergelijke kerkhofs- hekken. De hier geplaatste zinnebeel den zeggen eigenlijk hetzelfde: Gedenkt te sterven. In deze dagen nu ons land en ook onze stad zich opmaakt voor de jaarlijkse dodenherdenking, nu wordt gemediteerd over de zin van het ster ven, met name de zin van het sterven voor volk en vaderland, is het gepast ook in de foto van de week hierbij aansluiting te zoeken. De techniek van deze foto past bij het onderwerp. De dood is noch romantisch, Hij gaf de volgende morgen San de drankzaken in Bolsward, o.a. Plantinga, opdracht hun gehele voorraad drank te vernietigen. De vijand mocht niet aan de drank komen: een dronken soldaat is gevaarlijker, dan een dronken bur ger. Vaten vol bier en flessen vol ster ke drank werden in de grachten leeg gegoten. Dit lokte tientallen Bolswar- ders naar het Grootzand. Ze vonden het zonde dat alles de gracht in ging en pro beerden daarom zelf zoveel mogelijk naar binnen te werken. Dit alles is on nodig geweest, aangezien de landelijke verordening, de hele drankvoorraad te vernietigen zodra de Duitsers ons land binnenvallen, was opgeheven. De bur gemeester wist dit echter niet. Van de stelling Den Helder kwam het bevel de sluizen rond het Ijsselmeer open te zet ten, zodat laaggelegen land zou over stromen. Alles moest gedaan worden om de vijand de doortocht te belem meren. Zoals overal moest ook hier de bevolking zorgen voor goede verduiste ring. De ruiten werden beplakt met stroken papier. Op zaterdag 11 mei naderden de eerste Duitsers Bolsward. Sommige soldaten waren te paard, anderen reden in auto’s of tanks. Voetvolk was er eerst weinig. Toen de Duitsers Bolsward binnenre den stonden er geen juichende mensen langs de kant van de weg, die de Nazi- groet brachten. Iedereen zat angstig in huis af te wachten. De Duitse bevel hebber ging rechtstreeks naar de bur gemeester om te vertellen wat er moest gebeuren. Overtredingen zouden worden gestraft. Aan het werkstuk door de Bolswardse jeugd onder leiding van hospitanten gemaakt vallen veel bijzonderheden over Bolsward in de oorlogs jaren te ontlenen. In de nacht van donderdag 9 op vrijdag 10 mei 1940 werd er zwaar gevlogen. I>e radio meldde: „Eskaders vliegtuigen, richting west”. Hieruit leidde men af, dat de Duitsers bombardementsvluchten naar Engeland maakten. Om een uur of half zes kwamen er via de radio berichten omtrent Duitse troepen, die hier en daar de. grens gepasseerd waren. De toenmalige burgemeester van Bolsward. de heer S. VV. de Jong, werd' om ongeveer half zes opgebeld door de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland. ,,’t Is mis, mien jong”, luidde z(jn boodschap, aldus de samenstellers van het werkstuk. De burgemeester begreep het; Ons land was in oorlog met Duitsland. De foto van de week kozen we ditmaal met en onder een paar gekruiste been- vooral terwille van de actualiteit, waar mee niet gezegd wil zijn, dat het geen voortreffelijke opname zou zijn. Dat-voor- treffelijk slaat niet enkel op de wat af wijkende techniek (een zwart-wit-sil- houet), maar evenzeer op de composi tie en vooral de symboliek. Laat ons van elk van deze aspecten iets naders zeggen. Wat de actualiteit betreft bij nadere beschouwing ziet u al spoedig wat hier is uitgebeeld. Het hek van de begraafplaats met er achter de oprij laan. Als symbool van de dood die hier heerst heeft men boven elk van de hekpalen (met zandlopers als teken van de snel vlietende tijd) een doodshoofd noch teer, noch liefelijk. Hier passen geen fijne nuanceringen, noch gevoelvol le overgangen. Er spreekt eer een hare’ heid uit, een koele zakelijkheid zogc zegd. De dood is nu eenmaal radicar en weet van geen compromis. Dit a’ les spreekt in deze foto duidelijke taa' Het is niet alleen het onderwerp, d< deze ioto het plaatsen waard maak' ook de behandeling er van. Nog afg zien daarvan zijn er enkel journalistic gezien evenzeer pluspunten. Is de tec niek strak, de compositie is dit n: minder. Er tekent zich langs de b mentoppen een duidelijke lijn af, <J als een ietwat gedraaide diagon. over het vlak staat. De boomtak lin is die van de andere bomenrij en acre tueert de perspectief. Oorspronke’ was de foto hier nog iets brede: sprak dit nog meer, maar terwille vt de druktechniek, moesten wij helaas e paar centimeter wegnemen. Tenslotte de symboliek. Het hek m zijn onheilspellende „versieringe wordt als het ware weggedrukt de het hoog opgaand geboomte. Het knoestige stammen met forse takk die geheel passen bij tiet (vergeef c het woord) markante onderwerp, wat aan de fotograaf zich waagde. Maar en dat is de troost die deze foto bren; de knoppen botten uit, het jonge gre breekt zich baan. Wat doods leek lee De foto doet ons als het ware h bijbelwoord in herinnering brengen, eerst de graankorrel in de akker m afsterven en vergaan, voordat er nie leven uit opspruit. Op het moment c wij dit schrijven is Bolsward vol fee. gedruis. Drumbands rukken af en ar in bepaalde straten groeit het rood v en blauw tot een vlaggenzee. Op Soe dijk rijen zich dichte drommen at een om deel te nemen aan ’t défilé vc de jarige vorstin. Wij leven weer een vrij land, een land waarin het fe mag zijn. Ongehinderd, ongestoord. I is mee te danken aan hen, die eens h leven lieten voor de vrijheid. Mi. Kuipers, zelf kunstschilder en artisti begaafd, heeft hier geschilderd met camera. Het werd een veelzeggen „schilderij”. Het tientje is ditmaal voc hem. den krijgen. Die bonkaarten waren no dig, want zonder bonkaarten was er weinig meer te krijgen. Er waren reeds contacten gelegd om de bonkaarten ach terover te drukken, door op het distribu tiekantoor in de papieren te knoeien. Na enige tijd moesten ook adressen voor Joden worden gezocht. Er werd een fonds voor onderduikers opgericht. In één week werd in Bols ward f 100.000,opgehaald en/of toe gezegd. In 1942 werd het Arbeidsbureau in brand gestoken. De reden hiervoor was het kaartsysteem te vernietigen. De brand is niet gelukt, daar enige late voorbijgangers alarm hadden gesla gen en zodoende de brand tijdig ge blust kon worden. Enige weken daarna werd een inbraak in het gemeentehuis gedaan om per- soons bewijzen op de kop te tikken. Hier volgt een klein citaat uit de bele venissen die een man uit het verzet van Bolsward na de oorlog heeft opge schreven. Zijn naam mag zeker wel ge noemd worden. Hij heet Sjerp Praam- sma, een zoon van de oud-burgemeester van Bolsward. „Enige weken later op een regenachti ge dag om 8 uur daar waren Rienstra en Andries weer nu om in te breken in het gemeentehuis. De sleutels waren intussen gemaakt en reeds door mij ge probeerd. Rienstra en Andries zouden naar binnen gaan en Annie, toen nog mijn verloofde en ik zouden de wacht hóuden. Beiden waren vlug binnen, ter wijl er op dat momen 10 man van de luchtwacht ook binnen waren, en aan de overkant van de straat 7 personen in een portiek stonden te praten en te schuilen voor de regen. Te ongeveer 21.30 uur kwamen zij weer naar buiten met twee kistjes menende dat daar de persoonsbewijzen in zaten. Zij zaten bei den onder het bloed doordat ze zich ge sneden hadden aan de scherpe achter kant van de stalen kast die ze hadden opengesneden. Ze hadden ook nog een half uur stilgezeten omdat kennelijk de in het gebouw zijnde luchtwachters iets hadden gehoord en de gangen waren doorgeslopen. Na bij ons zich te hebben gewassen en koffie gedronken te heb ben zijn ze naar Sneek vertrokken. Ze moesten ook nog 5 Joden wegbrengen. Later bleek dat de kistjes geld en pa pieren bevatten. Het kistje met de per soonsbewijzen zat in een andere kast. Dit was juist enige dagen daarvoor ver anderd.” Hierna werd nog een kraak in Wom- mels gepleegd. Het gevolg van deze acties was dat de S.D. actief was in deze omgeving. De groep in Bolsward had reeds een eigen stencilmachine en maakte nu zelf vlugschriften. Onge veer dezelfde tijd werd van het blad „Trouw” enige honderden exemplaren verspreid. Bonkaarten, persoonsbewijzen kwamen van andere plaatsen binnen. Deze werden gebracht door koeriersters. Deze koeriersters namen dan weer bla den en vlugschriften mee terug. Op de ze manier werden door de koeriersters kilometers op dè fiets afgelegd. In mei 1943 na de wilde staking werd het Nationaal Comitee van Verzet op gericht om voorlichting te geven hoe te handelen tegen de voorschriften van de bezetter. De stencilmachine in Bols ward stond hierna praktisch niet meer stil. De garage van De Jager (Broere- straat) werd een grote drukkerij. Nu kreeg het blaadje ook een naam n.l.: „Stormvogel”. De mensen van de K.P. moesten ook wapens hebben om hun daden uit te voeren. Deze wapens werden met vlieg tuigen aangevoerd. De wapens zaten in stalen bussen z.gn. „containers” van 200 kg. Voor de K.P. in Bolsward wa ren er twee afwerpterreinen. Een bij Witmarsum (Pankoeken; en een tus sen Tjerkwerd en Allingawier. Op Pan koeken zijn er twee „droppings” ge weest. Tussen Tjerkwerd en Allingawier drie „droppings”. De K.P.-ers hoorden het als een „drop ping” zou zijn door de radio. Eerst de Belgische radio. Deze zond een slagzin uit: b.v. De appel valt niet ver van de stam. Als deze zin later werd herhaald op Radio Oranje dan wist men dat het echt was. Op de zaterdag vóór de bevrljding is hier in Bolsward iets vreselijks ge beurd. n.l. drie Bolswarder burgers vie- vangen genomen te Nijmegen en len bij de Hollandiafabriek voor het Arnhem, peloton als vergelding voor de dood van een Duitse officier. Dit gebeurde als volgt: er kwam een sabotageploeg van de Wybrandi-State en die ging naar de Bolta-State. Onderweg op de hoek van het Hoogbolwerk-Sne- kerstraat kwam deze groep een Duitse officier tegen. Een van de mannen heeft deze Duitse officier doodgescho ten, wat natururlijk niet noodzake lijk was. De volgende morgen heel vroeg namen de Duitsers als vergelding vier burgers mee. Dit waren vader en zoon De Ko- ning, H. Hennekes en R. Jorritsma. Deze laatste wist op het laatste nip pertje bij de Hollandiafabriek nog te ontvluchten. De Duitsers hebben hem niet te pakken gekregen. Ter nagedachtenis aan deze drie man nen is op de plaats waar ze zijn dood geschoten een monumentje opgericht, (bij de Marnezijl). Een ander monumentje is opgericht ter nagedachtenis van prof. dr. Titus Brandsma. Geboren in 1881 te Ugoklooster bij Bols ward, was hij in 1940, toen de Duitsers ons land binnenvielen, hoogleraar te Nijmegen. Op 31 december 1941 stelde hij, in op dracht van de aartsbisschop van Utrecht richtlijnen op voor de gehele Katholieke pers, i.v.m. het bevel aan die pers om advertenties, die spoedig gevolgd zou den worden door artikelen, van de NSB, te plaatsen. In dat schrijven staat o.a., dat de Ka tholieke bladen artikelen moeten opne men van een Beweging, die de begin selen van de Katholieke Kerk bestrijdt en zelf beginselen verkondigt, die met die van die Kerk in strijd zijn. Dat hiertegen geprotesteerd werd, is duide lijk. Op 19 januari 1942 werd Brandsma ge naar Amersfoort, mm i i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1