I INDRUKKEN VAN ZAMBIA i! '■/i tal Rien sluit laatste winkel Wie wordt de Martinytoer Fan en Heakeninginne „Zuster Clivia” „Opa” vrijdag in Bolsward STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 DINSDAG 6 MEI 1969 108e JAARGANG No. 35 Wymbritseradeel. Doe mij in de oogst geloven Opbouwdienst Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag veel eerder dan noemenswaardige de in- Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.T„ Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Op een besneeuwde Januarhnorgen begin 1967 zei de jonge bouwvakker Gorrit van Berkum het dorpje Edens vaarwel om af te reizen naar een hem onbekend Afrikaans gebied. H(j had zich destijds opgegeven voor uitzending in het kader Stichting Ned. vrijwilligers voor opbouwdienst in Zambia. Het team waartoe Gorrit behoorde bestond uit een zevental jongeren, waaronder ook Sietske Terpstra uit Lollum. De overigen waren niet-Friezen. Ruim twee jaar verbleef genoemde bouwvakker in het verre land. Toen hij op zijn basis terugkeerde, zaterdag 19 april, kwam hem dezelfde koude wind tegemoet, als bij de uitleiding uit it heitelan. Hy kon het oog laten gaan over de nog kale greiden zonder lentetekens, in tegenstelling met dit kille natuur beeld werd hem echter in Edens een verwarmde ontvangst bereid. De grote torenvlag kwam er zelfs aan te pas en ’s avonds traden de Spannumer Oranje- muziekanten aan. voor het brengen van een begroetingsserenade. Gorrit bleek uiterlijk weinig veranderd, een ietsje bruiner misschien maar zeker niet gewich tiger geworden in zjjn opbouwdlensttijd. Klimaat en leefbaarheid Zambia is een tropisch land dat in be woonbaarheid voor blanken ver bij Rho desië achter heeft gestaan. De seizoen- verschillen van de temperatuur zijn kleiner, al heeft men nog plateaukli- irnaat. De winters zijn op de gunstig ste stations bijna zo warm als een Hol landse zomer. Het hele gebied is voch tig, alleen de Zambesiëvallei heeft step penklimaat, bepaalde gedeelten van dit uitgestrekte land (22 keer Nederland) zijn nog moeilijk bereikbaar. Volgens Gorrit van Berkum is de weersgesteld heid voor Nederlanders om er te ver toeven, beslist niet ongunstig, met nor male temperaturen van ongeveer 30 gr. Regen valt er voornamelijk tussen nov. en april, veelal in de vorm van flinke buien, motregen is er onbekend. Tegen juni-juli kunnen de nachten er behoor lijk koud zijn, althans voor onze be grippen. Vijf graden vorst is in Zam bia een extreem lage temperatuur. Het land heeft een vier miljoen inwoners met een bevolkingsdichtheid van slechts 5 per vierkante km. (Nederland 374). Het economisch actieve deel van de to- taalbevolking ligt op ongeveer 36 pet. WEZ WIIS MEI WETTER! Foar de measte lénnen is it wetter ta- gelyk in ünmisbere freon en in blau wende fijan. Foar Nederlén jildt dat yn it bysünder en foar Fryslén net it minst. Suver wetter is needsaeklik foar de sou- nens fan minske en dier, mar ek foar tal fan fabriken en ynstellingen. Dêr- neist is de fruchtberens fan de froun alhiel boun oan foldwaende wetter, to- wyl tagelyk soarge wurde moat, dat it oerstallige wetter sa gau mooglik 6f- fierd wurdt. De swiere en hege sédaken freegje miljoenen foar oanliz en ünder- hald en allerhanne wurken as slüzen, stuwen, dammen, gemalen en pompen Mevr. Tj. de Jong-Visser te Rien sluit haar winkel, nadat zij deze bijna 45 jaar heeft gedreven. Mevr, de Jong zal op 1 juni 70 jaar worden en vindt het nu welletjes, al denke men niet, dat zij bij de pakken neer gaat zitten. Zij is b.v. nog werkend lid van de toneelver eniging Nim it sa’t it is. Mevr. De Jong heeft jarenlang een bijzondere relatie met ons blad gehad. Zij was bezorg- ster en tevens correspondente. Ook de Leeuwarder Courant werd door haar be zorgd. Zij werd na een vrij kort huwe lijk weduwe en dat in een tijd dat er nog weinig voorzieningen waren. Zij heeft zich echter zeer dapper door de moeilijkheden heengeslagen. In het be gin hield zij zelfs de fouragehandel aan en bracht zelf de zakken meel op de transportfiets bij de boeren. Zij had twee zoons. De een, Herman, is beroeps militair in Halfweg. De ander, Gerrit, is garagehouder te Bolsward (voorheen tramstation). Met haar winkel sluit in Rien de laatste zaak en gaat een stuk gezelligheid verloren. Er is ook geen bak ker meer en geen slager. Alleen nog een café en een smid. Wij wensen me vrouw De Jong hier in haar winkel tje een gezellige levensavond. Na een zo’n welbesteed leven heeft zij dat wel verdiend. Maar in Rien wordt het weer wat stiller joen goune. It is düdlik dat sokke bi- langrike en djüre wurken net allinnich hiel hwat technyske problemen mei- bringe, mar dêmeist ek op twa punten oerliz en biried freegje. De earste fraech is wol, hwa moat dizze wettersuvering dwaen en twad, hwa moat it bitelje? It béste soe wêze, tinkt my, dat de pro ving je mei de gemeenten en de wetter- skippen kamen ta in mienskiplik bihears- lichem, sadat elk fan dizze trije har yn- bring hie en oan elk dat diel fan it wurk en bihear jown wurde koe, hwat it meast effisiënt en meast praktysk is. Dat oerliz moat op koarte termyn oan- pakt wurde. De kosten binne to heech om dizze büten ryksstipe drage to kin nen. By de Twadde Keamer is al in wetsüntwerp yntsjinne, dat hjir wetteli- ke regels foar jowt, mar men kin der wis fan wêze, dat in bilangryk diel fan dizze kosten troch de ynwenners, al of net fabrikanten, bitelle wurde moatte. In rioelbilêsting komt der grif, neist forgoedingen fan de yndustry. Op de urginsjeiist stiet Boalsert frij- hwat boppe-oan mei de oantekening, dat dizze stêd „gezien de zeer ernstige ver vuiling, die deze stad met haar indus trie veroorzaakt” net langer wachtsje mei. Hja sil yn it skematysk plan ek foar in diel fan de omkriten soargje moatte troch de ynstallaesje sa great to meit- sjen, dat it foar 20.000 minsken tsjtnje kin. Wy hoopje, dat op dit gebiet in greate aktiviteit üntstean sil. hwant it mei net langer wachtsje. Op 19 mei vindt de verkiezing van „De” Heakeninginne plaats in De Doele. Dit wordt een grandiose feestavond, die u ze ker niet zult mogen missen. Daarom heeft men gemeend de vereni gingen in Bolsward en omgeving tegen sterk gereduceerde prijs in de gelegen heid te stellen deze avond bij te wo nen, n.l. f 2,p.p., normaal f 3,—; spe ciale prijs voor echtparen f3,50. Hier in zijn begrepen consumpties, èn kans op een van de vele prijzen bij de wed strijd voor iedereen. Geeft u zich a.u.b. snel op, want er zijn maar 300 plaat sen voor deze unieke avond. Medewerking aan deze avond wordt verleend door Keurcorps Lycurgus Wil helmina, Vakschool voor de Bloemsier- kunst onder leiding van P. A. C. Brand- sma te Bolsward, de Fa.’s Frederiks, S. S. van der Werf (Apple Four), Kete laar, Lunter en Wolke. In een feëriek versierde Doele zult u zich wanen in een sprookjesland en de pittige lucht van hooi vermengd met ve le bloemengeuren zal het idee geven van er eens echt uit te zijn, bij de bloe men- en modeshow Vakantie 1969. Het wordt een gevarieerd programma met muziek, commentaar, gymdemon- straties, bloemmotieven en optreden van de mededingsters naar de titel Hooi- koningin 1969. van de Wereldraad der Kerken. Zam bia kreeg door zijn toedoen een bloeien de organisatie van het Bijbelgenoot schap. heel op de koper-export, het staat in dezen als derde op de wereldranglijst, Amerika ligt aan de top gevolgd door Rusland. De bodemschatten zijn er zeer talrijk en voor zover bekend kunnen de ze als ze eenmaal geëxploiteerd wor den dit land een, economisch, gouden tjjd waarborgen. Het platteland ver keert veelal in primitieve staat, enke le steden als Lusaka, waarheen de be stuurszetel is verplaatst, zijn in korte tijd uitgegroeid van dorpsformaat tot ge moderniseerde plaatsen waarheen de trek steeds toeneemt. Lusaka heeft mo menteel reeds een 135.000 inwoners. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en moatte it wetter yn goede banen bal de. Mei dizze inkele opsomming, dy’t mar in lyts diel werjowt fan hwat der allegear dien wurdt moat om de wetter- hüshélding to regelejen, wurdt wol düd lik, hoe bilangryk de wettersteat foar it algemien wolwêzen is en it sjocht der nei üt, dat de kommende jierren op al le terreinen fan it wetterbihear, nije en bilangrike problemen oplost wurde moatte. Dat sil tige greate offers fan üs folk freegje, mar wy üntkomme der net oan, it hiele materiële wolwêzen fan it folk sit hjir oan fêst. Yn de léste gearkomste fan de Wettersteats- kommisje binne de leden dêr nochris mei de noas op drukt. Der lei namlik in nota fan de Provinslale Wettersteat oer de situaesje op it gebiet fan de wettersuvering dy’t der net om liigde. Wy witte allgearre, dat it op dit ge biet fan jier ta jier minder en minder wurdt. Koe men jierren lyn by need it sleatswetter op mannich plak skjin nea- me, op it heden binne de measte fear- ten iepen rioelen warden mei alle ge- folgen dêrfan foar de hygiëne. De swim- skoalle yn de Snitserfeart is dêr al it slachtoffer fan wurden en de stjerte fan fisken kin men alle simmers düdlik sjen. It is nou al safier, dat seis yn de marren, dêr’t lans natuerlike wei de suvering de wetterkwaliteit op peil hél de koe, de smoargens net mear to kea- ren is. Dêrneist leit it greate gefaer fan it salt wurden fan it binnenwet- ter, dat binammen yn it noarden fan üs provinsje tige urgint is. Okkerdeis hawwe üs de kranten meidield, dat diz- Vrijwilligers die assistentie willen ver lenen bij de opbouwdienst worden door de Zambiaanse regering ten zeerste ge waardeerd. Nederland slaat in dit op zicht een goed figuur. Gorrit van Ber kum deelde ons mee dat de president, die hij een paar keer persoonlijk ont moette, graag spreekt van „blanke broe ders en zusters”. Voor uitzending moet men uiteraard aan bepaalde eisen vol doen en de keuring is behoorlijk streng. Ongeveer 80 pct. van de aanmeldingen wordt hierdoor afgewezen. Betrokkenen moeten zowel lichamelijk als geestelijk in goede conditie zijn, zodat men rede lijkerwijs mag verwachten dat ze er ook hun tijd uitdienen. Toen Gorrit met de andere teamleden op de plaats van be stemming aankwam was daar reeds eer der door vrijwilligers gepionierd, o.a. door Doeke Faber uit Langweer. De centrale post werd een plaats ongeveer 50 km ten zuiden van Kasempa een der primitiefste delen van het land. Men moest zich in alles behelpen, electrisch licht was er niet, waterleiding even min. Naderhand heeft men dit zelf aangelegd. Hun vestigingsplaats heette Goedhoop. De dienstvrijwilligers doop ten dit om in Kanon ga Hill omdat de oorspronkelijke naam hen teveel een na bootsing leek van een Zuid-Afrikaanse kaap. Wat de aard der werkzaamhe den betreft, men stelde in dezen het medisch-sociale primair en dit dan nog in hoofdzaak gespecialiseerd op de ver zorging van jonge kinderen. De kin dersterfte is hier ontzaglijk hoog, per levend geborenen in één jaar ongeveer 259.0 pot. en de medische verzorging laat er veel te wensen over. Het hoge sterftepercentage wordt vooral veroor zaakt door een veel te eenzijdige voe ding, na de eigenlijke borstvoeding. Siets ke Terpstra maakte zich op dit ter rein zeer verdienstelijk. Genoemd mag worden de z.g. under ficeclinics, opge- richt voor bijstand aan zeer jeugdige Zambiaantjes. Verder deed men er veel veel vrouwen in de periodes van zwan gerschap. Over het algemeen traden de patiënten hun blanke helpers wel met vertrouwen tegemoet, ze komen echter niet makkelijk los van een zekere be angstigende achterdocht, mede hierdoor vermijden ze zo veel mogelijk opname in een ziekenhuis. Gorrit. die een am- bachtsopleiding heeft genoten had er ook de leiding bij de bouw van huizen en enige scholen. Dit was een moeilijke opgave, ten eerste door het werken met totaal ongeschoold personeel dat men pas bij dagelijkse herhaling iets kan bij brengen, ten tweede ook door het ver krijgen van bouwmateriaal. Dat moest dikwijls vanaf grote afstanden aange voerd met zeer primitieve vervoersmid delen steeds in kleine hoeveelheden. Het werk lag soms geruime tijd stil omdat er geen materiaal meer voorhanden was. Als algemeen teamleider fungeerde een geograaf uit Oegstgeest, zekere drs. D. Jaeger, met hem had de ploeg het naar Gorrits mening beter kunnen treffen. Over de Zambianen zelf bleek hij wel tevreden. Gemoedalijke plattelandslui, niet aggressief, evenmin veeleisend. De landelijke bevolking was hem sympa thieke!' dan de stadsbewoners. Het da gelijks voedsel der bevolking bestaat hoofdzakelijk uit mais en soghum (een graansoort) verder wat vlees verkregen van de jacht. Niet bijster geschikt voor instandhouding van een goede lichame lijke conditie. De plattelanders verou deren dan ook veel sneller dan bewo ners der westelijke landen en hebben weinig weerstand tegen ziekten en kwa len. Het leven is in deze omgeving vrij duur. Ook bij aanschaf van huishoude lijke artikelen. Die zich aan de vrijwil- ligersdienst geeft zal uit ervaring le ien dat dit beslist geen winstobject wordt. Men moet het evenmin doen uit zucht naar avontuur, enkel uit een roe- pingsbesef. Ook deze mensen zijn mijn naasten, die ik met de mij gegeven ta lenten moet helpen en onderrichten. Ook wordt men er genoodzaakt zich in allerlei levensomstandigheden te schik ken, b.v. in het vaak uiterst moeilijke verkeer met de steden Kasempa bevindt zich een 400 km van de hoofdstad Lu saka verwijderd en de verbinding is ge brekkig. Geasfalteerde wegen vindt men sporadisch, in het natte seizoen zijn de steden haast niet te bereiken. Auto’s kunnen op dergelijke wegen slechts een maximumsnelheid halen van ongeveer 20 km. Een eerste vereiste voor de wes terse vrijwilliger is tenslotte dat hij zelf standig vermag op te treden. Zambia, een jonge republiek De naam Zambia is van vrij recente datum, voorheen heette dit gebied Noord Rhodesia, een Brits koloniale bezitting die zoals de naam ook reeds aan duidde met Zuid Rhodesië een per soonlijke schepping was van de impe rialistische staatsman Cecil Rhodes, be rucht geworden door de Transvaalse oorlog rond 1900. Hij bracht het land onder in de Britse Zuid-Afrika Maat schappij, algemeen bekend geworden als de „Charterend Company”. Door gunstiger klimaat en historische voor sprong kreeg Zuid veel eerder Noord-Rhodesië een blanke bevolking en met dit verschil werd ook onder het bestuur van ge noemde maatschappij reeds rekening ge houden, door een minder autoritaire re geringsvorm voor de zuidelijke kolonie. Na de ontbinding van de Centraal-Afri kaanse Federatie ging Zuid-Rhodesië zich enkel Rhodesië noemen. De noor delijke kolonie verkreeg nu haast vijf jaar terug, op 24 okt. 1964 de onaf hankelijkheid en nam toen de naam Zambia aan. De jonge republiek kwam onder leiding van Kenneth Kaunda, die momenteel nog als president fungeert, een man van middelbare leeftijd die door de meerderheid der bevolking ze ker respect afdwong, iemand van groot enigszins zelfverzekerd gezag zonder twijfel een populaire figuur die zijn land reeds vele uitnemende diensten heeft bewezen. Kenneth Kaunda is een christen die leeft uit de overtuiging dat zijn land niet opgebouwd kan worden met de rijkdommen van de Coppert Belt alleen. Hij weet dat er meer nodig is om een leefbaar leven te scheppen in een ontwikkelingsgebied, daarom ge tuigt hij van zijn christen-zijn. Daarom probeert hij ook de inwoners van Zam bia voor te gaan bij het zoeken van vi sie en hoop in de Bijbel. De president is o.m. ten onzent bekend geworden door zijn bijbelleescampagne. Hij was ook een der sprekers op de, vorige zo mer te Uppsala gehouden Assemblee Vooral door de vooruitstrevendheid van dr. Kenneth Kaunda het staatshoofd zoekt men ook ontplooiingsassistentie bij oosterse landen. In 1967 b.v. werd met India overeenstemming bereikt in zake het zenden van spoorwegarbeiders en technici. Pakistan verklaarde zich bereid waterbouwkundige technici af te staan en er is op 5 sept. 1967 te Peking een akkoord getekend inzake de aanleg, door China, van een spoorlijn tussen Zambia en Tanzania. Wel is hij veel kennis en praktische ervaring rijker geworden. Het verblijf in de vreemde heeft hem naar eigen zeggen goed gedaan. Gorrit verklaar de zich dadelijk spontaan bereid om ons enige van zijn Zambiaanse indrukken toe te vertrouwen voor plaatsing in Bolswards Nieuwsblad. Hij had zich bij het vertrek op dit blad geabonneerd, de nummers kwamen vrij regelmatig over, zodat ook hij goed op de hoogte was gebleven met de kleine dingen der dagen uit Wommels en omgeving. Op koninginnedag ontvingen wij de heer Van Berkum bij ons thuis voor een „in terview”. Echt niet een verteller die zichzelf centraal stelt, bescheiden onop gesmukt ging hij op onze vragen in. Zambia drijft economisch vrijwel ge- Na een gezamenlijke heildronk op zijn tijdelijk vorig vaderland kwamen tongen behoorlijk los en konden wij teressante gegevens noteren. Vrijdagmiddag zullen twee bekende Ne derlanders, in dit geval Leen Jonge- waard (opa en Gerrit) en Hetty Blok (zuster Clivia) te Bolsward met een emmer rond gaan voor de Stichting mgr. Bekker, voor gehandikapte kinderen van alle gezindten. De aktie, die met muziek zal worden opgevrolijkt, start bij het stadhuis. Loop direkt na uw werk of school hier even langs en offer ook uw gaven voor dit goede doel. ze kwestje yn it West!dn foar de kost bare tünbou dêrre sa driigjend is, dat alle man yn it gewear roppen is, om oan it binnenkringen fan it saite séwetter in ein to meitsjen. Hjir yn üs omkri- ten binne it binammen de suvelfabri- ken, de waskerijen, de chemyske fabri ken en de gemeentelike rioelen, dy’t it wetter yn de grêften en fearten ta jar- resleatten meitsje. It publyk goait er by tiden har rommel en óffal by yn as it sa troch gean soe, sil it net lang duorje, of de situaesje is net mear to hurdzjen. Dat oan dizze fize boel in ein konune moat, is tinkt my sa klear as in klünt- sje. Dat witte de gemeentelike autori teiten en de fabriken al jierren. Sünt 1962 moatte hja forgunning hawwe foar it ütstreamen fan êffalwetter en rioel- wetter en hawwe hja it boadskip krige plannen to meitsjen foar suveringsyn- stallaesjes. It Hearrenfean is der mei klear lyk as mear plakken yn de süd- Uke wélden (bgl. Easterwalde en Apels- kea) en yn trije greate plakken: Ljou- wert, Drachten en Burgum is men drok dwaende. Dizze foargongers hawwe by de ütfiering profiteare kinnen fan in bi langrike subsydzje fan Ekonomyske Sa- ken fan net minder as 77persint. Dit is ek wol noadich, hwant de kos ten fan sokke suveringsynstallaesjes binne tige heech. Lykwols, it bigjin is der, mar de greate heap moat noch komme. En dat kin en mei ek net wachtsje. De provinsiale wet tersteat bigreatet de kosten fan de tota- el suvering op »n bidrach fan 100 mil- Terugblik Begin van dit jaar werd het hele team waarbij Gorrit was ingedeeld, afgelost en er zijn weer frisse jongelui voor in de plaats gekomen. Wij vroegen on ze dorpsgenoot of hij er in deze paar jaar iets blijvends had kunnen berei ken. Hij gaf antwoord met een botanisch beeld „wij strooiden het zaad toen we weg gingen was het plantje net bo ven de grond. Het is de taak van de nu geplaatsten dit tere plantje verder te verzorgen en tot meer levensvatbaar heid op te kweken.” Toch kan hij te rugzien op een goede tijd daar ver van huis. Het werk had hem plezier en ook voldoening gebracht. Hij uitte zich bijzonder erkentelijk voor het briefcon tact met een stuk of wat vrienden en bekenden in Edens en omgeving. Ook de Spannumer vrouwenvereniging bedacht hem daar in de vreemde met een toege zonden surprise. Wij vroegen hem bij het afsluiten van ons gesprek of hij mo gelijk weer naar Zambia of een opbouw- project elders zou vertrekken. Zoals het er nu voor staat binnen afzienbare tijd zeker niet. Gorrit kreeg inmiddels al een paar goede aanbiedingen voor werk in de naaste omgeving en hij meent dat het voor de eigen toekomst het effec tiefst is zich hier verder in het bouw vak te bekwamen, diploma’s te verwer ven, dan kan hij later alle kanten uit. Hulp aan de onderontwikkelde gebie den ziet Gorrit als een christenplicht. In hem leven dezelfde gevoelens die wij len Albert Schweitzer drongen tot diens arbeid in Lambarena. Deze zendeling- arts zag zichzelf als de rijke man van het westen, geconfronteerd met de ar me Lazarus liggende aan de wereld- poort. De bewoner van zwart Afrika waarover hij zich moest bukken tot ver lening van broederlijke bijstand, om Christus’ wil. Deze drang tot daadwer kelijk liefde tot de naaste van verre bracht Gorrit in Zambia. De dichter Al lard Pierson heeft, in ander werkver band, gezongen. Ik zal de volle schuur niet zien. Noch binden ooit de rijpe schoven. Maar doe mij in de oogst ge loven. Waarvoor ik dien. Dit geloof stemt tot blijmoedigheid. Gorrit van Berkum heeft er iets van ervaren, van dienen wordt men rijk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1