De Tweede Kamer De raiffeisenbank Gaöe Shroar hield zich bezig met de gebeurtenissen rond de Tilburgse hoge= school te Bolsward opende riant gebouw Omzet in vijf jaar vervijfvoudigd llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat nat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 108e JAARGANG No. 36 VRIJDAG 9 MEI 1969 I Kandidaten voor de Franse verkiezingen Gisting bjj Labour feu- Het Midden-Oosten BTW Lonen en pryzen Linkse verdeeldheid (Vervolg zie elders in dit blad) Oefenen Spanningen in Noord-Ierland sa as Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag de rooms-Katholieken daar tegen aantal discriminerende toestanden, de voornaamste is, dat Huren De socialistische afgevaardigde in de Tweede Kamer, de heer Van der Doel, stukken. In het onrustige Londonderry is eën werkloosheidscijfer van 16 tot 18 pet. normaal en dat kweekt veel na righeid. Kamer binnenkort een nota kan ver wachten, waarin de minister o.m. zal uitleggen waarom de regering zo graag het omstreden Kuinderbos in de Noord- oostpolder aan het leger wil toewijzen. De regering zegt vier grote oefenterrei nen nodig te hebben. Voorlopig wordt gedacht aan het Kuinderbos, Oirschot, de Harskamp en een droog te leggen gebied in de pas afgesloten Lauwers- zee. Tijdens het debat, dat waarschijnlijk na het indienen van de nota zal vol gen, zal de regering wel de nodige klach ten krijgen over het feit, dat deze plan nen bekend zijn gemaakt zonder dat tevoren met de desbetreffende gemeen ten is gepraat. Hy haldt oan it jild, as in skieppetyk oan ’e wol. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel» Vuurgevechten langs de Nijl worden steeds veelvuldiger en af en toe reageert Israël met een vergeldingsaanval. Zo heeft het eind vorige week een aanval ondernomen op een stuwdam, die in Egypte. Dat heeft Nasser weer in de mond gelegd ook van zijn kant burger- installaties in Israël niet te zullen ont zien. Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, toont zich uiterst be zorgd over deze ontwikkeling. Binnen twee maanden moet er volgens hem een oplossing worden gevonden, omdat an ders een uitbarsting onvermijdelijk zou worden. Het beraad van de Grote Vier gaat voort, maar enig inzicht in de re sultaten had men nog niet kunnen krij gen. Zaterdagmorgen j.l. is onder veel pu blieke belangstelling nabij Garage W. v. d. Werff een boot te water gelaten die door dhr. Andries Jan Velting uit de 2e Holiandiastraat te Bolsward gebouwd werd. De heer Velting die machine bankwerker op de Hollandiafabriek is, heeft deze geheel metalen boot in zijn vrije tijd gebouwd. Dit is de vijfde boot in successie die de families Velting en Ferwerda gebouwd hebben. Velting is half oktober met de bouw begonnen. Dit is de eerste keer dat gebruik van een kraanwagen werd gemaakt. Op de motorkap van de wagen moesten ver schillende personen plaatsnemen om het evenwicht tussen boot en kraan te be waren. Alles verliep heel vlot. Wij wen sen de familie Velting veel plezier met hun boot. hoofden mogen stemmen, waardoor de katholieken zich ondervertegenwoordigd voelen. Dit is vooral van belang bij het plaatselijke bestuur, dat daardoor al te uitsluitend in protestantse handen is ge bleven. Premier O’Neill had met veel moeite in zijn fractie een aarzelende meerder heid gekregen voor het beginsel van „één man, één stem”, maar zelfs onder diegenen, die dit wel wilden aanvaar den, waren er, die het moment niet goed gekozen achtten. Een van hen was Chi- cester-Clark, de minister van landbouw, die aftrad. De druk op ONeil werd zo groot, dat hij er het bijltje bij neerleg de en op de vergadering van het partij bestuur werd toen Chicester-Clark ge kozen tot nieuwe partijleider en daar mee tot premier. De nieuwe premier geldt als liberaal gezind en het is maar op het nippertje, dat hij het heeft gewon nen van de veel conservatiever Faulkner. Onrust in de unionistische partij van O’Neill, maar vooral ook grote kans op voortdurende onrust onder de Noordier- se bevolking, voor wie niet alleen de godsdienst zo'n belangrijke factor is, maar ook de grote economische vraag- zou deze week minister Schut (Volks huisvesting) interpelleren over de be scherming van de huurders. Hij is on gerust over niet gerechtvaardigde huur verhogingen en over het gebrek aan on derhoud van sommige woningen. Nu mi nister Schut voor sommige gebieden in Nederland een vrij huurbeleid heeft toe gestaan wil het Kamerlid van de be windsman weten hoe tegen misstanden kan worden opgetreden. De heer Van Lier (eveneens PvdA) zou deze week dinsdag (de enige dag dat de Kamer bij een zou zijn) minister Roolvink vra gen stellen over het afwijzen door de regering van de autobus-CAO. Geen ge makkelijk probleem omdat rond deze CAO verschillende stakingen zijn voor gekomen. Voortdurende spanningen in Noord-Ier- land hebben premier Oneil tot aftre den gedwongen. Zoals men weet, age ren een waarvan de voornaamste is, dat voor plaatselijke verkiezingen alleen gezins- In de gelederen van de Engelse Labour- partij gist het. Dat is tegen het einde van de vorige week weer eens tot uit drukking gekomen bij het intensieve overleg van een aantal z.g. „back-ben chers”, parlementsleden op de achterste banken, die tegen premier Wilson in op stand wilden komen. Het gevaar schijnt op het ogenblik wel bezworen te zijn, maar de ontevredenheid is niet wegge nomen. Het is hun een doom in het oog, dat Wilson door wil zetten de wet op de stakingen, waarbij de wilde sta kingen vooral aan banden worden ge legd) voor het Lagerhuis te brengen. Zij vrezen hiervan een verder verlies van de populariteit van Labour. om straks nei binnen to gean, Wol ik earst de kaei oanbiede, it heart, Oan de earste boarger fan ’e stêd. Ek in ponge mei jild wol ik skinke, En dêrmei dy jonges en famkes bitinke, Dy’t deis forbliuwe yn it tohüs foar handikapte bem oan de Snitserdyk, Hooplik is it yn koarten alhiel lyk. Untslüt dan hjirmei de doar fan de nije Raiffeisenbank Dy hat yn wide omkriten in goede klank Nadat op deze wijze de sleutel was over handigd was de eer aan burgemeester J. M. A. Mulder om als eerste het ge bouw te betreden. De bezoekers hebben zich er de ogen uitgekeken. Na afloop kwam men opnieuw in de Doele bijeen. De voorzitter zegde hier burgemeester Mulder dank voor de of ficiële opening. Hij zeide, dat het bestuur en de raad van toezicht de heer Grun- stra had gekozen als architekt, niet al leen omdat hij in de provincie en daar buiten als zodanig een goede naam ge niet, maar ook omdat hij een goede buur is. En, aldus de voorzitter: „Als iemand altijd tegen een bepaalde gevel aan moet kijken, zal hij deze zeker wel mooi ma ken”. Ook bracht hij dank aan de heer Bleeker met zijn onderaannemers en me dewerkers, voor de snelle wijze waarop dit gebouw werd gerealiseerd. Burgemeester Mulder noemde deze dag een feestdag voor Bolsward. Hij schetste de snelle ontwikkeling van deze bank, resultaat van goede samenwerking tus sen stad en platteland. Bolsward is blij dat deze bank het straatbeeld gaat sie ren. Even is er gedacht, dat er na de metamorphone, die verschillende zaken het vorige jaar ondergingen, er een rust pauze zou intreden. Het tegendeel is ech ter waar. Op één dag worden er thans zelfs twee zaken heropend, de Raiffei senbank en een supermarkt. Nieuwe ver bouwingen staan intussen op stapel. De spreker noemde deze uitbreiding tevens een pluim op de hoed van de heer Gaastra, die er voor heeft gezorgd, dat de bank een groot vertrouwen kreeg. De geste, staande temidden van de ge meenschap, een bedrag van f 1000 te schenken aan het gehandikapte kind, zeide hjj zeer sympathiek te vinden. Hij overhandigde het bedrag hierna aan de voorzitter van de Stichting kleuterdag- Minister Schut (naast Volkshuisvesting ook verantwoordelijk voor de Ruimte lijke Ordening) zal binnenkort de Twee de Kamer inlichtingen geven over de plannen, die de regering heeft om een aantal grote oefenterreinen aan te leg gen voor defensie. Op vragen van de Kamerleden Wierenga en Veilenga (PvdA) heeft hij geantwoord, dat de door de werkgevers en door de over heid zelf, die zeer sterk tal van over- heidstarieven heeft opgeschroefd. De heer Zijlstra erkende, dat vorig jaar on danks zijn pessimistische voorspellingen de produktiviteit sterk is gestegen. De winsten uit deze gestegen produktiviteit zijn niet toegevallen aan de werkne mers, maar aan de werkgevers. De be drijven hebben hun winstmarges ver hoogd, aldus de heer Zijlstra. Hij meen de dit te verklaren uit het feit, dat in voorafgaande jaren het loonaandeel in het nationaal inkomen was toegenomen, ten koste van de winsten. „De onder nemers hebben dit recht getrokken”, zei de heer Zijlstra. Het ministerie van Financiën stelt een onderzoek in naar mogeüjke lekken in de BTW-wetgeving. Volgens een onder nemer in Liechtenstein is het mogelijk de BTW te ontduiken door levering van bepaalde goederen vanuit het buiten land. De ondernemer biedt, tot grote vreugde van een aantal consumenten, sterke drank aan zonder de normaal ver plichte twaalf procent BTW. Op leve ranties vanuit het buitenland waar normaal ook BTW wordt betaald kan Nederland niet nog eens extra BTW leggen, tenzij de in het buitenland be taald BTW wordt terugbetaald. In Liech tenstein wordt helemaal geen BTW be taald (slechts een klein percentage in komstenbelasting en nauwelijks ven nootschapsbelasting). Waarschijnlijk is een wetswijziging nodig. Een belangrijk stuk van de Tilburgse problemen werd afgelopen weekeinde al opgelost. De curatoren van de hoge school besloten de sluiting weer onge daan te maken. De colleges zouden, zo mogelijk, weer worden voortgezet. In middels bleven de studenten wel de ho geschool bezetten. Door dit besluit heb ben de curatoren al veel wind uit de zei len gehaald van de mogelijke oppositie in het parlement. Men had van die zijde willen aandringen op het heropenen van de hogeschool. Nu dit nog voor het Ka merdebat gebeurde verwachtte niemand nog veel politiek vuurwerk. Als uiter ste toezegging verwachtte men in Den Haag, dat minister Veringa (onderwijs) een studie zou beloven van de wetgeving ten aanzien van het wetenschappelijk on derwijs. Deze wetgeving schrijft voor, dat het curatorium het op een hoge school voor het zeggen heeft. Daarente gen zijn de grieven van de studenten gericht. Zij wensen het recht op mee beslissen voor alle geledingen, die bij het wetenschappelijk onderwijs zijn betrok ken. ós hjoed to sizzen 1 Tegenover deze eenheid aan de rechter zijde staat de verdeeldheid links. Bij de presidentsverkiezingenvan 1965 was de linkerzijde, d.w.z. radicalen, socialisten en communisten, met een gemeenschap pelijk kandidaat gekomen, Francois Mit terrand, die in 1965 in de eerste ron de 32 pct. behaalde tegen De Gaulle 44 pct. In de tweede ronde, toen De Gaulle op 54 pct. kwam, behaalde Mit terrand 45 pct. Ter linkerzijde zijn de posities onder tussen wat veranderd. De laatste tijd zijn de sociaal-democraten meer af stand gaan nemen van de communis ten en na langdurige interne onderhan- delingen is men het eens geworden over de kandidatuur van Gaston Defferre, de burgemeester van Marseille. Hiermee hebben de socialisten aan een richting de voorkeur gegeven die niet streeft naar eenheid met de communisten, de in Frankrijk zo romantisch verheerlijkte proletarische eenheid, maar aan een opening naar het centrum. Van Deffer- res kandidatuur dreigt een scheuring in het socialistische kiezerskorps, dat niet alleen gevormd wordt door de sociaal democraten, maar ook door een aantal losse groeperingen, die samenwerking met de communisten voorop stellen. Vermoedelijk zullen de communisten nu niet kunnen nalaten een eigen kandi daat te stellen. Dat hadden zij liever niet gedaan, omdat zij een zekere ne derlaag willen ontgaan. Het centrum heeft nog geen kandidaat gesteld. In 1965 behaalde zijn kandidaat Lecanuet bijna 16 pet. Zou het centrum geen kandidaat opstellen dan maakt Def ferre een redelijke kans de tweede ron de te halen. Komt Pompidou tegenover kandidaten van het centrum, van de socialisten en van de communisten te staan, dan is het niet uitgesloten, dat de communist en Pompidou in de twee de ronde tegenover elkaar komen, wat op een overweldigende overwinning van Pompidou zal uitlopen. Men wacht nog steeds af, of Poher, een man van het centrum en nu president ad interim, zich in de strijd zal wer pen. Hij zal dan van vele kanten toe zeggingen moeten krijgen, wil hij een redelijk figuur slaan. Als men alles wikt en weegt, dan is de waarschijnlijkheid het grootst, dat de volgende president van Frankrijk Pompidou zal heten. De socialistische oppositieleider, drs. Den Uyl, is boos op de president van de Nederlandsche Bank, naar aanlei ding van het jaarverslag dat onlangs verscheen. Hij verwijt de president, oud- minister Zijlstra, dat deze te veel het sociaal-economisch beleid van de rege ring wil steunen. De heer Den Uyl meent, dat de heer Zijlstra vorig jaar in zijn verslag veel te sterk de na druk heeft gelegd op de looninflatie, die het gevolg zou zijn van de te hoge eisen van de werknemers. In het nieuwe jaar verslag doet de heer Zijlstra opnieuw erg somber over het doorgaan van de infla tie, maar hij geeft nu niemand de schuld. Althans niet in het verslag. In een tele visiegesprek gaf de heer Zijlstra toe, dat de huidige inflatiespiraal het als maar toenemen van lonen en prijzen voor een belangrijk deel is veroorzaakt De Tweede Kamer heeft zich deze week intensief bezig gehouden met de gebeur tenissen op de Tilburgse hogeschool. Minister Veringa (onderwijs) verklaarde zich vorige week bereid deze week dinsdag een verklaring af te leggen. De Kamerleden zouden dan gelegenheid krijgen hun mening te geven. Het zag er niet naar uit dat de studenten, die de hogeschool hebben bezet, in het parlement veel steun zouden krijgen. Een meerderheid van de Tweede Kamer leek het wel eens te zijn met de verklaring van de minister, dat de bezetting van de univer siteitsgebouwen „niet doelmatig en niet gerechtvaardigd” is. Minister Veringa vindt de gebeurtenissen in Tilburg „betreurenswaardig”, maar meent ook, dat in Nederland duidelijk een bereidwilligheid bestaat om over hun wensen en ver langens te praten. Uitzonderlijke akties van studenten om de aandacht op hun moeilijkheden te vestigen zijn daarom overbodig. Woensdagmorgen werd het geheel nieu we gebouw van de Raiffeisenbank aan het Skilwyk geopend. Degenen, die mee warig hun hoofd geschud hebben, toen het „oude” gebouw (dat in werkelijk heid ook nog pas nieuw was) werd gesloopt, zullen bij het zien van deze nieuwe creatie wel tot de conclusie zijn gekomen, dat dit dé oplossing was. Het bestuur heeft de zaak thans met een vooruitziende blik aangepakt, om niet weer in dezelfde fout te vervallen over verloop van een paar jaar opnieuw te moeten verbouwen. Het front is in natuursteen opgetrokken erg strak gehouden. Strak en zakelijk. Ook het Interieur is met moderne aan pak en moderne materialen gereali seerd. Het meest wordt men nog geïm poneerd door de ruimte. Er is afgezien van het systeem van gesloten loketten, maar de ruimte er voor is zo groot, dat dit niemand hindert. De werkruim te is al even ruim en overzichtelijk. Er achter is de directeurskamer. Ook zijn er verschillende wacht- en spreekka mers, is er een archiefzaal, waarmee men jaren vooruit kan, is er boven een bestuurskamer. Ook is er alle aandacht besteed aan toiletruimten, een keuken tje enz. Achter het gebouw is een rozen tuin aangelegd en straks zal het groen van de bomen het gezicht op de ruïnes op buurmans erf wegnemen. Het con- De sombere voorspelling van de Franse premier Couve de Murville is niet of nog niet uitgekomen. Hij zinspeelde, toen het nieuws van de nederlaag van de ja- stemmers en daarmee het aftreden van president De Gaulle vorige week bekend werd, op een periode van troebelen. De Franse bevolking toont de uiterste terug houdendheid en om provocaties van welke kant ook te voorkomen, hadden de linkse partijen en de vakbonden besloten dit jaar de eerste mei zonder optochten te houden. Inmiddels zjjn alle partyen druk in de weer om zich op te maken voor de ver kiezing van de nieuwe president De datum voor de eerste ronde is vastgesteld op 1 juni. Wanneer geen van de kandidaten dan de absolute meerderheid heeft be haald, treden de twee kandidaten, die de meeste stemmen hebben behaald, twee weken daarna tegen elkaar in het veld. Al snel waren de gaullisten het eens over hun kandidaat. Oud-premier Pom pidou, die vorig jaar juni een belang rijk aandeel heeft gehad in de gaullis tische overwinning bij de parlements verkiezingen en die als dank daarvoor de maand daarop vervangen werd door Couve de Murville, treedt op als hun kandidaat. Na enkele dagen kreeg hij ook de steun van oud-minister Giscard d’Estaing, de leider van de onafhanke lijke republikeinen, een vergeleken met vroeger aanzienlijk geslonken formatie aan de conservatieve zijde van de Fran se politiek. Deze onafhankelijke repu blikeinen, hebben veel van hun aan hang en ook vroegere afgevaardigden zien overlopen naar de gaullisten. De kans is groot, dat deze bij het weg vallen van De Gaulle weer langzamer hand naar him oude, overigens niet zo afwijkende groepering, zullen terug vloeien. Er is duchtig onderhandeld tussen Gis card en Pompidou en Pompidou heeft eën positievere houding tegenover Euro pa en Frankrijks bondgenoten beloofd. In werkgeverskringen is men bijzonder ingenomen met Pompidous kandidatuur. trast is ook al te groot. In het gebouw is een ereplaatsje gegeven aan het por tret van Raiffeisen. De wandversiering die in de voormalige bank steeds weer het oog van de bezoeker boeide, zal het publiek nu moeten missen. Deze heeft nu een plaatsje gevonden op de be stuurskamer en tot hier zullen de mees te bezoekers wel niet doordringen. De snelle groei van de bank heeft, naast een goed beleid en beheer, het succes voor een niet gering deel mede te danken aan de steeds nog doorgaan de wijzigingen in het betalingsverkeer. Om half tien stroomde een groot aan tal genodigden samen in de grote Doe- lezaal, die voor deze gelegenheid was versierd. Voorzitter T. N. de Boer sprak een kort welkomstwoord en verzocht de aanwezigen hem te willen volgen naar het nieuwe gebouw. Toen men zich hier had verzameld, trad de 11-jarige Anna Rijpkema uit Nijland, dochtertje van een der bestuursleden naar voren en hield de volgende toespraak: „Dames en hearen, Nou’t wy foar dit moaije bankgebou stean,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1