de week Foto van 8» kost straks 90.000.- Het „noflik sïtten” J (oö ggpe r Km Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 4. VRIJDAG 16 MEI 196 108e JAARGAJNG No. 38 Wymbritseradeel. Eilandenperikels kostten Staten dag extra Fries Museum Zondagsrust Rijwielpaden V. Duurder zitten Centrale te Bergum Eilandjesplan Foto I K. Mol Advertentieprijs: 16 et per nun Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Als op de bruiloft te Kana werd de beste wijn tot het laatste bewaard, n.l. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 (05157) Bolswards Nieuwsblad hem gestrooid. Op zijn suggestie werd nl. een commissie ad hoe ingesteld, waar in vooral voor de damesleden een plaats je was ingeruimd. Er komen andere ze tels en ook de opstelling wordt gewij zigd. Het gaat f 90.000 kosten, meer dan anderhalf duizend per zitplaats en dat voor enige malen vergaderen per jaar. Niet ieder was even enthousiast. De fractieleider van de AR-partij, de heer S. van Tuinen, gooide het over een an dere boeg en vroeg of dit allemaal zo maar mocht. Hij wilde weten in hoe verre de neogotische zaal monument was. Gedeputeerde Gerbrandij had het ant- Het Fries Museum gaat verbouwen en dit moet niet f 220.000 kosten, zoals oor spronkelijk geraamd, maar f 120.000,- meer. Het zat de meeste leden niet lekker. De heer Helmholdt van Binding Rechts constateerde, dat men meer dan de helft was misgeweest. „As ik hiel earlik bin,” aldus de Gedeputeerde, in zijn toelichtingmaar vóór hij deze zin kon voltooien, kwamen er al protes ten. Een gedeputeerde moet immers al tijd en overal eerlijk zijn. Het bleek met oneerlijkheid echter niets te maken te hebben, het was maar bij wijze van spre ken en de Gedeputeerde bedoelde te zeg gen, dat hij het had zien aankomen, dat de oorspronkelijke post wel verhoogd zou moeten worden. Dat er in het begin niet gesproken was over inrichtingskosten, achtten velen een leemte. De bankjes in de Statenzaal zitten niet gemakkélijk, verre van dat. Eerdere po gingen dit te veranderen strandden. Het „noflik gitten” in de gehoorzaal van de Provinciale Bibliotheek, waar de Sta ten wegens verbouwingswerkzaamheden aan eigen huis tijdens de winterzitting te gast waren, bracht de zaak echter weer op gang, n.l. bij monde van de heer Kolthoff, toen nog gemeentesecre taris van Harlingen, inmiddels wegens benoeming tot burgemeester buiten de provincie statenlid af. Hij zal niet meer i de vruchten proeven van het zaad door het voorstel tot het aanleggen van een drietal eilandjes In het Hegermeer. Het stond op een eerder nummer op de agen da en waarschijnlijk moet het als een zekere strategie worden beschouwd, dat op voorstel van de voorzitter dit punt als laatste werd behandeld, immers, na vijf uur beginnen de meeste leden haast te krijgen, wordt het wat onrustig in de zaal en wil men opschieten. Trou wens, na een dag praten en luisteren zijn de scherpe kantjes ér ook wel wat af en is men spoediger bereid bepaalde din gen te slikken, zij het soms met tegen zin, is het in ieder geval tegen de ere code nog op ieder slakje zout te leg gen. Als inderdaad bedoeld zou zijn hier een zekere taktiek toe te passen om het „eilandjesplan” er door te krijgen, is deze taktiek niet effectief gebleken. De meningen waren nog al verdeeld. Niet zozeer wat betrof het plan om de vaargeul in de Fluessen en Hegermeer uit te diepen, wel wat betreft het aan leggen van eilandjes met de vrijgeko men baggerspecie. De heer Hageman trad voor het eerst als fractievoorzitter van de PvdA op en kondigde aan, dat zijn fractie wat betrof het merendeel wel met de eiland jes akkoord kon gaan. De fractie was echter verdeeld en er was ook een min derheid. De heer Van der Veen verzette zich er namens de VVD fel tegen. Hij achtte het landschap aangetast. Dit unieke ge bied moet volgens hem niet worden ge schonden. De heer Okma, voorheen Gedeputeerde en voorzitter van de Marrekrite, nu weer gewoon Statenlid voor de AR partij, zei- de, dat zijn partij er welwillend tegen over stond. Wat 12 jaar geleden bij het oprichten van de Marrekrite een wen selijkheid was, is nu bittere noodzaak. De heer I. Veldhuis van de CHU hield woord klaar: De prov. griffie wordt beschreven als een pand met elf traveeën brede gevel, waarvan de middelste zes een ondiep risaliet vormt, bekroond door segment vorming fronton, opgetrokken in 1784, waarbij de ingang omlijst met pi lasters en een statenzaal met betim mering en stucplafond. Hij zei het al lemaal niet zo precies te begrijpen, maar wel te weten, dat dit laatste niet klopt. Bedoeld zal zijn de Gedeputeerdezaal, want de Statenzaal heeft een houtbe- schilderd plafond. Overigens zullen de nieuwe zetels warden aangepast aan het interieur, zodat ze niet gaan vloeken met het interieur. Toen mevr. De Graaff als lid van de commissie het plan nog eens had verdedigd, ging de vergadering met de nieuwe opstelling akkoord. De journalisten zullen nu onder de „krea- ke” komen, de Gedeputeerden ter weers zijden van de Commissaris, de hogere ambtenaren, die soms hen informaties moeten geven in hun onmiddellijke om geving. Nu zitten ze op de publieke tri bune en moet vaak worden gewerkt met spiekbriefjes. De dag van dertien mei 1969 zal, wat betreft de historie van de Friese Sta ten wel ingaan als een zeer bijzondere dag. Voor ingewijden echt een dag om in later jaren van te zeggen: „Weet u nog wel van toen?” Zo begon de ver gadering direct al met applaus. Dit gold na het gebruikelijke welkom door de al tijd hoffelijke Commissaris der Konin gin, mr. H. P. Linthorst Homan, niet zozeer de mededeling, dat de heer Sin- gelsma, en daarmee dus de complete fractie van de FNP (wegens een reis met zijn schoolklas naar Denemarken) afwezig moest zijn (hoewel sommigen verzuchtten: „Dat scheelt ons een dag!”) maar het feit, dat na een ernstige ziek te de fractie-voorzitter van de KVP, de heer Tj. de Jong uit Bolsward voor het eerst de zitting weer kon bijwonen. Dit spontaan reageren van de toch altijd wat afgemeten Statenleden moet de nes tor van de vergadering goed hebben ge daan. Vermeldenswaard is ook, dat voor het eerst sedert jaren de te behandelen agen da zonder slag of stoot werd vastge steld. Hierover wordt in de regel gedis cussieerd tot de lunchpauze. Enigszins overrompeld stelde de Commissaris dan ook vast: „Het eten is nog niet klaar, dan moesten we meteen maar beginnen”. Aldus geschiedde. De heer Spiekhout, Gedeputeerde voor de PvdA, heeft dit historische moment op de gevoelige plaat vastgelegd. Toen ook nog een be langrijk punt, n.l. het garanderen van een geldlening te sluiten door het be stuur van Nieuw Toutenburg, moest worden aangehouden tot de volgende keer, zat de kans er dik in, dat de ver gadering in een dag afgelopen zou zijn. Het bleek niet zo te zijn. Eilanden bie den in de politiek altijd veel stof tot beraadslaging, niet alleen internationaal, nationaal, maar ook provinciaal. En dan Bij de heer H. Gaarman jr. in de Dodo Feitamalaan 3 te Bolsward maakte onze fotograaf een dezer dagen deze mooie foto’s. Het is een merelnest in de garage van de heer Gaarman. De merel zag een bloempot naast een oud koffiemolentje staan en maakte een nestje. De merel heeft het heel handig ingepikt, nl. overdag verzamelde hij takjes en als de deur van de garage open was, sleepte hij alles direkt naar binnen en liet zich opsluiten. De heer Gaarman zette een raampje van de garage open en Het zijn auto voor de garage staan. Het resultaat ziet u op de onderste foto. Een jonge merel had reeds het nest verlaten. Ook aan het Groot- en Kleinzand bot ten de bomen uit en tekent zich het pril le groen tegen de yle voorjaarslucht. Zo denkt u wellicht bij het zien van deze foto. Vergist u zich niet, deze fo to is reeds in de herfst van verleden jaar gemaakt. Als het een kleurenfoto was geweest, had u het meteen gezien. Bladeren, vuilgeel, verkleurend naar vaal-bruin. De zon schijnt, maar het is het herfstzonnetje op een mooie na jaarsdag. We haalden deze foto voor de dag, nu de heer Bleeker voor enig mis verstand heeft gezorgd, door als aan nemer van de Raiffeisenbank het be stuur ter gelegenheid van de opening een antieke prent te schenken, met zo als hij het uitdrukte, de poorten aan de 4 toegangswegen tot Bolsward. Ve len hebben zich het hoofd gebroken over de vraag, welke deze vier poorten dan wel zouden kunnen zijn. Vanouds zijn er immers de Blauwpoort, de Sneker- poort en de St. Janspoort. Weliswaar heeft Bolsward thans meer uitvalswe gen, b.v. via de Gysbert Japicxbrug, de Gasthuisbrug, de „draai” naar de Werk- mansbloei en het rustieke bruggetje aan het Laag Bolwerk. Natuurlijk moet men hier die vierde toegangsweg niet zoe ken. Deze vierde toegangsweg was ook geen weg (over land) maar een water weg. Bolsward heeft eens zijn water poort gekend en deze waterpoort stond waar zich nu de brug bevindt die van Stoombootkade (rechts) leidt naar Turf- kade (links). Het watertje er tussen kende vroeger druk scheepvervoer en liep (en loopt) tussen wat de bordjes aangeven tussen het Groot- en Klein zand. Het is een mooi hoekje hier, al is het er zelden zo rustig als op de foto. Meestal staan de walkanten vol met auto’s, snorren brommers en rollen vrachtwagens langs de kade. Op deze behoeven het nog niet eens eilanden te zijn als Ameland, al of niet door een dam met de vaste wal te verbinden maar zelfs nog niet bestaande en alleen vol gens plan aan te leggen eilandjes, i.c. in het Hegermeer, kunnen de golven van het debat dusdanig in beroering bren gen, dat na ampel overleg besloten werd toch maar een tweede dag aan dit pro bleem te besteden. Dit gebeurde ’s mid dags omstreeks vijf uur, toen in een broeierige statenzaal de leden meer dan moe waren gepraat en mevr. De Graaff- Nauta voorstelde, dan maar liever de volgende ochtend in een frissere tempe ratuur en verfrist naar de geest op nieuw te beginnen. Warm was het in derdaad, daar in die ietwat deftige zaal. Zelfs zo, dat ondanks het gevaar voor decorumverlies er de jasjes bij uit gin gen, al was het opmerkelijk, dat het eerst de leden van de partij van de ar beid waren, die dit deden en daarna de journalisten Het was nl. ook op an dere wijze mogelijk verkoeling te zoeken en een ieder deed dit dan ook op eigen manier. De WD-fractieleider mr. B. van der Veen b.v. door zich een glaas je water te halen, of, zoals ditmaal zelfs de damesleden deden, door zich te gaan vertreden. Op de eilanden en in recreatieve centra zullen rijwielpaden worden aangelegd, samen voor f 254.375. Dit werd nog verhoogd met f 50.000. Gedeputeerde Van Krevelen maakte de opmerking, dat er bij het ministerie inzake de voorzie ningen op het gebied van toeristische rijwielpaden van een koerswijziging spra ke is. Meer en meer wordt de nadruk ge legd op het aanleggen van rijwielpaden in de onmiddellijke omgeving van ste den en woonkernen, terwijl de belang- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en makers „Kalva-State” gemaakt. Het blijft dus oppassen. Soms wordt zo’n verkeerde naam later weer hersteld. Wat nu het Skilwyk heet, was vroe ger (eveneens een vorm van hypercor rectie „Schildwijk”. Maar het had met een „schild” niets uit te staan, wel met het Friese woord „skil”, dit is schel pengruis. De benamingen Grootzand en Kleinzand prijken echter nog steeds aan de naambordjes. Volgens ons moet het dus veeleer „Groot- en Kleinsaan” zijn, of wat nog beter zou zijn: Great- en Lytssan. In deze mening zijn we nog zeer versterkt, nu op de antieke prent die de heer Bleeker schonk, niet staat Zandsterpoort, maar Zanetsterpoort, dus niet de poort over het zand> maar over de zane, de watergang, de gracht. De heer Bleeker heeft dus veel meer losgemaakt, dan hij op dat moment wel licht vermoedde. Hij behoeft ons echt niet het antiekwinkeltje te wijzen, waar hij de prent kocht, maar zou ons wel heel blij maken met het noemen van het jaar waaruit deze dateert. De lezer vergeve ons dit uitstapje. De foto laat (onder de brug door) nog een glimp zien van het Kruiswater. Het huisje op de achtergrond is de brug- wachterswoning aan de Rijksweg 43. De brug is dicht, de boom staat recht om hoog. De bankjes rechts tegen de wa terkant zijn strategisch juist geplaatst. Een mooi kijkje over het water en... een waarschuwing voor een automobi list die recht door zou willen rijden. Toch zitten er niet zo vaak mensen op dit bankje. „In siiehgat” zei ons iemand. En dat is dan wel jammer. De foto is gemaakt dit hoort u ook te weten door de wel zeer produktieve ama teur L. K. MoL De nieuwe centrale van het PEB (over verloop van tijd wellicht een NV) komt definitief te Bergum. Een vorige maal was hiertoe reeds besloten, maar de ont wikkeling gaan snel en de atoom-cen- trales dienen zich reeds aan. Toch lieten de staten zich niet verleiden tot het ope nen van een nieuw debat over de plaats van de centrale. Crediet werd verleend voor de bouw van de eerste eenheid van circa 300 Megawatt. foto een sirene rust. Zelfs geen wande laar, geen hond, geen kip, geen kop. De vierde poort was dus de (zoals de ze op later kaarten staat Zandster poort (tussen Groot- en Kleinzand. Hier zit hem nu juist de kneep. Bolsward kent geen zandgrond, Sneek (waar ook een Groot- en Kleinzand worden gevon den) trouwens evenmin. Sterker nog: niemand zegt ook Grootzan’d of Klein zand. Bolserters spreken van het „Sa(a)n”, denk maar aan het rijmp- pje: „Bra(a)n op ut Sa(a)h”. Dit „saan” is een oud Fries woord voor „waterloop”, „gracht”. Denk ook aan Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk enz. Maar omdat de rasechte Bolswar- der spreekt van hon, pon en bra(a)n als hij bedoeld hond, pond en brand, hebben de naamgevers van dit Sa(a)n naar analogie hiervan ook maar Zand gemaakt. Deze lezing is ons wel eens betwist, maar het zou de eerste keer niet zijn, dat naamgevers zich vergis sen. Een typisch voorbeeld hiervan is de Oeble-omsleat, die nu officieelöoek- bloemsloot heet. Mensen van het Ka daster moesten de naam Oeble-om-sleat vertalen. Sleat was sloot. Het waren twee Zeeuwse ambtenaren, die elkaar de naam doorgaven. Zeeuwen hebben vaak de neiging een „n” te plaatsen waar die niet hoort. Zo werd de naam doorgegeven als Hoeblomsloot. Blom was volgens het woordenboek „bloem” en van dat Hoe werd toen „Hoek” ge maakt. Een zinloze verminking, die de oude Oeble-om oom Oeble) wel niet meer zal deren. Trouwens dit is niet de enige vergissing. Dicht bij on ze geboorteplaats waren twee boerde rijen met de echt agrarische namen „Bolleholle” en „Keallesturt”. De eer ste staat ook als zodanig op de kaart, maar van „Keallesturt” hebben de kaart- stelling voor rijwielpaden in natuur gebieden afneemt. De vraag van mevr. Van Stralen hoe het komt met het rij wielpad Heerenveen-Nannewiid moest onbeantwoord worden gelaten. Het jaarlijkse debatje over het subsi diëren van het indoorconcourshippique in de Frieslandhal, liep ook nu weer uit op een discussie over de zondags rust. Het was de heer Hofstra van de PvdA, die ditmaal de kat de bel aan band, Hij verwachtte wel enige koers wijziging bij de Christelijke partijen, die er de vorige keer bezwaar tegen had den gemaakt, dat dit concours zich ook over de zondag uitstrekte. De heer Hof stra vond het ook maar inconsequent, dat de AR Gedeputeerde wel de Recre- ana had geopend, die ook op zondag was geopend en bovendien een commerciële opzet had en men zich riu verzette te gen het steunen (via een garantiever lening) van dit concours. De heer Ren- kema, die in het college van Ged. Sta ten met zijn fractiegenoot Van der Mark en Ged. Gerbrandij inzake het eventueel steunen van het concours een minderheid vormde, kwam persoonlijk even tegen de heer Hofstra in het ge weer. Hij vond de Recreana heel iets anders dan dit concours. Immers men hoefde niet persé op zondag de stand open te hebben en er waren er inder daad, die des zondags gesloten waren. Een argumentatie die blijkens reacties niet erg sterk werd gevonden, immers ook niemand wordt verplicht op zon dag het concours bij te wonen. (Het vo rig jaar, toen het voor het eerst ook op zondag werd gehouden, was de belang stelling ook niet zo groot). Een voorstel van de VVD-fractie, gedaan bij monde van de heer Van der Veen om de voor gestelde garantie te verhogen, werd ver worpen met 34 tegen 16 stemmen, het voorstel zelf werd aangenomen met 32 tegen 20 stemmen. De Protestants Chris telijke fracties hielden voet bij stuk, de KVP-fractie had geen bezwaar. Zal het verschil van mening inzake de zondags viering nog eens een struikelblok vor men op de weg naar volledige samen werking tussen de confessionele partij en? een zeer breed opgezet en boeiend be toog. Hij presteerde het, dat alle leden zich tijdens zijn rede uit de wandelgan gen weer naar hun zetels begaven, hun onderlinge gesprekken staakten en als een man ging luisteren. Hier sprak een bewogen mens, die ernstig bezorgd was over wat hier verloren dreigde te ge raken. De heer Helmholdt van Binding Rechts was ook tegen deze vorm van zandberging. Het kan beter worden ge bruikt. De heer W. de Jong sprak na mens de PSP in dezelfde geest. De heer Boersma gaf namens de VVD zijn stand punt nog eens weer. Ook hij .was een groot tegenstander van het eilandjes plan. De heer Kluitehberg deed dit na mens de minderheid in de PvdA. Kon bij een vorig punt de Commissaris zeggen: de neuzen zijn geteld, nu bleef het zelfs voor een insider verborgen, hoe de kaarten precies lagen. In hoe verre standpunten nog te wijzigen zijn of er nog alternatieven kunnen worden gesteld, was zelfs bij geen benadering te zeggen. Het was inmiddels ruim vijf uur gewor den. Aan het woord moest nog komen Gedeputeerde Van Krevelen (in de eer ste ronde), de staten in de tweede ronde) en dan nog eens de Gedeputeer de. De voorzitter wilde meteen maar doorgaan. Mevr. De Graaff maakte hier ernstige bezwaren tegen. Zij schatte, dat het debat nog minstens anderhalf uur zou duren. Mede gezien de broeikasat mosfeer in de zaal, werd, zoals in de aanhef van dit artikel reeds meegedeeld, na enig overleg besloten, de zitting te schorsen en deze de volgende dag (woensdag) voort te zetten. Veel nieu we gezichtspunten kwamen er toen niet meer naar voren. Dit was ook moei lijk te verwachten, als men weet, dat in het vooroverleg reeds 72 onderdelen na der onder de loep waren genomen. - 'ie*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1