Gade Skroar 7^5»? cJ hu Bedrijvigheid aan Frankrijks politieke front Kt A IP In boere- brulloftssang Fan de Martinytoer ||1 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. - -i 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 7077 t 'N I W 'JïS H F- DINSDAG 2o MEI 1969 108e JAARGANG No. 39 Hwat hat Mark wordt (nog) niet üs hjoed to sizzen gerevalueerd Wize: To BoaJsert yn *e merke mar Kandidaten dringen De flint skouwe is ütnaeije 1) D. H. K. (Ut Fr .LAnboublêd). ticht by allinnich it lytse FAN I Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Sneller dan verwacht, heeft zich vorige week weer een geldcrisis ontwikkeld, zoals in novemiber van het vorige jaar gekenmerkt door een massale vlucht van de frank en het pond in de Duitse Mark. In vry korte tijd werd naar men aanneemt, ongeveer 12 miljard mark aan vreemd geld in marken gewisseld. Men verwachtte nl„ zoals vorig jaar, een herwaardering van de mark, een ver hoging dus in waarde van de Duitse munt ten opzichte van de dollar en de andere belangrijke munten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 Of 2336 (06157) Voor jonge wildebrassen een hroekpak uit onverslijtbare katoenen ribfluweel. Dit model kreeg een extra sportief accent door de grote klepzakken aan de zijkanten van de pantalon. (België). Weismite is it léste, sei de turf en hy bidarre yn ’e kachel. Hwa’t wille wol bitrouwe moat dwaen allyk ien müs dy siket syn gelikens üt allyk fan hier, allyk fan snüt en opstjit by de rüs! Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 OER DE BIROPSKAR BOERESOANNEN Twa gelearde mannen Hoe komt it as men boasket en skyn foar wezen nimt? as leafde like gau forwaeit lyk d’iisblom fan die finsters telt, dat jowt in raer bislüt! In touke mei twa lammen stjit soms ien fan har wei, dan kin men nea net better dwaen, as smar it oare yn mei traen dan binn’ se ’t wer like nei. Bolswards Nieuwsblad Men moat in boask jin tinke krekt as in eibertsnêst, mar past it wiif net op it broed en readskonkheit op mem net goed dan wiist it net to bést. Mar ’t houlik is gjin touke diat ta kin mei ien laem, lit stean dat der in boer by springt en ’t spul mei traen yn oarder bringt, gjinien is sa bikwaem. i® Soms steane mei de winter iisblommen op it rut, mar seit in hüsfrou dan: sjen sa! dit is nou myn floralia dat jowt in raer bislüt! Leco in Helmond maakte dit schooljurkje uit katoenen gabardine ïn hippe kleuren: marine voor het klokrokje en zalmroze voor het lijfje. Hals en mouwen zijn met ïi-idengroen afgebiesd. Ook de tailleband met de twee meerkleurige knopen is lindengroen. Op Frankrijks politieke front heerst grote bedrijvigheid. Als eerste heeft oud- premier Pompidou zich kandidaat ge steld, waarop de socialist Defferre en de communist Duclos volgden benevens enkele fantasiekandidaten. zoals de trots kist Krivine. Pompidou moet op twee dingen tegelijk gokken: in de eerste plaats op diegenen, die in de rechtse hoek de continuïteit van het gaullisme willen en in de tweede plaats op die genen in het centrum, die toch wel wat verandering aangebracht willen zien, maar geloven, dat met Pompidou de rust het best verzekerd blijft. De kracht van Pompidou lijkt overschat, want bij de jongste opiniepeilingen bleek, dat er vooral gevaar Van het centrum dreigde, wanneer de president ad inte rim Poher zich kandidaat zou stellen. Voor de eerste ronde kwam Pompidou op 42 pct. van het aantal stemmen. Als goede tweede volgde Poher met 35 pet. De socialist Defferre behaalde maar 11 pet., terwijl de communist met 10 pet. aanzienlijk beneden het gemiddelde voor de parlementsverkiezingen bleef. Bij een tweede ronde, die dan tussen Pompidou en Poher zou gaan, kwam Pompidou op 50,5 tegen Poher op 49,5 pet. En dat terwijl Poher nog niet eens kandidaat was. Men verwacht op het ogenblik, dat wij dit schrijven, elk ogenblik de mede deling of Poher zich al dan niet kan didaat zal stellen. Om zijn positie wat te verbeteren heeft Defferre al aange- kondigd, dat hij bij zijn verkiezing Men- dès-France, de integere premier uit 1954, een man met moderne economische in zichten, tot premier zal benoemen. In november van het vorige jaar was het vooral de ondermijning van de po sitie van de Franse frank geweest, die tot de speculatie aanleiding had gegeven. Om aan een devaluatie te ontkomen drongen de Fransen, krachtig gesteund door de Engelsen, toen aan op een her waardering van de mark, die door de Duitse regering geweigerd werd. Men verwachtte toen algemeen een devalua tie ofwel waardevermindering van de Franse frank, wat echter resoluut door De Gaulle geweigerd werd, hoewel zijn regering al door de knieën leek gegaan. De Duitse regering weigerde herwaarde ring, maar zij was wel bereid tot een bijdrage om de uitvoer uit Duitsland te beperken en de invoer te vergemakke- «4» M M AM - - A M -X» Wat is dat „de draai naar de Werkmansbloei”, vroeg ons een lezer naar aan leiding van de vorige foto van de week, waarin we de uitvalswegen van Bolsward noemden en In dit kader ook het bruggetje naar de Werkmansbloei (vanaf het Planstoen). Laten we nou net een foto in ons archief hebben van onze medewerker L. K. Mol, die de foto van het „Saan” nam, alweer een aardig hoekje van Bolsward enmeteen een inleiding op de volgende foto van de week, waarop u opnieuw de Werkmansbloei zult zien. Een heerljjk speeljurkje voor hele kleine meisjes op een heel groot strand. Dit model werd gemaakt van luchtige en absorberende katoenen badstof. Het oranje jurkje Is met wit afgebiesd. De grote bloem is wit met blauw (Oostenrjjk). lijken. Op industriële uitvoer werd 4 pct. van de b.t.w. niet aan de expor teur terugbetaald, terwijl de heffing van b.t.w. bij de invoer met 4 pet. vermin derd werd. De uitwerking was gering. De Duitse uitvoer bleef stijgen en het overschot op de betalingsbalans ook. Groeiende onrust Toen nu De Gaulle op 28 april aftrad, vreesden velen in de geldwereld, dat nu een Franse devaluatie wel onvermijde lijk zou worden. Men nam maatrege len en kocht marken. De hierdoor groei ende onrust op de geldmarkt werd aan- gewakkerd door vreemde uitlatingen van Duitse ministers en door het bekend wor den van een ernstige tegenstelling in de Duitse regering. Strauss, de chr. demo- Angst van CDU De overwegingen van Strauss en de CDU waren evenzeer van binnenlandse politieke aard. Het bedrijfsleven vreest van de herwaardering of verminderde afzet of geringere winsten en de CDU kijkt heel nauwlettend naar het bedrijfs leven. Bovendien zijn de boeren fel te gen een herwaardering, omdat de prij zen van landbouwg'oederen in de EEG in dollars zijn vastgelegd. Bij een her waardering van de mark zouden de Duit se boeren een zelfde prijs in dollar, maar een lagere prijs in marken krij gen. De boeren zouden of ontevreden worden en naar Kiesinger vreest bij de verkiezingen op de neo-nazistische NPD stemmen of de overheid zou met nieu we subsidies over de brug moeten ko men. Een langdurig gevecht in het kabinet heeft tenslotte de tegenstanders van de herwaardering de overwinning bezorgd. Wel zal de regering nu maatregelen moe ten nemen om het kopen van marken zoveel mogelijk te belemmeren en om de binnenlandse vraag af te remmen. De conservatief gezinden zien al met vreugde een vermindering van de over heidsuitgaven in het verschiet. Dat hiermee een periode van rust op de geldmarkt is ingeluid, gelooft nie mand. Men gokt nu op uitstel tot na de verkiezingen, maar het is ook goed mo gelijk, dat voor die tijd speculatieve druk andere munten tot devaluatie zal dwin gen. It houlik is in twaspan dat foar in rydtüch rint, lükt de ien gjin stringen stuf en fljocht de oare as in diif dan skout it lok de flint. 1) In baerch moat men bin as er de biggen byt, mar is it wiif lilk op ’e bern, en mei hja ek de man net sjen dan helpt gjin swart op wyt. re gefallen lelt it oan de forhAlding tus- ken heit en soan of oan de ynfloed fan de mem of fan de master op skoalle. Der binne hiel hwat gefallen bikend, dat de biropskar in gefolch wie fan in bisyk fan in omke, dümny, pastoar of samar immen oars. Hwerom kin ien wurd soms sa’n greate ynfloed hawwe op de libbensgong? Hwa sil dat yn sifers en persintaezjes werjaen? Sjoch, der leit nou myn great biswier tsjin sokke publikaesjes. Der sit in heap wuirk yn, it kostet hiel hwat jild, it tilt op fan slimme wurden en spesifike fak- termen, dêr’t allinnich de doctorandi wei yn witte en oan de ein fan it boek bin- ne jo like wiis as by it bigjin. De konklüzjes jowe neat gjin nijs en bliu- we oan de foarsichtige kant. Gelokkich mar. Hwant to bigjinnen mei de hüs- haldingen, dy’t men der ütsiket, de streek dêr’t it dien wurdt, de fragen, dy’t men stelt, de wize hwerop dizze fragen biandere wurde moatte, ja seis it waer fan dy dei of it molkpüdtsje fan de léste wike of de öfkarde bolle, kinne mear ynfloed hawwe op de antwurden as hiel hwat rationele faktoaren. Ik bin dêrom tige skeptysk oer it nut fan dit soarte fan wurk. De 42 boeren üt Hin- naerderadiel en de 58 üt LemsterlAn, dy’t oan dit ündersyk meidien hawwe, sille wol forwündere opsjen, as hja dit boekje ünder eagen krije. Ut léze dogge se it grif net! Tj. de J. fan it Lanbou- Ekonomysk Institüt hawwe, in skoftke lyn, de risseltaten publisearre fan in ün dersyk, dat as titel draecht: „Achter gronden van de beroepskeuze van boe renzoons”. Hja hawwe dat dien op for- syk fanüt de provinsjes Braban en Frys- lan, sadat ik mei bysündere bilangstel- ling dit boek lézen haw. Lykwols der wie a.l earder op dizze selde fraechstel- De skiep dy moat men skeare, in ezel soms wol slaen, mar man en wiif binn’ foarelkoar de iene skeart noch slacht de oar der is ’t net om to dwaen. cratische minister van financiën, ver kondigde, dat een herwaardering van de mark in het kader van een opnieuw vast leggen van de Internationale muntwaar den tot de mogelijkheden behoorde. Hij keurde m.a.w. een herwaardering van de mark goed, wanneer de anderen zou den devalueren. Hij wenste geen een zijdige operatie. Schiller, de sociaal-democratische mi nister van economische zaken, was ech ter een felle voorstander van een her waardering van de mark, en wel uit overwegingen van binnenlandse econo mische aard. Door de grotere uitvoer dan invoer wordt het aantal goederen op de binnenlandse markt geringer, ter wijl door de betaling van de lonen de vraag juist toeneemt. Hierdoor ontstaat een zg. oververhitting, die tot uitdruk king komt in voortdurend stijgende prij zen, toenemende looneisen en stijgend tekort aan arbeiders. Driekwart mil joen arbeidsplaatsen in Duitsland zijn onbezet. Men kan die oververhitting bestrijden door te bezuinigen, door de binnenland se vraag te beperken, maar Schiller acht dat economisch onjuist en boven dien politiek minder gewenst. Het lijkt ’n rechtstreeks bevorderen van de werk loosheid en dat is met de verkiezingen van september in het vooruitzicht niet prettig. Bovendien is door een herwaar dering de schuld van prijsstijgingen van buitenlandse goederen te schuiven op de landen, die hun eigen inflatie niet in de hand konden houden. molkprizen 13. Hoe sjogge de. Alden de takomst yn 'e mjitte. Binne se optimistysk of ha se der in swiere mütse oer op? 14. Ha de alden hwat kennis en sicht op oare biroppen, trochdat famylje of freonen dy hawwe of kenne hja wlnlik allinnich it boerelibben? 15. Wenje hja ticht by de stêd of echt op ’e romte 16. Binne der ticht by technyske en ulo en m.I.o.-skoallen, binne der fikse sa- ken en winkels, dy’t persoaniel freegje of is der doarp? Nou, ik hald der mei op, hwant der komt gjin ein oan. En dan bin ik noch net iens oan de soan ta. Hoe tinkt dy der seis oer? Sommige boerejonges bin ne mei 1213 jier al sljucht op fé en boerewurk, mar hiel hwat oaren witte it op gjin stikken nei, hwat se seis wol- le. De iene wurdt gjin boer, omt hy sa tige leare kin, mar de oare. dy’t like goed leare kin wurdt it krekt wol. De iene, dy’t tige in hekel hat oan learen, wurdt dêrom krekt boer en de oare, dy’t der ek sa oer tinkt, docht it krekt dêr om net. Yn hokfoar sfear is de jonge great brocht, der hinget it ek in bulte fan óf. Sjogge de alden heech op by in fik se boer, omt hja seis ek in moai spul bibuorkje, dan wurdt de soan hiel oars biynfloede as byhwannear’t it thus in .smoarge of ftlderwetske boel is. Yn oa- ling yngien en der wiene al hiel hwat dingen bikend wurden, dy’t meastal of soms in rol spylje. En elts, dy’t mei diz- ze dingen to meitsjen hat, kin foar him- sels in hiele rige fan dy faktoaren opneame. Hwannear wurdt in boeresoan seis wer boer? Hwer hinget diat fan óf? Fan hündert en ien dingen. As men it iene neamt, komt der fuort wer hwat oars by. Lit my ris bigjinne, dan sjoch jo fansels, dat der suver gjin ein oan komt. 1. Kjn hy redelikerwize letter in pleats krije 2. Hoef olie jonges binne der yn dy hüs- halding 3. Hat de heit tige forlet fan him? 4. Hoe great is it al tier lik spul? 5. Hoe sjocht de pleats der üt, hoe it ark, hoe it fé? 6. Is it in eigen pleats of giet it oer in hierdeboer 7. Is der kans, dat de eigner de pleats torkeapet 8. Hoe tinke de Alden oer it boer-wêzen? 9. Hoe is de posysje fan de Alden yn de mienskip, har oansjen? 10. Hoe hawwe de Aldelju buorke? Ge- lyk bleaun, aerdich foarüt skarrele? 11. Hoe tinke heit en mem oer it boere libben? HAlde se derfan of fine hja it to swier, to riskant, net oantreklik? 12. Is de mem in echte boerinne of hat se in hekel oan de kuillucht en it ivige boerepraet oer waer, fé, dongjen en •v"

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1