De derde Biafra-aktie dan bracht meer miljoen gulden op een De trooster komt Zuivelbank 1969 had goed I l. r ifc 65 JAAR GETROUWD, VOOR ’T EERST RECEPTIE I I IP I jri I TH 'i a 7 7 k lil v. 7 A w n 7 I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 7 BB I ’WW KW - r wr warai J I B F S S® 11 F 1< F x 7 7 - 108e JAARGANG No. 40 VRIJDAG 23 MEI 1969 Wymbritseradeel. Amerikaans plan voor Vietnam Dreigende scheuring Coalitie. (PINKSTEREN) Handelingen 2 I Onlusten in Maleisië nu SXNNNSNNNNNNNSjNNNNNNNNNNNNSNNNNNSNNNNNNNNNNNNNSNNVXNNNSNX Advertentieprijs: 16 ct per mm Tngez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verkiezingen in Maleisië hebben flink verlies opgeleverd voor de Alliantie, de regeringspartij, die het land al twaalf jaren regeert met een meerderheid van Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Want in hen brandt ’t vuur van Gods Heilige Geest onblusbaar, en ’t straalt om hen ver in ’t ronde. Nu moeten ze spreken met moedige manden, nu zijn ze voor dood noch hel meer bevreesd. Ze spraken van dwazen en zoete wijn, de spotters, die ’t wonder van God niet verstonden, maar eeuwig roemen juichende monden waar God en vele woningen zijn! Een ernstige crisis bedreigt de Italiaan se socialistische partij en daarmee de regering, die gebaseerd is op socialisten, chr.-democraten en de kleine republi keinse partij. Deze socialistische partij bestaat nog maar kort. Zij is samenge- Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Maaike Keyzer en vriendinnen, lieten ons niet in de steek! Zij gaan het cachet hier geven, aan het heamiel van dit jaar Met de koningin zeggen we het Kom op Bolsward, feesten maar”! H.K. Bolswanls Nieuwsblad Een zeer medisch jurkje met ritsslui ting van Texena in Tilburg. De kleuren van dit zomerse jurkje zijn turquoise, lichtblauw, oranje, groen, geel en mau ve. Het materiaal is zuiver katoen; dat betekent heerlijk in het dragen en gemakkelijk in het onderhoud. meer dan tweederde. De winst van de oppositiepartijen heeft geleid tot vreug debetoon en onlusten, die binnen een week, naar niet-officiële gegevens, 300 mensen het leven hebben gekost. De staat van beleg is afgekondigd en de taak van de regering is overgenomen door een almachtige noodraad onder lei ding van vice-premier Razak. De uitbarstingen brachten de twee voor naamste gemeenschappen van de multi raciale staat Maleisië tegenover elkaar: de Maleiërs en de Chinezen, resp. iets meer dan 50 pet. en 40 pct. van de bevolking vormend, terwijl de Indiërs een minderheid van 10 pet. vormen. In de afgelopen jaren waren de drie bevol kingsgroepen politiek voornamelijk ver tegenwoordigd door de Alliantie, bestaan de uit de Maleise Umno, de Chinese MCA en de Indische groepering. Dat in deze Alliantie de Maleiërs een wel zeer belangrijke stem hadden, heeft ertoe bij gedragen, dat een Chinese oppositiepar tij. de democratische actiepartij, het ze- teltal van de MCA wist te halveren. De aktie „uw geld hun leven” voor de slachtoffers van het konflikt Nige- ria-Biafra is het miljoen gepasseerd. Dit kon worden vastgesteld uit de reeds op giro 400 ontvangen gelden en uit toezeggingen van afdrachten van plaat selijke en kerkelijke inzamelingen. Ruim 300 scholen hebben meegedaan aan de zegeltjesaktie „help een handje”. De opbrengst hiervan kon nog niet wor den vastgesteld. De stichting Vluchtelingenhulp Biafra- konflikt heeft besloten nu reeds een bedrag van f 800.000 gelijkelijk te ver delen onder het Nederlandsche Roode Kruis, het Nederlands Comité Unicef, de stichting Mensen in Nood en de stich ting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen. Deze vertegenwoordigen in Nederland de internationale organi saties, die in het rampgebied nauw sa- De vreugde hierover in de Chinese wij ken was zo groot, dat demonstraties te gen Maleise wijken niet uitbleven. Was deze uitslag een duidelijke uitdruk king van Chinees nationalisme, in het verlies van de Umno aan de Islamiti sche partij kon men een Maleise reactie zien op het beleid van de Alliantie ook de Chinese belangen te behartigen. Een ander element in deze verkiezin gen is vermoedelijk ook geweest, dat de Chinese oppositiepartijen (er was nog ’n andere partij waarop veel Chinezen hun stem hadden uitgebracht) progressiever dan de Alliantie zijn. Zij vertegenwoor digen de stadsbevolking, die een Chinese meerderheid heeft, terwijl de Maleiërs op het platteland een behoudender ka rakter hebben. De Chinese ministers hebben ontslag ge nomen uit de regering en het zal nie mand verwonderen, wanneer de MCA zich wat losser van de Alliantie zal ma ken om met wat Chinese nationalisme stemmen t e herwinnen. Het Maleise deel van de Alliantie zal stemmen van de Maleis nationalisten willen terug win nen. Het gevolg hiervan is, dat het ex periment van een soepel lopende staat met verschillende bevolkingsgroepen een ernstige klap zal krijgen. Gevaarlijk is bovendien om de appositie in de hoek van het communisme te drijven, zoals vice-premier Razak doet; in een poging zijn tegenstanders buiten de gemeen schap te plaatsen. Na het plan van het Zuid Vietnamese Bevrijdingsfront bestaande uit tien punten is nu president Nixon met een Amerikaans plan van acht punten voor het voetlicht getreden. In hoeverre beide plannen bedragen zullen bljjken te zijn voor een regeling van het geschil in Vietnam moeten wij afwachten. De reakties van het Bevrijdingsfront op Nixons plan waren niet bemoedigend, al heeft men het niet rechtstreeks naar de pruliemand verwezen. De belangstelling concentreert zich op twee punten: de terugtrekking van de buitenlandse troepen en de politieke regeling. Van Amerikaanse zijde ziet men het als een concessie, dat Nixon niet langer sprak van Amerikaanse terugtrekking indien de Noord Vietnamese troepen zich over de grens zouden hebben terugge trokken, maar dat de terugtrekking van de niet-Zuidvietnamese troepen gelijk tijdig zou plaatshebben binnen een periode van twaalf maanden. Over een een zijdige terugtrekking van 50.000 Amerikaanse troepen, waarvan al eens eerder sprake is geweest, liet Nixon zich niet uit. Nu beiden ze biddend, Zijn wakende kind’ren, vervulling van wat Hij hun zelf heeft beloofd. Ze weten: Hij kan Zijn belofte niet breken; geen twijfel, die ’t blijde vertrouwen hun rooft. Nu zullen ze reizen naar verre gewesten, door hitte, door koude, door honger en nood; nu zullen ze blijde hun Heiland belijden en wordt door hun woord Zijn gemeente vergroot. „Ik laat niet als eenzame wezen u achter. Ik zend u als Trooster den Heiligen Geest En langzaam, tot zegen geheven Zijn handen voer Christus omhoog1, Hij is dienstknecht geweest. Dan komt Hij, Gods Geest, als een stormwind doorwaaien hun beidende harten met Godd’lijk kracht; en stil branden tangen als vuur op hun hoofden; de Heiland, Hij geeft wat ze hebben verwacht. Hij geeft hun te spreken met velerlei talen; Hij geeft hun een moed, onverzettelijk groot. Nu doet er geen leed meer ter wereld hen wijken, juichen ze straks in ’t gezicht van de dood. Want in hen brandt ’t vuur van Gods eeuwige liefde onblusbaar. En worden ze zelve verteerd, Gods Heilige Geest voert eens veilig hun zielen In ’t eeuwige Licht, ongerept, ongedeerd. voegd uit de sociaal-democraten en de socialisten van Nenni, die na de oor log vele jaren lang een actiegemeen- schap met de communisten vormden. Nenni heeft zijn partij geleidelijk in het democratische kamp gebracht, maar door het overstag gaan van een van de leden van het centrale comité hebben die leden, die nog terug verlangen naar de samenwerking met de communisten, de overhand gekregen. Zij betogen, dat op het jongste congres van de commu nistische partij gebleken is, hoe deze partij zich in democratische zin ontwik keld heeft, zodat het tijd wordt weer eens ernstig te denken over de eenheid van de arbeidersklasse. De oude soci aal-democraten wensen deze ontwikke ling niet en indien Nenni niet slaagt in zijn bemiddelende rol, dan is een scheu ring zeer waarschijnlijk. De coöperatieve Zuivelbank te Leeuwar den heeft, zoals uit het jaarverslag over 1968 blijkt, een zeer bevredigend jaar achter de rug, hetgeen de directie on derschrijft in het openingswoord. De omzet nam belangrijk toe, het ba lanstotaal steeg van 233 miljoen gulden tot 281,3 miljoen. Het aantal in omloop zijnde spaarboekjes steeg van 35.500 tot 41.600. Niet alles ging echter vooruit, de kre- dietvraag liep terug, de exploitatiekos ten stegen en ook het aantal leden liep, als gevolg van de concentratie in de coöperatieve zuivelindustrie van 93 tot 90 terug. Nu kunnen ze moedig met leeuwen gaan strijden en juichen in vlammen, hoe hoog stijgt de nood! Ze zien in de hemel bij ’t folterendst lijden! Hel, waar is uw zegen Uw prikkel, o dood Over de aftocht van de niet-Zuidvietna mese troepen wil Nixon Washington en Hanoi laten onderhandelen. Dat lijkt logisch, maar het heeft een dubbele bo dem. Zou Hanoi hierop ingaan, dan er kende het, dat zijn troepen niet-Zuid- vietnamees waren, dat zij er niets te maken hadden en dat Hanoi dus niets te maken heeft met Zuid-Vietnam. Dat bestrijdt Hanoi nu ten stelligste en in de tien punten van het Bevrijdingsfront wordt nadrukkelijk gesteld, dat de Ame rikaanse en geallieerde troepen de af tocht moeten blazen en dat Noord- en Zuid-Vietnam het eens moeten worden over de Vietnamese troepen in Zuid- Vietnam. De Noord-Vietnamezen willen erkend zien, dat zij thuis zijn in Zuid- Vietnam. DE HEAMIELFEESTEN Feest in Bolsward, Heamieldagen vier dagen vol stijl en zwier. Wedstrijden en dansfestijnen Straks de stad weer vol vertier. Hofdames en Keninginne kozen we reeds deze week. Ze spraken van dwazen en zoete wijn, de spotters, die ’t wonder van God niet verstonden. Hun spotten vermag echter niet meer te wonden; en zoeter dan honing wordt hun venijn. menwerken om zoveel mogelijk nood te lenigen. Deze internationale organi saties hebben een dringend beroep op hun nationale afdelingen gedaan te trach ten zo snel mogelijk de slinkende geld middelen aan te vullen. Voor een heerlijke nacht vol zorge loze dromen deze gebreide badstof pyjama van KiJo (Tilburg). De witte ondergrond werd bedrukt met blauwe, groene en oranje bloemetjes. terdag met brandstof bij de klanten langs. In Pingjum waren blijde maar ook veel droeve dagen. De oudste zoon overleed aan de tyfus, hij Was ge trouwd en vader van een kind. Met de bevrijding van Pingjum in 1945 werd een schoondochter getroffen door een granaatscherf waaraan deze overleed. De tweede zoon verhuisde met zijn ge zin naar Amsterdam waar hij 6 maan den later verdronk. Nog een zoon bleef over, die gelukkig voor hen gezond en getrouwd in het dorp bleef wonen. Er waren 6 pake en beppezeggers waarvan de oudste in de bloei van haar leven stierf. Nog 9 achterkleinkinderen verblijdden hun oude dag. De heer en mevr. Smit zijn beiden nog goed ter been al zijn er wel enkele ouderdomskwalen. Maar ze hebben nog een goede gezond heid en nog veel belangstelling voor al les van wat er om hen heen gebeurt. We wensen de heer en mevr. Smit met familie nog veel goede dagen toe. Het echtpaar Smit heeft door boven genoemde familieomstandigheden nog nooit een feestdag kunnen houden. Nu is er voor het eerst een kleine receptie. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en Wat de politieke regeling betreft, wil de het Bevrijdingsfront een coalitie-re- gering nog voor democratische verkiezin gen een definitieve coaliteit aan de macht zouden brengen. Tot nu toe was het woord coalitieregering in Saigon en Was hington een lelijk woord, omdat men be sefte, dat Saigon als organisatie weinig kon stellen tegenover het bevrijdings front. Men moet het ongetwijfeld als een concessie van Nixon uitleggen, dat Nixon de eis van het front, dat al voor de verkiezingen een coalitieregering moet worden gevormd, niet afwees. Men legt dat uit, dat Washington genoegen zou kunnen nemen met een politiek akkoord tussen de strijdende partijen en dat ver kiezingen niet eens meer een absolute voor waarde zijn. De onderhandelingen in Parijs duren nu al ongeveer een jaar. Het is niet uit- geloten, dat er in beide plannen elemen ten zitten, waarover achter de scher men kan worden onderhandeld. X X X I 28 mei is een grote gedenkwaardige feestdag voor het echtpaar Eise Smit en Ymkje Siebersma. Samen hebben ze dan 65 jaar lief en leed gedeeld. Samen tellen ze 180 jaren waarvan de heer Smit 91 en mevr. Smit 89. De kennismaking begon op ’e Rypein onder Witmarsum waar mevr. Smit dien de en de heer Smit uit Wijckel met zijn vader aardappelen moest zoeken. De tochten van de jonge vrijer, zon dagsavonds naar Witmarsum op een fiets zonder luchtbanden duurden niet lang. Na een goed half jaar werd er in 1904 getrouwd. De eerste jaren van hun trou wen liggen in Gaasterland daar werd hun oudste zoon Jan geboren. Maar mevr. Smit, afkomstig uit Sexbierum kon in de bossen van haar man niet aarden. Ze verhuisden als landarbeiders naar de zeedijk onder Harlingen, vandaar naar Achlum, toen naar Grauwe Kat onder Witmarsum met als eindpunt Pingjum. Daar werd een woning gekocht waar ze nu bijna 44 jaar in wonen. Intus sen waren de andere twee zoons Jaap en Oepke geboren. Ook mevr. Smit heeft buiten haar huis houding veel werk verricht o.a. elke za- Eens hebben de jong'ren den Heiland verlaten en zijn ze gevlucht uit de donkere hof; nu spreken ze luide van Hem in de straten; en niets meer weerhoudt hen te zeggen Zijn lof. f i si ^7, a*7^ i X X l I X X X

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1