De foto van de week I GaBe SKroar r 1 Bedr ij fsvoetbal o 3 2.. I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Hwat hat 1 VRIJDAG 30 MEI 1969 108e JAARGANG No. 41 Wymbritseradeek R Eerste ronde van Franse verkiezingen nadert Machteloos Franse verkiezingen als Ongunstiger. (foto: L. K. Mol) Opening van tennispark weer 1 I Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag st in Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) •Jild makket alle doarren iepen, maf de himelpoarte net. abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 te ,n Bolswards Nieuwsblad o o o o Donderdag is de bedrijfscompetitie ge start met het spelen van 5 wedstrij den. Aan deze competitie nemen de vol gende elftallen deel, VLF, Niedra, Hollandia, Schilders, Veltings, Midden stand, Koopmans, CIP, Heeringa, Gara ges en Jorritsma. Er wordt dit jaar een halve compe titie gespeeld en de kampioen ont vangt de wisselbeker, thans in het be zit van de VLF. Voor de 2e en 3e prijs zijn bekers beschikbaar gesteld. In de maand juni wordt maandag en woensdag gespeeld op sportvelden Het Bolwerk op woensdag 2 juli zijn de laatste wedstrijden. Er wordt zonder pauze 2x% uur gespeeld. De le wed strijd is om half zeven, de 2e om half acht. Het ogenblik van de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen begint te naderen. Op 1 juni moeten de Fran sen een keuze doen uit zeven kandida ten. Voor de gaullisten treedt op oud- premier Pompidou, in het centrum ope reert Poher de president ad interiiji, dan komt de sociaal-democraat Deferre (die al heeft aangekondigd Mendés-France tot zijn premier te benoemen), de linkse socialist Roccard, de communist Duclos en nog twee fantasiekandidaten. Vol gens de laatste gegevens van het opinie onderzoek zal Pompidou in de eerste ronde 42 pet. van het aantal stemmen, gevolgd door Poher met 39 Deferre met 8 en Duclos met 12. Hieruit kan men opmaken, dat Poher in de tweede ronde op 15 juni de beste kansen heeft, want ongetwijfeld zullen velen van Deferres kiezers naar Poher overstappen en niet naar Pompidou. Ten zij op het laatste ogenblik Pohers po- Oud Bolswarders zullen met deze foto geen raad weten. Ze missen een her kenningspunt. Het zou ons dan ook niet verbazen, als bewoners van Plan Noord, die op hun wandelingen niet veel ver der komen dan hun eigen buurt en het winkelen in de stad, ook even moeten nadenken alvorens deze foto te locali- seren. Niet alle, want deze foto is ge maakt door een bewoner van Noord II, n.I. door de heer J. Wiersma, Marwert- flat 4, lid van de fotoclub d'Ontspan- ner. De foto is genomen in het gras veld, waar de Floridus Campuslaan zich afsplitst van de Koningin Wilhel- minalaan. De laatste straat (geheel links op de foto) is het oudst en ouder dan de naam. In de volksmond heet de ze straat dan ook nog vaak „Verbin- pulariteit gaat dalen. Men kan al be zwaren ho.en tegen de te grote vaag heid van zijn weinig concrete plannen hetgeen hij zich van zijn president schap voorstelt. Men kan erop wijzen, dat hij, bij een eventuele verkiezing, de meerderheid van de Franse bevolking achter zich heeft gekregen, maar hij moet wat in feite een negatieve meer derheid is om zien te zetten in een po sitieve, waarop een deugdelijk regerings programma kan worden gebaseerd. Wil hij een eigen regering aan het werk zet ten, dan zal hij moeten overgaan tot kamerontbinding in de hoop, dat de gro te gaullistische meerderheid van vorig jaar juni verdwijnen zal. CAB IA KAMPIOEN Staande v.l.n.r.: Sj. v. d. Schaaf, lei der, Th. Muizelaar, J. v. d. Schaaf, H. Zijlstra, A. Harsta, R. Veenstra, B. Veldman, A. Velting, trainer. Zittend v.l.n.r.: J. Ferwerda, C. Atterna, S. Bang- ma, G. Bleeker, Ane Velting, S. Visser. toepassing ervan steeds zal verslappen. De crisis in de Italiaanse socialistische partij, waarover wij vorige week al schreven, heeft haar einde nog niet ge vonden. Langdurig beraad tussen de zg. nieuwe meerderheid en de oude sociaal democraten heeft geleid tot een maand uitstel, een periode, die lang genoeg is om door eén compromis de eenheid voor lopig weer te bewaren. In Maleisië is de rust weergekeerd, maar ernstige Chinese klachten over het hardhandige optreden van de poli tie doen vermoeden, dat hiermee de in terne spanningen niet zijn weggenomen. Men twijfelt er niet aan, dat een meer derheid zich zal uitspreken voor de nieu we grondwet en 't republikanisme. Daar mee heeft premier Smith dan de deur voor het overleg met Engeland dichtge gooid. Rhodesië was een Engelse kolo nie met interne autonomie, waaraan En geland onafhankelijkheid wilde verle nen, wanneer de blanken een grondwet aanvaardden, die tenslotte zou leiden tot volledig stemgerechtigd burgerschap voor de grote Afrikaanse meerderheid. Het wenste tevens garanties, dat op de bepalingen van een dergelijke grondwet niet kon worden teruggekomen. De Rhodesische blanken weigerden op Engeland® voorwaarden in te gaan en kondigden drie en een half jaar gele den eenzijdig hun onafhankelijkheid af. Herhaalde onderhandelingen op het hoog ste niveau hebben tot niets geleid, ook niet toen Engeland, weliswaar onder zware druk van de Afrikaanse leden van het Gemenebest, de Ver. Naties moest verzoeken verplichte sancties af te kondigen om de rebellen van Rho desië op de knieën te brengen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en naar het stadhuis, waar o.a. door de burgemeester van Bolward en door de heer Th. E. Niemeyer het woord zal worden gevoerd. Hierbij zal ook aandacht worden besteed aan de vestiging van de NV Levensmiddelen Fabrieken in deze gemeente, daar nog dit jaar met de bouw van een nieuwe fabriek (inves tering circa tien miljoen gulden) zal worden begonnen. Mede namens het gemeentebestuur van Bolsward werd ons blad uitgenodigd voor het bijwonen van een kleine plech tigheid op het stadhuis van deze gemeen te op 2 juni des middags om kwart voor vijf. Hier zullen dan mede aanwezig zijn het college van b. en w. van Bolsward en de leden van de Raad van Bestuur van Theodorus Niemeyer NV te Groningen. Vervolgens gaat het gezelschap naar het nieuwe tennispark, dat daarop officieel in gebruik zal worden gesteld. Dit zal geschieden door burgemeester J. M. A. Mulder, die de eerste bal zal opslaan. De heer Th. E. Niemeyer zal trachten de bal terug te slaan. let geschenk van het jubilerende be- '.rijf van Th. Niemeyer NV te Gronin gen aan de gemeente Bolsward maakte een snelle realisering van deze tennis banen mogelijk. Nadien vertrekt het gezelschap waarts te hebben gedaan. De lep rechts was dan niet op het plaatje gekomen en de dieptewerking zou een geheel ande re geweest zijn. Ook hadden we dan het gezellig grijs van de schaduw ge mist en de lichtval op de stam. Dit geeft de foto iets zonnigs. Of het nu persé nodig was een moment af te wach ten, waarbij er niets en niemand pas seerde betwijfelen we. Een witgekapt zustertje achter een rolstoel, zoals men hier op warme dagen geregeld tegen komt, zou wellicht niet hebben mis staan. Slechts één schoonheidsfoutje heeft de foto. De fotograaf heeft zijn toestel niet helemaal horizontaal gehou den. Nu lijken de nieuwe bungalows een tikkeltje schuin gezakt en dat zijn ze toch echt niet. De Rhodesische regering heeft een nieuwe grondwet voorgesteld, waarover de bevolking zich op 20 juni zal uitspreken. Tevens zal de bevolking zich dan moeten uitspreken over de vraag, of Rhodesië een republiek moet worden, of dat het de Engelse koningin als staatshoofd zal blijven erkennen. Uiteraard wordt hier met bevolking het stemgerechtigde deel van de kleine half miljoen blanken bedoeld en niet de van stemrecht uitgesloten 4,5 miljoen Afrikanen. I I i üs hjoed to sizzen dingsweg” of gewoon „Achter het Park” De Floridus Campuslaan is de hoofd verkeersader in het Parkplan I, de buurt rond Bloemkamp. Zoals bekend zijn de straten hier allemaal genoemd naar ab ten van het voormalige klooster, be halve dan de Floridus Campuslaan, want Floridus Campus is niet anders dan de Latijnse naam voor Bloemkamp, ook wel Oldeclooster genoemd. De bun galows staan aan een parallelweg, n.I. de Fredericusstraat. Stuk voor stuk vindt men hier nieuwe woningen, wat natuurlijk ook zijn charmes heeft. En wat voor woningen. Onlangs werd er nog een verkocht voor omstreeks f 80.000,Op de achtergrond zien wij de Snekerstraat. Maar ook dit is voor oud-Bolswarders nieuw. Het is n.I. het gebouwencomplex van de dependance van de Rijks Hogere Technologische School. Aanvankelijk was het gebouw gesticht als nieuwe RK landbouwschool. Niet, dat de „oude” school aan de Gasthuissingel (nu BB-kwartier) ver sleten was, maar de moderner opvat tingen vroegen meer ruimte. De school heeft maar enkele jaren alszodanig ge draaid en werd toen opgeheven. Velen hebben meewarig hun hoofd geschud over zoveel geldverkwisten. Toen de nood op het hoogst was, was echter de redding nabij. De Rijks Zuivelschool werd omgezet in Rijks Hogere Techno logische school en had nieuwe werk ruimte nodig. Zo was hier de „ene zijn dood de ander zijn brood”. Tussen de bo men en de verste bungalow ziet u op de krantenafdruk vermoedelijk een licht vlekje. Dit is een mozaiek, destijds bij de opening van de nieuwe school ge maakt door de Friese kunstenaar Mein- te Walta. De heer Wiersma heeft in de ze foto vooral de nadruk gelegd op de „ruimtelijke ordening”. Hij deed dit door de horizon vrij laag te kiezen en alle aandacht te geven aan het hoog op gaand geboomte. Hij had ook de foto kunnen nemen na enige passen voor- Bij de eenzijdige onafhankelijkheid heeft Engeland steeds geweigerd van geweld gebruik te maken om Rhodesië in de pas te krijgen en het ziet er niet naar uit, dat Londen nu wel tot mili tair ingrijpen bereid is. Men kan dus niets doen. Smith stelt het voor, of de uitroeping van de republiek een probaat middel is in de strijd tegen de sancties, maar dat is niet helemaal zeker. Hij meent, dat -de republiek een einde zal maken aan de onzekerheid, die buitenlands ka pitaal afschrikt en dat dat nu gemak kelijk de weg naar Rhodesië zal vin den. Men moet evenwel verwachten, dat de sancties nog gehandhaafd zullen blij ven, maar het is wel mogelijk, dat de De nieuwe grondwet is ongunstiger voor de Afrikanen dan de grondwet waaron der men nu leeft. Deze liet theoretisch nog de mogelijkheid open, dat de Afri kaanse meerderheid de haar toekomen de plaats in de gemeenschap zou kun- nen gaan innemen, maar daarvan is nu geen sprake meer. Er komt een Huis van Afgevaardigden van 66 leden, waarvan 50 niet-Afrikanen en 16 Afri kanen. Deze Afrikaanse vertegenwoor diging kan groter worden, maar nooit meer dan de helft, dus 33 man. De kans op uitbreiding van de Afrikaanse vertegenwoordiging is zeer gering, want zij is gekoppeld aan het percentage, dat de Afrikaanse gemeenschap aan inkom stenbelasting betaalt. Dat is op het ogen blik nog geen 3 pet., zodat Afrikanen volgens de blanken al flink boven hun minimum zijn gehonoreerd. Van een meerderheidsbewind, dat de Dn- gelsen op langere termijn voor de geest zweefde, kan niets meer komen. De Engelse reacties waren die van teleur stelling, maar men zit met het probleem wat eraan moet en kan worden ge daan. Enkele jaren geleden stelde men zich van sancties voor, dat deze premier Smith wel op de knieën zouden krij gen, maar al staat de Rhodesische eco nomie op een tamelijk laag pitje, er is geen sprake van, dat de zaak vast loopt. De buitenlandse handel heeft met veel moeilijkheden te kampen, maar er zijn vooral via het bevriende Zuid-Afri- ka nog voldoende gaten in het embargo te vinden. FOTO CAB Staande v.l.n.r.: J. v. d. Meulen, L. Breeuwsma, K. de Jong, R. Keur, B. Eekma, R. Veenstra, J. Roode, F. de Wit, A. P. v. d. Feer, AE. Ruiter, D. Adema, G. de Rijke, S. Bangma, C. Wielinga. Zittend v.Ln.r.: H. Wijnia, J. Visser, J. Veldman, H. Schukken, J. Haanstra en H. Veldman. f 'I o v.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1