Welvaart op weg naar uitvaart i ft Wie hoort nachtegaal nog zingen? llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ajax Mutaties bij Theodor us Niemeyer N.V. Bevestiging en in trede ds. J. v. d. Veen 13e i;an de Martinytoer teg;..- j Z z z z z z z z e STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - r DINSDAG 3 JUNI 1969 108e JAARGANG No. 42 Giftige stoffen bedreigen leven van mens, plant en dier Mens werkt aan eigen ondergang. Geen bordje OER ALLE BOEGEN UN WIS P. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Z z vo- een en algen op boomstronken is een dui delijk teken dat er iets mis is. De lucht verontreiniging heeft bedenkelijke vor men aangenomen. De natuur zendt aan alle kanten nood signalen uit: „Mens pas op! U bereidt uw eigen ondergang voor!” Er is iets aan de hand! „Hoe bewaren wij het nationale weide landschap met zijn wijde horizonten, hel dere sloten, nog bewoond door vissen, salamanders en kikvorsen, bloemenrij- Ajax-veteranen opgewekt en fit, deden ’t zwaarst examen, woensdag, in Madrid. De supporters kwamen bij duizenden op. Kan het toch bestaan en Ajax aan de top? Ajax de Cup-glorie als landskampioen? Nationaal victorie. Is het echt te doen Vele optimisten zongen ’t hoogste lied, tot ze zeker wisten Ajax haalt het niet Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 TeL 3044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) heid. Wij dienen er acht op te staan. Wij rijden immers ook niet door het rode knipperlicht van een spoorwegover gang! Ajax uit de gratie? Nee, elk weet hoe 't zit: loflijke prestatie woensdag, in Madrid. ’t Klonk uit duizend monden Namen houden klank. Ze deden wat ze konden Ajax hartelijk dank! f t t f f t f r l Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. De heer F. J. Tempel, adviserend lid van de Raad van Bestuur van Unilever NV, heeft, in verband met het feit dat Theodoras Niemeyer NV zijn belangen heeft uitgebreid tot gebieden Waarop ook Unilever werkzaam is, in de op vrijdag 30 mei gehouden Algemene Ver gadering aandeelhouders van Theodo ras Niemeyer NV medegedeeld, dat hij besloten heeft zijn funktie als commis saris bij Niemeyer neer te leggen. Ter voorkoming van misverstanden stelt de heer Tempel er prijs op te doen we ten dat hij het met de diversificatie in de voedselsector van Niemeyer geheel eens is. In de plaats van de heer Tempel is vooralsnog geen andere commissiaris be noemd. In de plaats van de aftredende commis saris mr. G. T. N. Burger is tot com missaris benoemd de heer J. C. Bon- sema, die wégens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn funk tie van lid van de Raad van Bestuur heeft neergelegd. De Raad van Commissarissen van Theo doras Niemeyer NV is thans als volgt samengesteld: drs. W. Schattinga, pre- sident-comm., J. C. Bonsema, H. B. Glyn. Tenzy wij op korte termijn tot bezinning komen, zal onze welvaart straks in een uitvaart eindigen. Want van alle kanten wordt onze beschaving bedreigd door giftige stoffen. Het begint in feite al met uw eigen tuin, de weg waarover u dagelijks loopt en de dijk langs, het kanaal waarin u wel eens vist. Wij worden bestrooid, beblazen en bespoten met allerlei vergiften. Waar z(jn de margrieten en korenbloemen, die vroeger in overmaat langs de wegen en dijken bloeiden Waar z(jn de dotters en boterbloemen gebleven? Ze zjjn doodgespoten of ver nietigd door de luchtvervuiling. Wie hoort de Hollandse nachtegaal nog zingen? Waar zijn de talrijke groene waterkikkers gebleven De roofvogel- stan-l gaat ernstig achteruit. Roofvogels die met de uilen aan het eind staan van een grote voedselketen, verzamelen thans alle akelige chemische bljproduk- ten van onze moderne samenleving, Bolswardla 3B kampioen. Op de foto: staande v.l.n.r.: trainer Rein Visser, Hans Dykstra, Sjouke Hardenberg, Ger- ke Terpstra, Abe Wynia, Peter Sprik, Piet Dijkstra. Zittend v.l.n.r.: Jelte Lin deboom, Steven Ruiter, Klaas ï-ammers, Teake Nijdam, Corry Tymstra. Dan de pleats seis foar oardel of twa ton. Dan it bislach fan 40 kij mei jong- fé, dat is wer 70 mille. Dan dé masines en it reau, dat is ek 30 oant 40 mille. As it in eigen pleats is, dan sit yn in rinnend bidriuw in kapitael fan in heal miljoen. By in hierdeboer is dat yn twa- en forparten en it greatste diel komt foar de eagner op, mar lykwols it moat der allegear wêze, om oan ien boere- hüshalding in bistean to forskaffen. De boer, dy’t in jier as tweintich yn de buorkerij sit, kin dat meastentiids noch wol oan, mar foar de jonge, bigjinnen- de boer is dit in swiere opjefte. Tomear omt hy yn de measte getallen fuort al bigjint mei mear fé en mear masines as de bijierre boer, dy’t hy opfolget. Hy wol ek och sa graech it alderwetske spul hwat moderniiseare, mar de kosten derfan binne hast net to biteljen. Dêr- om sille hiel hwat boerebern, dy’t ek wol aerdichheit oan in oar birop hawwe, harren noch ris goed biriede moatte, foardat hja harren fêst lizze yn it boe- rebirop. Binammen as der mear jonges binne yn sa’n hüshêlding moat der óp ’e tiid tocht warde oan de takomst fan har en net tofolle de klam lein wurde op it gemak fan eigen wurkkrêften. Yn de technyske en yntellektuele biroppen is foar dyjingen mei in normael forstan en in pear goede hannen oan it liif folie makliker en mei folie minder jild in goede takomst to birikken. Yn dizze moannen moat oer dizze din gen bislist wurde en it is in goede ried: Sjoch it earst ris goed ünder eagen, hwant foar jo en foar him hinget hjir in bulte fan óf. Tj. de J. N atuurbeschermin gs jaar Wat is de plaats van de mens in de natuur? In hoeverre is de mens afhan kelijk van de natuur? Op welke wijze beschermt de gevarieerdheid van de na tuur de lichamelijke en geestelijke ge zondheid van de mens? Niet alleen in Europa, maar evenzeer in de meeste andere delen van de wereld is dit pro bleem duidelijk geworden. En hiervan overtuigd heeft het Comité van Minis ters van de landen, aangesloten bij de Raad van Europa besloten het jaar 1970 uit te roepen tot het Europese Natuur- beschermingsjaar. Alle mogelijkheden tot beschrming van de natuur in de ruim ste zin: land, lucht en water, moeten worden onderzocht en aangepakt. En dit moet gebeuren in internationaal over leg, omdat lucht- en watervervuiling zich door geen douane laat tegenhou den. Al geruime tijd geleden werd door de staatssecretaris van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, mr. H. J. van de Poel, een Nederlands Comité ter Voorbereiding van het Europese Natuurbeschermings- jaar 1970 ingesteld. Dit comité koos als nationaal thema „natuurbehoud in een dichtbevolkt land”. waaronder de land-, bos- en tuinbouw- giften. Onder deze vogels treedt de eer ste sterfte op, waaraan andere orga nismen de mens inbegrepen ten gronde kunnen gaan. Waar die gelstand dus achteruit gaat, gaat rood waarschuwingslampje branden. Een ernstige waarschuwing voor de mens- Natuurbescherming is thans geen lief hebberij meer van lieden a la Prikke- been in kniebroek en sandalen, die er op uit trokken om zeldzame plantjes en vogeltjes te bestuderen. Natuurbe scherming is bescherming van land, wa ter en lucht tegen vergiftiging door de afvalstoffen van onze geïndustrialiseer de beschaving. Natuurbescherming is bescherming van de mens de grote „overwinnaar” van de natuur die zichzelf ten gronde richt! De laatste halve eeuw is de mens te keer gegaan als een tornado. Op gro te schaal heeft hij planten en dieren uit gegroeid. Neem nu eens de zalmvis serij. Omstreeks 1910 werden er op de beroemde visafslag van Kralingse Veer nog jaarlijks vijfentwintigduizend zal men aangevoerd. Thans is er van zalm visserij nog nauwelijks sprake. Het Rijnwater is door afvalstoffen zo ver vuild, dat zelfs de ziektekiemen in het water te zien zijn om ons ziek te maken! Ook het verdwijnen van korstmossen Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Matiging en voorzichtigheid in het ge bruik van landbouwgiften als dieldrin lindaan en kwikverbindingen, ook in de tuin- en bosbouw en in het gewone huis houden wordt dan ook ernstig aanbevo len. Het zijn echte gifstoffen waar het hier om gaat, en ook in de landbouw zijn zij voor honderd procent bedoeld om te doden. Er staat echter geen bordje b(j, wie er wel en wie er niet aan mag sterven! De gevaren van deze vergiten zyn nog onlangs gebleken uit de roofvogelsterf- te in Zeeland en uit de publikaties van drs. H. J. Koeman van het Instituut voor Veterinaire Farmacologie en Toxologie van de Utrechtse Universiteit. Het Comité Natuurbeschermingsjaar heeft in dit kader besloten, behalve op dit punt van voorlichting ook een prak tische zaak bij de minister van kuituur, recreatie en maatschappelijk werk aan te bevelen. Er zal een interdepartemen tale inventarisatie plaatsvinden van on derzoekingen en andere activiteiten op het gebied van de biosfeervérontreini- ging. De verontreiniging dus van wa ter, bodem en lucht, die een primaire bedreiging vormt van het behoud van de natuur en van het behoud van een ook voor de mens leefbaar milieu. ke hooilanden en grote vogelrijkdom?” vroeg de voorzitter van het Comité Na tuurbeschermingsjaar, professor dr. K. H. Voous, zich onlangs af. „Waar nog veel weidevogels zyn, is het landschap gaaf en gezond, waar zij ont breken is er iets aan de hand! Boven dien is de weidevogelgemeenschap in Nederland iets bijzonders. Nergens ter wereld vindt men zo’n dichte grutto-, kievit-, tureluur- en kemphaanbevol- king als hier. Waterland, onder de voet gelopen door urbanisatie, industrialisatie en milieu- bevuiling, herbergt een stukje landschap en vogelfauna, dat in Europa zijn ge lijke niet heeft. De Eempolder, door de Gooise stoomwals bedreigt, is van even- grote allure. Dat geldt ook voor over eenkomstige gebieden in noordwest-Over- ijssel en Friesland”. Er is dus nog na tuur, maar laten wy er zuinig op zijn! En om nog even op de roofvogels terug fe komen: In geheel Éuropa zyn bin nen twintig jaar deze vogels zeker tot een tiende deel van hun populatlesterk- te teruggebracht. Een groot verlies bin nen de natuur en een niet mis te ver stane waarschuwing voor de toekomst van de mens. Vi Dy stean noch altyd foar de fraech, hoe’t hja in ein meitsje kinne oan de oerproduksje fan suvel en süker, dy’t bergen jild kostet om se earne kwyt to wurden. Dat rint yn de hünderten mil joenen. It is binammen Frankryk, dat mei de hurde kop yn dat milieu hyltyd wer mear nimt as syn part en op alle ma- nearen syn boeren mear bitellet as de oaren. Mar wol op kosten fan dy oa ren. Soe men yn it EEG gebiet earlik De forkiezingen yn Frankryk, dy’t snein halden binne, wurde mei greate bilang- stelling folge. Ek troch de minsken yn de lanbou. Hwant nou’t de Gaulle fuort is, libbet de hoop wer op, dat Frank ryk net langer de opnimming fan Inge- lan blokkeare sil. En de EEG kin in bytsje better waer grif wol brfike. It plan Mansholt hat in bulte oeral hel le, mar as it op ütfiering oankomt, bliuwt it by moaije wurden. Ik fyn dat ek net slim, hwant foar üs boeren, hjir yn dizze hoeke, siet der ek gjin reëel p jrspektyf yn. Hwat der goeds yn stie, Zondag heeft ds. J. v. d. Veen uit Bor- sele, zijn intrede gedaan als predikant van de Gereformeerde kerk van Gaast- Exmorra. In de morgendienst werd de ze in de kerk te Exmorra bevestigd door ds. M. P. v. Dijk, emeritus-predi- kant te Nunspeet. In de middagdienst deed ds. v. d. Veen zijn intrede in het kerkgebouw te Gaast, als tekst voor de prediking had deze ge kozen: Exodus 3 vers 14b: „Ik ben heeft mij tot u gezonden. Na afloop Van de dienst voerden ver schillende sprekers het woord. De heer S. Ybema uit Allingawier heette de pre dikant en zijn gezin namens de kerke- raad en gemeente harteiyk welkom, u bent tot ons gekomen als een Herder. Namens de classis Bolsward en als con sulent vöerde ds. E. J. Baljet uit Wons het woord. U bent verzeild geraakt in een mini-classis, maar ook hier ligt een maximum aan werk voor u. Burgemees ter A. Oosterhoff uit Witmarsum, heet te de nièuw-ingekómen dominee namens de gemeenteiyke overheid welkom, en wenste hem Gods zegen op zijn arbeid toe. Ds. M. P. V. Dijk uit Nunspeet, oud predikant van Gaast-Ferwoude zei da* ds. v. d. Veem een byzondere fyne ge meente krijgt. Er heerst hier een goe de onderlinge band, al hoewel het in de ze tijd steeds moeilijker wordt om het Woord te brengen, maar wijk niet af naar links of recht, maar ga recht door zea. fèsthalde oan de grounslach, dat de pro- dükten dér forboud waarden, dêr’t se it goedkeapst produseard wurde, dan wie der foar üs gjin kjeld oan ’e loft. Mar it is yn de EEG ek al krekt as op de wei. In greate, swiere frachtauto twingt jou folksweintsje wol de berm yn, as it knypt. Dat moat jo ommers dochs for- lieze. Mei it bistriden fan de oerproduksje is men jit gjin stap fierder. De iene wol dit en de oare dat. Distribüsje per lên, per gebiet, per boer, seit nümer ien. It foer djür meitsje seit in oar. Lan ta rekreasjegebiet meitsje seit in trêd- de. De lytse boeren ütkeapje seit dr. Mansholt. Mar der komt oan dizze tiid ta neat fan op ’e hispel. Foar de Fryske greidboer sit der neat oars op, as to soargjen, dat hy op syn bidriuw in kostwinning haldt. En dat bi tsjut foar de measten it ienmansbidriuw sa great to meitsjen, dat hy it oan kin en safolle mooglik molke nei it fabryk bringe kin. Bidriuwen fan 3540 kij, mei ien man, komme der hyltyd mear. Wol moat dan de leanwurker en de bi- driuwsforsoarger by nou en dan by- springe, mar dan stiet hy aerdich sterk. Alteast as der net tofolle jild oan rinte en ófbitelling komme moat. Hwant elk jier groeit de kapitaelbihoefte by de boer. It is linkendewei in kostwinning wurden, dy’t ien fan de alderdjürste is. Tink mar ris, hwat der allegear oan ka pitael nedich is om oan ien boerenhüs- halding brea to jaen. Earst 70 pounsmiet lan, dat is op itheden al in kwart miljoen. EERSTE VAK VAN BAAN- VERDUBBELING AFSLUITDIJK MORGEN OPEN Morgenmiddag om vier uur zal de mi nister van Verkeer en Waterstaat drs. J. A. Bakker het eerste wegvak van de baanverdubbeling op de Afsluidijk n.l. het gedeelte van Kornwerderzand naar Breezanddyk voor het verkeer openstellen. Dit loopt over een afstand van plm. zeven kilometer. Ook het ge deelte westelijk van Breezandijk tot voor- by het monument nadert zyn voltooiing. (foto L. Spljksma) wisten wy al en de monsterbidriuwen ha wy noch ekonomysk, noch sosiael for- let fan. Lit üs mar stil trochgean mei de evolüsje, dy’t al den dei op de pleatsen to sjen is. Mear produktyf fé modernere bidriuwsgebouwen, wurksparjende masi nes, fikse en by de groun oanpaste bi- mesting, optimale foerwinning op it ei gen bidriuw en winterdeis op de pro- duksje birekkene fuorderlj, dat binne reële punten, dêr’t in boer him op syn bidriuw op üt leit en lizze moat. Der- neist sil hy mei syn kollega’s triuwe en driuwe moatte om de forwurkings- en öfsetkoöperaesjes greater en sterker to meitsjen. Dér kin jit hiel hwat barre op dat gebiet. Ek by de oankeap fan bidriuwsmiddels is de ideale tastan noch lang net birifct. It is foar Fryslan tige jammer, dat de fusy mei Grins en Drinte Ófknapt is, mar wy hoopje, dat it mei- dertiid dochs wer bisocht wurdt. Dêrneist is it in wierheit as in kou, dat de ynternasjonale gearwurking yn de EEG fan tige great bilang is. Mar dat moat de boer wol oerlitte oan de re- gearing en de topminsken fan syn or- ganisaesjes. - r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1