De FOTO VAN DE WEEK Bh I i I tltlJR SÉ i S Twee werknemers Voetbal V.L.F. koninklijk onderscheiden Afsluitdijk vierbaans Woensdagmiddag heeft minister J. A. Bakker de 4-baansweg op de Afsluit dijk geopend. „We kunnen beter spre ken van Aansluitdijk” aldus de com missaris der koningin, mr. H. P. Lint horst Homan. Minister Bakker, die per helicopter arriveerde, kwam overigens met aardige nieuwtjes. Hij stelde de hengelaars gerust en zei dat er zelfs aan een pendeldienst per volkswagen busjes was gedacht. Ook zal de verdub beling van de rijstroken slechts tijdelijk zijn, want over verloop van luttele ja- ren moet de Afsluitdijk worden ver hoogd. Het huidige wegdek wordt dan met aarde bedekt. Een nieuwe 40 me ter brede strook wordt aan de IJssel- meerzijde tegen de dijk gelegd. Tussen Kornwerderzand en de Kop is men hier reeds mee bezig. Over een paar jaar zul len ook voor de „knelpunten” (de slui zen, Breezanddijk en het Monument) oplossingen zijn gevonden. Voorlichtingsdienst Prov. Friesland -é VRIJDAG 6 JUNI 1963 108e JAARGANG No. 43 Wymbritseradeel. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en - lü am MT i 1 Uitbarsting op Cura£ao Sociale spanningen Verkiezingen in Frankrijk Katholieke scheuring <8 l2 5 Hervormers verwijderd Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Voor de cup speelde RES IA uit te gen Bakhuizen IA en verloor met 2—0. Vrijdagavond wordt de retumwedstrijd gespeeld. RES 2A speelde zijn laatste wedstrijd uit tegen Warga IA (kampi- oenskandidaat)Na een hard duel won RES met 32. Een speler van War ga werd het veld uitgestuurd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 at 2335 (05157) e- ;n I Bolswarils Nieuwsblad gen u dan meteen de niet voor plaat- sing geschikte foto’s terug. Zeer geslaag de winterfoto’s bewaren we liever even tot het (hopelijk verre) najaar. Daar de vakanties in zicht zijn, vragen wij u vriendelijk, indien u foto’s voor deze serie heeft, die spoedig te willen zen den. Let u ook eens op gevelstenen, uit hangborden enz. Uw medewerking wordt zéér door ons, en door onze le zers op prijs gesteld! Een ploselinge uitbarsting van geweld heeft het afgelopen weekeinde het eiland Curasao in de Antillen, een Nederlands overzees rijksdeel, getroffen. Een protest mars van stakers leidde tot gewelddadigheden, brandstichting en vernielingen op grote schaal. In de binnenstad van Willemstad zjjn een kleine vijftig percelen verwoest. De schade wordt geraamd op een goede veertig miljoen gulden. Er zijn drie doden gevallen, terwijl honderden gewond werden. Om herhaling van de ordeverstoring te voorkomen heeft dB Antilliaanse rege ring van premier Kroon de Nederland se regering verzocht 300 mariniers ter versterking te zenden. Deze zijn zater dagmiddag van Schiphol vertrokken. Het is uiteraard vrij gemakkelijk om, zoals premier Kroon doet, communistische ele menten de schuld te geven. Het is mo gelijk. dat de beweging om politieke re denen in radicale banen is geleid. Maa.r daarmee is men niet van <je kwestie af. Want, zo kan men zich afvragen, hoe is het dan mogelijk geweest, dat die radi cale elementen zo’n greep op de massa hebben gekregen. Dat is niet alleen aan baldadigheid toe te schrijven. Na de slag: De heer Th. E. Niemcijer wenst burgemeester J. M. A. Mulder geluk met zijn „overwinning”. Foto genomen bij ingebruikname van de nieuwe tennisbanen. (Foto L K Mol) nen uit het arbeidsproces, omdat de re gering niet tijdig maatregelen had ge nomen om te zorgen voor vervangende werkgelegenheid. De laatste tijd begon er enige verbetering te komen, o.a. door het groeiende toerisme. Men schat het per centage werklozen nu op 25 pet. Voor investeringen zijn gelden nodig en daar over beschikte de Antilliaanse overheid niet. De belastingen liggen hier op een veel lager niveau dan in Nederland, waar door er veel geld blijft in de handen van de kleine, zeer rijke elite. Deze belegt haar geld evenwel met in het minder rendabele Curacao dan wel in het bui tenland. De kloof tussen rijk en arm is op Cu racao veel breder en dieper dan wen selijk is en dit heeft met het gevoel van bedreigd zijn in zijn bestaanszekerheid geleid tot de uitbarsting, waarvan de rechtstreekse aanleiding een werksta king was. Deze was uitgeroepen om te protesteren tegen de lagere lonen, die betaald weiden in de toeleveringsbedrij ven van de oliemaatschappij dan die betaald werden in het bedrijf zelf. Dat de Antillianen de schuld van de heer sende omstandigheden goeddeels op het kapitalistische stelsel gooien mag nie mand verwonderen. Zoals in zovele delen van de wereld moet men de oorzaak van de explo sie zoeken in de sociale spanningen in de kleine gemeenschap van de 130.000 Curacaoënaren. Het Curacaose blad Amigo dit Curacao, dat het aftreden van de regering eist, schrijft de uitbar sting toe aan „het etterende gevoel van bestaansonzekerheid bij de kleine man.” Vele jaren was het werkloosheidscijfer op Curacao een dertig pct. van de ar beidende bevolking. (In Nederland is dat nog geen 2 pet.). Deze toestand was mede het gevolg van de automatisering in de raffinaderijen, die de voornaam ste bron van inkomsten van het eiland zijn. De ongeschoolde krachten verdwe- De taalstrijd, die in België al herhaal de malen aanleiding tot moeilijkheden heeft gegeven, heeft nu geleid tot een scheuring in de Christelijke Volkspar tij, zoals de Vlaamse naam luidde. Enkele weken geleden hadden de katho lieke Vlamingen de eenheid van de par tij verbroken zo hun Vlaamse vleugel autonoom te verklaren. Datzelfde heeft nu de Waalse vleugel gedaan. Maar de Walen willen toch minder dan de Vla mingen het tafellaken doorsnijden, want zij willen anders dan de Vlamingen aan het voorgestelde overlegorgaan be- lissende en uitvoerende bevoegdheden voor alle nationale problemen geven. De Walen voelen minder voor een federale opbouw dan de Vlamingen. Dat moet vooral daardoor worden verklaard, dat de Waalse christelijke partij in Wallo nië in de minderheid is tegenover de socialisten en de Waalse federalisten. In de Waalse verhoudingen heeft de Waalse vleugel de steun van de Vlaam se partijgenoten nodig. Een bijkomstige moeilijkheid voor de Waalse katholieken is nog, dat de te genstellingen tussen conservatief gezin de leiding en de meer radicale gevoelens van de arbeiders waar dte Waalse ka tholieken zich tot richten de spanningen in de hand werken. Dinsdagmorgen vond in Hotel „De Wijn berg” te Bolsward een korte plechtig heid plaats. Herdacht werd dat veer tig jaar geleden de heren P. D. Brou wer en E. Nawijn bij de toenmalige kof fiebranderij Van der Plaats, thans Ver enigde Levensmiddelen Fabrieken NV in dienst traden, een gebeurtenis waaraan niet ongemerkt voorbij is gegaan. Tijdens deze besloten huldiging reikte de burgemeester van Bolsward, de heer J. M. A. Mulder, bedde ,,40-ers” een koninklijke onderscheiding uit, n.l. de zilveren medaille verbonden aan de or de Oranje Nassau. Hij merkte o.m. daarbij op, dat het met de VLF een wonderlijke zaak is. Afge lopen dagen werd alleen maar gespro ken over de toekomst (ontvangst ten stadhuize van de hoofddirektie Theodo ras Niemeyer NV en de dir. VLF; eve ning van de tennisbaan te Bolsward). „Gelukkig blijft er ook de tijd om te rug te blikken,” aldus de eerste burger. Namens de direktie sprak vervolgens dhr. Y. B. Heeres. Hij speldde de he ren Brouwer en Nawijn de Gouden Kof fieboon op de borst, een gedenkspeld die tot nu toe slechts tweemaal eerder werd toegekend. Tevens ontvingen bei den de traditionele envelop met inhoud. Namens de voorzitter van de perso neelsvereniging voerde tenslotte nog de heer J. Dijkstra het woord. Hij bood beide jubilarissen een platen bon aan. Misschien mogen we bij deze 21ste foto van de week heel even persoonlijk wor den? Dit stukje lommerrijk Bolswand, maakt het hart een beetje week. Het was in de barre winter van 1947 dat wij naar Bolsward togen. We woonden toen in Wolvega en er was daar veel natuurschoon. Bij ons in de straat woon de slager Geertsma. Even om de hoek zijn broer. We waren met de Geertsma’s nogal bevriend. Toen het nieuws be kend werd, dat wij naar Bolsward zou den gaan, keken de Geertsma’s wat mee warig. Ze hadden er een broer wonen op de Dijlakker, die was er banketbakker. Hij had verteld aldus verzekerde men ons dat Bolsward weliswaar een mooi stadje was, maar boom-arm. De laatste bomen hadden op het Hoog Bol werk gestaan en waren in de oorlog al lemaal gekapt. Er was slechts één over gebleven Het was natuurlijk als hu mor bedoeld, maar toch maakte het nogal indruk. Gelukkig viel het alle maal best mee enlaten we nu later terecht komen in het huis waarvan u hier de voortuin ziet. Nee, dit is niet het Hid Heroplantsoen, maar de Sne- kerstraat, waar wij na een noodver- blijf elders, terecht kwamen. Het tegel paadje (toen nog grintpad) leidde naar de voordeur, die symetrisch was opge steld tussen de twee grote kamers. De ronde halve-bol-vormige boompjes stan den er toen ook al. Het ijzeren hekje is nog hetzelfde. Alleen het stond niet open maar was angstvallig dichtgebon den. Ik zie in mijn gedachten mijn twee oudste zoontjes nog in deze heerlijke tuin spelen. Zij waren al zo ver, dat ze over het hekje klauterden, maar voor het oudste dochtertje was die klimtoer nog te groot. Vandaag bestijgt ze als jonge bruid de trappen van ons aloud stadhuis. De tijd gaat snel. Mar de her inneringen blijven. Zo weet ik nog, dat er soms kleine pruimpjes groeiden aan de twee bomen die de hoek van de tuin markeerden en herinner ik mij nog de gesprekken over de haag, gevoerd met buurman M. F. de Boer. Wat was het uitzicht er ook wijd en ver. Rechts (op de foto achter de boom) het Juliana- park, maar verder het wijde, wijde land met torentjes als van Wolsum, Blauw huis en Westhem. Nu is ook hier in middels veel veranderd. Huis en erf ble ven hetzelfde, het uitzicht onderging een metamorphose. Achter de boomkruinen bevindt zich Bloemkamp. Links zien wij de bungalows langs de Fredericusstraat, onlangs nog gezien van de andere kant. Het met wit gemarkeerde bruggetje lijdt naar het landhuis van de heer Heeres, dat zelf prachtig op de zon gelegen, he laas het uitzicht voor de bewoners aan de overzijde belemmerd. En steeds werkt de tijd corrigerend. Zo ziet u op de foto nog de tramrails, die inmiddels ook al weer verdwenen zijn. Deze foto, die ons zoveel stof tot mijmering geeft, is natuurlijk niet daarom gekozen. Ver moedelijk heeft de fotograaf A. Mooy, Kleinzand, voor wie ditmaal het tien tje is, er niet eens bij stilgestaan, dat hij hiermee tere sinaren roerde. Ook als foto vinden wij dit plaatje zeer geslaagd. Het laat ons Bolsward zien als tuinstad stad waar ruimte is en groen. De foto zal wel vanuit een dakraam of zoiets zjjn gemaakt. In elk geval was het standpunt hoog gekozen. Hierdoor werkt de weg in het onderste gedeelte als een diagonaal. Het tegelpad en het brugge tje vormen in dit patroon een leuk con- tramotief. De vlaggemast en de door felle zon belichte gevels zorgen voor de nodige afwisseling. De 21e foto schreven we hierboven. We Uit Tsjecho-Slowakije komen berichten, dat een felle strijd aan de gang is tus sen Husak, de huidige partijleider, die Dubcek heeft vervangen, en de conser vatieve elementen, die nadrukkelijker de steun hebben van Moskou. Als aan wijzing, dat de conservatieve elementen aan de winnende hand zijn, kan men zien, dat de econoom Ota Sik en ande re belangrijke voorstanders van hervor- mingsmaatregelen in Tsjecho-Slowakije uit het centrale comité zijn gezet. Met ingang van 1 september 1969 is door Gedeputeerde Staten van Fries land benoemd tot chef van de eerste afdeling der provinciale griffie jhr. mr. H. J. Ortt te Middelburg. Mr. Ortt, die 41 jaar oud is, is sedert 1962 als hoofd ambtenaar werkzaam geweest op de provinciale griffie van Zeeland, waar hij sedert 1965 plaatsvervangend chef is van de vierde afdeling en hoofd van het tot die afdeling behorende bureau van het bureau ontwikkeling Zeeland en als zodanig secretaris van het Over legorgaan Zeehavenontwikkeling Zuid- west-Nederland. De eerste afdeling van de provinciale griffie in Friesland behartigt aangele genheden betreffende de ruimtelijke or dening en volkshuisvesting, monumen tenzorg, natuurbescherming, landschaps- zorg, recreatie en vreemdelingenverkeer, keuringsdienst en enkele andere zaken. Momenteel staan het kabinet van de Commissaris der Koningin en de eerste afdeling onder leiding van dezelfde chef, mr. G. F. W. Hartung. In verband met de sterk toegenomen werkzaamheden zul len het kabinet en de eerste afdeling per 1 september echter worden ge splitst, waarna de eerste afdeling een eigen chef krijgt. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Bij de presidentsverkiezingen in Frank rijk is, zoals te verwachten was, geen van de zeven kandidaten erin geslaagd de absolute meerderheid te veroveren. Op 15 juni moet er opnieuw worden ge stemd, maar dan zijn de twee beste ge plaatste kandidaten van zondag alleen in het krijt. Dat zijn, ook volgens ver wachting, oud-premier Pompidou, de kandidaat van de gaullisten, en de in terimpresident Alain Poher, die poli tiek in het centrum thuishoort. De ver rassingen beginnen wat wanneer men de stempercentages ziet. Pompidou, aan wie de meningspeilingen even 40 pet. hadden toegekend, haalde bijna 45 pet., wat al bijzonder teleurstellend moet wor den geacht. Nog teleurstellender was het resultaat van de socialist Deferre, wiens partij altijd op zo’n goede 15 pct. van het aantal kiezers kon rekenen. Hij kwam zondag niet verder dan 5.06 pet. Naast Pompidou kan als grote win naar moeten worden aangemerkt de com munistische partij. De 21,43 pct. van haar kandidaat Duclos bewijst, dat de partij nog even krachtig is als in de Vierde republiek. De socialistische ne derlaag maakt bovendien van de com munistische partij de enige politieke macht aan de linkerzijde. De onafhan kelijke socialist Roeard kwam niet ver der dan 3,65 pet. Wanneer men moet aannemen, dat er heel wat socialistische kiezers op Po her hebben gestemd, dan betekent dat toch altijd nog, dat het Franse kiezers corps flink naar rechts aan het schui ven is geweest en ook, dat de aanwe zigheid van de sterke communistische partij vele niet-communisten afkerig van avonturen zal maken, wat vooral Pompidou ten goede zal komen. Leek het tot zondag, dat Poher de beste kan sen had, deze uitslagen doen vermoeden, dat over twee weken Pompidou als over winnaar te voorschijn zal komen. vinden het leuk nog eens te noemen, welke lezers aan deze rubriek hun me dewerking hebben verleend. Het waren achtereenvolgens 17 jan. Romp voormalige graanmolen J. A. Agricola, Franekerstraat. 24 jan. Zonsondergang bij het Hooghout en Skil- wyk (wintergezicht) J. J. Wij ma, Dijk- straat. 31 jan. Broerestraat met gracht, L. K. Mol, Jongemastraat. 7 febr. Sche pen aan het Kruiswater, J. Hogervorst, Dr. J. Halbertsmastr. 55. 14 febr. St. Jozephbuurt in de sneeuw, Leo Wijnia, Claude Fonteynestraat 35. 21 febr. Ijs pret bij de flats, L. Spijksma, Bittenser- pad, Schettens. 28 febr. Achter de ijs baan, S. F. de Boer, Gerben Wopkes- straat 2. 7 maart. Viaduct bij Mameri- ge, P. H. Bangma, Klaverflat 28, Bols ward. 14 mrt. Boom in het Plantsoen, J. J. Wijnia, Dijkstraat. 21 mrt. Marti nikerk vanaf stadhuistoren. L. K. Mol, Jongemastraat. 28 mrt. Dijlakker, Boot- sma, Mameflat 6. 4 april Bruggetje in Plantsoen (sneeuwfoto) Ingrid Visser, Dr. J. Halbertsmastraat 22. 11 apr. De Grote Kampen. Negerman, P. Tanjestr. Bolsward. 18 apr. Bolswarderhembrug, P. H. Bangma, Klaverflat 2. 25 apr. De Kleine Kampen, J. J. Wijma, Dijk- straat. 2 mei Ingang Kerkhof, M. Kui pers, Elandslaagte. 9 mei Helling aan Franekervaart, L. K. Mol, Jongemastr. 16 mei Groot- en Kleinzand, L. K. Mol, Jongemastraat. 23 mei Werkmansbloei, A. Mooy, Kleinzand. 30 mei J. Wiersma, Marwertflat 4. 6 juni Snekerstraat, A. Mooy, Kleinzand. Op deze fotoserie ontvangen we vrij veel reacties. Hadden we aanvankelijk gedacht een tiental foto’s te plaatsen, nu er zoveel medewerking en belang stelling blijkt, gaan we er nog even mee door. Dezer dagen worden de „tientjes” voor zover dit nog niet is gebeurd, af gerekend. De moeilijkheid is n.l., dat er voor de boekhouding een kwitantie voor moet komen. Voor zover uw giro nummer niet bekend is, stellen wij ons voor dat wij even langs komen. Wij bren- Bil

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1