ZAL MOSKOU LEIDERSPOSITIE HOUDEN? Ontevredenheid bij KVP-jongeren M r p Niets Het mag weer Heamielrit Greet Hettinga be noemd in Flevo- polder kanjer en earner a om ”t lijf Tocht naar het licht I Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 Of 3335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en F.. t I SS. -// - jjggg 7 108e JAARGANG No. 45 VRIJDAG 13 JUNI 1969 Wymbritseradeel. Amerika trekt troepen terug uit Vietnam Het gevai-Cambodja (Foto Fr. Dagblad) Wereldconferentie in Moskou Kritiek Duidelijk succes voor pnjsstop p. Belasting Verzet Prijzen. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Zondag zijn op het eiland Midway In de Stille Oceaan president Nixon van de Ver. Staten en zijn Zuidvietnamese collega president Thieu bijeen geweest. Naar het grootste gedeelte van het gesprokene kan men raden. Dat betreft ongetwijfeld de politieke aspecten van de Zuidvietnamese kwestie, die president Nixon in zyn rede van 14 mei aan de orde had gesteld. Nixon had zich toen bereid verklaard elke regering in Zuid-Vietnam te aanvaarden, die zou zjjn voortgekomen uit de vrije keuze van het Zuidvietnamese volk. Daarmee bedoelde hij ongetwijfeld ook een coalitieregering met de communisten, H’aarvan president Thieu officieel nog niets wil weten. iasche gevechtsactiviteit. Maar over de politieke regering heeft men nog niets gezegd. In het algemeen heeft men wel waar dering voor de snelle, voortvarende ma nier waarop de beschikbare archieven zijn doorzocht. De nota geeft een over zicht van honderden incidenten, die zich in het voormalig Nederlands Indië heb ben voorgedaan. Het aantal excessen, dat in de beschikbare archieven is ge vonden en in de nota weergegeven, is waarschijnlijk groter dan velen hadden verwacht. Volgens de regering is er ech ter geen sprake van systematische ac ties. ook weer hersteld. Maar nu Cambodja, dat met Irak, de Soedan en vorige week ook Syrië het Oostduitse regime erkend heeft. Deze laatste drie landen leveren geen problemen op, omdat zij een aan tal jaren geleden, toen Bonn de betrek kingen met Israël opnam, met Bonn heb ben gebroken. Kiesinger wilde door ver breking van de banden met Cambodja een voorbeeld stellen, Brandt wilde het bij een uiting van teleurstelling laten. Vele uren is vergaderd, terwijl geruch ten de ronde deden, dat het Kiesinger erom te doen was in verband met de verkiezingen in september de socialist Brandt nu een nederlaag te bezorgen, zoals hij de socialistische minister van economische zaken Schiller, die de mark in waarde wilde verhogen, zijn zin niet heeft gegeven. Kiesinger is tenslotte te- ruggékrabbeld. De betrekkingen worden niet verbroken, maar bevroren, wat zeg gen wil, dat 'de ambassadeur, die nu in Bonn is, niet naar de Cambodjaanse Hbe^dstad zal terug keren. Verder zal er bij iedere erkenning van Oost-Duits- land naar de omstandigheden gereageerd worden, een formule, die van de princi pes niet veel meer overlaat. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSLNGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adre»: Marktstraat 13 (05157), Greet Hettinga, afkomstig van Bols- ward, bunrtwerkleidster op Allardsoog en in Gorredijk, gaat Opsterland verla ten. Zij is met ingang van oktober be noemd als opbouwconsulente in dienst van de welzijnsstichting Oostelijk Flevo land te Drenten. Mej. Hettinga werkt sinds maart 1963 op het buurthuis Allardsoog. Toen in januari 1966 in Gorredijk de stichting Buurtwerk van start ging, kreeg zij de leiding. Twee dagen per week was zij werkzaam in Gorredijk. Ze heeft in drie jaar veel tot stand kunnen brengen, en Gorredijk zal haar dan ook ongetwijfeld komen te missen. Het bestuur van de stichting Buurt werk beraadt zich nog over de opvolging van Greet Hettinga. De Tweede Kamer zou deze week een plan opstellen voor de behandeling van de regeringsnota over de excessen van Nederlandse militairen in Indonesië. De kans is groot, dat de kamer een speciale commissie zal instellen, die het rapport nader moet bestuderen. Het lijkt waarschijnlijk, dat deze commissie nog al wat tijd zal nodig hebben. Het is niet ondenkbaar, dat de parlementariërs nadere in lichtingen Willen hebben en zullen gaan praten met betrokkenen, die nog in leven zijn. Het debat in de kamer zou dan niet voor het eind van dit jaar plaatshebben. De nota van de regering is niet ongunstig ontvangen. De regering laat in de nota buiten be schouwing wie de bestuurlijke en mi litaire verantwoordelijkheden heeft ge dragen voor eventuele misdragingen. De nota verwijst naar de commissie voor de vaderlandse geschiedenis, die over twee jaren een rapport over Indonesië moet uitbrengen.' De socialistische oppositie leider, de heer Den Uyl, heeft inmid dels laten blijken, dat hij met deze ver wijzing nog geen genoegen neemt. De PvdA-fractie zal nog nader bekijken of dit wel de juiste methode is om de bestuurlijke en politieke verantwoorde lijkheden (en de militaire) vast te stel len, zo heeft hij aangekondigd. De regering geeft in de nota geen kom pleet beeld van wat is gebeurd. De no ta vermeldt wat men in korte tijd heeft kunnen achterhalen. Opvallend is, dat veel archieven militaire onderdelen spoor loos zijn. Een deel van de Tweede Ka mer is voorstander van een speciale Ka mercommissie om daardoor de gelegen heid te krijgen via andere wegen een kompleter beeld te krijgen van wat in Indonesië is gebeurd. Mr. H. Schootstra hier in de Vierschaar in gesprek met burgemeester J. M. A. Mulder tijdens de opening van de ten toonstelling. Zie voor het verslag pag. 1 He blad. Het Bevrijdingsfront heeft de eis ge steld, dat al voor de verkiezingen en juist ter organisering van die verkie zingen, een coalitieregering zou worden gevormd. Maar daar hebben de Ameri kanen nog niet van terug. Nixon had op 14 mei een internationaal orgaan voor toezicht op de verkiezingen voorgesteld en zijn minister van buitenlandse zaken Rogers, heeft al laten doorschemeren, dat dat toericht zou kunnen worden op gedragen aan een gemengde commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de regering van Saigon en van het Bevrij dingsfront. Hiervan is niets dóórgedrongen in de of ficiële verklaring, die president Nixon heeft afgelegd. Daarin wordt alleen ge sproken van het terugtrekken van 25.000 man Amerikaanse troepen, een gebaar, dat de Amerikaanse oorlogsinspanning vermoedelijk niet nadelig zaal beïnvloeden. In totaal zijn meer dan 500.000 man Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam. Nixon zegt zijn besluit genomen te heb ben op aanbeveling van president Thieu en dat past in het programma om de Zuidvietnamese troepen een groter aan deel in de oorlog te geven. In feite is Nixons besluit evenwel bedoeld als een sein aan Hanoi en het Bevrijdingsfront. Deze verlangen voor alles een aftocht van de Amerikaanse troepen en zij wij zen hierin een wederzijdsheid af. Nixons besluit is te construeren als een zij het gedeeltelijke eenzijdige terugtrekking, die, en dat maakte Nixon ook duidelijk, door andere kan worden gevolgd. In de loop van augustus en ook later zal de toestand dan weer onder ogen worden gezien, dwz. dan zal warden gekeken, of aan de genoemde criteria (en niet voor waarden) voldaan zal zijn, n.l. voortgang bij de onderhandelingen in Parijs en een vermindering van de communis- Een meerderheid van de KVP-jongeren is niet tevreden met het optreden van partijbestuur, fractie en regering. Dit blijkt uit een onderzoek van het KVP- jongerenblad Jongeren Voorop. Op de vraag „bent u tevreden over de presta ties van KVP-bestuur en -fractie” ant woordt achtenzestig procent met „neen”. Zestig procent van de KVP-jongeren is voorstander van een CDU, waarin de christelijke partijen samengaan. Op de vraag wie na de verkiezingen van 1971 de KVP-fractie moet aanvoeren (in de plaats van drs. Schmelzer) verzamelt onderwijsminister Veringa (met 51 pro cent) de meeste stemmen De heer Schmelzer, op het moment fractievoor zitter, krijgt slechts 21 prorent. In het blad schrijft vice-voorritter Crijnen kri tisch over „verklaringen, die overlopen van vaagheden, onbeholpen presentatie en het smijten met cliché’s”, waarmee de KVP-leiding het dan weer even kan doen. Staatssecretaris Grapperhaus (belastin gen) heeft onomwonden gezegd, dat hij zal aftreden als de Tweede Kamer hem zijp zin niet geeft. De staatssecretaris (en zijn minister, de heer Witteveen) willen de vennootschapsbelasting verla gen van 46 naar 45 procent. Ook beleg gingsfondsen moeten voortaan het volle- pond aan vennootschapsbelasting beta len. De regeringspartijen in de Tweede Kamer leken het hier aanvankelijk niet mee eens. Zij dienden voorstellen in om het tarief op 46 procent te handhaven en om de beleggingsfondsen te vrijwa ren. De heer Grapperhaus noemde dit onaanvaardbaar. Waarop de indiener van de voorstellen, de heer Notenboom (KVP) haastig naar voren kwam om te verklaren: „Nu we gesteld zijn voor deze keuze, kiezen we van harte voor de staatssecretaris”. Staatssecretaris Grapperhaus stelde daar toch wat te genover. Bepaalde beleggingsfondsen met een duidelijk sociaal doel (zoals de fondsen van de vakbeweging) krijgen een uitzonderingspositie op het punt van de vennootschapsbelasting. Bolswards Nieuwsblad periode de prijsstijgingen juist het hoogst waren. In de eerste vijf maan den van dit jaar zijn de kosten van levensonderhoud gemiddeld zeven en een half procent hoger geweest dan vorig jaar. Voor geheel 1969 rekent minister De Block nu op een prijsstijging van zeven procent. Na twee maanden lijkt de mogelijkheid aanwezig om de prljsstop iets af te zwakken. Vanuit het bedrijfsleven wordt stevige pressie op het ministerie uitge oefend om ontheffingen van de prijs maatregel te verlenen. Met name de me taalindustrie zegt het moeilijk te heb ben door de gestegen prijzen op de wereldmarkten, die op het moment niet mogen worden doorberekend. Oriënteringrit voor auto’s, motoren en brommers op zaterdag 28 juni om half drie. A- en B-klasse. Naast de „Hollandia-wisselbeker” zijn er voor beide klassen prachtige sport- prijzen. Start vanaf half drie bij hotel „Het wa pen van Wonseradeel”, Harlingerstraat. Vóórinschrijving tot vrijdag 27 juni 6 uur mogelijk bij de uitzetter der rit: J. S. H. van der Meulen, Gabbemastraat 8. telefoon 2104 (b.g.g. 2473). Een uittreksel uit het reglement treft u een dezer dagen aan in dit blad. Deze rit hoort bij de evenementen van de Heamielwike en staat onder auspiciën van M.A.C. „J. C. Visser te Sneek. Met een zucht van blijdschap hebben vele hengelaars hun spullen uit de kast gehaald. Zijn de haken scherp? Is het schepnet niet verteerd? Draait de werp- molen nog soepel? Dan zijn we klaar. Mensen die anders niet uit hun bed te branden zijn, staan zomaar op een vrije zaterdag op om vier uur! Op een tijd stip dat ze anders van de wereld niets weten. Ze kleden zich in groene rubberlaar zen en plastic jekkers en ze gaan er op uit in wankele bootjes, ondanks de gestaag vallende motregen. Ze eten een koud kippeboutje en- turen naar de dob ber of alle geluk in de maatschappij daar vanaf hangt. En thuis of bij de borreltafel vertellen ze welke kanjers ze verspeeld hebben. „Pal voor ik het dier in het net had, brak mijn simme tje met haak en dobber er vandoor, het moet er een geweest zijn van min stens 35 cm.” en zijn handen gaan min stens vijftig centimeter uit elkaar om de miniatuurhaai aan te duiden. Natuur lijk, het zal best waar geweest zijn en, is het niet waar, dan was het een mooi verhaal. Handiger is de vent die een camera meeneemt. Hij kan zijn vangst fotograferen en ook de vangst van zijn visvriend. En, is er niets gevangen, dan kan hij de stille natuur en het wonder van de zonsopgang fotograferen, dan is hij zeker van een goede (foto)vangst. Slimme jongens houden de vis, aan de gestrekte arm even „naar de camera” toe, dan lijkt het beest nog groter en wordt een voorntje een snoekbaars, het is maar een weet! Goeie hengelaars ech te sportlui behandelen de vis voorzich- Sig en zetten die na het fotograferen meteen weer in het water terug. We be hoeven ons in deze tijd toch niet meer met de vangst om het opeten bezig te houden. En een foto houdt het lan ger uit, dan de best bereide vis. De erkenning van Oost-Duitsland door Cambodja heeft tot ernstige spanningen in de Westduitse coalitieregering geleid. Bondskanselier Kiesinger wilde, ge steund door een belangrijk deel van zijn partij, Cambodja hiervoor straffen door de diplomatieke betrekkingen te verbre ken. Dat zou in overeenstemming zijn met de in 1955 geformuleerde Hallstein- doctrine, volgens welke de erkenning van Oost-Duitsland als een onvriende lijke daad tegenover Bonn zou worden beschouwd, waardoor de deling van Duitsland bestendigd zou kunnen wor den. Men hoopte met dat dreigement vooral de Afrikaanse en Aziatische lan den ervan te weerhouden Oost-Duitsland te erkennen. Tot nu toe is dat aardig gelukt. Maar toen enkele jaren geleden Brandt als minister van buitenlandse zaken toenadering wilde gaan zoeken tot de Oosteuropese landen, zat deze doctrine hem in de weg. Bonn betoog de toen, dat men het de Oosteuropese landen niet kwalijk kon nemen Oost- Duitsland al erkend te hebben en dat het belang Oost-Duitsland daar het ter rein niet Volledig in handen te laten, een afwijking van de doctrine wel gedoog de. Zo werden de betrekkingen met Roe menië hersteld, dat, evenals trouwens Moskou, nu een Oost- en een Westduit se ambassadeur heeft. De in 1957 met Joegoslavië verbroken betrekkingen zijn De prijsstop, die begin april is inge voerd, heeft duidelijk succes. De prijs stijging is in de periode april-mei tot staan gebracht. Tussen half april en half mei daalden zelfs de kosten van levensonderhoud met 0,2 procent. Aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het ministerie van Economische Zaken wijst er trots op, dat in voorafgaande jaren tijdens deze Het is zeer de vraag, of Moskou op deze conferentie zijn leidersrol bevestigd zal zien, want niet alleen in de Oosteuro pese landen is daar verzet tegen, voor al naar voren gebracht door Roemenië, maar ook in enkele Westeuropese com munistische partijen. De Nederlandse party heeft de uitnodiging zelfs niet aangenomen, maar van de kwestie-China niet zou worden aangeroerd, omdat dat de interne kwestie van een communis tisch land betrof. Doch Brezjnjew heeft zich daardoor evenwel er niet van la ten weerhouden een felle veroordeling van China uit te spreken. Men moet daarbij wel bedenken, dat de aan de Azi atische grens van Rusland en China soms ernstige spanningen heersen, zo dat Moskou minder bereid is de zaak van de zuiver ideologische hoek te be- Tenslotte is de communistische wereld conferentie dan toch in Moskou bijeen gekomen, negen jaren nadat de vorige was gehouden en zes jaren nadat Chroesjtsjow, op het toppunt van zijn macht, het initiatief had genomen tot de bijeenkomst, die nu aan de gang is. In de periode van Chroesjtsjow initia tief begon het conflict met China steeds fellere vormen aan te nemen. Chroesj tsjow hoopte van een grote wereldcon ferentie een veroordeling, eventueel een uitbanning van China uit de communis tische wereld te krijgen. Hij hoopte zo de leidende rol van Rusland in deze com munistische wereld te bevestigen. Maar de tegenstand in vele andere com munistische landen en partijen was bij zonder groot. De meeste partijen vrees den dat zo’n conferentie de onderteke ning van een document waarin de er kenning van Ruslands leiderschap de eigen interne ontwikkelingen zou bemoei lijken. In de loop der jaren zijn diver se voorbereidende bijeenkomsten gehou den en vorig jaar leek de zaak in kan nen en kruiken; in november zou men bijeenkomen, maar in augustus volgde toen de overval op het zich liberalise rende Tsjecho-Slowakije, die voor be roering en uitstel zorgde. Om deze overval goed te praten greep Moskou naar de z.g. Brezjnjew-doctri- ne, de stelling, dat socialistische en com munistische landen het recht hebben in communistische landen in te grijpen, wanneer zij daar socialisme bedreigd zien. Er is hier dus sprake van een beperkte soevereiniteit, terwijl de sterk ste wel zal uitmaken of het socialis me bedreigd wordt. zien. De Roemenen zijn evenwel niet weggelopen, maar bleven ter plaatse waakzaam. Niemand is het overigens duidelijk wel ke profijt Rusland zich van deze con ferentie voorstekt Progressieve studenten, zijn in hun element en maken vrij fors bekend, het roer moet omgewend, wij willen inspraak hebben, en gaan ons vaardig reppen Het vernieuwingsbedrijf heeft, tot nu, niets om 't lijf. Laat ons, te Wageningen, een toontje hoger zingen. Aanschouwelijk onderwijs, baat meer dan luid gekrijs. En daarom dames, heren kom op, trek uit je kleren. Een aardig tijdverdrijf Protesteer, niets om ’t lijf. Ja heus, als wij zo even een blote show weggeven vast dat dit fraaie naakt, op de heren indruk maakt. Ons optreden, natuurlijk leert hen de les, figuurlijk Jullie gepraat, geschrijf, betekent niets om 't lijf. Maar, ligt ’t in de bedoeling verlangen naar afkoeling, neem dan een frisse duik in ’t water, wel zo leuk als op een tafel springen De show van Wageningen heeft, dit staat buiten kijf als protest, niets om ’t lijf. ’t Zijn geen Emmaüsgangers Die gaan lopen In de kortste nacht Om die te dopen. Neen; problemen hoopten Van jaren her De jeugd wil licht Als van een ster. Zo klaar, zo duidelijk Dat ’t al omvat Het zware dogma Zijn zij zat. Zij willen eerst Elkander zoeken Ook wie z(j zijn Uit alle hoeken. Belichting hier Geloofsproblemen Hie. is het geven Of daar nemen. Deez’ goede geste Toont de jeugd Laat ouderen delen In uw vreugd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1