Toxopeus neemt dreigemen ten ARP niet ernstig r i 1 TT/ Gromiko onverwacht naar Kaïro I 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum ft IV1 S I few a W 108e JAARGANG No. 47 VRIJDAG 20 JUNI 1969 Pompidou Frankrijks nieuwe president Aziatische veiligheid Gromiko in Kaïro. Ds. Sinia komt Middelen naar Bolsward „Koel afscheid” Kunst Ekonomie Cliché Nieuwe Dockumer Courant) AFSCHEID DS. SINIA KVP In Hans Schmidf-Isserstedt Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tan«f Contractprijs op aanvraag Het heeft Georges Pompidou in de tweede ronde van de Franse presidentsver kiezingen geen moeite gekost om de overwinning te behalen. In deze tweede ronde waren de twee best geplaatste kandidaten overgebleven: de gaullist Pom pidou, <He twee weken tevoren 44 pct. van het aantal uitgebrachte stemmen behaalde, en Alain Poheir, de man van het centrum, die toen teleurstelde door nog geen 34 pet. op zich te verenigen, slechts drie pet. meer dan de communis tische kandidaat Duclos. Familiewapen wijst op oud boerengeslacht verlaging te kunnen komen. Het gevolg zal dan zijn, dat de Franse producent het op zijn eigen binnenlandse markt moeilijker zal krijgen om te concurreren tegen de goedkopere invoer, die weer niet aan banden kan worden gelegd, omdat Frankrijk lid van de EEG is. Bij al deze onzekerheden kan men moei lijk verwachten, dat Frankrijk in de eer ste plaats aan een uitbreiding van de EEG denkt, ook al zullen zijn bondge noten hem vermoedelijk in het najaar onder zware druk zetten. Op de kommunistische wereldkonferentie te Moskou doen de Russen hun uiterste best de gewapende incidenten aan de grens met China te gebruiken om als een kloek de andere partijen om zich heen te verzamelen, maar na de voorzich tige Roemenen wezen de felle Italianen de stelling af, dat het internationale kommunisme geleid moet worden vanuit een centraal punt, met name Rusland, een stelling, die met veel ijver door de Oostduitser Ulbricht werd verdedigd. Interessant kan een schijnbaar losse op merking van de Russische partijleider Brezjnjew worden, die het over de wen selijkheid had een kollektief veiligheids systeem in Azië te vormen. Aangezien men mag aannemen, dat dat zonder Chi na zal zijn, zal dat vooral tegen China gericht zijn. De Amerikaanse wens met ere van Vietnam af te komen heeft het verdreven van de plaats van eerste vijand Moet men de ontwikkeling verwachten van een gordel van door Rusland beïn vloede staten om China heen? Dan kan het vermoedelijk rekenen op dezelfde te leurstelling, die Amerika met een der gelijk streven heeft gehad. De eerste re- aktie van India, dat in elk systeem een centrale plaats zal moeten innemen, zijn bijzonder terughoudend. India wil zich nergens aan binden. raël erkende grenzen zou krijgen, offi cieel is dat het Russische standpunt nog wel niet, maar men hoopte, dat het er nu na het overleg van de Vier van ko men zou. Leest men het communiqué, dat na af loop van de besprekingen in Kaïro is ge publiceerd, dan klinkt dat teleurstellend, want de volle nadruk is blijven liggen op de terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden. Optimisten blijven ho pen, dat dit bedoeld is om de aandacht af te leiden van concessies waartoe Nas ser zich bereid zou hebben getoond. De tijd zal het leren. Als slot volgde nog een belangrijk mo ment, namelijk de aanbieding door ou derling Tj. Hoekstra, namens de gehe le gemeente, van een prachtig mooie koelkast voor het gezin Sinia, als aan denken aan Ee. Dit mooie cadeau werd in dank door de familie Sinia aanvaard. Na afloop van het officiële gedeelte was de familie Sinia nog enige tijd bijeen met kerkeraad en genodigden in het ver enigingsgebouw It Anker. mensen, die kunst en kuituur eigenlijk een luxe vinden”. Minister Klompé liet duidelijk merken, dat zij graag met de kunstenaars wil praten. Maar dan bij een wat normaler gelegenheid. Abonnementsprijs t 3,75 p. kwutMl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De uitslagen voor deze tweede ronde wa ren resp. 57 en 42 pot. van het aantal uitgebrachte geldige stemmen. Men moet hierbij aantekenen dat de kommunisti sche partij opgeroepen had zich in de tweede ronde van stemming te onthou den. Om aan dat advies de nodige na druk te geven, had de partij bij alle stem bureaus posten neergezet, zogenaamd om te verhinderen, dat mensen tegen hun zin naar de stembus gedreven zouden worden, in werkelijkheid om te proberen kiezers te intimideren en van de stem bus weg te houden. Vooral in kleinere gemeenten mét een sterke kommunisti sche partij heeft dat invloed kunnen hebben. Maar het is toch niet zo geweest, dat de 21 pct. van Duclos thuis zijn gebleven. Normaal blijft even boven de 20 pct. van de Fransen van de stembus weg uit ge brek aan belangstelling, wegens verhin dering of wegens ’t mooie visweer. Wan neer ditmaal de onthoudingen opgelopen zijn tot 31 pet., dan wil dat zeggen, dat maar de helft van de kiezers op Duclos het advies van de partij heeft opgevolgd. Het aantal blanko stemmen was bijzon der hoog. Met vierpet. is dat het viervou dige van anders. Op deze wijze hebben de kiezers van de onafhankelijke so cialist Rocard en de revolutionair Krivine hun oppositie tegen beide kandidaten uit- gedrukt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Minder toeschietelijk dan Poher zal hij zeker zijn, wanneer het de uitbreiding van de EEG betreft. Op korte termijn verwachten wij hier geen verandering, vooral niet wanneer de gevaarlijke kan ten van de tot nu toe gunstige ekono- mische toestand aan het licht zullen gaan komen. De Franse ekonomie draait op het ogenblik op hoge toeren. De order portefeuilles zijn vol, de werkloosheid daalt, maar de prijzen beginnen veront rustend te stijgen. Voor dit jaar ver wacht men 6.5 pet. De grote hoeveelheid geld die in omloop is (een gevolg mede van de forse loonsverhogingen van vorig jaar) vindt zijn weg naar de ingevoerde goederen. Als gevolg hiervan is de invoer aanzienlijk meer gestegen dan de uitvoer, wat het land op het wegvloeien van de voorraden buitenland geld komt te staan. Algemeen is men van oordeel, dat de in flatie, die hier aan de gang is, tot stand moet worden gebracht en dat daartoe harde maatregelen nodig zullen zijn, be perken de maatregelen, die weer tot ge volg hebben, dat de binnenlandse pro- duktie zal verminderen en dat de werk loosheid weer zal gaan toenemen. In die situatie is er vooral in Frankrijk geen ondernemer te vinden, die geestdriftig aan het investeren slaat om door goed koper en hogere produktie tot een prijs- Wat te verwachten Al is het percentage van het aantal Fran se kiezers, dat op Pompidou gestemd heeft, door deze onthoudingen laag (als men zo rekent, komt hij op ongeveer 38 pet.), voor zijn regeringstaak maakt dat weinig uit. De president benoemt de re gering en die regering hééft te maken met het parlement, dat in overgrote meerderheid bestaat uit gaullisten en aangesloten groeperingen. Die meerder heid wordt nog iets groter, omdat een deel van het centrum niet Poher, maar Pompidou heeft gesteund. Wat kan men van de nieuwe president verwachten, de uiterst scherpzinnige le raar oude talen, die behalve bankdirek- teur ook zes jaar lang onder De Gaulle minister-president is geweest? In grote lijnen een voortzetting van de politiek van De Gaulle met voor het buitenland de zo sterke nadruk op het prestige van Frankrijk als onafhankelijk land. Het nu cleaire wapen, dat Poher nadrukkelijk wilde afschaffen als veel te duur, is naar de mededelingen van Pompidou juist veel goedkoper dan een konyentioneel leger. Indien hij meer toenadering tot de Ver. Staten zal gaan zoeken, dan zal dat ove rigens geen koerswijziging van hem zijn. Maar het doortrekken van een ontwik keling, die zich op het laatst al onder De Gaulle begon af te tekenen. men afleiden dat mén te doen heeft met een oud boerengeslacht. Er staat een Friese adelaar op en daarnaast een voederbakje, daaronder drie klaver blaadjes. Thans kan men in de Herv. kerk in Anjum, tezamen mest die van de familie Eizenga, hetzelfde wapen nog aantreffen. Ook in de gevel van een boerderijtje bij de zogenaamde Moar- stertiile komt dit wapen voor. Wel een teken dat het sterk met Oostdongeradeel verbonden is. Evenals voor haar man zal voor mevrouw Sinia het afscheid zwaar zijn geweest. Zij nam ook zeer aktief deel aan aller lei verenigingen en evenementen. Hierdoor heeft ook zij de gemeente ge diend. De komende dagen zal het voor de familie Sinia een drukke periode wor den van handen schudden en wensen in ontvangst nemen. Ds. Sinia werd op 5 nov. 1961 beves tigd te Ee. Z’n eerste gemeente was die van Jutrijp en Hommerts (1951-1955). Daarna stond ds. Sinia te Spijk (1955 —1961). Onverwachts is vorige week Gromiko, de Russische minister van buitenlandse za ken, in Kaïro aangekomen voor een be zoek van een paar dagen. Het was dui delijk, dat de kwestie van het Midden oosten, de houding tegenover Israël, in het middelpunt van de belangstelling zou staan. Men hoopte, en vermoedelijk niet zonder goede gronden, dat Gromiko Nas ser onder druk zou zetten om zich toe schietelijker te tonen en zich bereid te verklaren met Israël tot een kontrak- tuele overeenkomst te komen voor een vredesregeling. Dat kon men horen uit kringen, die de besprekingen van de Grote Vier, en vooral van Rusland en Amerika, over het Midden-Oosten volgen. Een vorige maal, in december 1968, was Gromiko ook zo plotseling in Kaïro ver schenen en dat had ten gevolge gehad het Russische plan om in plaats van een terugtocht van de Israëliërs als uitgangs punt voor een verder gesprek een zg. paket maatregelen te nemen, waarbij Is- Naar aanleiding van een desbetreffend bericht in de Nieuwe Dockumer Cou rant hier nog een paar gegevens over het afscheid van ds. Sinia te Ee. In de morgendienst had hij met zijn ge- I meente het H.A. gevierd, terwijl des Bolswards Nieuwsblad De wd-leider verwachtte niet, dat het kabinet De Jong nog inzet van verkie zingen zou worden. Ook al wisselt de stemming nog wel eens binnen de rege ringscoalitie. „De ene dag ziet er hoop vol uit tussen arp en kvp, de andere dag lijkt de vijandschap tussen paapsen en gereformeerden te herleven”. Uit die hoek, aldus zijn konklusie, is er weinig op het gebied van de partij vernieuwing te verwachten. De Groep van Achttien heeft nog geen schokkende dingen ge daan, althans niet in de ogen van de wd. Een opmerking, waarmee de christelijke regeringspartijen wel niet zo blij zullen zijn. Zij doen juist hun best om wat pro gressieve geluiden te laten horen en krij gen dan van hun als conservatief te boek staande partner te horen, dat het alle maal best meevalt. De fraktievoorzitter van de wd liet op het punt van de belastingkorrektie nog voldoende ruimte over om tot een kom- promis te komen. Hij zei nadrukkelijk, dat de verlaging natuurlijk door moet gaan, maar dat over de details nog moet worden gesproken. Hij keurde de arp- gedachte, om de korrektie eventueel over twee jaren uit tb smeren, niet bij voor baat af. Minister Klompé (kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk) is boos op de kun stenaars, die vorige week de nachtwacht- zaal van het Rijksmuseum hebben bezet. De minister is die avond ook niet inge gaan op de eis om direkt naar de zaal te komen voor een gesprek. „Ik vind het niet juist om opgekommandeerd te wor den op de plaats waar ze ten onrechte zaten. Ik heb de indruk, dat ze hun eigen zaak schade hebben gedaan”. Minister Klompé vertelt graag, dat zij vele tcle- I foontjës krijgt en zich daar ook veel aan gelegen laat liggen. Ook ditmaal had zij veel boze mensen aan de lijn gekregen, die het liefst zagen dat de politie ingreep. De minister is bang geweest voor de kostbare schilderijen. „Ik moet bekennen dat ik een reuze beroerde dag heb ge- had. Ik verwacht geen vergrijpen aan kultuurgoederen door kunstenaars. Maar er zaten niet alleen kunstenaars in die zaal. Zoiets kan bovendien escaleren. Een demonstratie kan ontaarden. Diegenen die het niet kwaad bedoelen hebben het dan niet meer in de hand”. Minister Klompé heeft wel begrip voor de diepere oorzaken achter de opstand van de kunstenaars. „In een ekonomisch en technologisch denkende wereld is nog te weinig plaats voor een goed inzicht in de betekenis, die de kuituur en de kun stenaar dienen te hebben. Er zijn veel en Wymbritseradeel. Na sprekers aan het woord. Als eerste sprak namens de kerkeraad en gemeen te ouderling Tj. Hoekstra, de scheidende herder en leraar toe. Met volle inzet, aldus de heer Hoekstra, heeft ds. Si nia zich gegeven voor het werk in de gemeente en mede door zijn zeer gemoe delijke omgang, zowel met de ouderen als de jongeren, heeft ds. Sinia zich een grote plaats verwoiwen in de gemeente, een gemeente waarvan hij herder tracht te te zijn. Dhr. Hoekstra richtte zich tevens met een hartelijk dankwoord tot mevr. Si nia, voor het vele werk dat ook zij in het belang van de kerk en gemeente heeft gedaan. Op verzoek van ouder ling Hoekstra werd het gezin Sinia staande toegezongen Gezang 52. Namens de classis sprak ds. Span uit Zwaag- wegteinde, die dank bracht voor het veie werk dat ds. Sinia in de classis heeft verricht, met name in zijn func tie als actuaris. Namens de geref. kerk van het nabu rige Engwierum sprak de heer J. W. Stuursma. Ds. Sinia heeft voor de ge meente te Engwierum, aldus de heer Stuursma, in de lange tijd dat men daar zelf geen predikant had, veel gedaan in het belang van onze gemeente. Hiervoor hartelijke dank. Namens de Hervorm de Gemeente, sprak ds. Roebers de schei dende leraar toe en gewaagde van een uitstekende samenwerking tussen de bei de plaatselijke kerken. Als laatste spreker kwam ds. Halsema uit Bolsward aan het woord, die enkele woorden richtte tot predikant en gemeen te. Ds. Sinia dankte hierop de verschil lende sprekers en bracht dank aan de gemeente voor de goede periode die zij hier mochten hebben. Wij waren, aldus ds Sinia, vergroeid met de dorpsgemeen schap, wat ook wel bleek door de aan wezigheid van verschillende hervormde broeders. Dit werd door ds. Sinia zeer op prijs ge steld. Verder bracht ds. Sinia dank aan de jeugd, de koster en organisten voor de steeds prettige samenwerking. Ten slotte wenste hij de gemeente Gods ze gen toe. De heer Toxopeus, fraktievoorzitter van de wd in de Tweede Kamer, wil de dreigementen van de arp over een eventueel verzet tegen belastingverlaging, niet al te ernstig nemen. Eind vorige week koos hij deze taktiek om duidelijk te maken, dat de wd tot het uiterste wil gaan om haar zin te krijgen. De libe ralen blijven volhouden, dat per 1 januari komend jaar een verlaging nodig is van de loon- en inkomstenbelasting (minister Witteveen denkt aan 900 miljoen gulden) om de invloed van de inflatie op te vangen. De heer Toxopeus zei eind vorige week op een wd-bjjeenkomst in Wassenaar (waar zijn voorganger Geert- sema burgemeester is), dat er „wel aarzelende geluiden komen uit arp-kringen”, maar dat de arp volgens hem de afspraken over de belastingcorrectie zal nakomen. „Het is duidelijk en bindend afgesproken en het moet dus gebeuren”, meende hij. Als de arp zich verzet betekent dat een kabinetskrisis en nieuwe verkiezingen. „Een verkiezingsronde is voor de arp niet aantrekkelijk na een krisis over de belastingkorrektie”, voorspelde de heer Toxopeus. Het is nu eenmaal voor een politieke party nooit aangenaam verkiezingen te moeten ingaan als men driftig te keer is gegaan tegen een belastingverlaging. Zondag over een week zal Bolsward weer een eigen Gereformeerde predi kant hebben, n.l. ds. Sinia van Ee. Hoe wel hij niet in Oostdongeradeel is ge boren, doet zijn naam wel vermoeden dat hij uit een oud geslacht uit deze gemeente stamt. Zijn vader was cipier te Leeuwarden en zodoende stond zijn wieg (in 1922) ook daar. Z’n moeder kwam uit Oostdongeradeel, Niawier. Zondag ging hij afscheid nemen van zijn gemeente. Toen had hij in dit dorp 7% jaar gestaan. Het is een goede periode voor het gezin Sinia geweest doch he laas zijn er in deze tijd enige tragi sche sterfgevallen voorgekomen. En daarbij is de predikantenfamilie altijd zeer nauw betrokken. Mede hierdoor raakt men sterk aan de gemeente verbonden en viel het af scheid ook zwaar. Ook waren er andere dingen. Zo was ds. Sinia oprichter van de bejaarden vereniging „Blier foarütsjoch”. Elke maand komen de oudjes in grote getale bijeen onder leiding van de predikant, die dan uit de Hillige Histoarje leest en een klein toespraakje houdt. Verder is het een gezellige middag die altijd zeer op prijs wordt gesteld, aldus De Dockumer Courant. Voorts is dominee Sinia oprichter van de zaterdagmiddag voetbalclub „Ooster- go” en was hij zelfs nog voorzitter hier van! Dit alles moet nu ook ophouden we gens het vertrek naar Bolsward. Deze plaats is het uiteindelijk geworden. Voordien waren reeds 19 beroepen bin nengekomen; dat van Bolsward was de twintigste. avonds in een volle kerk ds. Sinia voor de laatste maal als predikant van de ge meente voorging. Hij hield zijn afscheids preek naar aanleiding van Joh. 3 vers 29. De tekst hieruit luidde: „Maar de vriend van de Bruidegom, die er bij staat en naar hem luistert, verblijdt zich met blijdschap over de stem van dé Bruidegom”. In de preek liet ds. Sinia uitkomen dat ook hij de 7% jaar die hij in Ee als predikant mocht zijn, on- dergeschikte was geweest aan de Brui degom en in zijn dienst heeft mogen heenwijzen naar de Christus. De Tweede Kamer heeft het regerings voorstel om de verkoop van voorbehoed middelen vrij te laten goedgekeurd. Een uitzondering heeft de regering gemaakt voor de pil, die alleen op voorschrift van een arts verstrekt kan worden. Tegen waren de arp, twee kvp-ers, de staat kundig gereformeerden, de beide boeren- frakties en de heer Jongeling (gpv). Vol gens de nieuwe regeling mogen voorbe hoedmiddelen in winkels vrij worden aan geboden, ook aan minderjarigen, terwijl bovendien in besloten ruimten automaten mogen hangen. Bij de behandeling van dit voorstel kwam het tot een unieke gebeurtenis, die zich korte tijd later zou herhalen bij de be handeling van een aantal wijzigingen in de vennootschapsbelasting: de stemmen staakten. De Kamer kon het niet ééns worden over de vraag of gemeenten nog eigen regels mogen opstellen, met name voor het plaatsen van automaten. Minis ter Polak (justitie) had voorgesteld de gemeenten vrij te laten om plaatselijke opvattingen over kiesheid en goede smaak volledig tot hun recht te laten ko men. De liberaal Geertsema diende een amendement in waarin de gemeenten al leen de bevoegdheid krijgen om plaatsing van automaten langs de openbare weg te verbieden. Bij de stemming over dit a- mendement was de uitslag 62 voor en 62 tegen. Bij de herhaling van deze stem ming, een dag later, bleek de groep Koekoek per vergissing eerst voor had gestemd. Het moest tegen zijn. Het a- mendement werd met 61 tegen 62 ver worpen. Fraktievoorzitter Schmelzer van de kvp gaat praten met de voorzitter van de kvp-jongerenorganisatie, ir. Stienen. De fraktie van de kvp is boos op de jon geren omdat zij forse kritiek hebben la ten horen op het werk van de fraktie en daarbij zo ver zijn gegaan, dat zij namen hebben genoemd. Eerst beperkten zij zich tot het noemen van die fraktieleden, die in hun ogen goed waren, later noemde de heer Stienen,in een,interview namen van de slechterikken. Hij vindt, dat de kvp-fraktie „een groot aantal politieke onbekenden” bevat en wat „middelma- tigen”. De fraktie neemt dat niet en gaf haar voorzitter opdracht de jongeren eens flink dé les te lezen. de pastorie in Ee hangt aan de schoorsteenmantel het familiewapen van de Sinia's. Prachtig geschilderd op eén bord in originele kleuren. Hieruit kan de dienst kwamen verschillende s» 1 *8 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1