van Samenstelling Deense turnploeg 6ahe Skroar Mijn indrukken Bolsward Mannen leer huilen en tot ziens Fan de Martinytoer ■a Goede reis DINSDAG 24 JUNI 1969 108e JAARGANG No. 48 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Él® Hwat hat üs hjoed to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fries zilver uit de gouden eeuw Hanne Nielsen in een van haar fantastische sprongen j.s. Cecil Pettus J Tj. de J. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Dy’t seis net oan ’t spek komme mei, gunt in oar de swaerden net. Ga op vakantie In eigen land Vervul er uw wensen In bos of aan strand. Neem de grote vlakten Of meren gebied. De zilveren golven En ’t ruisende riet. Heb veel plezier En zoekt ’t gerief Want gulle vrijheid Heeft ieder lief. Abonnementsprijs f 3,76 p. kwwteel (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS IHtg. A. J. OSINGA n.v^ Boleward Administratie- en Redactie-adree: Marktstraat 13 TeL 3044 - Na 18.30 tmr 2660 ef 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad stees trochgiet. Net allinnich to uzes, mar yn alle lannen, by de iene har der as by de oare, mar by allgearre giet it syn sinistere gong. Hoe djip dizze kwestje it ekonomysk- soasiale libben yn syn macht kriget, koe men dizzer dagen wer sjen, doe’t yn it formidden fan de boere-organi- saesjes de kwestje oan de oarder kaem, hoe’t men oan moast mei de taksaesje fan de bidriuwsskea, üntstien troch it pleatsen fan de heechspanningsmêsten fan it PEB. Fanseis der moat forgoeding foar jown wurde, mar hoe? Kin men der mei ta, dy skea to skatten en oan eigner en hier- der dit bidrach oer in bipaeld oantal jierren üt to biteljen? Stel dat men it iens is, dat sa'n hierder in bidriuws skea hat fan 100 goune yn it jier. Kin men der dan mei ta, him acht of tsien kear dit bidrach to jaen en dermei üt. Guon bipleiten in oare regeling, namlik in jierliks bidrach. Dan soe dit bidrach geleidelik heger wurde kinne, as dy yn- flaesje trochduorret. Dan soe men ek rekken halde kinne mei dingen, dy’t yn- floed hawwe op dy skea. Sa hat men yn de bouhoeke folie mear lést fan dy mesten as yn de greide en bygelyks yn de nije polders, dêr’t men foar syktebistriding fleanmasines brükt, wer folie mear. Hoe mear en hoe grea ter de marines wurde, desto greater is it lést en de skea. Yn de provinsje Sé- lan hat men de boeren, dy’t hjir mei to krijen hiene, foar de kar set: óf in bi drach yn ien kear, óf in jierliks bidrach. It like der earst op, dat i-n diel fan Sekema zal ook wel niet hebben ge dacht dat zijn prachtige snuifdoos die hij op 20 augustus 1730 liet maken met het opschrift: „Deze doos hebbe ik be komen naar lang swerven op holle stro men, wanneer ik quaarn int Vaderlant uit het oostindisch Morenlant”, meer dan 200 jaar later nog eens te Bolsward zou zijn te zien. Trouwens er zijn nog veel meer bezienswaardige voorwerpen, zo als een aansteekcomfoor, een troffel, een koffiekan, een kaarsensnuiter, een bon- bonbakje, een tabaksdoos, een theebus, een presenteerblad, een mastkop (een maal in opdracht van Gedeputeerde Sta ten van Friesland vervaardigd als prijs voor een zeilwedstrijd. Van de lepels, die we reeds noemden, is vooral die van Jan Staffels belang rijk. Hij graveerde er n.l. het alliantie- wapen op van Hettinga-Hottinga, na men die in onze contreien geen onbe kende klank hebben. En dan te bedenken, dat dit alles in één zaal is ondergebracht en men voor de luttele f 0,75 nog veel meer kan zien, de prachtige schilderijen enhet stad huis zelf. Jammer dat in de catalogus een paar nummertjes verwisseld zijn, maar na enig speurwerk komt men er wel uit. Wij hopen, dat in de heamieldagen Bolswards stadhuis met Frieslands Gou den eeuw veel bezoek mag ontvan gen. vrouw „ten halve lijve”, een minneko zend en musicerend paar en een dan sende boer. Het tweede is versierd met naakte vrouwen in een landschap, die de vijf zintuigen verbeelden: het gezicht het gehoor, de smaak, de reuk en het gevoel. Het derde toont een man met een brandend hart in de hand en een vrouw met een bloem, zinnebeeldige voorstellingen geheel passend bij de geest van de tijd. Een mosterdpot, acht kantige brandewijnskom, drinkhoorn, schotel met lampetkan en Nautilusbe ker vormen weer voorwerpen van ge heel andere aard. Het ovale doosje dat Epke Holtes in 1656 (10 jaar vóór de dood van Gysbert Japiks dus) maak te, is ook te zien. Op de wand vinden we gedreven bloemenornamenten, op het deksel Hermes, die Argus in slaap fluit, achter hem lo, in een koe veranderd en in de lucht Hera in haar pauwenwa gen, allemaal typisch mythologische fi guren uit de Renaissancetijd. Het is een raadsel hoe de Avondmaals beker van Itens op de tentoonstelling komt. Het pleit wel voor Itens, dat het deze fraaie beker in 1657 door een Bols wardse meester liet maken, niet, dat het die later weer van de hand deed. Dat de beker, met op de wand drie cartouches met Hoop, Geloof en Diefde, inderdaad van Itens is geweest, bewijst het op schrift onder op de standring: DE BE KER VOOR DE GEMEYNTE VAN ITENS ANNO I.6.5.8. Een andere avondmaalsbeker is in bruikleen gegeven door de herv. gemeen te te Wijns. Andere voorwerpen die de moeite van het bekijken meer dan waard zijn zijn een fraaie flapkan, uit 1670, een kerkboek uit 1679 en een zoutvaatje, in 1680 gemaakt door Claes Baerdt uit Bolsward. Van dezelfde Bols- wardse meester zien we ook een paar fraaie schotels uit 1681. De verschei denheid is groot. Zo moeten we nog wij zen op een fraai ampullenblaadje, een snuifdoos (met het wapen Vierssen), ’n zakzonnewijzer, boeksloten (ook van Claes Baerdt) een theepot, twee sui kerstrooiers, twee kandelaars, een thee ketel (ook met Bolswards meesters- merk) en een prachtige reliekhouder, met op de geprofileerde voet een vaas vormig vat met afgeplatte zijde, waar in grote medaillons. En Temme Auwes Het feit, dat huilen wordt beschouwd als iets onmannelijks, met als gevolg, dat veel mannen hun emoties onder drukken en niet huilen, werkt de ge spannenheid van een groot aantal man nen in de hand. Die gespannendheid, ook wel beked onder de naam „stress” zou mede een rol spelen bij hart- en vaatziekten, e.d. Kortom, gespannenheid is een ongezon de zaak dat staat vast en gespannen heid wordt in de hand gewerkt, wan neer we onze emoties onderdrukken. Niets is beter voor de gezondheid dan spanningen af te reageren en een van de manieren waarop men dat kan doen is huilen. Vrouwen zijn wat dat betreft bevoor deeld, want zij behoeven zich niet te generen om eens flink te huilen als de emoties ze te bar worden. De stoere mannen moeten maar op hun lip bij ten en alles verkroppen. Amerikaanse specialisten die zich in de ze materie hebben verdiept adviseren de mannen dan ook, dat zij moeten le ren huilen. Dat klinkt misschien raar, maar het is een feit, dat wanneer men zich heeft aangewend, om de neiging tot huilen te onderdrukken, men na ver loop van tijd niet meer in staat is om spontaan te huilen. Dat is iets waar veel mannen mank aan gaan. Zij kunnen vaak niet eens behoorlijk huilen. Daar om adviseren deze Amerikaanse speci alisten ook het huilen weer te leren. Het is beslist niet onmannelijk en bovendien als het dan persé moet is er altijd wel een plaatsje te vinden waar men onge zien en alleen is, om eens flink uit te huilen, daarmee spanningen af te rea geren en een bijdrage te leveren tot een betere gezondheid. ad cansas anseaticas civitatis Bolswar- diae, dat in 1611 gemaakt werd door Jan Staffels, zilversmid te Bolsward en dat in bruikleen werd gegeven door het Gerechtshof te Leeuwarden. Een voor werp, dat eigenlijk in onze stad een definitieve plaats zou moeten hebben. De expositie bevat verder drinkbekers en schalen in rijke verscheidenheid, zo als b.v. de Avondmaalsbeker in 1633 ge maakt door Lolle Jeltes te Bolsward. Op de wand zien we drie rijk geklede figuren gegraveerd, waarboven drie ova le medaillons met de bruiloft te Kana, de Barmhartige Samaritaan en Chris tus en de Samaritaanse vrouw. Een apart hoofdstuk vormen de Knotte- kistjes, meestal met half cylindrisch deksel. Deze kistjes raakten in gebruik ter vervanging van de knottedoek, een doek met gouden dukaten die de min naar vroeger zijn geliefde placht voor te houden. De „knotte” was een losse knoop. Trok het meisje de knoop dicht, dan waren de dukaten voor haar, maar was ze meteen „verkocht”. Het geven van een knottedoosje stond ongeveer gelijk met onze verloving. Op de ten toonstelling bevinden zich een viertal dergelijke knottedoosjes van Bolsward- se meesters, w.o. van Pyter Pytersen Hovreus waarvan de een op de wand gegraveerde figuren n.l. een man en een permaninte waardedaling fan it jild sjen, dy’t neat mear to meitsjen hat mei oar- loch of rampen, mar dy konstant ien kant ütgiet. Dit is foar it oergreate diel fan de minsken in rare boel, hwant it üntnimt oan de lju de wissichheit, dy’t hja, mei hurd arbeidzjen, sunich wezen en sparjen birikke woene. De man, dy’t yn myn jongestiid in ton bisiet, wie stienryk, mar dy’t nou in ton bisit, komt sahwat oan de AOW ta. Yn namme gean leanen en forgoedin- gen omheech, mar yn feite bliuwt dér in skeamel bytsje fan oer. Dizze per maninte ynflaesje fan it jild hat it re- gear der al tabrocht om de pensioenen fan tiid ta tiid to forheegjen en de AOW oan to passen. Ek de forsekeringen bin- ne mei dizze oanpassingen bigoun, de iene sa en de oare wer oars, hwant elk fielt, dat dit weiranende jild op de iene of oare wize kompenseard wurde moat. De lytse sparder mei hwat steatspapie- ren is der it minste oan ta. Tüzenen fan dizze lytse lju sitte mei hwat obligaesjes fan 35 persint dy’t alle dagen leger yn koers wurde en hwerfan de rinte, yn namme gelyk al le jierren minder wearde hat. Mar ek as hja nije papieren hawwe mei 7 of 7% persint rinte, stean hja noch oan de forkearde kant. Har bisit bilunet sta- dich fierdèr en as hja oer tsien of twein- tich jier har tüzen goune wer krije, kin ne hja der folie minder mei as nou. It healwize is, dat elk tsjin dizze sla pende jildüntwearding is en alle jier ren de regearing seit, dat hja de yn flaesje to liif sil, mar dat dizze mar verenigingsteam dat meermalen Deen se kampioenschap won. Anders Vestergaard 19 j. Zeer talent vol turner, was 3e bij de nationale jun. kampioensch. Beste toestel paard en rek. Borge Nielsen. Een van de oudsten. Nog aktieve turners van Denemarken was jaren Deens kampioen. Nam deel aan 39 internationale wed st rij den .De „grand aid mon” van de Deense gym nasten. Hans Peter Nielsen 26 j. Deens kampi oen in 1963, 1966, 1967. Nam deel in Mexico 1968. Werd 5e bij de Scandi navische kamp. 19 intern, wedstrijden. Beste toestel paard, brug. Coach Viggo lensen voorz. en leider. Beste inwoners van Bolsward. Ik moet bekennen, dat toen mij ge vraagd werd hier enkele indrukken weer te geven, over uw stad en manier van samenleven, ik hierdoor niet alleen vol komen door werd verrast, maar ik mij er ook heel erg door vereerd gevoelde. Ik ben dan ook heel dankbaar, voor de gelegenheid, die mij hier wordt gebo den. Laat mij dan beginnen met te zeggen, dat ik in Bolsward ben geweest sedert de 11e juni en hier nog zal blijven tot de 25e. Ik ben hier ondergebracht bij een gezin, als een eerste onderdeel van een uitvoerig educatief programma, dat is georganiseerd door mijn universiteit in Amerika, n.l. het Politechnisch In stituut in Virginia. De bedoeling van het programma is in hoofdzaak nadere studie te maken van de politieke, so ciale en economische structuur van Ne derland en andere Europese landen. In de tijd, die ik nu in uw gemeenschap mocht doorbrengen, heb ik de gelegen heid gehad heel veel dingen te doen te zien en mee te maken. Reeds de tweede dag nadat ik was aan gekomen had ik de gelegenheid uw Frie se hoofdstad Leeuwarden te bezichtigen, met o.a. de prachtige Statenzaal in het provinciehuis. Ik vind Leeuwarden een prachtige stad. De middag van dezelf de dag mocht ik de officiële opening meemaken van de weg van Bolsward naar Workum met zingende schoolkin deren, muziekkorpsen en het prachti ge Statenjacht. De vrijdag daarop nodigde mijn gast heer mij uit met hem mee te gaan naar zijn klassen in de school Nijenhove te Bolsward, waar ik de scholieren mocht vertellen van onze manier van leven in Amerika. Het was een bijzonder aardig experiment, dat mij heel mijn leven zal bijblijven. Ik kan gerust zeggen, dat de school trots mag zijn op zulke leerlin gen. Ik vond ze geweldig en wat be stond er veel interesse voor de vraag stukken, waarover vragen werden ge steld. Na de school heb ik nog veel andere gebouwen te Bolsward gezien. Zo ben ik in het stadhuis geweest met zijn mooie tentoonstelling, heb ik de Martinikerk en de St. Francicuskerk bezichtigd. Ook De tentoonstelling „Frieslands Gouden Eeuw” had misschien ook „Frieslands zilveren eeuw kunnen heten. De rijke zilvercollectie vormt n.l. een interessant onderdeel van deze expositie. Het bij zondere is wel dat het allemaal zilver is van Friese meesters, vooral ook van Bolswardse zilversmeden. Het is op een zeer fraaie wijze tentoongesteld. In het schemerlicht blinkt het ene kunstwerk na het andere op uit de verlichte vi trines in de b. en w. kamer. Er is een grote verscheidenheid van voorwerpen. Sommigen hebben de eeuwen getrot seerd. Onwillekeurig rijst de vraag: Door hoevele handen zijn deze voor werpen gegaan. En de heel nuchtere vraag: Hoeveel maal zijn ze in de loop der eeuwen gepoetst? Welke gevoelens hebben ze zo voor en na opgeroepen? Er zijn gedachtenis lepels bij, gegeven bij de geboorte door trotse (groot?)ouders, trofeeën, eens be haald na felle sportieve strijd, brande- wijnkommen die zijn rondgegaan op kraamvisites enz. Een bijzonder fraai voorwerp is de rin kelbel, door een Bolswardse meester vervaardigd in 1592, toen de gouden eeuw bij wijze van spreken nog in de wieg lag. Van belang voor Bolsward is ook het zegelstempel met het wapen van Bolsward en het randschrift Sigillum DE STRIID TSJIN DE SAKJENDE JILD WEARDE Ien fan de slimste en earnstichste pro blemen yn de moderne tiid is it bisyk- jen de aloan sakjende jildwearde tsjin to gean. De kwestje is net alhiel nij, hwant ek yn it forline wie it jild net frij fan sakjen en stigen. Lykwols dat barde doe mei skokken, fakentiids troch oarloggen öf greate rampen. Troch de tiid hinne is it jild dan ek hyltyd min der weardich wurden of as jo it leaver oars hearre, de prizen fan it goud bin- ne a""'an heger wurden. Mar de moder ne tiid nei de léste oarloch lit üs in Daar waar de horizon Wordt als een streep Krijgt het lied der zee U in haar greep. begraafplaats en zag ik in het Weeshuis de voogdenkamers. Ook bezichtigde ik een van de bejaardentehuizen, waarvan Bolsward er zo veel bezit. Elk bezoek was voor mij een belevenis en het stem de mij dankbaar, dat ik overal zo vrien delijk werd ontvangen. Op mijn wan delingen door Bolsward heb ik met me nigeen een praatje gemaakt. Dat dit mo gelijk was stemde mij blij en gelukkig. Al deze bezoeken en contacten hebben de basis gelegd voor de indrukken die mij van Bolsward bij zullen blijven en die ik nu onder woorden zal trach ten te brengen. Het lijkt mij het best, dit in zijn algemeenheid te doen en niet in details te treden. Mijn eerste contact met Bolsward was dat met mijn gastgezin. De warmte en genegenheid, waarmee ik werd begroet zal ik mij steeds blijven herinneren. Maar ook de contacten die ik verder in de stad kreeg waren allen even harte lijk. Deze tradititie van gastvrijheid en genegenheid is het waard om bewaard te blijven en het zou betreurenswaardig zijn, wanneer deze zou tenonder gaan in de hardheid van het moderne leven, en de rust en vriendelijkheid het slachtof fer zou worden van de haast en zake lijkheid, die in het leven steeds meer op de voorgrond treedt. De eigenschappen hierboven aangege ven vind ik ook geprojecteerd in ar chitectuur van de stad zelf, zowel wat betreft in de gebouwen zelf, als in de rangschikking ervan. Deze weerspiege len volgens mij de geaardheid en het karakter van de bevolking. Bolsward kan bogen op een rijke historie en tra ditie en overal voelt men, hoezeer men hieruit leeft en met hoeveel liefde de ze wordt omgeven, iets wat wij missen en waar u gerust trots op mag zijn. De liefde voor al wat oud is verklaart wellicht ook, dat hier zo heel veel wordt gedaan aan de zorg voor bejaarden. Naast het groot aantal en de grote ver scheidenheid van scholen viel mij voor al de zorg voor de oudere mens op. Dat er zoveel zorg wordt besteed zowel aan de jonge, als aan de oudere mens heeft veel indruk op mij gemaakt. Wij kunnen er ook iets van leren. In het deel van de USA, waar ik woon, is men te lang van de gedachte uitgegaan, dat alles wat nieuw en modern is, daardoor ook automatisch góed is. Heel lang zaam beginnen wij nu ook te leren, dat de historie, die bij ons uit de aard der zaak veel jonger is, niet verloren moet raken, maar bewaard blijven. In de op voeding begint men er nu aandacht aan te besteden en zo komt ook de zorg voor de bejaarden bij ons pas nu op gang. Het is een verheugende ervaring te mo gen constateren, dat men in Nederland niet zo door de hedendaagse wereld in beslag is genomen, dat zij waardevol le elementen in de sociale ontwikke ling als de bejaardenzorg hebben verge ten. Ik ben er zeker van, dat het voor beeld, dat u hiermee hebt gesteld, op menigerlei manier kan gelden voor Amerika, dat met de sociale ontwikke lingen in de onmiddellijke toekomst voor een enorme opgave staat. hebben we een bezoek gebracht aan de 1 Virginia Voor het grote turnfestijn op zaterdag 28 juni a.s. op het sportpark „Het Bol- werd” waaraan ook de keurgroep „Vi borg Gymnastyk Forening” deelneemt, ontvingen wij de samenstelling van de Deense keurgroep. Dames: Grete Lykke. Maakte verschillende ma len deel uit van Deense dameskeur- korps, beste toestel brug. Marianne Bech 17 j.: een alround turn ster beste toestel brug. Jytte Bech 18 j.: Deense junioren kam pioen 1968. Beste toestel paardsprin- ge-n. Jette Krog 15 jaar: zeer talentvol meis je de Deens kampioen junioren 1969 en nr. 6 bij de dameskampioenschappen. Hannie Nielsen maakte verschillende ma len deel uit van nationale team. In 1969 3e plaats bij Deense kampioen schappen. Beste toestel Brug-paard- springen. Ane Merete Fenger: 1969 2e Deense kampioensch. verschillende malen in na tionale team. Nam deel aan Europese kampioenschappen in Zweden. Coach. Anne Marie Jorgensen. Heren: Fleming Pedersen. 21 j. zeer goede tur ner. Beste vrije oefening. Erik Lyngsoe 24 j. was meermalen lid van nationale team junioren. Preben lensen 22 j. is lid van het de boeren op dat jierliks bidrach oan woene, mar doe’t de kniper op 'e skine kaem, keazen se dochs mar it bidrach yn ien kear. Yn de nije polders hat men yn it earstoan ek oanhalden op jierlikse bidragen. Mar hja hawwe dy striid forlern, de autoriteiten wiene net ré dy kant üt to gean en it skynt, dat de onteigeningswet harren dêrta de kans jowt. Wol hawwe hja troch stüf oanhalden hwat oars birikt sa is my trochdien, namlik. dat de bi- lêstingsskea troch it Elektrysk Bidriuw bitelle wurde soe. Dat is net sünder bi- lang, hwant sa’n forgoeding yn ien kear wurdt, yn in goed jier, de top fan it ynkommen en dér byt de bilêsting in hiele hoeke üt. Hjir yn Fryslan is de saek noch yn bi- sprek. It Lanbouskip en de trije boere- organisaesjes en Frysk Grounbisit haw we de saek fan alle kanten bisjoen en sille nou in saeklik ütstel oan Depu- tearre Steaten stjüre. Wy hoopje üs le zers op ’e hichte to halden fan de üt- slach. Dy is hjoed as moarn foar hiel folie boeren en eigners fan bilang. En nochris moatte wy elk oanriede by al le skea of langemis troch oerheitsorga- nen, de eask to stellen, dat de Frys- ke Taksaesjekommisje de skea bipaelt. Hja docht dat ek by it PEB, de pro vinsje en in great tal gemeenten. Foar hierder en eigner komme hjir gjin kos ten üt fuort en hja binne wis, dat it deskundich en earlik dien wurdt. It adres is: Prov. Taksaesjekommisje Os- sekop 13. Ljouwert. IR 4^

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1