Wilson toch door de knieën SER wil huurverhoging uitstellen Gans SRroar met half jaar Wijkverpleegsters hel pen vakantiegangers iiiiiiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Min. Klompé ,in de wielen gereden9 r - 27 JUNI 1969 108e JAARGANG No. 49 Wymbritseradeel. Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND üs hjoed to sizzan Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en regering is niet de enige instantie wetsvoorstellen kan indienen. Ook Kamerleden zelf kunnen, mits zij vol doende collega’s achter zich krijgen, voorstellen doen, zgn. initiatief-wetten. Zoiets komt niet vaak voor omdat een regering meestal wel weet welke wen sen in het parlement leven en bijtijds zal proberen daaraan tegemoet te ko men. Toch staan nu twee van deze <11 F 3 5 MS b - Wilson door de knieën Het Midden-Oosten Initiatief van Cultuur zo De nieuwe regering van F rankrijk gepresenteerd Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De Sociaal Economische Raad (SER), een adviesorgaan van de regering waarin werkgevers en werknemers zijn vertegenwoordigd, heeft eind vorige week voor stellen gedaan voor de maatregelen, die in 1970 moeten worden genomen ter bestrijding van de inflatie. Dit gebeurde in het traditionele halfjaarlijkse rapport, ,,b®t belangrijkste, dat de SER tot nu toe heeft uitgebracht”, zei werkgevers voorzitter Bosma niet ten onrechte. De SER meent, dat alle partijen (regering, werkgevers en werknemers) offers moeten brengen om de geldontwaarding bin nen de perken te houden. Voor de belangrijke portefeuille van fi nanciën had Pompidou (of Delmas dan) een beroep gedaan op de 77-jarige par tijgenoot van Giscard, Antoine Pinay, de man, die in het begin van de jaren '50 kortstondig succes heeft gehad in de strijd tegen de inflatie. Aangezien het ogenblik aangebroken lijkt om die strijd met kracht te hervatten, had Pompi dou Pinay gevraagd. Naar verluidt, had deze zulke drastische maatregelen voor gesteld, dat Pompidou deze niet aandurf de en weigerde, waarop van Pinays mi nisterschap niets is gekomen. Giscard is onder De Gaulle minister van finan ciën geweest. Als zoveel ministers van financiën in bijna de gehele wereld heeft ook hij zijn strijd tegen de inflatie ge voerd. Dat was het stabilisatieprogram- ma van het begin van de jaren ’60. Uit deze gang van zaken kan men op maken, dat de strijd tegen de inflatie onder Pompidou op vrij rustige manier zal worden gevoerd. Op buitenlandse zaken komt als opvol de boot. Gewapend met versierde hooi- harken en temidden van een bloemen pracht. Van l.n.r. mej. F. de Vries (hof dame), mej. M. Keyzer (heakenlnginne) en mej. G. Nawyn (hofdame). (foto L. K. Mol) Abonnementsprijs f 3.75 p. kwwrtael (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), De die Bolswards Nieuwsblad eveneens de hulp van een wijkverpleeg ster verkrijgen. Deze patiënten dienen eerst een arts ter plaatse te consulte ren, die hen zo nodig naar een wijk verpleegster van een der kruisverenigin gen kan verwijzen. initiatiefwetten op stapel. Vorige week kwam de PvdA-fraktie met een wets voorstel om de ontruimingstermijn voor huurders in geliberaliseerde gebieden met een jaar te verlengen. Sinds okto ber 1967 zijn de huren vrij in Zeeland, Noord-Limburg en delen van Brabant, Groningen, Friesland en Drente. De hu ren komen daar tot stand in overleg tussen huurder en verhuurder. Heeft dit overlég geen resultaat dan kan de ver huurder ontruiming eisen. De kanton rechter kan deze ontruiming met ma ximaal twee jaren opschorten. Deze ter mijn loopt nu af. Inmiddels werkt de regering echter aan wetswijziging waar door de ontruimingstermijn in een aan tal gevallen veel langer kan zijn. Deze wijzigingen zullen echter pas eind van het jaar worden behandeld. Om de huur ders, die nu met ontruiming worden be dreigd (in driehonderd gevallen is uit stel van ontruiming gevraagd) te helpen wil de PvdA een wet waarin de ter mijn van twee jaren met één jaar wordt verlengd. De tweede tnitiatief-wet zou deze week door de KVP-fractie in de Tweede Ka mer worden ingediend. De KVP wil werkgevers bij de wet verplichten om bij het overlijden van een werknemer een tot twee maanden het volle loon door te betalen aan de weduwe. Driekwart van de werknemers heeft zo’n regeling al in de CAO. Weduwen van ambtenaren krij gen drie maanden na het overlijden van de echtgenoot het volle loon. De KVP wil nu zo’n regeling voor alle werkne mers. Aanleiding voor dit voorstel was het relaas in het NKV-blad over een weduwe, die naast de wettelijke AWW- uitkering geen enkel pensioen ontving omdat in het pensioencontract was voor zien in een korting per dienstjaar. Hoe wel jarenlang premie was betaald kreeg de weduwe geen cent. Een nauwelijks aanvaardbare regeling, hoewel minister Roolvink (Sociale zaken) de Kamer liet weten, dat er in dit geval niets- onoir- baars was gebeurd. Bij zijn beëdiging als president van Frankrijk vorige week vrijdag werd al bekend wie hij zou belasten met het minister-presidentschap. Het werd de 54-jarige president van de Nationale Vergadering, Chaban-Delmas, tevens burgemeester van Bordeaux. Delmas (hij heeft zijn schuilnaam uit de verzetsbeweging, Chaban, aan zijn familienaam toegevoegd) is een getrouwe gaullist, maar heeft ook in de Vierde republiek enkele malen een ministersportefeuille beheerd. Zijn grote kracht is zijn soepelheid. Hij komt te staan aan het hoofd van een regering, waarin behalve de echte gaullistische kern (Debré bv.) coalitiegenoten zitten. Aan de rechterzijde vinden w|j weer de onafhankelijke republikeinen, die heel nauw met de gaullisten verbonden zijn, al heeft hun leider Giscard d’Estaing bij het referendum neen laten stemmen. Hij heeft zich echter snel nadat Pompidou zijn kandidatuur had gesteld, voor deze uitgesproken. De beloning is niet uit gebleven, al is Giscard tweede keus gebleken. Een veroordeling va.n de kant van de regeringspartijen aan het adres van de kunstenaars, die de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum bezetten en een ver oordeling van de kant van de oppositie aan het adres van de regering, die veel te weinig geld over heeft voor kunst en cultuur. Dat was het resultaat van ger van Debré de Europese gaullist Mau rice Schumann, waaruit men evenwel nog niet mag afleiden, dat Frankrijk zijn hele buitenlandse politieke koers zal wijzigen. Schumann is een geestdrif tige, maar niet al te belangrijke of in vloedrijke figuur, die zeker overscha- duwd zal worden door Pompidou en De bré, die is overgegaan naar defensie, welk departement zeker ook zijn raak punten met de buitenlandse politiek heeft en zeker met de Europese. Een aantal belangrijke figuren van het Franse centrum had zich niet achter Poher, maar achter Pompidou geschaard. Twee van hen, Duhamel en Fontanet, hebben de beloning gekregen in de vorm van een portefeuille. Duhamel moet trachten orde op zaken te stellen in de landbouw, waar iedere hervorming, die noodizakelijk is voor de economie als geheel de bewindsman de vijandschap van de boeren op de hals zal halen. Fontanet krijgt arbeid. Tegenover deze uitbreiding naar het In Engeland heeft de socialistische re gering van Wilson de krachtproef met de vakbonden verloren, al wordt het als een overwinning voorgesteld. Na een maandenlang debat over de regeling van het stakingsrecht, waarin premier Wil son wetgeving op dit punt van essen tieel belang had genoemd voor Engelands economie, heeft hij nu het desbetref fende wetsvoorstel ingetrokken, zwich tend voor de vakbonden, die niets van beperkende bepalingen wilden weten. Een van de aspecten van Wilsons voor stel was, dat een staking, hangende be middeling, dertig dagen opgeschort zou kunnen worden, zoals in Amerika het geval is. Werd in strijd met deze bepa ling toch gestaakt, dan zouden de lei ders van die staking strafbaar zijn. Die strafbepalingen vooral zaten de vakbon den hoog. De invloed van de vakbonden in de La- bourpartij (in feite zijn zij de belang rijkste onderdelen van de partij) is zo groot, dat Wilson niet zeker was van een overwinning in het parlement. Daar om moest hij toegeven, want na een dergelijke nederlaag op een door hem zelf opgeblazen probleem was hij wel ver plicht geweest algemene verkiezingen uit te schrijven, die ongetwijfeld op een zwa re socialistische nederlaag zouden z|jn neergekomen. Ernstig is, dat Wilson, gezwicht als hij is. ernstig aan gezag heeft ingeboet en dat hij nauwelijks meer kan betogen, dat hij de behoefte aan een krachtige regering vult. centrum staat het vertrek van de mi nister van onderwijs, de vroegere radi caal Edgar Faure, die zich na de revol te van de studenten in mei van het vo rige jaar, intensief bezig heeft gehou den met de hervorming van het on derwijs. Hier waren vooral de orthodoxe gaullisten helemaal niet over te spre ken. Faure had een ander departement aangeboden gekregen, maar hij weiger de en staat nu buiten de regering. de (late) begrotingsbehandeling van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in de Eerste Kamer. De oppositie richt te zich overigens niet zozeer tegen mi nister Klompé, in wie men zelfs een bondgenoot zag voor vernieuwing en de mocratie, maar over haar hoofd heen tegen de regering. De pacifistische se nator Boetes vermoedde, dat minister Klompé „door de rest van het kabinet in de wielen wordt gereden”. Ook woord voerder van regeringspartijen pleitten voor meer aandacht voor wat zij noem den „het totale welzijnsbeleid”. De libe rale oud-minister mevrouw Schouwe- naar-Franssen vond, dat zo langzamer hand een eind moet komen aan de zgn. contra-prestatieregeling waardoor veel kunstwerken in kelders verdwijnen. Zij opperde het idee van een uitleenbibljo- theek voor schilderijen. Als Iemand dan erg aan een schilderij gehecht raakt zou een goede afbetalingsregeling b|j de aan koop moeten helpen. Elk in bokse, sei de frou en hja naem de hiele broek. Vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van ’n kruis vereniging, kunnen deze verpleeghulp in overleg met huisarts en wijkverpleeg ster en in overeenstemming met plaat selijke regelingen ook verkrijgen op het vakantie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn voor het geven van in jecties. De behandelende arts dient de vakantieganger dan een briefje met ge gevens mee te geven. Wanneer iemand, die met vakantie is, ziek wordt en een arts raadpleegt, kan indien nodig, op vertoon van de lid maatschapskaart van een kruisvereni ging, ook de hulp van een wijkverpleeg ster worden verkregen. Buitenlanders, die in ons land hun va kantie doorbrengen, kunnen bij ziekte Na een vrij lange periode van betrek kelijke rust heerst er aan het Suez- kanaal vrij grote militaire activiteit. Het afgelopen weekeinde hebben twee detachementen Egyptische commando troepen overvallen gepleegd op de oos telijke oever van het kanaal, waar zij Israëlische versterkingen hebben ver nield. Daarna trokken zij terug. Van militair belang is dat alles niet. Het waren meer politieke overvallen, waar mee president Nasser wil aangeven, dat het ogenblik voor een diplomatieke re geling nog niet gekomen is. Deze aanvallen zijn kort na het bezoek van Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, aan Kaïro gekomen. Men neemt aan, dat Gromiko, wiens land met Amerika aan het overleggen is hoe er een oplossing kan worden ge vonden, Nasser Amerikaanse voorstellen had voorgelegd, waar hijzelf wel wat voor voelde, maar die hij toch niet zon der Nassers goedkeuring wilde aanne men. Nasser heeft het toch niet aangedurfd en m het communiqué, dat na afloop van de besprekingen was gepubliceerd, werd alleen gesproken van de noodzaak, dat Israël zich in eerste instantie terug trekt uit de twee jaren geleden bezet te gebieden. De gedachten van het com promis gingen juist uit naar een kop peling van deze aftocht aan het poli tieke regeling, waar Nasser eerder dit jaar af en toe niet helemaal afkering van leek. Om vermoedelijk binnenlandse redenen kan hij zich niet veroorloven deze grote stap te nemen. Wanneer men niet wil praten, dan moet er een andere uitweg worden gezocht en Nas ser wil suggereren, dat binnen afzien bare tijd de Arabische militaire macht zo sterk zal zijn geworden, dat de schan de van de nederlaag kan worden uit gewist. Maar wanneer ook dit geen uit weg zal blijken, dan zit men volkomen vastgevaren, zoals de schepen, die nu al twee jaren in het Suezkanaal zitten. Of Nasser inderdaad streeft naar een militaire oplossing en of h|j daar in derdaad in gelooft, is een andere zaak. Maar hij moet al te lang doen, alsof Dit moet de WAC wel hebben gedacht, toen men aan de vooravond van de intocht de heakeninginne voor de jeugd een tweetal evenementen organiseerde, nl. een straattekenwedstrijd en een hengelwedstrijd. Zowel het enthousiasme bij het één als bij het ander was hartverwarmend. Het gaf een leuk gezicht de jeugd bezig te zien. Bij het straattekenen kwam het vooral aan op de fantasie. Er waren prachtige tekeningen bij. Soms waren er zelfs op het heamielfeest geïn spireerd en hoewel dit geen voorwaarde was, werd het toch wel extra gewaar deerd, zoals bv. de prachtige sjees met heer en dame in oud-Fries costuum, waar mee Giny Abnia de eerste prijs in de wacht sleepte. Ook was menheer de Uil zeer favoriet, zoals bv. blijkt uit de ijver waarmee we op de foto Louke Boersma bezig zien. Hij kreeg er een troostprijs voor. (foto L. K. Mol) hij erin gelooft De regering moet de voorgenomen huur verhoging per 1 januari 1970 met een half jaar uitstellen tot 1 juli en afzien van de verhoging van de BTW per 1 ja nuari. De werkgevers moeten langer om zetbelasting betalen op investeringsgoe- deren (de regering wil deze belasting afschaffen, maar de werkgevers willen nu langer betalen om de tekorten van de regering te helpen dekken). De werk gevers moeten alle werknemers een uit kering van 1 procent van het jaarin komen geven (voorzover dat nog niet is gebeurd) De werknemers tenslotte moeten voor 1970 hun looneisen matigen. De totale loonkostenstijging moet voor 1970 be perkt blijven tot 7 procent, meent de SER. Dit betekent een maximale ver hoging van de CAO-lonen met vijf pro cent. Daar kan alleen verandering in ko men wanneer de prijzen volgend jaar met meer dan drie en een half pro cent stijgen. In dat geval moet looncom- pensatie worden gegeven. Ook als de produktiviteit meer stijgt dan wordt voorzien kunnen de werknemers reke nen op meer loon, wat dan echter zal worden gegeven in de vorm van ’n spaar loon of een pensioenpremie. Wanneer de regering met dit schema akkoord gaat betekent dit, dat de schat kist met een tekort van een half mil jard gulden komt te zitten door het wegvallen van de extra BTW-opbreng- sten. Het handhaven van de belasting op investeringsgoederen kan echter 250 miljoen opleveren. De SER adviseert ook om de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting (totaal 900 miljoen gulden) uit- of af te stellen. De rest van het tekort moet worden opgevangen door bezuinigingen en door een verhoging van de vermogensbelasting, meent de SER. Het kabinet zal zich de komende maan den over deze voorstellen moeten bera den. Veel zal afhangen van de vraag of minister De Block (Economische za ken) de prijzen in de hand kan hou den. Het staat niet met zo veel woor den in het SER-advies maar een prijs verhoging van 3,5 procent over 1970 (zoals de SER nu raamt) lijkt alleen te bereiken met handhaving van de nu geldende prijsmaatregelen, waartegen juist het bedrijfsleven meer en meer in verzet komt. Geen drie kleine kleutertjes, maar wel KW' h’ l i X L.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1