Gabe skiw n Naast beroepskrachten ook vrijwilligers (plm. 4000) Zomerconcert door Fan de Martinytoer Vrij entree 9 Oranje en koren Inbraak in garage Sïg|SStf ïiF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en W ymbritseradeel. DINSDAG 1 JULI 1969 108e JAARGANG No. 50 Rondom J.S. Van het goede teveel Foto L. K. Mol Voorkeur spreken voor Projecten Opleiding Hwat hat 27 instellingen üs hjoed to sizzen In jong wilt is in aaldmans deakiste. ITSJEN NEI BEIDE KANTEN! Foto L. K. Mol Reclassering is voor de Nederlandse burger over het algemeen een vaag begrip. Het gaat mank aan duidelijkheid. Iedereen veronderstelt dat de reclassering zich bezig houdt met mensen die „zitten” of hebben „gezeten”. Veel verder reikt de kennis meestal niet. Dat is geen wonder want een reclassent kun je alleen maar worden wanneer je wegens een bij de wet omschreven misdrijf met de justitie in aanmerking Ibent gekomen. Degene die zo’n moeilijke periode heeft meegemaakt wil daar later liever niet meer aan worden herinnerd. Zolang hij nog onder toe zicht van een van de 27 reclasseringsinstellingen staat heeft hij helemaal geen behoefte met zijn narigheid in het openbaar te treden. Vandaar dat dit werk zo in het verborgene geschiedt en een actie ten behoeve van de reclassering de mensen veel minder aanspreekt dan een Rode Kruis-, een rheuma-, of een tbc- actie. Dat zijn concrete zaken en de mensen kunnen weten waar het geld dat zij geven voor wordt gebruikt. De Deense Ane Merete Fenger, tweede bij de dameskampioenschappen in Dene marken en deelneemster aan de Europese kampioenschappen, bezig op de even- wichtsbalk bij de turudemonskratie op het sportvelden complex zaterdagmorgen jl. Advertentieprijs: 16 et pee mm Ingeas. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Wat doen die reclasserings- ambte.naren Wat verwacht de reclassent van de reclassering? Hoe zit de reclassering in elkaar? Het aantal particuliere reclasseringsin stellingen dat op basis van de Reclas- seringsregeling wettelijk is erkend, be draagt 27. De vijf grootste daarvan zijn het Nederlands genootschap tot reclas sering, de Katholieke reclasseringsver- eniging en de Dr. F. S. Meyersvereni- ging. De verenigingen die zich bezig hou den met reclassering van mensen die door misbruik van alcohol tot misdrijf zijn vervallen, zijn verenigd in de Fe deratie voor de Zorg van alcoholisten, waarbij ook de consultatiebureaus voor alcoholisme zijn aangesloten. Alle be staande ree lasser ingsverenigingen zijn lid van de overkoepelende Vereniging van reclasseringsinstellingen. Deze ver eniging heeft als uitvoerend orgaan het Nationaal bureau voor reclassering in Den Haag. De rust in die banken En de sfeer in de kerk Om zo rustend te zitten Na dagen van werk. Een uur van de week In rust op de banken Daar kunt u nadien De hemel voor danken. A.bonnementsprjjB f 3,75 P- kweetaal (bij vooruitbetaling) Giro 887925 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een onderzoek daarnaar is nog nooit ingesteld, maar dikwijls blijkt dat voor al onderdak en werk op het moment waarop hij hetzij voorwaardelijk is ver oordeel, hetzij zijn detentie beëindigt, - belangrijk is. In veel gevallen lukt het de reclasseringsambtenaar om voor werk en/of huisvesting te zorgen. Daarnaast probeert de reclassering de veroordeel de te helpen zijn plaats te hervinden in gezin en/of werkkring, hem te hel pen bij het verwezenlijken van emigra- tie-plannen enz. Deze vorm van hulp verlening vraagt veelvuldig persoonlijk contact door middel van bezoeken en gesprekken. Wie reclasseringsambtenaar hetzij in dienst van een particuliere instelling, hetzij in dienst van het rijk wil wor den dient daarvoor de opleiding tot maatschappelijk werker aan een van de Vijftien sociale academies die Neder land telt, te hebben voltooid. Voor hen die de reclassering als werkterrein kie zen bestaat de mogelijkheid een aan vullende cursus van de Vereniging van reclasseringsinstellingen te volgen. Op het ogenblik werken ongeveer vijfhon derd reclasseringsambtenaren, in dienst van de instellingen. Bij het rijk zijn er 52 werkzaam. Naast de beroepskrachten kent de re classering ook de vrijwilligers, ongeveer 4.000. Zij staan de reclasseringsambte- naren naar vermogen bij in de hulp verlening. Banken, die wachten, Ook zonder entree. Zoudt u het wensen, Neem het dan mee. Geen geschreeuw en getoeter Niet het vaagste gerucht Dat u in die banken Van buiten af ducht. Wees even u zelf In dit vredig oord In devote rust Onder de klank van het woord. De bijna vijfhonderd reclasseringsambte- naren in dienst van particuliere instel lingen brengen per jaar ongeveer 12.000 voorlichtingsrapporten uit aan de justi tie. Permanent hebben ongeveer 20.0000 voorwaardelijk veroordeelden (de groot ste groep!) voorwaardelijk in vrijheid- gestelden en ex-gedetineerden contact met reclasseringsinstellingen. De voorwaardelijke veroordeelden heb ben van de rechter wel een straf opge legd gekregen (bijv, drie maanden ge- Ook om een tweede reden spreekt de reclassering weinig aan: De meeste men sen weten dat het werk van de reclas sering door de overheid moet worden gesubsidieerd. Als ze het niet weten vin den ze dikwijls dat het zou moeten ge beuren. In feite gebeurt het ook zo, maar dat is in vergelijking met veel andere werkzaamheden op het gebied van maatschappelijk werk of geestelijke volksgezondheid niets bijzonders. Met de zwakzinnigenzorg is het bijv, net zo. De overheid subsidieert voor een groot deel de exploitatie van inrichtingen, scholen, enz. maar het particulier initia tief zal toch altijd nog moeten zorgen dat het geld voor bepaalde projecten via collecten, loterijen of iets van dien aard, binnen moet komen. vangenisstraf) maar hoeven die pas te ondergaan wanneer zij in de tijd van de ondertoezichtstelling weer met de justitie in aanraking komen. Hun wacht dan een eventueel nieuwe straf èn de eventuele tenuitvoerlegging van een voor waardelijke straf die bij vonnis van een vorige gelegenheid is opgelegd. Iedere reclasseringsambtenaar heeft ge middeld 75 tot 80 mensen waarmee hij zich bezig houdt. Een kind begrijpt dat dit er veel te veel zijn voor intensief contact. Daarom is het zo belangrijk dat aan dit onderdeel van het maat schappelijk werk op de sociale acade mies veel aandacht wordt geschonken opdat meer leerlingen van sociale aca demies zich gaan specialiseren in dit spe cifiek maatschappelijk werk. Dan ook pas zal het mogelijk zijn dat de reclas- serinigsambtenaar het -grootste deel van zijn tijd zal kunnen geven aan de di recte, praktische hulpverlening in plaats van zoals nu dikwijls het grootste deel van zijn tijd te moeten besteden aan het neerschrijven van zijn ervaringen met de reclassent, de zgn. rapportage, vergaderen enz. Dit is gebleken uit het rapport Onderzoek Organisatie Reclas sering. tysk, d.w.s. as tsj instellingen, mar yn- klusyf, dus meimekoar yn harmony. Dit jildt yn it bysünder foar it ünder- diel fan de Mansholt idéen, dat wy de mammoet-bidriuwen neame sille. Bidriu- wen dus mei 300500 melkekij. Eko- nomysk en technysk is der oant dizze tiid ta net folie fan bikend. Underfining hat men der net mei en it sil noch wol in skoft duorje, foar’t de oerheit yn ien fan de nije polders sa’n proefbidriuw hanteare kin om dizze needsaekllke ün- derfining op to dwaen. Mar stel dat hjir ris ütkaem in kostenbisparenjende pro- duksje, is men dér dan mei? Ynpleats fan fiif boeren komt der dan ien, dy’t mear organisator is as boer, de oare fjouwer of trije wurde wurknim- mers, reitsje dus har selsstannichheit kwyt, har forasntwurdelikheit wurdt as ündergeskikte oars en de posysje fan har hüshalding, har soasiale status wurdt dêmeffens ek in oare. Hwat soe dat foai- Jerope bitsjutte, as de boere- stan op dizze wize praktysk omfoarme waerd yn in lyts diel direkteuren en in great diel goed-bitelle arbeiders? Hok- foar ynfloed soe dat hawwe op har lib- benswize, op har geastlike ynventaris, op har politike en soasiale tinkwize? Is de maetskippij gebaat mei forlies fan selsstannichheit, eigen forantwurdelik- heit, kans om foarüt to kommen, to sparjen, plak foar de bem to biwarjen en folie oare dingen? Wy dogge per- foarst net mei oan de iensidige forhear- liking fan de boer en syn hüshalding, wy sizze net: it moat op it lést fan de boer komme, wy sjogge yn him net Nu is het aanwijzen van concrete pro- 1 jecten op het gebied van de reclassering moeilijker dan op enig ander gebied om dat het geld wat bij de jaarlijkse collec te binnenkomt wordt verdeeld onder de reclasseringsinstellingen die er naar goeddunken mee kunnen handelen. De ene instelling zal er bijv, een weten schappelijk onderzoek van laten in stellen, de andere zal het gebruiken daar Een man wandelt op een onbewaakt parkeerterrein yol met auto’s. Hij wil een wagen hebben. Waarom laten we in het midden. Hij vindt er één die niet op slot is, gaat erin zitten, brengt de auto door middel van een ingenieuze handgreep met een schroevendraaier op 'tang en rijdt weg. Dat is diefstal, he eigenaar van de auto wil zich na verloop van tijd met zijn voertuig el ders hesen begeven, vindt op zijn par keerplaats een andere wagen staan, zoekt, vindt zijn auto niet en begrijpt dat zijn eigendom is ontvoerd door een vreemde. Hij doet aangifte van het ver lies bij de politie. Die maakt proces verbaal op. Opsporingsambtenaren gaan de ekonomy en technyk net it iennige is, nioatte wy like düdlik sizze, dat bi- driuwen, dy’t hjir gjin rekken mei hal- de, harsels ünmooglik meitsje. It lytse bidriuw, dat buorket sa as dat jierren lyn dien waerd, makket himsels ünmooglik. Likegoed as de frachtrider, de modderskipper en de hynstetram bin- ne hja üt de tiid. It stiet har frij om troch to geain, mar ekonomysk en soa- siael sakje se hoe langer hoe fierder by de wal del. De bidriuwen moatte groeije klnne mei de foarütgong fan de technyk en de pro- duktiviteit fan de arbeid. Dat dogge de measten ek en sa bliuwe hja bistean en halde takomst. En hwa dizze mins- ken de kop dwyl praet mei forhalen oer dy domme regearing, dy’t harren it bistean net gunt is óf oerstom of wil lens en wittens in folksmislieder. Dy’t lyk as wy it bih&ld fan de boerest&n in segen fynt foar it folksgehiel bigrea- tet it ta de teannen üt, dat mannich lytse boer syn heil siket by sokke fals- ke profeten. Doe’t ik fyftich jier lyn as jongkeardel yn Gaesterlfin mei myn wurk bigoun, wie der de Maetskippij: Gaesterlan, dy’t oan har boeren yn pleats fan klaeimod- der om de trije jier, slakkemoal en ka li joech foar de bimesting. Der wiene doe dwerskoppen, dy’t de kali yn de sleat smieten en fan it slakkemoal in daem opsetten. Dat wie dom, sizze wy nou. Hja makken de boer ta in karikatuer en dér is hy fierst to goed ta. Ek yn de moderne tiid! Ti. de J. waar de Bijstandswet en het ministerie van justitie het af laten weten, weer een andere instelling zal het besteden aan het organiseren van feestelijke bij eenkomsten in gevangenissen en Hui zen van Bewaring, bijv, met kerstmis of pasen. Nog weer een ander heeft het nodig om de exploitatie van zijn instelling kloppend te maken. De gro te instellingen hebben namelijk ieder een hoofdbureau met daarnaast afde lingsbureaus die af gezien van de reclas- seringsambtenaren, administratief zo ge outilleerd moeten zijn dat het werk van genoemde ambtenaren verwerkt kan worden. „die vage reclassering op pad en vinden de man die bekent de auto wederrechterlijk te hebben mee genomen. Er volgt een strafproces. De verdachte wordt veroordeeld tot, laten we zeggen, zeven maanden gevangenis straf waarvan drie maanden voorwaar delijk met ondertoezichtstelling van de reclassering gedurende een bepaalde periode, meestal twee of drie jaar. de ütwikseling fan idéen en mieningen l oer de posysje fan de Jeropeeske boere- stan, giet troch. Hja wurdt ek net mear allinnich fierd op it technysk-ekonomys- ke flak, it bigjint djipper spoaren to snijen. It wolwêzen fan it hiele folk komt yn it geding. De soasiale, de poli tieke, de geastlike folkssounens en folks- krêftfaktoaren bigjinne mei de oan- dacht to krijen, dy’t hja yn it earst- oan net hiene. Wol men in bipaelde koers farre, dan moat men alle gefol- gen under eagen sjen en net antagonis- Visser’s Fabriek van Transportmiddelen N.V. te Bolsward heelt een transporteur gemaakt van 150 meter lengte. Daar het bedrijf bij de watertoren te klein was om het gevaarte binnen te voltooien, moest men naar buiten. De transporteur is nu reeds op weg naar Syrië (Midden O<>‘4-n) waar hij gebruikt zal worden voor het vervoer van uien. De verdachte, inmiddels delinquent ge worden, heeft zijn voorkeur mogen uit een reclasseringsvereni- ging met een bepaalde levensbeschou wing. Het openbaar ministerie is belast met de uitvoering van het toezicht. De re- classeringsraad verdeelt de opdracht tot toezicht. Ieder arrondissement heeft zo’n raad. Deze instantie fungeert als con- trole-apparaat op de werkzaamheden van de reclasseringsinstellingen, van ouds her particuliere verenigingen met een bepaald levensbeschouwelijk stem pel, de grootste ieder met een hoofd bestuur en afdelingsbesturen. Aan het hoofd van ieder landelijk bureau staat een directeur. De afdelingen hebben bureau-hoofden. Behalve de reclasse- ringsraden oéfent ook het departement van justitie via een speciale afdeling inspectie, controle uit op het werk van de reclasseringsverenlgingen. Dit werk kan namelijk bijna uitsluitend worden gedaan dankzij de subsidies van over heidswege. Vandaar de departementale behoefte te willen weten wat er met het overheidsgeld gebeurt. bistean bliuwe kinne, omdat hja oan ien man to min renda bele wurküren forskaffe. En wy wolle ek hjir düdlik stelle, dat it net reed'lik is, oan dizze to lytse bidriuwen fêst to halden. Ek dat hat greate soasiale en politike gefolgen neist it ekonomysk forlies. Wy moatte dêrom alles dwaen cm dizze bidriuwkes in bettere en rom- mere basis to jaen. Troch kombinaes- jes, ruilforkavelingen, spesialisaesje yn hinnen, bargen, tünbou, keallemesten rekreaesje-ynkomsten of oare revenuen. It is misdiedich dizze minsken foar to halden, dat de regearing de lytse boe ren ütroegje wol. It is misdiedich diz ze groep op to stoken tsjin dizze need- saeklike sanearing. Hwant as wy hjirboppe sein hawwe, dat it ideaelbyld fan de minske, dêr’t de oaren net oan ta komme. Né, tige düd lik né! Hy hat likefolle deugden en ündeugden as wy allegearre. Mar yn it folksgehiel fan al mar grea ter wurdende en yngewikkelder, yndus- triële bidriuwen is it soasiael en poli- tyk in gelok, dat yn de middenstün èn yn de boerestan, èn yn de frije blrop- pen foldwaende selsstannige minsken bliuwe. Hwa’t dêroer in lyts skoftke neitinke wol, sil dat maklik ynsjen. Dêrom soene der al tige düdlike en sprekkende foardielen komme moatte üt de Mammoetbidriuwen as wy dy koers farre soene. De hiele folkssounens fan West-Jerope is hjir yn it geding. Mar der is ek in oare kant oan dizze kwestje. Yn it EEG-gebiet binne noch hünderttüzenen bidriuwen, dy’t yn diz ze foarm net Bolswards Nieuwsblad Begin februari werd er door de Chr. Muziekvereniging „Oranje” een avond gegeven, waaraan verschillende koren hun medewerking verleenden. De mu ziekuitvoering van destijds viel in goe de aarde; de pers sprak in lovende be woordingen. Donderdag, 3 juli, vindt een soortgelijke manifestatie plaats, nu ge lukkig in de ruimte, die zich daarvoor het best leent, de Bolswarder Martini kerk, waar de eclatante blaas muziek van het korps bijzonder fraai tot zijn recht zal komen. Het program ma is gezocht in enkele nummers har monie fanfare (o.a. Autumn Evensong van Rimmer, Hugenoten Suite van on ze landgenoot Cor Kee, de bekende ou verture tot Nabucco van George Bizet), af gewisseld met composities, waaraan verschillende koren zullen meewerken. We noemen slechts Die Ehre Gottes (Ludwig van Beethoven), het aangrij pende en aansprekende Slavenkoor uit Nabucco (Verdi) en het machtige Halle lujah, het slotkoor van het 2e gedeelte van de Massiah van Handel. De koren zijn de volgende: Chr. Gemengd koor onder dirigent J. Hoekstra, het Orato- riumkoor (G. Bergstra) en het Sint Franciscuskoor onder Frans Terstege. Het programma wordt geopend met het koraal „Was Gott thut, das ist wohl- getan” van Bach en besloten met een compositie van de hand van R. Boe- kel over Gezang 135, vs. 3, dat geza menlijk gezongen zal worden. De ge hele leiding berust bij de heer G. Hee- ringa; de uitvoering begint om 8 uur. Verleden week hebben onbevoegden (zoals de politie het uitdrukte) zich „wederrechtelijk toegang verschaft” tot het garagebedrijf van Th. F. Bruinsma aan de Hichtumerweg. Het gebeurde in het nachtelijk duister, toen er nie mand meer in het pand aanwezig was. Er werd een bedrag van f 102,bene vens een fototoestel vermist. Van de da ders ontbreekt tot op dit moment ieder spoor. De politie houdt zich aanbevolen voor tips. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1