de week De foto van Gate Stow Prijsstop kan niet langer ongewijzigd blijven I L Geen Protestants ziekenhuis in Sneek lil Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en WymbritseradeeL Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2600 Of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND BW» 'X 13 108e JAARGANG No. 51 VRIJDAG 4 JULI 1969 Toenemende oppositie tegen het beleid van president Nixon Nixon in Vietnamese fuik Justitie West-Irian het Hwat hat i 0 Advertentieprijs: 10 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag wacht immers al jaren op haar over winning. Frankrijk De regeringsverklaring van de regering- Chaban-Delmas van Frankrijk heeft de indruk bevestigd, dat president Pompi dou wil streven naar het doorbreken van de verstarring waarin sommige on derdelen van het beleid-De Gaulle waren terecht gekomen. Premier Chaban-Dehnas heeft bijvoor beeld laten weten, dat Frankrijk bereid is met de Europese Zes te gaan pra ten om de Britse aanvraag voor het lid maatschap van de EEG opnieuw te be studeren, maar hij voegde daar wel aan toe, dat eerst een definitieve regeling voor de Europese landbouw moet wor den gevonden. Voorts heeft het in Parijs de aandacht getrokken, dat de nieuwe Franse leiders zeer verzoeningsgezind optreden. Pom pidou heeft in zijn eerste officiële ver klaring grote nadruk gelegd op de rol van ’t parlement, waarmee hij brak met De Gaulles opvattingen. Premier Cha- ban-Delmas heeft ’n vriendschapsbezoek gebracht aan de verkiezingstegenstan- der van Pompidou, Senaatsvoorzitter Po- her. Voor de radio heeft de Franse premier later nog laten doorschemeren, dat het Franse wapenembargo tegen Israël zal worden opgeheven. De Gaulles politiek van vriendschap met de Arabische lan den zal in dat geval het volgende slacht offer zijn van Pompidous vernieuwings drang. Om in klaproas it koarn forwadzje dat kin net. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 (05157) Bolswards Nieuwsblad c Minister Polak (Justitie) heeft vorige week van de oppositie heel wat kritiek gekregen op de gang van zaken rond het Maagdenhuis-processen. Hij kreeg echter de eensgezinde steun van de re geringspartijen. De minister vertelde dan ook rustig door te zullen gaan met zijn vervolgingsbeleid en ook de wetenschap pelijke medewerkers, die destijds aan de bezetting hebben deelgenomen, op de justitiële korrel te nemen. Het debat was begonnen naar aanleiding van een interpellatie door de communistische af gevaardigde. de heer Wolff. Deze vond, dat bij de rechtspraak in de Maagden ten „sterk overdreven”. In de Eerste Ka-huis-processen sprake was van „kari- mer zei hij, dat „toetsing van de ge ruchten nauwelijks mogelijk is”. Verder had hij van missie en zending heel wat gunstiger berichten ontvangen, vertelde hij. De minister zei er niet bij, dat de ze berichten veelal via Indonesië bin nenkomen en daardoor het risico lopen gecensureerd te worden. Minister Luns had er alle belang bij om de zaak goed voor te stellen. „De beste manier om West-Irian te helpen is het onderhou den van goede betrekkingen met Indo nesië”, zei hij. Verhalen over een op stand op West-Irian zijn niet geschikt om die goede betrekkingen te verbete ren. Het grootste deel van de Senaat meende trouwens vrijwel machteloos te staan ten aanzien van de gang van za ken op West-Irian. De volksstemming is in de eerste plaats een zaak van de Verenigde Naties vond de meerderheid. Ook al meende KVP-senator De Quay, dat de VN nauwelijks doeltreffend toe zicht uitoefenen op de gang van zaken. Wedden, dat velen niet direct dit straat je kunnen plaatsen. Nee, het is niet het Hof, ook niet de Knetemansstraat, maar de Verwersbuurt. Ja, dat ziet u goed, geen Verversbuurt met een v, maar met een w. Deze straat is genoemd naar een persoonsnaam, n.l. naar die van dokter Verwer, die voorheen woonde aan de Harlingerstraat. Het huis is er nog, maar het is nu een dubbele woning, be woond door de heren Fransen en An dringa. Achter dit kapitale huis was een vorstelijke tuin en in deze „Verwers- tuin” is later een dubbele rij huizen gebouwd met een viertegelig pad in het midden. De foto toont alleen de huizen aan de zuidkant (met de ramen op het noorden dus). Het is een van de meest rustige en meest gezellige straten van Bolsward. Snelverkeer is er niet, want de ponywagen van Rijpma mag daartoe niet worden gerekend. Het is bovendien een zeer nette en propere buurt met De Stichting Protestants Christelijk Zie kenhuis voor Zuid-west Friesland, ge vestigd te Sneek heeft een belangrijke vergadering gehouden op maandag 30 ju ni 1969 te Sneek. In deze vergadering werd met algemene stemmen besloten tot opheffing van voor melde stichting. Men kwam hiertoe nu de omstandigheden en opvattingen se dert het oprichten van de stichting sterk zijn gewijzigd. Ook is het RK ziekenhuis te Sneek inmiddels omgezet in een al gemeen ziekenhuis en is dit dermate vergroot, dat er geen plaats meer is voor nóg een ziekenhuis met plm. 150 bed den, zoals aanvankelijk gedacht. Deze opheffing heeft ten gevolge dat het vermogen van de stichting (circa f38.000) wordt overgedragen aan de Stichting tot Steun van de Prot. Chr. Ziekenverzorging in Zuid-West Fries land, waardoor het vermogen van deze laatste stichting circa f 470.000,zal bedragen. Tevens is aan het bestuur van de Stich ting tot Steun van de Prot. Chr. Zieken verzorging in Zuid-West Friesland toe stemming gegeven de statuten dier stich ting ingrijpend te wijzigen. Zo wordt het aantal leden van de Stichtingsraad van circa 120 personen teruggebracht tot 5. De Stichting tot Steun zal trachten met behulp van de inkomsten uit haar ver mogen dan wel met het vermogen zelf een doel na te streven hetwelk zoveel mogelijk overeenkomt met het doel waarvoor destijds het kapitaal werd bij eengebracht. Minister De Block kwam met zijn in formatie tijdens een debat (je) over een door hem voorgestelde wijziging van de prijzenwet. De wetswijziging geeft de minister de bevoegdheid om een mel dingsplicht in te voeren voor prijsver hogingen. Dit kan zowel gelden voor he le branches als voor afzonderlijke be drijven. De minister vertelde van deze bevoegdheden alleen gebruik te zullen maken wanneer zich ongewenste prijs verhogingen dreigen voor te doen. De li beralen meenden, dat deze wetswijziging de nog geldende prijzenmaatregel over bodig maakt. De liberale woordvoerder, de heer Portheine stelde voor om de prijs- beschikking maar gelijk op te heffen. De Anti-Revolutionair, de heer Goud zwaard was het daarmee niet eens. Hij stelde een tussenoplossing voor: hand having van het algemene verbod tot prijsverhoging, maar wel invoering van ruimere ontheffingsmogelijkheden. De minister kwam daarna met zijn toezeg ging, dat binnenkort een aantal prij zen toch mogen worden veranderd. De wetswijziging werd daarna zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De Amerikaanse president Nixon heeft sinds kort te maken met het verschijnsel van toenemende oppositie tegen zowel zijn buitenlands als zijn binnenlands beleid. De dagen, dat men in Washington de nieuwe president hoopvol krediet gaf, z(jn duidelijk voorbij. De oppositie tegen Nixons binnenlandse politiek kwam los, toen vorige week naar voren kwam, dat de president bereid is concessies te doen om de conservatieve kiezers, die hem in het zadel hebben geholpen, tegemoet te komen. De beloften, die Nixon in de verkiezingscampagne van vorig jaar heeft gedaan, moeten nu worden ingelost en met name gaat het hem daarbij om het tevreden stellen van de zuidelijke staten van de VS, waar de negers nog steeds gediscrimineerd worden. in zijn verklaringen zegt te streven naar een politiek compromis in Vietnam en daarmee het feit negeert, dat het steeds duidelijker wordt, dat Hanoi en het Be- vrijdingsfront helemaal geen haast to nen om tot een compromis te komen. Zij hebben hun verwachtingen gesteld op het vacuum, dat de Amerikanen door het terugtrekken van hun troepen zelf aan het scheppen zijn. Zoals gezegd, Nixon beseft dit heel goed, maar de stemming onder ’t Amerikaan se electoraat dwingt hem de aftocht van de soldaten op gang te brengen, en zo is hij, omdat hem nog geen dui delijk beleid voor ogen stond, toch ge dwongen een doelgericht beleid te voe ren, n.l. dat compromis tussen Saigon en Hanoi te zoeken, vóórdat het machts vacuüm te groot is en het bewind-Thieu is gevallen. Dat de tegenpartij aan Nixon, die zich zelf in deze politieke fuik gemanoeu vreerd heeft, in veel tegemoet zal ko men, mag niet worden verwacht. Zij De algemene prijsstop zal niet langer ongewijzigd kunnen blijven. Minister De Block (Economische zaken) kondigde dit vorige week in de Tweede Kamer aan. De prijzen van grond- en hulpstoffen zijn in een aantal branches flink gestegen sinds de regering elke prijsverhoging verbood. Deze prijsstijgingen zullen op een bepaald moment toch in de consumentenprijzen moeten worden doorberekend, meent de minister. Hetzelfde geldt voor de gevolgen van de loonstijgingen. De bewindsman wilde nog geen inlichtingen geven over de datum waarop prijs verhogingen weer mogelijk worden. Hij wilde evenmin zeggen of alle kosten stijgingen volledig mogen worden doorberekend. De kritiek op' de buitenlandse politiek van de president betreft natuurlijk Viet nam. Nixon wordt verweten geen dui delijke lijn te volgen. Om de publieke opinie in eigen land te sussen wil hij graag troepen terugtrekken uit Vietnam, maar voor de uiteindelijke consequentie, dat door dit scheppen van een vacuum het politieke einde van het bewind- Thieu in Saigon bespoedigd wordt, schrikt Nixon weer terug, omdat dit be wind uiteindelijk de politieke dekman tel is geweest waarmee de-VS hun in terventie een zekere mate van wettig heid hebben kunnen geven. Nixon heeft, na zijn gesprek op Mid way met Thieu, aangekondigd, dat op korte termijn 25.000 Amerikaanse sol daten Vietnam zullen verlaten. Dat hij vreest, dat dit aantal in zijn land te gering wordt geacht, is gebleken toen de president voorstellen van oud-minis- ter Clifford (die voor het eind van dit jaar 100.000 man wil terugtrekken) over troefde met de opmerking, dat hij dit schema hoopt te overtreffen. Men verwijt de president ook, dat hij steeds weer ademt hier een sfeer van gemoedelijkheid en gezelligheid. En van rust. Men woont als het ware in de stad en toch ook uit de stad. Er zijn er nog al wat, die van het platteland komen. Ze voelen zich hier best thuis. En het is geen doodlopende straat, zo u dit mocht menen, men kan helemaal om de linkse huizenrij heenwandelen. Of het nu zo’n kunstzinnige foto is? Och nee, dat niet, maar het is wel een stukje Bolsward, zoals weinigen het kennen. De fotograaf heeft zich niet la ten verleiden te véél te willen fotogra feren. Zo heeft hij de rechtse huizenrij weggelaten. Wandelpad, haagjes en dak lijsten geven zo de nodige perspectief. Persoonlijk hadden we graag wat spe lende of steppende kinderen in „de tün” gezien, of een paar buurvrouwen, ge zellig keuvelend over de haag. Maar misschien was het wel te koud, toen de foto werd gemaakt. Het was immers nog de tijd van de narcissen. En ons voorjaar muntte niet uit door lenteda gen. Wij zijn de heer L. Wijnia (Clau de Fonteynestraat 35) erg dankbaar dat hij deze foto voor ons blad maakte. Ook dat hij als opschrift gebruikte „Verwerstuin” al staat dit dan niet op het straatnaambordje. Mi Half juli worden op West-Irian, voormalige Nederlands Nieuw Guinea, verkiezingen gehouden over de vraag of West-Irian zelfstandig wil worden of bij Indonesië wil blijven behoren. Over deze „verkiezingen” is al veel gespro ken. Er zijn ook heel wat berichten bin nen gekomen over verzet van de Pa poea’s tegen de Indonesische overheer sing. Minister Luns (Buitenlandse za ken) noemde vorige week deze berich- goed onderhouden tuinen, met bejaar den zowel als met jonge gezinnen. De kinderen kunnen er naar hartelust spe len. Ruzies en narigheden komen hier weinig of niet voor. De buurt vormt een hechte gemeenschap. Of liever „de tün” want zo heet dit straatje nog altijd in de volksmond. Eigenlijk jammer dat er la ter officieel „buurt” van is gemaakt, want „tün” vinden wij veel mooier. Trouwens dit is niet de enige misgreep. Het is ook wat vreemd gegaan met de huisnummering. De meeste straten tel len aan de rechterzijde de oneven num mers en aan de linkerzijde de even- nummers. De nummering begint hier ech ter bij het verste eind van de straat rechts en gaat dan vooraan links ver der Rechts staan 12 woningen, links 9. Het eerste nummerplaatje, dat u ziet is nu 14. Eén huis, n.l. nu 13, staat er niet niet op. Wel het haagje en een paar bloemranken. Hier woont die heer Bonnema. De eerste deur (die u ziet (nu 14 dus) is die van het echtpaar Sikkes. Uit het feit dat de narcissen in de voortuin bloeien kunt u afleiden, dat het al even is geleden, dat deze foto werd gemaakt. Het kerstboompje in de tuin doet het goed, zo te zien is het al enige jaren oud. De heer Sikkes, die LAB-chauffeur is van zijn beroep, woont naast wed. Yzelendoom-Hoogma. Als u de kinderen in „de tün” echter vraagt waar mevr. Yzelendoorn woont, zullen ze het in 9 van de 10 gevallen niet weten, maar vraagt u naar ’tante Froon’ dan wijzen ze u direct terecht. Trou wens zo kent men deze sympathieke vrouw in heel de stad, vooral in de kringen van de HBS (thans Jan Brug man college) want zij werkte lang in het internaat. Zij werd als dochter van Wopke Hoogma te Blauwhuis geboren, is zelf dus Friese van komaf. Naast haar, op nr. 16, woont het echtpaar Tj. Zijlstra met 3 schatten van kinde ren. De heer Zijlstra werkt op Hollan- dia. Zijn buurman B. Feenstra (afkom stig van Burgwerd op nr. 17 bewoont de laatste woning van het eerste blok. Ook hij is chauffeur. Op nr. 18 woont de heer J. Bos. Hij is een forens, want hij werkt bij Flexa te Sneek. Het be jaarde echtpaar C. Boersma en vrouw vormen 'zijn buren ter linkerzijde. Dan volgen nog de echtparen G. de Brock- Kroeze en dat van S. de Boer. De heer De Boer werkt op de HMS. Op de foto ziet u hoe zijn vrouw juist de was heeft gedaan. Nog is dit niet heel „de tün”, want ook het huis waarop dit straatje uitziet hoort er bij. Aan het model ziet u, dat het iets heeft van een boerderij en de twee schoorstenen en de optrek- seltjes doen echter vermoeden, dat er meer dan een gezin in woont. Beide is het geval. Het was eens een boerderij. Het uilebord eens een van de mooi ste uit Bolsward en omgeving is aan de linkeruiteinde van de nok nog te zien. Het is nu echter nog slechts rudimen tair aanwezig. Héél erg jammer. Trou wens een boerderij is het al lang niet meer. De heer H. v. d. Werf heeft er autostallingen van gemaakt en boxen gebouwd op wat eens het „hiem” was. In de vooreind van deze boerderij wo nen twee gezinnen, dat van de families De Haan en Velting. De heer De Haan is bij de gemeente Hij is er een ma nusje van alles, maar het vaakst komt u hem tegen in de stad als hij bezig is de bruggen te schilderen. Ook is hij deskundig in het inrichten van schil derijententoonstellingen. Zo-zo, dat was een heel verhaal, maar het is prettig van deze buurt te vertellen. Zeer arbeidza me mensen wonen er in „de tün”. En Van belang in dit politieke spel, waar bij Nixons toekomst als president ook in het geding is, omdat hij voor een overwinning in 1972 reeds nu een stra tegie gebaseerd op de conservatieve en zuidelijke stemmen kan gaan uitstippe len, was de wet van 1965 tegen de dis criminatie bij uitoefening van het stem recht in de zuidelijke staten, die vol gend jaar verlengd moet worden. Deze wet is sterk aangevallen in het zuiden, omdat hij impliciet alleen voor die sta ten geldt; Nixon had toegezegd hieraan wat te willen doen. Het nu bekendgemaakte ontwerp van wet heeft het principe van de wet van 1965 voor het gehele land van toepassing ge maakt: het zuiden zal dan niet meer in de wetgeving een aparte behandeling krijgen. De liberale oppositie verwijt de regering-Nixon evenwel, dat dit soort wetgeven niets oplost; in het noorden van het land bestaat vrijwel geen dis criminatie bij het stemrecht een wet daartegen is dus zinloos en de nieu we wet verbetert voor de negers in het zuiden totaal niets. Een andere aanwijzing, dat de Republi keinse regering de zuidelijke stemmers dankbaarheid wil tonen, is het feit, dat de scherpe richtlijnen voor de desegre gatie op de scholen verzacht worden, dit op instigatie van het Witte Huis en te gen de zin van de desbetreffende vooruit strevende minister Finch. Het meest spectaculair in deze serie concessies aan conservatieven was even wel Nixons weigering op het ministe rie van diezelfde Finch (onderwijs, so ciale zaken en volksgezondheid) een vooruitstrevende arts, Knowles, tot on derminister voor de volksgezondheid te benoemen. De oppositie heeft hier al ge sproken van „de grootste politieke af- perserij uit de jongste geschiedenis”, om dat allerwegen wordt ingezlen, dat Nixons beslissing tot stand kwam na sterke pressie van de conservatieve art senvereniging (AMA), die Knowles’ streven naar betere wetgeving op het terrein van de volksgezondheid be schouwt als „socialisering”. De AMA is in de VS een sterke pressiegroep die de Republikeinse verkiezingscampagne fi nancieel enorm heeft gesteund. De pressie van de AMA leidde ertoe, dat in het Congres de volgende koehan del ontstond: het niet benoemen van Knowles, in ruil voor steun voor de door de regering gewenste verlenging van de belastingverhoging van tien procent. Nixon trok daarop Knowles’ reeds vast staande benoeming in. De Amerikaanse president heeft in een week zijn (conservatieve) kaarten wel duidelijk op tafel gelegd. katurale verhoudingen”. Hij eiste het stopzetten of het ongedaan maken van de vervolging. De regeringspartijen kwa men hier onmiddellijk tegen in verzet. „Het gaat gewoon om de vervolging van strafbare feiten. Het volk verwachtte een optreden”, meende de heer Kolf schoten (KVP). De CPN wil verhin deren, dat het recht zijn loop heeft, zei de heer Geurtsen (VVD). Mej. Goudsmit (D’66) meende, dat de justitie er beter aan had gedaan eerst enkele kenmer kende zaken aan te pakken, bij wijze van proefproces, en pas later eventueel tegen de overigen op te treden. Minis ter Polak antwoordde, dat dan de in druk zou worden gewekt, dat er hele maal geen strafbare feiten zouden zijn gepleegd, terwijl een proefproces veel te lang zou duren. De andere zaken zou den dan jarenlang blijven liggen. De PvdA en D’66 vroegen om, als de stu denten in hoger beroep gaan, „de fou ten van de politierechter alsnog goed te maken”. De heer Vrolijk (PvdA) meen de, dat bij de politierechter de persoon lijke motieven van de vervolgden niet voldoende tot hun recht zijn gekomen. Pensioen De Tweede Kamer heeft het regerings voorstel goedgekeurd om de pensioenen van ministers, staatssecretarissen en le den van de Tweede Kamer te verbete ren. Het voorstel is al eens drie jaren geleden behandeld, maar door de Eer ste Kamer verworpen omdat de socialis tische senator Troostwijk ontdekte, dat een minister, door opstapeling van diver se pensioenrechten, wel eens meer pen sioen zou kunnen krijgen dan zijn sa laris ooit heeft bedragen. Het nieuwe voorstel heeft een maximum ingevoerd van vijftigduizend gulden (zeventig pro cent van het inkomen van de president van de Hoge Raad). Volgens het voor stel krijgt een minister bij de pensioen gerechtigde leeftijd vijf procent van het geldende ministersinkomen voor elk jaar, dat hij minister is geweest. Voor een Kamerlid is dit drie en een half pro cent. De woordvoerder van D’66 teken de verzet aan. Hij wees op een bereke ning van het blad Economische Statis tische Berichten, dat iemand, die een dergelijk pensioen via een levensverze kering wil hebben per jaar wel twee ton moet verdienen om zijn premie te betalen. Minister Beernink (Binnenland se zaken) vond, dat men ministers en parlementariërs niet met bijvoorbeeld ambtenaren mag vergelijken omdat zij geen zekerheden hebben en daardoor geen normaal pensioen kunnen opbou wen. ös hjoed to slzzen 1 JjP Wsl HL vX* J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1