1 I WAT DE RAAD TE BEHANDELEN KRIJGT i!,l rs Fan de Marlinytoer 1 Bouwen op de toekomst BW 108e JAARGANG No. 52 DINSDAG 8 JULI 1969 WymbritseradeeL 1 k Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 Of 2335 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en rJ Verkoop industrie terrein aan de firma Nooitgedagt Bijdrage restauratiekosten Archiefverordening Foto L. K. Mol t Verkoop eigendommen i- van van Foto L. K. Mol Tj. de Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Bij tuinman R. v. d. Schaaf aan de v. Schwartzenbergweg 26 in Hichtum staat iets heel bijzonders in de tuin, nl. een Bereklauw. De latijnse naam hiervan is: Heracleum Mantegazzianium. De Bereklauw behoort,tot de familie van de scherm- bloemigen. Het is één van de grootste vaste planten in Nederland. De hoogte van deze Bereklauw is pim. 2.50 m. De onderste bladeren hebben een doorsnee van een meter. Op het ogenblik staat de Bereklauw in bloei. Het is een prachtig gezicht, deze grote witte schermen te zien bloeien. Deze soort is afkomstig uit de Kaukasus en komt hier niet veel voor. Als u hem wilt zien, even naar Hichtum, de plant staat aan de hoofdweg. Op de foto het zoontje van de fam. v. d. Schaaf bij de bloeiende plant. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 stellen de raad voor aan adressant een bijdrage te verlenen van f 3.700, In mei j.l. werden van de NV maat schappij voor Industrie, Handel en Re creatie Centra, voorheen fa. H. Lam- mertsma te Bolsward aangekocht een 5- tal huizen met erf en een erf aan het Kleinzand. Het betreffende besluit is in tussen door gedeputeerde staten goedge keurd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adre»: Marktstraat 13 (05157) Bij genoemd raadsbesluit werd aan b. en w. machtiging verleend tot eventu ele afbraak van de woningen over te gaan. Door een tweetal eigenaren van aan de gekochte percelen grenzende eigendom men zijn benaderd over verkoop van de grond zodra de woningen zullen zijn ge- amoveerd. Daar het niet waarschijnlijk is te ach ten dat de vrijkomende terreinen in de toekomst voor andere doeleinden zullen moeten worden gebruikt komt het b. en w. wenselijk voor, deze terreinen, nadat afbraak van de oude woningen heeft plaats gehad, te verkopen aan hen, die hiervoor thans belangstelling blijken te hebben, opdat deze de gronden kunnen voegen bij de hun toebehorende erven. B. en w. stelten daarom dan ook voor aan de heren R. Dijkstra, Kleinzand 8 en M. Postma, ’t Laag 33 de grond te verkopen. DR. MARIS MARKET IN EIN OAN IN ILLUZJE De Jeropeeske Kommisje, dy’t, tinder lie- ding fan dr. Mansholt, sokke ambitieuze plannen hie om in ein to meitsjen oan de oerskotten yn de lanbou, sit noch mei de hannen yn it hier. De tiid om bislu- ten to nimmen is al lang foarby mar it bliuwt stil yn de direksjekeamer. De molkprizen wurde yn it earstoan mar gelyk litten, hwant men wit noch op gjin stikken nei, hoe’t it moat en hoe’t it km. Seis mei de miljarden, dy’t nedich binne om de plannen fan de kommisje üt to fieren, bistiet gjin inkele wissich- Bols wards Nieuwsblad Respectievelijk in 1955 en 1961 werd aan de N.V. J. Nooitgedagt en Zonen te Ijlst door de gemeente Bolsward een tweetal percelen industrieterrein verkocht. Op deze terreinen nl. aan de Franekerstraat zijn met het recht van opstal een tweetal industriehallen gebouwd. Genoemde N.V. heeft destijds verzocht de rond de twee gebouwen aanwezige grond voor haar te willen reserveren. In 1965 werd optie verleend aan de N.V. Nooitgedagt. Ter voorkoming van rentebijschrijving is aan de gemeente jaarlijks een rentever goeding betaald over de waarde van de grond. Onlangs heeft de N.V. Nooitgedagt gevraagd de grond waarop optie is verleend aan haar te verkopen tegen de destjjds overeengekomen prjjs. Van de zijde van B en W bestaat tegen verkoop geen bezwaar en zij stellen dan ook voor tot ver koop te besluiten. Het pand Bagijnenstraat 11, waarvoor een subsidieaanvraag is ingediend. Links de deur van de woning van de heer L. Canrinus, rechts van het pand, de woning de heer Andringa en daarnaast nog juist een gedeelte van het trapgeveltje Houben. tekent hjirby oan, dat syn sifers alhiel klopje mei dy fan de Amearikaenske lanbou, dy’t sjen litte, dat „de vergro ting van de bedrijven gepaard gegaan is met verbetering in de teelttechniek, met als gevolg een STERKE STIJ GING fan de produktie, die nog steeds voortduurt.” Earme kommisje, earme dr. Mansholt. It aei fan Kolumbus wie in geld aei, der komt gjln pyk üt. Ek de twadde stelling fan de kommis je, dat de 2 miljoen greate boeren har bidriuwen. rjuchtsje sille nei it forrin fan de merk, dus fan de prizen, komt er by dr. Maris net bést foarwei. Hy achtet folie mooglik, seit hy, mar dat „2 miljoen boeren zich vrijwillig naar produkt of groep van produkten en binnen grote landbouwgebieden zullen verenigen om de verantwoordelijkheid voor het markt evenwicht op zich te nemen en te reali seren, ACHT IK EEN ILLUSIE!” Sa bliuwt er fan de, mei folie tamtam oankundige, plannen net folie mear oer, hwant ek it ynkoartsjen fan de lanbou- groun in bern kin dat idé wol opper- je, hat noch gjin fuotten om to gean. Sil it helpe, dan soe men de meast produktive streken braek lizze litte moatte, sa as de nije polders. Mar hwa soe sokke plannen earnstich nimme? It is dan ek gjin wünder, dat de Jero peeske Kommisje der sa net ütkomt en mei de hannen yn it hier sitten bliuwt. Hwant mei illüzjes makket men gjin ekonomyske polityk. Boerderij Cnossenlaan 3 (D. Elzin- ga) .In restauratie. Door het bestuur van de Katrijn Epes- stichting wordt de raad ter vaststelling aangeboden een wijziging van de be groting van de kapitaaldienst voor 1969. Het op deze wijziging geraamde krediet is bedoeld voor een restauratie van de boerderij, verpacht aan de heer D. El- zinga, gelegen aan de Cnossenlaan 3. De toestand, waarin het bedrijfsgedeel- te en de woning van deze boerderij ver keren is uitermate slecht. In een onderhoud met de pachter heeft deze verklaard er de voorkeur aan te geven zijn bedrijf te blijven voortzet ten wat de consequentie inhoudt dat zo wel bedrijfsgebouw als woning geheel ge restaureerd moeten worden. Het stichtingsbestuur heeft in overleg met b. en w. contact opgenomen met een aannemer, die dit soort werkzaam heden regelmatig verricht en die heeft verklaard de restauratie zodanig te kun nen uitvoeren, dat het gebouw construc tief weer voldoende degelijk wordt. Stencilmachine Rehoboth lagere school. Het bestuur van de Rehoboth school voor gewoon lager onderwijs, alhier, ver heit, dat hja ta it doel fiere sille. De kostbere en yngripen.de opromming fan twatrêdde fan de boeren yn it EEG- gebiet, sa as de Kommisje bipleite, is nou yn diskusje en it is fan bilang de miening to bihairkjen fan de direkteur fan it Lanbou-Ekonomysk Ynstitüt, dy’t yn it jierforslach: 1968 wiidweidich op dizze saek yngiet. Sa as men wit, sjocht dr. Mansholt in greate oarsaek fan de oerproduksje yn it bistean fan de lytse bidriuwen. En dy bin ne der nochal hwat yn it EEG-gebiet. F an de alterlytsten tusken ien en fiif ha hat Nederlan 36 pet., België 38 pet. Lüksemboarch 25 pet. West-Düsklan 41 pet., Frankryk 25 pet. en Italië seis 65 pct. It gemiddelde yn dizze seis lan- nen is net minder as 46 pct. fan alle lanboubidriuwen. Fan de twadde groep dy fan 510 ha, dus ek lytse spultsjes, komme der dan noch 21 pct. by. Fan de trêdde groep tusken 10 en 20 ha. binne der 19 pet. Dat wol dus sizze, dat meimekoar 86 pet. fan de bidriuwen lytser binne as 20 ha. Of om it noch düdliker to sizzen, fan de seis miljoen boeren yn it EEG-gebiet sille fiif mil joen fordwine moatte fan har bidriuw, hwernei troch kombinaesjes üt dy fiif miljoen lytsen wer ien miljoen greaten üntstean kinne, dy mei de ien miljoen, dy’t noch great binne, de takomstige boerestan ütmeitsje sille. De kommisje hat yn ’t holle, dat in bou- pleats 80120 ha wêze moat, in greid- pleats tusken de 40 en 60 melkekij hal- de moat. in mesterij 150-200 kij of 450- 600 bargen meste moat, wylst in htane- zocht de raad om medewerking voor de aanschaf van een eenvoudige stencilma chine, zulks om deze te gebruiken voor het vervaardigen van opgaven voor di verse vakken. Door inwilliging van het verzoek zul len de aan het geven van lager onder wijs te stellen normale eisen volgens b. en w. niet worden overschreden, zodat zij voorstellen de gevraagde medewer king te verlenen. buorkerij net minder as 10.000 hinnen ha sil. Foar dizze üntsagllke en kostbere om- foarming hie hja twa biiangrike moti- ven. Alderearst biweart de kommisje dat it lytse bidriuw ien fan de greate oarsaken is fan de oerproduksje. En op it twadde plak binne dy lytse boerkes net by steat it merkforrin (marktme chanisme) to folgjen. As soasiael mo- tyf komt der noch by, dat op sa’n great bidriuw de wurküren en de frije tiid folie better regele wurde kinne, to- wyl ek it ynkommen rommer wêze sil. Mei dizze léste motiven bin ik it wol iens, mar dér giet it hjir net yn it foar- ste plak om. It giet om de oerpro duksje fuort to wurkjen, de büterberch moat fordwine. Dr. Mansholt hat sein, dat de lytse boer twa melkekij haldt op ien ha mar de greate ien kou op 2 ha. Ja, as dat wier is, dan soe it fordwinen fan de lytsen de molke drastysk biperke. En dan soe dy kostbere operaesje sin hawwe. Mar dr. Maris makket op groun fan hurde sifers in eta oan dizze illüzje. Ut twa restate ündersikingen blykt, dat de fé- bisetting op moderne greate bidriuwen like great is as op d e lytsere. Hja haw- We by it LEI fan 19601966 neigien, hoe’t de fébisetting forroun by forgrea- te bidriuwen en de sifers wize üt, dat yn pleats fan minder, mear fé per ha hal- den waerd. By de boupleatsen wie it foar de kom misje noch slimmer. Dér wie it greate bidriuw yntensiver as it lytse, d.w.s. dat er per ha mear óf kaem Dr. Maris In het belang van een efficiënter be drijfsvoering voor de pachter is in de restauratie tevens opgenomen een ver groting van de capaciteit van de grote veestalling, waardoor stalling van groot vee op de deel niet meer noodzakelijk zal zijn. Deze verbetering bedraagt on geveer 10 pct. van de totale kosten van restauratie. Op dit niet grote bedrijf van 45 ponde- maat drukken de restauratiekosten on evenredig zwaar, maar toch is dit, fi nancieel gezien, de voordeligste oplos sing. Het bestuur heeft bij een afschrijving van 50 pct. per jaar op deze investering en met de huidige rente op de kapitaal markt, rekening houdend met enige ver hoging van de pachten, een sluitende begroting kunnen ontwerpen. Het ligt in de bedoeling van de stichting, zodra ze rechtspersoonlijkheid heeft verkregen, wat op zeer korte termijn het geval zal zijn, voor de financiering van deze kos ten een lening te sluiten bij een nader te noemen geldgever. Het afsluiten van een lening zal moeten worden goedge keurd door gedeputeerde staten, waar bij van de zijde van de raad een ad vies moet worden verstrekt. B. en w. stellen voor een gunstig ad vies te geven. retaris van rechtswege beheerder van de archiefbewaarplaats. Het „oude” archief is openbaar. Het kan in sommige gevallen wenselijk zijn, dat de openbaarheid van stukken wordt be perkt. Hiervoor is een regeling getrof fen. Na 100 jaar moeten alle stukken aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Rest nu nog de aanwijzing van een ge meentelijke archiefbewaarplaats. B. en w. stellen voor hiervoor aan te wijzen vier vakken van de kluis in de secre tarie. Hier bevindt zich ook reevs het oude archief, zoals dit indertijd is ge ïnventariseerd door de heer W. H. Kei- kes. De heer S. de Vries te Bolsward ver zoekt een bijdrage van de gemeente in de herstelkosten van de gevel van het aan hem in eigendom behorend en door hem bewoonde pand Bagijnestraat 11. Hoewel het pand niet voorkomt op de lijst van onroerende monumenten zijn b. en w. het met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Prov. Friese Schoonheidscommissie eens, dat de voor gevel van een dusdanige allure is, dat deze ta de huidige vorm moet blijven bestaan. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft in de her stelkosten een bedrag van f 12.341 sub sidiabel verklaard waarin een bijdrage wordt verleend van 30 pet. afgerond op f3.700. Algemeen wordt de regel gevolgd, dat de gemeenten eveneens 30 pet. in deze kosten verlenen, daar de gemeentelijke uitgaven kunnen worden opgenomen in de kostenfactoren voor de financiële ver houding tussen rijk en gemeente. B. en w. achten het juist voor deze aan vraag deze algemene regel te volgen en In 1918 is het archiefwezen in ons land voor het eerst wettelijk geregeld. In 1962 kwam een nieuwe archiefwet tot stand, die in werking is getreden op 1 mei 1968. Hierbij is wettelijk voorgeschreven wat onder archiefbescheiden moet worden verstaan en zijn regelen gesteld, waar bij zo veel mogelijk waarborgen moe ten worden gegeven, dat de archiefbe scheiden van de overheid bij die over heid komen te berusten. Ook is de over brenging van archieven algemeen en meer dringend geregeld, terwijl de mo gelijkheid is geopend omtrent de bouw en inrichting van de archiefbewaarplaats regelen vast te stellen. In verband hiermee hebben b. en w. een concept verordening samengesteld overeenkomstig de door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vast gestel de richtlijnen. De gemeentelijke archiefbewaarplaat sen moeten worden beheerd door een hoger of middelbaar archiefambte- naar, die de titel draagt van gemeente archivaris. Wanneer niet een dergelijke ambtenaar is benoemd, zoals in Bolsward, is de sec- Schadeloosstelling pachter Van het R.K. kerkbestuur te Irnsum is onlangs een perceel weiland gelegen aan de Leeuwardervaart gekocht gele gen in het bestemmingsplan Eekwerd. Dit perceel is voor de normale tijd in pacht bjj de heer A. P. Tolsma te Bols ward. In verband met de voorbereiding voor het bouwrijp maken van dit plan is het wenselijk dat deze thans afstand van de pacht doet, waartoe hij bereid is te gen redelijke voorwaarden. B. en w. stellen voor deze pachter een schadeloosstelling toe te kennen. Negen jaar is het nu al reeds weer ge leden, dat er op de hoek Franekerstraat- Hichtumerweg een bordje kwam te staan met „Hier komt Garage Th. F. Bruin sma”. Het punt was strategisch goed gekozen. Groei zat er wel in, maar dat de ontwikkeling zo stormachtig zou zijn als deze ta feite is geweest, had nie mand toen durven verwachten. Reeds viermaal werd verbouwd. In Sneek kwam een bloeiend nevenbedrijf. Er kwamen dealerschappen. De nadruk kwam op de autohandel. Wie ta de show dagen de maandvoorraad van de DAF heeft gezien (ruim 20 wagens gaan per maand de deur uit) komt toch wel an der de indruk. Natuurlijk is het met een nieuw bedrijf eerst zoeken en tas ten. Langzamerhand groeit het naar de toestand, die ta de praktijk het meest voldoet. Telkens zijn er verschuivingen ta de koopgewoonten. Steeds worden de service-eisen van het publiek hoger. Garage Bruinsma, of officieel Garage bedrijven Th. F. Bruinsma, houdt voort durend de vinger aan de pols. Het be drijf is genoeg elastisch om zich telkens te kunnen aanpassen. Dit blijkt ook uit de nu tot stand gekomen modernisering. De shpwruimte is zeer vergroot. Naar de werkruimten (plaats voor 4 repara tiewagens tegelijk) is een nieuwe toe gang gecreëerd. Links hiervan bevindt zich de receptie. Voor de behandeling van de vrachtwagens is een aparte afde ling. Maar ook deze verbouwing is op de toekomst gericht. Wie goed kijkt ziet dat de achterwand van de showroom van zachtboard is. „Een tijdelijke op lossing”, lacht de heer Bruinsma fijn tjes. Hij vertrouwt ons toe, dat er al weer plannen bestaan voor verdere uit bouw. Maar alles mag nog niet gezegd, er moet ook nieuws over blijven voor lan ter. Hoe dan ook, wat in het vat zit verzuurd niet.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1