WAAR HET LEVEN GOED IS Toenemende critiek op beleid van Nixon H U DE FOTO VAN DE WEEK V - 1 'A i L - f j Wh STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - .10 VRIJDAG 11 JULI 1969 107e JAARGANG No. 53 Wymbritseradeel, —i Derde Hollandiastraat Eldorado van rust Italië in een crisis Rockefellers reizen Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Sinds het einde van de vorige maand kan er gesproken worden van een toeneming van de kritiek op het binnenlandse beleid van de Amerikaanse president, Nixon. Het besluit van Nlxoh om deze maand een grote reis te maken naar enige Aziatische landen en Roemenië is daarom veelal in het licht geplaatst van deze toeneming. Volgens deze zienswijze is de reis niet veel meer dan een stunt, een tactische zet om met gegroeid prestige in het buitenland des te gezaghebbender in de binnen landse politiek te kunnen manoeuvreren. Een politiek besluit dus, geen zaak van staatsmanswijsheid. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 monsma beloofde ons te zullen waar schuwen. wanneer er jong leven was. Het is er niet van gekomen. Wel het jonge leven, maar niet het waarschu wen. De heer Siemonsma zal het wel te druk hebben gehad. Zo bleef deze re portage in de pen. Toch geven we hierbij een plaatje van zo’n nerts. Dat hij zich laat aaien en liefkozen, zoals op de foto, Is een unicum. Over het algemeen zijn het geen diertjes om zonder hand schoenen aan te pakken. Ze worden ge houden in lange rijen gazen hokken en gefokt voor de pels. Het zijn vleeseters en veelal worden ze gevoerd met vis en vleesafval. Nertsen lijken veel op bunzings, maar er zijn veel kleurva- riaties. Het zijn tere pelsdieren, waarmee het „sinnich” fokken is. Maar dat de heer Siemonsma het in zijn vingers heeft bewijst wel het feit, dat hij een beker verwierf voor de beste pelzen en een gratis reis naar Engeland kreeg aange boden. Hij heeft er helaas geen gebruik van kunnen maken omdat de tijd het eenvoudig niet toeliet. Zijn dieren eisen n.l. veel, zéér veel zorg. Vooral in de paringsperiode en de periode dat er jon ge nertsen worden gebaren is het op- VerBchtjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J, OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad „AHes goed en wel, dat van die Ver- werstuin”, aldus iemand, „maar waar vind je die en hoe kom jeer?” Welnu, de Verwersbuurt (of in de volksmand „de tün”) vindt men achter de Verwers- straat en deze bereikt men, als men op de Harlingerstraat bij rijwielhandelaar Swart het zijstraatje inslaat, een straat die zich spoedig verbreedt. Vanuit deze Verwerstraat kan men op twee plaat sen de straat die wij de voige keer af beelden bereikten. De eerste toegang is een vrij nauwe, n.l. direct achter de autoboxen van garage Harm van der Werf en de tweede is aan het einde van de Verwersstraat. Het is vanaf dit punt, maar dan juist de andere kant op ge- Moskou, een stukje herleving van ideeën uit de Koude Oorlogperiode, toen men elkaar, liefst op „eigen” terrein, in het nauw trachtte te brengen. De eerste mogelijkheid moet uitgescha keld worden, omdat de les, die de ge hele wereld uit „Tsjecho-Slowakije ’69” ge trok!: en heeft, deze is, dat Moskou al leen ontspanningspolitiek via de eigen bilaterale kanalen met Washington wil bedrijven; contacten met de satellietsta ten kunnen alleen toenadering tussen Oost en West tot gevolg hebben met de uitdrukkelijke sanctie van het Krem lin. Wanneer de Amerikaanse president iets ondernemen wil om de Oost-West- reiatie te verbeteren en hij wil die verbeteren: nog vorige week heeft hij bekendgemaakt, dat de bespreking over de beperking in. de aanmaak van de stra tegische wapens spoedig zullen begin nen had hij zich beter rechtstreeks tot Moskou kunnen wenden, daarmee het risico vermijdend, dat het Kremlin hem zal verdenken de Russische satelliet staten los te willen weken uit het Oost- europese verband. De mogelijkheid van een uitdaging aan Moskou is al evenmin waarschijnlijk. Washington is, zoals gezegd, immers van plan samen met Moskou de wa penwedloop te beperken, en de VS heb ben in het gehele onderhandelingsspel rondom Vietnam een welgezinde houding van Russische zijde sterk van node om will te kweken (op grond van Rocke fellers informaties wil Washington een nieuwe Latijns-Amerikapolitiek uitstip pelen), het resultaat is averechts ge weest. Vrijwel in alle Latijns-Amerikaan se landen heeft Rockefellers komst ge fungeerd als katalysator van het laten te anti-Amerikanisme, wat resulteerde in heftige en gewelddadige demonstra ties. Typerend was, dat twee relatief stabie le en democratische landen, Chili en Ve nezuela, de Amerikaan de toegang moes ten weigeren, terwijl hij in het land van de meest reactionaire en tirannie ke dictator van het halfrond, het Haïti van Papa Doc Duvalier, het meest har telijk welkom werd geheten. Het enige positieve resultaat, dat Roc kefellers reizen nu nog kunnen ople veren, is dat de gouvereneur zijn rege ring ervan zal kunnen overtuigen, dat het Latijns-Amerikaanse anti-Ameri kanisme zeer goede gronden heeft. Als Washington dit eenmaal beseft, dan Is ook de tijd rijp om de aanbevelingen van de gezamenlijke Latijns-Amerikaan se landen, neergelegd in het document van Vina del Mar (opgesteld medio mei) te accepteren en er daadwerkelijk con sequenties aan te verbinden. regelde ingezondenstukken schrijver in ons blad. Vroeger had hij een viswin kel op de Bargefenne, maar dat is al lang verleden tijd. Dan volgen om het rijtje maar even af te gaan elec- triciën A. Frankena en LAB-chauffeur Sj. Dijkstra. Zijn vrouw is op de foto juist bezig met de was. Twee huizen verder woont weer een Sj. Dijkstra, ook chauffeur, maar bij de HMS. Dit geeft wel eens verwarring en daarom noemt de straat hen bij voorkeur bij de voor namen: Sjoerd en Sjouke. Er tussenin woonde Van der Wal, gepensioneerd ge- meentereiniger, die nu naar het Gast huis is gegaan. Hij verkocht zijn wo ning aan B. Feenstra, die zelf timmer man, de woning geducht gaat moderni seren, voor hij er met zijn Wytske Ab- ma intrekt. Om het rijtje te voltooien: Er wonen verder nog Lolke Jansen, bedrijfsleider bij wed: Galama te Tjerkwerd, wed. Dou- ma en KI. v. d. Wei, de enige op „het streekje” die de stadsvlag bij bepaalde gelegenheden uitstak. Het verste hoek huis (op de foto niet te zien) wordt bewoond door fam. Tiesma, vroeger vrachtrijder te Exmorra, later voor fa. Lootsma te Bolsward. De straat die dwars op.de 3e Hollandiastraat uit komt is de le Hollandiastraat. Op twee woningen hiervan hebben we hier zicht. Rechts van de HoUandiaptjp is dat die van fam. Spyksma en links (met de 2 dakkapellen) van F. Siemonsma, vol ijverig varkensmester en nertsfokker. De nertsfarms zien we geheel links op de foto. We hebben de fokkerij al eens mogen bezichtigen. Dit gebeurde een paar jaar geleden en de heer Sie- zo nu en dan Noord-Vietnam tot con cessies te kunnen bewegen. Zelfs de Brezjnjewdoctrine de doctri ne van de beperkte souvereiniteit van de socialistische landen, zoals die door Moskou wordt gehuldigd wordt door het Amerikaanse bezoek aan Boekarest niet op de proef gesteld. Er is geen sprake van, dat Roemenië zich zou wil len losmaken Uit de Russische invloed sfeer (een Roemeens-Russisch vriend schapsverdrag zal binnenkort onderte kend worden) en in ideologisch opzicht blijft de lijn, die. de Roemeense partij volgt behoorlijk orthodox. In de relatie VS-Roemenië heeft Nixon president Ceausescu ook niet veel con creets aan te bieden; hij heeft zich bij voorbeeld al sterk vastgelégd in zijn af wijzing de handel met Oostbloklanden verder te liberaliseren. Wanneer men dit alles in overweging neemt, blijft er niet meer over dan om in Nixons rei? inderdaad die politieke stunt te zien, waarvan in het begin al sprake was. Ook al zal de glans van de staatsbezoeken de publieke opinie in zijn land van knellende binnenlandse problemen afleiden, de kwesties, die Nixon bij terugkomst zal moeten op lossen zullen precies dezelfde blijven. zien, dat de foto is gemaakt, die wij vandaag als „foto van de week” plaat sen. Hier vindt u n.l. de 3e Hollandia straat met op de achtergrond de schoor steen van de gelijknamige fabriek, waar niet alleen deze straat, maar heel de Hollandiabuurt naar is genoemd. Van deze 3e Hollandiastraat is praktisch het zelfde te zeggen als van de Verwers buurt: het is een uiterst nette en pro pere straat met stuk voor stuk zeer goed onderhouden huizen. Geen won der, behoudens één enkele uitzondering bestaat deze straat uit eigen woningen. De eigenaars besteden er veel zorg aan en al is de bouwstijl niet hypermodern, het is hier bijzonder goed wonen. Bo vendien dit is een pré, die deze straat heeft op de Verwersbuurt het uit zicht is er fantastisch. Niet op de ach tergrond de lintbebouwing langs de War- kumertrekweg (met veel boomgewas) en de Rijksweg 43 (met het steeds wisselend beeld van het verkeer). Ie mand die er een hobby van maakte, telde in de spitsuren gemiddeld een 100 auto’s in de vijf minuten. De drie hoek tussen trekweg, rijksweg en de 3e Hollandiastraat bestaat uit heerlijk fris weiland met veel schapen (o.a. van Durk Hykema en wed. Rienstra van Ku- baard). Eens was dit uitzicht nog fan tastischer n.l. toen de Rijkweg 43 nog niet was „verhoogd”. Toen zag men tot de einder met de spitsen en zadelda- Ver schijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het is inderdaad moeilijk, na evaluatie van alle betrokken intemationaal-poU- tieke factoren, tot een andere conclusie te komen. Centraal in deze evaluatie staat dan het bezoek aan Roemenië; met betrekking tot Azië liggen de za ken voorlopig iets eenvoudiger. In Azië wil de president trachten de grondslagen te vinden voor een Ame rikaanse politiek na de Vietnamese oor log; hij wil de VS goedgezinde lan den ervan overtuigen, dat het nodig is samen te werken in een systeem van collectieve beveiliging. Als zodanig is dit dan een zet zowel tegen de Sowjet-Unie, als tegen China. China hoopt immers na de beëindiging van de Vietnamese oor log zijn invloed in Zuidoost-Azië uit te breiden, Rusland is de laatste maanden bezig, via een zeer actieve diplomatie, de Aziaten te stuwen in de richting van een, vooral tegen China gericht, veilig heidssysteem. Hoewel de Sowjet-Unie en de VS in Azië dus hetzelfde doel voor ogen hebben het indammen van de vermeende expansiepolitiek van Chi na zijn hun hierop gerichte hande lingen ogenschijnlijk nog niet gecoördi neerd. Met betrekking tot Nixons bezoek aan Boekarest, de Roemeense hoofdstad, zijn twee veronderstellingen mogelijk: het is of bedoeld als een zet in de door de VS nog steeds verdedigde ontspannings- itiek, of het ie een uitdaging aan ken van torens tot in het wijde verschiet, ook van zich spreken, hij is een vrij ge- Nóg is het uitzicht pittoresk en van een wijde ruimtelijkheid met nu eens blau we luchten, en dan weer wolken, het zij zwaar en dreigend, hetzij fijn als zwaneveren, steeds wisselend en altijd verrassend. Nóg, want straks komt hier de fabriek van de VLF, een complex van f 10 miljoen. Dit zal wel de nodige variatie brengen, maar toch vrezen de bewoners van deze 3e Hollandiastraat „een bril op de neus”. Misschien valt het met op den duur een leuke beplan ting en groene gazons allemaal best mee. Laten we het hopen. Nu de foto. Links de sloot, die wel eens kwalijk riekt, maar beslist niet vaker dan het water van de stadsgrachten. De witte vlek voor aan is het dak van een geparkeerde auto. Hierachter de tuintjes, allemaal even keurig en net, maar jammergenoeg hoe langer hoe smaller wordend. Het hoekhuis is helaas niet te zien. Hier wonen de dames Siersma, die lange ja pen een particuliere naaischool hebben geëxploiteerd en die o.a. van mooie an tieke dingen houden. Wie oud Bolsward wil zien, moet eens een kijkje vragen in de gang. De dames zijn bovendien vermaard als zelf-doe-ers en bepaald artistiek aangelegd. Het huis, waarvan we het meest rechts op de foto nog juist een raam zien en waarbij de mooie tuin juist boven het autodak hoort is van Pieter Gorter, afkomstig van Burgwerd en gepensioneerd werkman van de ge meente Wonseradeel. De oude baas zien we zowaar zelf ook op de foto, n.l. in de vensterbank naast buurman Joh. Breeuwsma, vroeger melkont vanger, la ter kalverschetser en nu rustend. Waar het tweetal zo druk over spreekt? Mis schien wel over het fraaie miniatuur- molentje, dat de zoon van uitvoerder A. Siemonsma (n.l. bij fa. Wed. Huitema) gemaakt heeft in zijn ambachtsschool- tijd, het pronkstuk van de buurt. Dat de heer Siemonsma. een prima vakman is, leest men gemakkelijk af uit de wijze waarop hij zijn tuin met molen heeft ingericht. Of is dit ook het werk van zijn zoon? Deze slaagde met het hoogst aantal punten van de klas en een tien voor tekenen! Het eerste puntdak is dat van wed. Bij- voets. Velen zullen zich nog de heer Bijvoets herinneren, hetzij als boekhou der bij de Florence of als k.v.p.-raads- lid. Een slepende kwaal nam hem naar menselijke berekening te vroegtijdig weg. Naast mevr. Bijvoets woont mej. E. v. d. Zee, surveillance bij de chr. scholengemeenschap Nijenhove. Het 3e puntdak is van de heer KI. Reitsma, bij velen voorheen bekend als de man van „Achlum” en van de ouden van da gen tochten. Ook hij heeft de leeftijd bereikt, waarop een mens mag rusten en zo liet hij op zijn huis (tegenover de nog resterende lindebomen) een bordje aanbrengen met „Rêst nei ’t wurk”. Maar zijn vrouw zegt, dat het beter „ünrêst” had kunnen zijn, want nog steeds is Reitsma warber, hetzij als specialist voor de siertuintjes in zijn straat, hetzij als „fügeltsjeman”, hetzij als sportvisser of hobbyist. En als hij al eens even de benen strekt neemt hij een Fries boek, want hij is op en top een fries. Buurman Ebbendorf doet Gouverneur Rockefeller van New York heeft zijn informatieve reizen namens president Nixon naar Latijns-Amerika met een bezoek aan enige Caribische landen afgerond. Ook dit initiatief van de nieuwe Republikeinse regering in Washington is niet al te succesrijk ge bleken. Was het oorspronkelijk bedoeld om een Amerikaanse fout te herstellen, n.l. het ontbreken in de inaugurale rede van Nixon van een Amerikaanse visie op de ontwikkeling van het zuidelijke deel van het westelijk continent, en om voor de VS bij de zuiderburen meer goed passen. De dieren mogen dan niet ge stoord worden. Eens gebeurde dit door laagoverscherende straaljagers, bedoeld als groet aan een daar in de buurt wo nende Bolswardse vliegeniersbruid. Het betekende voor de nertsfokker een grote schadepost. En ook dit jaar is er veel schade, vermoedelijk door het hei en ter gelegenheid van de uitbreiding van Hollandia. De heer Siemonsma zoekt dan ook een rustiger terrein om zijn farm te kunnen overbrengen. Zo zouden we eigenlijk wel kunnen doorvertellen, maar dit laat de ruimte niet toe. De foto’s van de nertsen zijn overigens met te Bolsward genomen maar bij een collega van de heer Siemonsma. De foto van de week werd ook nu weer gescho ten door L. Wijnia uit de Claude Fon- teynestraat 35. Er zijn Bolswarders, die dit straatje nooit eens zijn langs ge wandeld. U moest het toch eens doen. Het is om er jaloers op te worden. Een straat met eigenlijk maar één pro bleem: Als er van elke kant een auto komt, moet er één terug. Eenrichtings verkeer is er niet, maar de bewoners van de 3e Hollandiastraat zijn veel te gemoedelijk van aard om hier een pro bleem van te maken. f 'x Italië verkeert in een acute politieke crisis, nu het kabinet-Rumor (een coali tie van christen-democraten, socialis ten en republikeinen) zijn ontslag heeft ingediend, nadat de sinds drie jaren be staande socialistische eenheidspartij langs de oude breuklijnen uit elkaar ge vallen was. Deze crisis had zich al enige tijd gele den aangekend, omdat het zowel bij de socialisten als bij de Chr.-democraten van Rumor aan het gisten was. Dit om dat in beide partijen de uitvoering van de politiek van centrum-links gelegd was in handen van partijleiders afkomstig uit het centrum of uit de rechtervleu gel; de linkervleugels eisten de afgelo pen maanden grotere invloed op het politieke beleid. De verhouding van deze partijen tot de grootste oppositiepartij, de communisten, is in dit Italiaanse politieke spel het kernpunt. De linkervleugel van de so cialisten, onder leiding van de vice-pre mier van Rumor, De Martino, bepleit ten samenwerking met de communisten op locaal en regionaal niveau ten be hoeve van economische en sociale her vormingen, de oppositie in de chr.-de- mocratische partij, die zich geschaard heeft achter oud-premier Moro, bepleit een open parlementaire dialoog met de communisteri en zijn bereid constructie ve voorstellen van die zijde in het re geringsbeleid te betrekken. De linkse christen-democraten zijn op het recente partijcongres in de minder heid gebleven ze hebben wel eni ge klemmende eisen ter zake van de samenstelling van het partijbestuur op tafel gelegd, maar de linkse oppositie in de socialistische partij heeft de af gelopen maanden een meerderheid ach ter rich weten te verenigen. Deze „nieu we meerderheid” wilde de vertegenwoor digers van de oude meerderheid uit haar machtsposities verdrijven en haar politiek programma door de partij doen accepteren. Dit is nu vorige week gelukt: het aan nemen van een nota, waarin samenwer ken met de communisten werd goedge keurd en het afstemmen van een nota van partijvoorzitter Nenni, waarin, om de partij-eenheid te bewaren, die samen werking werd afgewezen, werd het sein voor de rechtervleugel, de sociaal-demo- craten, om de partij te verlaten en een eigen partij op te richten. f -Vfö V’ t I t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1