U moet het zien Gouden jubileum Jeen Meijer GabeSkroar „Frieslands Gouden Eeuw” llll i Topkollektie schilderijen van Friese meesters I I ifS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Fan de Martinytoer De Friese bovenboezem Ook dit is Bolsward Geslaagd 5 Hwat haf 4 II STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. DINSDAG 15 JULI 1969 108e JAARGANG NO. 54 Foto L. K. Mol •♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a noordkant BILANGRIKE BINEAMINGEN J.S. Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Vogels gaan ons verlaten Hun zoeken kan niet baten. Want hun voedsel is verdwenen Daarom gaan zij henen. Zet de gemalen eens stop En let dan eens op. Laat sluizen weer lozen Dan kan de vis weer verpozen. De binnen uitse waterdrang Is voor ons van belang. Het dóórstromend water Voor de gezondheid van later. De lucht wordt weer rein En zo moet het ook zijn Dan wordt het water weer fris. Komen er weer vogels en vis. ter. Als er één in Bolsward is, die hun kert naar de realisering van dit bad is het wel de heer Meijer. Hij wil zo graag zien dat het geld dat hij beheert, goed wordt besteed. De man syn efterein waerd wurch, en doe gyng er sitten Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Boven Friesland zijn boezem Lijkt haast wel droesem. Zo vuil en zwart Dat alle leven er tart. We hebben niet liet gevoel, dat de Bolwarders staan te dringen om de jaarlijkse tentoonstelling „Friesland» Gouden Eeuw” te gaan zien. Het zijn vooral de namen van buitenlanders, landgenoten uit andere provincies en Friezen om utens, die we in de receptiealbums tegen komen. Eigenlijk wel jammer, want waarom zou men van verre zoeken, wat men dichtbij kan vinden? Daarom hopen we dat de lezers van ons blad de gelegenheid niet voorbij zullen laten gaan om de. expositeie ten stadshuize, die slechts nog een aantal weken hier geherbergd blijft, te gaan zien. Reeds eerder schreven over de fraaie collectie van Friese en vooral ook Bolswardse meesters. In dit artikel willen wij u (in alfabetische volgorde) iets zeggen van de schilders en hun werk. In dit nummer sluiten wij voor onze postabonnees een girokaart in met verzoek om f 7,50 te be talen als abonnementsgeld voor het 2e halfjaar 1969. Wilt u al len hieraan meewerken, want dat bespaard ons heel wat werk. Bij voorbaat dank. Water dat stinkt Dat het vee niet meer drinkt Waar vis niet in leeft Of het leven er in geeft. De rij wordt dan geopend met Jacob Backer de in Harlingen geboren Frie se schilder, die tijdens Rembrandt in Amsterdam heeft gewerkt en daar in 1651 is overleden. Hij is op de exposi tie vertegenwoordigd met ’n zelfportret, dat in 1943 op een veiling te Amster dam werd gekocht en later in de ver zameling van dr. A. Wassenbergh, de voormalige directeur van het Fries Mu seum kwam. Het betreft hier een z.g. pastoraal zelfportret, dat 3 jaar gele den op de tentoonstelling Wurd en byld (de Gysbert Japickstentoonstelling) ook reeds in Bolsward was te zien. Een typisch voorbeeld van Renaissance kunst. De gespierde, ietwat Rubensach- tige figuur stelt met ontblote schouder, met lauweren omkransd hoofd en in herdersmantel geklede fluitspeler nie mand minder voor dan de schilder zelf. Van veel jonger datum en strikt geno men niet meer uit de Gouden eeuw (al viel die in Friesland wat later dan in het zuiden) is het paneel van de zee schilder Nicolaas Baur, eveneens een Harlinger die leefde van 17671828 en deze „kalme zee met veel schepen” pen seelde in 1812. Of het de haven van Har lingen voorstelt valt niet te zeggen. Een van de mooiste doeken en tevens van de grootste schilderijen is het doek we drie schilderijen, alle drie ontleend aan de bijbel, n.l. resp. voorstellende de apostel Paulus, de harpspelende ko- ning David en Isaac en Rebecca, dus hetzelfde onderwerp, dat ook Govert Vlinck schilderde. Het merkwaardige bij het portret van koning David is, dat het zelfs tot tweemaal toe een valse signatuur heeft gehad, n.l. die van Fer dinand Bol, een van Rembrandts bes te leerlingen. Dit bewijst twee dingen: n.l. dat Ferdinand Bol hoger werd ge waardeerd dan Lamib. Jacobs maar ook, dat de laatste hem bijna evenaarde, an ders zou een vervalsing van de hand tekening te riskant en opvallend zijn. Wanneer we dit summiere overzicht be sluiten met te wijzen op het goed ge schilderde portret van Laes van Bur- mania (16381691) van Roelof Koets, die in 1655 geboren werd te Zwolle, maar later in Friesland werkte, zijn we bij na gekomen tot het zien van de helft van de schilderijencollecte. Een volgen de keer meer hierover. Maar gaat u al vast zien. Het is beslist wel de moeite waard. Dit is een plaatje van de boerderij Cnos- senlaan 3, bewoond door de heer D. Elzinga. Het is een stelphuizinge van naar schatting 400 jaar oud. Aan de (links op de foto) bevindt zich een uitbouw, de z.g. molkenkelder. De gebinten in de schuur zijn misschien zelfs nóg ouder. Voor ze werden ge plaatst waren ze n.l. zoals blijkt uit in kepingen, eerder gebruikt. De boerderij zal thans worden gerestaureerd door fa. Y. Schakel van Exmorra. Het hooi is daarom ook niet in de schuur gebracht, maar buiten opgeslagen. Als straks de verbouwing gereed is nog vóór de winter, hoopt men zal de heer Elzin- ga hoewel op een ongewoon tijdstip, vermoedelijk even enthousiast als dank baar, beginnen aan een tweede üngetiid en zijn pakjes wel binnen halen. Voor „op it kampke” zien we de pony Wen dy van de dochter Richt, lid van de ponyclub Zij volgt hiermee de voet stappen van haar vader, die ook een be kend „hynsteman” is. Foto L. K. Mol gjinnen, is it bikend, dat de politike forhóldingen yn üs provinsje earst düd- lik wurde sille, as de forkiezingen foar de provinsiale steaten yn it kommende jier west hawwe. De situaesje is nou slim ündüdlik. Men hat allinnich de gear stalling fan nou, mar nimmen wit, hoe’t dy yn it kommende jier wurde sil. De steaten telle 55 leden, hwerfan 18 PvdA, 13 AR, 10 CHU, 4 VVD, 4 KVP, 2 PSP, 1 Boerenpartij, 1 Bining rjochts, 1 Communist. Dat is it earste, hwer’t poütyk rekken mei hal den wurde kin. Mar der binne ek nasionale politike for- haldingen, dy’t meispylje. Sa is bikend dat neist Fryslan ek Grinslan en Utert in nlje kommissaris ha moatte. En sa sil yn Den Haech wol drok oan dizze puzzel wurke wurde. Dêrby spilet ek noch in rol, dat sawol Ljouwert as de stêd Grins in PvdA-boargemaster haw we en om de puzzel noch hwat slim mer to melts jen, moat in skoftke letter Frysl&n ek in nije griffier hawwe yn it plak fan Mr. Woltjer (AR). Folie bilangriker as de politike kant is de persoanlike kant. Hokfoar man moat Fryslan sjen to krijen. My tinkt, it is düdlik, dat dit in man wêze moat mei kennis fan en sicht op de nuodllke eko- nomyske posysje fan in eksintrysk ge west as Fryslan is. Immen, dy’t realis- tysk de diagnose stelle kin fan it ef- terbliuwende en om it bistean fan syn bifolking wrakseljende lansdiel. Dy’t de wegen wit yn Den Haech en yn it bi- driuwslibben om stadichoan de efter- stan yn to heljen. In man, dy’t saeklik en effisiënt de inisiativen Onderkent, dy’t hout snije en dêr mei hert en siel reliëf oa;n jowt. „Primum vivere, deinde philosophari” earst libje en dan it oare pas, sa soe men dizze 3.1de, wize spreuk oersette kinne. Mar wy sizze der fuort by, dat üs twadde winsk like wichtich is as de earste, n.l., dat it in man wêze moat, dy’t each en gefoel hawwe moat foar de twadderlei kultuer, dy’t Fryslan bisit. Hy moat der each foar hawwe, hy moat it bistean kenne of kennen lea- re, mar hy moat bileaven fan herten efter dyjingen stean, dy’t de eigen kul tuer bilibje en bifoarderje. Yn dy sin moat it in Frysksinnich man wêze en net immen, dy’t yn syn hert winsket dat Fryslan in stik Hollan wie. It sprekt fierder wol fansels, dat wy hoopje, dat it in man wêze sil yn de krêft fan syn libben en net immen, dy’t hjir foar de léste jierren fan syn akti- ve libben in earfol ein siket of ien, dy’t men yn Den Haech wol slite wol en nel de provinsje weipromovearret. Wy hoopje, dat de foarmannen yn Frys- 13.n har winsken helder en düdlik by minister Beernink op ’e tafel lizze sille en dat Fryslan sparre bliuwt foar in politike kar, dy’t net oan dizze ele- mintaire forlangens biantwurdet. Hwant mei minder kin Fryslan perfoarst net ta. Tj. de J. Gistermorgen verbaasde ogen in onze drukkerij, toen drukker Jeen Meijer bin nenstapte. Zijn „werkhoek” was met slingers en guirlandes versierd. Er was zelfs ’n levensgroot gedicht aan de wand gehangen. Dit had hij niet verwacht. Hij was weliswaar 50 jaar werkzaam ge weest in het bedrijf van A. J. Osinga NV, maar had om alle drukte te voor komen maar een paar dagen vrijaf ge nomen om ergens in Lisse onder te dui ken. De speurzin van directie spoorde het adres echter op en zond hem een gelukstelegram bij dit gouden jubileum. Als de heer Meijer gemeend mocht heb ben, dat het hiermee afgelopen was, had h(j het mis. Reeds zaterdagmorgen had den zijn vrienden en collega’s van de zaak de koe bij de horens gevat en de drukkerij een feestelijk aanzien gege ven. Het was een drukke dag gisteren. Niet alleen wegens de dikke „uitverkoop- krant”, die u nu in handen hebt, maar ook wegens het vele drukwerk, dat zoals zovaak spoedeisend was. Nog besefte de gouden jubilaris niet geheel wat hem boven het hoofd hing, want toen koffie werd geserveerd zoals gewoonlijk, talmde bij om even „bij de steen” te komen, de traditionele verza melplaats midden in het gebouw als er iets bijzonders aan de hand is. On danks de wel erg drukke dag, werd er toch royaal even de tyd voor genomen. Zo’n zeldzaam jubileum was waard ge vierd te worden. Eenmaal als jongste knechtje van 13 jaar aangenomen de eerste die de heer A. J. Osinga Sr. als nieuwe werknemer in zyn toen pas over genomen bedrijf in dienst nam, is hy nu de oudste in dienstjaren, enkele half- timers of parttimers, buiten beschou wing gelaten. Namens de directie werd de heer Meijer toegesproken door de hr C. E. H. Osinga. Bij een gouden feest hoort een gouden geschenk. Zo ontving de heer Meijer een gouden polshorlo ge. De heer H. W. Pisuisse sprak na mens het personeel de jubilaris toe en bood ’n kistje sigaren aan en een exem plaar van De Rimen en Teltsjes van de bruorren Halbertsma, een van de monumentale boekwerken die de heer Meijer heeft gedrukt. Want als jongste knechtje klom hij spoedig op. Van een gerichte opleiding was vroeger geen sprake. Ieder moest zyn eigen weg en mogelijkheden maar zoeken. Het begon aan de trappers: tabakzakken voor de fa. De Haas, die na door Meijer bedrukt te zijn naar Heerenveen gingen en daar in de gevangenis te warden geplakt. In het drukkersvak voltrok zich een revo lutionaire ontwikkeling. De drukpersen •werden hoe langer hoe groter en boden steeds meer mogelijkheden. Naast veel en velerlei drukwerk, drukte de heer Meijer vooral boekwerken, meest Frie se. Het is niet teveel gezegd, wanneer wy veronderstellen, dat zeker een kwart van alle Friese boeken, die er momen- taal in omloop zyn door de heer Meijer vel voor vel is gedrukt. Onder het genot van een rokertje en een tractatie bij de koffie werden nog vele herinneringen op gehaald aan vroeger jaren. De anecdo tes lagen als het ware voor het oprapen. Toen wachtte weer het werk. De heer Meijer is méér dan drukker alleen. Hij heeft zich ook ingezet voor het organiseren van de bejaardentoch- ten en wacht over de „pong” van de zwemschool. Jarenlang is hij van deze üs hjoed to sizzen 1 Ir Der stean üs yn it kommende jier hjir- yn Fryslan in pear bilangrike bineamin- gen to wachtsjen, dy’t foar alle ynwen- ners fan üs provinsje fan meat as ge- woane bitsjutting binne. Yn de Earste Keamer hat hjiroer in ynteressant de bat west, hwerby minister Beernink, as minister fan Binnenlanske Saken, sein hat, dat hy fan herten ré wie om oan de fortsjintwurdigers fan sa’n gebiet in bipaelde ynspraek to jaen. Wy hawwe reden om oan to nimmen, dat hjiroer yn politike kringen al drok praet wurdt en it liket my ta, dat it goed is, dat ek büten dy kringen oandacht jown wurd oan de kommende dingen. Us Kommissaris fan de Keninginne giet mei maeije o.s. op pensioen. Mr. H. P. Linthorst Homan hat dan syn aktive wurk bieinige en is fan doel foar de nei- simmerdagen nei de Veluwe to gean. It sprekt fansels, dat it nou gjin pas jowt oer dit kommende ófskied kommentaer to jaen, dêr sil jit gelegenheit genóch foar komme, mar it feit is, dat der in opfolger komme moat en dat Fryslan great bilang hat by dizze o.s. binea- ming. Hoe’t de funksje fan Kommissa ris yn it forline west hat, kin hjir foar dit momint oan foarby gien wurde, yn de tsjintwurdige tiid is hja fan tige great bilang. Hy is de sintrale figuer foar it gewest en yn him komme alle dingen gear, dy’t op it hiele publike ter rein fan bilang binne. Hy is de adfi- seur foar de regearing, hy is de foar- sitter fan it kolleezje fan Deputearre Steaten, hweryn hy, sünt de hersjenning fan de Provinsjewet,ek stimrjocht hat. Hy is meast de wurdfierder fan dit kolleezje, as dat, büten de steatengear- komsten, optreedt. Hy is de bilangrike adfiseur foar de boargemastersbineamin- gen en hat dêrtroch greate ynfloed op de gong fan saken yn de gemeenten. Hy is foarsitter fan de steatengearkom- sten en mei it kolleezje fan Deputearre Steaten de ütfierder fan har bisluten. De fraech, hokfoar man foar dizze taek as de meast geskikte yn oanmerking komme moat, hat twa kanten. De iene B i; f; k'zt. L c vereniging bestuurslid en penningmees-j politike kant. Om mei dat léste to bi-nema te Pingjum. Te Arnhem, (opleiding Schoevers) is is de persoanlike kant, de twadde is de voor secretaresse geslaagd, mej. J. Bon- Bolswards Nieuwsblad „Isaac regent Jacob” de begaafde schil der, die door de menniste predikant- schilder Lambert Jacobsz uit Leeuwar den in Kleef werd „ontdekt”, naar Fries land kwam en later in de kringen van Rembrandt zou verkeren, die hij soms in zijn keuze van onderwerp en schil- dertrant aan de zijde kwam. Geen won der, dat dit mooie schilderij hangt op de ereplaats in de Vierschaar, waar ver leden jaar Rembrandts meesterwerk hing. Bijna een vierde deel van alle schilde rijen op deze tentoonstelling zijn van de Leeuwarder schilder Wybrand Sy mons de Geest (15921659) die ook in relatie stond (via Margaretha de Heer) met Gysbert Japiks. De portretten van Frans van Eysinga, grietman van Tiet- jerksteradeel en Hylck van Eysinga, (overleden echtgenote van de voorgaan de) zagen we ook reeds eerder in Bols ward, n.l. in 1966. Voor het eerst zien we hier een in 1643 geschilderd pasto raal portret van twee kinderen en een portret van Barthold van Douma, die van 1627—1678 grietman van Ferwer- deradeel was in 1649. Hij houdt in de rechterhand een blad papier, waarop de wapens van Douma en Hiddema, het jaartal 1647 en het monogram van de schilder, die ook een hier te Bolsward tentoongesteld portret schilderde van zijn dochter Eva de Geest, die in 1658 in het huwelijk zou treden met de land schapsschilder Adam Pijnacker, die ook zelf is afgebeeld. Dit laatste schilderij is in zoverre merkwaardig, dat het fou tief is gedateerd, n.l. in 1660, terwijl Wybrand de Geest reeds in 1659 over leed. Of heeft hij er misschien niet meer de laatste hand asm kunnen leggen en werd het door een anonieme schilder vol tooid? Van de hand van de stillevenschilder Dirck de Hom (van Hoorn?) die in de 17e eeuw in Friesland werkzaam was als stillevenschilder, zijn een drietal werken geëxposeerd. Hij schilderde graag stil levens met dode hazen en jachtstille- vens. Van beide zien we een voorbeeld. Op het hakmes, dat rechts op de tafel ligt op het eerstbedoelde schilderij met twee dode hazen, lezen we de naam D. Horn 1650. De schilder plaatste zijn signatuur op bij voorkeur wat vreem de plaatsen, want bij het volgende vinden we het op de plint rechtsonder. Het der de schilderij betreft een stilleven van een aan de poten opgehangen kip met uit gespreide vleugels. Ook van de domi- nee-schilder Lambert Jacobs vinden s X BELANGRIJK NIEUWS VOOR ONZE POSTABONNEES r«

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1