de week Foto van Reis Nixon toch politieke stunt De Tweede Kamer met vakantie HS Eerste persconferentie van Pompidou Voorbereidingen tot begroting vrijwel rond Bolsward Een „vergeten hoekje f v i 31 i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en 1 M VRIJDAG 18 JULI 1969 108e JAARGANG NO. 55 Wymbritseradeel. Pompidou West Irian Loslippige ministers ff geen Voorzichtig met bijstand Concessie van Tliieu Voorbeeld Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag logsvoering doorvoeren, de Amerikaan se minister van buitelandse zaken, Ro gers, aanleiding heeft gegeven zich zeer optimistisch uit te laten en te pleiten voor het nemen van enige risico’s om de oorlog te beëindigen. Hij staat hierbij tegenover vele militaire leiders, die in de matiging een teken van zwakte zien en de oorlog daarom willen voortzetten. Voorlopig lijkt president Nixon in deze minister Rogers en niet het Pentagon te steunen. De Franse president, Pompidou, heeft vorige week zijn eerste persconferen tie in die functie gegeven. Uit zijn woor den bleek dat hij, zeker in de komen de tijd, slechts weinig zal afwijken van het door de Gaulle gevoerde beleid. Pom pidou heeft geen principiële bezwaren tegen de toetreding van Engeland tot de Europese Gemeenschappen, maar hij is wel van mening dat de Zes het eerst eens moeten worden over de voltooiing en verdieping van de Gemeenschappen Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 Of 2335 (05157) Ook buiten het kabinet zijn heel wat mensen te vinden, die juist in deze pe riode bijzonder waakzaam worden. Het zijn de fractievoorzitters, de vakbonds leiders, de aanvoerders van de werkge vers; al die groepen die zo’n groot be lang hebben bij wat het kabinet achter de gesloten deuren van de ministerraad aan het bekokstoven is. De Tweede Kamer is met vakantie. Tot eind september, als de regering met de plannen voor het nieuwe begrotingsseizoen moet komen. Dat heel wat kamerleden mi her en der over Nederland zjjn uitgewaaierd, of het zonnige zuiden hebben op gezocht, betekent niet dat het politieke leven nu plotseling volledig stil is ge vallen. Integendeel zelfs. De zomermaanden vormen traditioneel de periode waarin op politiek niveau heel wat wordt geknokt. Het zijn de maanden waarin de regering werkt aan de plannen en nieuwe begrotingen, die op de derde dinsdag van september moeten worden ingeleverd. Vaak duurt het tot eind augustus voor een regeringsploeg het eens is over het te volgen beleid en de verdeling van de centen. De meeste bewindslieden kunnen dan pas aan hun vakantie gaan denken. sx—i. mvvtvit uvuui-ivxl UL l vVci-clu- den voor en gevolgen van deze toetre ding. Topoverleg over deze problemen sloot Pompidou niet uit. De regering heeft de diverse gemeenten laten weten dat zij het zuiniger aan moeten doen met gemeentelijke bijstand- uitgaven. Dit is gebeurd in een brief van minister Beemink (Binnenlandse Zaken) aan alle gemeenten. De brief is mede geschreven namens minister Wit te veen (Financiën) en minister Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk). De gemeenten kijken jaar in jaar uit tegen steeds hogere uitgaven aan. Uitgaven die moeten worden gefi nancierd uit het Gemeentefonds, een kas die door de regering weer moet worden gevuld uit de algemene middelen. Er is al jaren een groot verschil tussen wat de gemeenten willen Uitgeven en wat de rijksoverheid in het Gemeentefonds wil of kan stoppen. De eigen middelen van de gemeenten (diverse kleinere belastin gen en leges) zijn veel te bescheiden om het verschil tussen wat nodig is en wat in kas is te overbruggen. De gemeen ten zijn uiterst gevoelig voor suggesties van het rijk om bepaalde uitgaven maar niet te doen. Zij beroepen zich ogenblik kelijk op de gemeentelijke zelfstandig heid. Bij de bijstandsuitgaven ligt het echter wat anders. Minister Klompé is er bij het indienen van de Bijstands wet van uit gegaan dat de wet het bes te door de gemeenten kan worden uit gevoerd. Die staan het dichtst bij de mensen, die hulp nodig hebben. Over de praktische toepassing van de Bij standswet heeft echter elke gemeente zijn Het kabinet is sterk verdeeld over dit SER-advies, zo bleek vorige week. Mi nister Schut (woningbouw) bijvoorbeeld voelt helemaal niets voor een uitstel van de huurverhoging. Hij heeft die hard no dig om zijn toch al bedreigde woning bouw op peil te houden. Minister Schut doet daarom zijn uiterste best om een kabinetsbesluit over een uitstel van de huurverhoging (tot 1 juli volgend jaar) tegen te houden. De meerderheid van de regering schijnt echter wel voor uitstel te voelen. Al is het alleen al om de achterban (fracties en vakbonden) rus tig te houden. Deze discussie is niet eigen ideeën. Minister Klompé heeft al eens een poging gedaan om de nor men die de wet geeft voor de hulp die in bepaalde gevallen moet worden gege ven nader uit te werken. Het is ech ter onmogelijk om voor elk mogelijk ge val een pasklare oplossing in de wet aan te geven. De brief is nu een poging om gemeenten die in de ogen van het rijk, te vrijgevig zijn met sociale bijstand, af te remmen. Dergelijke pogingen zijn al eens eerder, zonder succes, gedaan. moeten doen, voordat het Front bereid is mee te werken aan een vreedzame re geling. Op een al dan niet geheime mili taire regeling tussen Noord-Vietnam en de VS bestaat ook nog niet veel kans, maar het heeft wel de aandacht getrok ken dat de onweerlegbare matiging die Noord-Vietnam en het Front in de oor- per ongeluk openbaar gewonden. Kenne lijk hadden wat collega’s behoefte aan een extra hulpmiddel om de tegenstand van minister Schut te breken. Vorige week kwam dan ook prompt de heer Eibergen de afscheid nemende voor zitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond, met een reeks van dreigemen ten voor het geval de regering de hoofd punten van het SER-advies niet zou vol gen. Het advies is destijds opgesteld na uitvoerig overleg tussen werkgevers en vakbonden. De bonden beloofden daar bij voor 1970 geen al te hoge looneisen te stellen. De heer Eibergen liet vorige week blijken dat de vakbonden die belof te niet zullen houden als de regering al te veel van het SER-advies afwijkt. Mi nister Rooi vink (Sociale Zaken), die de (jubileum) vergadering van het CNV bijwoonde, vertelde dat de regering nog geen beslissingen heeft genomen (klopt, men zit nog midden in de discussies) en dat hij hoopte dat de regering het advies in grote lijnen zal kunnen opvol gen (waarmee hij zichzelf als voorstan der van een uitstel van de huurverho ging bestempelde). De Nederlandse regering heeft vorige week, na de wekelijkse vergadering van de ministerraad, in een verklaring on gerustheid uitgesproken over de gang van zaken op West-Irian, het voormalige Ne derlands Nieuw Guinea. Daar worden de ze week „verkiezingen” gehouden over de vraag of men al of niet bij Indonesië wil horen. De uitslag blijkt te voren vast te staan. Een aantal Papoea’s is tegen het Indonesisch optreden in verzet gekomen. Minister Luns (Buitenlandse Zaken), die kort geleden verklaarde, dat berichten over onlusten sterk overdre ven zijn, is nu kennlijk van mening ver anderd. Als we de oorspronkelijke bedoeling van deze fotoserie in het oog houden is dit wel puur „Bolsward zoals u het niet kent”. En dat „puur” slaat dan zo wel op het woord Bolsward als op de rest van deze aanduiding. Dit is het hart je van de stad. De stad van binnenuit. Maar tegelijk is het terra incognito, on bekend terrein, tenminste voor hen die leerling van de voormalige RK tief. De toren, die boven alles uit placht te steken, zakt hier als het ware weg. U ziet de kerk dan ook van een kant, vanwaar 99 pct. van Bolsward deze nim mer zag. Om u op weg te helpen: Bij de Drieposten (Grote Dijlakker) vindt u het bekende „haventje”. U ziet op het bruggetje staand het einde niet, want het grachtje gaat links om. Het gaat zelfs onder de St. Fransiscuskerk Hieruit valt, ook door de context waar in deze zin geplaatst was, af te leiden dat Moskou ervan overtuigd is dat Roe menië weet waar zijn belangen liggen; Moskou vond het niet nodig aan Nixons spectaculaire stap meer woorden te be steden, daarmee duidelijk makend dat het niet vreest dat de relatie tussen Roemenië en het Westen door dit be zoek ineens sterke wijzigingen zal on dergaan. Ook voor de bilaterale verhou ding Moskou-Washington verbond Gro- miko geen consequenties aan dit bezoek. Het is een belangrijke rede geweest die Gromiko heeft gehouden: men kan er een vorm van heroriëntering van de Russische buitenlandse politiek in zien. Het ideologische conflict met China dat tegelijk een conflict tussen twee sta ten is is voor Moskou aanleiding ge worden een zeer verzoeningsgezind ge baar te maken naar het Westen, om te voorkomen dat het op een gegeven mo ment geconfronteerd wordt met een kou de of hete oorlog in het Westen én in het oosten. Gromiko riep op tot een nieuwe perio de van vriendschappelijke betrekkingen met de VS en liet dóórschemeren geïn teresseerd te zijn in een topconferen tie met de Amerikaanse leiders. Het is nu ook wel zeker dat het gesprek over wapenbeperking binnenkort zal begin nen, al reageerde Gromiko niet op het Amerikaanse voorstel dit in de eerste twee weken van augustus al te doen. Moskou laat evenwel duidelijk naar vo ren komen aan welke grondslagen van zijn buitenlands beleid het nadrukkelijk vasthoudt: het wenst de handhaving en de erkenning van de status-quo, zoals die na de Tweede Wereldoorlog ontstaan is. Oost-Duitsland moet derhalve als een souvereine staat erkend worden, en de samenhang in het Oostblok mag door het Westen niet verstoord worden, want de Sowjet-Unie behoudt zich het recht voor om in bepaalde omstandigheden „in ternationalistische” hulp aan socialisti sche broederlanden te verlenen (dit is de Brezjnjewdoctrine, geformuleerd als rechtvaardiging achteraf van de inter ventie in Tsjecho-Slowakije vorig jaar). Gromiko heeft de Russische houding tegenover China nog eens duidelijk om- lijnd. Hij ried Peking aan liever te on derhandelen over het verloop van de ge meenschappelijke grens, dan te vechten. Rusland is bereid te onderhandelen en zal eigenmachtig optreden van Chi nese zijde niet tolereren. De gesprekken die beide landen over de grens in Chaba- rowsk voerden, gaan met onderbrekin gen nog steeds door; Gromiko had ze nog een „positief feit” genoemd, maar hij wees ook op het gevaar dat ze vruch teloos zouden zijn als China door zou gaan met het uiten van beschuldigingen en het uitlokken van grensincidenten. meisjesschool of dito ulo-school zijn ge weest. Als u het grachtenstelsel van Bolsward vergelijkt met de bloedsom loop van het menselijk lichaam, dan is dit de kransslagader. En als het waar is, dat een hartinfarct wordt veroor zaakt door een vernauwing ontstaan door aanzetting, dan is het gevaar voor een dergelijk euvel hier niet denkbeel dig, want het is niet bepaald een helder stromende beek, die hier stroomt. Maar nu lopen we op ons verhaal vooruit. Voor niet ingewijden is het niet gemak kelijk deze foto’s thuis te brengen. We doen er het best aan eerst de foto met de muur te bekijken. De andere is n.l. een close-up van een onderdeel uit deze op name. Op de eerste foto is alvast één herkenningspunt, de torenspits. Deze moet wel van de St. Fransiscuskerk zijn want al de andere torens ter plaatse zijn van ander makelei. Of had u links reeds aan de kleur van het dak en de vorm van de ramen de RK kerk herkend? Als dit zo is zult u geen raad hebben geweten met het eigenaardige perspec- Bolswartls Nieuwsblad President Thieu van Zuid-Vietnam heeft in het niet meer te stuiten deëscalatie- proces in de Vietnamese oorlog weer een concessie gedaan, die overigens al enige tijd door de VS gewenst werd. Hij heeft het recht erkend van het Bevrij- dingsfront om aan verkiezingen, waarbij over de toekomst van het land beslist moet worden, deel te nemen en heeft zijn tegenstanders uitgenodigd zitting te nemen in een gemengde commissie die deze verkiezingen zal moeten voorberei den en begeleiden. Dat het Bevrijdingsfront Thleus voor stellen heeft afgewezen, vindt zijn oor zaak in het feit dat deze vereniging op positie weigert samen te werken met de huidige regering in Saigon, waarin zij „marionetten van Washington” ziet. Dit standpunt hebben Thieus tegenstanders al enige tijd geleden duidelijk gemaakt door zelf een voorlopige revolutionaire regering voor Zuid-Vietnam te vormen; zij eisen dat een coalitieregering de te houden verkiezingen zal voorbereiden. Het voorstel van Thieu was het sluit stuk rn het geheel van concessies dat Washington en Saigon voor ogen staat om de oorlog tot een einde te brengen: de militaire aspecten moeten geregeld worden door Washington en Hanoi, ter wijl de Vietnamezen onderling moeten uitmaken hoe de politieke toekomst van het land eruit gaat zien. Th' i zal evenwel nog meer concessies door. Ook op het Skilwyk, naast het Klein Gasthuis, ziet u een grachtje. Dit verliest zich onder het toneel van de Doelen. Welnu, dit grachtje is hetzelf de als dat van het „haventje”. Tussen de beide tunneltjes (die onder de kerk en die onder de Doele) bevindt zich nog een stukje gracht. Dit nu is het gracht je dat op de foto staat. De muur (met steunberen) vormt de afscheiding van het voormalige schoolplein van de oude ulo-school. De fotograaf is er achter langs gekropen (of er overheen) en ia met zijn rug tegen de Doele gaan staan. De schaduw van de Doele valt links op de walkant. Rechts van het grachtje ziet u diverse optrekseltjes in de ach tertuinen van de woningen en café’s tus sen de Doelen en Huize St. Martinus, in de volksmond nog steeds het RK Liefes- gesticht. De ramen van een vleugel van dit bejaardentehuis ziet u het best op de foto met de boom en de plank. En juist vóór dit tehuis zien we 't rustieke bruggetje dat van de binnentuin bin nendoor naar de kerk loopt. Niet ieder in Bolsward is het bekend, dat de zus ters over een eigen kapel beschikken. Wij zien deze boven het bejaardente huis dat ér als het ware omheen is gebouwd, uitrijzen. Nog minder Bols- warders hebben deze koepel ooit van bin nen gezien. Toch eigenlijk wel jammer, want u behoeft slechts aan te bellen en een belangstellende wordt er graag heen geleid. Vroeger was de kapel nog al ro mantisch met allerlei symbolische wand schilderingen van Taco van der Meer, maar alles heeft zo zijn tijd. De drang naar vereenvoudiging en naar het meer functionele heeft ook de kapel niet on beroerd gelaten, want thans zijn de kleu ren veel strakker aangehouden. Een merkwaardig stukje Bolsward hiér, dit gedeelte niemandsland, waar het al lang geleden moet zijn, dat er is gebaggerd. De golfjes doen niet vermoeden dat er slechts enkele centimeters onder het wa teroppervlak slechts sprake is van blub ber. Trouwens de close-up foto laat al duidelijk zien, dat dit grachtje niet brandschoon is. Eigenlijk wel jammer, want hier in dit oord van sirene rust, heeft? men de neiging te spreken van een klein stukje Bolsward waar nog iets wordt gevoeld van het middeleeuw se begrip van Godsvreze. Hier is het de wereld in het klein. Slechts enkele tien tallen meters omvatten hier jeugd en ouderdom, school en bejaardentehuis, maar ook kerk en wereld: het grachtje vindt zijn weg zowel onder het altaar door als onder het Doeletoneel. De ui tersten raken elkaar hier. En het is in Bolsward traditie, dat men geen echte Bolswarder is, als men niet op een win terdag dit grachtje heeft bereden en al schaatsend en glijdend onder de beide boogjes door is gegaan. Onze fotograaf had dit wél. Hij kende dit grachtje. Maar in de kapel van de zusters was hij nooit geweest. Als hij er niet komt als toerist, zal het nog héél, héél lang duren, voordat hij als bejaarde misschien hier zijn laatste levensjaren gaat slij ten. Hij is nu nog jong, zeer jong en sportief, de heer F. Negenman uit de Pieter Tanjéstraat. Maar als... als het eenmaal zover is, misschien herinnert hij zich dan nog eens die stralende voor jaarsdag, toen hij na halsbrekende toe ren deze foto’s maakte. En er zijn tien tje van de week mee verdiende. Die deuren blijken niet altijd 'gesloten. In deze zomermaanden worden kabinets- geheimen uiterst slecht bewaakt. Met opzet. De ministers weten al heel lang dat zij niet alleen regeren en dat zij de steun van grote groepen nodig hebben om hun ideeën ingang te doen vinden. Vaak gaat het ook om zulke reusach tige belangen dat een kabinet een soort verkapte opiniepeiling houdt om te we ten te komen hoe buiten de zaal van de ministerraad over bepaalde zaken wordt gedacht, vóór de regering zelf een beslissing neemt. Het kan ook best zijn dat een of twee ministers nogal dwars liggen. De colle ga’s gebruiken dan graag het middel van de publieke pressie om het verzet te breken. De ingewijden hebben aan een half woord van een loslippige bewinds man genoeg om te weten waar het over gaat. En om precies te weten wanneer zij in het geweer moeten komen. Een voorbeeld daarvan hebben wij vorige week meegemaakt. Op het moment ge bruikt de regering als uitgangspunt voor de discussie over de plannen voor 1970 een rapport van de Sociaal Economi sche Raad (SER). De SER heeft de re gering voorgesteld de huurverhoging van zes procent, die op 1 januari 1970 moet ingaan, uit te stellen. Doel is de te ver wachten stijging van de kosten van le vensonderhoud bij voorbaat af te rem men. De SER adviseerde ook om de plannen tot verlaging van de loon- en in komstenbelasting voor een deel op te schuiven tot 1971. President Saragat van Italië heeft de afgetreden premier, Rumor, gevraagd een nieuw kabinet te formeren. Bij zijn pogingen zal Rumor gebruik kunnen ma ken van het feit dat bij twee partijen, de christen-democraten en de socialisten, een duidelijk besef leeft van de ernst van deze crisis. Deze twee partijen willen met elkaar de centrum-linkspolitiek voortzettenbei de hebben geen bezwaar tegen de deel name van de afgescheiden socialisten van Tanassi en Ferri, maar deze laatsten weigeren in een kabinet zitting te ne men samen met de vertegenwoordigers van de oude socialistische partij. De christen-democraten hebben inmid dels hun interne partijgeschillen bijge legd. De partijleiding, die tot nog toe gebaseerd was op rechtse en centrum- stromingen, is enigermate tegemoet ge komen aan de eisen van de linkervleugel en van de groep-Moro. Deze twee stro mingen zijn nu beter dan tevoren in het partijbestuur vertegenwoordigd en in ruil daarvoor heeft links meegewerkt aan de herverkiezing van Piccoli, uit de centrumstoring van Rumor afkomstig, als partij-secretaris. Vorige week hebben wij op deze plaats betoogd dat het vrijwel ónmogelijk is in de aanstaande reis van president Nixon naar Roemenië iets anders te zien dan een politieke stunt, bedoeld om zijn aanzien in de Ver. Staten te vergroten. Deze opvatting lijkt nu bevestigd te warden door hetgeen men tussen de regels door kan lezen in de tekst van de rede die de Russische minister van buitenlandse zaken tot de Opperste Sowjet het parlement van de Sowjetunie gehouden heeft. Gromiko stelde daarin o.m. dat de partijen die in de landen van de socialistische gemeenschap aan de macht zijn, evenals de regeringen van die landen, heel goed weten hoe zij moeten denken over de betrekkingen tussen de leden van die gemeenschap. Formateur in Italië i 'Z' 'A. J 'k I j i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1