Gate Shroar De foto de week van Roofoverval 1|B|| w RIJSCHOLEN ONDER CONTROLE iisii S’ IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De grote drie STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Heer Eiling jj ^.1 F II z i i I5 te, Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 X; Igfe j. s 108e JAARGANG NO. 57 VRIJDAG 1.5 Ju Li 1969 Echtscheiding minder aan banden Hwat hat Bejaarden üs hjoed to sizzen Rijscholen Jaarverslag Minister Polak (Justitie) voelt weinig Piet De Elan-lRle 'gte te Bolsward, die nu grotendeels is afgebroken. Foto Friesch Dagblad Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 (05157) wacht dat het publiek zal kiezen voor de scholen, die door de overheid zijn goedgekeurd. De wet zegt niet dat rijles alleen mag worden gegeven door scho len, die door de staat zijn erkend. Het blijft mogelijk dat elke automobilist, die minstens drie jaar zijn rijbewijs heeft, les gaat geven. De verkeersbon- den veronderstellen dat de nieuwe rege lingen niet zo’n grote invloed zullen hebben als de minister veronderstelt. De eensmansbedrijfjes, die geen grote investeringen hoeven te doen, kunnen tegen lagere tarieven werken en zullen daardoor altijd hun eigen aantrekkings kracht behouden. Volgens de toelich ting van minister Bakker heeft Neder land op het moment ruim zesduizend autorijscholen. De helft bestaat uit een mansbedrijven. Veel rij-instructeurs heb ben geen enkele opleiding gehad, zegt de bewindsman. pelijk werk) aangekondigd dat zij maat regelen zullen nemen tegen het onge controleerd opnemen van bejaarden in verzorgingshuizen. In een interview ver telden de bewindslieden dat veel ge meenten „misbruik maken van de rege- iing dat het rijk tachtig procent van de verzorgingstarieven vergoedt". De mi nister en de staatssecretaris willen een wetsontwerp indienen dat de bouw be vordert van gewone bejaardenwoningen en waarin scherpe selectie eisen worden gesteld ten aanzien van opname in ver zorgingshuizen. Dan volgt Sj. de Jong, die voor een paar jaa.r ook van twee woningen één heeft geblaakt en fiog voortdurend bezig is zijn woning te verbeteren, de heer Zich tenman, die hier nog niet zo lang woont, de heer Rijpma, die werkt bij Hollan- dia en S. Visser. Daarmee zijn wij dan In de nacht van zondag op maandag vond er omstreeks half vier een roof overval plaats op de Oude Tramweg tus sen het koffiehuis Het Oude Station bij Midlum en Wijnaldum. De 48-jarige heer A. Bergsma uit Wijnaldum, die naar de Leeuwarder kermis was geweest, reed langzaam in de richting naar huis. Plot seling klopte er een grote man met dun haar op de achterruit van zijn auto, waarop de heer Be-rgmans stopte. De man die hem in het Fries aansprak be weerde dat Bergmans een kind had aan gereden. Toen B. uitstapte om te gaan kijken probeerde de ander er met de auto van door te gaan. Hierna keerde hij echter weer om in de richting van rijks weg 9 om weg te rijden. Bergmans wilde de wagen tegen houden door er voor te gaan staan. Hij werd aangereden en viel op de grond. De auto dief sprong uit de wagen en beroofde Bergmans van zijn portefeuille met f 200 en va.1 zijn beurs met ca. f 75. Daarna ging hij er met de creme-kleurige Opel Rekord vandoor in de richting rijksweg. De auto van Bergmans is later bij Kims- werd terug gevonden. De auto stond bij de ingang van de boor- lokatie van Petroland n.v. vlak bij de boerderij van de heer J. Braaksma. Deze had de auto ’s morgens om vijf uur al zien staan, maar er in eerste instantie geen aandacht aan geschonken, omdat hier wel vaker auto’s geparkeerd staan. Gong is alles, sei de slak en hy sprong op in kikkert. As it wol kin de bolle kealje, mar as it net wol, hat de kou der wol oan. Rust en vrede In Wommels. Genietend aan de Trekweg van even vrjje tijd. Het is gevoeld, heel even door een van hen beweerd voortaan ons privéleven finaal geruïneerd En wie zou zoiets wensen ook ruimtevaarders zijn per slot gewone mensen die het beperkt terrein van rust in eigen huisgezinnen als 't allerkostbaarste, beminnen De spanning is gebroken, het ideaal bereikt, een nieuw tijdperk ontloken, dat verbijsterend lijkt. Het bezit van de maan en ja wie ter wereld, wie vergeet er ooit de namen van deze grote drie Latere historieschrijvers melden Armstrong, Aldrin, Collins, drie helden Het is feilloos verlopen ze keren straks terug Best mogelijk dat ze hopen staak asjeblieft toch vlug, die daverende drukte van hulde en eerbetoon want dat ons de reis lukte, is alleen ’t hoogste loon Geen reden ons zelf te verheffen Het noodlot had ook kunnen treffen Hun houding is bescheiden Nooit de opgaande zon aanbidden, in kleinheid en ootmoed, ligt ’t adeldom van hen die door de ruimte snelden juist dit besef maakt hen tot helden abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 5ïïnister Polak (Justitie) wil de gang van zaken bij een echtscheiding wat ver gemakkelijken. Hij heeft eeij aantal voorstellen ingediend om de echtscheidings- wet te veranderen. De bewindsman stelt voor om „duurzame ontwrichting van het huwelijk” tot de voornaamste scheidingsgrond te maken. Ook zal scheiding mogelijk zijn als beide partners daarmee .overeenstemmen. De wat nare ver toningen in het verleden, waarbij een van de partners „overspel” bekende om een echtscheiding mogelijk te maken behoren daarmee definitief tot dat ver leden. Nadat de regering al eerder had laten weten dat de gemeenten te veel uitge ven in het kader van de Bijstandswet hebben minister Beernink (Binnenland se zaken) en ouder-minister Van der Poel (cultuur, recreatie en maatschap- De overheid gaat beginnen met het uit reiken van een soort overheidsbrevet voor rijscholen. Minister Bakker (Ver keer) heeft hiervoor een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. De be windsman wil een staatsdiploma uitrei ken aan rijschoolhouders en instructeurs die voldoen aan door de regering ge stelde eisen. De bewindsman denkt aan technische eisen, die ongeveer gelijk staan aan wat nu wordt gevraagd voor het Vamor-diploma plus aan eisen van onderwijskundige aard. Rijschoolhou ders zullen moeten beschikken over een leslokaal en over de nodige leermidde len. De rijscholen die voldoen aan de ovenheidseisen krijgen een speciaal em bleem. De school moet dan wel gebruik maken van instructeurs, die eveneens over het staatsdiploma beschikken. De bewindsman hoopt hiermee tot een au tomatische selectie te komen. Hij ver- Boiswards Nieuwsblad Toen hij ’s middags echter in de krant het verhaal van de beroving las, ging hij bij de auto een kijkje nemen. Het bleek de creme-kleurige Opel Rekord (kenteken 78-92 AK) van de heer Berg mans te zijn. De heer Braaksma kende de heer Bergmans en belde hem dan ook direkt op. De politie was hier nog aan wezig en werd van de vondst op de hoog te gesteld. Later is de wagen door de politie opgehaald. Het contactsleuteltje zat er nog in, maar de rijbewijzen van de heer Bergmans, zijn broer en schoon zuster waren verdwenen. O veertig jaar bij Wor- k inner Gasbedrijf Tijdens een receptie, aangeboden door het gemeentebestuur van Workum, heeft loco-burgemeester J, S. v. d. Wal aan de heer Y. Eiling de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt, wegens zijn veertigjarig jubileum bij het Worku- mer gasbedrijf als gasfitter. De heer Eiling werd toegesproken door de heer E. Westendorp, voorzitter van de gas commissie en door de directeur van het gasbedrijf Sneek-Bolsward-Workum, de heer J. van Ek. voor een verplichting waardoor elke NV volledige jaarstukken moet voor leggen aan een controlerend overheids apparaat. Hij deelt dit de Tweede Ka mer mee in zijn memorie van antwoord op het wetsontwerp waarin een aantal andere bepalingen wordt voorgesteld ten aanzien van de publikatie van jaar- verslagen., De bewindsman meent dat er te veel NV’s in Nederland zijn, zo veel dat een controlerend apparaat bij zonder kostbaar zou worden. Die kosten zouden niet opwegen tegen het nut van zo’n instelling. De minister kondigt ver der aan dat tegen het eind van het jaar regels zijn te verwachten over de pu blikatie van gegevens uit de jaarreke ning van besloten vennootschappen. hebben behoord of door eenzelfde tim merman zijn gebouwd. Het eerste huis dat we rechts zien is „Us wente” van de heer Pieksma van de HMS. Dit is het huis met daklijst, die wordt doorgetrokken tot de „winkel” van fam. Bosma. Hier woonde vroeger de heer Jelle Adema, die nu een Centra- winkel drijft in de Hendrik Nannes- straat. De heer Bosma heeft eerst nog een klompenhandeltje gehad, maar nu is het praktisch een stil huis. Het eer ste puntdak is dat van de heer Poel- stra, die bij de wegenbouw is, gevolgd door dat van de heer Brouwer, werkzaam op het „houtstek” van de heer Van der 1 Werf. Zijn buurman Hobma werkt ook al bij de HMS. De volgende woningen zijn resp. van de heer G. Rijpma, die zijn woning ook geducht heeft opge knapt, de heer Kroeze, die zijn werk vindt in de wegenbouw en Groenveld, die zijn werk momenteel in Zwolle heeft. Hetzelfde geldt voor de wat ouderwetse gedachte dat overspel onder alle om standigheden tot echtscheiding moet lei den. De nieuwe regeling roept nog de nodige vragen op, waar ter gelegen heid van de behandeling van deze voor stellen in de Tweede Kamer nog wel het nodige over zal worden gezegd. Wat be tekent eigenlijk „ontwrichting”? Het oordeel hierover wordt aan de rechter overgelaten. Maar zal de rechter in Amsterdam er hetzelfde onder verstaan als de rechter in het katholieke Lim burg Volgens de voorstellen van minis ter Polak moet een echtscheidingspro cedure in het vervolg op z’n minst één jaar in beslag nemen. Op het moment kan een echtpaar al in zes weken uit el kaar gaan. De periode van één jaar is bedoeld als een soort afkoelingstijd. Mis schien kunnen binnen dat jaar de part ners elkaar opnieuw vinden, veronder stelt de bewindsman. Op deze verande ring zal wel enige kritiek komen. Des kundigen noemen deze periode wat wil lekeurig. Zij wijzen er bovendien op dat het er wel eens toe kan leiden dat hu welijkspartners eerder echtscheiding aanvragen omdat zij na het moment van aanvragen nog een jaar moeten wach ten. Ook de alimentatieregeling wil minister Polak wat bijsehaven. Belangrijkste hierbij is dat de scheidende vrouw als ei sende partij niet meer automatisch het reoht heeft op alimentatie. Wanneer toch alimentatie wordt gegeven dan krijgt deze regeling een zekere waar devastheid. we reeds bespraken. Wij weten op dit moment echt nog niet hoe de situering van de nieuwe VLF-fabriek zal worden, maar l:et zou best eens kunnen zijn, dat deze vrij brede weg een van de toegangs wegen gaat worden naar het nieuwe in dustrieterrein. Zoals gezegd zal dan de nertsfokkerij een andere plaats moe ten zoeken. Trouwens de dieren zouden ook niet tegen de herrie en het lawaai kunnen, dat bouwerij nu eenmaal met zich meebrengt. Dit is nu al de derde maal dat de heer L. Wijnia uit de Clau de Fonteynestraat 35 ons een foto le verde uit de Hollandiabuurten. Hij doet dit met goed vakmanschap, meer docu mentair dan artistiek, vandaar dat de ze foto’s ook meer documentatie dan fo- totechnische beschouwingen aan onze pen ontlokken. De heer Wijnia houdt blijkbaar van de rust. Ook hier is geen mens en geen kip op straat. Heeft hij met opzet zo’n stil moment afgewacht? Persoonlijk houden we wel van wat stoffering. Dit geldt ook voor de lucht. Deze is hier strak grijs. Hoe dan ook, wij geloven zeker dat heel wat (oud) Bolswarders met genoegen dit plaatje hebben bekeken. En dat is tenslotte de bedoeling. In de Bijbel is ergens sprake van de brede en de smalle weg. Best mogelijk, dat de kindertjes uit de Hollandiabuurt bij het begrip „brede weg” denken aan bovengenoemde straat. Deze is n.l. veel breder dan b.v. het tegelpad op die Ver- wersbuurt (vier tegels) en het straatje langs de 3e Hollandiastraat, waar twee flinke auto’s elkaar niet kunnen passe ren. Van deze straat, de le Hollandia straat, geldt wat de breedte betreft: De eerste de beste. Niet dat alle mensen het er zo breed hebben (al staat er vrijwel overal een t.v. antenne op het dak) maar gewoon wat de breedte van de straat betreft. Men kan best aan weerszijden parkeren en dan kan er nog wel een vrachtauto tussendoor. De foto is geno men vanaf de Harlingerstraat. Links is er tweemaal een aftakking n.l. resp. de 2e en 3e Hollandiastraat. De rech terkant vormt een straatwand, zij het dan een met steegjes want er zijn ook nog achterwoningen, al zijn de meeste ervan aangetrokken bij ’t voorpand. De weg eindigt rechts bij de nertsfokkerij van de heer Siemonsma, waarover we reeds eerder spraken. Links achter de lantaarnpaal is de ingang naar een garage. Als we het goed hebben had hier eenmaal de Makkumer dichter Wy- bren Altena een knikkerfabriek. Hij maakte ze in mooie kleuren, gebakken van echte Friese klei. Het was na de oorlog toen het speelgoed nog schaars was en de concurrentie van Japan nog schaars. Het is bij een klein fabriekje gebleven en de vertegenwoordiger van de KLM die in een grote slee arriveer de om met de heer directeur van de fabriek een bespreking te hebben over het maken van luchtfoto’s van het fa briekscomplex moet dan ook wel raar op zijn neus hebben gekeken. Om tot een redelijk perspectief te komen heeft de fotograaf zijn camera vooral gericht op de rechterst raat wand. Hieruit blijkt duidelijk, dat deze gebouwd is in een tijd toen het puntdak modem was, al of niet met tierlantijnen. Aan die tier lantijnen kan men afleiden welke wo ningen vroeger aan eenzelfde eigenaar - 'Z.' - A A k'"

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1