Belgische organist Flor Peeters in de Martinikerk te Bolsward Gade Skroar I El Foto van de week Skütsjesilen De Japanse peanuts a STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND iiiiiiiiilllIlliiilliniiiiHiiiiiiiHiiiiiiniiH" f i llllllllllllllllllllllllliiillllllllllllliijlillllll r- SF p a.. i VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 108e JAARGANG NO. 59 Wymbritseradeel. De mens in nood ook dicht bij huis Hwat hat Advertentieprijs: 16 ct per nun Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Dêr gean se wer Us Fryske marren oer. De wyn yn ’t seilen En de skipper oan 't roer. Dan is it silen De man oan ’e skoat Hat halden en keren En wurk by 't soad. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) bruggetje wurmt). Straks (maar dat straks duurt nog wel even) razen ze van het ene stadsdeel naar het andere. Niet alle bomen behoeven (direct) het slacht offer te worden. Zoveel mogelijk zal men de beplanting sparen, maar bomen van dit formaat kon men nu eenmaal niet meer verplanten. Op de foto staat tussen de rust van Het Plantsoen en de vrede van de Werkmansbloei als een levensgroot uitroepteken (maar dan zon der punt!) de schoorsteen van de HMS. De lantaarnpaal wendt, als schaamde zij zich voor zoveel zakelijkhid temidden van dit romantische hoekje, zich af en buigt het moede hoofd. Zo werd ook dit een plaatje, dat tot mijmeren nodigt, geschoten door de heer J. J. Wijma, Dijkstraat 12. ’t Wetter dat bröst De warring foarby En skümkopkes dounsje Oeral sa frij. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Silen sil bliuwe By jierren dy’t gean. Tradysje kin wêze En haldt har bistean. Bolswards Nieuwsblad Organ Book”; een beknopte orgelmetho- de voor beginnelingen (Engelse tekst) met een begeleidende bandopname of grammofoonplaat. Hij is tevens auteur van een Praktische Methode voor de be geleiding van de Gregoriaanse zang (Ne derlandse, Franse en Engelse tekst). Programma Oud-Vlaamse Meesters etn J. S. Bach. 1. a. Fantasia op de III toon, P. Cor net (15621626); b. Vijf Versetten op Salve Regina, P. Cornet. 2. a. Prelu dium en Fuga in d, A. van den Kerck- hoven (16271701); b. Verset op de VI toon „op den Cornet”, Verset op de VH toon „op de Trompet”, A. van den Kerckhoven. 3. Preludium en Fugato in g klein, M. van den Gheyn (1721 1785); 4. a. Preludium en Fuga in h klein, b .Koraalvoorspel: „Allein Gott in der Höh’ sei Ehr”, c. Preludium en Fuga in a klein. dit Union maakt het zo mogelijk om vol wassenen speciaal en democratisch te vormen tot volwaardige burgers. In de praktijk lukt dit uitstekend. Door de snelle groei van de Credit Uni ons Coöperaties op Curasao is de be hoefte aan kadervorming steeds gro ter geworden. De mensen durven ver antwoordelijkheid aan. Hoe ze die ver antwoordelijkheid moeten dragen moet hen nog geleerd worden. Dr. Amado Ro mer ziet in een verantwoorde vorming van leiders een belangrijke factor in de strijd die op de Antillen de komende ja- ren gevoerd moet worden om betere so ciale omstandigheden voor iedereen. Hij Op 30 mei bleek, dat nog steeds veel Nederlanders geloofden in het sprookje, dat Curacao een eiland van rust, zang en dans is. Een voor een deel verwoest Willemstad was nodig om velen wakker te schudden. Opeens bleek duidelijker dan ooit dat het met dit deel van het koninkrijk niet zo best gesteld was. En op lt skütsje Kreaket it want As in wynfleach De seilen wer spant. de bedoeling is door sociale en materiële voorzieningen de buurt leefbaarder te maken. Ook dat gebeurt zodanig, dat de mensen er zelf aan mee moeten werken. Het werk van de stichting hangt even wel volledig af van een groep idealis ten, die belangeloos werken om anderen de kans op, een menswaardiger bestaan te geven. Voor goed sociaal opbouwwerk is evenwel meer nodig dan alleen ide alisme. Daarom vraagt de stichting goed ge trainde maatschappelijke werkers. Door geldgebrek zijn die er nooit gekomen. Ook een vorm van initiatief ontwik kelen en verantwoordelijkheidsbesef bij brengen is de Credit-Union, een coöpera tief afbetalingssysteem zouden wij zeg gen. Sinds de oprichting in 1958 werd er voor meer dan een miljoen gespaard bij de Credit-Union en werd er voor ruim zes miljoen uitgeleend. Veertienduizend le den telt deze coöperatie, verdeeld over 65 groepen. Het systeem is heel sim pel. Zorg dat een aantal armen een be drag bij elkaar sparen en laat ze dan om de beurt dat bedrag lenen om er iets nuttigs voer te kopen. Een van de grote mannen achter de Credit-Union is Dr. Amado Römer, over wie de afgelopen tijd in verband met de actie Curasao nogal wat in de krant heeft gestaan. Dr. Amado Römer kreeg het idee voor zijn Credit Union aangereikt van iemand die Curacao bezocht. In een gesprek over de Credit Union vertelde deze bezoeker hoe hij op Jamaica met behulp van de Credit Union de visserij had weten te organiseren. Nadat enige verwarring was ontstaan over de werkwijze van de Cre dit Union zei de bezoeker: „Ik organi seer geen vissen, ik organiseer vissers”. Vanaf die dag heeft dit idee Dr. Römer niet meer losgelaten. In 1958 lukte het hem de eerste officiële Credit Union op Curagao op te richten. Over de werk wijze zegt dr. Römer: „Er vormt zich een groep waarvan de leden overeenkomen regelmatig een vast bedrag in een ge zamenlijke pot te stoppen. Wanneer een der leden voor een grotere uitgave staat kan hij uit de kas lenen. Uit de groep wordt een commissie gekozen, die beoor deelt of de aanvraag om een lening in gewilligd kan worden. Deze wijze van sparen stelt velen in staat om de hoogst noodzakelijke aankopen te doen waar men anders nooit aan toe komt. Dr. Römer vertelt dat de eerste leningen van de Credit Union gingen naar een vader van drie kinderen, die dankzij de lening voor het eerst sinds zijn huwe lijksdag wat kleren kon lopen, en naar iemand die wat meubeltjes nodig had, omdat hij absoluut niets had. De Cre- schappelijk werk op Curasao, waar de sociale wantoestanden voor het opschep pen liggen, nog volledig van de grond moet komen. Op Curacao wonen 140.000 mensen, van wie er meer dan 20.000 werkeloos zijn. Daarbij zijn mensen met een technische opleiding of Mulo. Er is een groot te kort aan goede woningen. Dertig pro cent van de huizen is zonder sanitair. In de grote krotwijken spelen zich tafe relen af die men in Nederland voor lan ge tijd als onmogelijk heeft beschouwd. Acht, negen mensen wonen in een schuurtje van enkele vierkante meters. Kinderen en volwassenen doen him be hoefte tegen de muur van hun eigen huis. De sociale voorwaarden waaronder de werknemers op Curacao werken, zijn te vergelijken met die in Nederland uit de vorige eeuw. Er is geen goede ont- slagregeling, waardoor de werkgever zijn werknemer naar willekeur op straat kan zetten. Er zijn bedrijven op Curacao waar een meisje onmiddellijk ontslagen wordt als zij in verwachting raakt. Er wordt geen rekening mee gehouden dat zo’n meisje vaak dé enige inkomsten bron is voor een heel gezin. Een behoorlijke ziekteregeling ontbreekt, evenals minimumloon en een werkeloos- heidswet. Natuurlijk is het op Curacao, gezien de slechte economische toestand en een volledig gebrek aan grondstoffen en goe de landbouw, niet zo eenvoudig om al de sociale voorzieningen, die wij als nor maal beschouwen, door te voeren. Daar om is Curacao niet geholpen met een plotseling van buiten af gestimuleerde verandering van, deze wantoestanden. In de eerste plaats zal gestimuleerd moeten worden dat de bevolking zelf het initia tief neemt, dat tot de veranderingen moet leiden. Juist het sociaal opbouw werk, is erop uit om dat initiatief tot ontwikkeling te brengen. De stichting buurtcentra is al geruime tijd bezig met de sociale en culturele vorming van kinderen en volwassenen. Zij verricht ook buurtwerk, waarbij het hij meer dan 1000 recitals in Europa, de Verenigde Staten, Canada, Zuid-Afri ka, de Philippijnen en in de Sovjet-Unie als ook talrijke Meesterklassen, vooral in de USA. Flor Peeters’ orgelcompo- sities behoren tot het internationaal re pertoire van de hedendaagse organis ten. De melodie kent gregoriaanse zwier en tournures, de vormgeving leunt aan bij de oude Nederlandse polyfonisten, terwijl het harmonisch palet resoluut modern is, sterk uitgesproken modaal en vaak gebruik gemaakt wordt van po- lytonaliteit en polyritmie.. Tot zijn belangrijke orgelcomposities behoren o.m.: een orgelconcerto met or kest, 2 symfonieën, meer dan 300 koraal- voorspelen, 3 Preluden en fuga's, Toc cata, fuga en hymne over „Ave Maris Stella”, Vlaamse Rapsodie, Passacaglia en fuga, een concerto voor orgel en pia no, naast vele andere werken. Benevens deze orgelmuziek, componeer de Peeters 10 Missen, 120 liederen (meestal op Nederlandse en Franse tek sten), kamer- en pianomuziek, religieu ze en profane koorwerken op Latijnse, Nederlandse en Engelse teksten, en een pianoconcerto met orkest. Hij verzorgde eveneens een praktische en moderne uitgave van Oud-Nederland- se Meesters voor het orgel (3 delen) en een Anthologia pro organo (4 delen) van de belangrijkste Europese orgelscho- len. Zijn rijke ervaring als pedagoog werd vastgelegd in een orgelmethode, „Ars Organi” (3 delen), met begeleiden de tekst in vier talen en een „Little HoogstgevaarijjkTeder jaar eist de zomervakantie weer de nodige tol aan verdrinkingsslachioffers, terwijl ook het verkeer, juist in de drukke zomertijd, telkens gevaren blijft bieden. Vooral kinderen worden er de dupe van. Leer uw kinderen vooral op te letten. Onverwacht oversteken, vooral achter een bus vandaan, kan nare g volgen hebben. Zelfs de meest geroutineerde chauffeur kan hier vaak geen ongeluk voorkomen. Reeds in 1963 kwam het toen nog ta melijk onbekende Peanuts, helemaal uit Japan naar Europa. Zij traden toen op in de Caterina Valenteshow. Later werkten zij mee aan een gigantische te levisieshow, gemaakt door Michael Pfleghard „die grosse Show von Tokio”. Dit programma is ook op de Nederland se beeldbuizen te zien geweest. Emi en Yurni, deze zangeresjes uit To kio (hun werkelijke namen luiden Hi- diyo en Tsukiko en zij zijn tweeling zusjes) zijn nu 20 jaar. Al heel jong startte hun showcarrirèe. Zij waren toen ongeveer tien jaar oud. üs hjoed to sizzen 1 is daarom bezig met de oprichting van een vormingsinstituut. Zowel de stichting buurtcentra als de oprichting van een vormingsinstituut wil „Mensen in Nood” laten delen in de geldelijke bijdragen die Nederlanders voor hun verre „rijksgenoten” willen af staan. Er zal een deskundige project commissie worden benoemd om de pro jecten verder te beoordelen. Uiteraard zal buiten verantwoording worden gegeven. Bijdragen kunnen worden gestort op gi ro 1111222 t.n.v. „Mensen in Nood”/ Caritas Neerlandica, Den Bosch, onder vermelding van CURACAO. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Onmiddellijk na de sociale onrust op Curasao en de uitbarsting die erop volg de, werd „Mensen in Nood”,Caritas Neerlandla van verscheidene zijden be naderd om een actie voor Curasao te coördineren. Daarbij waren Antillianen in Nederland, die iets voor hun landgenoten wilden doen, maar ook Nederlanders die het tijd vonden dat wij de ellende op de stoep van onze voordeur niet zouden overslaan. Weer anderen meeneten, dat nu de Ne derlandse bevolking aan de beurt is om Curasao uit de nood te helpen; Curagao zamelde immers ook spontaan gelden in toen Nederland tijdens de overstroming in Zeeland in nood verkeerde. Wie is eigenlijk „Mensen in Nood” Deze stichting stelt zich ten doel het bijeenbrengen van gelden voor de hulp verlening aan slachtoffers van natuur rampen, oorlogsgeweld e.d. en naast en kele kleinere activiteiten, ook in het bijzonder voor de verstrekking van gel delijke bijdragen aan ontwikkelingspro jecten. Als gevolg hiervan was de stich ting „Mensen in Nood” b.v. ook een van de deelnemende partners in de Stich ting „Eten voor India” en in de Stich ting Vluchtelingenhulp Biafra-conflict. Toch is de leniging van de nood zo dicht bij huis niet zo ongecompliceerd als die in Biafra of India. Kan men in die ge bieden de lege magen tellen en alles op alles zetten om die enigszins gevuld te krijgen, op Curasao is men niet gehol pen met alléén materiële bijstand. Op het ogenblik is naar de mening van des kundigen op het gebied van het maat schappelijk werk het sociaal opbouw werk. kweken van initiatief en verant woordelijkheidsbesef van groot belang voor het welzijn van de Curaxjaonaars. Ook politici zien dat in. Het statenlid S. Migaud zei na de on lusten in Willemstad: „Onze gemeenT schap staat of valt met de opzet van het maatschappelijk werk. Als het nu na deze waarschuwing nog niet van de grond komt, dan hebben we voor de toe komst geen goeds te verwachten”. Hiermede onderstreept hij, dat het maat- Donkere schaduwen boven Het Plant soen, letterlijk zowel als figuurlijk. Wéér valt een mooi stukje Bolsward ten of fer .aan efficiency en staat het recrea tieve het vèrkeertechnische in de weg. Zo u het nog niet had gezien, dit is de stadsgracht tussen Werkmansbloei en Het Plantsoen. Op de voorgrond rechts het straatje van de Werkmans bloei, hier en daar met een hekwerkje rond de schaarse tuintjes. De forse bo men van Het Plantsoen spiegelen zich in het water. Wie zichzelf spiegelt spiegelt zich zacht. Maar in de verte, staat als potentieel gevaar voor de rust (die hier niet roest) een serie auto’s. Nu nog geparkeerd, eenvoudig omdat ze niet verder konden (hoewel een en kele waaghals zich wel eens over het In het kader van het Belgisch-Néder- lands Cultureel Verdrag zal de beken de Belgische organist Flor Peeters in het tijdvak van 18 juli tot en met 14 augustus 1969 een tournee door Neder land maken. De heer Peeters zal een twaalftal concerten geven in steden waar zich grote en belangrijke orgels bevin den. Eén dezer concerten, die allen met steun van voomoemd Verdrag worden georga niseerd, zal plaats vinden op dinsdag 5 augustus a.s. in de Martinikerk te Bolsward en aanvangen om 20.00 uur. Het concert zal warden bljgewocnd door Z.E. de Ambassadeur van België. Flor Peeters werd geboren op 4 juli 1903 te Tielen (prov. Antwerpen.) Hij studeerde aan het Lemmensinstituut te Mechelen en kwam later in vruchtbaar contact met Dupré en Tournemire. Ge durende vijf en veertig jaar wijdt Flor Peeters zich aan een drievoudige car rière: kerk- en concertorganist, compo nist en pedagoog. Sedert 1923 is hij or ganist aan de Metropolitaanse kerk van België te Mechelen. Van 1952 tot 1968 was hij directeur van het Koninklijk Vlaams Muziekconserva torium te Antwerpen, alsook titularis van de orgelklas. Hij gaf bovendien van 1935 tot 1948 een Meesterklas van or gelspel en comspositie aan het Conser vatorium te Tilburg (Holland). Pee ters is de belangrijkste vertegenwoordi ger van de moderne Belgische orgel- school, die teruggaat op Jaak Lemmens (18231881). Als concertorganist gaf Oer in arbeider wurdt praet yn ’e foarein, oer de boer yn it bargehok. 1?? -Xy

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1