de week Foto van i Gabe Skroar Scheppingswaarheid tepelvoering kwaliteit van de De vorm en IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een dagje artis Tel. 2044 - Na 18 30 uur 2660 of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND j i Hwat hat O 108e JAARGANG NO. 61 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 Wymbritseradeel. Nixons nieuwe Aziatische politiek Rumor geslaagd Europa Kwaliteit Paus in Oeganda Te klein De kop Het model van de voering, vooral het Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 et per arm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) De wetenschap ziet het Door wroeten en graven De eenvoud van 't woord Moet men er mee staven. Onze Bijbel verteld. De aarde is bewoond Zo simpel eenvoudig Geen tegenspraak loond. De kinderlijke eenvoud Van ’t scheppingsbericht. Zo zuiver en klaar Geheel waterdicht. De wetenschap bevestigd Het bijbelse woord. Laat het zo blijven Ga daar mee akkoord. jaren steeds meer aangepast om de koei en zo volledig mogelijk machinaal uit te melken. Het grote probleem is dat de speendikte van de koeien niet gelijk is. De fabrikant van tepelvoeringen moet zorgen dat de stootrandopening niet te klein en niet te groot is. Een te kleine opening sluit de luchttoe voer achter de melkstroom te veel af. Het gevolg is dat de melk niet voldoende snel wordt afgevoerd. Een ander be zwaar is dat de tepelhouder, tegen het einde van het melken van een koe, de door vermindert het risico van het ont staan van uierontsteking. bij de aanleg van de Rijksweg 43 dub- belbaans. Het is het zandbed van de nieuwe weg. Toch wel leuk om later aan de kinderen te vertellen: zo is het begonnen, waar nu de auto’s langs de we^en razen, was eens zand en niets dan zand. Bolswards Nieuwsblad Ik dacht aan de maan Aan alle planeten G#en menselijk bestaan Or plant om te eten. In Italië is Rumor, de chr.-democrati- sche kabinetsformateur, er na een aan vankelijke struikeling in geslaagd een regering te vormen, slechts bestaande uit partijgenoten. Want de vorige maand van de socialisten afgescheiden rechtse socialisten weigerden met hun oude par tijgenoten in één regering te gaan zitten, terwijl de meerderheid van het chr.-de- mocratische partijbestuur er niet voor voelde alleen met de linkse socialisten in zee te gaan. Deze linkse socialisten weigerden aanvankelijk een zuiver chr. democratisch kabinet te steunen. De eni ge uitweg leek toen het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, maar op het aller laatste ogenblik schrokken de linkse so cialisten hier toch voor terug, zodat Ru mor in het parlement op hun welwil lende stem kan rekenen. Bij het machinaal melken is de tepel voering één der belangrijkste onderde len van de melkmachine. De tepelhouder is het aangrijpingspunt van de machi ne aan de koe. hoofd „De Foto van de week” had ge zien, zou u dit ook wel niet in Bols ward hebben gezocht. Toch is het een stukje Bolsward. Nu eens niet een stuk je oud Bolsward dat verdwijnen gaat, maar een stukje Bolsward in wording. De heer Th. de Boer, Hoogstraat 3 te Bolsward, maakte deze fraaie opname Neen, dit is niet „de dorre vlakte der woestijnen”, waarvan een lied ons zingt. Het is al evenmin de droogvallende Lau- werszee, noch een boortoren, die speurt naar aardgas, noch een lanceerbasis voor een maanvlucht, noch het strand bij Makkum, noch noch De rij zou eindeloos worden. Als u niet het Paus Paulus heeft een bezoek gebracht aan Oeganda, o.a. om 22 Afrikaanse mar telaren te eren, die daar in 1886 ter dood waren gebracht. Maar naast de religi euze aspecten van de reis trok vooral de poging van de paus om te bemiddelen in het conflict tussen Nigeria en Bia- fra sterk de aandacht. De belangstel ling van het Vaticaan voor het in ster ke mate rooms-katholieke Biafra groot, een belangstelling die overigens ook gewettigd wordt door het lijden van de burgerbevolking in dat gebied. De paus heeft delegaties van Nigeria en van Biafra afzonderlijk ontvangen en men neemt aan, dat zijn bemidde lingspoging mislukt is. De paus heeft ook een conferentie van Afrikaanse bisschoppen toegesproken, welke conferentie verklaringen heeft ge publiceerd over de vrede in Afrika en over de hulpverlening aan ontwikke lingslanden. De bisschoppen veroorde len oorlog en onderdrukking door het weigeren van de fundamentele rechten van de mens en door een op de huids kleur gebaseerde discriminatie. Deze rechtsschendingen vormen de aanleiding tot conflicten, aldus de bisschoppen, die zich in het andere document ver ontwaardigd toonden over het onver draaglijk schandaal, dat de rijken nog rijker worden en wel door het exploite ren van de armoede van de armen. Tepelvoeringen moeten na een gebruiks- periode van 4 tot 6 maanden worden vervangen. De laatste jaren worden door derden namaakvoeringen in de handel gebracht. Verscheidene veehouders heb ben hiermee de ervaring opgedaan dat goedkoop duurkoop is. Tevens is men voor storingen en andere onderdelen toch weer aangewezen op de handelaar van het betreffende merk. Een originele, soe pele voering met een dunne wand geeft Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadcel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het bezoek aan Roemenië viel wat uit de Aziatische toon en was vermoedelijk helemaal niet bedoeld om de onafhan- kelijkheidspolitiek van Roemenië tegen over Rusland steun te geven. Derge lijke steun op verre afstand werkt meestal averechts. Misschien, dat Nixon, die bijzonder geestdriftig door de bewo ners van Boekarest is ontvangen, het contact met de Roemenenhoopt te ge bruiken voor polsingen van Moskou over kwesties zoals een Europese veiligheids- conferentie. Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft vorige maand een redevoering gehouden, waarin hij van mogelijke Europese ontspanning sprak. De westelijke bezettende mogend heden in Berlijn en de Westduitse re gering zijn nu aan het overwegen in hoe verre zij Moskou kunnen benaderen om tot een regeling .voor Berlijn te komen, waarbij de vrije toegang tot de stad voor Duitsers en Berlijners gewaarborgd zou kunnen worden. kistan niet te hervatten. In hoeverre Nixon iets heeft weten te bereiken in Pakistan is niet duidelijk. Pakistan is officieel een bondgenoot van de Ver. Staten, maar teleurgesteld over de ge ringe hulp in het conflict dat het met India heeft over de staat Kasjmir, heeft het enkele jaren geleden toenadering gezocht tot China, waarmee het nu nog goede betrekkingen heeft. Heeft Nixon misschien Pakistan ver zocht China in de kwestie Vietnam tot een begrijpender houding te brengen? Is dat misschien ook een motief ge weest van het bezoek aan Roemenië, het enige land in het Europese communis tische blok (Albainë dan daargelaten) dat op goede voet staat met Peking President Nixon is weer tjhuis van zijn tweede buitenlandse reis (de eerste had hem kort na zijn ambtsaanvaarding in januari naar een aatal Europese hoofd steden gebracht). Hij was getuige van de landing van de eerste maanvaarders en van die plaats in de Pacific ging hij naar de Amerikaanse marinebasis Guam, vervolgens naar de Philippijnen, naar Indonesië, Thailand, Vietnam, India, Pa kistan en Roemenië om na een onderhoud met premier Wilson van Engeland koers te zetten naar het Witte Huis. Uitlatingen op het eiland Guam doen vermoeden, dat Nixon een vrij duidelijk beeld heeft willen geven van de wijze waarop Amerika zijn rol in Azië is gaan zien nu het niet meer is te verbergen, dat de politiek in Vietnam een mislukking is geworden. Amerika kan door de communistische legers in Vietnam niet ver slagen worden, maar het is er zelf niet in geslaagd een toestand te scheppen, die voor de Zuidvietnamesé regering vrede en veiligheid zou betekenen. Amerika is tot over zijn oren in een burgeroorlog op het Aziatische vaste land komen te zitten en Nixon heeft de regeringen, die hij heeft bezocht, dui delijk gemaakt, dat Amerika niet al léén een vrede in Vietnam wil, waar door het zich daaruit kan terugtrek ken, maar dat het ook niet bereid is een tweede Vietnam te riskeren. Amerika zal wel aan zijn buitenlandse verplich tingen blijven vasthouden, maar dat komt alleen maar aan de orde wanneer een bondgenoot door een ander land wordt aangevallen .De strijd tegen de bin nenlandse subversie of revolutie moe ten de bondgenoten maar zelf voeren, waarbij zij echter wel kunnen rekenen op de materiële en financiële hulp van de Ver. Staten. Vooral in Thailand, dat vierkant achter de regering van Saigon staat, maakte men zich ernstige zorgen over een ont wikkeling, waarbij Amerika zich in ge ringere mate voor het Aziatische vaste land zou gaan interesseren. In Thailand blijft men er n.l. van overtuigd, dat na een beëindiging van het conflict in Vietnam de communistische expansie nieuwe slachtoffers zal zoeken en dat met name de Chinese invloed zich meer zal doen gelden in de leegte, die een vermindering van de Amerikaan se belangstelling zou veroorzaken. Nixon heeft tegenover de Thailanders wat van zijn woorden teruggenomen en ook hulp bij subversie genoemd. Hoe dit alles in de praktijk moet uitpakken, is een kwes tie van afwachten. De reacties van Hanoi en het bevrij- dingsfront op Nixons reis waren zeer ne gatief en men wordt er door versterkt in zijn overtuiging, dat het de communis ten geenszins te doen is om een com promis, maar om een algehele aftocht van de Amerikanen. Zij blijken boven dien over een zeer lange adem te be schikken, hetgeen het voor Nixon niet gemakkelijker maakt. In India heeft premier Gandhi Nixon duidelijk gemaakt, dat zij niet gelooft in de theorie van de lege ruimte, die door Chinese expansie zou worden op gevuld, hoewel India toch zeven jaren geleden het slachtoffer is geworden van een merkwaardige Chinese overval. In dia’s grootste zorg is Pakistan, zoals Pakistan» grootste zorg India is. Me vrouw Gandhi heeft Nixon ervoor ge waarschuwd de wapenleveranties aan Pa- Te groot. Keuze De omtrek ORGELCONCERT DOOR CHARLES DE WOLFF IN DE MARTINIKERK Een te grote stootrandopening laat voor al bij vaarzen te veel lucht in met als gevolg dat de tepelhouder» niet blijven hangen. Enkele fabrikanten komen uit met gro te en kleine modellen. De veehouder kan de best passende voering kopen. Door dat de voorste kwartieren eerder uit zijn dan de achterste, laten de voorste te- pelhouders wel eens te veel lucht in. Verschillende veehouders voorkomen dit euvel met succes door vóór voeringen met een te kleine opening te gebrui ken en achter een groter formaat. overgang van tepelholte naar melkboe- zem dichtsnoert. Dit belemmert de snel heid van melken en het verwijderen van de laatste melk. Vooral in verband met het machinaal namelken en niet namel ken is het afsluiten van de melkboe- zem zeer ongewenst. De Stichting Melkwinningsapparatuur heeft per 1 okt. 1968 als eis gesteld dat de halve omtrek van de voering klei ner moet zijn dan de diameter van de beker. Met andere woorden een voering moet dubbel gevouwen in de beker pas sen. Deze is belangrijk omdat de voe ring, tijdens de persslag, voldoende ruim te in de beker moet hebben om het va cuüm onder de speen af te sluiten. Hier- die men aan rubber stelt is het belang rijk dat deze tevens chloor-, vet- en hit- te-bestendig zijn. Wanneer hieraan wordt voldaan kunnen ze bij de diverse toegepaste reinigings- en ontsmettings- methoden zonder kwaliteits-achteruit- gang worden gebruikt. In de serie zomeravond-orgelconcerten die onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward plaats vinden, wordt op dins dag 12 augustus een concert gegeven door Charles J. de Wolff. Het program ma vermeldt achtereenvolgens: Fanta sie over B. A. C. H., Fr. Liszt; Im promptu, L. Vierne; Preludium en Fu ga, M. Duruflé; Toccata-Adagio en Fu ga alsmede 2 koraalvoorspelen, J. S. Bach. Charles de Wolff besluit met de Toccata in F, eveneens van J. S. Bach. Aanvang 20 uur. Hy is sa fluch, dat as in oar falie sd, left hy al. Kent u een groter feest voor kinderen als een „Dagje naar de dierentuin?” Al lerlei dieren die ze anders alleen op een plaatje zien, blijken opeens echt leven de dieren. Jeroen en Marlies hebben dit feest beleefd. Zij zijn in het gelukkig bezit van een fotograferende vader. Die vader zie je in hun hele foto-album mis schien maar een enkele keer. Maar Je roen en Marlies zijn wel de hoofdperso nen. Hoe grappig het kan zijn om nu eens een ministory in foto’s te maken, toont de fotoserie. 1. Sommige bokken zijn uitgesproken lui vindt Jeroen en daarom probeert hij het dier eens ferm „op te duwen” het geen door de bok duidelijk minder op prijs wordt gesteld. 2. Het is wat griezelig, maar Jeroen wou laten zien dat hij nergens bang voor is en gaf de grote gans een aaitjq. 3. Heb je ooit echte schildpadden. Wist jij dat die beesten ook nog in of op het water leven, Marlies? 4. Ik zou best ook eens van zo’n nek afglijden Jeroen net als Dikkertje Dap, schijnt Marlies te zeggen. 5. En nou moest moedei’ ook op het plaatje. De bok verwacht kennelijk een lekker hapje. 6. Jeroen heeft nu alle angst overwon nen. Hij houdt de krielhaan trots in zijn armen. Later later als hij gro ter is, kan hij lachen om zijn eigen aandschtig kijkend smoeltje. Misschien heeft Jeroen dan zelf kinderen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1