GabeSKroar Zondags ter kerke in kathedraal van John Knox Nieuw feuilleton weer llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH^ Liefde Beiaard- bespelingen Fan de Martinytoer De voetbal begint te rollen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Geslaagd Bromfietsers lagen gewond op fietspad ’s Op zoek naar een nieuw bestaan I 108e JAARGANG NO. 62 Naar het land van doedelzak en tweed Hwat hat üs hjoed to sizzen Hy is sa fluch as sjerp yn ’e winter. A. de J. Red. MM?!® Tj, de J. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uiig. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 Of 2335 (05157) DE „GEINTJES” FAN JILDERT ZUIDEMA BELEVENISSEN VAN EEN FRIES EMIGRANTENGEZIN Het programma van de beiaardbespe- lingen op donderdag 14 augustus 1969, 11 uur v.m. te Bolsward met de beiaar dier Mar. Bruin, beiaardier van Naald wijk en Zwijndrecht en organist van de Immanuelkerk te Delft, luidt als volgt: 1. Preludium II, M. v. d. Gheyn. 2. So nate, a. Preludio, b. Sarabande, c. Giga, A. Corelli. 3. Drie oud-hollandse volks liedjes: a. Allen die willen naar island gaan, b. Komt vrienden in het ronden, c. De vastenavond die komt an, (bew. Mar. Bruinzeel). 4. Fantasie, A. L. Bi gelow. 5. Drie liederen: a. Heidenröslei, b. Der Dindenbaum, c. Frühlingsglaube, Fr. Schubert (bew. Leen’t Hart). 6. Intermezzo, Leen ’t Halt. 7. Fantasie over Ned. volksliederen, Dick van Wil genburg. 8. Improvisatie. te Hindelopen een gezellige aanblik. Rechts het rustieke wipbruggetje, met daarachter de z.g. leugenbank. Foto L. Spijksma En diep in ons hart; diaar legde de Heer, de schoonste der gaven, die der liefde,' terneer. Als ’t zonlicht, dat neerstraalt op arm en op rijk. Zo dalen Gods gaven op een ieder gelijk. De liefde, die dit leven Zo schoon maakt, zo rijk. Hij gaf ze ons allen. Als z’n kind’ren gelijk. Niet slechts met gezangen van welluidende klank, maar met een leven van liefde verkondigen w’onze dank. een ge- Wymbritseradeel. Alle wiken stiet yn de Ljouwerter Kran te in stik fan Jildert Zuidema, dat bi- nammen yn agraryske rounten drok lé zen wurdt. As in iverige bij sammelt hy rounom syn materiael en wit dat pikant op te dissen. Hy haldt fan fariaesje en forfeelt syn lêzers nea. Hwat hy al docht, dat is argewaesje jaen oan de lju, dy't it oangiet. En dat binne der nochal hwat, hwant hy hat nocht oan ünnocht en siket aloan om nije slachtoffers. It leafst nimt hy auoriteiten op ’e hakke en offisiële ynstansjes en struit dêrby mei roddelpraet en ynsinuaesjes de lêzers san yn ’e eagen. Fan de hündert lêzers is der dochs faeks mar ien, dy’t alhiel op ’e hichte is mei'de saek, de oaren tinke: „Nou, nou hy seit it mar!” En salang de Ljouwerter Krante dizze preekstoel foar Jildert Zuidema biskik- ber haldt, kin hy trochgean mei syn hea- le wierheden, syn persoanlike oanfallen en denigrearende oantsjuttingen en bi- nammen mei syn ünfatsoenlike ynsinu aesjes. Roddeirubriken wurde altyd drok lézen. Dizze wike wie it wer forgoed raek. It gie oer de bikende plannen fan Mans holt en it docht bliken, dat hy, yn tsjin- stelling mei oaren, wol leaut oan de mooglikheit dat greate bidriuwen de oerproduksje nei ünderen bringe sille. Dat is syn goed rjucht en as hy foar diz ze biwearing dan ek noch biwizen by- bringe koe, dan soe hy de diskussy in tsjinst biwiisd hawwe. Mar sjoch, dat docht hy net. Hy docht it op de wize fan Jildert Zuidema. De lju, dy’t net leauwe oan dy produksje-biperking troch grea- tere bidriuwen en dêrfoar mei biwizen komme, nimt hy persoanlik to grazen. Hy sjocht dêrby nimrnen oer ’e holle en sa krige ik ek de ear mei dizze wurden: Tsjebbe de Jong in ’t Bolswards Nieuws blad wordt ook niet moe om hetzelfde rond te „klepperen”. Sjoch, dan ha jo wer in tsjinstanner oan 'e kant. Hy giet net yn op de argumentaesje, hy komt als feuilleton te plaatsen in ons blad. Vandaag beginnen we daarmee. We ho pen dat onze lezers spoedig zullen gaan meeleven met dit Friese gezin, dat de sprang waagde naar het onbekende. Te weinig voorbereid, zoajs spoedig zou blijken. Te goed van vertrouwen, zoals ze telkens opnieuw moesten ervaren. Het is geworden een verhaal van leed en vreugde, van hoogtepunten en diep tepunten. Tussen dat alles door proeft men soms de heimwee naar „it heite- lan”. Het verhaal stelt het niet mooier voor dan het was. De fouten, die wer den gemaakt, zijn niet verbloemd. Voor het Godsvertrouwen, dat haar staande hield, schaamt zij zich niet. Wie met de schrijfster van dit verhaal wil corresponderen, vindt hier haar adres: mevr. IJ. Annema-Miedema, Ste7 niendammerweg 25, Bidaard, post Rinsu- Telefonisch is de schrijfster te berei ken onder nummer 05196-2291. mageest. Na een lange rit naar Oosterwolde heeft Bolswardia weer even de sfeer kunnen proeven voor de nieuwe competitie. S.V. de Griffioen was de tegenstander, 1ste klasse F.V.B. Bolswardia mistte enkele spelers we gens vakantie waardoor Rinse Conradi en Rein Visser hun plaatsen innamen. Het eerste kwartier was een gelijk op gaande wedstrijd, waarbij Bolswardia enkele vloeiende acties Met zien. Grif fioen liet zich niet van de kaart spelen ondanks de 1-0 achterstand opgelopen door een gave pass van Rein Visser naar H. Bangma, die Rinse Conradi op scherp zette die met een fel schot de keeper het nakijken gaf. Griffioen zette de Bolswardia defensie onder druk waardoor tegen het eind van de eerste helft S.V. de Griffioen doorbrak bij een aarzeling in de Bols wardia defensie 1-1. De tweede helft was het aanzien echt waard. Er werd van beide zijden leuk gecombineerd en resulteerde in een fijne 2e helft. Vooral de rechtsbinnen van Griffioen M. Mat- sche viel op door een prachtige actie, waarbij hij tussen de benen van C. v. Foeken speelde, de bal weer onder con trole kreeg en met een hard schot de kansloze keeper G. v. d. Veen passeer de 2-1. Bolswardia drong op en zo ont stonden vele doelrijpe kansen, doch de keeper van de Griffioen was in uitste kende vorm. Ongeveer 10 min. voor het einde rondde D. Eekma een aanval van rechts af met een doelpunt 2-2. Dit werd tevens de eindstand. Resumerend: een aardige oefenwedstrijd van weers zijden. Vanaf deze plaats wensen wij H. Kui pers van harte beterschap. Zaterdag a.s. speelt Bolswardia thuis tegen V.C. uit Staveren. Enkele nieuwe spelers zullen in deze ontmoeting mee spelen. De wedstrijd begint om 3 uur maar zal bij hoge temperatuur wellicht naar de avonduren worden verschoven. Dezer dagen ontving de heer Hedzer van der Meer te Oosterwierum het di ploma elektrotechnisch installateur. Als de gave zo groot is, Wie jubelt er dan niet? Wie zingt dan niet dankbaar, voor Onze Vader een lied? taxi naar een Leger des Heils samen komst. De stichter van het heilsleger was immers de Engelsman William Booth. Toch is het enthousiasme niet groot. We treffen het nl. niet. De post waar wij ons heen laten rijden is in de city, waar de kantoren de woonhui zen hebben verdrongen en weinig men sen wonen. Het bezoek is gering. Wij worden persoonlijk welkom geheten en uitgenodigd aan de dienst daadwerke lijk deel te nemen. ’s Avonds houden we in ons hotel nog een huisdienst en daarmee is deze me rendeels in het hotel doorgebrachte en daardoor wat onwennige zondag ten ein de. 's Nachts worden we af en toe ge wekt door de regen, die als in pijpe- stelen naar beneden komt. Nu we dit schrijven is het de vroege maandag morgen. Gelukkig de zon breekt door. .Vandaag gaat het naar de Schotse Hoog landen het einddoel van de reis. Ad interim Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workurn en seis net mei biwizen, mar syn tsjinstan- ner „kleppert”. Nou, dat is definityf. Dêr hoecht gjin wurd mear by! Lykwols ek de direkteur fan it Lanbou- Ekonomysk Ynstitüt: Dr. Maris jowt yn it jierforslach oer 1968 wüdweidich syn miening oer dizze kwestje en hy komt ta dieselde konklüzje. En dat mei sterke ar- guminten en bitroubere sifers. Hwat docht nou Jildert Zuidema? Set hy syn argumentaesje der foaroer en jowt hy bettere sifers? Dat hie in diskussy wur de kinnen op niveau. Mar né, hy brükt in oare methoade: Hear, hwat hy skriuwt: „Tot de hulptroepen, die drs. Padmos (redakteur Plattelandspost) kan laten aanrukken, behoort ook de directeur van het Landbouw-Economisch Instituut, dr. Maris. De gestroomlijnde uitspraken van dr. Maris passen op het eerste gezicht wel in het patroon van pappen en nat houden, waardoor het officiële landbouw beleid gekenmerkt wordt en mocht er nog eens een kabinetscrisis komen, dan heeft Dr. Marlis zijn weg naar het rege- ringskasteel wel geplaveid. Hij is overi gens wel een ministeriabele figuur, zo als dat heet, een man, die het spelletje mee kan spelen.” Sjoch, dat binne nou de arguminten fan Jildert Zuidema. Dy Dr. Maris, sa ynsi- nueart hy, skriuwt syn stikken, net om dat hy dizze oertsjüging, op groun fan syn kennis hat, mar omdat hy graech minister wurde wol. De earste gemiene Woensdagmorgen werden in alle vroegte twee gewonde bromfietsers gevonden op het rijwielpad langs rijksweg 43 onder Nijland. Zij zijn vermoedelijk frontaal tegen elkaar gebotst. Beiden zijn nogal gewond en konden daarom nog niet wor den gehoord over de toedracht van het ongeval. Het zijn de 19-jarige J. de Meer uit Sneek en de 20-jariige J. L. Mol uit Bolsward. Beide jongelui zijn zo vlug mogelijk naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. De Meer heeft een hoofdwonde en een hersenschudding, Mol liep een schedel- basisfractuur en een gebroken sleutel been op. De bromfietsen waren zwaar beschadigd. Het ongeval gebeurde even voor de Witte Hekken. Het was die nacht een beetje mistig. De gewonden werden om 20 minuten over drie gevon den door de heer D. A. Tolsma. Het is niet bekend hoe lang ze daar gelegen hebben. Zoals we onlangs reeds aankondigden zal onze nieuwe feuilleton een zeer bij zondere zijn. Het is ditmaal geen lief- desrommannetje, geen detective, geen streekroman. Het is een wéAr verhaal, dat alles echt zo is gebeurd. Onlangs werden we opgeheld door een vroeger buurmeisje Yfke Miedema. Ze vertelde, hoe ze na de oorlog met haar man en dochtertje van twee jaar was geëmi greerd naar Frankrijk. De weg ging niet over rozen. Ze hadden veel beleefd en dit alles opgeschreven. We hebben dit verhaal gelezen. Het is een eerlijk verhaal, een levensecht ver haal. Zonder opsmuk. Eenvoudig, maar juist daardoor spreekt het aan. Het leek ons goed dit verhaal roddel. Fierder ynsinueart hy, dat de re- gearing net oars wol as: pappen en nat houden. Dêrmei brükt hy deselde wurden as in stikmannich negative politike stre bers om de minsken, dy’t foar de ün- minsklik swiere taek stean it nuodlike lanbouprobleem ta in oplossing to brin- gen, del to triuwen. It, nare is, dat hy dan seis mei in bulte bombaerje wiist op de oanskaf fan in Charolais-bolle by ien fan de Fryske boeren. Mar Dr. Maris hie op bleds. 58 fan syn jierforslach al skreaun: Indien men nl 10% van de melkkoeien door dieren van vleesrassen zou kunnen vervangen, dan zou 7 mil liard kg melk minder dan thans op de E.E.G.-markt worden gebracht. Sjoch, dat is nou Jildert Zuidema. Oaren min meitsje en leech lizze, bidoelingen ynsinueare, dy’t kant noch wal reitsje, de greate man üthingje, dy’t alles better wit, wylst hy fan gjin inkeld probleem eamstich stüdzje makket. Hy makket sterk de yndruk, dat foar him de boere- bilangen gjin rol spylje mar allinnich tsjinje om syn nocht oan ünnocht bot to fleren. Stikelje, hünje, ynsinuearje, krekt sa lang oant de Redaksje fan de Ljouwerter Krante ynsjocht, dat dit soarte fan joumalistyk fier ünder it peil left fan „Het Hoofdblad voor Friesland”. Mar ik bin bang, dat hja dizze brims jit in hiel skoft gounzje litte sille, hwant roddeirubriken hawwe in bulte lêzers. Hier een foto van de zaterdagmiddag in Wommels gehouden grasbaanraces en wel <!e categorie motoren. Foto L. Spijksma - V.- „y->- Wellicht de meest merkwaardige kerk van heel Europa is de kathedraal van Coventry. Op onze weg naar Chester hebben we dit intussen wereldberoemd geworden gebouw bezichtigd. Bij het woord kathedraal denkt men aan bouwwerk uit verre historie, een wijde plaats met nog de sfeer zoals die er in de middeleeuwen geheerst moet hebben. Welnu, zo’n kathedraal had Conventry, maar deze werd weggebom bardeerd, alleen de toren en wat muur- resten weiden gespaard. Deze zijn niet gerestaureerd, maar gelaten voor wat ze waren. Er aanvast en ernaast ver rees echter, met giften uit alle landen, een hypermodern gebouw, een kathe draal in de stijl van nu, misschien nog beter gezegd in de stijl van het jaar 2000. Dat ook met moderne middelen sfeer kan worden geschapen is hier wel duidelijk geworden. Chester is een heel ander chapiter. Het is eën grote stad waarvan de kern eens een romeinse vesting was. Het merk waardige is, dat de muren van deze oude veste nog zijn bewaard. Ongeveer twee uur duurt de rondwandeling die we langs en over deze muur maakten. De volgende dag gaat het door de kilo meters lange Mercytunnel naar Liver pool, de grote havenstad en bakermat van de Beatles. Wij zijn hier in het „Roergebied” van Engeland. We ver laten het zo spoedig mogelijk om via een onherbergzaam landschap steeds kaler en steeds hoger heuvels met steeds steiler hellingen ons te wanen in een niemandsland. De reis (einde 4e dag) eindigt in Penrith, waar we onze in trek nemen in een zeer smaakvol en sfeervol hotel om hier twee nachten te blijven. De tussenliggende dag ge bruiken we voor een autotocht naar het Lakedistrict. Prachtige meren spie gelen zich hier tussen de bergen. Eigen lijk zijn het niet anders dan volgelopen dalen. Het, grootste is wel Windermere, misschien het grootste meer van heel Engeland. De volgende dag, reeds de zesde van onze 12-daagse tocht, gaat het via Carlisle naar de Schotse grens, Waar een doedelzakpiper ons verwel komt. We stoppen in Gretna Green, een bescheiden dorpje, dat het doel is van ondernemende, weggelopen paartjes uit Engeland en uit geheel Europa. Volgens de Schotse wet, die reeds vóór 1856 bestond, is een verklaring voor 2 ge tuigen, dat beide personen het met el kaar eens waren, voldoende om een wettig huwelijk te sluiten; waar men zijn woonplaats had, deed niets ter za ke. De smid in Gretna Green was tegen een vergoeding bereid op haastige wijze de primitieve formaliteiten te vervul len. Natuurlijk gaan wij daar bij die smidse op bezoek en zetten een huwelijk in scène. Daarna rijden we door en komen in het „Grensland”. Het Grensland is de naam, die gegeven is aan dat gebied, waar vroeger altijd onrust heerste en waar de Schotten en de Engelsen op barbaarse wijze haast voortdurend oorlog voerden, eikaars steden en dorpen aanvielen, stalen, moordden en plunderden, qf er nu een echte oorlog aan de gang was of niet. Thans is het een land van groene heu vels en beboste hellingen met hier en daar keurige, welvarende stadjes en dorpen, die in beschutte dalen liggen. In het zuiden ligt het dal van de rivier de Tweed (waar het Engelse tweed zijn naam aan ontleent) dat steden en dor pen, kastelen en wijkplaatsen bevat, die typisch zijn voor het Grensland. Bij Moffat komen we in een werkelijk verlaten gebied. Prachtige vergezichten en panorama’s ontvouwen zich geduren de deze rit. Het laat beslist een diepe indruk bij ons achter. Wat we af en toe tegen komen zijn schapen en nog eens schapen (niet voor niets is de Schotse wol uitstekend). Na 25 km bereiken we een eenzaam staande herberg, de Crook Inn. Daar pauzeren we om het landschap nog even goed te laten inwerken. Dan ver der en niet lang meer duurt het of we komen in Edinburgh, de hoofdstad van Schotland. Edinburgh met zijn half miljoen inwo ners heeft vele namen gehad; het is o.a. het moderne Athene genoemd, omdat sinds de klassieke tijden geen stad zo veel Dorische, Ionische en Korintische zuilen bezit, zoveel dekstukken en fron tons en zoveel gebouwen, die men voor tempels zou kunnen houden. De beste manier om een stad te zien is om er maar wat rond te zwerven zon der een bepaald plan en zijn ogen de kost te geven. Maar bij het beschrijven ervan moet men methodisch te werk gaan. Wat Edinburgh betreft, die is al heel gemakkelijk. De Princes Street loopt als een lineaal van West naar oost, door het hart van Edinburgh en snijdt daarbij de stad in twee delen. Ten noorden van Princes Street ligt de Nieuwe Stad, die niet ouder is dan het midden van de 18e eeuw en waar zich de woonhuizen, het elegante deel, de winkel- en grote handelszaken van de «stad bevinden; aan de zuidkant ligt de oude stad, hoog op een rots, waar een kasteel op staat, dat de wacht houdt over Edinburgh, zijn oude ge schiedenis handhaaft en het heiligdom is van vele trotse herinneringen. Op de zondagmorgen gaan we ter kerke in 'één der beroemde Schotse kerken, nl. die waar John Knox vroeger zijn felle preken hield. We treffen het, het is een doop- en avondmaalsdienst met veel (koor) zang. Daarna gezellig sa menzijn. 's Middags gaat de één wandelen in de Princes Street en blijft de ander liever rustig in het hotel zitten, terwijl een derde een wandeling door het park maakt waar een Schotse band speelt. Jammer, dat het de hele zondag vrijwel regent. Zo gaan we in de namiddag per DINSDAG 12 AUGUSTUS 1969 Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 - r ji

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1