de week Foto van EabeShroar ■WRi - Moet de Dam slaapplaats voor jongeren blijven Moskou over toenadering tot Oost- Europese landen ïrt llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll FOTO’S en DIA’S C .£3) J S IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND •an 108e JAARGANG NO. 63 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1969 Wymbritseradeel. Franse franc devalueerd I Gevolgen Toenadering Oorzaken Hwat hat VVD verdeeld over samenwerking Berlijns initiatief Dam Ook bij vergezichten .vanafeen) Liberalen PSP A A Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Volkomen onverwacht heeft vorige week vrijdag de Franse regering aangekondigd, dat zij de Franse frank met 12,5 procent gedevalueerd had. Het was een wel- bewaard geheim, waarvan in Parjjs, behalve de president, de premier en de minister van financiën, slechts vijf hoge ambtenaren op de hoogte waren. Ook had men vermeden om, zoals dat gebruikelijk is, de voornaamste partners van Frankrijk, dat wil dus zeggen de EEG, tevoren op de hoogte te brengen. Bést bret, sei Jan Flapper, tolve aejjen en trettjin piken. Groter omzet, drukker zaken Krijgt men door reclame maken Wilt ge dat uw zaak rendeert Zorg dan dat ge adverteert Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uiig. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tal. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In november van het vorige jaar was de spanning om de frank al zo groot ge worden, dat men elk ogenblik een deva luatie verwachtte. Op het laatste ogen blik verbood De Gaulle deze stap even wel. Na een korte periode van rust nam de speculatie onder de nieuwe regering weer toe. Minder hardnekkig dan De Gaulle, die in devaluatie een nationale schande en een mislukking van een poli tiek zag, heeft Pompidou niet geaarzeld om Frankrijk een zo gunstig mogelijk uitgangspunt te bezorgen voor de ko mende tijden. Wij zullen hierop nog wel enkele malen kunnen terugkeren. extra gaan produceren dreigt het totaal beeld helemaal verstoord te raken. Met name Nederland zou daarvan de narig heid ondervinden. abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 - Bolswards Nieuwsblad ligging centraal. Waar voor een twin tig jaar nog weiland was en de koeien graasden, is nu intussen een hele scho- lenbuurt ontstaan. Naast de gerefor meerde school (aan de overzijde) vin den we achter en terzijde van De Pad destoel ook nog semi-permanente nood schoten. Het is erg rustig. Waarschijnlijk is de foto gemaakt in de vakantie of om etenstijd. Geheel rechts ziet u nog net een stukje van het Verpleeghuis Bloem- kamp, dat ook al weer druk aan het verbouwen is. De foto is bijzonder fraai. Vooral de (echter wel wat zwaar aangezette) boom op de voorgrond, doet het goed. Deze geeft de foto diepte, zoals trou wens oOk de wijkende lijnen van de school zelf. De fotograaf? De heer F. J.Negerman, Pieter Tanjestraat. Ook bij de liberalen, verzameld in de VVD, bestaat wat verschil van mening over de mogelijkheden van samenwer king met andere partijen. Met name flirten wat leden van de WD met af gevaardigden van D’66. Gesprekken zijn aan de gang tussen het Liberaal Demo cratisch Centrum (dat bestaat uit voor al jonge liberalen) en enige oud-WD’ers die nu onderdak bij D’66 hebben ge vonden. Deze gespreksgroep heeft de hoofdbesturen van de beide partijen verzocht om nadere kontakten te be vorderen. Men denkt aan een gespreks groep, die de mogelijkheden gaat onder zoeken van samenwerking op plaatse lijk (gemeenteraden), regionaal (pro vinciale staten) en landelijk niveau. Het bestuur van de VVD schijnt hiervoor weinig te voeten. WD-voorzitster me vrouw Van Someren-Downer vertelde een dagblad te geloven, dat D’66 pro beert een aantal progressieve WD’ers uit de partij los te weken en naar D’66 over te halen. „Maar ik geloof er niets De onverwachte waardevermindering van de Franse frank met twaalf en een half procent (eind vorige week bekend gennaakt door de Franse regering) zal waar schijnlijk niet worden gevolgd door waardeveranderingen van de Nederlandse gulden. Minister Witteveen liet dit merken in zijn reacties op het Franse besluit. Ook voor de Nederlandse bewindsman kwam de devaluatie van de Franse munt eenheid als een volslagen verrassing. Internationaal heeft Frankrijk slechts op zeer beperkte schaal tevoren het besluit bekend gemaakt. Vandaar, dat pas begin deze week de Nederlandse regering en de zakenwereld zich, eenmaal bekomen van de verrassing, konden gaan bezinnen op de gevolgen. Volgens de regeringswoordvoerders was deze waardevermindering van de Franse munt onvermijdelijk geworden door de toenemende inflatie en prijsstijgingen, waardoor de Franse prijzen ten opzichte van die in het buitenland te hoog kwa men te liggen. Dat bevordert uiteraard de invoer van de lager geprijsde buiten landse artikelen. Dat was duidelijk af te lezen op de betalingsbalans, die, naar de regering nu onthuld heeft, zo danige tekorten was gaan vertonen, dat men, als men op dezelfde voet was door gegaan, tegen het einde geen centime meer in de deviezenpot zou hebben ge had. Een devaluatie op zichzelf is maar een kort werkend medicijn. Wanneer de oor zaken van de inflatie, die tot devaluatie kan leiden, niet worden weggenomen, staat men binnen afzienbare tijd weer voor hetzelfde probleem. Om te begin nen moet men verhinderen, dat de prij zen verder gaan stijgen. Daartoe heeft de regering een algemene prijsstop af-, gekondigd tot 15 september om de ge legenheid te hebben maatregelen te ne men om de inflatie tegen te gaan en om voorstellen te doen voor de hervor ming van Frankrijk® economische struc turen. van, dat het hun zal lukken. Eerder denk ik, dat op den duur de liberalen uit D’66 naar de VVD gaan en de socia listen naar de PvdA. Met andere woor den: D’66 zal ontploffen, niet de an dere partijen”. Klare, maar wat boze taal, die er niet aan zal meewerken om beide partijen dicht bij elkaar te krijgen. Ook de voorzitter van D’66, de heer Beekmans, zei, dat hij op dit moment weinig reden ziet voor een topgesprek tussen zijn partij en de VVD. Beide partijbesturen hopen wel, dat de ge sprekken met het Liberaal Democra tisch Centrum doorgaan onder het mot to „kontakten kunnen geen kwaad”. Hoe Moskou over Amerikaanse toena dering tot Oosteuropese landen denkt, heeft men kunnen aflezen uit de woor den, die de Russische vertegenwoordiger heeft gesproken op het Roemeense par tijcongres. Als om zijn ontevredenheid uit te drukken had Moskou een verte genwoordiger van lagere rang dan ge bruikelijk gestuurd, die dan ook beslist zijn eigen denken niet verkondigde, maar dat van het Kremlin. Amerikaanse bruggenbouw naar Oost-Europa noem de hij een perfide middel van de impe rialisten om tweedracht te zaaien in het communistische kamp. Deze impe rialisten deinzen volgens hem niet terug voor middelen zoals economische pene tratie en gewapende interventie. Ware ontspanning en toenadering moet men dus niet verwachten. Ten hoogste een leven en laten leven op basis van de toestand van het ogenblik. gaan dus niet naar een gereformeer de, een hervormde, een doopsgezinde, een baptiste of een neutrale school. Een goede vorm van samenwerking, dunkt ons, maar nog niet geheel de ideale. Immers ouders uit de Brigade Irenelaan, die hun kindertje persé naar een r.k. kleuterschool willen hebben moeten ze wegens de drukke oversteek plaatsen, brengen en halen, terwijl er een kleuterschool dicht in de buurt is. Dit geldt ook voor ouders, die hun kinderen persé naar de protestantse school willen hebben en bv. in de St. Jozephstraat wonen. Ideaal nog niet, maar het had enger gekund. Voorzover wij weten is de samenwer king verder voortreffelijk. De Padde stoel ligt erg gunstig. Was het eerst wat excentrioh, nu het Parkplan is vol gebouwd en daar ook hoe langer hoe meer kindertjes vandaan komen, is de wapens. Hun pogingen om de wereld socialistisch te hervormen zijn heel wat minder radicaal dan die van de tweede groep binnen de PSP, zoals die bijvoor beeld wordt vertegenwoordigd door de heer O. Boetes, die kans zag regelmatig de Senaat op stelten te zetten. Deze groep is ook vrij sterk gekant tegen samenwerking (in het Progressief Ak koord) met socialisten en radikalen van de PvdA en PPR. Binnen de PSP be staat duidelijk verschil van inzicht over de vraag hoe links de partij moet ope reren binnen de Nederlandse verhou dingen. De verschillen worden alleen maar groter een bekend verschijnsel naarmate de partij zelf minder floreert. De PSP heeft de laatste jaren heel wat leden verloren. Het ledental wordt op het moment geschat op rond vijfdui zend. Hoe is het nu tot deze Franse moei lijkheden gekomen na een zo lange pe riode van stabiliteit onder De Gaulle? Het wordt vaak toegeschreven aan de gebeurtenissen van vorig voorjaar, toen na een lange, algemene staking de ar beiders een flinke loonsverhoging in de wacht sleepten. Hierdoor, betoogt men, werd de koopkracht vergroot, de vraag vermeerderd, hetgeen een druk op de prijzen uitoefende. De grotere koopkracht zou zich dan ook gericht hebben op buitenlandse goederen. Dat is een vermoedelijk maar klein ge deelte van de waarheid. De hogere lo nen leiden wel tot enige prijsverhoging, maar daar stond tegenover, dat de gro tere koopkracht de omzetten en daarmee de winst vergrootte, nu de fabrieken weer op volte kracht konden gaan wer ken. Daar kwam echter bij, dat de on dernemingen meer wilden investeren, terwijl, en dat is een belangrijk element, het geld op massale wijze naar het bui tenland afgevloeid was. Men kocht er vooral marken Zwitserse franken voor, speculerend op een devaluatie. Door het opdrogen van de normale financierings- manieren moest de staat geld scheppen om aan de behoefte aan krediet te vol doen. Een niet onbelangrijk gedeelte hiervan kwam weer niet aan de Franse economie ten goede, maar aan specu lanten die er buitenlands geld voor kochten. Dat veroorzaakte de grote druk op de betalingsbalans. Voor de EEG heeft de Franse devalua tie nog andere gevolgen dan de veran derde concurrentiepositie. Voor de be rekening van de landbouwprijzen in de EEG worden immers niet meer de na tionale munten gebruikt, maar een Europese rekeneenheid, die gelijk is aan de dollar. Een vasthouden aan deze re keneenheid zou betekenen, dat de Fran se boeren een inkomstenverhoging van 12,5 procent zouden krijgen te betalen door de consument. Dat zou dan een eerste prijsverhoging zijn. De Franse regering wil dat vermijden en dringt er op aan ook de rekeneenheid te ver lagen. Maar dat betekent weer, dat de boeren in de andere landen minder in komen zouden krijgen. Maandag zijn de ministers in Brussel bijeengekomen om over dit probleem te overleggen. Nu komt ook de vraag op of ook an dere munten in beweging zullen raken. De Engelse positie wordt wat zwakker en men vreest nu een aanval van de spe culanten op het pond, terwijl ook de Belgische frank achterdochtig wordt be keken. In november van het vorige jaar meende men rekening te moeten houden met een revaluatie ofwel waardever meerdering van de Duitse mark. Schil ler, de minister van economische za ken, dringt er af en toe nog op aan, teneinde de inflatie te stoppen, maar bondskanselier Kiesinger wil er om bin nenlandse politieke redenen niet aan. Wanneer het er ooit van komen zal, dan moet men toch wachten tot na de ver kiezingen in september. Bondskanselier Kiesinger was nauwe lijks uit de Ver. Staten terug toen hem het nieuws van de Franse devaluatie bereikte. In de V.S. had Nixon hem in gelicht over zijn reis naar een aantal Aziatische hoofdsteden en Roemenië. Vooral dat laatste was voor Kiesinger van belang, want hieruit kon hij af lezen wat de Amerikaanse politiek te genover Rusland zou zijn. Ontspanning is alles wat de klok slaat, maar aan üs hjoed to sizzen JS» iwoserc.vioK r-ier 3-i fe beter zijlicht te ter. reeks fcte s of inen'.en Tegenlicht dia's van boomvor- A - men ten zeer boeiend Zijn. Richt daarom eer.s cpboorcknjiner’ en ’voerende vormen ia.o turken en bladeren Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en 'ii I i de andere kant toch geen aanvaarding van de Breznjew-doctrine, dat het socia lisme in een socialistische staat de zaak is van alle socialistische staten. Met deze doctrine verdedigen de Russen de overval op Tsjecho-Slowakije, nu bijna een jaar geleden. Nixon wil toch toe nadering tot de Oost-europese landen blijven zoeken, ondanks Russische ach terdocht. Als bewijs van toenadering willen Ame rika en de Westelijke bondgenoten nu een gesprek met Rusland (en Oost- Duitsland) over Berlijn. De Westelijke ambassadeurs hebben in Moskou nota’s overhandigd. Men wil trachten de span ning om Berlijn te verminderen en de toegang tot de stad te vergemakkelij ken en haakt hierbij in op een suggestie, die Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, op 10 juli in een rede heeft gedaan. Dat er veel kans op succes is, wordt overigens niet aangenomen. Gromiko wil nl. spreken over West-Berlijn, dat in Russische visie een onafhankelijke vrije stad moet worden, terwijl het Westen over geheel Berlijn en de vergemakke lijking van het inter-Berlijnse verkeer wil spreken en in elk geval niet bereid is Oost-Berlijn als Oostduitse hoofdstad te erkennen. Voor dagopnamen op open maakfëenUftra-Vroïetf.'tterHiermedets tof opca 5Ö een kleurendia wat zachter - Bii regenweer is dit filter i ook goed doordat het dia dar minder blauw wordr. De liberale Tweede Kamerleden de he ren Joekes en Portheine vinden het maar niks, dat de grond rond het natio nale monument op de Amsterdamse Dam wordt gebruikt als slaapplaats voor duistere jongelieden. Dat valt op te maken uit hun schriftelijke vragen aan minister Beernink (Binnenlandse zaken). Zij vragen de minister zelfs wat voor het geval het Amsterdam se gemeentebestuur geen maatregelen wil nemen de regering zelf denkt te doen „om het hart van onze hoofdstad zijn gewone, gezellige aanzien te her geven”. Verwacht wordt, dat minister Beernink wel enige tijd met zijn ant woord zal wachten. Niet alleen is een •aantal adviserende ambtenaren met va kantie (zij kamperen op de officiële terreinen), maar als het mooie weer straks verdwijnt en de temperatuur vooral 's nachts daalt, lost het pro bleem zich vanzelf wel op. Bolsward is toch wel een lommerrijke stad, zo te zien. Geen wonder, het boe- rekoolstronkachtig geboomte op de achtergrond is niet anders dan de krans van loofhout, dat het rosarium in het Julianapark omringt. U weet dan meteen, waar we ons hier bevinden. De straat op de voorgrond is de Burge meester Praamsmalaan. De straat die naar links gaat is de Brigade Irene laan. De school die u ziet is de „Pad destoel”, schepping van architect J. Grunstra. Het is één van de twee pro testantse kleuterscholen. De tweeling- school bevindt zich in pland-noord en luistert naar de naam Hummelhof. De beide namen werden destijds gegeven alg resultaat van een prijsvraag. Bols ward kent ook nog een r.k. kleuter school, de St. Josephschool. Alle andere gezindten werken in de Paddestoel en de Hummelhof samen. De kleutertjes De Nederlandse uitvoer naar Frankrijk is niet onbelangrijk (rond elf procent van onze totale exportDeze uitvoer zal ongetwijfeld schade ondervinden van de devaluatie. Buitenlandse goederen worden voor de Fransman duurder. Aan de andere kant wordt het voor het buitenland wat aantrekkelijker om Franse produkten te kopen, omdat die betaald kunnen worden in franks, die twaalf en een half procent goedkoper zijn dan voorheen. De Nederlandse regering zou zich deze week bezinnen op de gevolgen van de Nederlandse landbouw. Eerst zou de vergadering worden afgewacht van de EEG-ministers in Brussel. Deze verga dering is maandag begonnen. Het is goed mogelijk dat de Franse landbouw zal gaan proberen meer te produceren en meer te exporteren omdat de prijzen van de Franse boeren op de internatio nale markt nu wat gunstiger komen te liggen. De landbouwministers uit de an dere EEG-landen zullen waarschijnlijk proberen dergelijke, in hun ogen nogal snode plannen in de kiem te smoren. De Euromarkt zit al met een veel te groot aantal landbouwoverschotten. Wanneer de Fransen nu opeens driftig Binnen de Pacifistische Socialistische Partij blijken de moeilijkheden langza merhand groter te zijn dan de ruzies rond de aanwijzing van een nieuwe se nator doen vermoeden. De heer Lank- horst, oud-voorzitter van de Tweede Kamerfractie, die ondanks het 'advies Van het hoofdbestuur niet is gekozen voor de Eerste Kamer, heeft doen we ten, dat hij geen belangstelling heeft voor de hem aangeboden functie van partijvoorzitter als de affaire rond zijn Eerste Kamer zetel niet eerst is opge lost in voor het bestuur gunstige zin (het bestuur wil. dat de gekozen sena tor, de heer Noordewier, zich terug trekt). Binnen de PSP zijn duidelijk twee groepen waarneembaar. De oude kern bestaat voor een goed deel uit idealistische pacifisten, die destijds (in 1957) uit de PvdA zijn gestapt omdat de socialisten zich niet duidelijk genoeg opstelden tegen de Nato en de atoom- Een bos-teantje moet reen Bi; fotograferen neen ge- hcog puntis een voorgromieen links of rechts van de wee; bied mej strofen ed vereiste Bij kleurenopname - staande opnemer). In hef si eeds een voorgrond in moe'de voortgorrf eer afsteken J i laantje moet men iemand de foto of dia opnemen de kleur benften.bv iemand r, voor z'th u>f !a‘en lopen Een struik of grote rat I een fegekleuroe blouse •..oh anders wordt de foto kaal" vooraan geeft diepte aan de fotojb'oemmdoentetpnrna "Ve i-’-' i ÓS pvori3fcto moker Peroreer wet uit igeëfF ffopie effëc- Itet zero Wonder en «uitend staande Gatten bv, door eendu cicer.c tinten wwcen ookeens krfelen..dQt plcaeraak reor het lïrhter Geelgroen fii geeft op de foto een Licht toe. Voorre J’Zon in de rug“ma<ikt ■'jfofo's etc.vfak,Het (nemen Tegen'.cl .'geeft frooie effec- Icrcèrx ‘inter- worden ockeenskrieia’ Ibjcdëraak neer het v-hter. Geeigroen fii geeft op de foto een Licht toe *orc' lier wèrotaanbevolen or.*rboewteperst;echef]_inoeherfs‘.!_!_. f .«iaMiffocr opnamen van dieren Fotografeer ook fiers een Lmer, inde voeae och - detaG Gebruik dan een wn-Upd nf in de stille tijd (herfst ze'lens »ar,ov 2 dioptre [of winter; op pad Stél de ca- "i. fr.era tevoren in. dit voorkomt cm afstand te werken Tijdverlies Eer telelens rraakt Paddestoeter .bessen.bloe-hér mogelijk ook op andere men, insekten e 6 zijn zo jeren en in andere seizoenen tc ‘otegraferen jdieren te fotograferen x - te-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1